Eerste honderdjarige in Sint-Maartensdijk "Heel eigenaardig stuk proza" wico S3 THOLEN KAN 43 VLUCHTELINGEN HELPEN DEZE WEEK Van zo dichtbie ek ze nog njooit gezieje Vluchtelingenaktie 1976 Gymnastiek prestaties Wethouder L. Walpot (SGP) over brief Fliplandse aannemers: Donderdag 28 oktober 1976 32e jaargang no. 49 ■P WARM ONTHAAL Teleurstelling op Tholen Pieter Cornelis Manneke hoopt maandag 1 november zijn honderdste verjaardag te vieren. Daarmee is hij de eerste inwoner van Sint Maartensdijk die het eeuwfeest beleefd, want noch dhr. Manneke, noch andere oudere Smerdiekenaars kunnen zich herinne en dat er in de Smalstad ooit een hon derdjarige is geweest. Alleen de mazelen Nog twee keer kerkdienst BERGEN OP ZOOM EERT ACHTTIEN DODEN IN VERZETSMONUMENT Een brief van de Sint Philipslandse aannemers Feleus, Kot, Ligtendag en Van der Reest is vrijdagavond slecht ontvangen door de gemeenteraad. Het ging daarbij met name over de passage, dat de aannemers alleen huizen willen verkopen aan mensen met een algemene christelijke levensvisie. "Wij komen hiermee tegemoet aan de eisen die leven bij de meerderheid van de gemeenteraad", aldus de vereniging van Sint Philipslandse aannemingsbedrijven. Aan woningbouw meedoen Tranen in de ogen Selectie bij verkoop Grote bedenkingen Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN voor prima gebruikte meubelen *ri' A w fa If 'W 1 M. 4. ütl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus S - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 PostgiTo 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm 4- btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Vrijwel iedereen doet pogingen iets te doen tegen een toenemende oppervlak kigheid in het menselijk leven en vrijwel iedereen ook ervaart mislukking. Tijd en geld of is het geld en tijd neemt ons dermate in beslag, dat voor een groot deel van het leven het materialisme do mineert boven het gevoel. Men brengt vernis aan door zogenaamde long weekends. door een na-apen van Mid- deleeuwsclevenswijzen, maar in wezen blijkt het onnatuurlijk te zijn. De houding van het volk tegenover het vorstenhuis kon evenmin aan dit mo dernisme ontkomen. Velerlei oorzaken én omstandigheden maken dat alles weliswaar begrijpelijk, maar daarom niet minder verarmend. In dit licht was het onthaal dat koningin Juliana vorige week donderdag in Sint-Philipsland ten deel viel hartverwarmend. Een werke lijk weer eens spontane reactie, een dui delijk oprecht meeleven, een zichtbare band, die eerder een zoveel breder volksdeel heeft ervaren als een welis waar gevoelsmatig, maar daar niet min der noodzakelijk onderdeel van levens behoefte. Op zo'n uur kan ook hij of zij die de verwarming of ontroering al lang ontgroeid meende te zijn, weer even echt mens zijn. Het moet de koningin, te midden van zovele beslommeringen en zorg, inzonderheid dit jaar. deugd heb ben gedaan dit Sint-Philipslands halfuur te beleven. Andersom was de voldoe ning niet minder. Inderdaad een warm onthaal. Koude douche In hetzelfde Sint-Philipsland zat men een dag later rond de raadstafel en op de publieke tribune. De begrotingsbehan deling 1977 was aan de orde. Wie het meemaakte of wie daarvan in dit num mer kennisneemt, zal constateren, dat in dezelfde gemeenschap het warme ont haal van een dag tevoren de andere avond eindigde met een koude douche. Een constructieve benadering van toe komstplannen, van een voorgenomen ontwikkeling ter plaatse' kwam nauwe lijks aan bod. De grote lijn van de dis cussie vormde een rode draad van con troversen tussen partijen met over en weer aansporingen om voortaan wel verdraagzamer te regeren, maar