Onderscheiding Groene Kruis voor T. M. Hage uit Oud-Vossemeer Uit de oude Thoolse almanak van 1858 Streekkoren kregen weer goede belangstelling Dik 2 miljoen op het boekje Vijftig jaar Bergse kapsalon Vermaat FA. C. LABAN I j BERGEN OP ZOOM ATLETIEK BETER AF MET N PFAFF Korte Meestr. 17 - Tel. 01640-35878 Ruim 6000 Rabobank-inleggers tijdens spaarweek Scholten dames- modestoffen Donderdag 28 oktober 1976 EENDRACHTBODE Wijkzuster Flipiand SGP St. Philipsland SCHENKING VAN 6325,00 VAN &9- NU 699- PFAFF)RIKKEN B.V. Vóór hej. stofferen van uw Bankstel of Eethoekstoelen. Tegen zeer scherpe prijzen, binnen één week klaar, naar Woninginrichting Tel. 2335, Tholen ATTENTIE vlugge, veilige, voordelige reinigingsprodukten Onze dames stoffenzaak wordt gemoderniseerd Daarom nu de nieuwste NAJAARSMODESTOFFEN tegen extra verlaagde prijzen. Dhr. T.M. Hage uit Oud-Vossemeer heeft een legpenning gekregen wegens zijn verdiensten voor het Groene Kruis. Voorzitter C.J. Moerland reikte de on derscheiding dinsdagavond uit in het Groene Kruisgebouw te Oud Vossemeer tijdens de maandelijkse bestuursverga dering van de afdeling Tholen/Sint Phi- lipsland. De voorzitter dankte dhr. Hage hartelijk namens het landelijke, provinciale en streek Groene Kruis. "Een 26 jaar lang was u erg actief als bestuurslid. U be zocht praktisch altijd de provinciale vergaderingen. Bovendien had u als voorzitter van het wielercomité een groot aandeel in de jaarlijkse wieler- bijdrage aan het Groene Kruis. We zijn daar erg dankbaar voor. Bovendieh hield u zitdagen om in Oud Vossemeer de contributie te innen. Dat was alle maal liefdewerk en daarom is deze on derscheiding u graag gegund", aldus voorzitter Moerland. De bestuursleden onderstreepten de woorden met ap plaus. Dhr. Hage, die reeds op de alge mene vergadering op 17 augustus in Sint Philipsland officieel was uitgezwaaid als bestuurslid, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de onderscheiding en de woor den van de voorzitter. Als volbloed ver enigingsman had hij het Groene Kruis werk altijd ontzettend graag gedaan. In de contactraad Oud Vossemeer blijft dhr. Hage het Groene Kruis volgen. Aangezien hij gebouwencommissaris was, gaat het bestuur in de eerstvol gende vergadering op woensdag 1 de cember een opvolger benoemen om het onderhoud van de Groene Kruisgebou- wen te regelen. Zoals bekend moet volgens gewijzigde subsidienormen van het rijk het aantal wijkverpleegsters verminderd worden. Hiervan leek Sint Philipsland de dupe te zullen worden, maar via dr. H. Menger kwam er alsnog een toezegging binnen dat het rijk voor een Fliplandse wijk zuster subsidie zal geven. Telefonisch is dat door het provinciale Groene Kruis bevestigd, zo kon voorzitter Moerland Stemmen van lezers Met verontwwaardiging heb ik kennis genomen van het voornemen van de Fliplandse S.G.P.-raadsleden om men sen met een niet-christelijke levensvisie uit het dorp te weren. Naar mijn mening wordt hiermee eens te meer aangetoond, dat deze 'christe lijke' bestuurders louter worden gedre ven door machtswellust, (zoals ook bij plan 'Krabbenkreek') en dat ze met hun maatregelen de democratie ernstig aan tasten. In de jaren 1958 tot 1962 hadden de socialisten in Smerdiek ook een meerderheid in de raad van 4 zetels te gen 3 van de christelijke groepering (wat nog nooit op het eiland was gebeurd). Ik vraag mij af hoe de rechtse partijen (waaronder de S. G.P.), hadden