Onderwijsgebouwen perfectioneren, rehabilitatie vervolgen en gevolgen Philipsdam onder ogen zien Verbouw Ons Dorpshuis voor Reformatorisch Vormingsinstituut kost 161.079 gulden In de wolken met 'pikant' Nieuwe dijk bij Smerdiek over 200 meter afgeschoven Heftruckbestuurder A. Klaase (49) gedood bij ongeluk betonfabriek DEZE WEEK In begrotingsbrief 1977 Sint-Philipsland BRONZEN PLASTIEK VOOR DE KUBUS Succes voor J. P. Verburgh van fotoclub 't Eiland Aannemer van Oord begint maandag met herstel Plan Noord Smerdiek en Stoofweg Sint-Annaland Donderdag 23 september 1976 32e jaargang no.44 Ohderwijs Spreekuur maatschappelijk werk Rehabilitatie Financiën Dhr. J.P. Verburgh uit Sint-Maartensdijk heeft de eerste prijs gewonnen in een fotowedstrijd van de Stichting Cultureel Werk te Gilze. Zijn hierbij afgebeelde inzending "Pikant" sprong er wat originaliteit betreft bovenuit. Een dezer dagen hoopt dhr. Verburgh zijn eerste prijs te benutten: een rondvlucht van een uur vanaf het vliegveld Gilze-Rijen. Dat het fototoestel mee gaat in de lucht, hoeft natuurlijk geen betoog. Activiteiten fotoclub Voor beginners Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Ann al and Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heljboer. Schaderegeling veehouder. i Er is nimmer een schadevergoedingsre geling tot stand gebracht die iedere betrokkene kon bevredigen. De oorzaak daarvan is gewoonlijk minder te zoeken bij de regeling zelf dan wel bij degenen die schade hebben. Zoals bij elke pro blematiek zijn er onder die groep im mers ook altijd weer twee uitersten, na melijk zij die optimaal willen profiteren en degenen die als het ware te eerlijk zijn om in aanmerking te kunnen komen. Dan kan de regeling op zich die beide uitersten toch niet bevredigen. Als door uitzonderlijke droogte een niet gering aantal veehouders, ook in ons gebied, schade lijdt, zit er de billijkheid in dat een gemeenschap bijstand ver leent. Men mag uitgaan van de gedachte dat de huidige weer toegepaste Rijksgroepsregeling zelfstandigen een over het algemeen weldoordachte mo gelijkheid biedt, aan hen die het nodig hebben, hulp te verlenen. In dat opzicht kan er tegenwoordig vruchtbaar contact zijn tussen vakorganisaties en regering. Zodra echter een regeling op papier openbaar komt, zijn er haken en ogen. Men spiegelt zich vaak aan andere voorbeelden. Dat was deze week ook het geval bij Thoolse veehouders op een bijeenkomst in Poortvliet. Men was im mers op de hoogte dat in andere E.E.G. landen uitkeringen plaatsvonden per koe of per hectare. Nederlandse "Grundligkeit" wekt dan automatisch weerstanden op. Maar komen die weer standen inderdaad van degenen die schade hebben? We herinneren is een andere schade regeling die eertijds heeft plaats gevonden op het gebied van de pers. De Ster-reclame deed in een wat onzuivere concurrentiepositie niet geringe schade aan dag- en nieuwsbladen en aan tijdschriften. De overheid vond een schadevergoeding gewettigd, maar liet het aan vakorganisaties over die te ver delen. Het gevolg? De Nederlandse dagbladpers kon enkele jaren een zeker aantal miljoenen uit de Rijkspot verde len en aangezien het nogal wat hoofd brekens vergde, nauwkeurige schade claims vast te stellen, werden een niet gering aantal miljoenen maar evenredig over ffagbladen verdeeld. Het gevolg was dat bijvoorbeeld het grootste, in die jaren zelfs nog best renderend dagblad, een grote hap uit die Sterpot kreeg toe gewezen als een soort extra aan deelhoudersdividend. De zwakste broe ders daaronder echter kregen maar halve hulp. Een andere