HOE NAT IS DE GEMEENTE THOLEN? Thoolse bibliotheek rekent op f 186.275,- van de gemeente Een tekort van bijna 137.000 gulden maar 4 ton extra gereserveerd ^2l^jivan f tot f Raad besloot tot toetreding regeling RPCZ Vervolg plaatselijk MODESHOW TE STEENBERGEN EVERS MODE BOETIEK! Raadscommissie financien gaf adviezen over subsidies 1977 Liever gedoe van koeien dan popmuziek BRANDWEER GESLAAGDEN PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 9 september 1976 EENDRACHTBODE 5 Goed stuk beleid Huur- en belastingschuld i modehuis MODEHUIS "SUZETTE" GEERS SCHOENHANDEL COIFFEUR "XENOS" op donderdag 16 september in 't Cromwiel Kromme weg 1 - Steenbergen om 14.00 en 20.0Quur 10 Jaar SRV, tien weken hoge feestkortingen Week in, week uit een SRV jubileum-cheque bij bekende merk artikelen, goed voor fikse reduktie in de week daarop! Leningen woningbouw Vergaderingen commis sies Principiële boom Zuinig op beplanting Parkeerterrein in de Noord Uitleenposten Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Leges 7% omhoog Groene/Rode Kruis/EHBO Vormingswerk Bond tegen het vloeken Vervolg van pag. 1 Pedagogisch Centrum. Peuterspeelplaatsen Kleuterschool Scherpe nisse. school- Kritiek op onderzoek Onroerend goed belasting De gemeenteraad van Tholen besluit de inkomsten en uitgaven van de rekening 1973 voorlopig vast te stellen op 27.120.396,05 ontvangsten van de ge wone dienst, 27.256.545,69 uitgaven en dus het nadelig saldo op 136.149.64. Dat korte voorstel bleek veel meer in houd te hebben, dan een buitenstaander zou vermoeden. Daarom sprak de Thoolse gemeenteraad er maandagmid dag ook ruim een half uur over, terwijl de vaststelling van de gemeenterekening meestal met een hamerslag wordt afge daan. "De bevolking mag toch wel weten hoe nat we zijn", zei financieel-specialist J.D. de Korte in zijn voorlaatste verga dering als CHU-raadslid. Enkele maan den terug sprak hij nog over een reusachtig batig saldo op de rekening 1973 en nu is er een tekort. Van dit stuk beleid kan de bevolking geen kennis nemen, zo vulde PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen aan. Bij de bevolking zou inderdaad de indruk kunnen ont staan van "Bij de gemeente doen ze maar". Daarom moeten we de ach tergrond van dit tekort verklaren, zo vond ook VVD-fracqtievoorzitter M. van Damme. De Korte meende dat de raad meer inzicht dient te krijgen in de gemeenterekening. Zeker als het beleid gewijzigd wordt ten opzichte van de begroting' zoals nu met de rekening 1973 gebeurt, 't Gaat om honderddui zenden guldens, aldus het CHU-raadslid. Nader vernemen wij dat ten laste van de rekening 1973 extra reserves zijn ge schapen. Het gaat om drie doelreserves: saneringsplannen en openbare werken elk 1 ton en voor uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk 2 ton, totaal dus 400.000 gulden. Achteraf bleek er nog een tekort te zijn op de rekening 1973 doordat de rente tegen viel. Dit alles kwam niet naar voren in de raadsvergadering. Wethouder van fi nanciën C.J. Moerland zei dat het voor de raad moeilijk is om de tijd en de moeite te nemen voor een uitvoerige controle van de gemeenterekening. Het verificatiebureau (extern accountant) en de commissie financiën doen dat wel terdege. We hebben op de regering 1973 nu een tekort, maar dat is een goed stuk beleid. De commissie financiën heeft er z'n fiat aan gegeven en we hopen dat de raad dit voorstel ook goedkeurt; aldus wethouder Moerland. Burgemeester J.E. van Boeijen betwijfelde in tegenstelling tot De Korte of er nieuwe beleidsuitgangspunten zijn geweest bij de rekening 1973. Hij vroeg meer aandacht voor de regelmatige schoonmaak van de begroting, waarbij posten nader worden geraamd. Onlangs bleek nog bijvoorbeeld dat de ener giekosten veel