gerea geerd als de P.v.d.A. toen had besloten alleen nog socialisten in Smerdiek toe te laten. Waarschijnlijk had de S.G.P. er dan wel een andere mening op na gehouden, dan de mening die de S.G.P.raadsleden op Flipiand nu hebben. Met dank voor plaatsing. Adri de Viet A. de Ruyterstraat 4 St. Maartnensdijk. Onderscheid dient gemaakt te worden tussen een brief van de Fliplandse aan nemers en een nota van de SGPfractie over voorwaarden en beperkingen bij de ontwikkeling van het uitbreidingsplan de Luijster. Via de verslagen kan men daar in deze E.B. nota van nemen. ^modehuis rita bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM, met vreugde meedelen, maar schriftelijk moet het nog wel uit Den Haag beves tigd worden. Het wijkgebouw, dat nu tijdelijk bewoond wordt door de sta- geaire open bejaardenwerk mej. J. Dondergoor, zal dan vrijgemaakt moe ten worden voor de nieuwe wijkzuster. Het bestuur was tenminste van plan die dinsdagavond te benoemen, maar dat feest ging niet door. Er waren vier solli citanten en een daarvan was na een ge sprek met de wijkzuster en het dagelijks bestuur goed bevallen: Maatje den Hoed (24) uit Dortsche Biesbosch. Ze is A-verpleegkundige in het ziekenhuis Refaja in Dordrecht en heeft daarvoor 15 maanden in een bejaardentehuis ge werkt. Mej. Den Hoed, verloofd, is vriendin van de huidige wijkzuster mevr. Verwijs, die per 8 december haar diensten staakt in verband met een ver wachte blijde gebeurtenis. Zij heeft echter geen ontslag gevraagd, terwijl wettelijk ook geen ontslag kan worden gegeven in verband met zwangerschap. Dat viel bij het bestuur wel tegen, want nu kon de benoeming niet doorgaan. Het Groene Kruis krijgt namelijk in verband met de rijkssubsidie nooit geen toestemming om een nieuwe wijkzuster te benoemen als de huidige nog geen ontslag heeft aangevraagd. Besloten werd dat vice-voorzitter Noorthoek de situatie met zuster Verwijs zal bespre ken. Per 8 december zal er in elk geval een vervangster moeten zijn. Het alge meen bestuur machtigde het dagelijks bestuur om mej. Den Hoed te benoemen tot verpleegkundige in de wijk te Sint Philipsland, mits het ontslag van mevr. Verwijs binnenkomt alsmede de subsi dietoezegging uit Den Haag. Een financiële meevaller van 6325,— kreeg het Groene Kruis Tholen Flipiand via een brief van de algemene vereni ging van het Groene Kruis. Vanwege de fusie van de drie landelijke kruisvereni gingen heeft het Groene Kruis het nog openstaande saldo van de renteloze le ningen voor de wijkgebouwen in Sint Annaland (3450 gulden) en Oud Vosse meer (2875 gulden) kwijt gescholden. Ondanks dat vond het bestuur de aan koop van 200 kopjes met het Groene Kruis erop a 3,50 exclusief b.t.w. te veel. Men blijft een beroep doen op de wijkzusters om hun kopjes beschikbaar te stellen voor de koffie. Op de oproep voor ziekenverzorgster kreeg het Groene Kruis zes sollicitanten. Drie daarvan zullen maandagmiddag in Scherpenisse door de wijkzusters en en kele bestuursleden beoordeeld worden. Het badhuis in' Sint-Annaland werd verhuurd aan heilgymnast H. Nieuwen- huis uit Tholen. Een deel van het Groene Kruisgebouw Tholen werd voor de maandagavond verhuurd aan mevr. Glefum uit Sint Maartensdijk, die de pedicurepraktijk heeft overgenomen van mevr. Quist. De echtgenoot van bestuurslid mevr. J. Snoep-van Popering uit Sint Maartens dijk zorgde voor een dokterstafel, waar voor het bestuur erkentelijk was. Besloten