CONTINGENTERING WINT VELD EEN ONGELUKJE ZIT IN EEN KLEIN HOEKJE ifXTêrhorst Uit de oude Thoolse almanak van 1858 (11) k 1 Weer eens een werkgroep lerhorsf Sa&fzicL CEBECO-ZUIDWEST SINT- ANNALAND C. ANDRIESSEN mantel speciaalzaak/ K. J. SCHOUTEN 15 EENDRACHTBODE Donderdag 7 oktober 1976 NAJAARS MODE!! )^r ZO OP zo? Dameskapsalon - Parfumerie Specialist - adviseur KERASTASE TANDTECHNISCH LABORATORIUM REPARATIE KUNSTGEBITTEN Onze magazijnen te SINT-ANNALAND en POORTVLIET zullen m.i.v. 16 okto ber a.s. gedurende de herfst- en winter maanden 'S ZATERDAG NIET GEO PEND ZIJN. Zodra de voorjaarsdrukte begint volgt een mededeling over de openstelling op zaterdag.- f3T CEBECO het vertouwde HOORAPPARATEN-CENTRUM voor west brabant en tholen GROTE MARKT 22 BERGEN OP ZOOM TEL.01640-34464 Produceren, veel en doelmatig produceren, het is alle agrariërs met de paplepel ingegoten. Want er was eenmaal oorlog en distributie; toen die over waren bleef op aarde de honger aanwezig. Trouwens, als je de produktie per ha, per man en vooral per manuur niet opjoeg bleef je nergens, doordat de produktiekosten elk jaar verder stegen. Het voortbrengen van voedsel (of grondstoffen daarvoor) was dus tegelijk een heilige plicht en een economische noodzaak. Onze agrariërs zijn deskundig. Nergens ter wereld is de opbrengst per ha, per koe, per varken, per kip enz. zo hoog. Als ergens ter wereld per manuur iets méér gehaald wordt, b.v. graan in Noord-Amerika, komt dat doodeenvoudig omdat ginds meer ha per man ter beschikking staan. Dat dit werkelijk zo is toont ons de staatsexploitatie van duizenden ha in de IJsselmeerpolders. NADELEN De sterk opgevoerde produktie bleek uiteraard ook nadelen te hebben. Wij kregen een soort voortbrenging waarbij extreme omstandigheden (te veel of te weinig regen) meteen tot rampen leid den. De grond werd er niet beter op, maar dank zij kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen gaf dat niks, als je maar terdege oplette. De buitenwacht kon dat alles niet meer volgen en van daar dat die terugviel naar de midde leeuwen; boeren of tuinieren zonder kunstmest, maar wél met kompost of goed verteerde stalmest is best mogelijk als je maar geen hoge opbrengsteisen stelt. De kwakzalverij deed de rest: zaaien bij bepaalde maanstanden en gebruik van griezelige spulletjes zoals basaltmeel, zeewier, brandnetelsap enz. Maar terug naar de officiële land- en tuinbouw. RUNDVLEES. DIEPVRIESVLEES UITSTEKEND Door deze lange droge zomer is er een voedseltekort ontstaan voor onze koeien. Het is dan ook te verwachten dat er deze komende maanden een groter aanbod rundvlees zal zijn dan in andere jaren rond dezelfde tijd. Rundvlees wordt dus goedkoper en dat is voor de consument alleen maar mee genomen in deze dure tijd. Vooral be zitters van een diepvries zijn goed uit. Zij kunnen grotere hoeveelheden rundvlees tegelijk kopen voor een lagere prijs. Vooral een braadstuk of een rollade is •uitstekend in te vriezen. Voor het in vriezen van rundvlees geldt de volgende hoofdregel: vlees van jonge slachtdieren is het meest geschikt om in te vriezen. Verder moet het altijd goed bestorven zijn en vooral niet te vet. Hoe magerder het vlees is, hoe beter de eigen smaak ervan bewaard zal blijven. Stukken zonder been zijn makkelijker te Ijewaren, omdat zij minder plaats vra