Koningin Juliana vandaag op bezoek Aktie vluchteling 1976 Raad Flipland stelt uitbreiding van Anna Jacobapolder vast Vragen over natje, droogje en rokertje in Sint-Philipsland wico Q iftio Vrijdagavond acht uur behandeling gemeentebegroting 1977 DEZE WEEK Begrotingscommissie Fliplandse gemeenteraad maakt opmerkingen Aankomst 14.15 uur in de haven van Sint-Philipsland Nationale kottekte geestelijk gehandicapten M-i» Donderdag 21 oktober 1976 32e jaargang no. 48 Je inwoners van Sint Philipsland en Anna Jacobapolder ver heugen zich vandaag op net zulk mooi herfstweer als zaterdag en zondag. Dan immers komt Koningin Juliana op bezoek. Om kwart over twee arriveert ze per schip in de haven van Sint Philipsland. Hare Majesteit de Koningin wordt begroet door burgemeester G. van den Berg, de wethouders A.A. Rijstenbil en L. Walpot en gemeentesecretaris A. Verbree. De leerlingen van de drie lagere scholen en de kleuterschool onderbreken hun vakantie om de Koningin een hartelijk wel kom toe te zingen. Bovendien bieden vier leerlingen een ge schenk aan: Janine Wisse (chr. school Anna Jacobpolder), Su- sanne Verwijs (chr. school St. Philipsland), Elise de Raat (o.l.s. Koningin Julianaschool) en Heleentje Harkema (chr. kleuter school). Begeleid door de burgemeester wandelt de Koningin van de haven via de Voorstraat naar het gemeentehuis, waar thee wordt geserveerd. Daarna vertrekt de Koningin per auto door de Schoolstraat, Wilhelminastraat, Eendrachtstraat langs het bejaardencentrum De Rozeboom naar het sportveld. Daar vertrekt ze per helicopter om kwart voor drie (14.45 uur). IB. GEUZE EN GEDEPUTEERDE VAN DEN BOS DOOR HET SCHELDE-RIJNKANAAL ONDER DE THOOLSE BRUG BIJ SLECHT WEER ANDER PROGRAMMA Spaarweek. BEZWAARSCHRIFT ONGEGROND ZOMERHUIZENTERREIN DE KRABBENKREEK AANSLUITING BRANDWEERREGIO BEVOLKINGSONDERZOEK BAARMOEDERHALSKANKER NOG GEEN HOGERE B0UWLEGES LAGE HUURWONING Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN voor prima gebruikte meubelen GEMEENTELIJKE REINIGINGSDIENST HONDENBELASTING W00NF0RENSENBELASTING Werk-subsidies. Commissie klachten/verzoeken. %7 liet enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phllipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus S - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halQaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heljboer. Bij goed weer is Koningin Juliana dus een half uur in Sint Philipsland: van 14.15 tot 14.45 uur. Vanuit Anna Jaco bapolder zal er een speciale bus rijden om belangstellenden het koninklijk be zoek te laten meebeleven. De inwoners is verzocht de vlag uit te steken. Bij gunstig weer zal de Voorstraat in Sint Philipsland ongetwijfeld een feestelijke aanlik bieden met honderden inwoners aan weerszijden van de straat. Het is voor het eerst na 1953 dat de Koningin een bezoek aan Sint Philipsland brengt. Tijdens de februariramp, 23 jaar gele den, werd Hare Majesteit ontvangen door de toenmalige burgemeester L.J. de Jonge. Koningin Juliana kan van daag onder heel wat plezieriger om standigheden het vernieuwde Sint Phi lipsland aanschouwen. Het tweedaags bezoek aan Zeeland is gisteren begonnen bij het zeehospitum Zonneveld bij Domburg, 's Middags werd Vlissingen met een bezoek ver eerd. De Koningin is in gezelschap van jonkvrouwe C.E.B. Roell, particulier se- cretaoesse en mr. J. van der Hoeven, particulier secretaois. Bij de aankomst per helicopter in Domburg werd de Ko ningin o.a. begroet door