gouden IJsclub te Sint-Annaland Meerderheid Fliplandse gemeenteraad beschermt plaatselijke middenstand lërhorst 'Voor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat! 'Totdat ze me bij de NMB wegwijs maakten' Schaatsenrijden nog altijd gezellige ontspanning MEISJESMANTELS De NMB denkt met u mee. Probeer 't. KAA BEE Kaashandelaar krijgt geen standplaats in Sint-Philipsland Donderdag 30 september 1976 EENDRACHTBODE MODEBRILLEN Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets Zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen,maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening.Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages NEDERLANDSCHE één pot nat zijn. MIDDENSTANDSBANK VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zoals vroegernee! Die uitdrukking moet elke jongere generatie in de loop der eeuwen telkens verwerken. Bij een in versneld tempo gaande ontwikkeling, zoals de twintigste eeuwers beleven geldt dat nog in sterker mate. Toch is de schaatsport een gezellige ontspanning gebleven. Misschien ook wat jachtiger, wat gehaaster dan eén halve eeuw geleden, maar ijspret wordt nog altijd beleefd. Ook het voorgaande winterseizoen, toen alle liefhebbers van een zeldzaam rustig winterweekweertje hebben kunnen profiteren. Ook in Sint- Annaland was het toen gezellig aan de Langeweg. met zwierige paartjes, met hardrijwedstrijden, met warme melk van Arjoan of met frites van Cent of Huib. Het was een schaatsweek, waarin ook, na enkele ijsloze winters, aan het vijftig jarig bestaan kon worden öerinner2d: 3 februari 1926. Vyftig jaar later won Theo Fase georganiseerde hardrijwedstrijden en een door het gemeentebestuur (bij het 40-jarig Destaan) beschikbaar gestelde wisselbeker. De pret was! De pret bleef! De SintAn- nalandse IJsclub heeft de jaren door goed kunnen boeren. Goed vooral wat de leden-animo betreft. Tijdens de op richtersvergadering werden er 200 inge schreven. Het boekjaar een halve eeuw later sluit met 900 leden. Er valt bij een stabiliserend aantal inwoners nauwelijks meer groei van het aantal IJsclubleden te verwachten. Wat is de oorzaak dat ook zoveel ouderen het IJsclub- lidmaatschüsap tot op hoge leeftijd pro longeren? Ongetwijfeld voor een deel de lage contributie van ƒ2,- per lid per jaar, terwijl men in 1926 toch al met twee kwartjes moest beginnen. Naar de in flatie gerekend zou men dan nu op minstens 5,- moetend zitten. De jaren door konden bestuurders echter het lage contributiepeil handöaven vanwege de ledenstandvastigheid. Ouders weten immers na zelf aan de liefhebberij te hebben meegedaan, dat hun kinderen tot 12 jaar gratis toegang hebben. Hoe dan ook, 904 Sint-Annalanders zijn lid van de IJsclub. Waar haal je ze van daan? Bijna 30 gouden leden Die lidmaatschapsstandvastigheid worOdt mogelijk nog het best geïllu streerd door het feit, dat er vijftig jaar later nog 28 inwoners staan ingeschre ven die zich tijdens de oprichtingsver gadering lieten noteren. 