Accelerando (95) nam aanloop naar viering eeuwfeest in 1981 Thoolse veehouders voorgelicht over droogteschaderegeling en komende wintervoedering Nieuwe brandweerkazerne in Tholen Keur grotere uitbreiding van Poortvliet en St.-Annaland alsnog goed lërhorst Têrhorst Tholen en Sint-Philipsland doen geen stap tegen abortus V. S/ziuera MEISJESMANTELS KAA BEE Dubro citron 90 cent korting veilingberichten Twee marsen voor jarige Sint-Annalandse koninklijke fanfare Meerderheid commissie O.W. voor plan aan Ten Ankerweg KOSTUUMS - WINTERCOATS - REGENJASSEN enz. 8 Donderdag 23 september 1976 EENDRACHTBODE 5 MODEBRILLEN a| LADY Hoogst geklasseerd Rondgang en concert Visitekaartje Advies brandweerinspec tie Nieuwkerk en de Jager stellen vragen aan Gedeputeerde Staten Plan 5 boerenschuur Welstand op de helling Twee garages en leslokaal Bevers mode boetiek^ VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Tot en met 29 september a.s. bij inlevering van uw cheque Bij het 95-jarig bestaan van de Konink lijke Fanfare Accelerando uit Sint-An- naland is zaterdag een ruime blik vooruit geworpen naar 1981. De toekomst leek er veel zonniger te gaan uitzien dan deze 95ste verjaardag, die de burgemeester kwalificeerde als een wat moeilijk jubi leum. Nu waren de weersomstandighe den ook somber, zodat het achteraf maar goed was dat Accelerando geen grote festiviteiten had georganiseerd. Voorzitter A. J. Boogaard legde tijdens een officiële bijeenkomst in het Dorpshuis uit, dat men op eenvoudige wijze een pas op de plaats wilde maken bij dit 95-jarig bestaan. Festiviteiten ge ven financiële gevolgen en Accelerando zit voor belangrijke uitgaven. Zestien leerlingen moeten "aangekleed" wor den. We mikken liever op het honder djarig bestaan en hopelijk bent u er dan allemaal weer bij, aldus voorzitter Boogaard. Hij verwelkomde de burgemeester, de bestuursleden van de zuster verenigingen, de ere-leden en andere belangstellenden. De voorzitter maakte melding van een felicitatiebrief van be schermheer oud-burgemeester F. M. Boogaard uit Bergen op Zoom, die her innerde aan het 25-jarig jubileum in 1906, en van een gelukstelegram van erelid J. Lanooij uit Oud Beijerland. advertentie IM PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Scherpentsse za. 25 sept. Oriëntatierit 14.00 u. Hol land Huis za. 25 sept. Sport Real Pluimpot. Oud-Vossemeer za. 9 okt. Oriëntatierit V.V. Vossemeer za. 9 okt. de Vossekuil 13.30 u. Schaak- simultaan Sint-Philipsland za. 2 okt. 8.30 u. Veldproef staande en apporteerhonden Bergen op Zoom Markiezenhof dag. van 14-17 u. en op werkdagen 10-12 u. 25 se£ï. t/m 25 okt. Bestuur en recht spraak. Tentoonstelling. 1 okt. 20.00 u. Hofzaal, concert. Luxor, Gamma, do 23 sept. Liefde half om half. vrij. 8 okt. Inpakken en wegwezen. Tholen 26 27 okt Kinderkledingbeurs Oud-Vossemeer vr 1 okt 20 u De Vos- senkuil Alg. verg. Rederijkerskamer Poortvliet wo 29 sept 't Ouwe Raed'uus Verkoping restauratiefonds .H.-kerk Bergen op Zoom Roxy One flew over the cuckoo's nest 14 j dagelijks 20 u, za 18.45 en 21.15 u, zo 16, 18.45, 21.15 u Capone 18 j vr 22.30 u André van Duin's pretfilm a.l. za, zo, wo 14 u Luxor Explosion of the dragon vr vr 20 u, zo 16.30 20 u, ma 20 u Anita de onbevredigbare nymphomane za 23.30 u Karate amazones 14 j zo 14 u American Graffitie di, wo 20 u Tholen vr. 1 okt. 20.30, Hof van Holland, prij suitreiking tennisseizoen '76. Oud-Vossemeer wo. 29 sept., 20 u. de Vossenkuil, mo deshow. FOUNDATIONS - LINGERIE - BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM DE ZAAK MET