werd bij de contributie accept girokaarten informatie te geven over de openingstijden van de magazijnen van het Groene Kruis e.d. Bij het vaststellen van de contributie (met 3 gulden ver hoogd tot 31 gulden) is rekening gehou den met de bezuinigingen van het rijk. Er is nu in 1977 een goede post onvoor zien om tegenvallers op te vangen. Voorzitter Moerland deelde tenslotte mee, dat het bestuur van plan is vaker overleg te plegen met de wijkzusters. In Ko van der Griek uit St. Maartensdijk kwam zaterdag goed voor de dag in de internationale Boulevardloop in Vlis- singen: 13e in een tijd van 11 minuten en 54 seconden over de 3800 meter. Win naar werd Piet Vonck met 10.52 min. Er waren 150 deelnemers. In de eerste clubcross van Olympia uit Halsteren werd J. de Leeuw uit Oud- Vossemeer eerste in 12.40.6 min. over 4 kilometer. In totaal zullen vier wedstrij den worden gelopen op een'bosparcours bij Fort Goverde waarvan de drie beste resultaten zullen gelden voor het eind klassement dat vorig jaar door Kees Zuiderveld (nu 2e in 12.45) werd ge wonnen. Rien Hommel uit Tholen werd 14e in de prestatieloop van Thor Roo sendaal in 18.25 min. over 5 xh km. Er waren 250 deelnemers. RIKKEN GEEFT TIJDELIJK 120 GULDEN ECHTE KORTINGy<^£> J I OP DEZE ORIGINELE 1 ^7^ PFAFF LICHTGEWICHT MET DE BEROEMDE t DUBBELROTERENDE GRIJPER COMPLEET MET AANBOUWMOTOR EN KOFFER ZOLANG DF VOORRAAD STREKT januari wordt mogelijk informatie ge geven over de pensioenen. De bestuursvergadering van het Groene Kruis Tholen/Sint Philipsland werd bijgewoond door mevr. Hoogedeure uit Tholen, C. Meertens uit Poortvliet, P.J. Jagt uit Scherpenisse, mevr. J. Snoep- van Popering uit Sint Maartensdijk, C.J. Moerland uit Stavenisse, C. van Dijke uit Sint-Annaland, M. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer, M.C. Noorthoek uit Sint-Philipsland, zr. W.M. de Smit uit Sint-Maartensdijk, dr. A.W.A. de Looze uit Oud-Vossemeer en administratief medewerker A. van den Hoek uit Scherpenisse, alsmede de plaatselijke wijkzuster J. Krijger. Statistieke bijzonderheden Ten opzichte van de kadastrale uitges trektheid is de gemeente Oud-Vosse meer de grootste en Scherpenisse de kleinste. Het meeste bouwland vindt men in de gemeente Sint-Maartensdijk en het minste in de gemeente Scherpe nisse. Van de polders is de Oud-Poortvliet- polder de grootste en de Molenpolder (Sint-Maartensdijk) de kleinste. Ten opzichte van de bevolking is de ge meente Sint-Maartensdijk van de dor pen en dus de stad Tholen niet in aan merking genomen) de qrootste en de gemeente Sint-Philipsland de kleinste. Het jongste dorp is Sint-Philipsland. dagtekenende eerst sinds het jaar 1668. Voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal ressorteren de gemeenten in het kanton Tholen gedeeltelijk onder het tweede en gedeeltelijk onder het derde hoofdkies district van Zeeland, of dat van Goes en Zierikzee en wel Tholen, Poortvliet. Scherpenisse Sint-Maartensdijk en Oud-Voossemeer onder dat van Goes en Sint-Annaland, Sint-Philipsland en Sta venisse onder dat van Zierikzee. Volgens de thans van regeringswege voorgestelde nieuwe verdeling der kies districten. zouden evenwel Tholen. Poortvliet, Scherpenisse en Oud-Vosse meer met 179 kiezers tot dat van Goes en Sint-Annaland, Sint Maartensdijk Sint- Philipsland en Stavenisse met 139 kie zers tot dat van Zierikzee behoren. Voor de verkiezing van leden der Pro vinciale Staten, maken