gen. Neemt men bijvoorbeeld een stuk sbepvlees, dan kan men de soepgroenten in een apart zakje erbij doen en heeft bij ontdooien direct alle benodigdheden bij elkaar. Bij voorgesneden stukken vlees is het aan te raden tussen de afzonderlijke stukken een stuk folie te leggen om te voorkomen dat deze aan elkaar vast vriezen. Om ze van elkaar te krijgen moeten ze dan eerst weer ontdooid worden. En heeft men van de 10 stuks er maar 2 nodig, dan kan de rest na on tdooien niet meer ingevroren worden, maar moet eerst gebraden. Gemiddeld kan met rundvlees zo'n 9 tot 12 maanden in de diepvries bewaren. Kant en klaar gebraden vlees is, afhan kelijk van de hoeveelheid vet, 2 tot 6 maanden te bewaren. BEAUTY-TIP Kwark is niet alleen een streling voor de tong, maar (als masker) ook een nektar voor de huid. Vermeng een koffielepel kwark met wat honing en een theele peltje mais- of tarwekiemolie en breng dit papje in een dikke laag aan op ge zicht en hals. Tien minuten laten drogen en daarna goed afspoelen met veel koud water. Een vette en/of onzuivere huid wordt lelieblank en glad als men aan het kwarkpapje nog enkele druppels ci troensap toevoegt. Een hoge produktie vraagt deskundig bedrijfsbeleid en geeft spanningen. Na 1950 kregen de doktoren dan ook net zo goed agrariërs als niet agrariërs in de klassen zenuwziekten, overspannen, hartkwalen en psychische defecten. Dat hadden ze nooit kunnen denken. Van daar dat sommige dokters dwepen met ouderwetse, kleinschalige landbouw. Tenslotte, zo rond 1968-'70 begonnen enkele agrariërs uiteraard zelf óók te twijfelen aan het alleenzaligmakende van hun voofbrengingswijze. Want al produceerden ze elk jaar méér, zij werden er geen cent wijzer van en ook niet gelukkiger. Ze brachten hun goede naam zelfs onherstelbare schade toe, want door de niet-begrijpende buiten wacht werden ze al gauw uitgescholden voor dierenbeulen, milieuverpesters en grondbedervers. Dank zij de wan toestanden in de zuivelwereld kregen ze bovendien óók nog de naam, producen ten van onbetaalbare overschotten te zijn. En terecht, helaas. 'T BEGINT TE DAGEN Overal in land- en tuinbouw dringt het inzicht door, dat het zinloos is, méér te produceren dan je kwijt kunt. Datje veel beter minder kunt voortbrengen als je daarbij hetzelfde geld ontvangt en datje daar dan veel ouder bij wordt. En ge lukkiger. Woordvoerder van zo'n groep is Bram van Dorp uit Schipluiden, Zuid-Hol land. Agrarisch bezien is hij een wat onduidelijke figuur, die het afwisselend houdt op Jerseys, zwartbont vee, vetweiders en 30.000 legkippen op bat terijen met eigen afzet, maar zijn ge dachten zijn niet zo onduidelijk. Ze wij zen in de richting van een klein beetje beheersing van wat teveel geproduceerd wordt en dat is op de eerste plaats melk en dus melkpoeder. Deze gedachten kregen dit voorjaar plotsklaps ingang bij de veehouders, toen bleek dat men de melkpoederber- gen in de EEG zelfs onder dwang niet weg kon werken. Zoals bekend kwam Lardinois op de onzalige gedachte, var kens- en pluimveehouders te dwingefi het poeder van de rundveehouders op te maken. De mengvoederfabriek die 't vertikte kon er onderuit door het verliezen van de soyacautie. Nu blijkt dat zelfs door deze dwangmaatregel het poeder 1 berghoog blijft liggen en er gaan stem men op het dan in vredesnaam maar in zee