hoger uitvallen dan in de begroting was geraamd. Bij die wijzi gingen kunnen de raadsleden meer at tent zijn. Wat de rechtmatigheid van de uitgaven betreft, dat wordt gecontro leerd door het verificatiebureau. De burgemeester meende dat de reser veringen via de openbare vergaderingen van de commissie financiën wel naar buiten waren gebracht. De commissie financiën heeft 20 augustus als commissie ad hoc in een besloten vergadering de rekening 1973 gecontroleerd. Verschillende fracties vonden dat in het raadsvoorstel in elk geval uitvoeriger omschreven dient te worden welke zaken er bij de gemee nterekening uitspringen, zoals extra re serveringen van tonnen. De bur gemeester zegde dat toe om aan de wens tot meer openbaarheid tegemoet te ko men. Hij deelde verder nog mee. dat de per 1 september in dienst gekomen voorlichtingsambtenaar C.H.J. Lamers een handzaam boekje zal maken met de belangrijkste punten uit de begroting 1977. Er waren nog meer opmerkingen over de rekening 1973. SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse was echt wel geschrok ken van de huur- en belastingschuld. Met bezorgdheid heb ik gelezen dat er nogal wat te verhalen posten zijn. Gaat dat nu allemaal maar zo. Wat is de stand van zaken per 1 juli 1976? Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (KVP) had gezien dat er van Tholen ook nog verschillende kleine posten in de rekening 1973 openstonden. Ze wist ze ker dat de betrokkenen zich zouden ge neren als ze wisten dat ze die kleine posten nog zouden moeten betalen. Neem daarom eens contact met hen op, aldus mevr. Deurloo. Wethouder Moerland antwoordde dat de huurschuld 1973 wel voor 90% binnen is. Verschillende misverstanden zijn recht getrokken en een kleinigheid is oninbaar. We zijn ook regelmatig be- nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM OUD- fT\ .„mi),*» s/Nr. MOSSEMtER ?j| POORlVLIEn y* V^-v MAARTENSDIJK \jy ANNA JACOBAPOLDER Wilt u goed geinformeerd worden over de nieuwe mode voor het komende najaar en winter? BEZOEKT DAN DE DIE GEPRESENTEERD WORDT DOOR: M.M.V. MF.UBELHANDEL "DE BLAUWE ZAAL" BLOEMF.NHUIS "DE ZONNEBLOEM" Kaarten a 3.50 vanaf heden verkrijgbaar bij de deelnemers. Koffie met gebak en een drankje worden u tijdens de show aangeboden. adv. I.M. te trekken, waartoe de raad op voorstel van de SGP heeft besloten, waren vrij dag nog niet binnen bij het provinciaal bestuur. Vandaar dat G.S. ook nog geen standpunt konden bepalen. Ten. aanzien van de procedure jachtha ven Kanaalschap De Eendracht werd bekend, dat de stukken net dezer dagen door G.S. van Noord-Brabant naar Middelburg zijn gestuurd. De zaak wordt nu nader bekOeken en van advies voorzien. Over de jachthaven volgt dan vermoedelijk een gesprek tussen G.S van Zeeland en Noord-Brabant. Benoemingen Dhr. J.M. Steijn, lid van de jeugd brandweer, is nu benoemd bij de echte vrijwillige brandweer. Dhr. K.W.P. Ligthart is ambtenaar so ciale zaken geworden als opvolger van wijlen dhr. Geense. Dhr. Ligthart werkt nu op de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Dordrecht en woont te Bleskensgraaf. U krijgt jubileumcheques bij of ontvangt feestkortingen op artikelen van deze bekende merken: Betuwe, Blue Band. Bona. Calvé. Dubro. E-10 Speciaal. Friesche Vlag Goudband. Fruxano, Hero. Koeleman, van Nelle, Pepsi. Popla. 