nie mand van hen bleek bereid daartoe de eerste kniebuiging te maken. Het moet voor menig inwoner wel zijn overgeko men als een koude douche. Ijskoud Na de al koude douche, die het publiek vrijdagavond kreeg door de raadsdis- cussie, moet men zich als het ware be vroren gevoeld hebben toen iets duide lijk werd van hetgeen Fliplandse aan nemers aan beperkingen wilden aan brengen bij de verkoop van woningen. Als de ouders het meisje of de jongen voor zoon of dochter willen uitkiezen loopt het al dikwijls fout, maar als een openbaar lichaam daarin zou trappen, zou discriminatie met recht gebezigd kunnen worden. We hebben het gevoel, dat de aannemers het niet zo bedoeld kunnen hebben, maar zo kwam het wel over. Het leek een zoete broodjes bak ken om de oven gevuld te krijgen. Daarom klonk het geheel onwaarachti ger dan het waarschijnlijk was bedoeld. De vergeving mag er zijn als dat inder daad zo is. Ondertussen kwam Sint- Philipsland binnen 24 uur wel van een hartverwarmend koninginne-onthaal in een aannemers-ijspegel. In Tholen was men natuurlijk wat teleurgesteld dat de koningin via het Schelde-Rijnkanaal onder de Thoolse brug en de Vossemeerbrug het eiland per boot voorbijging. Al leen bij slecht weer was de koningin naar Tholen gekomen om in het ge meentehuis de lunch te gebruiken. Toch kreeg men donderdag 21 okto ber rond het middaguur in Sint- Maartensdijk nog moed, toen daar politiemotoren en statige auto's arri veerden. Het gezelschap ging de Stadsherberg binnen en het gerucht ging dat de koningin daar de lunch gebruikte. Toen er rond twee uur mensen naar buiten kwamen, was de koningin er niet bij. Ze zou via de achteruitgang aan de Oostvest ve trokken zijn. Belangstellende inwo ners gingen door de brandgang van de Markt naar de Oostvest, maar geen koningin. Die voer rond die tijd op het Zijpe. reden De politiemotoren en de statige au to's over de Krabbenkreekdam naar Sint-Philipsland voor vervoer van de koningin, de commissaris, minister Westerterp en anderen. Het gehele koninklijke bezoek bracht een enorme organisatie met zich mee. Zo was er bij het vetrek per helicopter op de begraafplaats ver dekt een ambulance met dr. van Nieuwenhuijzen gestationeerd en een brandweerauto met poederwa gen van de regio Roosendaal, be mand door Fliplandse brandweer lieden en specialisten van de regio met asbestkleding. Pieter Cornelis Manneke is een man van weinig woorden, maar ondanks zijn hoge leeftijd is hij nog geen woord abuis. Hij is geestelijk nog goed. Alleen de be nen willen niet meer zo best. Ik kan niet meer voetballen, grapt de honderdjari ge. terwijl hij aan z'n stramme knieën voelt. Dhr. Manneke werd in 1876 in de nu verdwenen Blauwstraat in Sint Maar tensdijk geboren. Hij ging tot aan z'n twaalfde jaar naar school en leerde lezen en schrijven. Daar heeft Manneke veel plezier aan beleefd, want hij heeft in honderd jaar menig boek verslonden. Bij het ouder worden moest er wel een loupe aan te pas komen. Hij heeft na melijk maar een goed oog, aangezien op 36-jarige leeftijd - zes weken na zijn hu welijk - een oog werd uitgestoken bij werkzaamheden op een mesthoop bij boer P. Westerweel. Dat betekende zes weken in het ziekenhuis te Rotterdam. Overigens is de altijd rustige Manneke nooit ziek geweest. Hij heeft alleen de mazelen gehad. In het ouderlijk huis was hij met drie broers en twee zusters. Pie ter Manneke werd vrijgeloot van mili taire dienst, zodat hij zich volledig aan de landbouw kon wijden. Lange tijd bij boer P. Westerweel en later samen met z'n broer op een eigen bedrijfje. Hij woonde nog aan de Zuidsingel en in 1927 kocht hij een huis aan de Oostsin gel 