Aanleg Philipsdam geeft werk aan honderden mensen Reconstructie Markt Smerdiek blijft vraagtekens opleveren Schaaksimultaan met J. H. Donner en Withuis in de Vossenkuil Wethouder Koopman krijgt ambtenaren niet in 't gareel Vierspannen Brooijmans deden het ook in Den Bosch prima Cultuur op Tholen en Sint-Philipsland Vossemeerse scholier (14) dodelijk verongelukt Weer wereldtitel voor Keetie Hage DEZE WEEK l(5 TOT OP HET BOT Hebt u pas telefoon? Mevr. Stoutjesdijk-van Putte Zeeuws kampioene bloemschikken Veilingberichten Drie van de vier leden commissie O. W. voorzichtig accoord met nieuw plan J. A. de Boe uit Poortvliet secretaris C.D.A. Zeeland Donderdag 16 september 1976 32e jaargang no. 43 Oesterdam Terecht geen advies Parkeren langs rijbaan Ds. de Bresstraat Verplaatsing benzinepomp Geen nieuwe verlichting Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschtynt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Voor Thoolse begrippen zijn er vorige week in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening de spaanders toch wel afge vlogen. Als een commissievoorzitter, te gelijkertijd raadsvoorzitter en bur gemeester, de uitdrukking bezigt een kwestie tot op het bot te zullen uitvech ten, hoeft het nauwelijks betoog dat hij "menig onderdaan achter zich geschaard weet. Het ging om om de beknotting van de gemeentelijke vrijheid en zodra dat aan de orde is, domineert verzet. Op welk gebied het ook moge zijn. Als de burgemeester dan ook een enquête had kunnen houden onder inwoners van Poortvliet en Sint-Annaland (en ook de andere kernen krijgen ermee te maken) zou er ongetwijfeld een zo overgrote meerderheid zijn geweest die dat tot op het bot uitvechten meteen in de praktij4 had willen brengen, dat het commis siebesluit om voorlopig maar genoegen te nemen met de P.P.C. voorstellen, volledig van de baan was geschoven. Het feit op zich is trouwens een be lachelijke zaak. Als er in Den Haag grote lijnen worden aangegeven met het oog op ongewenste situaties in de Randstad, past men dat in lagere organen ook me teen toe op details. Zoiets kan men ook terugvinden in militair dienstverband. Vroeger althans wel Zodra een militaire staf als wijdse norm van oordeel was, dat er wat meer netheid diende te komen, vaardigde - voordat die algemene sug gestie bij de korporaal was beland - die bevoegde uit dat de schoenen van vernis voorzien dienden te worden. Zo'n gevoel houdt men ook over bij de betutteling dat was inderdaad wel het goede woord burgemeester - van de provinciale dienst tegenover een (kleine) gemeente. De jeugd zegt daar in onze tijd, op een wat oneerbiedige, maar volop reeële wijze van: je lacht je rot. Dat is eigenlijk het enige wat men moet doen als men een zo vergaande betutte ling en bevoogding ziet als de P.P.C. maar daarin dan toch ook het provin ciaal bestuur wil, met betrekking tot heel normale uitbreidingsplannen. Waar we als streek heel wat minder om lachen is het feit, dat vijf jaar lang die kleinere kernen intern betutteld zijn en waarvoor ons nu een rekening wordt gepresen teerd, die ons gelukkig weer eensgezind tot op het bot wil doen vechten. Zullen we de P.P.C. dan met veel cijfer- gegoochel voorhouden dat ze er finaal naastzitten. Immers, wat is natuurlijk groei? Concreet toegepast een zo be lachelijke zaak als men dat bijvoorbeeld op Poortvliet zou toepassen. Daar is de laatste vijf jaar elke natuurlijke groei kunstmatig afgeremd. Het is in wezen om te huilen als grote mannen zoiets durven voorschrijven of torpederen. Het