DE RODE PUI ADV.I.M. De voorzitter deelde nog mee, dat Oud-Vossemeer's muziekvereniging bij de rondgang en de concerten zou ont breken vanwege het overlijden van het jeugdige lid Frans v.d. Zande bij een verkeersongeluk. Dhr. Boogaard noemde dit een klap voor de vereniging en hij zei de houding van het bestuur ten volle te kunnen begrijpen. In zijn felicitatie namens het gemeente bestuur zei burgemeester J.E. van Boeijen dat de muziekverenigingen hem na aan 't hart liggen. Hij was verheugd over de opgaande lijn nu er zoveel leerlingen zijn. De burgemeester zei mee te leven met de Oud-Vossemeerse mu ziekvereniging, die ontdaan is door het verdriet vanwege het plotseling overlij den van een jeugdig lid. In een kleine gemeenschap treft dat extra diep. De ouders heb ik persoonlijk van mijn medeleven in kennis gesteld, aldus dhr. Van Boeijen. Wat het 95-jarig bestaan van Accelerando betreft, vond de bur gemeester deze mijlpaal meer een frontportaal op weg naar het honder djarig bestaan. Het gemeentebestuur is erg blij dat u er bent, want u levert een belangrijke bijdrage aan het maat schappelijk leven. En dat met zoveel succes, want Accelerando is het hoogste geklasseerd in de gemeente. Gezien de inspanning van leden en dirigent doet dat veel genoegen. Ik hoop dat u die hoogte, waarvoor u zoveel erkenning krijgt, weet aan te houden tot het honderdjarig bestaan. Dan zal het een verschrikkelijk mooi feest worden, want 100 jaar is zo bijzonder. Zo'n feest moet je meegemaakt hebben. Het gemeente bestuur zal u de komende vijf jaar vol gen en zonodig begeleiden, zodat Acce lerando met veel verve in 1981 het honderdjarig bestaan kan vieren. In verband met dit bescheiden jubileum bied ik hierbij symbolisch ook een be scheiden cadeau aan: een Mars. De vie ring van het honderdjarig bestaan zal namelijk wel genoeg kosten", aldus de burgemeester. Voorzitter Boogaard was daar ook wel van overtuigd. Hij zei dat Accelerando de beste herinneringen bewaart aan het vijfhonderd jarig bestaan van Sint-An- naland en hopelijk slaagt het mu ziekfeest in 1981 net zo. meerse Muziekvereniging dankte de sprekers voor het medeleven en het begrip bij het overlijden van het jeug dige lid Frans v.d. Zande. Tijdens de officiële bijeenkomst viel de regen gestadig neer op het dak van het dorpshuis, maar om vier uur was het zover droog dat de vier korpsen het aandurfden om een rondgang te maken. Fanfares, drumbands en majorettes trokken door het dorp, zodat Sint-An- naland toch nog iets merkte van het 95-jarig bestaan van Accelerando. On danks een dreigende lucht bleef het ook 's avonds droog, waardoor het geplande programma op de muziektent voor de bibliotheek doorging. Ondanks de kille avond toonde nog een redelijk aantal inwonets belangstelling voor de concer ten. al was met name de jeugd goed vertegenwoordigd. Om half zeven begon het jubilerende Accelerando (35 leden) o.l.v. Jac. den Toonder met Marche du Heros, Tan- credi. Die Czardas Fürstin en Mexican March. Een half uur later volgde Eu terpe Sint-Maartensdijk (47 leden) o.l.v. M. Gijzen met Mars der Medici, Con trasts in brass. Short pieces, Bur- gerwehr-Armsch. Concordia Sint-Philipsland (30 leden) vertolkte de Montana mars, Linike suite, Aliette ouverture en de mars Over and Out. De Koninklijke Harmonie Concordia Tholen (60 leden) besloot de concerten met Mars der Belgische parachutisten, Oud-Hollandse boerendansen, Rigo- letto selectie uit Opera Verdi en de Mars Punjaub. Gezien de stromende regen tot ongeveer vier uur, mocht Accelerando bij dit 95-jarig