Gewijzigd Stoofweg klemsituatie beste oplossing Plan Muyepolder I biedt Smerdiek 267 woningen Sint-Philipsland armslag voor heeft in 1977 nog 155.000 gulden N.V.V. TH0LEN GROEIDE Reddingsmiddelen op Sint-Annalandse haven verdwenen DEZE WEEK Op zondag aangepaste busdienstregeling Commissie R.O. vindt bedrijfsterrein W. van Vossen b.v. niet ideaal NIEUW BESTUUR P.J.Z. VEILINGBERICHTEN Zuiverings heffing 1976 Gemeentebestuur vecht door voor plan Noord over de Provinciaieweg Fliplanders krijgen voorlichting over begroting "77 en Philipsdam C. P. de Rijke uit Thoien kampioen wentelploegen Donderdag 30 september 1976 32e jaargang no. 45 jtajrianting rond bedrijfs- Best haalbare E. VAN TUYN TANDARTS Huizen achter Hoender- weg Doe plan van tafel Wijziging kost geen cent Twijfels Tussenoplossing Achter 't Bos De betho Thoien Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs '11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. De commissie Ruimtelijke Ordening van de Thoolse gemeenteraad had dinsdag middag nogal wat moeite met het geven van een advies aan B en W over plan Stoofweg SintAnnaland. Dit gehalveerde plan is op enkele punten gewijzigd, maar een nieuw bedrijfsterrein voor aannemer W. van Vossen B.V. bleef gehandhaafd. Zo'n terrein midden in de woonbebeou- wing vond de commissie niet ideaal, maar ter wille van de voortgang van de wo ningbouw in SintAnnaland slikte men de bezwaren in. Er is in Sint-Annaland nog grond be schikbaar voor de bouw van 19 huizen 6 aan de Tienhoven tegenover de Schutse en 13 aan de Burgemeester Smithstraat. Gezien die situatie dient plan 5toofweg speodig van de grond te koAmen. Dat gaf bij de commissie de doorslag, hoewel men later in de verga dering een advies gaf om af te zien van de bouw van 10-13 huizen in het reeds goedgekeurde bestemmingsplan Bchter de ogerd. Het gaat hier om de strook grond achter de huizen aan de Hoen derweg, in Sint-Annaland bekend als Tuindorp. Maar eerst plan Stoofweg. De burgemeester zei dat er wat in gescho ven is waarbij het bedrijfsterrein W. van Vossen B.V. een uitgang krijgt, naar de Anna van Bourgondiestraat via het ver harde deel van een aantal garages die in de buurt van de woning van raadslid van Schetsen gepland zijn. Verder loopt de ontsluitings- weg van de nieuwe woon wijk wat speelser door het plan. Deze komt direct achter het sportveld, zodat de woningen verder van het voetbalter rein komen te liggen. De huizen komen aan doodlopende straatjes te liggen, waardoor men rustige woonerven krijgt. Dhr. van Schetsen vondt dat een aantal bezwaren grotendeels was opgelost, maar hij legde zich toch node bij dit plan Stoofweg neer. Hij bleef bezwaar maken tegen het bedrijfsterrein midden in de bebouwing. Het PVDA-raadslid vond dit een ongelukkige situatie en bij pre- miebouw zag hij de grond rond het be drijfsterrein niet verkocht worden. Er is wel een leuke beplanting rond het ter rein getekend, maar realisering hangt van de eigenaar af. Om een rommelige situatie te voorkomen zou die beplan ting voorgeschreven dienen te worden. Het is nu een nette boel, maar stel dat het in de toekomst verkocht wordt aan een slopersbedrijf, dan sta je machte loos, meende dhr. van Schetsen. Ook raadslid van Damme vond het jammer dat het bedrijfsterrein in de be bouwing ligt, maar overigens had hij veel waardering voor het plan Stoofweg. De wijziging van de ontsluitingsweg vond hij een hele verbetering. Dhr. M.P. van Dijke zat ook met het bedrijfsterrein maar het geheel achtte hij een