31, waar hij nu nog woont met zijn dochter en schoonzoon J.M. de Rijke, die daar zo'n zeven jaar geleden van de Zuidsingel zijn komen wonen, toen de enige zoon van Manneke op 55-jarige leeftijd overleed. In 1936 was zijn vrouw al overleden op 53-jarige leeftijd. De enige dochter zorgde daardoor al vanaf haar 19e jaar voor haar vader. Tijdens de evacuatie kwam de familie Manneke bij baron Van Tuyll in Utrecht. Als het aan dhr. en mevr. De Rijke gelegen had, waren ze daar gebleven, maar vader Manneke wilde weer naar de Oostsingel. Ondanks zijn hoge leeftijd kan dhr. Manneke nog veel zelf. Hij wast zich zelf, en zorgt drie keer per week dat zijn baard geschoren wordt. Keurig glad. Menige jonge vent zal ook nog jaloers zijn op de stevige, zij het korte haardos van de honderdjarige, al is dat dan wat grijs. Hij gaat nooit voor tien uur naar bed en ook dat kan Manneke nog hele maal zelf. Twee keer per zondag volgt hij via de kerktelefoon nog de kerkdienst. Ook een borreltje wil er nog in. Daar knap je van op, zegt de honderd-jarige. Met een pijp is hij gestopt, maar pruimen en een si gaar roken, dat gebeurt nog wel. Manneke mist veel aan z'n vriend Nat han Slager, die onlangs overleed. Deze kwam veel op bezoek en dan werd er natuurlijk over vroeger gepraat. Man neke herinnert zich namelijk nog heel goe familieverbanden. Gezien zijn leeftijd is hij zeer bij de tijd. Manneke is ook heel gemakkelijk. Hij zegt nooit ergens wat van, ondanks dat het soms volop leven is aan z'n hoofd als zijn achterkleinkinderen op bezoek ko men. Maar daar heeft hij juist plezier in. De achterkleinkinderen weten het al: ze houden hun hand omhoog en ze krijgen een kusje van de honderdjarige. Een krasse baas die Pieter Cornelis Manneke, die maandag 1 november als eerste inwoner van Sint-Maartensdijk honderd jaar hoopt te worden. Gefeliciteerd alvast met deze geden kwaardige dag. Meer dan 200 vrijwilligers zullen deze week in de gemeente Tholen meewer ken aan de geldinzamelingsaktie voor de "Vluchtelingen 1976". A.s. vrijdagavond' zullen ze weer bij u langskomen met het verzoek uw bij drage voor deze aktie te geven. Indien u geen envelop met informatie materiaal hebt ontvangen, dan kunt u uw bijdrage overmaken op gironummer 999 ten name van de Stichting "Vluch teling 1976" te 's Gravenhage. Dit geldt voornamelijk voor mensen die in de polder wonen. De organisatoren hopen dat samen met u het beoogde resultaat te zullen beha len. Indien dit het geval is dan zullen dankzij de bijdragen van de inwoners van Tholen 43 vluchtelingen geholpen kunnen worden. Thoolse gymnasten namen deel aan verenigingswedstrijden van de Zeeuws- Brabantse turnkring in Terneuzen. Bij de meisjes A won Olympia Tholen een le prijs. Spido Oud-Vossemeer 2x 2e prijs. Wik Sint-Annaland le en 2e prijs, Excelsior Poortvliet 2e en 3e prijs, WWV Sint Maartensdijk le prijs. Kwiek sta- venisse le prijs, SHF Scherpenisse le en 2e prijs. Meisjes b: Spido Oud Vosse- meer en Wik Sint Annaland elk een le prijs. C. jongens: Spido Oud-Vossemeer 2x 3 eprijs en Kiek Stavenisse 2e en 3e prijs. 32 jaar na de bevrijding van Bergen op Zoom is in de Thaliatuin een verzets- monument aangebracht, waarin de na men van de 18 Bergenaren. die in dat verzet zijn omgekomen, in brons staan aangegeven. De onthulling vond plaats door burge meester drs. L. van de Laar. De gang van zaken rond de brief was bijzonder merkwaardig. De vereniging had het ongedateerde schrijven gestuurd "aan het bestuur van de gemeente St. Philipsland". Bij de ingekomen stukken voor deze raadsvergadering stond echter niets van de brief. De aannemers had den de raadsleden een fotokopie ge stuurd