ZETEL Gemeenteraad beslist maandagavond over reconstructie Markt Smerdiek Vijf generaties in Sint-Maartenshof Verenigingsgebouw Oud Geref. Gemeente Sint-Philipsland formidabel gebouw DEZE WEEK G.S. van Zeeland en Brabant bespreken jachthaven Flipland E. VAN TUYN TANDARTS Benzinepompen voor garage de Viet en toch nieuwe verlichting Ds. L Gebraad verrichtte officiële opening Renteverschil 10 bij voetbalverenigingen SPS en SCS Openbare bibliotheek Woningbedrijf Kleine kernen is op 10,11 en 12 oktober afwezig. Eventuele accute pijn- klachten op de spreeku ren te Tholen, Hoog straat 15 en Sint-Maar tensdijk, Groene Kruis- gebouw of tel. 01645-2388. V Donderdag 7 oktober 1976 32e jaargang no. 46 Zomerhuizen terrein Gift van 25.000 gulden. Vervolg op pag. 9 Aangepaste verlichting uitvoering van de reconstructiewerken en de aanpassing van de verlichting, de kosten van de laatste voorziening in niet onbelangrijke mate beperkt kunnen worden. De kosten worden geraamd op 39.530 gulden inclusief B.T.W. i Over de kosten van de reconstructie staat in het voorstel alleen, dat de pro vinciale subsidie 750 van de jaarlijkse kapitaalslasten bedraagt van een maxi maal te verwerken bedrag van 154.500 gulden. In de pas verschenen begroting 1977 staat echter precies zoals in de be groting 1976 een raming van 75.000 gulden en 15.000 jaarlijkse lasten. De gemeenteraad beslist maandaga vond verder over het garanderen van geldleningen van de voetbalverenigin gen SPS in Poortvliet en S.C. Stavenisse. SPS wil 53.000 gulden bij de Rabobank te Poortvliet lenen voor gedeeltelijke fi nanciering van de kleedaccommoda tie/kantine. De koers is 1000, rente 10,250, looptijd 30 jaar, aflossing 1770 gulden per jaar. De kosten van deze ge combineerde accommodatie van 615 m3 bedragen 150.000 gulden. Voor de kleedgelegenheid gaf de raad eerder 26.000 gulden subsidie. Bij S.C. 5tavenisse gaat het om eem le ning van 40.000 gulden voor een kantine van 240 m3 waarvan de kosten 60.000 gulden bedragen. De lening, die wordt afgesloten bij de coöperatieve raiffei- senbank-boerenleenbank w.a. gevestigd te Sint-Maartensdijk, heeft een rente van 9,250, koers 1000, looptijd 30 jaar, aflossing 1333,34 per jaar. B en W adviseren de raad, de garanties te verlenen omdat de sportverenigingen in staat geacht worden de jaarlijkse las ten van rente en aflossing op te brengen. Evenals eerder SPS wil ook S.C. Stave nisse het recht van opstal voor het plaatsen van de kantine op het sportveld aan de Pilootweg. De meerderheid van het college (wethouder Koopman is te gen) wil het recht van opstal voor 30 jaar verlenen tegen n symbolische vergoe ding van 5 gulden per jaar. B en W willen tension tte ook eeverzoek van S.C. Stavenisse inwilligen om in het kleedlokaal een centrale verwarming aan te leggen. Bij verschillende bedrij ven is offerte gevraagd en Mampey uit Dordrecht is de laagste. De Thoolse gemeenteraad behandelt maandagavond ook de rekening 1975 en de begroting 1977 van de stichting ge meenschappelijke openbare biliotheek Tholen. De commissie financien heeft zich hier al over uitgesproken, waarvan in de E.B. verslag werd gedaan. De voor 1975 verstrekte subsidie van 124.421 gulden dient met 22.334,57 verhoogd te worden tot 146.755,57 De oorzaak hiervan is dat de huur van de gebouwen 12.500 gulden te laag was ge raamd, terwijl de kosten van boeken en tijdschriften ruim 10.000 gulden boven de begroting uitkwam. Voor 1977 willen B en W de bibliotheek 186.275 gulden subsidie geven. De