redelijke oplossing. Raadslid J. Versluijs vond het gewijzigde plan heel wat aantrekkelijker dan de vorige keer. Burgemeester J.E. van Boeijen begreep de moeite die de commissiemet dit plan had. Het heeft veel denkwerk gekost, maar zonder het bedrijf erin te betrek ken is het haast onmogelijk. Dit is het best haalbare. We hebben niet zo gek veel te wensen want de grond js nodig voor woningbouw. We hopen dat de private belangen in het plan zijn ver werkt. zodat de verdere procedure vlot verloopt. De groenvoorziening rond het bedrijfsterrein zou inderdaad aan de 'gemeente moeten blijven, zodat deze afscherming gewaarborgd blijft. We zit ten met deze zaak in een klemsituatie. Ik zie geen alternatief. Bestuurlijk is dit de beste oplossing, aldus de burgemeester. Dhr. van Schetsen informeerde of de voorzitter nog een gunstige wending verwachtte voor het oorspronkelijke grote plan Stoofweg gezien de vragen van de statenleden Nieuwkerk en de Ja ger aan G.S. van Zeeland. De burge meester zei erg benieuwd te zijn. Voor de rest liet hij G.S. hun eigen boontjes doppen. Zo snel mogelijk wordt nu de procedure voor het kleine plan Stoofweg dat plaats biedt aan 893 huizen gestart. Dhr. van Schetsen zei node met dit plan accoord te gaan om de woningbouw in Sint-An naland veilig te stellen. Een elf Sint-Annalanders hoorden de beraadslagingen aan en kregen na de vergadering nog gelegenheid om de kaart van plan Stoofweg van dichtbij te is op 10, 11, 12 oktober afwezig. Eventuele accute pijnklachten op de spreekuren te Thoien, Hoog straat 15 en Sint-Maartensdijk, Groene Kruisgebouw of tel. 01645-2388. Advertentie 1M bestuderen. Ook de wethouders Scher- penisse en Koopman, alsmede raadslid de Bres waren present op deze commis sievergadering. Verschillende Sint-Annalanders waren ook gekomen voor plan Achter de Bo- gerd. In dit gerealiseerde plan blijft na melijk tot veler verrassing nog een strook grond te zitten waarop huizen gepland zijn. Het plan is goedgekeurd en rechtsgeldig, zodat men bij wijze van spreken morgen zou kunnen gaan bou wen als de grond in handen van de ge meente zou zijn. Het vergeten plan werd actueel toen dhr. J.C. Bazen een verzoek indiende om achter zijn woning aan de Hoenderweg op de-bewuste strook grond een schuur van 6x 13m te bouwen. B en W wezen dat af, want het goedgekeurde bestem mingsplan gaf immers woningbouw aan. Dhr. Bazen vroeg zijn mede-bewo ners aan de Hoenderweg om een hand tekening om aan te dringen op wijziging van het bestemmingsplan. De burge meester bracht naar voren, dat het mo gelijk is ter plaatse 10 huizen met par keergelegenheid of anders 13 kleine, aantrekkelijke woningen te bouwen. Gegeven de behoefte aan bouwgrond, zet je deze mogelijkheid niet zo gauw overboord. Raadslid Van Damme vond de wensen van de bewoners wel gerechtvaardigd tegenwoordig wordt er ruimer gebouwd en volgens het oude plan Achter de Bo- gerds zouden de huizen opgestapeld worden. Je zou de pmucy belemmeren en dat is een moeilijk haalbare kaart. De langs de grond liggende straat (Croos- wijck) is erg smal, zodat het ondoenbaar is daar te parkeren. Verder is er nog een recht van erfdienstbaarheid. Dit plan moet gewijzigd worden, dat staat als een paal boven water. Realisering van het oude plan kun je de bewoners niet aan doen. Het plan moet niet in de ijskast maar van tafel vond het VVD-raadslid. Dhr. Versluijs was bepaald niet in voor het onbeperkt beschermen van privacy, De P.J.Z. Thoien en Sint-Philipsland heeft een nieuw