de gemeenten van de eilanden Tholen en SintPhilips- land het hoofdkiesdistrict Tholen of het derde hoofdkiesdistrict van Zeeland uit. in hetwelk 3 leden van de Provinciale Staten gekozen worden. Met betrekking tot de Nationale Militie, is Tholen de hóofdplaats van het zesde militie-kantön, bevattende de 8 burger lijke gemeenten van de eilanden Tholen en Sint-Philipsland. Van de 12 afdelingen, waaruit de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in de provincie Zeeland bestaat, heeft men in het kanton Tholen de achtste sectie. Tot zover de statistieke bijzonderheden in de almanak van 1858. Geschiedkundige herinneringen 17 juni 1594 Plechtig onthaal van Ma ria van Nassau en haren bruidegom. Fi- lips van Hohenlohe te Scherpenisse. 17 juni 1737 Verkoop der eigendom men van het vernietigde St Sebastiaans- gilde te Oud-Vossemeer. 18 juni 1554 Overeenkomst tusseri de heerlijkheden Steenbergen en Vosse meer over het bedijken van gorsingen. 19 juni 1678 Ds. Adrianus Beukelaar tot predikant bij de Herv. Gemeente te Oud-Vossemeer beroepen. 20 juni 1801 Benoeming van de eerste schoolopzichter. ook over het eiland Tholen. 22 juni 1675 Verzoek van Poortvliet aan de Staten om ondersteuning tot herstel van hetgeen aan de heerlijkheid door de watervloed van 22 september 1671 was beschadigd geworden. 23 juni 1848 Zesde algemene jaarlijkse vergadering van de onderwijzersgezel schappen in het 2de district van Zeeland te Tholen. 24 juni 1356 Hertog Willem van Beie ren begunstigt Poortvliet op nieuw met aanzienlijke voorrechten. 25 juni 1504 Ambachtsheren van Vos semeer leggen hunne ingezetenen mo lendwang op. 26 juni 1806 Inwijding van het kerkor gel te Poortvliet. 27 juni 1502 Overeenkomst tussen de ambachtsheren van Vossemeer en de pastoor van Halsteren over de tienden van de Kijkuit-polder. 28 juni 1823 Inwijding van het door vergroting en verfraaiing herstelde kerkgebouw der herv. gemeente te Sint- Annaland. 30 juni 1772 Mr Willem Hendrik Turcq. oud-burgemeester der stad Tho len. tot directeur van het Zeeuws ge nootschap der wetenschappen aanges teld. Eerdere afleveringen geplaatst in de nummers van 15 en 29 april. 3. 10 en 17 juni. 22 en 29 juli. 12 en 26 augustus. 9 sept en 7 oktober. Zaterdagavond 23 oktober was er in een wijde omtrek van de Hervormde kerk van Tholen geen parkeerplaatsje meer te vinden. Ook dat illustreerde reeds de grote belangstelling voor het optreden van de koren uit de streek in de Her vormde kerk. Die kerk was dan ook vol, zij het dan wel voor een deel met koorle den, maar voor een ander groot deel toch ook met luisteraars van Tholen en alle andere omliggende plaatsen. Wie het uur zang beluisterde, de prachtige orgelbe geleiding, de sfeer van het oude kerkge bouw proefde, die zal evenals vorige ja ren kunnen herhalen: bedankt koren, het was weer goed. Philosoferend zou je er zelfs toe komen te denken, dat alle 19.000 streekbewo- ners daarvan best getuige hadden kun nen zijn. Wie zou daarvan dan moeten vaststellen, dat er niks aan was, de Advertentie IM De spaarweek gaat er in als koek en nu was nog een extra gelukkige omstandig heid dat deze aktie in de herfstvakantie viel. Bij de Rabobanken op Tholen en Sint Philipsland had dit een goede spreiding van het bezoek tot gevolg, al viel de eer ste dagen de grootste drukte te noteren. Veel werd van het personeel gevraagd, wat de onderstaande cijfers bevestigen: 6114 spaarders bezochten