kos ten van de uitleenposten Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Oud-Vosse- meer vallen niet onder de wet op het openbare bibliotheekwerk, zodat de ge meente deze 66.000 gulden geheel zelf moet betalen. Het rijk betaalt volgend jaar 850 van de personeelskosten en in 1978 honderd procent. In de volgende jaren geeft het rijk nog 4x50 tot 200 van de materiele exploitatiekosten. De pro vincie subsidieert volgend jaar voor 't laatst het bibliotheekwerk. In de begroting 1977 is een aanmerkelijk hoger bedrag geraamd voor boeken, wat ontleend is aan de uitvoeringsbesluiten op de in wet gestelde norm. Het stich tingsbestuur wil 1600 boeken, over brengen naar de uitleenposten om die een meer actueel boekenbezit te geven. Het bestuur overweegt een half-time professionele kracht voor de uitleen posten aan te stellen, wat 15.000 gulden kost. Er is van uitgegaan dat het rijk 850 of 12,500 gulden subsidie geeft. Als dat niet doorgaat, komt de extra kracht er niet aangezien B en W van Tholen niet bereid zijn die 12.500 gulden voor reke ning van de gemeente te nemen. De begroting 1977 van het gemeentelijk wonin bedrijf (niet de stichting BWeter onen) vertoont slechts een nadelig saldo van 1518,96 gulden tegenover in 1976 nog 14.527,15 gulden. De oorzaak hiervan is, dat drie woningen waarvoor op de begroting '76 nog een tekort van 3300 gulden was geraamd, zijn verkocht. Een tweede besparing is het achterwege laten van een storting in het onder- houdsfonds van 13.950 gulden voor 31 voor-oorlogse woningwetwoningen in Simt-Maartensdijk. Hiervan worden er nu nog 14 verhuurd, maar als die vrij komen, worden ze gesloopt.Exploitatie van saneringspanden levert op de be groting '77 een tekort op van 5.827,42 gulden. B en W willen dat de raad een nieuw delegatiebesluit neemt voor het garanderen van geldleningen in verband met een wijziging van de deelneming van het rijk. Voor een vlotte gang van zaken willen B en W voortaan de geld leningen garanderen in plaats van de raad. De zittingsduur van de Thoolse vertegenwoordiger en zijn plaatsver vanger in de gemeenschappelijke rege ling van de bestuursschool Zeeland loopt binnenkort af. B eij W willen de secretaris weer herbenoemen, maar als plaatsvervanger financien C. Meertens in plaats van de burgemeester. B en W stellen de raad voor, lid te wor den van de landelijke vereniging voor kleine kernen tegen een contributie van 150 gulden. De vereniging beijvert zich voor de bevordering van de kwaliteit van het woon- en leefmilieu van de kleine kernen. Wijzigingen van de be groting 1976 brengen met zich mee, dat de post onvoorziene uitgaven wordt verlaagd met 98.971,74 en met 15.803,01. Zetel 0 Provinciale besturen gaan jach thavenkwestie bespreken 0 Thoolse raad beslist maandag over Smerdiekse Markt-recons- tructie 0 Geen abortus, wel kerngezonde Thoolse begrotingsbaby 1977 0 Sint-Philipslandse kerkleden zorgden voor verenigingsgebouw 0 Vijf generaties, een gouden bruidspaar en een gouden ijsclub 0 Een Thoolse begrotingsinfor matie 0 Programma 1977 gemeente 0 Graag in elke kern politieman 0 Ambulance handhaven 0 Steeds meer dienstverlening via postkantoren 0 Rabobank Tholen voorziet guns tig 2e halfjaar 0 Een Thoolse groei van 150 0 Stemmen van lezers over brand weer 0 Reformatorisch Vormingsinsti tuut in Anna Jacobapolder 0 Jan Overeenkam... terug van weggeweest 0 T enniskampioenschappen 0 Een beste Zeeuwse hond 0 Smerdiek kan derde klas voetbal aan WIE SPREEKT, DIE ZAAIT, WIE HOORT, DIE MAAIT. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Advertentie IM Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Aimaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschjjnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dns dag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 Incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heljboer. Nadat al wat eerder de slpitende begro ting 1977 van SintPhilipsland het licht heeft gezi-n, is ook het Thoolse jaarstuk vrij snel bij de tijd. Een, laat dat meteen maar worden gesteld, zeer gunstig be grotingsresultaat. "We zitten op rozen" zei een financieel deskundige uit de Gouden Leeuw. Wat men ook na de start van ue nieuwe gemeente Tholen in 1971 aan kritiek heeft willen spuien,men kan niet zeggen, dat het gemeentelijk financieel beleid in de penarie kwam te zitten. Toegegeven, daar voor waren telkens weer meevallers vanuit de rijks pot voor een groot deel verantwoorde lijk, maar het kan maar uit de lengte of uit de breedte komen. De begroting 1977 toont voorzover we het in vogel vlucht hebben kunnen overzien, een ge zonde raming, een goede ruimte. Bo vendien een nog steeds beperkte belas tingdruk in vergelijking met wat moge lijk zou zijn volgens de normen van de minister. De t l at ook een voorgenomen uitbreiding van het voor- zieningenpeil zien, die in een tijd van noodzakelijke bezuinigingen op natio naal niveau, beslist geen reden tot kla gen heeft. Men kan zich indenken, dat na het slotcijfer het college een zucht van verlichting slaakte, dat het anno 1977 althans, qua prognose - en verder kan men niet gaan - weer een meevaller werd. Dat hoeft niet af te doen aan menings verschillen over in afgelopen jaren ge voerd beleid, o.a. ten aanzien van de kleine kernen. Maar men zal anderzijds grif moeten toegeven, dat de verant woordelijken in die vijf jaar het eiland Tholen beslist niet in de financiële el lende hielpen. Dat vergt een brede kijk, dat noopt ook tot een voorzichtig beleid en wie zou dat onze bestuurders willen ontzeggen. In dit nummer komt de in-- woner al wat informatie tegen om zich wat nader op de hoogte te stellen. Het is nooit doenbaar in een ruk alle facetten van een totaalprogramma dat in cijfers tot uitdrukking wordt gebracht en waarover menig ambtenaar en lid van het dagelijks bestuur zich vele uren heeft gebogen, voor weer te geven. Een volgende toelichting, algemene be schouwingen en verdere raadsdiscussies zullen de informatiestroom vervolgen. Laten we op dit moment alle plaatselijke mogelijkheden voor 1977 buiten be schouwing, zonder de belangrijkheid daar van te onderschatten, dan zien we het gemeentebestuur aan de vooravond staan van een werkelijk algemene be slissing voor de bevolking de zetelves tiging, de zeteluitbreiding en de zetel- verbouw. Bekend is hoe de raad in principe Sint- Maartensdijk koos. Ook de reden daarvoor is bekend enerzijds het bes taande monumentale raadhuis, ander zijds de centrale ligging. Wij bepleiten nog steeds de driehoek bij Poortvliet als bestuurscentrum van Tholen. Redenen a. de gemiddeld kortste afstand voor de burger b. een werkelijk praktische (gehele, nieuwe - moderne) huisvesting; c. een natuurlijke oppepping van een kleine kern. Zodra daarbij over vijf miljoen gulden werd gesproken, leek iedereen achter over te vallen. Dan had men niet de burger, maar het geld op het oog. Niemand van de bevoegden heeft ooit de spierink uit gegooid daarnaar een serieus onderzoek in te stellen. In