bestuur. Tijdens de al gemene vergadering werd afscheid ge nomen van voorzitter Toon Brooijmans en vicevoorzitter Jos Akkermans. Bei den zitten in het provinciaal PJZ-bes- tuur, waarvan de laatste zelfs als voor zitter. Hierdoor bleef er onvoldoende tijd over voor de Thoolse/ Fliplandse afdeling. De nieuwe voorzitter M.Geuze jr. uit Poortvliet sprak zijn waardering uit voor het vele werk van de scheidende bestuursleden en bood ze een attentie aan. J. de Eind uit Thoien en F. Donken uit Poortvliet kwamen als nieuwelingen in het bestuur. Secretaresse werd K. Stout- jesdijk uit Stavenisse. penningmeesteres J. de Wilde uit Stavenisse. Mevr. W. Pot-Beeke en Wilna Geluk uit Sint-Maartensdijk maken het bestuur compleet. Bij de bespreking van het winterprogramma werd besloten een cursus vrije expressie te organiseren, een spreker uit te nodigen om inzicht te ge ven in gesprekstechniek, te gaan bowlen en vissen en een toneelstuk te bezoeken. Dinsdag 28 september. Sint-Annaland Bintje;50-53, drielingen; 22-23, Bonken 80, Dore; 87-86, Eigenheimer; 65-70, aanvoer 100 ton. Uien; middel 72.20, drielingen 60.80. Aanvoer 38 ton. Sint-Maartensdijk Bintje 1 49-51, gesorteerd; 51 drielingen 22,10 Dore drielingen 25 aanvoer 25 ton. Uien 40 opw. kl. 2 NL. 70, drielingen maat 30/040; 60 aanvoer 3 ton. Het waterschap Thoien verzendt een dezer dagen de zuiveringsheffing water verontreiniging 1976. Evenals vorig jaar zal de aanslag in twee gelijke delen door middel van twee accept-girokaarten kunnen worden voldaan. De vervalda gen zijn 31 oktober en 31 december. De aanslag voor een woonruimte van meer personen is gebaseerd op drie inwone requivalenten (i.e.) of vervuilingseenhe den. Voor een alleenwonende geldt maar l i.e. als men schriftelijk bij het waterschap om die vermindering heeft verzocht. Er is goed gereageerd. Het overgrote deel van de alleenwonenden heeft een verzoek ingediend, zodat hiermee bij de aanslag rekening kon worden gehoudem maar gezien de .beperkte ruimte voor woningbouw wilde hij dit oude plan niet realiseren. Het is allemaal bijzonder krap. In Stoofweg is de gemiddelde ka vellengte 27 m en dan zit je hier in de schuurtjes aan de Hoenderweg./ De straat is ook te smal vond het CHU-raadslid. Dhr. van Schetsen meende dat wijziging van het plan geen cent kost. Het is niet in de exploitatie opgenomen want het te kort van plan Achter de Bogerds is eer der naar plan Achter de Molen overge heveld. Óver woningbouw achter de Hoenderweg is nooit geroken. Het PVDA-raadslid steile voor alle be woners van dat stukje 51 ikcnderweg de mogelijkheid te geven een garage te bouwen, waarbij ze dan voor een sym bolische prijs twee meter grond moeten afstaan voor verbreding van de straat bij Crooswijck en verfraaiing van het ach tererf. De burgemeester zei dat de commissie goed moest weten dat men een bouw- mogelijkheid opgaf. Het gaat om een vrij diepe strook en kleinschalige wo ningbouw is daar heel duidelijk moge lijk. Een economische noodzaak om het plan te bebouwen is er echter niet. De voorzitter zei dat de bewoners in ruil voor het feit dat er geen huizen meer komen, een strook grond voor verbre ding van de straat, aanleg van groen en bouw van garages kunnen geven, Raad slid van Damme meende dat de bewo ners zelf de beplanting wel willen beta len, zo waardeert men het behoud van privacy. Raadslid van Kempen had zijn twijfels over het laten vallen van deze bouwmo gelijkheden. Hij erkende dat de normen ten aanzien van ruimte voor woning bouw veranderd