bestaan nog niet klagen wat de afwerking van het programma betreft. Een zeventigtal veehouders uit ons ge bied kregen dinsdagavond in "Tolrust" van drie deskundigen voorlichtingen over hoe komende winter het vee te voeren, welke stoornissen kunnen optreden door een te krappe ruwvoedervoorziening en welke schadevergoeding mogelijk is via de Rijksgroepregeling Zelfstandigen. Een vroege veehouderijavond, zo con stateerde de voorzitter van de Veehou dercommissie Tholen, de heer G. A. de Hond Jr. dinsdagavond in café Tolrust in zijn openingswoord tot de volle zaal. Maar dat heeft wel zijn oorzaak. Het uitzonderlijk droge jaar 1976 bracht vooral in die veehouderijsector extra problemen en ze zijn, ook al is er de kentering in de weersomstandigheden, nog lang niet opgelost. Integendeel, het ergste komt nog vanwege de wintervoe dering temidden van grote veevoeder- De voorzitter van de Bond van Muziek gezelschappen Tholen en Sint-Phi lipsland. dhr. M. van Damme, vond dit 19e lustrum een jubileum wat er zijn mag, maar in vergelijking met honderd jaar valt het 95-jarig bestaan terug. Daarom is het beter om het nu inder daad wat sober te houden. De loftrompet zullen we bewaren tot 1981. Dit 95-jarig bestaan is meer een tus- senprintje om een aanloop te nemen naar het honderdjarig bestaan. Niette min hartelijk gefeliciteerd, Accelerando en heel Sint-Annaland. 't Is mooi ge weest en 't kan nog mooi blijven. Als cadeau krijgt u een Mars van de bond, dan kunt u er voorlopig tegen", zei dhr. Van Damme. Voorzitter Boogaard bedankte ervoor en merkte op, dat de zestien leerlingen de komende vijf jaar wel nodig hebben om bij het honderdjarig bestaan op peil te kunnen komen. Namens de dorpsgemeenschap bracht vice-voorzitter J.C. Kooijman zijn har telijke felicitaties over. "95 jaar is een hoge leeftijd en het is ook een hele prestatie om 95 jaar het visitekaartje te wezen van Sint-Annaland. We hopen met uw vereniging op bijzonder prettige wijze samen te werken naar het honder djarig bestaan" aldus dhr. Kooijman, die tevoren al namens de dorpsgemee nschap een bloemstuk had aangeboden. Het bonds-erelid J.C. Geluk pit Sint- Maartensdijk bood als AOW'er ook nog een geschenk aan. Bestuurslid Quist van de Oud-Vosse- Drie van de vier leden van de raadscom missie openbare werken hebben zich dinsdagavond uitgesproken voor bouw van een nieuwe brandweerkazerne aan de Ten Ankerweg in Tholen. Alleen VVD- raadslid M. van Damme liet weten dat zijn hele fractie vasthoudt aan het oor spronkelijke plan aan de Minneputte- straat. De SGP, PvdA- en CDA-ver- tegenwoordigers in de commissie spra ken zich persoonlijk uit en niet namens hun fractie. De bouw van de nieuwe brandweerka zerne in Tholen speelt al lang. Nadat de raad de aat afwees, kwamen de veiling en de Ten Ankerweg aan bod. De raadsmeerderheid wees plan Minneput- testraat destijds af omdat het te duur was en minder gunstig gelegen voor het uit rukken bij branden in Poortvliet en Oud-Vossemeer. Als persoonlijke noot wilde wethouder Koopman aan het begin van de discussie wel even kwijt, dat hij het jammer vond dat deze zaak zo lang aangelopen is. Van het argument "Kosten" is namelijk door de tijd niets meer overgebleven aange zien het plan Minneputtestiaat nu goedkoper zou zijn dan plan Ten An kerweg. Bovendien zou in de Minneputtestraat een ontsierend gat opgevuld worden, terwijl er aan de Ten Ankerweg ver schillende volkstuintjes afgenomen moeten worden voor de bouw van de brandweerkazerne. Wethouder Koop man vond het jammer dat hij wegens ziekte niet bij die