voetbaltermen gespro ken: verloor de redactie met 0-1 van het gemeentebestuur. Alia, men dient zijn verlies te kunnen dragen, ook al meent men dat zulke ten koste van de burger gaat. Al is men voorts van mening, dat het ook nu niet beneden die 5 miljoen wordt geklaard.De Thoolse burgers moeten er namelijk niet van opkijken, wanneer er voor de uitbreiding van een monumentaal gebouw een bedrag uit de bus komt waarvoor men een nieuwe se cretarie kan bouwen. Trouw- en raads zalen hebben we dan genoeg. Het gemeentebestuur staat nu voor de verdere uitwerking van het principebe sluit. Voor ons gevoel noet hij of zij die a heeft gezegd ook de b willen laten vol gen. Men hoeft dan nog niet na te laten kritisch te staan tegenover bepaalde verbouwplannen, maar op zeker ogen blik zal men toch moeten doorzet- ten.Aan onzekerheid heeft de burger helemaal niets. Na vijf jaar wordt het toch wel tijd, dat er een werkelijke zetel en een goede bestuurlijke huisvesting komt. Men dient aan het genomen principebesluit de volle consequenties te verbinden. Daarom vinden we dat bij voorbeeld een tweede trouwmogelijk- heid in Tholen een onzinnige versnipe- ring is. Een doekje voor het bloeden, terwijl dat vocht al lang is gestold. De mond vol hebben over spreiding van voorzieningen, maar die in de praktijk niet toepassen, lijkt op het overbodige zoet houden van een kleuterklas. Als er 1 punt is dat uit het oranjeboekje van Mr. ten Berge tevoorschijn kwam, dan is het wel de wens om weer in de eigen woon plaats te trouwen. Onze hoop is dat de ook in de begroting vervatte plannen met betrekking tot de zetel doorgang vinden. Ten halve keren om niet ten hele te dwalen, gaat niet altijd op. Een principebesluit is toch pog altijd een principebesluit. Als twintigste en laatste voorstel behan delt de Thoolse gemeenteraad maanda gavond de reconstructie van de markt in Sint-Maartensdijk. De raadsvergadering in het gemeentehuis in Tholen beqint om half acht. Alle belangstellenden zijn har telijk welkom. vV Vijf generaties waren er maandagmid dag in het bejaardentehuis Sint-Maar- tenshof te Sint-Maartensdijk present. Uit Tholen en Rotterdam was men ge komen naar vader, grootvader ver grootvader en betovergrootvader C.P. Ppping i/ pzn die 24 november a.s. in Sint- Maartenshof 94 jaar hoopt te worden. Hij en de elf weken oude Alice Otte waren de uitersten van vijf generaties, s De uit Oud-Vossemeer afkomstige opa Pipping met in zijn armen de drie maanden oude E.J. Otte uit Rotterdam. Staande van rechts naar links, mevr. P. den EngelsmanPipping (67) uit Tholen, echtgenote van de voormalig gepensio neerde kantonnier van het waterschap. De rijkelijk met giften begunstigde Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Phi lipsland heeft vrijdagavond in de Voor straat een verenigingsgebouw in gebruik genomen waarmee de accommodatie voor het plaatselijk verenigingsleven is uitgebreid. Ds. L. Gebraad sprak van een grote weldaad, maar hij wees er ook op, dat er maar een gebouw blijft staan. Zo God het niebouwt, het is tevergeefs. Dat was ook de openingszang van Ps. 127 1 en 2. Na gebed en schriftlezing uit Mattheus 6 24-29, bracht Ds. Ge braad naar voren dat het niet om 's mensen eer gaat, maar om God. Het is een voorrecht als we denken aan de milde handen die van alle kanten zijn uitgestoken. Het is met dit verenigings gebouw wonderlijk gegaan. De harten en beurzen zijn open gegaan. Dat straks ook op de verenigingen en de cateche- saties de harten open mogen gaan. Als