Nederland ook verantwoordelijk zondagmiddag in Zeeland Burgemeester groen van nijd Apartheid en toekomst (deel IV en slot) TIEN JAAR CHR. MAVO THOLEN Tholen-stad heeft aanvullende woonfunctie ZUID-AFRIKA EN DE APARTHEID GESLAAGD O door J. L. Slootmaker Thoolse begrotingsplanning Prijzen Eendrachtruiters "Jacoba"finiste succesvol in Streekmuseum Vestigingsplaatsen elektriciteitscentrales BEWONINGSPATROON Donderdag 9 september 1976 EENDRACHTBODE 9 Sociaal beleid. WEDVLUCHTEN Zuid-Afrika in het brandpunt Wie dat de "apartheid" in Zuid-Afrika van de ene dag op de andere kan worden afgeschaft, geeft blijk totaal geen inzicht te hebben in de bijzonder moeilijke be- volkingsstruktuur van het land. Wie meent dat een zwart meerder heidsbewind in Zuid-Afrika tot heil van de bevolking zou strekken, geeft daar mee blijk alleen maar volgens westerse maatstaven te denken, zonder inzicht in de maatschappelijke structuur van dit gecompliceerde land. De meest progressieve blanken vinden dat er een census k5iesrecht zou moeten komen voor zwart en blank volgens de zelfde normen. Dus een gekwalificeerd kiesrecht. Zij vinden dat de verschillen niet liggen in de huidskleur maar in de mate van ontwikkeling. En de gematigde Bantoe-leiders zijn zich er heel goed van bewust dat Zuid- Afrika niet alleen een zwart, maar even zo goed een blank land is, dat de blanke deskundigheid en werkkracht niet kan missen. De motieven waarom men in Zuid-Af rika tot de apartheidspolitiek is geko men zijn vooral gelegen in de wens, om tot een legale oplossing te komen van de blanke regering voor het grootste deel van het land. Door alle niet-blanken tot burgers van een ander land te maken, waar zij wel stemrecht hebben, zou een legale grondslag zijn gegeven aan het zelfbeschikkingsrecht van iedereen. Diverse oorzaken hebben ertoe geleid dat deze apar te ontwikkeling der di verse volksdelen werd begeleid door een reeks stuitende wetten, die in het dage lijs leven de verschillen tussen blank en niet-blank legaliseerden en institutiona liseerden. Wie de "apartheid" wil op heffen, bedoelt als regel dat deze sociale wetten die de verschillen in het dagelijks leven regelen, worden opgeheven. De De Eendrachtruiters hebben de laatste weken weer actief deelgenomen aan de verschillende concoursen in Zeeland en Brabant. Jet Brooijmans behaalde op het pony concours te Steenbergen een 4e prijs in de L2 dressuur met Bloesem. Kees van Dalen won met Rebel de B-dressuur en de Caprilli proef op het kringconcours te Achthuizen op Flakkee. H. Brooijmans is met Leonie voor de B1 proef geslaagd en gaat over naar de volgende proef. Bij de ponies behaalde Marja Brooijmans een 2e prijs bij het L springen en Hella Brooijmans een 3e prijs in de L dressuur en een le prijs met de stokkenrace. Op de provinciale ponyclub kampioenschappen in de Braakman in Zeeuws Vlaanderen behaalde Hella Brooijmans met Riella eveneens een 3e prijs in de L dressuur. De Kleppertjes uit Axel werden clubkampioen en zij zullen de Zeeuwse kleuren op de Levade in Apeldoorn op 4 september verdedigen. De eerste september was een echte feestdag voor "de Mavo van meneer van Beek". Leerkrachten en leerlingen vier den geestdriftig de tiende verjaardag van dit instituut, dat in de loop der jaren al heel wat gediplomeerde jongen mensen heeft afgeleverd. Toegerust, niet alleen met schoolse kennis, maar ook met een levensovertuiging die hen ho pelijk hun leven lang bij zal blijven. Hoofdmoot van het programma van woensdag was een gezellige puz zel-voettocht door Tholen. Door de hele stad vond men clubjes leerlingen die gevelstenen ontcijferden, gewassen de termineerden, de lengte van bokkepoten berekenden en lang niet gemakkelijke opgaven over vrachtauto's oplosten, al les onder het wakend oog van het "pos tend" personeel. De Schot B.V. ontving alle leerlingen gastvrij voor een pittig stuk rekenwerk in de grote hal, vanwaar ze, voorzien van een fijne tractatie,weer verder trokken "over de Zeeuwse zorgenkinderen