zijn, maar gezien de krappe bouwgrondsituatie in Sint-An naland had hij moeite met het inleveren van de bouwgrond aan de Hoenderweg. Een bepaalde straat is wel gediend met deze oplossing maar je ontneemt inwo ners de mogelijkheid om daar te bou wen, zei het ARP-raadslid. De burgemeester concludeerde dat de bewoners zich werkelijk zouden kunnen verheugen als in dit rechtsgeldig plan geen woningen gebouwd zouden wor den. Hij meende dat voor garages, die ook door derden gerealiseerd zouden kunnen worden, 12 m grond nodig zou zijn. Directeur gemeentewerken P.A. Boot zei dat er achter de Hoenderweg mogelijkheden zijn voor' sociale wo ningbouw met drie slaapkamers. De huizen zouden 8 m breed en 6 m diep worden. Raadslid van Dijke adviseerde in elk geval de woningbouw te later vervallen maar over de nieuwe bestemming wilde hij nog een nachtje slapen. Op van Kempen na wezen de andere commis sieleden woningbouw ook af. B en W zullen de nieuwe bestemming onder zoeken, waarna het weer besproken wordt in de commissie R.O. De commissie Ruimtelijke Ordening van de Thoolse gemeenteraad heeft B en W dinsdagmiddag geadviseerd plan Muye polder 1 in Sint-Maartensdijk te bekij ken nu de provincie geen toestemming geeft plan Noord te ontwikkelen. Over igens gaf de commissie B en W ook de raad alsnog te proberen plan Noord over de Provinciaieweg van de grond te krij gen. Aangezien deze actie lang kan duren moest er wat anders gebeuren om een tekort aan bouwgrond in de Smalstad te voorkomen. De commissie dacht dit ge vonden te hebben in het gedeelte van de Muyepolder dat grenst aan plan Achter 't Bos. Hier kunnen 267 huizen komen. Raadslid P. van Schetsen herinnerde eraan hoe in juni was toegezegd, dat een nota over de uitbreiding van Sint-Maartensdijk gemaakt zou worden. Hij zag nu vanwege alle stukken door de Het gemeentebestuur van de voormalige gemeente Sint-Annaland heeft destijds de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen advies ge vraagd voor het aanschaffen van red dingsmiddelen. Overeenkomstig dit ad vies zijn de benodigde materialen aan geschaft. Blijkens onderzoek is dit ma teriaal verdwenen. Di - .hrijven B en W van Thoien als antwoord op een door de PVDA fractie gestelde schriftelijke vraag over het gewenste reddingsmate riaal in de haven van Sint-Annaland. Door deze fractie was hierop al eerder geattendeerd en men had de toezegging van B en W dat het zou worden onder zocht. Maar het antwoord bleef tot voor 22 september uit. Daarom werd er door de PVDA in de augustus raadsvergade ring nogmaals en dan nu bij schriftelijke vraag op geattendeerd. De fractie achtte het te meer urgent, nu druk van de ha ven gebruik wordt gemaakt (aanvoer materiaal dijkversterking). Óe heren De Bres, Van der Linde en Van Schetsen vragen het college voorts om het ook voor de andere havens te bezien of het beschikbare reddingsmateriaal niet te krap is. B en W voegen er in hun antwoord nog aan toe, dat er in de haven van Thoien nooit reddingsmiddelen zijn geweest en dat er voor de haven Stavenisse vol doende aanwezig is. Voor zowel de Sint-Annalandse als voor de Thoolse haven zullen de benodigde reddings middelen worden aangekocht bij de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Voor het opbergen van dat materiaal zijn de kastjes inmiddels al in eigen beheer vervaardigd. bomen het bos niet meer. Burgemeester J.E. van Boeijen zei dat B en W eerst advies van de commissie wilden hebben, om geen onnodig werk te doen. Zo'n nota vergt veel tijd en we