te dumpen.... Waarop Lardinois ijlings verklaarde dat je het dan beter kunt onderploegen, want de bemes- tingswaarde (15 pet. stikstof!!!) is er óók nog... Dergelijke treurige toestanden zijn het gevolg van een volslagen onwil en een even volslagen onvermogen van de landbouworganisaties om een eniger mate aanvaardbare zuivelpolitiek te voeren. De niet-agrariër die deze schan delijke dingen leest beseft nog niet al tijd, dat de poederbergen met gemee nschapsgelden zijn gesticht. Want door de garantieprijzen voor boter en poeder werd de melkproduktie aangezwengeld in de hele EEG. Dat mag de hele ge meenschap betalen, maar wie pleit voor aanpassing van de produktie (zoals Bram van Dorp) kan op zijn kop krijgen. De reden daarvan zullen wij u meede len. ZUIVELLAND De grote koninklijke zuivelbond F.N.Z. wordt niet moede het den volke in te hameren: Nederland heeft de beste weidegronden uit de hele EEG. Daarom moeten wij nooit instemmen met een produktieregeling, want wij brengen de goedkoopste melk voort van alle Euro pese landen! Dank zij dit grove nationaal-egoisme ontstaan de poederbergen, want hoe klein ons land ook is, onze monden zijn groot. En in de EEG. luistert men in agrarische zaken nogal graag naar Ne derland. Namen als Mansholt, Lardinois (en straks Barend Biesheuvel) bewijzen dat voldoende. Nog nooit echter is be wezen, dat Nederland goedkoper melk produceert dan anderen. Dat komt om dat die vruchtbare weiden van ons slechts een klein deel van de kostprijs vormen: arbeid, gebouwen, kosten van grond, wijze van verwerking en afzet, belastingsysteem (België) en de mate waarin bijprodukten van het eigen bedrijf gebruikt kunnen worden spelen nét zo'n grote rol. Daar komt dan nog bij dat onze veehouders helemaal niet de hoogste prijs per kg melk ontvangen maar op één na de laagste! In de Bondsrepubliek is die 4 cent hoger, in Frankrijk 2-3 en in Italië zelfs 10 cent. In België is de opbrengstprijs weliswaar gelijk, maar daar is het belastingstelsel veel beter. Denemarken heeft een iets lager melkprijs voor de boeren maar la gere grondkosten e.a. lasten. Willen de rundveehouders nog een restant van hun goede naam behouden dan zullen zij spoedig orde op zaken moeten stellen: inperken die melk stroom! Merkwaardig genoeg vond deze slagzin opeens gretig gehoor, toen de standorganisaties begonnen te fluis teren over een melkhêffing, die in Brus sel zou worden uitgebroed. Dat is dan een boete voor elke kg melk die per bedrijf méér wordt geproduceerd dan in een bepaald voorgaand jaar b.v. 1 975. Maar één ding staat vast: als men niet ingrijpt kunnen wij het Tunesische voorbeeld wel volgen. Dat land kreeg een poos geleden kosteloos een grote hoeveelheid melkpoeder aangeboden. Na proeven kwam men tot de conclusie dat 't spul niet te pruimen was en men besloot er enige wegen mee te verhar den. Zolang het niet teveel regent blijkt dat nog goed te gaan ook. En dit betreft dan hoogwaardig menselijk voedsel uit een grondstof die goed voor elk heet te zijn. Melkpoeder móet, zegt Nederland. Verwondingen van allerlei aard, van lichte schaafwonden tot bloedende snijwonden, komen in en rondom het huis en tijdens de vakantie wel eens voor. Het is dan ook noodzakelijk wat materiaal in huis te hebben voor de behandeling van lichte verwondingen. Er zijn immers overal