van minister Westerterp" om terecht te ko men in de gezellige kantine van De Waal, waar al weer puzzels en lekkers op hen wachtten. Na door de Thoolse industriëlen ver wend te zijn, kwamen ze groep na groep op hun school aan de Zoekweg aan, waar ze later gezamenlijk aan een kof fietafel deelnamen. De maaltijd, voor 300 leerlingen die echt wel wat lustten na de stevige wandeling, was in puntjes verzorgd door een aantal vriendelijke dames van leerkrachten, die onder aanvoering van de dames Goedegebuure en Boender broodjes smeerden dat de spreekwoordelijke twee beren er nog een voorbeeld aan konden nemen. Voor alle leerlingen was er tenslotte een leuke sticker en voor de beste puzzelaars leuke prijzen. Al met al een geslaagde feestdag van een school, die na tien jaar niet meer uit onze streek weg te denken is. belangrijkste daarvan zijn de "Immora- lity-Act", sexueel verkeer tussen blank en niet-blank is verboden, de "Jobre- servation" (regelt bescherming van blanke arbeiders tegen mededingen door zwarten), de "Group-area-Act", welke uitsluit dat niet-blanken (met name ook kleurlingen) zich in blanke gebieden vestigen of er zelfs logeren! Bedienden zijn uitgezonderd, mits wo nend in afzonderlijke bijgebouwen dus niet in huis! Het' hele land is als een legpuzzel ver deeld in allerhande groepsgebieden, waar bepaalde groepen mensen zich mogen vestigen, bij uitsluiting van an deren. De z.g. "pasjeswefde wet die regelt dat iedere niet-blanke een z.g. "refe- renseboekje" bij zich moet dragen, waarin alles is opgenomen omtrent zijn personalia, zijn woonplaats, zijn werk, etc. Deze wet is een controlewet en wordt vooral in combinatie met andere wetten als zeer hinderlijk ervaren. Maar met het oog op de enorme aantallen niet-Zuidafrikaanse Bantoes die vanuit Rhodesie, Mozambique en nog verder weg steeds weer Zuid-Afrika tracöten binnen te komen op zoek naar werk en sociale bescherming, is controle nood zakelijk. Ook dat geeft ieder realistisch mens toe. Alleen de wijze waarop en het doel waartoe deze maatregel is geïntro duceerd, hebben veel verzet gegeven. Sharpville was er het directe gevolg van. Sociale bescherming! Wie meent dat de Bantoe-bevolking in Zuid-Afrika geen sociale bescherming geniet, vergist zich goed. Want bij al het negatiefs dat over de "apartheid" kan worden gezegd, vergeet men maar al te dikwijls (en soms gaarne) de vele positieve regelingen voor de zwarte bevolking. Een daarvan is de gezondheidszorg. De Bantoebevolking heeft praktisch gratis alle geneeskundige hulp die hij behoeft. Zowel voor de kleine ingrepen als ook ziekenhuishulp en medische operaties. Er is een goed georganiseerde gezond heidsdienst speciaal voor de Bantoe-be volking, die snel wordt uitgebreid en waar allen tegen betaling van 20 cents per behandeling terecht kunnen. In de steden loopt de zwarte bevolking er doorgaans zeer goed gekleed bij, men is in snel tempo bezig de behuizing van de Bantoe-stadsbevolking op westers peil te brengen, en wie meent dat er steeds relletjes of spanningen op straat zijn, vergist zich. Een fraai voorbeeld is Sowetho, een van de moderne voorsteden van Johan nesburg, geheel voor Bantoes, ter ver vanging van een oude sloppenbuurt. Blank leiderschap nog onmisbaar Het verdwijnen van de blanke, weste lijke invloed uit Zuid-Afrika zou het land economisch ten gronde doen gaan en nieuwe, bloedige confrontaties te weegbrengen. Zuid-Afrika is een modern, westers georienteerd land. Daarom is een zwart meerderheidsregime voor geheel Zuid- Afrika een kreet die niets oplost. Door zich daarachter te scharen dient men niet de werkelijke belangen van de zwarte bevolking, noch van die van de kleurlingen, de Indiër en de blanken die minstens zoveel recht hebben op hun plaats in dit land als de anderen. Er zal een realistischer oplossing gevon den moeten worden om ieders aspiraties te bevredigen. Men dient hierbij niet te vergeten dat de historische rechten van de blanken en de kleurlingen op de Kaapprovincie, Oranje Vrijstaat en Transvaal groter zijn dan die van de huidige daar aanwezige Bantoe-bevolking. Waarmee overigens tevens gezegd wil zijn dat ZuidAfrika zelf zo snel mogelijk zijn kleurlingen-probleem moet oplos sen. Zoals de blanken hun kleurlingen, die dezelfde origine hebben als de oude Kaapbevolking, in de kou laten staan is stuitenden politiek hoogst onverstandig. Volgens een uitgelekt rapport van de provinciale planologische dienst krijgt Tholen een aanvullende woonfunctie. Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland worden als opvangkernen aangeduid en de overige zes kernen in onze streek als plattelandskernen. De PZC publiceerde het rapport op dezelfde dag dat de ge- meenteSbesturen van Tholen en Sint- Philipsland het stuk per post ontvingen. Ook voor andere Zeeuwse gebieden ge beurde dat, maar het lek is nog niet op gespoord. Het rapport aan de collegas van B en W is aangegeven als "ver trouwelijk". Nu de zaak gepubliceerd is, wordt het rapport toch nog als ver trouwelijk beschouwd. PPD-directeur ir. R.M.Th. Adriaansens zei ons geen enkele vrijheid te hebben om iets van het 18 pagina's tellende rapport naar buiten te brengen. De be doeling is dat een afvaardiging van de subcommissie gemeentelijke bestem mingsplannen van de PPD in gesprek ken met de colleges van B en W de voorlopige indruk van Tholen en Sint- Philipsland peilt. In januari komt er dan een definitief ontwerp als uitwerking van de nota bewoningspatroon. Volgens Ir. Adriaansens is het ten aanzien van de typering van de kernen in onze streek de moeilijkheid dat de kernen allemaal een redelijke omvang hebben. We moeten zorgen dat ze goed blijven. Het gaat om een totaalstelsel van redelijk beleid. Volgens de orienteringsnota van de re gering zou iedere groei op Tholen en Sint-Philipsland eigenlijk vermeden moeten worden. Ten aanzien van het structuurrapport Tholen maken wij een kanttekening bij de versnelde groei van de kleine kernen tot 1500 inwoners. Dat vinden we minder verstandig, aldus de PPD-directeur. De verantwoordelijk heid voor de nu gevolgde procedure met het PPD-rapport berust bij het provin ciaal bestuur en dan met name bij de gedeputeerde ruimtelijke ordening mr. J.P. Boersma. Daarin radikaal verandering te brengen lijkt wel het meest uréent en zelfs het minst moeilijk. Nederland heeft een taak Nederland, het land dat de bakermat is van de blanke beschaving in Zuid-Af rika, zou zich meer betrokken dienen te voelen bij de goede toekomst van ZuidAfrika. Als wij als hoogste doel van ontwikkelingshulp zien de stichting van en hulp aan marxistische regeringen is het verwekken van chaos een goed mid del. Als wij werkelijk ons betrokken voelen bij het lot van andere mensen, dan zal ten aanzien van Zuid-Afrika een ander beleid moeten worden gevoerd, juist door Nederland. Een beleid, dat niet wordt ingegeven door blankenhaat, maar door verantwoordelijkheidsgevoel voor de ontwikkeling van dit land met zijn gevarieerde bevolking, waarin eens de westerse civilisatie door Nederlandse burgers werd binnengebracht. Wij zul len minder eigenwijs en bevooroordeeld ons werkelijk open moeten stellen voor de immense problemen van dit te snel groeiend land. Alleen dan is er kans dat men ook naar ons wil luisteren en wij misschien enige hulp kunnen bieden ter voorkoming van bloedvergieten. Maar ook de Zuidafrikaanse regering zal, hoezeer zij ook van haar eigen gelijk overtuigd moge zijn, niet voorbij kun nen gaan aan de wereldopinie, hoezeer die momenteel ook gemanipuleerd wordt. Dat houdt in dat zij haar apart- heidsbeleid zal moeten herzien, zodat ook voor de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika een zodanige situatie wordt geschapen dat zij niet bereid zal zijn zich voor de kar van extremistische chaos- verwekkers te laten spannen. Dat zal inhouden dat discriminerende en vernederende voorschriften van de wetgeving zullen moeten worden opge heven; dat de verschillen erkend en ge vonden worden op