de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, en ir. M.A. Geuze uit Poortvliet, ka merheer in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin. In het zee hospitum Zonneveld waren o.a. aanwe zig gedeputeerde J. van öen Bos uit Tholen en mevr. S.C. de Casembroot - baronesse van der Feltz, de echtgenote van wijlen commissaris der koningin jhr. de Casembroot. De Koningin overnachtte in de ambts woning van de commissaris der konin gin in Middelburg. Ze vertrok vanmor gen om kwart over negen per auto naar de Kreekraksluizen in de gemeente Reimerswaal. Behalve gedeputeerde Van den Bos was hierbij o.a. ook minis ter drs. T.E. Westerterp van verkeer en waterstaat aanwezig. In de excursiezaal kreeg de Koningin een toelichting bij de Schelde-Rijnver- binding door ing. J. Goedegebuure, hooód dienstkring Hansweert in de di rectie Zeeland van rijkswaterstaat. Na een wandeling over de noordelijke deu ren van het sluizencomplex ging de Ko ningin naar het bedieningsgebouw. Daarna ging het gezelschap per auto naar de diensthaven, waar een schip ge reed lag voor de vaartocht naar Sint Philipsland om Jcwart over elf (11.15). Op de boot is o.a. ook burgemeester J.E. van Boeijen uit Tholen. De boot gaat via het Kanaalpand over de Oosterschelde, door de gekanaliseer de Eendracht, Het Zijpe en de Krab- benkreek naar Sint Philipsland. De boottocht duurt drie uur: van 11.15 tot 14.15 uur. Na de lunch-aan boord geeft de voorzitter van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond dhr. A.M. Geluk een In de periode 25 t/m. 29 oktober a.s. zal er in het kader van de vluchtelingen- week een geldinzamelingsaktie worden gehouden. Hare Majesteit de Koningin is be schermvrouwe van de Stichting Vluch teling 1976. Het doel van de oktoberaktie is om aan minstens 30.000 vluchtelingen die zich buiten Nederland bevinden een zinvol bestaan te geven. Deze 30.000 vluchte lingen bevinden zich in drie kontinen ten: Azië 20.000 (voornamelijk gevolg van de oorlog in Indochina): Afrika 6.000 (met name vluchtelingen in Tan zania en Soedan): Latijns Amerika 2.500: Nader aan te wijzen gebied 1.500. Van te voren is door deze Stichting on derzocht of de projekten uitvoerbaar zijn, met andere woorden of het geld op de juiste plaats komt. Met medewerking van het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties voon de Vluchtelingen zullen de projekten uitgevoerd worden. Het plan om 30.000 vluchtelingen te helpen is volstrekt reëel. Gemiddeld is er in het Nederlandse hulpplan een be drag van 500,- per vluchteling mee gemoeid. Het klinkt fantastisch omdat dit bedrag zowel het scheppen van een nieuw bestaan (meestal in de landbouw) als huisvesting, voeding in een over gangsperiode en medische verzorging üekt. De hulpverlening in 1966 aan Tibe taanse vluchtelingen heeft dit bevestigd. Het moet dan ook onze gezam41ijke taak zijn de financiële middelen voor een oplossing van nog eens 30.000 vluchte lingen in andere delen van de wereld bijeen te brengen. Het is niet moeilijk deze gezamenlijke opdracht (e vertalen in een opdracht voor iedere gemeente. Voor onze ge meente Tholen in totaal 21.500,— Wanneer dit bedrag bijeengebracht zou worden betekent dit dat 43 vluchtelin gen geholpen zouden kunnen worden!! De organisatie van deze geldinzame lingsaktie in onze gemeente is thans bij na voltooid. Aan alle verenigingen, in stellingen is verzocht om vrijwilligers. Er zijn er 250 nodig. Deze zullen op ivoensdag 27 oktober a.s. bij u een en velop met