Actie "redt kinderogen" op Tholen en Sint-Philipsland Waterpolotoernooi Z.P.C. "De Eendracht" Vanaf heden de Fa. bij Verjaal PHILIPS en ERRES HIFI prijsverlagingen van 15 tot 30% FA. VERJAAL Blaupunkt laat u bij ons kijken naar de toekomst. In de mooiste kleuren ter wereld. 1 Él jj Jül n t O dSki NHHHHÉHIN MOLENDIJK 3-4 ST. MAARTENSDIJK CRIME-PREVENTION OP THOLEN EN FLIPLAND Vlot! Vertrouwd! Vakkundig! Vooruit lopen op nota bewoningspatroon Donderdag 23 september 1976 EENDRACHTBODE 13 Bonnen en zegels Inleveringsadressen Eindelijk is het zover, Het tévétoestel voor feilloos, foutloos kleurkijken. En natuurlijk is het weer Blaupunkt waar dat goeie nieuws vandaan komt. Dankzij de toepassing van de beste beeldbuis ter wereld, voor levenslang konstant briljant blijvende kleuren. Dankzij computer-afstellingen, die nooit meer ontregeld worden. Dankzij technieken en aansluitingen, die ook in 1985 nog bijdetijds zijn. Kom maar kijken. Zo mooi zag u t nog nooit. tdSlÈ BLAUPUNKT Kijken naar de toekomst. ESLAAGD.... DUS GEFELICITEERD In Azië, Afrika en Zuid-Amerika krijgen heel veel kinderen een ernstige oogziekte waardoor ze blind worden voor hun hele leven. De oorzaak is het gebrek aan vi tamine A. Om hier wat aan te doen, wordt er op Tholen en Sint-Philipsland een actie gehouden. Initiatiefneemster is de echtgenote van de Steenbergse diere narts, mevr. H.M. v.d. Hammen-Koning, die in haar eigen woonplaats reeds met succes duizenden guldens bij elkaar bracht. Er zijn geen professoren, artsen of ver pleegsters nodig om de oogziekte te voorkomen. In de ontwikkelingslanden zijn er genoeg huisvrouwen die bereid Voor de zieke medemens. Van maandag 27 september t/m 2 ok tober 1976 zal in het gehele land de jaarlijkse collecte worden gehouden ten bate van het Prinses Beatrixfonds. Dit fonds dat in 1956 is gesticht heeft zich in de loop der jaren voor de hulp verlening aan hen die getroffen werden door kinderverlamming grote verdien sten verworven. Sinds 1963 opent het Prinses Beatrixfonds de mogelijkheid ook an dere aan poliomyelitis -althans wat de gevolgen betreft- verwante ziekten onder de doelstelling van het fonds te betrekken. Voorts is het thans ook actief ten behoeve van de financiering van hulpmiddelen, alsmede van de research ten behoeve van de multiple sclerose en de progressieve spierdystrofie. Ieder die zich het lot van zijn zieke medemens aantrekt heeft de plicht mo gelijk te maken dat het omvangrijk werk van dit fonds met onverminderde kracht kan worden voortgezet en niet door ge brek aan financiële middelen wordt be lemmerd. Ik ben ervan overtuigd dat ook dit jaar, evenals voorgaande jaren, het 20-jarige Prinses Beatrixfonds door de gehele burgerij van deze gemeente royaal zal worden gesteund. J. E. van Boeijen, burgemeester van Tholen. zijn om in de dorpen moeders voorlich ting te geven over het verbouwen en klaarmaken van goede voeding, waar door hun kinderen niet blind worden. Die huisvrouwen hebben wel een busje nodig om de dorpjes te bereiken. Verder ook voorlichtingsmateriaal, groenteza den en vitamine A capsules, die toege diend worden als de oogziekte nog in een beginstadium is. De ziekte is dan nog te genezen door een grote dosis vi tamine A. Een capsule kost vijftien cent, maar zelfs dat kleine bedrag hebben veel moeders daar niet. Om het benodigde geld bij elkaar te krijgen, wordt er een beroep gedaan op de vrouwen van het platteland in de ontwikkelde landen. In Steenbergen en omgeving vroeg mevr. v.d. Hammen alle vrouwen