7-Up, Smiths. Unox, Rivella en Roosvicee. advertentie IM. zig om kleine posten als van erfpachten in alle kernen weg te werken. Er staan maar vijf posten meer open, waarvan er 3 4 oninbaar zijn, zei de wethouder van financiën. SGP-raadslid M. Dijke wees erop, dat uit de rekening 1973 blijkt dat de admi nistratie van de gemeentelijke Mavo in dat jaar voor 40,92 is gevoerd. De werkelijke kosten zijn verweven in het secretarie-apparatuur. Welke gevolgen heeft dit voor de vaststelling van de uit gaven Mavo 1973? De burgemeester zei dat het bijzonder onderwijs met dezelfde bedragen zou moeten toekomen, maar een leidraad voor administratiekosten zoals bij het lager onderwijs, ontbreekt. Dhr. Dijke stelde dat je voor 40,92 per jaar na tuurlijk geen administratie van een Mavo kunt voeren, maar een tijdschrij- ving op de secretarie voor administratie van de gem. Mavo vond hij toch te ver gaan om de juiste kosten te kunnen be palen. Een brief van de Stichting Garantie In stituut Woningbouw Rotterdam over de waarborg en garantieregeling t.b.v. toe komstige eigen woningbezitters werd door mevr. Deurloo goed ontvangen. Zij zag hierin een steun voor degenen die een huis gaan kopen. De commissie on roerende zaken zal hier nog nader over spreken. Ten aanzien van het garande ren van geldleningen voor woningbouw merkte dhr. Van Damme op, dat het rentepercentage bij bestaande bouw ontbreekt en bij nieuwbouw wel in het besluit wordt vermeld. Hij wilde dat bij allebei vermeld zien. De burgemeester wist het waarom niet, maar meende wel dat de raad geen verantwoordelijkheid draagt voor de hoogte van de lening. De betrokkenen moeten goed weten wat ze doen. Het bemiddelend orgaan bekijkt bovendien of de lasten 1/5 van het in komen niet overtreffen. Wethouder Moerland vulde aan, dat in de regel in verband met een hogere rente de premie wordt verhoogd. Dhr. Van Damme kwam terug op zijn schriftelijke vraag en het antwoord van b. en w. ten aanzien van het gelijktijdig vergaderen van commissie o.w. en b.I. over de reconstructie Markt Sint-Maar tensdijk. Om moeilijkheden en conflict stof te voorkomen dienen we dat in de toekomst te vermijden. De raadsleden willen de meningen in de commissie b.I. horen voordat ze in de commissie o.w. een advies geven. Voorheen ging je er zelf op uit, maar nu krijg je in de com missie b.I. een meer gebundelde in spraak, aldus het VVD-raadslid. W.C. van Kempen (ARP) zei dat hij in de commissie b.I. behoefte had aan technische informatie van de directeur gemeentewerken, maar die zat bij de commissie b.o.w. Uit dat oogpunt is het dus een bezwaar dat er twee commissie vergaderingen op 1 avond zijn. Van Schetsen: In de commissie o.w. was de directeur gemeentewerken wel, maar we kregen minder informatie dan de commissie b.I. De burgemeester antwoordde dat er wat misverstanden ontstaan zijn. 't Ging bij de Smerdiekse Markt niet om drie plannen (daarom waren er ook geen cij fers), maar alleen om schetsen van op lossingen. De cijfers in de commissie b.I. zijn genoemd i.v.m. subsidie van de provincie. Die cijfers zijn echter niet opgemaakt door gemeentewerken. Dhr. De Korte vond die kosten toch wel be langrijk, want men kan dan wel voor een plan kiezen dat achteraf het duurste van de drie blijkt te zijn. De burgemeester zei verder, dat het wat moeilijk marcheren is als de ene com missie op de vergadering van de andere commissie moet wachten. Je krijgt een optimaal resultaat als je uit twee rich tingen zelfstandige adviezen krijgt. Die adviezen worden door b. en w. gewogen. We zijn niet ongelukkig met twee ver gaderingen op 1 avond, maar wel onge lukkig dat er 1 commissie geen advies gaf. Om de procedure te bekorten en op 1 avond onbeïnvloedbaar een advies te krijgen, hebben we na de hoorzitting over de Smerdiekse Markt twee com missievergaderingen gelijk gehouden, aldus de burgemeester. Van Damme was bang dat je daarmee de raadscom missies op de tocht gaat zetten. Als je in de commissie je woord hebt gegeven, kom je daar als fractie in de raad niet licht op terug. B. en w. houden dan ook meer rekening met de raadscommissies zoals de commissie o.w. gezien de haalbaarheid van de voorstellen in de raad. We