basis van de culturele verscheidenheid; en dat de gemee nschappelijkheid zal moeten worden gezocht op basis van de ontwikkeling en kennis en dat het racisme als grondslag voor een stuk wetgeving wordt afge schaft. Dat behoeft een "Home-land" niet uit te sluiten maar dat zal toch een andere be nadering vragen van de toekomstige Volleybaltoernooi Amigos. Amigos Oud-Vossemeer organiseert za terdagmorgen om tien uur een vol leybaltoernooi. Op het terrein achter de kantine dat bestemd is voor de bouw van dd R.K. school heeft men zeven veldjes uitgezet. De meisjes spelen in de gym zaal. De 42 teams zijn afkomstig van Berk Putte, Diomedon Steenbergen, Block Bergen op Zoom, Olympus Hal steren, P.J.Z. Tholen, Krego Kruisland, T.O.G. Wouw, Gavok Oud Gastel, Set Up Prinsenbeek S.R.V. Standaarbuiten, Sic Pugno Bergen op Zoom, Smash Breda en Nooit Gedacht, Saparow en Amigos Oud-Vossemeer. De wed strijdleiding berust bij Frans van Treijen en Ton Keijzers. Prijsuitreiking met verloting rond kwart over zes in zaal Saparow, waar Amigos nog een gezel lige avond houdt. Dit is het laatste artikel van een serie van vier die wij publiceren. Deze artikelen zijn de weerslag van een reis door Zuid-Afrika en een onderzoek naar de histori sche ontwikkelingen en de huidige discussie in de Zuid-Af rikaanse pers over de problemen, die thans razendsnel op dit prachtige land afkomen. Het wil ook een verweer zijn tegen allen "die het zo goed we ten", doch die in hun gebrek aan kennis zich te buiten gaan aan ongefundeerde oordelen. De heksenjacht, de verkettering zijn op Zuid-Afrika losgelaten, zon der dat dit enig uitzicht geeft op werkelijke lotsverbetering van de niet-blanke bevolking daar. Nederland zou dit beter dienen te weten en een positievere rol die nen te spelen dan zoals nu onge nuanceerd koploper te zijn van deze verkettering. plaats van de niet-blanke bevolking buiten deze "Home-lands". En dit niet in de eerste plaats ten behoeve van de wereldopinie maar wel opdat ook de niet -blanke bevolking voor een georga- nisserd ZuidAfrika zal kiezen en daar ook meer werkelijke vruchten van zal plukken. En de geciviliseerde wereld gunne Zuid-Afrika de tijd om deze ui termate interne operatie zonder te veel brokken uit te voeren. Deze week zijn er nog twee excursies van de huisvrouwen uit Den Haag geweest, maar in feite werd zaterdag 4 september de meest succesvolle tentoonstelling, die streekmuseum "De Meestoof' organi seerde, gesloten. De expositie "Jacoba van Beieren en de Smalstad" trok die laatste zaterdag zelfs nog 107 bezoekers. Nieuwe aktiviteiten zijn echter reeds onderwerp. Onder auspiciën van het streekmuseum wordt vanaf woensdag 15/zaterdag 18 september a.s. in de Gasthuiskapel te Tholen een najaars bloemententoonstelling gehouden. Er zijn al meer dan 30 inschrijvingen ont vangen (adres mevr. Veêsluijs te Scher- penisse) Tel. 01666-2637. Open staan 3 categorien, nl. 1 bloem stukken, 2 droogboeketten, 3 bijzondere planten. Onder deze derde categorie vallen niet de cacteeën en vergelijkbare vetplanten. Een kleine herinnering aan de inzenders wordt beschikbaar gesteld. De beoorde ling geschiedt door een deskundig con sulente. De inbreng is gesteld w ensdag tussen 10 en 12 uur aan de Gasthuiska pel. De openingstijden van deze ten toonstelling zijn woensdag t/m vrijdag (15- 16 en 17 sept) van 16-18 uur, bovendien vrijdagavond van 19-21 uur en zaterdag 18 september van 14-16 uur. Entree 1,- en kinderen 0,50, Ditmaal dank aan mevr. Noordijke te Bergen op Zoom voor diverse giften. De Zwaluw Oud-Vossemeer met 206 duiven vanaf Orleans, gelost 6.30 u., eerste duif 1430.51 u., laatste prijswin naar 1740.39 u. J. Kruf 1 5 35 64 D. Havermans 2 36 42 51 63 D. Polderman 3 15 18 20 44 56 57 59 68 A. van Daalen 6 7 32 G. Hoek 8 22 23 24 26 37 40 43 58 60 J. Baliegooi 9 28 38 53 M. Moerland 10 13 27 48 50 61 D. Hoogkamer 11 47 A. Douw 12 41 A. Voormeulen 14 66 J. Potappel 16 21 45 46 54 55 C. Hommel 17 25 34 J. Egberts 19 29 52 P. van de