zitten tot onze nek in het werk, aldus de burgemeester. Raadslid M. Van Damme (invaller voor zijn collega van Gorsel, terwijl ook Mevr. Deurloo afwezig was wegens an dere gemeénschaps-bezigheden) kon ook moeilijk een lijn in de zaak ontdek ken. Een nota vond hij een overlapping van hetgeen gedaan is. Dhr van Damme zei natuurlijk geporteerd te blijven voor plan Noord hoewel hij zich ook afvroeg nog langer te moeten vasthouden aan deze zijden draad. Er is inderdaad be hoefte aan een plan voor andere wo ningbouw in Smerdiek, maar wat kost plan Noord met een voetgangerstunnel onder de Provinciaieweg* Moeten we dit coute que doute volhouden* Is het dat waard* aldus het VVD-raadslid. Raadslid W.C. van Kempen zette plan Noord nog steeds nummer 1. Om te voorkomen dat je erg krap in je bouw grond komt te zitten, wilde hij wel uit kijken naar een andere mogelijkheid als Muyepolder 1. Ook raadslid J. Versluys wilde deze twee plannen vasthouden. Hij vond dat de Muye vrij kortbij het dorpscentrum ligt en een mooi en lo gisch geheel vormt. Ook de grondprijs achtte hij redelijk. Het denkbare tekort aan bouwgrond wordt door plan de Muye weggenomen aldus Chr-raadslid. Dhr. van Schetsen vond dat de raad ten aanzien van de harde feit3n die de pro vincie in verband met de afwijzing van plan Noord noemt, de kop niet in het zand moet steken. De Thoolse raad heeft zich inderdaad uitgesproken voor een beleid ten gunste van de kleine ker nen, daar kunnen we niet omheen, als we daarom met plan de Muyè beginnen, heb ik twijfels of we moeten doorgaan met plan Noord. De totaal 500 woningen die er in de Muyepolder kunnen komen, lijken me zeker voldoende voor tien jaar. Eerst dienen we ook de gaten in de kern op te vullen en dat gaat ten koste van nieuwe bestemmingsplannen, aldus het PVDA-raadslid. Ook dhr. Van Damme vond dat het hoog nodig is de gaten in de oude kern op te vullen. Hij wees er tevens op, dat in de plannen Zuidhoek en Achter 't Bos nog ruimte is voor 145 huizen. De burgemeester antwoordde dat ook B en W de gaten willen opvullen. Dit hoeft echter plan de Muye niet tegen te hou den, want dat vergt veel voorbereiding zodat het nog niet gereed is. Hij zag de Muye als een tussenoplossing om zich in te dekken voor de naaste toekomst. Raadslid M.P. van Dijke adviseerde door te gaan met plan Noord als dat maar enigszins kans van slagen heeft en tegelijkertijd de mogelijkheden voor de Muye te bekijken. De burgemeester gaf toe dat plan Noord en Zuid samen een overcapaciteit geven, maar als men plan Noord laat schieten, dient plan West bekeken te worden. Hij zegde de commissie na het positieve ad vies toe, nu de nota over de uitbreiding Bij de aanbieding van de begroting 1977, i woensdagavond tijdens de Fliplandse raadsvergadering, bleek het stuk in gun stige zin achterhaald. De geraamde post voor onvoorziene uitgaven van 129.000 gulden werd namelijk 26.000 gulden hoger omdat het rijk subsidie heeft verleend voor rehabilisatie van Anna Jacobapolder. In de begroting 1976 was er sprake van een post onvoorzien van landslechts 62.000 gulden, zodat Sint-Philips volgend jaar meer armslag heeft. Over belastingverhoging of stijging van gemeentelijke tarieven wordt niet ge rept. Bij de onroerend goed-, honden-, drank- en horeca- en woonforensen- belasting is er alleen gerekend op meer huizen, meer honden, meer alcohol en meer forensen.Via deze belastingen komt er totaal 116.875 guldne binnen waar tegenover bijna 13.000 kosten staan, O.a. van inning. De lijst van