de banken, er kwamen 219 nieuwe spaarders bij en het totaal gespaard bedrag was 2.057.851 gulden. Naast de vele geschenken die aan jong en oud werden uitgedeeld kon men ra den naar het totaal bedrag aan spaar gelden van de gezamenlijke banken per 30 september 1976. Daarvoor kreeg men de stand per 1 januari op. Het juiste be drag was 113.430.029 gulden. De beste oplossing werd beloond met een bui tenlandse reis ter waarde van 500 gulden of een bijschrijving op het spaarbank boekje. Winnares werd mevr'. J.J. IstaT de Rijke uit de William Boothstraat 16 in Sint Maartensdijk met een bedrag van 113.489.224 gulden. Naast deze hoofdprijs waren er voor elke plaats nog vijf geldprijzen: 100, 50, 25, 10 en 5 gulden. Deze prijzen gingen per plaats naar: r Tholen: Jan Gaakeer; Kon. Wilhelmi- nastraat 20, Hettie Gaakeer, Kon. Wil- helminastraat 20; A.M.E. de Rooy, Bol werk 9; J.E. de Rooy, Bolwerk 9; Iza Gaakeer, Kon. Wilhelminastraat 20. Poortvliet: Lenie de Groen, Achterstraat 3; Mathilde v.d. Male, Zuidstraat 3; J. Verburg, Schapenweg 3; M.L. Pleune, Paasdijkweg 3; M.J. de Groen, Achterstraat 3. Scherpenisse: Mar.co Jagt, Platteweg 10; Jan v.d. Reest, Hoge Markt 4; P.I. Jagt, Platteweg 10; Johan Duynhouwer, Westkerkseweg 53; Adrie Hage, Molen- .weg 11. Sint Maartensdijk: Addie Stoutjesdijk, Jac. van Beierenstraat 40; H.A. Polder man, Molendijk 17; D. Jasper^e-v. Doorn, Haven 34; J.M. Slager, Kon. Julianastraat 14; Marcel Kwaak, Oos- terscheldestraat 4. Stavenisse: Ella Hage, Scheldseweg 1; M. van Gorsel, Veerweg 2; P. v.d. Reest, Bos 45; P. Dorst, Burg. Sluijmerstraat 17; J. Priem, Bos 31. Sint Annaland: Marian Snoep, Hoen- derweg 93; C. van Oeveren, Ooststraat 26; Peter Scherpenisse, Langeweg 2; André Baaij, Pelleweg 1 - Poortvliet, J. Gunter, Suzannawegö. Oud-Vossemeer: W.M. Fase, School straat 12; E.L. Duine, M.C. Duine, H.J. Duine en T.A. Duine-Bentschap Knook alle vier Prins Mauritsstraat 1. Sint Philipsland: C.J. Kooy, Zijpestraat 44; Rien Neele, Stationsstraat 13; Johan Walpot, Schoolstraat 50; C. Neele- Verhage, Schoolstraat 30; Sjaak Walpot, Schoolstraat 50. Het door de prijswinnaars hoogst gera den bedrag was 117.893.567,39; het laagste 102.741.192 gulden. Pupillen I van Emergo speelden thuis tegen Springfield I. Emergo ging goed van start door een mooie doorloopbal van Martin o/d. Brouw. De wedstrijd verliep verder nog goed, hoewel er geen doelpunten meer vielen. Pup. 2 van Emergo speelden uit tegen Springfield 2. Emergo gaat steeds beter spelen, wat wel blijkt uit de uitslag, die 0-5 was. De doelpunten kwamen van Marco v.d. Hoek (2x), Tonny Verjaal en Magda van Houdt (2x). Emergo A speelde eveneens uit, tegen Springfield. Het verloop van deze wed strijd was hetzelfde als bij de pup. pup. Emergo was duidelijk beter dan Spring field, de uitslag was ook 0-5. Doelpunten kwamen van Addi, Wilco Brevet, Ma rianne Dijkshoorn, Tony Klomps en Leo Overbeeke. De wedstrijd van de Emergo I is vervallen. Zaterdag 30 okt.: ELKV A2-Emergo A 15.00 u. Kieviten P2-Emergo PI 10.30 u. Emergo P2-Br.Noord P2 10.30 u. moeite van het komen niet waard? Het lijkt ons dat dit percentage al heel gering zou zijn. Maar met aftrek van baby's, hoogbejaarden en zieken zou dan toch nog elk kerkgebouw in onze streek te klein zijn om al die toehoorders te ber gen. Nu ging dat wel en het werd weer een goede zangavond, waarvan je dan ook mag aannemen, dat iedere kerk met graagte gastheer