Houten 30 31 39 D. Lindhout 33 Jac. Vaders 49 62 P. de Wilde 65 67 M. de Graaf 69 De Zwaluw met 304 duiven vanaf Strombeek, afstand 75 km, gelost 10.30 u., eerste duif 1140 m/min. 11.35.35 u., laatste duif 12.00.50 u. 821 m/min. I. Berkey 1 9 61 71 83 D. Polderman 2 24 26 85 P. de Wilde 3 11 27 32 33 37 55 R. Mosch 4 56 64 D. Lindhout 5 8 15 29 39 53 68 M. de Graaf 6 47 B. Quist 7 28 45 50 74 78 84 92 J. Schetters 12 13 J. Po-s, tappel 10 19 20 34 40 58 63 80 96 99 Jac. Vaders 14 35 60 98 102 D. Havermans 16 21 44 46 62 67 69 82 87 L. de Heer 17 P. van de Houten 18 25 42 52 54 65 90 J. Kruf 22 31 36 38 41 48 79 95 101 P. Vis 23 72 A. Voormeulen 30 43 73 C. van Meer 49 51 70 75 89 A. van Daalen 57 77 81 86 88 93 97 100 G. Hoek 66 94 D. Hoogka mer 76 R. Muskee 91 De Zwaluw St. Maartensdijk vanuit Parkstone, deelname gering met slechts 10 duiven. G. Lindhout 1,3 en o.v. J. Stoutjesdijk 2. Vanuit St. Quentin met 77 duiven. I. Kwaak 1,7, 10, 13, 26. G. Lindhout 2, 3, A. Zwagemaker 4, P. v. Driel 5, L. Lindhout 6,9,19,24, en o.v. A. Bijl 8,14, P. Bijl 11, L. v.d. Berge 15, 21, C. v. Gorsel 16, 20, J. Stoutjesdijk 17, 18, 22, 25. D. de Wilde 23. De Reisduif te St. Philipsland op 28-8-'76 vanuit Quievrain met 181 dui ven, afstand 138 km, met Noordoos tenwind gelost om 7.10 uur, snelheid eerste duif 931.97 m/m, aankomst 9.38.26, snelheid laatste duif 708.27 m/m, aankomst 10.25.05. M. Fonteijne 1 en 30. A. v.d. Est 2,6, 36, De raad van advies voor de ruimtelijke ordening heeft advies uitgebracht over het ontwerp-structuurschema electrici- teitsvoorziening. De raad noemt enkele tientallen nader te overwegen vestigingsplaatsen voor vestiging of uitbreiding van bestaande centrales, waarover tijdig en veelvoudig onderzoek nodig is. Tot deze vestigingsplaatsen die ter discussie gesteld dienen te worden, behoren ook Tholen en Sint-Philipsland. Aan de rijksscholengemeenschap te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor het examen atheneum Karei van Egtnond uit Tholen, havo Evert Jan van der Bel uit Sint-Maartensdijk, Marius de Rooij uit Oud-Vossemeer en Johan Schot uit Tholen, mavo Hans Benou en Anja de Viet uit Sint-Maartensdijk, Ernella Pleune uit Sint-Annaland en Rudy van 't Hof uit Halsteren. KORFBAL Ondanks de sluiting van de sportvelden hebben Emergo P 1 en Emergo A toch nog een eerste thuiswedstrijd gespeeld voor de competitie. P l verloor met 1-4 met een doelpunt van Addi de Jonge, 't Zat behoorlijk tegen. Emergo A haalde dankzij een 6-3 overwinning op E.L.K.V. de eerste twee punten binnen. Met een strafworp van René van Haaf- ten en doelpunten van Henk Stoutjes dijk en Tony Klomps was de ruststand 3-1. E.L.K.V. kwam terug tot 3-2, maar Leo Overbeeke en René van Haaften (2) zorgden weer voor een ruime voor sprong; 6-2. E.L.K.V. scoorde toen nog een keer: 6-3. De seniorenwedstrijd werd afgelast. Emergo P 2 verloor de eerste veldcompetitiewedstrijd uit met 9-0. De Smerdiekenaars deden goed hun best en kregen nog kansen, maar de thuisclub had meer routine. Van de weke was ik een paer daegen op 't eiland Thole. 't Was möaj weer. De boeren waere druk doende den oest oogst) binnen 't aelen. De terreve was riep, 't ströaj zeldsaem goudgeel. Overal zag je de combijns bezig de rechtop staende (h)allemen te möaien. D'r kwam gjèen andkracht an te pas. 't Was een pracht gezicht, 'k Voelde m'n eige weer tuufc in Zeeland uut m'n jeugd. Dat zellefde gevoel kwam over me, toen ik een paer jaer geleje een ritje mee m'n neef maekte. De brugge bie Vossemeer was nog nie êlemaele klaer. Van de dam nae Flupland ak we geleze, mer nog niks gezieje gezien). 't Was op een zondagmiddag, te werrum om binnen te zitte en te fris om buten te staen. Nae 't thee drienken wou een gesprek nie op gang komme, want 's voor middags öa m'n oalles over de gezondteMd van de femielje vernome, volop over koetjes en kallefjes gepraet, daenae lekker gegete, zodat 'r een middag dutje op most vollege. Dae zaete m'n noe zo'n bitje nae mekoare te kieken. Vervele kan 'k het nie noeme. Toen zei m'n neef:"Zummen zullen we) een endje gae rieje. 