of ze hun bonnen en zegels voor de actie "Redt kinderogen" wilden schenken. Voor al die koffie-, thee-, margarine-, beschuit-, zeep- en papbonnen liet ze fraaie geschenken komen, waarmee een verloting werd georganiseerd. Die bracht dit jaar bijna 4000 gulden op. Daarnaast werden alle soorten winkelzegels ingeleverd. Die werden met een aantal vrouwen opge plakt en verzilverd en dat leverde het afgelopen jaar bijna 6100 gulden op. In het maandblad "De Platte landsvrouw" werd onlangs gemeld, dat de actie prima verloopt. De regering in India is zo enthousiast dat het project als modelproject gaat dienen. De regering stelt geld beschikbaar om in andere de len van India ook op deze wijze voor lichting te geven. Steeds meer landen vragen om steun voor zo'n voorlichtingsproject. Die steun kan gegeven worden als er veel bonnen en zegels binnen komen. U kunt uw bonnen en zegels in een zakje of enve loppe in de brievenbus werpen bij een van de volgende adressen: Tholen: mevr. Van Boeijen, Herten kamp 5 Poortvliet: mevr. Leune, Deestraat 57 Sint-Annaland: Eendrachtbode, Ring 66 Sint-Philipsland: mevr. Verwijs, Schoolstraat 14 Anna Jacobapolder: mevr. Wisse- Kleppe, Langeweg 44 U kunt de bonnen en zegels ook opstu ren aan mevr. H.M. v.d. Hammen- Koning, Nassaulaan 11, Steenbergen. Het is ook mogelijk een bedrag over te maken op de rekening "Redt kindero gen" Rabobank Steenbergen nummer 14.88.96.650. Mevr. v.d. Hammen dankt alle mede- werk(st)ers bij voorbaat namens de kin deren die door uw bonnen en zegels niet blind worden. Modeshow Suzette Modehuis Suzette uit Steenbergen, waarvan eigenaar M.C. van der Reest afkomstig uit Sint- Annaland, heeft donderdag 16 september in 't Cromwiel twee modeshows gegeven in samenwer king met schoenhandel Geers, kapsalon Xenos., woninginrichting De Blauwe Zaal en bloemenmagazijn De &onne- bloem. De druk bezochte show toonde een grote hoeveelheid broeken, truien, vesten, pully's, rokken, japonnen, pakjes, over- gooiers, lange rokken met blouse en na de pauze dusters, nachtkleding, kortom teveel om op te noemen. Dit alles werd goed gebracht. In verschillende merken als Falke en Kio kwam de kwaliteit van het materiaal goed naar voren. Voor de kijkers was het tevoren uitgereikte programmaboekje een uitstekende handleiding. Soorten en prijzen stonden erbij, zodat de belang stellenden deze show goed konden vol gen. Jammer dat de zaal niet wat groter was, aangezien het nu eigenlijk te vol was om alles goed te kunnen zien. De lady-speaker vertelde ook veel over de mode in schoenen en kapsels. In de pauze werd er nog een verloting gehou den. Alles bij elkaar een geslaagde middag en avond. De jongens aspiranten opende zater dagmiddag het waterpolotournooi van De Eendracht in zwembad "De Spet ter". Helaas moest men beginnen onder zeer slechte weersomstandigheden zodat de publieke belangstelling minimaal was. Gelukkig had badmeester Jansen ge zorgd voor een zeer aangename water temperatuur zodat het voor de deelne mers prettiger in het water dan er boven was. Het dames- en herenteam van Vrederust had helaas af moeten zeggen wegens weekend diensten van verschillende spelers. Tegen de avond verbeterde het weer gelukkig zodat men het tournooi nog prettig kon afsluiten. De aspiranten van de Eendracht be haalde het beste resultaat door als eerste te eindigen in hun afdeling. De heren behaalden een tweede plaats, terwijl de dames genoegen moesten nemen met een derde en laatste plaats in hun afde ling. Voor de jongens in ieder geval