informatie over deze aktie bij u afgeven. Op vrijdag 29 oktober zullen zij weer bij u aanbellen om de envelop met uw bijdrage op te halen. Wij hopen dat u uw pliCiit voor uw medemens zult verstaan. Tenslotte zit het plaatselijk aktiecomité nog met de volgende pro blemen. In Sint Maartensdijk zijn er nog 30 vrijwilligers en in Sint Annaland nog 20 vrijwilligers nodig, terwijl wij ook nog vrijwilligers zoeken voor de polders. Degenen die zich hiervoor beschikbaar willen stellen kunnen kontakt opnemen met A.G. v.d. Sande (tel. 01666-2450) of J. Leune (tel. 01665-2312). uiteenzetting over het veiligheids vraagstuk rond de Oosterschelde. Hoe laat de boot de Thoolse brug zal passeren is niet precies bekend, maar mogelijk tussen half twaalf en twaalf uur. Vervolgens de Vossemeerbrug en de brug over de Slaakdam. Via Het Zijpe vaart de boot door de Krabbenkreek langs Sint Annaiand naar de haven van Sint Philipsland. Bij slecht weer gaat de vaartocht niet door. Dan wordt na het bezoek aan de Kreekraksluizen per auto naar Tholen gereden, waar de Koningin vanmiddag om 12.05 uur wordt verwacht in het stadhuis in de Hoogstraat. Daar zal ze de lunch gebruiken. Als vandaag op Tholen de vlag uit de kerktorens hangt, bent u er zeker van'dat de Koningin om twaalf uur in Tholen aankomt omdat de vaartocht niet door gaat. De route in Tholen is: Grindweg, Ten Ankerweg, Molensingel, Zuid Oudaan, Oudelandsepoort, Oudelandsestraat, Markt, Kerkstraat, Hoogstraat. Na de lunch vertrekt de Koningin om twee uur naar Sint Philipsland, waar een rondrit wordt gemaakt. De route in Sint Philipsland: Stationsstraat, V.Haven, Voorstraat, gemeentehuis, Schoolstraat, Wiihelminastraat, Eendrachtstraat, Mastgatstraat naar de Rijksweg. Bij goed weer komt de Koningin van daag, donderdag 21 oktober, dus alleen in Sint,Philipsland. Bij slecht weer zowel in Tholen als in Sint Philipsland. Wereldspaardag 1976 valt ondanks de minder gunstige economie in een jaar waarin Nederland door spaart. Gedu rende de eerste acht maanden van dit jaar werd er bijna 2.8 miljard gulden meer ingelegd dan opgenomen. Wel wijzigen zich onze spaargewoonten. Spaarde men vroeger op langere ter mijn, nu wordt meer en meer op korte termijn gespaard om voornamelijk geld bijeen te krijgen voor de aanschaf van duurzame gebruiksartikelen. Uit een recent onderzoek van de Eco nomische Hogeschool in Tilburg is ge bleken, dat al degenen die op enigerlei wijze sparen 84 procent dit doet op een spaarbankboekje. Van deze groep spaarders wendt 45 procent het tegoed aan voor het'kopen van die duurzame gebruiksartikelen. Een 17 procent spaart voor de opleiding of uitzet van de kin deren, 15 procent vooreen eigen huis, 14 procent voor vakanties, 1 procent voor wat men noemt "slechte tijden" en 8 procent voor de oude dag. Hoewel er dus in ons land dus steeds actiever wordt gespaard, is men zich bij de Nederlandse spaarbanken bewust dat er veel Nederlanders nog te weinig gebruik maken van de grote variatie aan spaarvormen en de andere diensten die de- spaarbanken hebben ontwikkeld. Hiertoe behoren niet alleen de spaarre keningen met hogere rente, maar vooral ook de hypotheken voor eigen huis. De spaarbank, zoals die zich vroeger vrijwel beperkte tot wat nu nog het boekje heet, biedt nu een volledig dienstenpakket, tegemoetkomend aan de financiële ge zinsbehoefte. De verschillende banken op Tholen en Sint-Philipsland hebben rond werelds paardag weer tal van activiteiten. De gemeenteraad van