in de lucht haast onzichtbaar kleine ziektekiemen. Deze komen trouwens ook voor op de huid, in de mond en in de kleding. Zelfs op een pasgewassen hand zitten ziektekiemen. Ook op het voorwerp w armee de wond wordt veroorzaakt zitten ziektekiemen. Als iemand een wond heeft moet u op de eerste plaats zorgen dat er niet méér vuil in de wond komt. De wond moet dan snel worden afgedekt. De wond moet verder droog en steriel worden behandeld. Het uitspoelen van de wond met reinigende oplossingen of gekookt water moet beslist worden afgeraden. De wond wordt hierdoor onnodig geprikkeld. Raak de wond nooit met uw handen aan! Bij het begin van de verwonding stroomt er wat bloed uit de wond. Hierdoor wordt er meteen al het vuil dat in de wond is gekomen weggespoeld.. Er kan ook vuil achterblijven. De ziektekiemen die in het vuil zitten kunnen het weefsel plaatselijk ziek maken. Het is daarom van belang de wond zo te behandelen dat de achtergebleven ziektekiemen gedood worden. Wat hebt u nodig bij de behandeling van wonden en wondjes? In de eerste plaats natuurlijk verbandmateriaal zoals windsels, pleisters eh steriele gaasjes. Daarnaast is voor desinfectie van de wond een ziektekiemdodend middel nodig als jodium en voor een sneller herstel van de wond een goed wondzalf. De natuurlijke weg van herstel is dat, nadat de wond is veroorzaakt, het bloed stolt. Er ontstaat een bloedkorstje, een soort dekseltje op de wond. Er kan geen vuil meer naar binnen en er wordt onder het korstje nieuw weefsel gemaakt om de ontstane beschadiging weer volledig te sluiten. Schaaf- en snijwonden zijn de meest voorkomende huis-, tuin- en keukenver wondingen en meestal niet van ernstige aard. Toch mag dit soort verwondingen niet verwaarloosd worden, gezien de U slaagt bij: tvto«kant|« t vtorkantl* Kremerstraat 11-13 - Bergen op Zoom kans op besmetting door ziektekiemen en de pijn die erop volgt. MALS VLEES; EEN KWESTIE VAN BESTERVEN Een moeilijkheid bij het kopen van vlees is die van het besterven. In de dagen voor de 2e Wereldoorlog, toen de slagers nog hun eigen vee slachtten en iedere stad zijn eigen abattoir had, liet men het vlees altijd goed besterven waardoor het goed mals werd. Na de oorlog werd het vlees steeds meer op een centraal punt geslacht en vandaar naar de slagerswinkels gebracht. Dit had als gevolg dat het vlees vaak vlak na de slacht al in de keuken lag. Het is dan nog niet voldoende bestorven en nog taai en smakeloos. Was hetzelfde stuk vlees bij de slager goed bestorven, zou het ongetwijfelf malser en fijner van smaak zijn geweest. Aan mals vlees komt de slager te pas, omdat men het vlees in eigen koelkast door gebrek aan ventilatie niet goed kah laten besterven. Hoe lang vlees moet besterven is afhankelijk van yerscbeidene factoren; er zijn geen vaste regels vóór te geven. Het is van belang om vlees bij thuiskomst uit te pakken, zodat de lucht erbij kan, en het bovenin de koelkast op de koudste plaats te bewaren. Door de aanraking met de lucht zal het vlees donkerder van kleur worden, maar dit is niet van invloed op de smaak. Als u geen koelkast hebt, bewaar het dan in de provisiekast of in de kelder, losjes gewikkeld in folie of plastic, op een donkere plaats waar vliegen en zonlicht er niet bij kunnen. In het algemeen geldt: hoe meer snijvlakken, hoe korter