zou zijn. Dat was in elk geval in Tholen wel zo. De schare begon met gemeenschappe lijk Psalm 21: 1-5 en 13 te zingen, waarna ds. H. Harkema uit Sint Philip sland, de huidige consulent van her vormd Tholen een gedeelte las uit Richteren 15 en in zijn toelichting daarop duidelijk aantoonde, dat al wordt daarin niet over koren gerept dit bijbelgedeelte toch verband hield met het doel van alles in het leven. Achtereenvolgens was er toen koorzang onder leiding van de heer J.C. Geluk uit Sint Maartensdijk, de heer A. Ridderhof uit Oud Vossemeer, de heer W. Fase uit Sint Annaland, de heer Iz. Riedijk uit Sint Maartensdijk, de heer C. den Bra- ber uit Sint Philipsland en de heer J. Westdorp uit Scherpenisse, allen ook dirigenten van plaatselijke koren. De gezongen liederen waren: Zing een lied voorde Heer - Wat vlied of bezwijk. Lof en aanbidding, Onze Vader, O,stad van God, Gij dienaars van Hem, Psalm 126, Heer in de hemel, U zij de glorie. Na een dankwoord door ds. H. Harke ma, tot organisatoren, kerkvoogdij en koorleden werd nog gezamenlijk gezang 281 gezongen. Een bondig programma, dat geen moment verveelde, maar ook niet te uitvoerig was opgezet om te kun nen vervelen. Opnieuw bleek dat de streek bereid is ook op zo'n zaterdag avond nog in grote getalen te komen luisteren. Terwijl in de kleinere plattelandsge meenten steeds meer barbiers, coiffeurs, kappers of hoe ze achtereenvolgens zijn genoemd verdwenen en langzamerhand met een lantaarntje gezocht moeten worden, heeft de bekende damesen her enkapsalon Vermaat op de Markt te Bergen op Zoom deze week de halve eeuw volgemaakt. Daarvoor is het Mar- kiezaat ook een stad, waar met een groot omliggend gebied nog wel levensvatbare mogelijkheden zijn voor dit beroep. Voorwaarde is dan wel dat men het qoed moet doen. Bij de tijd blijven. Dat is al tijd het streven geweest van de "ouwe" Vermaat, dat is het tot nu toe gebleven bij de opvolgende junior. In een tijd dat er op het platteland nog geen sprake was van een dameskapsalon - die zijn er inmiddels toch wel hier en daar gekomen, ook weer verdwenen of gebleven - was ook in onze streek alles aangewezen op Bergen op Zoom. Kap salon Vermaat kan dan ook tot op deze dag spreken van een uitqebreide Thoolse- en Sint Philiplandse klandizie. De heer Vermaat senior kent Tholen even goed als de Bergse Markt. Na wat omzwervingen door Nederland om in Amsterdam, Arnhem, Breda en andere plaatsen het vak goed onder de knie te krijgen was er op 28 oktober 1926 de vestiging van Kapsalon Vermaat in de Bosstraat 15. Veertien jaar later kwam er een verhuizing tot stand naar de Grote Markt 51 en daar zetelt kapsalon Ver maat ook nu nog bij de viering van dit bedrijfsjubileum. Meerdere verbouwin gen, wat tegelijkertijd salon-uitbreiding betekende, zijn gepleegd. Telkens weer moderniseren en vooral vaktechnisch bijblijven is een ook bij dit modevak grote vereiste. Dat was altijd het streven va nde al 7 kruisjes gepasseerd zijnde Vermaat senior, die zich al een tijdje geleden uit het handwerk terugtrok, dat hij zo vele jaren deed, maar dat is in nog sterker mate het streven van Vermaat junior, omdat de snelle veranderingen van dit mode-onderdeel dat ook eisen. Oorzaak ook, dat de huidige eigenaar lanq niet altijd binnen de Markiezaat- muren vertoeft, maar zich hetzij voor cursus, hetzij voor demonstratie soms moet begeven naar Mallorca, Parijs. Keulen of Wenen. Met 10 man perso