raadsbeslissing was geweest, anders was volgens hem deze vergadering niet nodig geweest. Niette min heeft het college zich volledig neer gelegd bij de meerderheid van de raad, aldus wethouder Koopman. P. van Schetsen (PvdA) gaf toe dat, wat de raad destijds als winst zag, nu verlo ren gegaan is door de tijd. Sinds de laatste vergadering is er echter ook al een tijd verstreken. Er zijn nu zes plan nen en uit de stukken blijkt dat directeur gemeentewerken P.A. Boot voor plan 4 is en de burgemeester voor plan 2. Duidelijk krmt echter ook tot uiting dat b. en w. zich blijven vastpinnen op het plan Minneputtestraat. Gezien de duidelijke uitspraak van de brand weerinspectie voor plan Ten Ankerweg, vond Van Schetsen dat onbegrijpelijk. Ook mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven (KVP) noemde het advies van de brandweerinspectie zwaarwe gend. Ze wees erop dat in dat advies de Ten Ankerweg eerste staat, de veiling twee en de Minneputtestraat drie. Mevr. Deurloo meende dat er voor de vol kstuintjes vervangende grond be schikbaar was. Raadslid M.P. van Dijke (SGP) handhaafde eveneens zijn voorkeur voor de Ten Ankerweg. Hij vond de meerkosten ten opzichte van de Minne puttestraat verantwoord gezien de _L De statenleden E.Ph. Nieuwkerk (CHU) uit Poortvliet en G.J. de Jager (ARP) uit Anna Jacobapolder hebben G.S. van Zeeland schriftelijke vragen gesteld over de halvering van de uitbreidingsplannen Stoofweg Sint-Annaland en D'Ee Poort vliet. "Zijn G.S. bereid het advies van de P.P.C. niet te volgen en alsnog de eer dere plannen, die meer in de lijn passen van de opvattingen die in de staten vergadering van 26 april zijn verwoord, goed te keuren?", vragen de twee CDA- statenleden. De reacties van de voorzitter en de leden van de commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad op de vi sie van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) met betrekking tot de uitbreiding van Poortvliet en Sint-An naland, hebben de heren Nieuwkerk en De Jager verrast en verontrust. "Op grond van ons bekende gegevens menen wij dat terecht kan worden op gemerkt, dat de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur ten opzichte van de ontwikkeling van de woonkernen door wat zij noemen "bevoogding", on- nodig-wordt beknot. Hebben G.S. ons niet toegezegd dat, voordat de PPC in haar advies zo fors in de gemeentelijke plannen zou ingrijpen, er eerst overleg zou plaatsvinden? Loopt dit advies niet vooruit op de principiële 'N GROTE KOLLEKTIE vindt U bij... Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom advertentie IM ruimte die de brandweer aan de Ten Ankerweg krijgt. Hoe je het ook wendt of keert, de Min neputtestraat is nog verreweg het goed koopste plan. Als we dat toen maar ge daan hadden, waren al die vergaderin gen en tekeningen niet nodig geweest, maar dat is nu goedkoop geredeneerd, zei raadslid Van Damme. Hij wees erop, dat er destijds zwaar ge tild is aan het operationeel zijn van de brandweer. Vanuit een kazerne in de Minneputtestraat zou dat niet optimaal zijn volgens de raadsmeerderheid. Nu staat de brandweerauto echter al een jaar in de vlakbij de Minneputtestraat gelegen Molenvlietsestraat maar ik heb nooit een klacht gehoord. Wel zijn bij branden in Poortvliet en Oud-Vosse meer de andere brandweerauto's er eer der, maar dat is een kwestie van afstand. Van de plannen aan de Ten Ankerweg is nummer 5 een boerenschuur, maar 40.000 gulden duurder dan het plan Minneputtestraat, aldus dhr. Van Damme. Wethouder Koopman bracht naar voren dat de brandweerinspectie