een stimulans om de winterkompetitie met vertrouwen tegemoet te gaan. De heren gaan een zware winter kompetitie in, maar misschien kunnen de jongere spelers door inzet en enthousiasme de oudere spelers inspi reren tot betere prestaties. De zwemvereniging was bijzonder blij dat men gebruik mocht maken van het zwembad en hopelijk bestaat in de toe-, komst nogmaals de kans om een e.v.t. zwemwedstrijd of waterpolotournooi wat vroeger in het seizoen te organise ren. Afgelopen zaterdag is wel gebleken dat de kans op slecht of zelfs zeer slecht weer aan het einde van het seizoen groot is. De resultaten van het tournooi waren: Jongens: Eendracht - D.I.O. 7-0 Z.W.H. - D.I.O. 5-0 Eendracht - Z.W.H. 4-3 Eindresultaat aspiranten jongens: 1. De Eendracht - 11-34 punten 2. Z.W.H.-8-4 2 punten 3. D.I.O. - 0-12 0 punten Dames: D.I.O. - Meermin 2-0 8-0 1-2 mm CRUSIO De grootste keuze - de beste service! Antwerpsestraat 8 en 14 Grote Markt 36 Tel. (01640)-37940" Bergen op Zoom 0-11 11-2 2-14 D.I.O. - Eendracht Eendracht - Meermin Eindresultaat Dames: 1. D.I.O. - 10-0 4 punten 2. Meermin - 2-3 2 punten 3. Eendracht - 1-10 0 punten Heren: Meermin - Eendracht Z.W.H. - Eendracht Meermin - Z.W.H. Eindresultaat Heren: 1. Z.W.H.-25-4 4 punten 2. Eendracht - 13-11 2 punten 3. Meermin - 2-25 0 punten Aan het einde van de wedstrijden over handigde de secretaris J. Niemants- verdriet de bekers aan de aanvoerster van D.I.O. en de aanvoerders van Z.W.H. en "De Eendracht". Toch een gezellig tournooi en daarom komend seizoen meer zwem- en wa terpolo ontmoetingen. Alle 34 diploma-kandidaten van Z.P.C. de Eendracht waren zaterdagmorgen om elf uur gekleed en wel aanwezig in het overdekte zwembad Gageldonk te Bergen op Zoom. Door meer ervaring kon het programma vlot worden afge werkt. Nadat enkele zwakkere zwem sters en zwemmers nogmaals grondig door de beoordelaars waren getest, was het weer erg prettig dat alle kandidaten slaagden. Secretaris J. Niemantsverdriet reikte de diploma's uit. Chef-badmees ter Melse moedigde de zwakkere kandi daten aan om bij volgende diploma's meer aandacht te besteden aan de min der sterke punten. De instructiegroep kreeg dankwoorden en applaus voor de geslaagde zwemochtend. "Is het juist dat bij de goedkeuring van ontwerp-bestemmingsplannen nu reeds in sterke mate rekening wordt gehouden met de nota bewoningspatroon, terwijl de ontwerp-uitwerking nog voor geen enkel gebied door de staten is goed gekeurd". Dat is een van de schriftelijke vragen die de Zeeuwse staten hebben gesteld over de Provinciale begroting 1977. G.s. zul len schriftelijk antwoorden. "Door de gemeente Tholen is een struc tuurplan geproduceerd en ter kennisne ming aan g.s. gezonden. Voor de kleine kernen is uitgegaan van een streefcijfer van 500 woningen. Achten g.s. dit streekcijfer juist en in overeenstemming met het ontwerp-uitwerking van de nota bewoningspatroon van de gemeente Tholen?", zo luiddeeen andere vraag. "Is het g.s. bekend dat veel waardevol archeologisch materiaal verloren gaat door ongecontroleerd graven in buiten dijkse gebieden, o.a. het Verdronken Land van Reimerswaal en het Verdron ken Land van Zuid-Beveland? Zijn g.s. bereid te onderzoeken of het mogelijk is om op grond van de monumentenwet, deze gebieden tot beschermd monument te maken, met de bepaling dat niet die per dan 2 m gespit mag worden?" "Zijn g.s. bereid een bijdrage te leveren in het tegengaan van het roken, door bij commissievergaderingen van de staten geen rookartikelen meer aan te bieden?" aldus enkele schriftelijke vragen van de Zeeuwse staten over de provinciale begroting 1977. ^VWWVWVWVWVVVVVWVWWWWWVWVWVW'VVVWYVWVW In de eerste damrubriek van het nieuwe seizoen nog even een korte terugblik op het afgelopen competitiejaar. Twee clubs uit onze streek deden mee in de Zeeuwse compotitie. N.l. D.S.V.F. uit St.