een stuk vlees bewaard kan worden. Gehakt liefst direct braden. Wilt u vlees uit de koelkast gaan braden, haal het dan tijdig van te voren uit de koelkast zodat het kan „opwarmen". Als het te koud is gaan de vleessappen verloren bij het braden, het wordt droog. Een hele bout bijvoorbeeld moet u de avond van tevoren uit de koelkast halen. Statistieke bijzonderheden. Volgens de nog vigerende inde ling des Rijks, zo staat op pagina 27 van de Thoolse Almanak 1858, behoort het kanton Tholen, bestaande uit de eilanden Tholen en Sint Philipsland. tot het derde arrondissement, of dat van Zierikzee, vormende daarvan het derde kanton, hetwelk is samen gesteld uit 8 kadastrale of bur gerlijke gemeenten. Deze 8 ge meenten bestaan uit: 1 stad, 7 dorpen, 4 gehuchten en 9 buur ten. Het kanton Tholen beslaat een oppervlakte, volgens het ka- daster van 14.870 bunders, 78 roeden. 40 ellen, waarvan 13.237 bunders 67 roeden 16 ellen tot het eiland Tholen en 1633 bunders 11 roeden 24 ellen tot het eiland Sint Philipsland behoren. Er bestaan in het kanton Tholen 10 heerlijkheden als: Sint Anna- land. Kempenshofstede, Poort vliet. 5chakerloo, Scherpenisse, Stavenisse, Nieuw Strijen, Vosse- meer. Vrijberghe en Westkerke. De bevolking van het kanton Tholen bestaat uit ruim 13.050 zielen, samengesteld uit 11.800 Hervormden, 900 Rooms Katho lieken en 350 Christelijk afge scheidenen. De Hervormden maken 8 kerke lijke gemeenten uit, welke de Ring van Tholen vormen met 9 predikanten en 8 kerkgebouwen van welke 2 van orgels voorzien zijn. De Rooms Katholieken vor men 2 staties, ressorterende onder het dekenaat van Middelburg, met 2 kerkgebouwen en 2 pastoors. De Christelijk afgescheidenen hebben 2 gemeenten als te Tho len en te Sint Philipsland. Ten opzichte van het school onderwijs, maakt het kanton Tholen een onderdeel uit van het tweede schooldistrict en vindt men daar 9 scholen. De provincie Zeeland, het elfde district van de waterstaat vor mende en tot de tweede inspectie behorende, is als zodanig in 6 ar rondissementen verdeeld, waar van het vierde arrondissement zich over de eilanden Tholen en Sint Philipsland uitstrekt. Met betrekking tot de directien der polders en wateringen, is Zeeland in 9 polder-arrondisse menten verdeeld, waarvan het vierde zich bepaalt tot de eilan den Tholen en Sint Philipsland. Het kanton Tholen bestaat uit 63 polders, uitmakende 52 zowel polders als wateringen, waarvan 5 calamiteuse, 28 waterkerende en 19 niet-waterkerende polders af wateringen zijn. Geschiedkundige herinnerin gen. 1 juni 1679: Jonkhr. Pieter Karei de Bils, heer van Coppensdam- men, enz. wordt lid der gecomit- teerde Raden van Zeeland we gens de stad Tholen. 2 juni 1686: Ds. Samuel Immens overlijdt na ene dienst van 3 maanden als predikant te Poort vliet. 3 juni 1623: De beraamde aanval der Spanjaarden op het eiland Tholen wordt verijdeld. 3 juni 1711: Nadere overeen komst tussen de heerlijkheden Vrijberghe en Vossemeer wegens de grenzen. 