in eerste in stantie geen bezwaar tegen het plan Minneputtestraat had. Er is pas een wending genomen na de bezwaren in de gemeenteraad. De inspectie had ook al leen een lichte voorkeur voor de Ten Ankerweg. Het college zal zich echter niet tegen plan Ten Ankerweg verzetten als de meerderheid van de raad voor is. Wethouder Koopman was het met Van Damme eens, dat plan 5 een boe renschuur is. Als je dit als overheid ver koopt, dan kun je ten aanzien van de welstand niet meer zo kritisch zijn ten opzichte van de particulier; aldus Koopman. Van Damme: Als we plan 5 nemen, moet het hele pakket eisen voor de wel stand op de helling. Dit is een teken aan de wand. Dit zou een burger nooit mo gen. Van Schetsen: Ik neem aan dat deze plannen serieus voorgelegd worden met een accoord van welstand, waarop de directeur gemeentewerken bevestigend knikte. Dhr. Boot vond echter dat men we liswaar zuinig moet zijn met over heidsgelden, maar dat de overheid ook een taak heeft in verband met de architectuur. De directeur gemeentewerken ver duidelijkte dat er zes verschillende architectonische plannen zijn. De prijs van de Ten Ankerweg-plannen wordt verhoogd ten opzichte van plan Minne puttestraat omdat er geheid moet wor den en het terrein - waar nu volkstuintjes liggen - eerst bouwrijp gemaakt dient te worden. Bovendien zit er een voorter rein bij. De kazerne is 18 Vï x 12 '/2 meter en omvat een garage voor een brand weerauto, een leslokaal met douches, w.c. en hal en een garage voor een wa terwagen. Deze kosten worden gedeel telijk door de brandweerregio Bergen op Zoom betaald. Van Schetsen sprak zich persoonlijk uit voor het goedkoopste plan aan de Ten Ankerweg: plan 5. De meerdere ruimte die de brandweer hier krijgt, missen ze aan de Minneputtestraat. Over de kos ten wilde hij nog intern informatie in winnen omdat hij de begroting nog niet gezien had. Ook raadslid Van Dijke sprak zich persoonlijk uit voor plan 5. Mevr. Deurloo was wel voor de Ten Ankerweg, maar nog niet voor een be paald plan. Ze zegde toe dit maandag telefonisch te zullen doorgeven. schaarste. Vandaar ook deze voor veehouders uitzonderlijk vroege voor lichtingsavond, georganiseerd door het consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes in samen werking met de veehouderijcommissie van de vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Tholen en Sint-Philipsland plus de Z.L..M. kring van deze streek. Er was een bijzonder welkomstwoord voor de inleiders, voor de aanwezige voorlich ters, de Z.L.M. kringvoorzitter en ook de beterschapswens voor secretaris Istha uit Oud-Vossemeer, die verhinderd was. De heer de Hond kon na een zo droge zo mer een weinig optimistisch overzicht geven voor de veehouderij. Voordroog- Kuilen en hooiwinning waren minimaal. De ruwvoederpositie voor de winter is dus uitgesproken slecht. Deze zomer moesten al extra kosten worden ge maakt, laat staan wat er op tafel moet komen om het vee de winter door te helpen. Schrikbarend hoge voederprijzen. Een tegenvaller noemde de voorzitter die prijzen, omdat van de schaarste wordt geprofiteerd, maar dat is wel de normale gang van zaken in de handelsdefinitie van vraag en aanbod. De voorzitter prees de overheid voor de inspanning om de veehouders aan ruwvoeders te helpen, maar bij betrokkenen rijst wel de vraag wat het allemaal gaat kosten. Het moet ook betaalbaar zijn. De Rijksgroepregeling Zelfstandigen zal bij velen toch onjuist én onrechtvaardig overkomen. Voorkomen moet worden dat te veel wordt afgestoten. Ook in dat opzicht is de markt overgevoelig. De