persorganisatie getroostte zich heel wat meer moeite door via gecontroleerde schade-aangifte uit te keren waar ook schade was gele den. Aan dit laatste blijven we de voorkeur geven, ook in het geval van de veehou ders. Als een gemengd bedrijf in dit zo droge jaar extra inkomsten verwerft - en dat is van harte gegund - via stevige prijzen van vroege aardappelen, uien of andere produkten en daardoor met on danks de droogteschade in de veehou derij-afdeling, toch een goed inkomen overhoudt, hoeft dat onderdeel niet persé met gemeenschapsgeld te worden gehonoreerd. Immers, dan zit men in hetzelfde schuitje waartegen in onze tijd - en terecht - vaak heftig wordt gerea geerd, dat zij die niet willen werken, toch willen profiteren. Dat is dan we liswaar op ander terrein, maar goed vergelijkbaar. Daarom zint ons wel een regeling, waar wordt uitgekeerd daar waar inderdaad schade is. Dan is ge meenschapsgeld verantwoord besteed. B. en w. van Sint-Philipsland hebben gisteravond de gemeenteraad de begroting 1976 aangeboden. Ondanks de nationale financiële spanningen is de begroting sluitend met een post voor onvoorziene uitgaven van 129.000 gulden. Een lijst van mogelijke investeringen was bij het opmaken van deze samenvatting niet beschikbaar. Ook ten aanzien van de woningbouw hielden b. en w. nog een slag om de arm. Voor wat de reeds eerder aangekondigde bouw van een nieuwe openbare lagere school in plan De Luijster betreft, wordt verwacht dat in februari volgend jaar gestart kan worden. Het begrotingsjaar 1977 zal ook meer klaarheid brengen over de plaats waar de Philipsdam op Sint-Philipsland zal uitkomen. B. en w. zijn benieuwd naar de directe gevolgen. Binnenkort zal Rijkswaterstaat in Flipland een voorlichtingsbi jeenkomst organiseren om de inwoners zoveel mogelijk op de hoogte te brengen. B. en w. hebben reeds contacten gelegd met het Bouwbureau Compartimente ring Oosterschelde in Bergen op Zoom, het Landbouwschap en andere instan ties. Men streeft ernaar zo weinig mo gelijk landerijen te hoeven opofferen. Men wil ook zo weinig mogelijk doors nijdingen van de polders. Bekend is dat Rijkswaterstaat van de Lageweg in An na Jacobapolder een aan- en afvoerweg wil maken. Dit vergt een belangrijke verbreding. Bij het gemeentebestuur roept deze situatie vraagtekens op, zo wordt in de begrotingsbrief vermeld. De gedachte speelt, dat deze ogenschijnlijk tijdelijke voorziening mogelijk definitief wordt zoals vaak met die zaken gebeurt. Positief vinden b. en w. het, dat door de 'Philipsdam gedurende tien jaar aan merkelijk meer werkgelegenheid in de directe omgeving kan worden gevonden. Aan rijkswaterstaat is gevraagd zoveel mogelijk het plaatselijk bedrijfsleven in te schakelen, zowel wat de ambachte- lijk-technische sector betreft als de de tailhandel. Rijdende winkels zullen van een pas worden voorzien om de bouw keten te kunnen bezoeken. Daarnaast ligt er het nieuwe bestem mingsplan Anna Jacobapolder. In hoe verre de Philipsdam daarop invloed zal hebben, is nog wat va;:c Ook ten aan zien van het woningbestand in Sint- Philipsland zijn er nog wat gedachten over sanering binnen het college, maar dje hebben niet tot concrete voorstellen geleid. Het hoofdstuk onderwijs krijgt in de begrotingsbrief een flinke portie. G.s. hebben snel de raadsbeslissing om grond te kopen voor de nieuwe o.l.s. goedgekeurd. Over de eerste aanzet van een schetsplan wordt met alle betrokke nen overlegd. Een verklaring van geen bezwaar kan in oktober worden ver wacht. Verder is er overleg nodig met de bouwkundig hoofdinspecteur van