noopt tot vechtenzelfs tot op het bot. Inwoners van de gemeente Tholen die onlangs een telefoonaansluiting hebben gekregen, kunnen bij het gemeente bestuur stickers aanvragen met het al armnummer 0011. Belt u even naar het gemeentehuis tel. 01666-2955 en vraagt u naar dhr. Ph. van der Male. U krijgt de 0011 stickers dan thuis gestuurd. Het provinciaal bestuur geeft aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland 54 cent subsidie per inwoner als de gemee ntelijke bijdrage tenminste 2,2 keer het provinciale subsidie bedraagt. Wanneer door het niet toereikend zijn van de ge meentelijke subsidies een deel van de provinciale bijdrage niet kan worden toegewezen, wordt dat bestemd ter dek king van de tekorten op evenementen in die gemeenten en regio's, waar het ge meentelijk subsidie uitgaat boven de gestelde minimumnorm. Voor Tholen heeft de provincie dan een overschot omdat de gemeentelijke subsidie lager is, terwijl men op Sint-Philipsland quitte speelt. De werkgelegenheid op Tholen en Sint- Philipsland wordt aanzienlijk verruimd door de Oosterscheldewerken en dan met name de aanleg van de Philips- en de Oesterdam. Volgens het districtskantoor van de federatie bouw- en houtbonden uit Goes zijn er voor de Philipsdam kort na de start van de werkzaamheden reeds 320 bouwarbeiders nodig voor de betonsec- tor. De Oosterscheldewerken duren tot 1985, zodat tot die tijd het geregistreerde aanbod van grondwerkers e.d. op het arbeidsbureau in Tholen vermoedelijk wel aanzienlijk zal dalen. Op 2 of 9 november vindt de aanbeste ding plaats van het eerste werkeiland voor de Philipsdam. Dit eiland komt op de Plaat van de Vliet in verband met de bouw van twee duwvaartsluizen en een jachtensluis. Bij de Grevelingendam komt een werkhaven. Eind november zal dit werk beginnen. Volgende zomer moet er een brug van 800 meter klaar zijn die vanaf het werkeiland naar Sint-Philipsland loopt voor de af- en aanvoer van mensen en materieel. De aansluiting van de brug bij Sint-Phi lipsland is nog niet helemaal rond. Rijkswaterstaat voert nog overleg met de burgemeester, het waterschap en het Landbouwschap. In de beginfase zal vermoedelijk de Lageweg in Anna Ja- cobapolder gebruikt worden voor het werkverkeer. Daarvoor wordt een deel van deze smalle landbouwweg verbreed. Behalve over de Lageweg gaat het werkverkeer ook nog over een klein stukje dijk om de brug te bereiken. Als definitief bekend is waar de aanslui tende weg van Sint-Philipsland naar de Philipsdam komt, wordt daaraan be gonnen om de Lageweg van het werk verkeer te ontlasten. Dat zal echter nog zeker tot 1978 duren. De aanleg van de Oesterdam, die van Tholen naar Zuid-Beveland loopt, be gint pas in het voorjaar van 1979. Voor dit werk, de aanleg van het zoommeer, omkading van het Markiezaat Bergen op Zoom, enz. zullen globaal geschat ongeveer 800 bouwarbeiders in de droge sector nodig zijn. In verband met de wijziging van de afsluiting van de Oos- terschelde, waardoor de wisselende wa terstand blijft bestaan, moeten er verder sluizen verbouwd worden, bruggen ver hoogd en kanalen verdiept worden. Dan is er nog de mogelijkheid dat voor 1985 begonnen wordt met de aanleg van het Baalhoekkanaal in Zeeuws- De provinciale kampioenschappen bloemschikken zijn vrijdag in de Prins van Oranje te Goes een groot succes ge worden voor de Thoolse en Fliplandse deelneemsters. Bij de eerste zeven plaat sen waren zes plattelandsvrouwen uit onze streek. Zeeuws kampioene werd mevr. J. Stout jesdijk-van Putte uit Tholen. Zij gaat vrijdag 24 september naar de landelijke finale in de Flevopolder. 