melkproduktie ligt van gebied tot gebied verschillend, zowel nationaal als in E.E.G. verband. Volgens de meitelling steeg de rundveestapel met 0,2 procent, maar er zijn toch 5108 veehouders die hun melk- en kalvee ruimden. De zuivelprodukten doen het goed en een boterberg is niet te verwachten. Voor de vee-mesters zal echter de winst gering zijn. Concluderend zei de voorzitter van de veehoudercommissie dat de melk veehouder in E.E.G. verband toch reke ning moet houden met overproduktie, dat mestveebedrijven zich toch ook nu op kwaliteit moeten blijven richten en tenslotte was er de wens dat er ook in de toekomst een goede boterham voor de veehouderij te verdienen zou zijn. Wat en welk voer? Eerste inleider was de specialist voeder voorziening bij het C.A.R. te Goes de heer J. J. Zonderland, die mede via statistieken belichtte op welke wijze deze winter gevoederd zou moeten wor den. Een koe heeft per dag zo'n 9 of 10 kg. ruw- en krachtvoer nodig. Daarbij is de voornaamste eis de struktuur- gevendheid van de koe. De heer Zon- Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom GROTE KOLLEKTIE lang, kort, met en zonder capuchons advertentie IM. keuze die nog gemaakt moet worden? Vinden G.S. de opmerking, dat met name de beschikbare ruimte in de kom van Poortvliet voldoende zou zijn, juist? Temeer omdat de ingediende bezwaren tegen de ringbebouwing rond de Ned. Herv. kerk een jarenlange vertraging voor dit plan kunnen betekenen? Is het college niet van mening dat de gehal veerde plannen, die door hun tweede ling ook belangrijk meer kosten met zich meebrengen, een ongunstige invloed uitoefenen op de grondprijs? Het besnoeide plan mist de noodzakelijke flexibiliteit en bouwstromen zijn niet optimaal te realiseren. Is deze sterke verkleining van de plannen in Poortvliet en Sint-Annaland niet in strijd met eer der goedgekeurde, veel omvangrijker plannen in Scherpenisse en Oud-Vosse- meer? Menen G.S. niet, dat de doelstellingen van de Thoolse gemeenteraad, om ook kleinere kernen te laten uitgroeien tot een niveau waarop de basisvoorzienin gen kunnen functioneren, door de beknotting (en zeker voor Poortvliet) onmogelijk wordt gemaakt?", aldus de CDA-statenleden Nieuwkerk en De Ja ger in hun schriftelijke vragen aan G.S. De oproep van dhr. A. den Braber uit Sint-Philipsland om 11 september deel te nemen aan de anti-abortus demon stratie in Den Haag, heeft weinig reac ties opgeleverd, "'t Is droevig. Er hebben maar twee mensen op de advertentie gereageerd: een uit Sint-Maartensdijk en een uit Stavenisse. Dat is toch buitengewoon slecht voor zo'n streek. Als je in Den Haag de bussen zag, soms wel 15 a 20 van een busonderneming uit Den Hulst in OverijMssel Uit het Noor den waren er veel en zelfs een uit België, maar van Tholen en Sint-Philipsland heeft er geen bus gereden. De man uit Sint-Maartensdijk vroeg op een verga dering met veertig aanwezigen of er be langstelling was om mee tegaan naar Den Haag, maar het antwoord was ne gatief. Ze moeten in onze streek niet zo hard roepen, want ze hebben er amper een handtekening voor over. Ze doen er geen stap voor" aldus dhr den Braber, die met twee zwagers per auto naar Den Haag getogen is in het kader van de actie "redt het ongeboaren kind". Dhr. G. Van den Berg, Burgemeester van Sint-Philipsland, heeft als voorzitter van het landelijk verbond van SGP-stu- dieverenigingen samen met GPV-jon- geren opgeroepen tot deelname aan de anti-abortus demonstratie. "De over heid moet zich richten naar de normen zoals God vanaf het "vormeloos begin" (Ps 