28 inwoners op 1 na, want die ene is het erelid oud-bur gemeester F.M. Boogaard en die woont dan niet meer in zijn geboorteplaats, maar in Bergen Op Zoom. Hij was bovendien tientallen jaren commissaris. Onder die gouden leden zien we ook nog de naam van Bram Gunst, de eersta IJsclubsecretaris. Hij zorgde er voor. dat de namen van de 200 inwoners die bij de oprichting lid werden, nog steeds keurig in het notulenboek prijken Inwoners waarvan het grootste aantal reeds zijn overleden een kleiner'deel vertrokken, maar waarvan nog 28 deze week een uitnodiging hebben gekregen de vijftig jarige jubileumviering bij te wonen. Wie de EB van december 1966 nog bezit, zou daarin een stuk IJsclub historie vin den, dat best nog eens herhaald mag worden, maar dat we nu toch maar voor het grootste deel overslaan. Vergader-animo Niet in de ijspret is zo'ri groot verschil ontstaan maar wel in het bezoeken van jaarvergaderingen. De laatste tijd be perkt zich dat tot slechts een tiental, maar toen bijvoorbeeld op 28 november 1940 de huidige voorzitter adr. Burgers FZN zijn vader in het bestuur opvolgde, telde de ledenvergadering 107 aanwezi gen. Men gelooft het nu wel, maar als het nodig is zijn er toch weer deelneem sters en deelnemers aan schaatwedstrij- den, zijn er toch weer mensen om de baan schoon te vegen, is menigeen berqeid een handje uit te steken om verlichting aan te brengen. De verga der-animo is in vergelijking met vroeger drastisch verminderd, de schaats- liefhebberij echter nauwelijks. Dat werd in februari van dit IJsclub jubileumjaar nog eens onderstreept met gezellige wedstrijden en zeer sfeervolle schaatsa- vonden. Al een jaar of tien kijkt het bestuur wat loensend naar de gemeentelijke over heid, omdat bij dat 40-jarig herdenken werd aangekondigd dat een ontwerp bestemmingsplan van een inge nieursbureau was ontvangen waarin het IJsclubterrein betrokken is. Tien jaar later schijnt het daar niet meer zo'n vaart te lopen en voorlopig lijkt de Sin- tAnn alandse liefhebber zijn baantje daar nog wel te kunnen trekken alsijs en weder dienende is. Van een gouden IJsclub kan een roman geschreven worden. Voor menig thans gedegen Sint-Annalands gezin ont brandde de eerste liefde op krakend ijs. Wat een verbalen uit de notulen, maar ook uit de overlevering. Van een met de emmer volgieten van een Anawas-weide tot het vorige jaar via brandweer nog eens (tevergeefs vanwege dooi) onder water zetten van de baan. Van de bescheiden en daarom ietwat valse trots bij al die achtereenvolgende besturen, dat men het altijd zonder overheidssteun heeft kunnen doen, alD was men in februari van dit jaar de ge meente toch wel dankbaar voor het ge bruik van dranghekken. Er waren de achtereenvolgende terrei nen van Aner was aan de Hoenderweg, naar de Plaatweide, meer richting Sint- Maartensdijk tot sinds 1940 het huidige terrein Langeweg/Lageweg, dat in 1959 IJsclub eigendom werd via aankoop van een bereidwillige jonkvrouw W.C. Wit- sen Elias de Casembroot. Nog een enkele passage uit de notulen van de oprichtersvergadering die in ho- tel Havenzicht werd gehouden onder leiding van een der initiatiefnemers meester Bram Paape. Het eerste bestuur werd A. Paape, A. Gunst, H. Overbeeke, F. Burgers en J. den Haan met als bode Witte v.d. Boogaart. "Om het kat uit de boom kijken tegen te gaan stelt het bestuur voor de contribu tie tussen 1 dec. en 1 maart te verdub belen, hetgeen goed wordt gevonden. Bi! de rondvraag vraagt de heer W.A. Dormaar of de vereniging nu al een naam heeft. Na enige discussie hierover werd besloten de vereniging de naam te geven van "Sint-Annaland" Van de eerste zes commissaraissen W.A. Dormaar. A.Bopn, M.P.Eanoy. M.J. Boogaard. FBoogaard en A.P. Bil zijn de laatste twee nog in leven. Al diep in de 80. wonend respectievelijk te Bergen op Zoom en Vlissingen. Een jaar later in de notulen:"Personen