2e Mevr. Van Westen-v.d. Zande uit Oud-Vossemeer, 3e Mevr. Vermaas-Maris uit Sint-Maar tensdijk, 4e Mevr. J. Versluijs-van Dalen uit Scherpenisse, 6e Mevr. Maas uit Sint-Philipsland, 7e Mevr. Boudeling uit Anna Jacobapolder. De dames hadden een verplichte en een vrije opdoacht. Ze konden een fiets ver sieren of wat maken met bloemen, kaar sen en druiven. Ongetwijfeld zullen de deelneemsters en vele anderen vandaag, morgen of zaterdag een kijkje nemen in de Gasthuiskapel te Tholen waar het streekmuseum Tholen en Sint-Phi lipsland een tentoonstelling herfstbloe men houdt. Men kan er vanmiddag te recht van vier tot zes uur, vrijdag van vier tot zes en 's avonds van zeven tot negen uur en zaterdag van twee tot vier uur. Wat een verslagenheid in een dorp, dat hoort hoe een jeugdig inwoner plotseling om het leven komt. Die droevige ervaring beleefde afgelopen week Oud-Vossemeer, toen het bericht snel doordrong, dat de 14-jarige Frans van de Zande onder de wielen van een vrachtwagen dodelijk was verongelukt. Het gebeurde vorige week donderdagmiddag omstreeks vijf uur. Frans was vanuit de scholengemeenschap de Lage Meren in Bergen op Zoom per fiets op weg naar huis, zoals hij dat al een paar jaar doet. Normaal over het fietspad, ook toen hij op de Halsterseweg reed op de grens Bergen op Zoom-Halsteren. Op zeker moment kwam hij daar in aanraking met een passerende bromfietser, afkomstig uit Halsteren. De jonge scholier viel en belandde op het wegdek op het moment dat een vrachtwagencombinatie richting Tholen passeerde. Frans was vrijwel op slag dood. Wat een schok bij ouders, vrienden, kennissen, bromfietser, vrachtwagenchauffeur en de inwoners. Een jongen die volop meedeed in het plaatselijk verenigingsle ven en op een leeftijd waarop nog zoveel van het leven wordt verwacht, wat een verslagenheid na zo'n ongeval. Vlaanderen en de afsnijding in de bocht in de Westerschelde bij Bath. Ook dat vergt de nodige mankracht. De federatie Bouw- en Houtbonden wil zo spoedig mogelijk een begelei dingscommissie Oosterscheldewerken, verbonden aan de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. De Zeeuwse Raad voor de Arbeids markt heeft positief gereageerd. De Raad heeft het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland en het Economische Technologisch Instituut voor Zeeland-ingeschakeld om de no dige gegevens te verzamelen. De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt bespreekt de problematiek op 19 okto ber in Temeuzen. Sint-Annaland, 14 september 1976 Uien 40 opw. kl. 2 nl 82,—, Drielingen 47, aanvoer 13 ton. Dore 1.01, Bintje 68-69, Kriel 46-47, Drielingen 25-26, Bonken 95, Eigenheimer 50-78, aanvoer 40 ton. Sint-Maartensdijk, dinsdag Dore 100.40, Drielingen 40.60, Bintje I gesorteerd 35/60 66.10, Bintje II gesor teerd 35 opw. 60.80, Kriel 40.30, Drie lingen 25.60, aanvoer 36 ton. De voormalige Smerdiekse Keetie van Oosten-Hage uit Kloetinge heeft naast haar wereldtitel op de weg in Italië, ook het wereldkampioenschap achtervol ging op de baan aan haar successenreeks toegevoegd. Dinsdagavond werd ze door het gemeentebestuur van Goes ge huldigd bij monde van burgemeester mr. F.G.A. Huber. Ook gedeputeerde A.L.G. van Geesbergen bleef niet ach ter. Vooraf werd met muzikale begelei ding een rondrit gemaakt. De ouders van Keetie waren ook aanwezig bij deze plezierige huldiging, waarbij de wereld kampioene en haar man door de sponsor een tiendaagse vakantie werd