139:13 t/m 19 en Job 10: 10 en 11). De zich in het verborgen ontwikkelende mens z mag niet worden vernietigd door het provoceren van een abortus. Vanuit JpSOCCCOOCCQCCiS&SCOCCCOOOK Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-pveralls Spijkerjurken Ruit-blouses Nappa jacks Zuivelstraat 17-21 Bergen op Zoom Alles van de beste merken soccoaocosoecoscocooso IM deze overtuiging zijn wij van oordeel dat de ingediende wetsvoorstellen niet de waarborgen bevatten voor de bescher ming van het ongeboren leven. De nu geldende bepalingen in het wetboek van strafrecht mogen niet worden gewijzigd, maar moeten worden nageleefd" aldus voorzitter Van den Berg uit Sint-Phi lipsland. Kamerlid Roels en de rooie vrou wen Ons tweede kamerlid P.A.: Roels uit Sint-Maartensdijk is ook volop in de ab ortus-zaak betrokken geraakt vanwege een afwijkende mening van de meerder heid van de PvdA-fractie Persoonlijk voelt hij zich beter thuis bij het ARP- KVP voorstel (abortus mag niet, tenzij er aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan). De Zeeuwse rooie vrouwen zijn hier bij monde van Mevr. M. Geerse-Van Egdom uit Middelburg bovenop gesprongen. Men was verbijsterd en suggereerde dat kamerlid Roels z'n standpunt laat bekend gemaakt zou heb ben. Ook zou hij volgens de rooie vrou wen op stemmenwinst uit zijn. Als dhr. Roels niet van gedachten zou veranderen zouden de rooie vrouwen hem bij de vol gende kamerverkiezingen niet meer op de kandidatenlijst zetten. Volgens dhr. Roels vindt het landelijk bestuur van de rooie vrouwen deze actie geen stijl. In verband met de twee wetsontwerpen heeft hij maanden over de abortus zitten piekeren en uiteindelijk een week voor de herrie met de rooie vrouwen zijn standpunt in de fractie bekend gemaakt. Abortus is een volkomen vrije zaak in de PvdA-fractie. Een belangrijk punt voor kamerlid Roels is, in hoeverre je eigen ideeen en normen dwingend aan anderen kunt en mag opleggen. Als hij zelf een dochter zou hebben die ongewenst zwanger was, zou hij haar proberen te overtuigen het kind ter wereld te bren gen. Tot 12 weken toestaan Nu de kamer een nieuwe wet gaat ma ken, is het voor dhr. Roels een allereer ste vereiste dat die wet nageleefd wordt, anders wordt het een lachertje. Je kunt de praktijk, het toestaan van abortus tot twaalf weken niet meer terugdraaien. Als je dat wel zou doen krijg je een wet geving die niet te handhaven is tien tallen artsen zouden in het cachot moe ten. De huidige situatie is zo verziekt. Ook in verschillende andere landen is abortus tot twaalf weken vrij. Daarom sluit ik me aan bij de praktijk, samen met Franssen, Van Ooijen en H5uij- sen heb ik een amendement ingediend op het ARP-KVP voorstel, waarbij ab ortus tot twaalf weken toegestaan wordt. Met deze wetgeving komen we dan in elk geval van de vervelende situatie af, datje half Duitsland en Belgie in Bloe- menhove krijgt met de meerdere risico's van abortussen boven de twaalf weken. Als dat amendement echter wordt ver worpen, dan kies ik toch voor het PvdA-VVD voorstel. Ik zou wel anders willen,maar het ARP-KVP voo stel wordt toch-niet nageleefd. Ik voel me wel vuile handen hebben,maar ik weet niet hoe ik het anders moet doen", aldus kamerlid Roels aan de vooravond van Prinsjesdag. derling toonde via prijsvergelijking aan welke verschillen er zijn, maar be nadrukte eveneens de noodzaak van het struktuurhoudend materiaal. Daarop haakte ook de tweede inleider in drs. J. J. Pekelder. dierenarts bij de Ge zondheidsdienst te Goes. De heer Pe kelder had vernomen, dat toch