hebben een politieke en fi nanciële verantwoordelijkheid, aldus de VVD-fractievoorzitter. Die verantwoordelijkheid draagt u pas ten volle in de raad, vond de bur gemeester. Hij meende ook dat de raadsleden een stuk vertrouwen mee- Veilingberichten Sint-Annaland, 7 september 1976: Doré 96-98, drielingen 30, bintje 61-71, kriel 45-54, drielingen 25-26, bonken 96, aanvoer 80 ton. Uien 40 opw. 70, drielingen 58, aanvoer 40 ton. Sint-Maartensdijk, dinsdag: doré 99.60-96, kriel 43, drielingen 40, bintje 70.30-71.80, bintje II 64.40-70.30, gesor teerd 70.80-71.10, eigenheimer 79-70, drielingen 24.80, bonken 98.70, aanvoer 42 ton. Uien 40 opw. kl. 2 N.L. 70, drielingen 30/40 57.70, aanvoer 7 ton. advertentie IM gekregen hebben om zelfstandig te han delen, welk vertrouwen om de vier jaar bij de verkiezingen opzegbaar is. De burgemeester was best bereid in een la ter stadium nog eens een principiële boom over dit onderwerp op te zetten, al voegde hij er direct aan toe, dat het samenvallen van commissie vergaderingen zich niet zo frequent zal voordoen. De Thoolse raad trok 60.000 gulden uit voor groenvoorzieningen in Sint-Maar tensdijk, Poortvliet, Sint-Annaland en Tholen. "Laten we zo zuinig mogelijk met deze beplanting omgaan", vond CHU-fractievoorzitter J. Versluijs. Wethouder van openbare werken L.J. Koopman was het daarmee eens. Hij zei dat er voorlichting op de scholen gege ven wordt en mede via de boomplant- dagen hoopt men de jeugd voor het groen te kunnen interesseren. De Thoolse leveranciers krijgen een kans om in te schrijven voor deze groenvoor zieningen, aldus Koopman. Hij zei ver der op vragen van Versluijs dat de Beatrixlaan in Scherpenisse alsnog be plant wordt. Van Kempen hoopte dat er geen linde bomen zullen komen, want dat zijn on dingen. In Poortvliet leveren ze flink wat vettige nattigheid op. Wethouder Koopman liet weten dat b. en w. dat ook al hebben ingezien, zodat besloten is geen lindebomen meer op Tholen aan te planten. Van Schetsen meende dat de totale kos ten wel 75.000 gulden zouden zijn als een particulier het werk helemaal zou uitvoeren. Er zitten namelijk nog 1162 uur van gemeentewerken in het bestek, maar kan dat tegen 18 gulden per uur? Wethouder Koopman meende van wel. De Korte vermoedde dat dan de reisu- ren van de Technische Dienst toch niet omgeslagen worden. De burgemeester wilde dat wel eens nazien, want beplan ting houdt verband met de grondprijs en die dient kostendekkend te zijn. Voor een parkeerterrein in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk werd ook een bedrag uitgetrokken. Realisering hangt af van rijkssubsidie en de grondaankoop van GMbr. Hoek. De SGP was voor in verband met de toene mende recreatie en de sportvisserij, maar de landbouwers mogen niet in hun bedrijfsuitoefening belemmerd worden. Een positief punt vond dhr. Aarnoudse het verder, dat dit werk gebeurt ten laste van de reserve recreatieve voorzienin gen. J.L. van Gorsel (VVD) meende een beleidsverandering te bespeuren bij b. en w. Een vorige keer wilde men niet meewerken aan verbreding van water schapswegen in plan Gorishoek en nu legt men bij waterschapswegen een par keerterrein aan. Hij wees er verder op, dat geld van verblijfsrecreanten ge bruikt wordt voor parkeerterreinen voor dagjesmensen. Van Gorsel pleitte er tenslotte voor om het plan tijdig klaar te hebben zodat het parkeerterrein er te gelijk met de wegverbetering kan ko men. De burgemeester antwoordde dat er geen sprake is van een beleidswijziging. B. en w. zijn van plan op verschillende plaatsen langs de zeedijk parkeer gelegenheid te scheppen. Ook voor Sta- venisse is subsidie aangevraagd. Je weet echter nooit wanneer dat beschikbaar wordt gesteld. Ten aanzien van de toe ristenbelasting is het moeilijk meetbaar of er ook niet veel verblijfsrecreanten op de parkeerterreinen staan. Het grote probleem is, dat het dagtoerisme niet belastbaar is. Daarom wordt het par keerterrein aangelegd uit de algemene middelen en de toeristenbelasting, aldus de burgemeester. Maandagmiddag in de Thoolse gemee nteraad, waar de PvdA-raadsleden M.AJ. van der Linde (vakantie) en J. de Bres (zonder opgave van redenen) ont braken. Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-qveralls Spijketjurken Ruit-blouses Nappa jacks Zuivelstraat 17-21 Bergen op Zoom ieoooooeooeo Alles van de beste merken De meerderheid van de commissie finan ciën van de Thoolse gemeenteraad heeft donderdagmiddag een positief advies uitgebracht aan b. en w. om voor 1977 een subsidie van 186.275,00 te ver strekken aan de bibliotheek. "U moet er wel op rekenen dat de SGP tegen zal stemmen, voornamelijk vanwege het hoge bedrag", liet dhr. M. Dijke weten. De commissie was niet compleet aange zien het PvdA-raadslid M.AJ. van der Linde ontbrak wegens vakantie terwijl zijn plaatsvervanger P. van Schetsen door werkzaamheden verhinderd was. CHU-raadslid J.D. de Korte werd ver vangen door zijn confessionele partner W.C. van Kempen (ARP). De bibliotheek kreeg dit jaar 141.658,00 van de gemeente Tholen en 37.093,00 van de provincie. Voor 1977 wordt dit respectievelijk 186.275,00 en 19.473,00. De provinciale bijdrage is lager, wat verband houdt met de rijkssubsidieregeling van 85% van de personeelskosten. In 1978 wordt dat 100%, zodat de provincie dan niets meer betaalt. De stijging wordt voornamelijk veroor zaakt door de aanzienlijk hogere raming voor boeken en tijdschriften: van 6).050 in 1976 tot 104.945 gulden in 1977. Wethouder van financiën C.J. Moerland legde uit dat volgens de bibliotheekwet elk jaar 12% boeken vernieuwd moeten worden. B en W hebben wel wat tegen- gesputterd. De bibliotheek wil verder een assistente aantrekken voor 20 uur per week voor de uitleenposten. Het is nog niet bekend of het rijk hierin subsidie verleent. Wanneer dat wel het geval is, blijft in 1977 15% voor rekening van de gemee nte, wat ongeveer 2200 gulden is. Als het rijk geen genoegen neemt met deze per soneelsuitbreiding, dan blijft zij volledig voor rekening van de gemeente. Dit zou nog een aanzienlijke verhoging van de subsidie betekenen: 12.500 gulden. Wethouder Moerland liet weten, dat b. en w. daarop niet zullen ingaan. De commissie was het daarmee eens. Van Kempen: we doen niet meer dan nodig is volgens de bibliotheekwet. We nemen geen extra kracht voor de uitleenposten als het rijk geen subsidie geeft. Dijke was het opgevallen dat bij de 380.000 gulden kosten van de bi bliotheek maar 10.000 gulden van de lezers komt. Hij vond dat verschil enorm groot. Wethouder Moerland gaf toe, dat een tientje leesgeld per jaar voor vol wassenen inderdaad niks is. De gemee nte noch de bibliotheek kan hier echter iets aan veranderen, want dat is een rijkszaak. Het is een volksbibliotheek: iedereen kan gebruik van de bibliotheek maken op kosten van de overheid. De jeugd leest helemaal gratis. Worden de personeelskosten dan in 1978 volledig door het rijk betaald, de huur van de gebouwen en de aanschaf van boeken e.d. komen voor rekening van de ge meente. De hoge kosten voor Tholen worden o.a. ook veroorzaakt door de vier uitleenposten, die aan gebouwen 20.000 gulden kosten. De raad wil die handhaven, zo hield wethouder Moerland de commissie voor. Van Damme noemde de lezersbijdrage ook laag, maar dat is vastgebakken in de bibliotheekwet. Hij wees erop dat de schoolgaande jeugd veel baat heeft bij de bibliotheek: voor de studie kan men er alle boeken krijgen. Van Kempen was het daarmee eens. De organisatie van het bevol kingsonderzoek