Sint Philipsland beslist vrijdagavond over de vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan Sterntjeskreek, de uitbreiding van Anna Jacobapolder. De nieuwe woningen ko men achter de Langeweg en Noordweg. Tegenover Ons Dorpshuis komt er een straat die in de polder loopt en naar de Noordweg draait. Komend vanaf de La- geweg richting Ons Dorpshuis, komt het nieuwe woonwijkje aan de rechterkant. De raadsvergadering, waarin ook de ge meentebegroting 1977 behandeld wordt, begint vrijdagavond om acht uur. De begroting staat aan het eind van de agenda, na alle andere voorstellen, zoals de vaststelling van bestemmingsplan Steintjeskreck. In maart ging de Fli- plandse raad in principe al met dit plan accoord. Het vooroverleg met diverse instanties leverde geen problemen op. Het ontwerp lag vanaf 9 september een maand ter inzage waarbij 1 bezwaar schrift werd ingediend. Dat bezwaarschjft kwam van dhr. J.A. Wisse, die evenwel geen bezwaar had tegen het plan als zodanig. Wel meende hij dat de opoffering van landbouw grond voor hem een te grote waarde vermindering van het bedrijf teweeg brengt. Het restant van het perceel wordt bijna onbewerkbaar met grote landbouwmachines, aldus dhr. Wisse. B. en w. stellen daar tegenover, dat de waardevermindering van het bedrijf tot uiting komt in de aankoopprijs van de grond. Bovendien zal er eventuele scha devergoeding verleend worden als er minder gunstig bewerkbare delen over blijven. De stedebouwkundige eisen dienen voor te gaan Boven de geringe bedrijfstechnische eisen. Bovendien ligt het plan zodanig, dat een vervolg zeer wel mogelijk is. Dit in tegenstelling tot een eventuele uitbreiding van het door dhr. Wisse voorgestelde perceel, aldus b. en w., die de raad voorstellen het be zwaarschrift van dhr. Wisse ongegrond te verklaren. De Fliplandse gemeenteraad behandelt vrijdagavond nog een bezwaarschrift. Het is ingediend door Kavero b.v. uit Brouwershaven en het gaat over het bestemmingsplan zomerhuizenterrein De Krabbenkreek. Enkele maanden ge leden besloot de SGP-fractie, die met 4 van de 7 stemmen de meerderheid heeft, dit reeds vastgestelde bestemmingsplan weer ongedaan te maken. Overigens moeten G.S. van Zeeland hier nog over beslissen. Kavero is nu in beroep gegaan tegen de intrekking van het eertijds ge nomen raadsbesluit waarmee plan zo merhuizenterrein de Krabbenkreek werd vastgesteld. Kavero meent dat te kunnen doen op grond van artikel 7 lid 2 van de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen. Volgens b. en w. sluit dat artikel echter besluiten van algemene strekking uit voor de werking van die wet. Daarom stelt het college de raad voor, het bezwaarschrift van Ka vero niet ontvankelijk (niet van toepas sing) te verklaren. Voor 1,88 per inwoner kan de ge meente Sint Philipsland per 1 januari 1977 aansluiten bij de regionale brand weerkring Roosendaal. Geruime tijd geleden is de raad hierover voorgelicht tijdens een bezoek aan de brandweer kazerne in Roosendaal. Het nut van aansluiting zit o.a. in de opleiding, brandpreventie, onderlinge hulpverle ning bij calamiteiten e.d. Het bestuur van de brandweerkring staat positief te genover de aansluiting van Sint Philips land. Men gaat ervan uit, dat de ge meente de financiële gevolgen daarvan aanvaardt: 1,88 per inwoner of uit gaande van 2100 inwoners 3948 in 1977. De brandweerkring heeft een begroting Dit jaar wordt de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten gehouden in de week van 18 tot en met 23 oktober. Omstreeks 100 mensen uit Tholen en St. Philipsland zullen in deze week uw fi nanciële steun vragen voor de verstan delijk minder bedeelden. "Help ze om hoog! U laat ze toch niet vallen?" is de slagzin voor dit jaar. De Nationale Kollekte wordt door de éezamenlijke ouderverenigingen en de verenigingen voor gespecialiseerd maatschappelijk werk voor zwakzinni gen georganiseerd. Vorig jaar bracht deze kollekte ruim 3 miljoen op en in ons rayon kwam ruim 6000.