aangeboden, mogelijk naar Venezuela, waar volgend jaar de wereld kampioenschappen wielrennen worden gehouden. Het gemeentebestuur van Goes bood Keetie een medaillon met een klassiek portret van het stadhuis aan, alsmede een armband. Keetie Hage heeft op de weg in 1968 en 1976 de wereldtitel ver overd en bij de achtervolging in 1975 en 1976. Op de weg was ze in 1966 en 1973 tweede, in 1971, 1974 en 1975 derde. Bij de achtervolging was ze in 1971, 1£72 en 1974 tweede en in 1968, 1969 en 1974 derde. Op nationaal niveau behaalde ze acht keer het kampioenschap op de weg en elf keer achtervolging op de baan. Alles bij elkaar een indrukwekkende reeks. De meerderheid van de commissie openbare werken van de Thoolse gemee nteraad heeft dinsdagavond, onder en kele voorwaarden, b. en w. geadviseerd plan D uit te voeren voor reconstructie van de Markt in Sint-Maartensdijk. Dit is een nieuw plan, want op de hoorzitting en in de commissies bedrijfsleven en openbare werken kwamen alleen de plannen A, B en C ter sprake. In plan D komen er 44 parkeerplaatsen (in plan C, waar twee weken geleden de meeste voorkeur naar uitging, 39), terwijl de pomp op z'n plaats blijft en de Ds. De Bresstraat niet afgesloten wordt. P. van Schetsen (PvdA) ging gezien de kosten accoord met plan D. "Wat er voor onze gemeente overblijft, is goed dragelijk. De weg over de Markt naar de Ds. De Bresstraat dient echter duidelijk aangegeven te worden. Over het aan brengen van nieuwe verlichting spreek ik me niet uit". M. van Damme (VVD): "Ik hoop dat er ernstige studie genomen kan worden van mijn plan om de weg naar de. Dbresstraat over de Markt achter de pomp te laten lopen, zodat slager Koopman en gebouw C'alvijn een betere ontsluiting krijgen. Ook zal de rijrich ting duidelijker aangegeven dienen te worden, verder moet zeker iets aan het knelpunt Kaaistraat/Markt gebeuren". J.M. Deurloo-van Broekhoven (KVP): "Als u de toezegging doet dat rekening gehouden wordt met datgene wat vana vond en de vorige keer besproken is, dan ga ik accoord met plan D." M.P. van Dijke (SGP) had een afwij kend advies. Hij wilde liever plan B la ten uitvoeren met een d&ecte ontsluiting van de Ds. De Bresstraat, vlak voor het gemeentehuis, en met 60 parkeerplaat sen. Voor het zover was, werd in ruim 1 'A uur menig woordje gewisseld, terwijl de commissie tevoren bijna een uur in besloten zitting de kosten van de ver schillende plannen had besproken. Tijdens de openbare vergadering zei Van Schetsen dat de commissie o.w. twee weken geleden terecht geen advies gegeven had. "Er was daar wel wat wre vel over, maar als we nu zien wat voor stukken we gekregen hebben Ik heb nu ook begrepen wat de achtergrond van de drie plannen was: afsluiting van de Ds. De Bresstraat. Jammer is het, dat we geen informatie kregen over een vierde plan van een belangrijk ingezetene uit de gemeente". Ook Van Damme was blij dat hij de vorige keer geen advies gegeven had. Hij merkte op, dat het altijd nog zijn ver antwoordelijkheid blijft om wel of geen advies te geven. Commissievoorzitter wethouder L.J. Koopman was het daar helemaal niet mee eens. "Als dat regel wordt bij de commissie, mogen ze mij van m'n func tie ontheffen. U moet een klein beetje de Grootmeester Jan Hein Donner en meester Berry Withuis komen zaterdag middag 29 oktober om half twee in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer voor een schaaksimultaan tegen elk 45 spelers. Dit ter gelegenheid van het eerste lu strum van de Oud-Vossemeerse schaak vereniging' die dit