baarmoederhalskanker is nu zover gevorderd, dat verwacht mag worden dat volgend jaar een begin kan worden gemaakt met de onderzoekin gen. De laboratoriumkosten neemt het rijk voor haar rekening. Het centraal bureau voor keuringen op med- isch-hygiënisch gebied voert het onder zoek uit, terwijl de gemeente de admi nistratieve organisatie dient te verzor gen. De kosten van het centraal bureau zijn 15 gulden per onderzoek, terwijl de administratie 5 gulden vergt. Van de deelnemers zal een tientje worden gevraagd, zodat er tien gulden voor de gemeente overblijft. Jaarlijks zal 'A deel van het aantal vrouwen tussen 35 en 55 jaar onderzocht kunnen worden. Dit onderzoek kost de gemeente dan 7000 gulden per jaar, waarvoor de commissie een positief advies uitbracht. Overigens wezen de heren Moerland en Van Damme erop, dat het onderzoek nog niet waterdicht is. De medici zouden ei genlijk nog twee jaar studie nodig heb ben om het helemaal rond te krijgen. Desondanks vonden zij dat elk geval dat nu opgespoord kan worden, de subsidie meer dan waard is. De commissie financiën adviseerde b en w verder de legesgelden, tarieven van zwembaden en dorpshuizen e.d. met 7% te verhogen. Dit is het maximum dat het rijk gesteld heeft, zodat de gemeente niet verder mag gaan. De begrafe nisrechten zullen daar niet onder vallen. Van Damme vond het jammer dat de raad tegen het advies van de commissie in lagere begraafrechten had vast gesteld. De achterstand ten opzichte van de tarieven in Tholen-stad blijven daar door bestaan, terwijl voor het herbegra ven ook een veel te laag bedrag gere kend wordt. De commissie oordeelde gunstig over twee nieuwe subsidie-aanvragen. De diabetesvereniging Nederland krijgt 150 gulden en de Christelijke Blindenbi bliotheek evenals de Nederlandse Blin denbibliotheek 1 gulden voor braille en 0,40 voor het gesproken boek. Het Groene Kruis kan weer op 60% subsidie rekenen van de contributie. Aangezien dit bedrag verhoogd wordt, zal ook de gemeente dieper in de beurs moeten tasten. Daartegenover staat dat het Rode Kruis absoluut niets meer no dig heeft voor de ambulance. Daarvoor moest voorheen 55 cent per inwoner ge geven worden, maar sinds de opname in de regionale ambulancedienst kan men volop rond komen. Overigens betaalt de gemeente wel een fors bedrag aan de regionale ambulancedienst. Voor de drie EHBO-verenigingen op Tholen werd elk 125 gulden geraamd, zodat men aan eventuele verzoeken in 1977 kan voldoen. De subsidie voor het consultatiebureau voor alcohol en drugs werd verhoogd van 8 tot 10 cent per inwoner. De Zeeuwse stichting voor revalidatie kan rekenen op 10 i.p.v. 7 cent per inwoner. Het Zeeuws instituut voor Geestelijke Volksgezondheid zal volgend jaar 24 i.p.v. 22 cent per inwoner subsidie van de gemeente Tholen krijgen. De com missie had hier weinig moeite mee, aangezien het instituut Tholen en Sint- Philipsland als proefpolder heeft aan gewezen, waardoor de spreekuren wor den uitgebreid. De gemeentelijke subsidie in het vor mingswerk voor jonge volwassenen is 25% van de kosten. Geraamd wordt dat de Thoolse deelnemers bij de regionale stichting en het centrum voor vorming, beide te Bergen op Zoom, totaal een 4500 gulden zullen vergen. De Stichting Beeldende Kunst Zeeland krijgt 125 gulden, terwijl voor Thoolse deelnemers aan cursussen in het creatief centrum de Kraal in Bergen op Zoom 500 gulden werd gereserveerd. Vorig seizoen warén er vijf Thoolse cursisten. Dijke maakte nog wel een voorbehoud bij deze post. Van Damme vond het jammer dat hier niet meer mensen gebruik van maken. Voor het organiseren van vakantiewe ken voor gehandicapten werd 2 cent per inwoner geraamd. Het Hospitaal kerkschip de Hoop kan volgend jaar op 150 gulden subsidie van Tholen reke