investering is nu ook be kend, maar die is voor de helft gelijk aan vorig jaar. Er staan acht posten op met als eerste de bibliotheek voor 175.000 gulden met een jaarlijkse last van 26.625 gulden, (voor '76 precies hetz?lfde). Een ruimte voor gemeentewerken vergt 100.000 gulden, jaarlijkse last 9500 gul den (voor '76 precies hetzelfde). Aan kleding en airconditioning van de raadszaal kost 15.000 gulden, jaarlijkste last 4200 gulden (in '76 stond alleen de airconditioning voor 8000 gulden op de begroting), verbouw eist een bedrag van 25.000 gulden in de begroting '77. Aan leg parkeerterreinvrachtauto's 100.000 gulden, jaarlijkse last 18.000 gulden (in '76 ook geraamd, maar toen waren de lasten 17.500 gulden). Nieuw is de aan koop van een vrachtauto voor gemee ntewerken van 80.000 gulden jaarlijkse last 14.400 gulden. Voorlichting bevol king m.b.t. begroting kost 2500 gulden en de uitbreiding van het personeel ge meentewerken vergt 40.000 gulden. Bebouwing karreveld is e Naast hetgeen vorige week over de rhabilitatie vermeld, kan uit de begro- tingsbrief nog meegedeeld worden, dat Ben W ook huizen die niet onder de rehabilitatie vallen willen opkopen. Het komt voor dat er bijvoorbeeld woningen zijn met achterstallig onderhoud. Het beleid is er op gericht deze huizen weer te verhuren aan jonge gezinnen. Eind dit jaar, begin volgend jaar wordt een begin gemaakt met de bebouwing van het karreveld. Er doen zich nog wel wat problemen voor rondom het trafohuis van de PZEM. Het bestemmingsplan Steintjeskreek in Anna Jacobapolder ligt ter inzage, de grondonerhandelin- gen zijn gaande. Alleen al in verband met het onderwijs is het duidelijk ge- 1 wenst om met de bouw van woningen te beginnen. De voorkeur gaat uit naar jonge gezinnen. Voor de integratie van kleu/ter- en lager onderwijs zijn 47 leerlingen nodig. Behalve over de begroting worden de inwoners van Sint-Philipsland ook voorgelicht over de Philipsdam. Op ver zoek van B en W wordt er binnenkort een voorlichtingreiding van de begro ting veel werk verrricht, onder niet ge makkelijke omstandigheden door het zo plotseling overlijden van de heer M.A. Geense. Wij hebben er behoefte aan onze erkentelijkheid uit te spreken aan- al onze medewerkers. Moge God ons bij ons werk in 1977 zeBgenen", zo beslui ten B en W hun begrotingsbrief 1977. Via een schriftelijke stemming werd na een aanbeveling van de burgemeester uitgemaakt dat de raadsleden de Jager, den BraQber, en van der Reest de ge meentebegroting 1977 zullen onderzoe- kenZ. Ze kregen elk zes stemmen, terwijl er zeven raadsleden zijn.... Een aparte bijlage bij de begrotingsbrief vormde een uitleg over de wet Administratie jechtspraak Rverheidsbeschik= kingen (wet AROB), waarbij beroep mogelijk is tegen besluiten van B en W, gemeente raad. burgemeester, een ambtenaar of een commissie. Op het gemeentesecre tarie is hierover een vouwblad te krijgen. De behandeling van de gemeentebegro ting 1977 in de Fliplandse gemeenteraad is vastgesteld op vrijdag 22 oktober. van Sint-Maartensdijk te zullen maken. De commissie ging verder nog even in op een wijziging van plan Achter 't Bos in Sint-Maartensdijk. Minister Gruijters geeft geen subsidie voor sloop van een aantal huizen in Achter 't Bos, tegenover de Henri Dunantstraat, om die wonin gen te kunnen laten staan, moet de ge plande straat wat opschuiven. Dat kan, aangezien de loodsen van Koopman toch worden afgebroken. De huizen waarvoor geen subsidie verleend wordt, kunnen nu blijven staan. Raadslid