het lager onderwijs. Dat zal enige tijd ver gen omdat Sint-Philipsland zich als een der eersten op de toekomstige onder wijsontwikkeling richt. Toch is er de hoop dat omstreeks medio februari 1977 met deze nieuwbouw begonnen kan worden. Als het openbaar onderwijs de huidige gebouwen verlaat, komt de gewenste ruimte voor de chr. school. Dat vergt echter verbouw. Architect J. Klap uit Waarde kreeg inmiddels al opdracht een schets te maken voor de verbouw waar bij er ook een gemeenschapsruimte moet komen. Anderzijds wordt gepoogd een rijks vergoeding voor de bouw van 1 lokaal te krijgen. Een gemeenschaps ruimte wordt namelijk in dit kader niet door het rijk vergoed.. Ten derde streven b. en w. ernaar, in Anna Jacobapolder nog wat aan de scholen te doen. Realisering van deze plannen gaat wel betekenen, dat de on- derwijsaccommodatie in beide woon kernen de optimale richting uitgaat. Via de Interkerkelijke Stichting Schou- wen-Duiveland/Sint-Philipsland voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging zal er binnenkort een wekelijks vast spreekuur in Sint-Philipsland wor den gehouden. Ook gespecialiseerd maatschappelijk werk (via de zoge naamde brievenbusfunctie) gaat moge lijk worden. Voor wat de gezondheidszorg betreft, zal de raad worden voorgesteld mede werking te verlenen aan een plaatselijk onderzoek naar baarmoederhalskanker. Een plezierig geluid konden b. en w. ook voortbrengen over het Groene Kriiis: vestiging van een wijkverpleegkundige, wat door regeringsmaatregelen aan een zijden draadje kwam te hangen. In deze E.B. plaatste het Groene Kruis al een oproep voor een wijkverpleegkundige met als standplaats Sint-Philipsland. Herinnerd werd verder aan de start van het open bejaardenwerk. Benadrukt werd, dat het vooral gaat om behoud van de zelfstandigheid van de oudere inwoners. Gepoogd wordt dat door allerlei activiteiten volle inhoud te geven met inachtneming van reeds eer der op dat terrein genomen initiatieven. De rehabilitatiecommissie heeft zich in middels volledig in de materie inge werkt, zo constateren b. en w. in hun begrotingsbrief. Men kan volop aan het werk. Er zijn zeven aanvragen voor wo ningverbetering in behandeling, zowel uit Flipland als De Polder. Een van de knelpunten blijkt toch wel te zijn, de scheiding tussen achterstallig onder houd en een werkelijke verbetering. Vermoed wordt dan ook, dat een aantal aanvragen toch wel afgewezen zullen worden. Het kan zijn, dat er voor die mensen echter wel mogelijkheden over blijven voor een premie woningverbete ring. Het pand Schoolstraat 16 is inmid dels opgeknapt en dient als model voor de rehabilitatie. B. en w. beginnen de begrotingsbrief met een algemene benadering van de financiële 'positie met daarbij als ach tergrond de nationale economische si tuatie. Kenmerkend voor de toekomsti ge ontwikkeling wordt de onzekerheid genoemd. Het wordt ook steeds moeilij ker een bepaalde zaak als op zichzelf staand te beschouwen' daar de ene be slissing vaak weer van invloed is op an dere zaken. Rekening wordt gehouden met een stijging van 1 procent uit het gemeentefonds. Was de trendmatige groei 1976 zo'n 4%, in. 1977 komt dat niet boven de 3 Vi%. Daarnaast wel 4%' prijs compensatie en volledige compensatie van salarismaatregelen. Een herwaar deringsmaatregel levert de gemeente ook 1 gulden meer per hectare op. De totale raming van de gemeentelijke be groting is 1.061.949,62 tegenover 1.211.922,50 in 1976. "Vinden jullie 't mooi?" vroeg bur gemeester J.E. van Boeijen dinsdagmid dag aan de kleuters van De Kubus in