nen. De Bond tegen het vloeken kreeg er op voorstel van Dijke 25 gulden bij zodat men volgend jaar voor 100 gulden re clame kan maken. Dijke en Van Kem pen waren voor, terwijl Van Damme de subsidie op 75 gulden wilde houden, hoewel hij met de voorzitter vloeken le lijk vond. Dijke wees erop dat de af fiches op stations e.d. toch wel effect snog op aan te dringen met de hogere grondprijzen genoegen te willen nemen. Het voorstel van b. en w. om toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland kreeg algemene in stemming, al bleef het enthousiasme bij deze en gene wel beperkt. De heer M. Dijke verklaarde namens de SGP fractie het met b. en w. eens te zijn, dat het voortbestaan van het RPCZ een rijk staak is, dat althans de kosten geheel voor rijksrekening dienen te komen. Ook de SGP fractie hechtte evenwel waarde aan het voortbestaan van de in stelling. In de definitieve regeling is men trouwens tegemoet gekomen aan een deel van de Thoolse wensen met betrekking tot inspraak en verantwoor ding. Wel kon de SGP fractie zich in denken dat de voorkeur van sommige gemeenten, zoals Bruinisse, Sint Phi- lipsland en Zierikzee uitgaat naar een bijdrage volgens het aantal leerlingen. De heer M. van Damme (VVD) verwees naar zijn opmerkingen dienaangaande in de januari-raadsvergadering, toen een principebesluit tot toetreding werd ge nomen en zei met weinig enthousiasme toch zijn goedkeuring aan de regeling niet te willen onthouden. De heer Van Kempen zag in het definitieve ontwerp een zeker compromis van wat destijds Thoolse vraagtekens waren. De heer Van Schetsen vond het won derlijk dat de kosten per inwoner voor deliger zouden kunnen zijn dan per leerling en uit dit probleem kon niemand uitkomen. Nadat de raad met de regeling had ingestemd werd wethouder A.J. Scherpenisse als lid van het algemeen bestuur aangewezen en wethouder L.J. Koopman als zijn plaatsvervanger. Het voorstel het verzoek van het bestuur van de peuterspeelplaats "De Pluus" te Oud-Vossemeer om een subsidie in te willigen vergde vrijwel geen discussie. Het subsidieverzoek is in ons vorig nummer uitvoerig omschreven. CHU-raadslid J.D. de Korte infor meerde of het ook al rond zit met de peuterspeelplaats te Sint Maartensdijk. De voorzitter antwoordde dat het in elk geval reeds in b. en w. is besproken en wethouder Scherpenisse vulde aan dat in overleg met het peuterspeel- plaatsbestuur om een gedeelte van de oude kleuterschool daarvoor in te rich ten. Het zou de grote zaal kunnen zijn met schuifwand. De heer De Korte hoorde verder van wethouder Scherpe nisse dat het andere jeugdwerk, dat in de oude school plaatsvindt daardoor niet in het gedrang komt. De raad besloot na het koninklijk besluit van 24 juli 1976 over te gaan tot defini tieve stichting van een openbare kleu terschool te Scherpenisse. Een principe besluit was hiertoe al in de september raadsvergadering 1975 genomen, maar de Kroon moest eerst goedkeurqne dat het benodigde aantal kleuters op 20 werd gesteld. De heer Van Damme vond het een goede zaak, maar meende dat de in tegratie van kleuter- en lagere school hier niet zodanig te verwezenlijken is dat ook de gebouwen aan elkaar grenzen. De voorzitter antwoordde dat zulks in derdaad niet mogelijk is omdat het bestemmingsplan Laban Deurloostraat vol is. Wethouder Scherpenisse vulde aan, dat de nieuwe kleuterschool er niet zo heel ver vanaf komt te staan. hebben. De SGP-vertegenwoordiger Dijke was tegen subsidies voor de jeugdcommissie wielerbelangen Zeeland, de Z.V.U., het vor mingscentrum Hedenesse, de Ne derlands-Belgische vereniging en de streek VVV (15 cent per inwoner). De bijdrage aan het Zeeuws studiefonds werd gehandhaafd op 10 cent per inwo ner, hoewel het dubbele was gevraagd. De commissie