4 juni 1463: Contract gesloten tussen Vossemeer en Bergen op Zoom over de grensscheiding. EEN FOTOTIP VOOR U, MEVROUW De kleine dingen Ze doen het, volgens het liedje, in het leven van alledag: de kleine dingen. Maar toch ook bij het maken van foto's. Zo'n klein ding is bijvoorbeeld: opletten of u kontrast kunt scheppen met de achter grond. Kijk eens naar deze twee foto's. Op de linker moet je zoeken naar de hoofdpersoon. Zwarte kle ren. donkere achtergrond. Niet sprekend. Op de tweede foto zijn alleen de kleren verwisseld. En u ziet het verschil. Zo is-ie goed. Dat geldt voor zwart-wit foto's en voor kleurenfoto's en vooi kleurendia's, 't Is best de moeite waard om op zulke kleine dingen te letten. Uw foto's worden er in een klap sprekender door. /(VX Rooseveltlaan 196 \D0Z^ILD[Q)Q [RQSUCLD Ber8en op Zoom 01640 - 33910 Golf Extra roodplm. 22000 km 1975 Golf Lux blauwplm, 19000 km 1975 Golf Extra groenplm. 81000 km 1975 Golf Extra geelplm. 26.000 km 1974 Kever 1300 geelplm. 57000 km 1975 Kever 1300 bruin-metplm. 46000 km 1973 Kever 1300 zilver-metplm.76000 km 1972 Kever 1300 blauw-mèt..plm. 61000 km 1972 Passat N-Comfort 3-d geelplm. 18000 km 1975 Passat LS 2-d. roodplm. 68000 km 1975 Passat LS 2-d. roodplm. 81000 km 1974 Passat LS 2-d. geelplm. 92000 km 1974 Passat SL. 2-d. roodplm. 69000 km 1974 Passat SL 2-d. groenplm. 23000 km 1974 Passat LS 2-d. roodplm. 43000 km 1973 Audi 50 LS beigeplm. 14500 km 1975 Audi 80 LS roodplm.23000 km 1975 Audi 80 LS geelplm. 42000 km 1973 Audi 100 L schuifdak beige plm. 61000 km 1974 Audi 100 L groenplm. 110000 km 1972 Pick-up enkel cab. met glas en huif1975 Bedford Diesel, kapotte motor1975 Bestel met ruiten 1600 cc1974 Bestel met ruiten 1600 cc. 2e schuifdeur1974 Fiat 127 zilver-metplm. 5100 km 1975 Vauxhall Viva blauw41000 km 1974 Opel Manta 1.9 S rood84000 km 1974 Citroën GS Break rood79000 km 1973 Diverse Doe het Zeivers bijv.: Zastava '73, Fiat 128 '72, Vauxhall banger '72, Daf 55 '71, Citroën 2CV '71, Renault 16 TS '69, Simca 1100 '70. Speciale produkten voor haar- en hoofdhuidverzorging Lid Les Mattres de la Coiffure Hoogstraat 13 - Tel. 01660-2763 THOLEN in de kortst mogelijke tijd Molenweg §8 SCHERPENISSE Ingang'Platteweg HAVENWEG 1, Sint Annaland coöperatieve vereniging verenigde land- en tuifibouwcoöperaties g a 4 juni 1571: Cornelis Werckendet Lievensz wordt tot baljuw van Poortvliet aangesteld. 5 juni 1346: Gravin Margarheta geeft aan de stad Tholen het voorregt, om eeuwig tolvrij te va ren voorbij al hare Tholen. 6 juni 1788: Ds. Jacobus Johan nes van Steenbergen neemt af scheid als predikant bij de Her vormde Gemeente te Poortvliet. 8 juni 1624: Ds. Thomas Regen toom 'overlijdt als predikant te Poortvliet. 9 juni 1673: Tér staats vergadering wordt verslag ge daan van den ellendigen toestand, waarin zich de sterkten langs de Eendracht bevinden. 10 juni 1648: Dankdag in het eiland Tholen wegens de geslote- nen Munsterschen vrede. 12 juni 1500: Verdrag tussen de Heeren van Vossemeer en den Deken en het Kapittel van Tho len aangaande de tienden. 12 juni 1646: De Staten van Zeeland slaan het verzoek af tot verhoging van de impost op het bier van Poortvliet. 12 juni 1781: Felle brand te Oud-Vossemeer, waarbij 7 hui zen en 12 schuren afbranden. 12 juni 1S49: Zesde algemene vergadering van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Tholen. 14 juni 1659: Verzoek aan de sta ten van Zeeland om een zie kentrooster voor de Hervormde Gemeente te Schakerloo. Eerdere afleveringen geplaatst in de nummer van 15 en 29 april, 3, 10 en 17 juni, 22 en 29 juli, 12 en 26 augustus, 9 september. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 15