- uit de (kollekte) bus. Helaas zijn er organisaties en privéper- sonen die misbruik maken van onze pu bliciteit. U zult mogelijk telefonisch of aan de deur benaderd worden door mensen die u drukwerken, huishoude lijke artikelen etc. willen aansmeren, zogenaamd ten bate van geestelijk ge handicapten. De Nationale Kollekte Geestelijk Ge handicapten heeft niets te maken met deze zogenaamde liefdadigheidshandel. zo meldt ons rayonleider G. Quauk uit Scherpenisse. en een exemplaar van de gemeenschap pelijke regeling overlegd. Gehoord het advies van het plaatselijke brandweer kops stellen b. en w. de gemeenteraad voor, bij de regionale brandweerkring Roosendaal aan te sluiten. B. en w. willen medewerking verlenen aan het bevolkingsonderzoek baarmoe derhalskanker, dat op verzoek van de staatssecretaris van volksgezondheid door heö provinciaal bestuur georgani seerd wordt. Jaarlijks zullen de vrouwen worden opgeroepen van 35, 38, 41, 44, 47, 50 en 53 jaar. Het eerste jaar worden ook de vrouwen van 54 jaar opgeroepen. Voor 1976 bedraagt het aantal deel neemsters 96, voor 1977 78, voor 1978 91 en voor 1978 103. De kosten van het onderzoek worden geraamd op 20 gul den per deelneemster. Het creatief cen trum De Kraal in Bergen op Zoom heeft een subsidieverzoek ingediend omdat 1 inwoner van 1 januari tot 1 juni een cursus volgde. B. en w. stellen voor, 90,90 te geven. De zittingsduur van vier jaar voor vertegenwoordigers in de bes- tuursschool Zeeland is weer voorbij. B. en w. willen wethouder A.A. Rijstenbil weer benoemen, maar als plaatsvervan ger wethouder L. Walpot in plaats van de burgemeester. De raadsvoorzitter is namelijk reeds via de vakbonden lid van het bestuur. In verband met een toelage per 1 juli moet de bezoldigingsverordening voor het gemeentepersoneel worden gewij zigd. De legesverordening werd in de vorige raadsvergadering veranderd, zo dat men voortaan 5ij duurdere bouw een hogere leges moet betalen. Het maxi mum is eruit gehaald. Dit kan volgens G.S. van Zeeland echter nooit 1 oktober ingaan, maar pas met ingang van de dag volgende op die waarop de koninklijke goedkeuring ter kennis van het ge meentebestuur is gekomen. De raad mag verder de 26e, 27e en 28e wijziging van de begroting 1975 vasts tellen en de 22e en 23e wijziging van de begroting 76. Alle veranderingen heb ben betrekking op aanpassing van de cijfers. Er is een begin gemaakt met de afsluiting van de dienst 1975. De 26e wijziging betreft de kosten van voorma lig personeel, terwijl de 28e wijziging de definitieve cijfers aangeeft van hoofds tuk IX (sociale zorg en maatschappelijk werk). Bij de begrotingsbehandeling 1976 be sloot de raad de baatbelasting waterlei ding met ingang van 1976 in te trekken. Omdat hiertoe echter nog nooit een of ficieel besluit is genomen, dient de ver ordening alsnog ingetrokken te worden. Vandaag gastheer van koningin Juliana Vrijdagavond behandelt gemeen teraad Sint-Philipsland begroting 1977. 0 Beslissing uitbreidingsplan Anna Jacobapolder. 