evenement in goede samenwerking met Dorpshuisbeheerder C.W. de Leeuw organiseert. Voor deze simultaan is grote belangstelling, zodat zich nog maar 25 schakers kunnen op geven bij T. van Maanen (tel. 634) of J. Voorhagen (tel. 503). Voor de wedstrijd reikt voorzitter dr. A.W.A. de Looze de bekers van de clubcompetitie en de Koning-, Toren en Pionnen-diploma's uit. taak van de commissie van advies en bijstand begrijpen. Dit zijn geen plan nen van het college. B. en w. hebben bouwstenen nodig van de commissie om met een voorstel aan de raad te kunnen komen. Als ik raadslid was, had ik ad vies gegeven. De commissie b.l. deed het ook, maar de commissie o.w. laat mij voor de tweede keer hier zitten". Van Damme: "Ik wil niet opgejaagd worden". Van Schetsen: "Als we de vorige keer voor een van de drie plannen gekozen hadden, hadden we nooit zo'n begroting als nu gekregen". Wethouder Koopman ontkende zeer beslist dat afsluiting van de Ds. De Bresstraat de achtergrond van de drie plannen was. "Dit was een ambtelijk advies, maar b. en w. hebben eenstem mig besloten, dat afsluiting van de Ds. De Bresstraat niet te verkopen is aan de middenstand". Twaalf inwoners woonden deze com missievergadering bij. Na een toelich ting van voorzitter Koopman en direc teur gemeentewerken P.A. Boot bij het nieuwe plan D, kwamen de raadsleden aan bod over dit compromis van de twee weken geleden ontvouwde plannen A en C. Van Damme had ondanks z'n waarde ring voor het compromis, nog knelpun ten en vraagtekens overgehouden. Hij zag verschillende functies van de Markt vervagen. Niet duidelijk is waar gemo toriseerd verkeer mag komen en daar is de voetganger de dupe van. Ook de mogelijkheid om kort parkeren langs de rijbaan aan de kant van Garage De Viet mogelijk te maken, is moeilijk te rege len. Ook mevr. Deurloo zat daarmee. Van Dijke zag het parkeren aan de achter kant van de rijbaan niet zitten. Hij wilde wel op het plein voor het gemeentehuis kort parkeren mogelijk maken. Wethouder Koopman wilde het parke ren niet zoveel binden, aangezien de praktijk zal leren hoe het loopt. Als de burger misbruik van de gelegenheid maakt, zullen b. en w. echter wel moeten optreden. Van Schetsen vreesde dat door middel van een stap voor stap benadering toch het uiteindelijke doel, afsluiting van de Ds. De Bresstraat, bereikt wordt. De Ds. De Bresstraat is een lastige bijkomstig heid voor de Markt en ik ben bang datje naar een situatie toegroeit, dat je ge noodzaakt wordt de Ds. De Bresstraat af te sluiten. Dit, omdat de situatie op het plein e.d. onoverzichtelijk zal worden als de zaak niet duidelijker aangegeven wordt. Wethouder Koopman zei dat de weg naar de Ds. De Bresstraat niet aangelegd wordt om deze laatste straat later af te sluiten. Van Schetsen dient zoveel ver trouwen in het college te hebben. Wel is zeker eenrichtingsverkeer nodig. De voorzitter zei dat voor hem persoon lijk de reconstructie van de Markt niet hoefde door te gaan. Als we het blik toch houden, dan is het niet nodig alles om te woelen. De bestrating ligt er goed bij. Van Damme vulde aan, dat wanneer je je oor te luisteren legt en een enquête zou houden, de reconstructie volgens de inwoners niet nodig zou zijn. Toch is de reconstructie geen slechte zaak, als je het maar goed doet. De tijd staat niet stil en de oude kernen moeten we de waarde geven die ze verdienen. Volgens plan D dient de benzinepomp bij Garage De Viet verplaatst te worden, maar wethouder Koopman zei dat deze plaats nog geen gedachte van b. en w. is. Het