-Philipsland en "De Eendracht" uit Tholen Beide verenigingen boekten goede resultaten. Voor Tholen zelfs een eerste plaats in het eerste klas kampioenschap van Zeeland. D.S.V.F. eindigde in de middenmoot. Beide clubs speelden hun onderlinge competitie, terwijl D.S.V.F. ook nog een bekercompetitie speelde. Ook in Stavenisse zijn tekenen van "Damleven" waargenomen. Er werd een onderlinge competitie gespeeld, maar de definitieve oprichtings vergadering werd uitgesteld tot het vol gende damseizoen. Ook was er weer het sneldamtoernooi dat dit jaar werd georganiseerd door Tholen. Thools damkampioen 1976 Piet Nieuwenhuijzen won dit toernooi. Een goede prestatie, daar er door verschil lende goede dammers werd deel genomen, zoals A. Akkeren, oud kampioen van Tholen, P. v.d. Velde, die enkele jaren geleden het officieus Ne derlands kampioenschap sneldammen veroverde in de 2e klas, J. A. v. Akkeren, J. Joppe, P. Reijngoudt, Gebr. v.d. Velde, de Wild en Huigens. Deze zomer was er ook de simul- taanwedstrijd in het zwembad. Zelfs uit Goes waren er inschrijvers. Totaal speelden er 23 dammers tegen Nieu- KORFBAL De pupillen speelden 18 september 2-2 tegen Springfield. De Hoevenaren na men in de vierde minuut al een 0-1 voorsprong. Moniöque o.d. rouw kreeg veel kansen om te schieten,maar ze had dat niet door. Toen ze toch een keer raak schoot, was het nog een doelpunt ook. Ze was zelf het meest verbaasd. Spring field maakte er na de rust 1-2 van, maar Bianca Brevet zorgde voor een gelijkspel :2-2. De adspiranten won met maar lieftst 1-6 van Terheiden a2. De eerste helft verliep bij beide partijen niet zo best, hoewel Petra Priem met een door loopbal Emergo op 0-1 bracht.Na rust zette de Smerdiekse ploeg z'n beste beentje voor. De doelpunten kwamen van Henk Stoutjesdijk (29), Wilco Bre vet, Addi Stoutjesdijk en Wilma Van Haaften. De senioren wonnen met 0-4 van Vol harding 2. Ondanks de vele regen ging Emergo goed van start: Peter Roelse scoorde twee keer. Na de vakwisseling lukte het niet meer. Ver in de tweede helft maakte Rini Suurland er met een doorloopbal 0-3 van. Een paar minuten later volgde Jasper v.d. Linden met een afstandsschot: 0-4. Vanwege het weer was het een moeizame en zware wed strijd. Een heer van Volharding moest met een enkelblessure naar de dokter, maar 't viel gelukkig mee. Programma 25 september: Emergo - Togo 15.00 u., BKC A2 - Emergo A 15.00 u., Emergo PI - Kieviten P2 10.30 u. Stem men ran lezers Zo maar iets overóns Tholen. Men wil ons Tholen gaan ontsluiten Men wil er zelfs een vierbaansweg Want de Randstad wil naar buiten maar, waar blijft de afval, zeg? Grote, rechte, autowegen Snijden 't vlakke polderland De oeverdam, is dat een zegen? De rust verliest hand over hand. In de sloten, langs de wegen In de parken, in de Vest Kom je nu al rommel tegen Soms groot vuil, soms etensrest 'n Rondweg over oesterputten Langs de Kaaij een luxe flat Niet meer kuieren langs de haven Toeristen, bars, is dat de pret? Is dat het Tholen van ons streven? Zijn we zelfs daartoe bereid? Of zoeken we 'n ontspannend leven Rustig stil in vrije tijd? J.W. van Elsacker Oudelandsepoort Tholen. DANK U REGIONALE VRIJWIL LIGE