0 Bezwaarschrift Kavero niet van toepassing? 0 Begrotingscommissie Flipland met vraagtekens rond natje en droogje. 0 Veertig jaar typeschool Koetsdijk bracht duizenden vaardige vin gers. 0 Vrederust mag 3 oude paviljoens vervangen. 0 Z.V.U. opent met Caro van Eyck. 0 67 ponyruiters brachten boeiend schouwspel in de Hollaerepolder. 0 Vraagtekens in Thoolse raad rond voetbal-kantines. Leen Molendijk "streekschoon". schilderde het NOAD gooit hoge ogen naar pe riodekampioenschap. 0 MISVERSTANDEN BREN GEN MENIGMAAL DIEPERE SCHEIDING TUSSEN MEN SEN TEWEEG DAN ME NINGSVERSCHILLEN. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi- De commissie uit de gemeenteraad van Sint Philipsland die de begroting 1977 heeft onderzocht, vindt de presentatie- en vergaderkosten van 9000 gulden aan de hoge kant. Voor 1976 is 8000 gulden geraamd, terwijl in 1975 8079,62 werd uitgegeven. De commissie bestaat uit de raadsleden C. den Braber (VAB), G J. de Jager (PCG) en P.J. v.d. Reest (SGP). Enkele leden van de commissie menen dat bij de post "reis- en verblijfkosten" de woorden "leden van het gemeente bestuur" vervangen dienen te worden door "leden van het college van b. en w.". Er is voor 1977 een bedrag van 6000 gulden geraamd: 4500 gulden voor le den van het gemeentebestuur en 1500 gulden voor ambtenaren en bedienden van secretarie en ontvangerskantoor. De raming is gelijk aan 1976, terwijl in 1975 respectievelijk 2792,43 en 2269,22 werd uitgegeven. Het gaat hier om het bezoeken van diverse vergaderingen, instanties en personen. Een derde vraag van de begrotingscommissie gaat over de presentiegelden. Hiervoor is 5375 gulden geraamd (in 1976 niets), terwijl in 1975 een bedrag van 247,50 is uit gegeven. Het presentiegeld voor leden van de raadscommissies is 27,50. De begrotingscommissi vraagt zich af, of het verstrekken van presentiegelden voor alle raadscommissies op zijn plaaös is. Met ingang van 1 januari 1975 is de vergoeding voor raadsleden aan de hand van het rapport Merkx vastgesteld op 2000 gulden per lid per jaar. Vijf raad sleden vergen in 1977 een bedrag van 10.000 gulden, zoals ook in 1976 al was geraamd. In 1975 is 5.555 gulden uitge geven. De jaarwedden van de wethou ders zijn totaal geraamd op 19.954 gul den in 1977 tegenover 17.565,84 in 1976. In 1975 is er 13.410,66 uitgegeven. Enkele leden van de commissie consta- Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 Advertentie IM teren dat de huur van de woning met garage van de gemeentegeneesheer, Voorstraat 15, laag is in relatie tot de nieuwe woningwetwoningen. De huur is door de gemeenteraad per 1 april 1972 vastgesteld op 3344 gulden per jaar. De bijdragen van het rijk in de exploi tatiekosten van de woningwetwoningen, gebouwd na 31 december 1945, zijn in 1977 149.721,27. Volgens de commis sie dient deze post gezien het exploita tieoverzicht van de woningwetwoningen met 600 gulden te worden verhoogd. Naar de mening van de commissie dient op de post "bijdrage in de kosten van vervoer van zieken en gewonden" een bedrag te worden geraamd. Hiervoor is in 1975 733,69 uitgegeven, dit jaar 1250 gulden geraamd en voor 1977 niets. Overigens vraagt de commissie zich af, hoe het bedrag tot stand komt. De begrotingscommissie vraagt zich af, waarom het aantal aanslagen bij de ge meentelijke reinigingsdienst niet is ver hoogd. Er is evenals in 1976 een bedrag van 25.000 gulden geraamd, terwijl in 1975 12.100 gulden werd ontvangen. De heffing