college denkt aan verplaatsing tegenover Garage De Viet. Van Schetsen informeerde of de kosten van verplaatsing volledig voor de ei genaar zijn of dat de gemeente een bijdrage levert. Als dit aanzienlijke kos ten met zich meebrengt, vond hij het te ver gaan die volledig op Garage De Viet te laten drukken. Wethouder Koopman antwoordde dat er een contract is, dat de gemeente kan opzeggen. Ik zit hier voor het belang van de gemeente en volgens het contract kan er niet over vergoeding gesproken wor den. Als we daarvan afwijken, waar blijven we dan? Van Schetsen had kritiek op de begro ting omdat die wemelt van de re kenfouten. Wethouder Koopman vond dit ook teleurstellend. "Het spijt me zeer, ik heb het niet nagerekend, wat ik overigens dikwijls doe, maar als ik dat als wethouder allemaal moet doen". Directeur gemeentewerken Boot zei dat het de gewoonte is alles af te ronden, waarbij niet op honderd gulden gezien wordt. Van Schetsen bepleitte voorzichtigheid bij het aanleggen van nieuwe verlichting op de Markt zoals in Tholen. Aanpas sing kost 40.000 gulden, terwijl de huidige verlichting redelijk is en de met de aanpassing beoogde sfeer toch on mogelijk te maken is. Uit een oogpunt van energiebeperking wilde ook mevr. Deurloo de huidige verlichting handhaven. Wethouder Koopman zei dat b. en w. er niet aan beginnen als de commissie aanpassing van de verlichting te duur vindt. Overi gens is deze post ook helemaal buiten de begroting van de eigenlijke reconstructie gehouden. Wethouder Koopman was het er roerend mee eens dat de overheid een taak heeft bij de bezuiniging op verlichting: Kijk alleen maar naar de Thoolse brug. De wethouder van openbare werken was meer een voor stander van bloembakken om op de Markt wat meer levendigheid te bren gen. De handhaving van de pomp werd tenslotte door de hele commissie onder schreven gezien de historische plaats. B. en w. gaan zich nu over het advies van de commissie beraden en komen dan met een voorstel aan de gemeenteraad. Eensgezindheid doorgaan tot op het bot. Een vierde Smerdiekse Markt- reconstructie. Vlotte bouw van Eben Haezer kleuterschool. 0 Veertienjarige scholier dodelijk verongelukt. 0 Werk voor honderden bij aanleg Philipsdam. 0 Accelerando 95 jaar. 0 Uitbreiding Betho Tholen. t 0 De eerste en natte omloop Smal- stad. 0 Ook waterig volleybaltoernooi. 0 voorop met koudbloeidigen. 0 Winter-verenigingsleven komt op toeren. 0 Provinciale wedstrijden ploegen en bloemschikken. 4 0 LASTERT DOMHEID U OF HAAT DENK, WIE WESPEN GONZEN LAAT DOEN ZE NOG HET MINSTE KWAAD. 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. L.J. Koopman SGP St.-Maartensdijk Wethouder L. J. Koopman heeft dinsdagavond in de commissie Openbare Werken de verzuchting geslaakt, dat hij wel drie levens zou moeten hebben om alles achterna te kunnen lopen,nu zijn ambtenaren al herhaaldelijk in gebreke zijn gebleven. Aanleiding tot de discussie was een klacht van raadslid P. van Schetsen (P.v.d.A.) dat de begrotingen voor de brandweerkazerne-plannen in Tholen bij de stukken ontbraken en dit was niet de eerste keer. Raadslid M. van Damme (V.V.D.) was het ermee eens. Hij vond het allemaal een vervelende affaire worden, want voor deze openbare com missie-vergadering was er ook geen aankondiging in de E B. verschenen. Van Damme wilde ter ondersteuning van wethouder Koopman deze klachten onderstrepen, aangezien hij wel wist dat het niet aan de wethouder ligt. Koopman stelde voorop dat hij als wethouder de verantwoordelijkheid heeft, maar