het gebouw in de gunst des Heeren mag wezen, dan hoeven we niet bezorgd te zijn voor de toekomst. Als we maar toe bereid zijn, want wie zal de eerste zijn die hier uitgedragen wordt We mogen bij deze weldaad stilstaan, maar het grootste goed is het eeuwig goed zoals in psalm 31 wordt bezongen. Dat we met God verzoend mogen worden, want bij Hem is er barmhartigheid. Wie Hem aanroept in de nood, vindt zijn gunst oneindig groot", aldus ds. Gebraad. De predikant dankte vervolgens het ge meentebestuur van Sint-Philipsland en de gemeentewerken Tholen voor de medewerking. Dhr. L. Walpot had kos- Gedeputeerde Staten van Zeeland en Noord-Brabant bespreken vrijdag in Middelburg de zaak rond de jachthaven van het Kanaalschap De Eendracht in de werkhaven bij Sint-Philipsland. Zoals bekend weigert de meerderheid van de Fliplandse gemeenteraad het bestemmingsplan te wijzigen om de jachthaven in de werkhaven aan de Krabbenkreekdam van Tholen naar Sint-Philipsland aan te leggen. Er is nu volgens de reglementen van het Ka naalschap een procedure in gang gezet waarbij Sint-Philipsland wettelijk wordt gedwongen medewerking te verlenen. Deze plicht wordt opgelegd door G.S. van Noord-Brabant, die hierover nu eerst G.S. van Zeeland willen horen. Tijdens het periodiek overleg van beide colleges in Middelburg komt vrijdag verder aan de orde: de Zoomweg, de inrichting van het Zoommeer, een ener giecentrale bij Tholen, waterschapscon centratie ten zuiden van Bergen op Zoom en een rampenregeling met de aangrenzende Belgische provincies. doen. Wanneer het oordeel van G.S. negatief is, dan gaat men in Den Haag weer aan het werk. mevr. E.N. Rooggeband-den Engels man (44), echtgenote ven een uit Oud- Vossemeer afkomstige portier van de R.E.E.T. uit Rotterdam, en Mevr. M.P. Otte-Roggeband (22) uit Rotterdam. Zij vormen vijf generaties zeeuwen want dhr. Otte komt uit Hansweert Een zeld zaam voorkomende zaak, zo'n familie gebeurtenis. teloos het tekenwerk verricht en de bouw technisch begeleid. Uit dank daarvoor bood de kerkeraad hem 27 oktober voor de viering van zijn ver jaardag gratis het verenigingsgebouw aan. Ds. Gebraad dankte verder de bouwcommissie Verwijs die er ijverig op uit is geweest en een goed resultaat had. Men kreeg leningen en giften. Hartelijk dank ook aan de man uit Eindhoven die 25.000 gulden leende zonder rente, ter wijl de aflossing ook niet zo nauw komt, aldus Ds. Gebraad. De actie startte tijdens een kerkdienst waarbij Ds. Gebraad zijn loon voor het verenigingsgebouw beschikbaar stelde en de collecte met nog een tweede inza meling totaal 30.000 gulden opbracht. De commissie Verwijs bracht 102.000 gulden aan renteloze voorschotten bi jeen en 17.000 gulden aan giften. Daar bij kwam dan nog de gift uit Eindhoven van 25 mille, zodat er totaal 174.000 gulden binnenkwam voor de bouw van het verenigingsgebouw, waarvan de kosten 160.000 gulden bedragen. De hal met toiletten, is aan de kant van de Voorstraat waarna de grote zaal van ge middeld 6,5 m breed en 18 m lang volgt. Daarachter is een bestuurskamer en een royale keuken. Het verenigingsgebouw sluit aan op de kerk van de Oud-Geref. Gem. in de Achterstraat. B en W zijn met de plannen voor de Smerdiekse Markt niet over een nacht ijs gegaan. Men hield een hoorzitting en vroeg adviezen van de commissies be drijfsleven en openbare werken. De commissie o.w. had er zelfs twee verga deringen voor nodig en in de laatste kwam plan D ter tafel met 44 parkeer plaatsen, handhaving van de