BRANDWEER Voor het niet verlenen van twee hulp verleningen. De eerste hulpverlening was deze: Op vrijdag 17 september was er water schade in een van de woningen aan de Burg. Baasstraat, dit door het springen van een waterslang. Het water stond 8 cm hoog in deze woning. Toen dit werd bemerkt werd de brandweer gebeld, deze zou langs komen. Maar ze moet nu nog komen. Nu deze mensen kregen een geweldige indruk van dit brandweer korps alhier. Helaas is dit wel in de ne gatieve zin van het woord. Bij nader vragen bleek dat er geen pomp voor dit euvel aanwezig was. Nu, deze is altijd te halen in Bergen. Er werd geen moeite gedaan om dit te informeren. Zelfs deze mensen werden niet geïnformeerd. De tweede hulpverlening was deze. Op zondag ontdekte ik een wespenest in mijn tuin, nadat ik er al vele in mijn tuin en kamer was tegengekomen. Zodat ik naar de woning van de brandweer commandant ging. Deze was niet thuis, zodat zijn vrouw mij te woord stond. Op mijn vraag of de brandweer dit wespe nest zo willen verwijderen werd mij geantwoord dat er op zondag niet werd gewerkt. Nu dit is een primeur voor Zeeland en Nederland en de gehele we reld. Het eerste brandwer brandweer korps dat op zondaq niet &erko. Gefe liciteerd. Vrije brandweer. Toen er nog werd gezegd dat dit, indien dit zou worden gedaan dit moest worden betaald wist ik van verbazing helemaal niet meer hoe ik het had. daar dit na melijk niet mogelijk is en dit weet iedere goede commandant. Zie handleiding brandweer bij Hulpverleningen. Nu helaas zijn ze dus in gebreke geble ven in deze hulpverleningen. Er is wel nieuw brandweermateriaal gekomen maar de leiding blijft op het oude peil staan. Mijn indruk van het brandweer korps is al niet hoog geweest, dit omdat er bij brand nog wordt gewerkt in het oude aflegsysteem, helaas is mijn indruk nu helemaal niet meer te beschrijven en mocht er bij mij brand komen, blus ik dit liever zelf daar ik anders meer water schade zou krijgen dan dat er werd ge blust. P/S. Ik ben geen leek in het brandweer gebeuren dus mocht er op worden gereageerd ben ik zeer be nieuwd. Den Heer Feenstra. Burg. Baasstr. 35 St. Annaland Alvast redactionele reactie: In tegen stelling met grote steden gaat het hier om vrijwilligerskorpsen. Plattelanders hebben vanaf hun geboorte ook nog zoiets geleerd als eigen verantwoorde lijkheid, inclusief het opruimen van een wespen, nest, zelfs op zondag. wenhuijzen. Een goede organisatie deed de avond ondanks de kou goed verlo pen. Door de koffie van mevr. Jansen konden de dammers zich wat opwar men. Om tien uur was de laatste partij pas uit. U merkt, volop activiteiten op dam- gebied. Natuurlijk kunnen de vereni gingen in de streek nog leden gebruiken. Bezoek eens een clubavond. Tholen speelt op maandag en vrijdagavond in de Gasthuiskapel. Beide andere clubs in hun dorpshuis. Stavenisse op woensdag en D.S.V.F. op dinsdag en donderdag. (Schaken). Uit de competitiewedstrijd Tholen- Middelharnis het volgende: Wit Knape uit Middelharnis 3 schijven op 45, 35 en 11, dam op 1. Zwart 5 schijven op 38, 34, 25, 18 en 12. Dam op 49. Voor Tholen speelde W. A. Boogerd met zwart. Wit speelde 11-7 en was verloren. Er volgde 18-22, verplichte tweeslag voor wit. Dan speelt zwart 38-43. Ver plicht slaan wit naar 40. Zwart 25-30. Wit verplicht slaan, en de rest is wel duidelijk. Uit de sneldamtoernooi de volgende opening, die door twee heren in de fi nale werd gespeeld. 