gebeurt volgens de 15 maart 1975 goedgekeurde verordening: 479 aanslagen 40,-; 167 aanslagen 20,- ~en 20 x 125,- voor bedrijfsvuil. Bij de post "terugontvangst van kosten van werken ten behoeve van bedrijven en derden" merkt de commissie op, dat volgens de begroting van vroeUere dienstjaren, de tarieven niet verhoogd zijn. Waarom is dat niet het geval? Het gaat hier om door de gemeente te ver richten straatwerk voor nutsbedrijven als de PZEM en de WMZ Voor asfalt: of teerwegdek (gefundeerd) wordt 44,- per m2 gerekend, voor asfalt- en teer wegdek (niet gefundeerd) 37,40, bes traten gaten 0-5 m2 28,-; gaten boven 5 m2 24,50, tegelpaden gaten 0-5 m2 16,80, gaten boven 5 m2 14,70, herzet ten trottoirbanden 6,- per ml. Voor zover de commissie bekend zou het rioolgemaal worden overgenomen door het waterschap. Is dit al gebeurd? Op de begroting 1977 staat voor onder houd en kapitaaislasten van pompen en riolen nog een post van 17.506,76. Het gaat om de robotpomp in Anna Jacoba polder en de pomp aan de Oostdijk. De commissie vraagt zich af, of een ge deelte van de gemeente niet uitgezon derd kan worden van de hondenbelas ting. In het buitengebied immers is een hond meer noodzaak dan luxe. Aan on tvangsten is voor 1977 geraamd: 2200 gulden: 95 honden a 25 gulden. In 1976 is 1600 gulden geraamd, terwijl in 1975 1246,55 ontvangen is. Enkele leden vragen zich af, of de woonforensenbelasting niet te hoog is. In het buitengebied wordt verkrotting voorkomen door het huis als tweede woning te gebruiken. In de begroting 1977 is gerekend op 21 aanslagen van 250 gulden is 5250 gulden, terwijl er voor dit jaar 3750 gulden geraaud is. De commissie acht de inningskosten van de onroerend goedbelasting, 6250 gul den, hoog gezien de opbrengst van 106.950 gulden. Het tarief is 11,50 per 3000 gulden economische waarde of 9300 x 11,50. In 1976 is 98.940,80 geraamd. Bij de 6250 gulden innings kosten komen nog 6532,88 kapitaal- lasten, zodat er aan de uitgavenkant van de onroerend goed belasting 12.782,88 staat. Tot zover de opmerkingen van de raadsleden Den Braber, de Jager en v.d. Reest over de begroting 1977. B. en w. zullen schriftelijk antwoorden, waarvan wij u volgende week verslag hopen te doen. In de wegensecor heeft het Provinciaal Bestuur van Zeeland voor bevordering van de werkgelegenheid op Tholen de volgende subsidies beschikbaar gesteld: Ten Ankerweg Tholen, fase van uitvoe ring: gereed, 219.000 gulden. Recons tructie Markt Sint-Maartensdijk 115.875 gulden. De commissie bëstuur-bestuurden heeft G.S. van Zeeland voorgesteld een pro vinciale commissie voor klachten en verzoeken in te stellen. Gedeputeerde Staten hebben dat verzoek positief on tvangen, zodat de Zeeuwse Staten mor gen een beslissing kunnen nemen over de instelling van de commissie. Deze zal ook de bezwaarschriften behandelen ingevolgde de wet A.R.O.B. De commissie wordt belast met het on derzoek van aan haar of aan Provinciale' Staten gerichte klachten en verzoeken om opheldering, toelichting of tussen komst betreffende zaken die behoren tot de bestuurstaak van Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten of de commissaris der Koningin, voorzovt er hij optreedals orgaan van de provincie. De commissie bestaat uit vijf leden en vijf plaatsvervangers die worden be noemd door en uit Provinciale Staten. De vergaderingen van de commissie zijn openbaar, hoewel besloten bijeenkoms ten mogelijk zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1