van Damme vond het opmerkelijk dat de minister het zo met hem eens is. Destijds bij de behandeling in de raad wilde hij al veel minder slopen en nu het plan voor de minister te duur wordt, krijgen we nog een goed plan. Alleen zit ik nog met de flessehals. Haal een kant van de Westpoort af om ook dat nog goed te maken, zei het VVD-raadslid. De burgemeester vond dat de wijziging een iets minder ideaal plan oplevert, maar in verband met de financiële kant moet het gebeuren. Dhr. van Damme vroeg nog, waarom het pand van J.C. Koopman nog is aangekocht nadat de brief van de minister dat voor dit perceel geen sloopsubsidie gegeven zou worden, binnen was. De burgemeester zegde toe dit te zullen navragen. Plan Stoofweg Sint-Annaland en Hoenderweg De Muye Plan Noord en Sint-Maartensdijk Anderhalve ton armslag in Sint-Philipsland Wijziging busdienst op zondag Reformatorisch Vormingsinsti tuut in Anna Jacobapolder Geen kaas uit het vuistje in Sint-Philipsland Een gouden ijsclub in Sint-Anna land Een gouden bruiloft in de Smals tad Een hervormde herder nam afsc heid NVV Thoien groeide 4- Ploegkampioenschap Thoien De brandweer in Stemmen van Lezers WHS bedwong Arnemuiden Volleybalcompetitie gestart EEN IJVERIG MOLENRAD VRIEST NIET VAST Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. De afdeling Thoien van het Nederlands verbond van Vakverenigingen is vorig jaar gegroeid met 61 leden tot 1136, zo blijkt uit het pas verschenen jaarverslag. Dat .aantal is onderverdeeld in 282 bouwbond. 244 A.V.B. (Agrarische en Voedingsbedrijf bond), reservebond 251, Industriebond 225, ABVA (ambte- naren)56 PB (politie) 32, ABOP (onder wijzers) 31, Mercuridus (handel, bank en verzekeringswezen, vrije beroepen) 15 leden. In het districtsbestuur NVV Zeeland zit uit onze streek M.A.J. van der Linde uit Thoien, het afdelingsbestuur bestaat uit voorzitter A. de Haan (bouwbond) uit Sint-Maartensdijk, die een cursus ver gader- en discussietechniek en basis scholing volgde, secretaris M.A.J. van der Linde (industriebond) uit Thoien en penningmeester L.. Kloet (A V B uit Sint-Maartensdijk. Namens het NVV zit in de huuradvies commissie Zierikzee, C.J. Moerland uit Stavenisse. In de commissie van advies arbeidsbureau Thoien zit P.W. Scher- penisse uit Sint-Annaland. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat de Volgens de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in Zeeland is het gebruik van de autobusdiensten van de T.A.D. op werkdagen van dien aard, dat de bes taande dienstregeling onverkort kan worden gehandhaafd. Op zondagen is 'het reizigersvervoer evenwel zo beperkt, dat per 3 oktober a.s. een aangepaste dienstregeling in werking zal treden. Dat betekent geen vermindering van het aantal verbindin gen van alle kernen met Bergen Op Zoom, maar er zal dan niet vanuit zowel Sint-Annaland als vanuit Stavenisse een bus vertrekken, maar een bus voor het gehele eiland. Start is te Sint-Annaland, vervolgens Stavenisse, Sint-Maartens dijk, Scherpenisse, Poortvliet, OudVos- semeer en Thoien naar Bergen op Zoom en omgekeerd. Het betekent wel dat de rijtijd voor rei zigers uit Sint-Annaland op de zonda gen met 20 minuten toeneemt en voor reizigers uit de andere kernen met hoogstens 10 minuten. De aansluiting op de treinen te Bergen op Zoom, zowel richting Roosendaal als richting Vlissin- gen blijft gehandhaafd. Dit is het antwoord van B en W per 22 september op de'door de PVDA fractie per 9 augustus 1976 gestelde schriftelijke vraag. Daarin wordt