neel is dat bijblijven voor de eigenaar rook mogelijk, want het bedrijf kan on dertussen doorgaan en de vele klanten geholpen. Op Tholen kreeg kapsalon Vermaat(sr) destijds bekendheid via zijn advertenties in de Thoolse Courant, met onder meer de slagzin: "Coba komt terug". De sug gestie dat als men eenmaal bij kapsalon Vermaat was gearriveerd men volgend maal terug kwam vanwege een goed kapsel, vanwege prettige bediening. Ook na 50 jaar geldt nog voor menige Vermaatklant op Tholen en Sint Phi lipsland: Coba komt nog altijd terug. Gezelligheid kent geen tijd. Mosselen eten is gezellig, neem er dus de tijd voor. Nu „fonduen" zo langzamerhand gemeengoed is geworden, wordt het tijd uw gezin èf kennissen op iets „nieuws" (of moeten wij spreken van „iets opnieuws") te onthalen. Mosselen worden meestal per zak van pl.m. 2 kg verkocht, gewassen en ontdaan van allerhande oneetbare toe standen. Per persoon rekenen wij op 1 1/2 kg. De mosselen nog even wassen en de beschadigde en openstaande exemplaren weggooien. De mosselen koken in een grote pan, waarin een geurig mengsel van water, witte wijn. preitje, uitje en peterselie. Als u zo gelukkig bent, om wat bleek selderij te kunnen bemachtigen, neemt u dat i.p.v. prei. Grote pan op grote vlam. Mosselmassa regelmatig omleggen. Als alle schelpen open zijn, zijn de mosselen klaar. Dat duurt een kleine 10 minuten. Pan op tafel, stokbrood, kruidenboter, sausjes, rest van de witte wijn (èf een steenkoud borreltje) erbij en smullen maar! Als geroutineerd mossel-eter (-eetster) gebruikt u natuurlijk een mooie, lege schelp als tang en laat u mes en vork netjes liggen! N.B. Vreemde combinatie, maar wel erg lekker: Mosselen met mango-saus (kant en klaar in flesjes te koop). PROBEREN! Flitsen is goed maar niet b(j de tv Inderdaad 't is een goed principe om als iets te donker is, te flitsen. Maar flits nooit als u een tv- foto wilt maken. De linkerfoto is met een flitser gemaakt tijdens een tv-programma. Er is niet veel te zien op het scherm, want het sterke flitslicht heeft het beeld weggeslagen. De rechterfoto werd daarna genomen, 'n foto zonder flits. Akkoord, om het beeld heen is niets te zien, want daar was 't te donker. Maar het tv-beeld staat er goed op en daar gaat het om. Een paar tips: hebt u een kassette- kamera, zet er dan een reeds gebruikt flitsblokje op (dan wordt-ie automatisch goed ingesteld); kies verder als weersymbool het wolkje. Hebt u een ander soort kamera, stel 'm dan in op l/25e of l/30e sekonde, en - wat de lensopening betreft - bij een filmpje van 18-20 DIN op diafragma 2.8. Bij een 21-22 DIN-filmpje moet dat worden 3.5, bij 23-24 DIN diafragma 4 en bij 27 DIN 5.6. Kom zó dichtbij, dat u het scherm er nog schdrp op krijgt (bij kasset- te-kamera's is dat op een afstand van ongeveer 1.25 m). Zorg er voor, dat de lens van uw kamera staat tegenover-het middelste punt van uw scherm. En kijk ook even - vóór u een opname gaat maken - of er op het scherm geen brandende lampen of ven sterruiten weerspiegeld worden. Als u deze week 'ns een paar proefopnamen maakt, dan zult u ont dekken, dat 't echt niet moeilijk is. D.V. a.s. vrijdag 29 oktober aanbieding van Opgave bij dhr. L. J. den Braber. Voorstraat 17, tel. 01677-578. DEMONSTRATIE VERENIGINGSGEBOUW, Voorstraat 36, SINT PHILIPSLAND Ook overgordifnen met korting Fortulnstraat 22 - Bergen op Zoom

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 11