die op het ijs willen staan met een tent moeten dit aanvragen bij het bestuur. Bij de rondvraag wil de heer Kurvink weten of er op het terrein ook borrels verkocht mogen worden, waarop de voorzitter zegt. dat dit natuurlijk niet mag, omdat de wet dit niet toelaat. Met heel wat minder gemakken heel wat meer vrije tijd in vroeger jaren. Daarvan getuigt dit wat vage plaatje van een start tot ijsvermaak. Iets beters uit de oude doos hebben we op dit gebied niet kun nen vinden, al zegt de Sint Annalandse overlevering, dat er bijvoorbeeld een fraaie foto moet zijn van een Arietje Dekker die tot op hoge leeftijd over de ijsbaan zwierde op zijn krulschaatsen. Wie de foto bezit, zou er een gouden IJsclub heel wat plezier mee doen. advertentie IM Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen voor de goede orde. Hij zegde reeds verscheidene vergade ringen te hebben bijgewoond, maar weinige van zo werkelijke goede orde als deze..." Ja. zo ging dat vijftig jaar gele den. Wat niet verandert De tijden veranderen. De krulijzers van een halve eeuw geleden zijn elegante kunstschaatsen of snelglijdende noren geworden. Vijftig jaar geleden lag het platteland vier wintermaanden stil en had zo goed als iedereen volop verga der- en ook schaatstijd. Nu is het niet eenvoudig om een bestuursvakature, ook niet die van een IJsclub, weer bezet te krijgen, maar de ijspret is gebleven en wat niet veranderde en wat ook niet zal veranderen, zolang de planeet die aarde heet, bestaat, is dat zomer en herfst, lente en winter, elkaar afwisselen. Die onveranderlijkheid biedt (ook) de ijs- club Sint-Annaland de mogelijkheid na 50, ook 100 jaar te worden. Dat ligt dan maar aan die inwoners. Ondertussen gelukgewenst met die halve eeu\^ schaatssport Kaashandelaar M. van Loon uit Wijk en Aalburg schijnt een dapperA. man te zijn volgens wethouder A.. Rijstenbil, maar hij krijgt geen standplaats in SintPhi- lipsland om kaas, boter, eieren, koffie en vleeswaren te verkopen. De meerderheid van de gemeenteraad besloot woensda gavond het verzoek van dhr. van Loon af te wijzen. SGP en PCG wilden de plaat selijke middenstand beschermen, terwijl de PVAB niet inzag vyaarom anderen wel een standplaats krijgen en kaashande laar van Loon niet. De discussie was vrij uitvoerig. Wethouder Rijstenbil probeerde de hele Fliplandse raad kaas uit het 4vuistje van d/hr. van Loon te laten eten. "Gelijke monniken, gelijke kappen. Een groen teman heeft een standplaats, een visboer, de wolfederatie, een ge- reedschappenverkoper en een kle- dingftrma. Waarom dan de kaasman, die zelfs op de braderie is uitgenodigd, niet? Ik zou niet weten waarom niet. Klantenbezoek of een standplaats maakt niets uit. Ik heb alle begrip voor de plaatselijke middenstand en het feit dat er voldoende zaken zijn. Het is ech ter een uitgesproken vervel^le zaak dat van Loon opzij gezet wordt. De commissie midden- en kleinbedrijf heeft hier ook over gesproken, maar ik heb geen verslag van die vergaddering ge zien. We zouden eventueel van een ma ximum aantal standplaatsen kunnen uitgaan en een wachtlijst aanleggen. Als er dan een plaatsje vrijkomt, krijgt van Loon een kans. Ik heb geinformeerd bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en bij buurgemeenten en daarbij bleek, dat alleen wanneer de verkeersveiligheid of de openbare orde in 't geding zijn, een vez zoek om een standplaats geweigerd mag worden. De kantonrechter