pomp en een weg voor de pomp langs slager Koopman naar de Ds. de Bresstraat. Dit plan stellen B en W nu aan de gemeen teraad voor. Een wijziging betreft de plaats van de benzinepompen. Die wil het college niet voor woninginrichting van Houte hebben zoals in plan D was aangegeven, maar voor het bedrijfspand van Garage de Viet zelf. De benzine tanks behoeven daardoor niet verwij derd te worden, zodat er voor de onder nemer geen onaanvaardbare" financiële gevolgen uit voortvloeien. B en W zijn van plan om in de Ds. de Bresstraat vanaf de markt eenrichtings verkeer in te stellen, wat eveneens uit een oogpunt van verkeersveiligheid zeer gewenst is. Om een ontoelaatbaar ge bruik van het plein voor het gemeente huis te voorkomen, is tussen de rijbaan en het plein een verhoogde stoeprand geprojecteerd. B en W hebben de sug gestie van raadslid M. van Damme om de weg naar de Ds. de Bresstraat niet voor, maar achter de monumentale wa terpomp te leggen, ernstig overwogen. Het college vindt dit alternatief uit een oogpunt van verkeersveiligheid echter minder gewenst. Met name hetfeit dat de achter de pomp liggende parkeer plaatsen direct aan de toeleidende weg naar de ds. de Bresstraat gëenzen. Ondanks de negatieve adviezen van de raadsleden van 5chetsen (voorzichtig) en mevr. Deurloo (energiebeperking) alsmede de voorzitter van de commissie o.w. (bezuinigen, liever bloembakken) willen B en W de openbare verlichting op de Smerdiekse Markt toch aarm^- sen. Deze voorziening zal het geheel zeer verfraaien en bijdragen tot een goede vervulling van de representatieve func tie die de Markt allerwege wordt toebe dacht. Bij een dergelijke reconstructie in historische zin vormt aangepaste ver lichting een onverbrekelijk element in het geheel. Juist voor dergelijke voor zieningen ontvangt de gemeente extra uitkeringen voor het in stand houden van historische stadskernen. Een aange paste verlichting werd reeds aange bracht op de Markt te Tholen, terwijl eenzelfde aanpassing in Poortvliet en Scherpenisse ook onze aandacht heeft. Bovendien zullen door de gelijktijdige Een andere kwestie, die in Middelburg niet op de agenda staat, is het zomer- huizenterrein De Krabbekreek in Sint- Philipsland. Enkele maanden geleden trok de SGP-meerderheid in de Fli plandse raad dit bestemmingsplan in. Hierover liep echter nog een beroep bij de Raad van State van een groep Fli- planders. De Raad van State deelde ons maandag mee, dat het werk hiervoor is gestopt nu de gemeenteraad besloot het plan in te trekken. De Raad van State wacht nu eerst op een uitspraak van G.S. van Zeeland over het ingetrokken raadsbesluit plan Zomerhuizenterrein, voordat men verder wat aan het be roepschrift doet. Als het provinciaal bestuur het raadsbesluit goedkeurt, dan hoeft de Raad van State niets meer te In de feestelijk versierde recreatiezaal van het bejaardentehuis Sint-Maartens hof vierde het echtpaar BosSchipper vrijdag het gouden huwelijksfeest. Met de vier kinderen, 14 kleinkinderen en 3 achterkleinkinderen. Tuinman Bent- schap Knook had een mooi huldi- gingsgbord voor het bruidspaar ge maakt met een tekening toen arbeiders, nu renteniers. Vele geschenken, waar onder grote fruitmanden, vielen dhr en mevr. Bos ten deel ter gelegenheid van dit heuglijke feit. Door de vele belangs telling en de gezamenlijke maaltijd met de familie werd dit gouden huwelijks feest voor het echtpaar Bos een plezieri ge dag om nooit te vergeten. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1