Sint-Maartensdijk. "Jaaaaaaaa". volgde bet in koor, waarna de kleuters het even tevoren onthulde bronzen kunstvoorwerp betastten als was het een babv oj een pony. Vele moeders waren bij dit zonnige begin van de herjst in de Frank van Borselen- straat getuige van de ojjiciële onthulling van de bronzen plastiek voor de openbare kleuterschool De Kubus. Burgemeester J. van Boeijen liet zich bij het wegtrekken van het doek assisteren door Arnold Verjaal, terwijl de verza melde kleuters een lied zongen bij dit feestelijk gebeuren. In een toespraak, buiten bij het beeld, toonde de burgemeester zich enthousiast over het resultaat. Hij vond dat de otider- ntewerken P.A. Boot, de schepper van het kunstvoorwerp Hans van Eerd en de adV viseur van de oudercommissie, schilder Ben van Rooy uit Sint-Maartensdijk. De kleuters mochten ter gelegenheid van deze feestelijke bijeenkomst eerder naar huis. Het bronzen plastiek weegt 72 kilo. Het is geplaatst op grijze, korrelvormige steen waardoor het geheel een fraaie combina tie vormt. De plastiek heeft de vorm van een kubus, waarop aan de voor- en ach terkant twee kinderen zijn uitgebeeld. Het meisje op de voorkant heeft een harp in haar hand. Aan beide kanten houden het jongetje en het meisje elkaar vast. Kun stenaar Hans van Eerd vertelde dat het thema van de bronzen plastiek "Relatie" is. "Een woordeloze relatie die erg diep gaat", aldus de Oirschotse kunstenaar, die o.a. opdrachten heeft uitgevoerd voor Philips in Madrid en Philips in Best. commissie van De Kubus goed gebruik heejt gemaakt van de zogenaamde 1% re geling: voor één procent van de bouwkos ten van de school mag een kunstvoorwerp worden aangeschaft. Enkele maanden geleden gebeurde dat bij de openbare la gere school De Rieburch, die verrijkt werd met een schaatsenrijdster. De bur gemeester zei dat in Sint-Maartensdijk het goede voorbeeld is gegeven voor de gehele gemeente. Hij meende dat op deze manier school en maatschappij dichter bij elkaar gebracht worden. Dhr. Van Boeijen dankte kunstenaar Hans van Eerd uit Oirschot voor zijn ontwerp. Ook de secretaris van de oudercommissie, dhr. F.A.P.M. Bakx, was in zijn nopjes met de bronzen plastiek. Hij vond dat Hans van Eerd de mogelijkheden optimaal heejt gebruikt. Dhr. Bakx toonde zich ook verheugd, dat in zo korte tijd een nieuwe school met een kunstvoorwerp tot stand kwam. De officiële onthulling werd behalve door moeders en kleuters bijgewoond door de oudercommissie, wethouders van onder wijs A.J. Scherpenisse, directeur gemee- De gemeenteraad van Sint-Philipsland heeft gisteravond gesproken over een voorstel van B. en W. om 161.079 gulden beschikbaar te stellen voor de verbouw van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapol der. Dit in verband met de verhuur aan het Reformatorisch Vormingsinstituut te Goes. De raad gaf hiervoor in mei in principe al toestemming, maar toen werd tegelijk besloten tot de bouw van een container- school voor de nu in Ons dorpshuis ge vestigde dependance van de Chr. kleu terschool. Dat blijkt echter nu niet mo gelijk te zijn. Volgens de inspecteur van het kleuteronderwijs zou het ministerie geen bezwaren hebben tegen een con- tainerschool in Sint-Philipsland, maar dan zou de dependance in Anna Jaco bapolder komen te vervallen. Bijbouwen noodlokaal. In overleg met het instituut is naar een andere oplossing gezocht: het bijbou wen van een noodlokaal en het treffen van andere voorzieningen. Volgens een begroting van gemeentewerken bedra gen de kosten 161.079 gulden: 99.100 gulden voor bouwkundig voorzieningen (af te schrijven in 