geattendeferd op de voorgenomen plannen van de cen trale overheid tot inkrimping van het openbaar vervoer. Voor Thoien is dan met name het busvervoer &van beteke nis. De PVDA raadsleden wilden weten of er bij de toch al beperkte dienstrege ling nog vermindering zal ontstaan, maar dat blijkt dus niet het geval te zijn. De fractie hoopt dat er bij het overleg ook gesproken is over het "vroege" ver trekuur van de laatste bus uit Bergen Eop Zoom (21.00 uur richting Stavenis se, 21.25 uur richting Sint-Andnaland). B en W zien met de huidige centrale overheidsmaatregelen geen kans een re geling openbaar vervoer na 21.00 uur uit Bergen Op Zoom te krijgen. binnendienst van de betho Thoien 53 werknemers telde 46 categorie a, 5 ca tegorie b en 2 proefplaatsingen. Deze vallen onder de Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW). In het NVV jaarverslag wordt kritiek geleverd op de gang van zaken bij de sociale werkvoorsiening. Men wijst erop dat de uitbreiding van de betho in Thoien twee jaar geleden al noodzakelijk werd geacht, terwijl er nu pas aan begonnen is. Hierbij speelt mee. dat de ene afdeling van het ministerie van sociale zaken zo nodig moet profi teren van de andere afdeling, die in het kader van de werkloosheidsbestrijding subsidies kan geven. De WSW vraagt zeer aanzienlijke bedragen uit over heidsgelden. Wij hebben er begrip voor, dat men zuinig met het geld wil om springen. In een aantal gevallen leidt dit echter tot een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Nieuwbouw wordt krap be meten. de gebouwen worden "uitge kleed" waardoor er later voorzieningen als een ventilatiesysteem moeten wor den aangebracht, enz. Ook binnen de werkplaatsen zelf wordt er als het om de belangen van de werknemers gaat. lang niet altijd met voldoende voortvarend heid gewerkt. In november 1974 ver scheen er een circulaire van het minis terie over een nieuw functieclassifica tie-systeem. Daar valt nog wel wat op aan te merken, maar het maakt toch voor een beduidend aantal werknemers een indeling in een hogere loongroep mogelijk. Midden 1976 zijn er nog werkplaatsen, waar dat nieuwe systeem nog niet ingevoerd is. U begrijpt dat wij daar geen goed word voor over hebben, aldus het NVV jaarverslag juli 1975-juli 1976. C.P. de Rijke uit Thoien heeft zijn pro vinciale titel in eigen streek onderstreept met het ploegkampioenschap van Tho ien en Sint-Philipsland. Hij had een rui me voorsprong op J. Geuze uit Poort vliet. De door de PJZ georganiseerde kam pioenschappen werden zaterdag gehou den op een stuk land van de gebr. Wit bij de Torenhoeve in Oud-Vossemeer. De jury bestond uit de heren M.A. de Hond en L.N. Bax uit Thoien en J.Priem en C.P. Burgers uit Sint-Maartensdijk. In Tolrust te Poortvliet reikte dhr. de Hond de prijzen uit. Het gehalte van de weds trijden noemde «hij bijzonder goed. PJZ-voorzitter M.Geuze jr. uit Poort vliet dankte de jury en de gebr. de Wit voor de medewerking. De le prijs bij de 2-scharige wentel- ploegen was voor kampioen de Rijke, winnaar bij de 1-scharige wentelploegen was J. Geuze, terwijl j. Brooijmans de titel bij de rondgaande ploegen won. 1. C.P. de Rijke. Thoien. 85.25 p 2. J.Geuze. Poortvliet. 79.25 p 3. M. den Engelsman Poortvliet 78.60 p 4. J. v.d. Vate Sint Maartensdijk 75 p 5. M. van Tilburgh. Oud Vossemeer 74.75 p 6.M. Duijzer. Poortvliet 74.25 p 7. J. Brooijmans Oud Vossemeer 68 p 8. G de Hond Thoien 66.40 p 9. L. Minheere Poortvliet 65.25 p

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1