vond echter dat er te weinig beurzen op Tholen worden ver strekt. De schoolconcerten voortgezet onderwijs kunnen ook weer op subsidie rekenen, maar Van Damme en Van Kempen vonden het jammer dat de 5e en 6e klassen van de lagere scholen hier ook niet van kunnen genieten. De commissie wilde ook het school onderzoek weer subsidiëren, maar kop pelde daaraan het verzoek dat wethou der van onderwijs A.J. Scherpenisse eens met de hoofdenkringen overleg pleegt over de advisering van de school- onderzoekdienst. Waar geven we ons geld voor, zo vroegen Van Damme en Van Kempen zich af, gezien eigen slechte ervaringen met het school onderzoek. Voor het opbouwwerk van het Wel- zijnsergaan Tholen ligt in 1977 weer 1 gulden per inwoner klaar, hoewel dit werk voorlopig van de baan is. De com missie wilde de post echter niet schrap pen om de ruimte voor het opbouwwerk te handhaven. Bovendien betaalt het rijk 80% terug. Dijke maakte bij deze post nog wel een voorbehoud. Hij ontdekte achter de post "Subsidie voor de veeteelt" een bijdrage aan de Stichting Thoolse Dagen. Als je dat moet geven voor geluidsoverlast zoals deze zomer, dan hoeft het voor mij niet, zei Dijke. Wethouder Moerland: Ik ook liever koeien blaten dan popmuziek. De ge hele commissie stemde er overigens mee in. Het Economische Technologisch In stituut Zeeland wilde 20 i.p.v. 12 cent subsidie per inwoner, maar die verho ging vond de commissie nogal pittig. Men volstond met 15 cent. Chef financiën C. Meertens kondigde tenslotte een nota aan over de onroerend goed belasting. De bedoeling is dat het voorstel in de november-raadsvergade- ring wordt behandeld, zodat de com missie er in oktober over zal kunnen spreken. Het gaat om de keuze opper vlakte of economische waarde, vrijstel lingen, verhoudingen gebruiker/ei genaar, het aanwijzen van taxateurs, het wel of niet aanschaffen van het rioolaf- voerrecht e.d. In 1978 zal deze voor Tholen nieuwe belasting moeten ingaan. De inning ge beurt door de belastingdienst van het rijk, die maandelijks voorschotten aan de gemeente betaalt. Aangezien b en w niet kunnen riskeren dat het voorstel afgestemd wordt, gezien de tijd voor goedkeuring, is een goede voorbereiding in de commissie financiën van groot be lang. Na een cursus voor bevelvoerenden bij de vrijwillige brandweerkorpsen, die in Bergen op Zoom werd gehouden, kon het diploma worden toegekend aanWJ. Van Popering, M.Hage Gzn en L. Overbeeke te Sint-Annaland. Aan P. Lindhout, A.de Graaf en P.Oudesluijs te Sint-Maartensdijk. Aan D. Letzer. A.van Prooijen en M.Moerland te Sta- venisse en aan D. van Duivendijk, G. Akershoek en L. Deurloo te Tholen- Stad. THOLEN za. 11 sept. Oriëntatierit M.A.C. Scherpenisse za. 25 sept De Pluimpot Sport Real Sint-Maartensdijk za. 11 sept. Straten- en prestatieloop do. 9sept. gebouw Calvijn, S.G.P. studie vereniging. Bergen op Zoom Markiezenhof dag. van 14-17 u. en op werkdagen 10-12 u. t/m 19 sept. Geschiedenis van het hof, tentoonstel ling over het Markiezenhof Luxor, gamma do. 23 sept. 20.15 Van de brug af gezien Sint-Phiiipsland wo 29 sept 19.30 u De Wimpel Alg. Verg. Rabobank Bergen op Zoom Roxy André van Duin's Pretfilm a.l. do, vr 20 u, za 14, 18.45, 21.15 u, zo 14. 16. 18.45, 21.15, ma, di, 20 u, wo 14 20 u. Le Gitant vr 22.30 u Luxor Shout at the devil 14 j do. vr, za 20 u, zo 16.30 20 u Fijne kneepjes v.h. sexleven za 23.30 u Motta, het vliegende Dracula monster zo 14 u Tommy ma, di, wo 20 u Tholen: za. 11 sept. finale clubkampioenschap gymlokaal Zoekweg. Oud-Vossemeer za. 18 sept. 13 u. Torenhoeve Thoolse ploegkam pioenschappen za. 9 okt. 14 u. kantine oriëntatierit V.V. Vosmeer. Poortvliet di. 21 sept. 19.30 u. Tolrust veehoude rijavond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5