hij verzuchtte ook dat hij zo langzamerhand een loopjongen wordt. Ik hoop dat dit gauw verandert, want als het zo voortduurt, ga je onder de last bezwijken. Ik wou dat de ambtenaren zelf eens raadslid geweest waren, dan wisten ze dat een raadslid informatie moet hebben. Toen ik zaterdag consta teerde dat de begrotingen niet bij de stukken lagen, heb ik ze maandag in Tholen bij gemeentewerken laten halen Het vergeten van de aankondiging was een vergissing tussen twee ambtenaren onderling: de een zei aankondiging, maar de ander zei nee, want de verga dering is toch besloten. Van Schetsen had eerder tijdens deze vergadering, bij de bespreking van de reconstructieplannen Markt, al gewezen op de vele rekenfouten (optellen, ver menigvuldigen) in de begrotingen. Wethouder Koopman noemde dat jam mer en teleurstellend. "Het spijt me zeer. Ik heb het deze keer niet nagere kend, wat ik dikwijls doe, maar als een wethouder dat allemaal moet doen Dhr. J.A. de Boe uit Poortvliet, hoofd van de cpenbare lagere school d'Eevliet en provinciaal secretaris van de CHU, is secretaris in het voorlopig bestuur van het Christen Democratisch Appel Zeeland. Hij kondigt als eindpunt van een lange ontwikkeling met vreugde de oprich tingsvergadering aan van het CDA Zeeland, donderdag 23 september om acht uur in De Prins van Oranje te Goes. Volgens secretaris De Boe is dat de start van een nieuwe periode die voor de po litieke verhoudingen in het algemeen en voor de christelijke politiek in het bij zonder binnen ons gewest van belang rijke betekenis kan zijn. Het is een bij zonder moment, daarom ook homdt de voorzitter van het CDA, prof. dr. P.A.J.M. Steenkamp, een rede. Al jaren is de naam Brooijmans in onze streek synoniem met de koud- bloedpaardenfokkerij. De familie Brooijmans zorgt er niet alleen voor, dat telkens weer de Thoolse Dagen een at- traktief programma onderdeel krijgen, waarvan met name dit jaar vele toeristen hebben genoten, maar deze Thoolse paardenfokkers zijn in een bepaalde periode van het jaar bijna dagelijks op pad om ergens jn Nederland luister bij te dragen aan een agrarisch evenement. Dat vergt een bijzondere inzet en schept ook niet zelden problemen om tussen tijds het bedrijf nog behoorlijk te run nen. Heel wat aanvragen moeten dan ook worden afgezegd, maar dat komt vrijwel niet voor als er in Den Bosch de nationale trekpaardenkeuring van het Nederlandse Trekpaardenstamboek plaatsvindt. Dan zijn de stallen Brooijmans telkens opnieuw present. Ook in 1976 niet zon der succes. Vooral op de laatste dag - zaterdag 11 september - werden floris sante successen geboekt. Bij de hengsten met afstammelingen was er voor de nationaal beroemde Bart van Wijngaarden een 1 A premie en in de klasse vierspannen merries van één ei genaar was er voor de stallen Brooij mans eveneens het kampioenschap uit een deelname van 7 vierspannen. De resultaten op de voorafgaande vrij dag lagen iets later. In de categorie hengsten grote maat van 3 jaar en ouder was er voor Donar een 1 B prijs. In de merries 8 jaar en ouder grote maat en 1 B prijs voor Jolanda van Meliskerke en een 1 F prijs voor Emmy. In de categorie merries 6 en 7 jaar grote maat een 1 B premie voor Margriet van Malland en ook een 1 B voor Silvia van Gunselaer. Bij de merries van 4 en 5 jaar midden maat een 1 B premie voor Carla van Bleijendaal en een 2 B premie voor Jo- zien van Beenderhof en Diana van Bleijendaal. De stallen Brooijmans na men deel met 34 paarden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1