't Is a zo lange geleje, da'k bie de brugge bin wiste kieke?" Dat was tegen gjêen doavemans oaren gezeid. Dus graag. De vrouwen giengen oak mee. Noe kon mien die brugge minder schele, want ik bin nie zo technies angeleid. Ik verlangde mjeer om nog us langs de plekjes te kommen, waer ik as schooljongen (60 jaer geleje) wellus kwam. De reize ging langs de Wjêele en dan zo deur de Larie-polder. Ik zag m'n eige dae wae krupe over 't land, as ik mee nom Karei mee mocht om petoaten te botten. Ie de bossen uut- steke mee een spae óf laeter mee een petoate-griepe, en ikke van de bossqn êest 't loaf ofschudde, achter je gewodie en dan raepe. Een meter voor je stoeng de groate mande vö de petoaten en dae vlak voor de kleine mande vö de poters en de zetters ppotgoed). Vroeger wier d'r an den oap gebot. Dat wil zegge de volle manden wiere op een oap hoop) op 't end van de lappe de akker) uitgestort. Daenae mee lang ströaj en grond afgedekt, om ze 's winters, of in 't voorjaar pas van d'and te doen verkopen). In 't leste geval wiere ze soms laeter omgezet om het uut- schieten uitlopen) te voorkommen en de rotte d'r uut te raepen. Tegenwoardig zie je ze nie mjëer. die lange petoat-oapen. 'k Zou't ook nie anraeje aan raden) mee öal die dieven. Een oare andere) kjêer mocht ik mee om gaste gerst) of terreve te gaan snieje. Da gebeurde mee een zekel sikkel) in stees bukkende houding. Zwaer werk dus. Elleke kjêer wier d'r een groaten and graen afgesneje en op een oapje geleid gelegd) om die op 't end van 't schaft arbeidstijd - eind van middag of avond) op te bossen tot bossen binden). Dat gieng andig. Je nam een stik of wat graen-almen, droaide die tot een wisse stroband) en bond dan een bos vast. Ten slotte moste oak die bossen an oapen worre gezet mee d'aeren nae boven om nog wat nae te droagen. Laeter wier dat graen nae de schuren ge bracht om het te dossen. Natuurlijk braeke de droage aeren wellus af. Die mosten opgeraept woarre. Dat was mien werrek.Gjeen kosbaer graen moch verlore gaen. Dan kreeg je een raepzak voor. Dat was een soort oalleve Halve) schorte, genoaid van een lin- nezak. Die wier mee linters linten) of touwtjes om je lenden gebonde. An die band was een puntmesje an een lang touwtje vastgemaekt. Je zocht een and vol aeren, snee het stroéij d'r af en d'aeren verdwene in je raepzak. Bie de groate boeren mochte de vrouwen en de kinders van de knechs dat doen, en vö d'r eige ouwe, zo as Ruth op Boaz akkers. Iederjêen kent dat verhaal wel uut de biebel. In veel uzen ieng een schilderietje, waerop Ruth bezig was om aeren te le zen. Was het gjeen schilderietje dan was het de restant van een ouwe kristelijke scheurkalender. Vaarder ging onze reize. Ik had gehoopt, da m'n langs d'ostie boerderij) van Van Engele bie Strammegos zouwe uitkomme. Da weunden in m'n kinderjaeren moe Arjoantje en nom Maerten in êen van de drie errebeiers-uusjes. Die uusjes waeren eigelijk toen a krotten mee wat gammele oender- verrekes - en ke- nienekotten d'r achter.Dae mocht ik wellus gaen bieze logeren). Dan liep je dae nae toe langs de buten- kant van de zeediek. Je dee 'r ruum een ure over en ontmoette er gjeen sterrevelienge, behalleve soms Ko Kepelle, de schaep-erder van Jan 5ander, as tie z'n kudr de bie ljêeg waeter op 't schoore liet graeze. Bie Strammegos was de vaergeule van d'Eendracht zo smal da je de vrouwen die an de Fluplanse kant an den diek de waste te blijken bleken en drogen) leie kon anroepe. Of die uzen d'r nog staen, weet ik nie. M'n én ze nie kunne vinde. Over den Dam kwaeme we an d'overkant.Oewel oal- lef half) Flupland in de voarte verte) nog fe mielje van m'n is, (De Ruyter-Verwijs-Reynoud- Foasse), was ik 'r sins 1929 nie mjeer gewist. Me we) troffen het slecht, want de Kleine Kerreke gieng net in, dit wil zegge de mensen begonne te loapen. En ik wil as toerist in een auto op zondag die lui in d'r gevoelens nie krenke. Dus reje m'n zo lange nae buten durp. Toen de kerreke an was, êp heb ben) m'n nog wat rondgetoerd deur de straeten. Ik erkende d'r èel weinig van terug. De oorlog en de ramp binne over dat durpje ene gegaen, de uzen waere natuurlijk vernieuwd. Wel viel het m'n op, da ze dae prachtige naembordjes an de muren naest de deuren adden ange. 