zo'n 75 procent van de veehouders deze winter tekorten hebben. Hij behandelde de pensverteringsstoornissen als indigestie, verzuring, meeldampvergiftiging en het feit, dat het herfstgras wel eens onder voedingsverschijnselen kan vertonen. De factor geleidelijkheid bij de voeding werd sterk benadrukt. Een op deze avond, na deze zomer en met deze winter voor de boeg, voor de veehouders belangrijke voorlichting. Tenslotte kwam de heer J. Markusse aan bod, hoofd Sociaal Economische Voor lichting bij de Z.L.M. te Goes, de voor Tholen altijd grote bekende, die het nog steeds met tussenvoegende praktische voorbeelden goed weet te brengen. Schaderegeling. Hij behandelde dan met name de droogteschaderegeling om het maar po pulair uit te drukken. Duidelijk was daarbij zijn toelichting over de normen tot die hulpverlening, t.w.a. de le vensvatbaarheid van het bedrijf, b) de vermogenspositie, c) het normale inko mensniveau, d).het benodigde bedrag. Moeilijker te vatten bij dit onderdeel bleek toch wel het surplus, gevormd uit bedrijfs- en eigen vermogen. Daar moest het merendeel van de aanwezigen nog wel een nachtje over slapen om dat goed door te krijgen. Meegedeeld werd hoe er sinds 20 september aanvragen kunnen worden ingediend om schadevergoeding bij de bureauhouder of de gemeente van inwoning en hoe uiteindelijk B. en W. beslissen over de aanvraag na advies van deskundigen. De heer Markusse toonde aan de hand van plaatjes ook aan, hoe de financiële hulp wordt verrekend. De uiteenzetting daarvan zou in dit kader te ver voeren en betreft ook zoveel individueel verschil, dat kan worden volstaan met het advies van dhr. Markusse om zich tot deskun digen te wenden. Er was na de inleidingen nog een leven dige discussie met veelal nadere infor matie aan de inleiders. Een vroege, een eerste veehouderija vond die toch volop aan het 'doel beantwoordde. De heer de Hond had al meegedeeld, dat waarschijnlijk 3 febru ari 1977 een tweede veehouderijavond zal worden gehouden. Voor de rechtbank. L: J. van D. uit Sint-Maartensdijk heeft door zijn hoger beroep bij de rechtbank gedaan gekregen dat zijn boete van 150 gulden voor overtreding van de vo- gelwet, is omgezet van onvoorwaarde lijk in voorwaardelijk. Van D. ontkende ten stelligste dat hij iets zou afweten van vier dode, beschermde vogels die in zijn boomgaard waren aangetroffen. M.J.M.G. uit Tholen is tot twee weken gevangenisstraf, één jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid en vijftig gulden boete veroordeeld wegens het weigeren van de bloedproef. Hij was in maart met zijn motor een tuin binnengereden. Twee weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf kreeg ook J.F.J.K. uit Tholen wegens vuurwapenbezit. Wegens diefstal van een auto in Stave nisse kreeg W.J.M.V. uit Breda drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De Belg L.M.L.J. die had ge holpen, kreeg twaalf weken gevan genisstraf waarvan zes voorwaardelij. De twee jonge mannen van 21 jaar had den de auto op het woonwagenkamp in Breda voor 400 gulden verkocht. Het voetuig was later via via voor 3600 gul den van de hand gegaan. Sint Annaland 21 september 1976 Doré 95, Bintje 66-69, kriel 35, drielin gen 26, bonken 95 Eigenheimer 80. Aanvoer 45 ton. Uien 40 opw. 80, maat 30/40. 67. Aan voer 20 ton Sint Maartensdijk. 21 september 1976 Bintje 1 64.10-66 Bintje II 60 gesorteerd 35 mm opw. 65.70 drieling 25.30 Ei genheimer 71.70 aanvoer 35 ton Uien 40 opw. Klasse 2 NL 80.20 maat 30/40 68.30 aanvoer 12 ton ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5