met een begeleidend briefje d.d. 14 oktober: "Mijne Heren, Ter uwe oriëntatie doen wij u hierbij een afschrift toekomen van de brief, die door ons aan het gemeentebestuur is gezonden, zodat, wanneer deze brief in de raadsvergade ring behandeld wordt, u zich voordien een oordeel over een en ander kunt vor men. Hopende dat onze vragen ter zijner tijd door u positief beoordeeld kunnen worden, verblijf ik, hoogachtend,", (handtekening onleesbaar). De inhoud van de brief luidt als volgt: "Geacht bestuur, de Sint Philipslandse aannemers Feleus, Kot. Ligtendag b.v. en Van der Reest, hebben zich sinds kort verenigd in de vereniging van Sint Phi lipslandse aannemingsbedrijven. Zij hebben begrepen dat bij u als bestuur ders de gedachte leeft om de door de gemeente aan te besteden werken te gaan uitgeven op basis van open begro ting. Wij staan hier volledig achter en zijn tot de volgende conclusie gekomen: De vereniging schrijft de gemeente aan met de mededc'ing wat zij wenst dat er gebouwd gaat,;,. ïrden. De leden van de vereniging mak derling uit wie op dal i.,onC\it in "cnrtjven op basis van open begroting. De vereniging staat op het standpunt, dat ook t.a.v. woningbouw, zij in staat gesteld dient te worden alle nog te ma ken projecten in de gemeente Sint Phi lipsland te realiseren. Wij bekennet; in het verleden t.a.v. de woningbouw een grebrek aan durf te hebben gehad, waardoor "buitenlan ders" van de gelegenheid gebruik kon den maken in onze gemeente te infiltre ren en het werk gingen maken wat wij nu hard nodig hebben om onze bedrij ven draaiende te houden. Iedere klap van een heistelling, werkend voor een ander bedrijf dan de bovenge noemde vier, gaat door onze ziel en be zorgt ons tranen in de ogen. Om dit in de toekomst te voorkomen, hebben wij de koppen bij elkaai gestoken en zijn tot de volgende afspraak gekomen. Alle woningbouw wordt door ons uitge voerd waarbij de verdeling als volgt ligt: Feleus 40%, Kot 5%, Ligtendag b.v. 40%, Van der Reest 15%. Bovengenoemde percentages zijn op jaarbasis, waarbij ieder bedrijf het recht heeft onderling tot ruil te komen. In de quotering is naast bedrijfsgrootte ook verrekend dat Feleus en Ligtendag b.v. de bouw van woningwetwoningen voor hun rekening nemen. De bovenge noemde percentages hebben dus alleen betrekking op premie-woningen en wo ningen in de vrije sector. Met betrekking tot het probleem van de ontkerstening der gemeente hebben wij gemeend bij een grote vraag naar wo ningen, die wij zonder meer verwachten, een selectie toe te moeten passen bij de verkoop. Als criterium hebben wij ge kozen voor een algemene christelijke levensvisie van de toekomstige kopers. Wij kpmen hiermee tegemoet aan de eisen die leven bij de meerderheid van de gemeenteraad. Wij staan op het standpunt dat het probleem van de ont kerstening geen hindernis mag zijn voor de te realiseren plannen. Het ondervan gen van dit probleem op bovenge noemde wijze moet een sleutel zijn tot een gestadige uitbreiding van de ge meente St. Philipsland. Om enige vast heid te krijgen, verzoeken wij u om aan het A.B.V. plan een regeling te koppelen waarbij 10% van de koopsom betaald wordt voor het verkrijgen van een optie. Ter uwer informatie: het secretariaat van de vereniging is gevestigd Hengelo- sestraat 7 te Sint Philipsland. Als secre taris/penningmeester is benoemd de heer A. Kot. De vereniging wordt voor gezeten door AiM. van Dijke (Ligtendag b.v.). Namens de vereniging, hoogachtend, (A.M. van Dijke)". Tot zover de brief van de Fliplandse aannemers. De brief stond helejrtaal niet op de raadsagenda, maar kwam toch ter sprake via de algemene beschouwing over de