't Was het durpje van domenie Böane mee z'n steek, z'n korte broek en schoenen mee gispen en van burregemjêester Kleppe nie mjêer. Graeg ak nog us wille kieke op 't Karreveld, waer ik dikkels gewist was. Oak ak even wille uutstappe om te verneme, wie van m'n vaarre femielje nog leefde. Me jammer genocht, da kon nie. Eênsdjêels deur de zondag, anderdjêels deur 3 m'n medepassesjiers, die dae gjeen belang bie ad den. Dus trug nae Thole. Bie de brugge in anbouw ên m'n nog even stille gestaen. As tie klaer was, dan zou het mer even tikken weze om van 't ëne eiland op 't andere te kommen. Zestig jaer geleje was dat moeilij ker. Toen mosje mee een roeibootje van Ooitje van Schouwen van Setalland over vaere, of je kon over Vossemeer Flupland bereike. Asje mee een krootje een groepje mensen) was, gebeurde dat mee de pon te. Wasje aljêen of mee een paer man, dan zette de schipper je over mee de roeiboot. In 1926 is mien dae nog us wat overkomme, wak nooit za vergeten. In Surrekseeë was ik geslaagd vo schoolmjëester. Van nom Arjoan op Flupland zou ik een nieuwe fiets kriege. Ik most um zelf kommen aele. Zo reisde ik mee een riete mandje vol kléren van de stad mee een trammetje nae Ziepe. Dae wier je overgezet naar Anna Jacoba en dan weer mee een ander trammetje vaarder. De nieuwe fiets blonk je tegen. Die zaeter- dagmiddag ree ik zo trots as een pauw op uus an. An 't veer stoeng ik mer ajjêene, dus kwam de veerman mien aele mee de roeiboot. De fiets mee 't koffertje achterop wier ingelaeje. Het voorwiel wier klem gezet achter een klompe en de rest steunde op de rand van deboat. 't-Was oag waeter en d'r stieng nogal een bitje wind. Dichtbie de Vossemeerse kant stoeng ik van de banke om uut m'n portemenee een dubbeltje te pak ken en dat an de schipper te geven. Om dit an te nemen most ie zfn roeiriemen even stil ouwe. Op het moment dat ie da dee, kwam er een vlaege wind en woeie we van de kant terug. Toen ik omkeek lag m'n nieuwe fiets in 't zoute waeter van de Eendracht. Deur de onverwachte schommelienge was 't voorwiel van achter de mikke geschote. En omdat m'n riete mandje 't geval topzwaer ad gemaekt, sluurde gleed) m'n êle bezit buten boord. Gelukkig kon de veerman de fiets nog gauw boven waeter aele. tuus gekomme ek m'n karretje goed af gedroogd. Me bie 't zoute water in de stangen en ander binnenwerk kon ik nie komme. De ramp was gebeurd. Twee jaer laeter was oalles deurgeroest. Achteraf bekeke ak um beter nog een kjëer in zoet waeter kunne onderdompele. Mee m'n natte kljêren is het in orde gekomme. Dat waere zo'n paer erinneriengen, die nae boven kwaeme naer anleiding van die rit op zondagmiddag in Zeeland. 38 en 43. J. Zuidweg 3, 4, 21, 34 en 35. J.C. Verwijs 5, 13, 15, 22, 29. 39 en 44. Jac. Geense 7, 10, 12, 17, 18, 25, 26 en 32. K.A. Reijngoudt 8, 33 en 40. F. den Braber 9 en 19. A. Faasse 11 en 42. K. de Frel 14, 16, 23, 24 en 45. L. Reijngoudt 20, 27 en 41. J.D. Quist 28, 31 en 46. J. Verwijs en Zn. 37. Wedvlucht Quievrain 28-8-1976, Reis duif Scherpenisse. In concours 160 dui ven los 7.10 uur n.o. wind, afst. 130 tot 134 km. le pr 9-34-12 929,26 m, laat ste pr 10-23-22 673,43 in. H. Smits 1-30-47. A. Riedijk 2-11-14-36. C. v. Belle 3-15-16-19-22-24-42-53. J. Moerland 4-12-13-20-25-29-31-34-37. P. Potappel 5-43-44. A. Moerland 6-7-9-10-17-21. D. Uijl 8-23. P. Suurland 18-26-32-49-54. D. Menheere 27-50-51. A. Scherpenisse 28-38-40-41-46-48. M. Goudzwaard 33-35. C. Bolier 39-45. P. Noordijke 52. Quievrain Trouwe-Duif Tholen, 28-8-1976, afst. 130 km. In concours 259 duiven los 7.10 uur n.o. wind. le pr 9-33-30 908'80 m, laatste pr 10-12-30 717,47 m.' A. Korsman 