25 jaar) en 61.979 gulden voor het noodgebouw (af te schrijven in 10 jaar). De totale ..lasten bedragen de eerste tien jaar, rekening houdende met een rente van 9% en af schrijving op annuiteitsbasis f 19.746,57: 9.657,57 noodgebouw en 10.089,— overige voorzieningen. Na die tien jaar worden de lasten 10.089 gul den. In dat bedrag is ook het schilderen van Ons Dorpshuis begrepen. Deze ver- fbeurt zou echter anders ook binnen niet al te lange tijd nodig zijn geweest. De huur die ontvangen wordt van het vor mingsinstituut bedraagt 21.500 gulden. Daardoor kan 21.500 - 19.746,57 1753,43 g gereserveerd worden voor on derhoud. De huur wordt jaarlijks bij gesteld aan de hand van de indexcijfers. Het instituut betaalt jaarlijks nog 13.000 gulden aan de gemeente voor het schoonmaken e.d. van Ons Dorpshuis. Dit bedrag zal waarschijnlijk in eerste instantie niet geheel nodig zijn. Het gebouw wordt voor vijf jaar ver huurd aan het vormingsinstituut, waar bij tevens nog voor vijf jaar optie wordt verleend. Niemand van de Thoolse Beton Industrie in Sint-Maartensdijk was dins dagmiddag omstreeks twee uur direct getuige van een ongeluk, dat het leven kostte aan de 49-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk A. Klaasse. Hij was bezig met het laden van een vrachtauto betonplaten. Het ver moeden is groot, dat dhr. Klaasse op de vrachtwagen balken wilde goed leggen. Daarvoor kwam hij op het fabrieksterrein aan de Sportlaan van de heftruck af. Dhr. Klaasse bevond zich aan de kant van de vrachtwagen toen de niet op de rem staande heftruck in beweging moet zijn gekomen. Hij raakte bekneld tussen de vrachtwagen en de heftruck. Een neef van het slachtoffer die het terrein met een vrachtwagen opreed, zag de man bek neld zitten en alarmeerde de directie. Dr. J. M. van der Bel nam na een eerste onderzoek direct maatregelen voor vervoer per ambulance naar het ziekenhuis. In Lievensberg te Bergen op Zoom is het slachtoffer nog binnen het half uur overleden. Dhr. Klaasse, die gehuwd was en een zoon en twee schoolgaande dochtertjes heeft, werkte sinds twee jaar bij deT.B.I. na tevoren bij de Grasdrogerij in Scherpenisse te hebben gewerkt. Groot was de verslagenheid na het droevige nieuws uit Lievensberg onder familie, T.B.I.-directie, collega's en inwoners van Sint-Maartensdijk. Het thema van de fotowedstrijd in Gilze was "Zomer". Iedere deelnemer kon maximaal vier foto's met een minimaal formaat van 18 x 24 cm insturen. Bij de inzenders waren de heren J.P. Verburgh en C. Poot van de fotoclub 't Eiland uit Sint-Maartensdijk. De jury kende maar 1 prijs toe. Dat niet zozeer vanwege het niveau van de foto's, maar vanwege de originaliteit. De jury had wel waarde ring voor een foto van de kop van een herdershond (gemaakt door dhr. C. Poot), maar deze voldeed niet aan het thema "Zomer". De volledige eer kwam toe aan dhr. Verburgh, die al eerder een eerste prijs won in de monumenten fo towedstrijd M'75 met "1 knip". Het bestuur van de fotoclub 't Eiland prijst zich gelukkig dat het zo'n succes vol amateur tot zijn leden mag rekenen. Dit is de tweede keer dat 't Eiland aan een wedstrijd meedoet en het is gelijk raak. Voor een jonge vereniging als de Smerdiekse fotoclub is dat een aardig succes. Na een jaar van voorbereidingen wordt dit winterseizoen een flink programma gebracht waaronder een zestal BNAFV (Bond van Ned. Amateur Fotografen Vereniging) lessen die elk zowat avondvullend zijn. Verder zijn er drie rondreiscollecties, werken van col lega amateurs die bekroond of geselec teerd zijn. Ze zijn van commentaar voorzien