heeft hierover verschil lende uitspraken gedaan. Als het ver zoek van dhr van Loon niet ingewilligd wordt, adviseer ik hem in beroep te gaan bij de Kroon", aldus wethouder Rij stenbil. Leefbaarheid Raadslid G.J. de Jager (PCG) meende dat wethouder Rijstenbil op juridische gronden wel gelijk had. "Je moet dit echter heel nucöter bekijken en meer oog hebben voor bescherming van de eigen mensen. We zijn een veel te klein woongebied om conversiele zaken op te Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom GROTE KOLLEKTIE lang, kort, met en zonder capuchons advertentie IM. roepen Adie niet perse nodig zijn", zet de Jager L den Engelsman (SGP) was het met die motivatie eens. Hij stond achter het voorstel van de meerderheid van B en W en zag wel degelijk een verschil tussen klantenbezoek en een standplaats. "Van Loon, die me wel veertig keer heeft ge beld. heeft nooit om een standplaats gevraagd, maar wel om een vent vergunning", aldus de SGP-fractievoor zitter. Burgemeester G.. van den Berg citeerde in zijn antwoord een artikel van prof. Bak in het VNG-blad onder kop "gemeentebesturen let op uw winkels". Hij wees erop, dat het niet meer moge lijk is een redelijke winkelvoorziening in kleine kernen te hebben, tenzij het ge meentebestuur alles op alles zet om de leefbaarheid in stand te houden. De standplaatsen leggen we aan banden, terwijl we erg scherp letten op 't venten. Bestaande rechten willen we niet aan tasten. De wolfederatie staat op parti culier terrein, dus .die valt af. De vishandel stort elk jaar een bedrag in de gemeentekas, de bestaande kaashandel heeft plannen voor een notenbar en wijnafdeling en komt op die manier verfrist terug. We gaan het verzoek dan ook niet inwilligen. Ik wil de degens met de kantonrechter daarover zeker krui sen", zei de burgemeester. Eigenaardige uitspraak Wethouder Rijstenbil wees er opnieuw op, dat 5de een wel een" standplaats krijgt en de ander niet. Hij hoopte van ganser harte dat van Loon in beroep zou gaan. Als het verzoek volgens Rijstenbil alleen vanwege de openbare orde ge weigerd kan worden, laten we de mid denstand in optocht de orde verstoren, grapte de burgemeester. Raadslid PJ. van der Reest (SGPt een) vond he bij zonder eigenaardige uitspraak van Rij stenbil dat van Loon in beroep moet gaan. De PVAB-wethouder reageerde geprikkeld en zei voor rechtsgelijkheid voor iedereen te zijn. Hij wilde mensen adviezen geven en bijstaan, ongeacht welke partij. Volgens de wethouder is kaashandelaar van Loon eerder van de SGP dan van de PVAB. Den Engelsman wilde de stem van PVAB-raadslid C. den Braber nog graag horen en eiste stemming. Rijstenbil en den Braber waren voor, wethouder L.Walpot,Den Engelsmam. v.d. Reest, P.van Hekken en de Jager tegen het verlenen van een standplaats. Meer onderhands aanbesteden De Fa. C. Reijngoudt had in een brief aan de gemeenteraad gepleit voor het onderhands aanbesteden van tegelpa den, grondwerken, e.d. De werk gelegenheid voor de werknemers dreigt namelijk in gevaar te komen door in trekking van subsidie voor drainage. Den Engelsman vond datje die mensen zonder meer eën kans moet geven. Ook de Jager achtte het in principe een juiste zaak wat de fa. Reijngoudt vraagt. Door het wegvallen van de subsidieregeling mist het drainagebedrijf een behoortlijk aantal maanden werk. Laten B en W maar eens met voorstellen konen, want vertraging bij de geplande aanleg van tegelpaden, e.d. kun