1-4-9-10-28-39-55-57-60. L. vd Klein Jz. 2-11-14-22-30-34-41-45-56-59. P. Laban 3-26-31-42. J. Kegge 5-38-61. L. vd Klein (S) 6-18-29. M. Korsman 7-8-20-21-27-40-51-58. L. vd Hoofd 12-13-15-23-44-50. C. Moeliker 16-17-19-37-52. M. Moeliker 24-25-32-47-62. S. Schot 33. J. Noom 35. W. Theunisse 36-46. C. v. Luijk 43-65. J. v. Dijke (Kr) 48. L. Soomers 49. G. Mulders 53-63. J. Bogaart 54. J.M. v. Dijke 64. Eerst kreeg ik via de krant kennis van de PPD discussienota bewoningspatroon Tholen. Een dag eerder was me daarover notabene al commentaar gevraagd door een journalist, een dag na de publicatie in de krant kwam de nota in het bezit van B en W. Ik was over dit geheel verbazend nijdig, maar zal er nu maar niet verder op ingaan. Dit zei burgemeester J.E. van Boeijen tijdens het rondvraaguurtje van de Thoolse gemeenteraad, toen het raadslid J.D. de Korte (CHU) dit onderwerp had aangeroerd. Ik heb, zo zei de heer de Korte in de krant over de PPDnota Tholen gelezen en uit dat ver slag meen ik te kunnen opmaken, dat de daarin neergelegde gedachten niet zover afwijken van onze wensen, althans niet in grote lijnen. Voor Tholen-stad wordt de grootste bevolkingsgroei t4oegedacht en die mening waren we in onze struk- tuurnota toch ook toegedaan. Mogen we als raad verwachten dat die PPD dis cussienota ook spoedig in de raad kan worden besproken, zo informeerde het CHU-raadslid. De voorzitter, burgemeester van Boeijen, wenste de mening van dhr. de Korte over een ongeveer eensluidend oordeel van PPD en Thoolse raad voor alsnog niet te onderstrepen, zoals hij zich in feite helemaal van commentaar onthield, behalve de uitlating dat hij vanwege de verwarring en voortijdige publicatie spinnijdig was geworden. Wel wilde hij de heer de Korte en daarmee de raad er vast op attenderen, dat deze eerste discussienota alleen door B en W wordt behandeld, pas als de tweede, eventueel weer gecorrigeerde nota komt, wordt ook de raad ingeschakeld. Daarmee ging de eerste PPD-discussie uit als een nachtkaars. Na de raadsvergadering werd maan dagmiddag even overlegd tussen B en W en de raadsleden ten aanzien van de begrotingsbehandeling 1977. De bur gemeester kon meedelen dat de raadsleden op 11 oktober de begro- tingsbrief tegemoet kunnen zien, op 25 oktober zou het afdelingsonderzoek kunnen plaatsvinden, op 6 november kunnen B en W antwoord geven op de vragen tijdens dat afdelingsonderzoek. Op 15 november kunnen algemene be schouwingen worden gehouden tijdens een middag- en avondvergadering, op 22 november kan de raad dan het ant woord van B en W tegemoet zien, terwijl als de raad een week nodig heeft voor bestudering en de afronding op de 29ste november tijdens een middag of avond vergadering kan plaatsvinden. De burgemeester herinnerde aan de vo rige maal vanuit de raad gedane sug gestie om de algemene beschouwingen door de fractievoorzitters niet meer te doen voorlezen, maar eerder schriftelijk bij B en W in te leveren en aan de pers te verstrekken. Nu bleek men daarover nog wat verschillend te oordelen, al onderkende men het bezwaar, eventueel ook voor het publiek om enkele uren naar voorlezen te moeten luisteren, wat ook thuis in een gemakkelijke stoel valt door te nemen. Bovendien is het gehoor op de publieke tribune niet al te best. maar voor de nieuwe zetel in gebruik wordt genomen, zal er van geluidsver betering wel niet veel meer komen. De raad vond in zoverre een compromis dat men die algemene beschouwingen wel schriftelijk wilde deponeren, maar tij dens de raadsvergadering daar van nog een beknopte mondelinge samenvatting geven. Gezamenlijk wil men in elk geval pogen niet te kort te doen aan openbaarheid, maar evenmin de verve ling tot ongekende proporties te doen stijgenledereen was er wel van over tuigd. dat de slotdiscussies naar buiten het meest interessant kunnen zijn. als belangstellenden tevoren reeds van de algemene standpunten kennis hebben kunnen nemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 9