32-28 18-23, 34-29 23x32 37x28 20-25 41-37 12-18 46-41 7-12 37-32 19-23 28x19 14x34 Nu moet wit 39x30 slaan. Op 40x29 volgt 25-30 en 13-19!! De dam wordt afgenomen maar toch schijfwinst. WIT ZWART Voor hen die de notatie niet uit hun hoofd kennen het gebruikelijke diagram. Hiermee kan ieder de gegevensstanden op het bord zetten en uitspelen. Tenslotte nog een stand uit het Kampioenschap van Bergen op Zoom wat vorige week is begonnen. Titelhouder Verdolaege met zwart en J. v. Zielst met wit. Wit dam op 4 en 3 schijven op 33, 35 en 39. Zwart 5 schijven op 7, 19, 21, 25 en 41. Zwart aan zet dacht niet om dam te kunnen op 47, wegens 4-15. Toch had Verdolaege 41-47 kunnen spelen. Op 4-15 volgt dan 47x24. Wit 15x2. Zwart 19-24!!! 2x30 en 25x43. En zwart wint. Maar het werd echter toch remise daar zwart dit over het hoofd zag en op 46 om dam ging. Ook v. Zielst had dit niet gezien en had waarschijnlijk toch 4-15 gespeeld. Voor de landelijke curus vakdiploma aannemer slaagde J. M. Duine en F. G. Schoep uit Oud-Vossemeer voor het vaktechnisch onderdeel burgerlijke en utiliteitsbouw. C. J. de Korte uit Sint- Maartensdijk slaagde voor het diploma ondernemer burgerlijke en utili teitsbouw. Voor de cursus jachtopleiding van de Kon. Ned. Jager) Jagersverenigingen de P.B.N.A. slaagden J. M. Overbeéke en P. P. J. Verduldt uit Tholen. J. H. den Engelsman en M. M. Hage uit Poort vliet. G. Larooij en M. Poot uit Scherpenisse, C. A. Hommel en W. W. A. Timmer mans uit Oud-Vossemeer, A. C. Maas en P. Vogelaar uit Anna Jacobapolder. Wielrennen. Thijs Fase heeft zaterdag met de wie lervereniging Roosendaal meegedaan aan de Nederlandse club kampioenschappen in Dronten. Het team, dat verder bestond uit van Elsac ker, Bastiaansen en Gommers, reikte naar een fraaie vijfde plaats. Sinds enige jaren werkt de politie op het gebied van de zogenaamde crime-pre vention, het voorkomen van de mis daad. Zij tracht door het verstrekken van voorlichtingsmateriaal en het hou den van acties de burgerij te wijzen op bepaalde vaak voorkomende criminele gebeurtenissen in de samenleving en het voorkomen daarvan. Door.een en ander wordt getracht een mentaliteits verandering te verkrijgen. In het kader hiervan werd voor dit jaar de zogenaamde crime-prevention-ka- lender uitgebracht, die in een grote op lage door het gehele land werd ver spreid. Voortvloeiend uit deze kalender zijn de z.g. kwartaalacties. Voor het vierde kwartaal vaji dit jaar is het thema: registratie van waardevolle voorwerpen. Zoals radio, t.v., (brom)fiets e.d. Het doel van deze actie is dat men zich bewust wordt van de nummers die op de meest waardevolle voorwerpen te vin den zijn en het voor zichzelf noteren van deze nummers op een registratiekaart. Met behulp van deze nummers namelijk is de kans dat de politie een gestolen voorwerp kan opsporen, veel groter. Nadat aangifte van een diefstal is ge daan bij de politie wordt per telex het nummer van het voorwerp verspreid, zodat dit korte tijd later in het gehele land bekend is en zodoende duidelijk herkenbaar. Op de kaart kan men tevens invullen waar men het deel III van het kente kenbewijs heeft opgeborgen. Gebleken is namelijk dat veel mensen dit eigen domsbewijs van de auto zo goed hebben opgeborgen dat zij het niet kunnen terugvinden wanneer dit nodig is. Het is de bedoeling dat de kaart bij de andere waardepapieren wordt opgeborgen. De kaarten worden deze maand in geheel Nederland verspreid tot in de kleinste plaatsjes. Ze zijn ook verkrijgbaar op het politiebureau in Tholen. .V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 13