begroting 1977 van PCG- raadslid G.J. de Jager. Hij haalde de brief aan in verband met een brief van de SGP-fractie aan de leden van de raad over het ontwerp-bestemmingsplan De Luijster met daaraan gebonden een vestigingsbeleid. "Er zit enige relatie in de brief van de Fliplandse aannemers met de brief van de SG P-fractie", vond De Jager. Hij be greep niet dat men nu zulke verschrik kelijke krokodillentranen moet laten. "Maar het venijn zit in de staart. Men wil voor de kopers van woningen een algemene christelijke levensvisie hante ren. Daar heb ik grote bedenkingen te gen, want wie bepaalt dat? Het verband met de SGP-brief ligt er duidelijk en zonneklaar. Het gaat erom dat Sint Phi lipsland SGP blijft. Als we op deze wijze moeten worden geregeerd, heb ik meelij met de inwoners", aldus raadslid De Ja ger. SGP-wethouder L. Walpot zei er alleen van, de brief van de aannemers een heel eigenaardig stuk proza te vinden. Vërder ging niemand van de raad op de brief in. Warm onthaal, koude douche, ijspegel. 0 De vorstin bezocht Sint- Philipsland. 0 Fliplandse partijen in de begrotings-clinch. 0 Selectie-brief van aannemers deed emmer overlopen. 0 Een (eerste) honderdjarige in de Smalstad. 0 Een Groene Kruis onderscheiding in Oud-Vossemeer. 0 Nog problemen bij benoeming wijkzuster Flipland. 0 Weer een volle kerk voor koor zang. 0 Spaarweek bracht botertje aan de boom. 0 Spreekuren maatschappelijk werk in Sint-Philipsland. 0 Thoolse reserves namen de kop. 0 VALSE DEEMOED IS ON VERVALSTE AANMATIGING. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Burg Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 Advertentie IM Koningin Juliana in St. Philipsland Koningin Juliana is donderdagmiddag 21 oktober 1976 in Sint-Philipsland een bijzonder hartelijke en indrukwek kende ontvangst ten deel gevallen Vele honderden inwoners en andere belang stellenden waren aanwezig bij de aan komst in de haven, de wandeling door de Voorstraat naar het gemeentehuis en het vertrek per helicopter vanaf het sportveld Hier een beeld van de aan komst bij het gemeentehuis, waar de koningin even pauzeerde voor een kopje thee met een gebakje. In de raadszaal sprak ze met de burge meester, de wethouders A A. Rijstenbil en L Walpot. De gemeentebode zorgde met drie feestelijk geklede ambtenaren van de secretarie voor de bediening van het hoge gezelschap, dat verder bestond uit minister van verkeer en waterstaat drs. T. E Westerterp, de commissaris der koningin in Zeeland dr. C. Boertien en zijn echtgenote, de gedeputeerden J. van den Bos, mr. J. P Boersma en mr. J. F G. Schlingemann, de echtgenote van burgemeester v.d. Berg uit Sint- Philipsland, burgemeester J. E. van Boeijen uit Tholen, voorzitter A. M. Ge luk, van de Zeeuwse Polder- en Water- schapsbond, jonkvrouwe C. E. B. Röell (particulier secretaresse van H M de Koningin), mr. J van der Hoeven (par ticulier secretaris van H M. de -Konin gin), ir. M. A. Geuze uit Poortvliet (ka merheer in buitengewone dienst van H M. de Koningin), mr. H. F. M. van der Heijden (chef kabinet van de commis saris der koningin in Zeeland), majoor W. D. Lanting (districtscommandant der rijkspolitie, if. W. de Beijl (hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat) en gemeentesecre taris A. Verbree. Op de foto van links naar rechts kamer heer ir. Geuze uit Poortvliet, mevr Boertien, de commissaris der Koningin in Zeeland, minister Westerterp, konin gin Juliana en Fliplands burgemeester G. van den Berg met belangstellende inwoners. Een beeldverslag van het koninklijk be zoek aan Sint-Philipsland vindt u op pa gina 5.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1