je niet hebben, al dus het PCG-raadslid. Openbaar verhogend aanbesteden kosten- De burgemeester vond dat de fa.Reijn goudt laat gereageerd heeft op de plan nen voor aanleg van tegelpaden e.d. "Misschien is het ze ontgaan, maar het getuigt niet van een slagvaardig beleid. De bestekken zijn verstuurd en in de herfst is er meer kans op nattigheid, dus we kunnen de zaak niet langer uit stellen. Een nieuwe aannemer vergt onderzoek, dus tijd. We moeten ook oppassen voor besmet werk. De fa. Reijngoudt hebben we regelmatig laten meedoen aan inschrijving bij werken, maar ze gaven geen prijs. We moeten toch ook niet lopen venten met plannen bij de ondernemers?" zei de bur gemeester Wethouder Walpot, een goede bekende in de aannemerswereld, wees erop datje bij onderhandse aanbesteding wel geen concurrentie hebt, maar bij openbare aanbesteding heb je kostenverhogende factoren. Dat slaat elkaar en dan blijft over dat plaatselijke aannemers direct kunnen helpen als er later nog eens wat hersteld moet worden aldus dör Walpot. Wethouder Rijstenbil bracht naar vo ren. dat de raad jarenlang heeft aan gedrongen op openbare aambesteding en dat heeft hele goede resultaten afge worpen. Terugtrekken vond hij een zwak beleid. Niet meer terug te draaien De burgemeester zei dat de werken van geval tot geval bekeken zullen worden. Bij een slechte markt wordt er openbaar besteed, dan kan de gemeente nog wel eens wat verdienen. Den Engelsman wilde de fa. Reijngoudt nu een kans geven omdat dat bedrijf nu moeilijk zit. Hij stelde voor het raadsbesluit tot openbare aanbesteding van vorige keer in te trekken. "Kan dat nu zo allemaal maar? 't Lijkt me nogal kras, een raadsbesluit tot openbare aanbesteding intrekken" merkte de Jager op. De burgemeester schorste de vergade ring voor overleg met secretaris A. Ver- bree en directeur gemeentewerken P A. Boot. Na de hervatting deelde de bur gemeester mee. dat het op dit moment haast onmogelijk is, gezien de tijd, om de zaak terug te draaien. De fa. Reijn goudt kan echter wel meedoen aan de openbare aanbesteding. Bij de begro tingsbehandeling in de volgende verga dering wordt er een beslissing genomen wat er met de aanbestedingen gaat ge beuren, aldus de burgemeester. De SGP fractie legde zich daar bij monde van den Engelsman graag bij neer. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM ADV.I.M. c <L> Ut o "O zaterdag 2 oktober: Sizo - WHS (Van Oeveren) 15.00 uur Smerdiek - Zwaluwse Boys (Kok) 15.00 uur Wolphaartsdijk - Tholense Boys (Schouw) 15.00 uur SPS - Olympia'60 (Mutsaers) 15.45 uur Tholense Boys 2 - Roda Boys 2 (Ouwe land) 15.45 uur Wit Zwart 2 - WHS 2 (Brekelmans) 15.45 uur SC Stavenisse - BVVB'63 15.45 uur WHS 3 - FSV 2 (Tetteroo) 15.45 uur Smerdiek 3 - Kogelvangers 2 (Landa) 13.45 u. Beek V - NOAD '67 (Kleemans) 15.45 u. Noad '67 2 - BVVB'63 3 (Houtepen) 15.45 u. Seolto 4 - SPS 2 (Vlimmeren) 13.30 u. Tholense Boys 3 - DVO 3 (Bosters) 13.45 u. WHS 4 - SC Stavenisse 3 (Nispen) 13.45 u. Rozenoord 3 - SPS 3 (Rensen) 12.30 u. Vrederust 3 - Smerdiek 4 (Koopman) 13.45 u. WC 4 - Noad 3 (Keur) 13.00 u. SC Stavenisse 2 - Tholense Boys 4 (Cla- rijs) 13.45 u. FSV 3 - Tholense Boys 5 (Dilorenzo) 15.45 u. Zondag 3 oktober Vosmeer - MOC '17 (Peeters) 14.30 uur Cluzona 3 - Vosmeer 2 (Houtepen) 11.30 u. Vosmeer 3 - D1VO 2 (Mous) 12.00 u. FC Bergen 5 - Vosmeer 4 (Bereh) 14.30

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5