via bandopnamen, zodat de foto's op clubavonden besproken kun nen worden. Naast tal van andere acti viteiten als onderlinge wedstrijden, fo totrips, het uitnodigen van een spreker e.d., beschikt de club over een eigen doka in de oude kleuterschool in de Radda Barnenstraat te Sint-Maar tensdijk. Er wordt wel eens gedacht dat alleen de vergevorderde amateur lid kan worden van de fotoclub, maar niets is minder waar. Elke serieuze beginnende fo tograaf op het eiland Tholen kan lid worden van 't Eiland. Voor deze begin ners zijn enkele oudere leden op maan dag en dinsdag aanwezig in het club gebouw om de kneepjes te leren wat betreft ontwikkelen en afdrukken. Ook zijn er vorig jaar in provinciaal verband contacten gelegd, die nu uitge breid worden. Dit gebeurt onder toe zicht van de bondsconsul voor Zeeland. Een in het kader van de dijk versterkingen Oosterschelde aangelegde nieuwe dijk in de Noordpolder bij Sint- Maartensdijk is over twee plaatsen afge schoven. Een 2000 a 3000 m3 grond is weggezakt in de sloot en op het land. De schade is nog niet bekend, maar vanwege het nadere stormseizoen begint aanne mer van Oord maandag met het herstel. Het gaat hier om een stuk nieuwe dijk, dat aan de binnenkant van de oude dijk is gelegd. Volgens het hoofd van de technische dienst van het Waterschap Tholen, ing. J. D. Jagt, was uit onder zoekingen van grondmechanica bekend dat er ter plaatse een labiel evenwicht was. Er werd een nieuwe sloot gegraven, terwijl de grond voor de nieuwe dijk met wagens aangereden werd. In vijf a zes maanden zou de dijk gezeten moeten zijn, maar voor die termijn is verstreken, bleek dat de grond niet wou houden. Veertien dagen geleden werd op een plaats een afschuiving geconstateerd, maar dat werd direct hersteld. Donder dag 16 september vond een tweede gro tere afschuiving plaats over honderd meter waarbij de paaltjes op het weiland van dhr. Mol een stuk omhoog kwamen te staan. Zaterdag vond de derde af schuiving plaats, waarbij de grond te recht kwam op het aardappelland van Gebr. Hoek. Uit de sloten rijzen ruggen met veenachtige grond op. Spierlaag. Volgens dhr. Jagt kunnen de buitenge woon droge zomer en de vele regenval van de laatste weken (september gaf tot nu toe al boven de 100 mm.) een rol hebben gespeeld bij de afschuiving. Onder de nieuwe dijk heeft de oude, diepe sloot gelegen. Onder een laag veen zit een zogenaamde spierlaag. een kleiachtige, blauwe, kleverige substantie waar het water niet doorzakt. Door de druk van het dijklichaam is de zaak ondergronds gaan schuiven. De hele af schuiving vond binnendijks plaats. De buitenkant van de nieuwe dijk, die is voorzien van betonblokken, heeft geen schade opgelopen. Direct gevaar bestaat er dan ook niet. maar vanwege het na dere winterseizoen heeft het Waterschap toch haast met het herstel. De dijk is aan de binnenkant vanaf de kruin weg geschoven. Berm 10 meter breder. Grondmechanica heeft maandag een onderzoek ingesteld. Men constateerde dat de dijk tot ruste gekomen is. Als de oude situatie teruggebracht wordt, kan er volgens Grondmechanica niets meer gebeuren. De sloot wordt dichtgegooid en de berm wordt tien meter verbreed. Hiervoor moet nog wel wat grond wor den gekocht. Het geheel wordt zwaarder aangezet om meer tegendruk te vormen. Hoewel de afschuiving op twee plaatsen van elk ongeveer honderd meter heeft plaatsgevonden, wordt het gehele la biele dijklichaam over 700 meter verbe terd. Dit herstel wordt een apart werk met eigen machines en mensen, aange zien de normale dijkversterkingen door deze tegenvaller niet vertraagd mogen worden. Volgens dhr. Jagt zal voor dit pittig karwei wel drie weken nodig zijn. Betwiste schaderegelingen 4- Statenleden over halvering Thoolse uitbreidingsplannen Sint-Philipsland in begrotings brief 1977 met Philipsdam 4- Nieuwe Fliplandse O.L.S. komt in februari van de grond 4- Dodelijk bedrijfsongeval in Sint- Maartensdijk 4- Actie redt kinderogen Verbouw ons dorpshuis A.J.P. tot vormingsinstituut Veehouders bespraken droogte schaderegeling en winter-voeder- voorziening Muziek rond een 95-jarig mu ziekkorps Veel plannen voor brandweerka zerne Tholen Registratie ter voorkoming diefs tal 4- Stemmen van lezers 4- Nieuwe dijk afgeschoven in de Noord 4- Succes voor fotograaf Verburgh 4- Bronzen plastiek voor Smerdiek se Kubus 4- Tholen en Sint-Philipsland doen geen stap tegen abortus 4- Vosmeer veroverde competitielei ding 4- DE WAARHEID MAG SOMS MINDER GOED VAN SMAAK ZIJN, GEZONDE VOEDING IS HET WEL 4- Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. Het clubblad van 't Eiland, waarvan in oktober het vijfde nummer verschijnt, mag er ook zijn. Voor belangstellenden ligt er in iedere bibliotheek een exemplaar van "Mo ment" ter inzage. Alle activiteiten voor het seizoen 76/77 staan erin vermeld. Uiteraard zijn belangstellenden ook welkom op de clubavonden. Secretaris J. Dorst, Jac. van Beierenstraat 19, Sint- Maartensdijk geeft alle inlichtingen. SUBSIDIES Z.V.U. Het provinciaal bestuur geeft aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland 54 cent subsidie per inwoner als de ge meentelijke bijdrage tenminste 2.2 keer de provinciale subsidie bedraagt. Wan neer door het niet toereikend zijn van de gemeentelijke subsidies een deel van de provinciale bijdrage niet kan worden toegewezen, wordt dat bestemd ter dek king van de tekorten op evenementen in die gemeenten en regio's, waar het ge meentelijk subsidie uitgaat boven de gestelde minimumnorm. Voor Tholen heeft de provincie dan een overschot omdat de gemeentelijke subsidie lager is, terwijl men op Sint-Philipsland quitte speelt. Tholen kreeg in het seizoen 75/76 3615 gulden van de provincie en volgens de nieuwe norm in 76/77 9227 gulden. Het minimum bedrag dat de gemeente Tho len volgens de nieuwe norm in 76/77 zou moeten opbrengen is 20.300 gulden, terwijl over het vorige seizoen 6885 gul den is toegezegd. Het programma op Tholen wordt samengesteld door de werkgroep van de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU). In Sint-Philipsland gaat het om een mi ni-programma. De provincie gaf in het seizoen 75/76 1300 gulden subsidie en zal in het komende seizoen 76/77 een bijdrage van 1107 gulden verstrekken. De gemeente kan 2436 gulden bijleggen, terwijl Sint-Philipsland in het afgelopen seizoen maar 750 gulden bijdroeg. De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad houdt dinsdagmiddag 28 september om vier uur in het gemeentehuis te Tholen een openbare vergadering. Ter sprake komt het bestemmingsplan Noord te Sint-Maartensdijk, de uitbrei ding over de Provinciale weg. waarvoor het provinciaal bestuur geen toestem ming geeft. De commissie dient B en W te adviseren waar de toekomstige uit breiding van Smerdiek dan wel moet komen. Het tweede agendapunt is plan Stoofweg Sint-Annaland. Enkele weken geleden kwam dit al ter sprake, toen be kend werd dat de provincie deze uit breiding heeft gehalveerd. Nu buigt de commissie zich er opnieuw over in ver band met enkele wijzigingen. Belang stellenden zijn dinsdagmiddag om vier uur in TAolen van harte welkom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1