Raadslid J. D. de Korte gaat er mee stoppen Raad besloot tot toetreding regeling RPCZ Raadscommissie R.O.reageert fel op verregaande bevoogding door de P.P.C. Klakkeloze vertaling van rijksbeleid op Tholen DEZE WEEK Uniforme bouwgrondprijs op Tholen nog zo gek niet Donderdag 9 september 1976 32e jaargang no. 42 De commissie Ruimtelijke Ordening van de Thooise gemee nteraad heeft dinsdagavond fel van zich afgebeten, nu de Pro vinciale Planologische Commissie (P.P.C.) de uitbrei dingsplannen Stoofweg Sint-Annaland en D'ee Poortvliet heeft gehalveerd. Burgemeester J. E. van Boeijen sprak van een ver regaande betutteling en bevoogding, die geen recht doet we- dervaren aan de verantwoordelijkheid van het gemeente bestuur. "We worden met dezelfde grove kam behandeld en het botte mes geschoren als voor de Randstad. Die maatregelen treffen ongelijk, omdat klakkeloze vetaling van een stuk Rijksbeleid ten aanzien van het platteland weerstand oproept. De margé is te smal om een stuk eigen verantwoordelijkheid als gemeentebestuur tot uiting te kunnen brengen. We zullen dit tot op het bot uitvechten", zei de Thooise burgemeester. SGP tholen wil hartkliniek bij Vrederust Vervolg op pag. 5 'ME Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phllipsland, waarin op genomen de Thooise Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Aimaland Telefoon 01665i2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dns dag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 Incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heljboer. Provincie halveert uitbreiding Sint-Annaland en Poortvliet De uitvoerige beschouwing over de bespreking van de groeimogelijkheden en de verantwoordelijkheden van het gemeentebestuur ontstond naar aanlei ding van twee concrete voorbeelden. De P.P.C. staat in plan Stoofweg Sint-An naland maar 90-100 huizen toe in plaats van 220 zoals eerst was gepland en op een hoorzitting besproken is. In plan D'ee Poortvliet wil de P.P.C. maar 85 in plaats van 150 woningen toestaan, waarbij dan nog een extra beperking is opgelegd dat die 85 in vooraf vast gestelde fasen gebouwd worden. De discussie werd met de rug tegen de muur gevoerd, want protesteren en in beroep gaan bij de kroon betekent dat de ge meente in Sint-Annaland en Poortvliet "neen" moet verkopen wat bouwgrond betreft. Daarmee worden inwoners en toekomstige ingezetenen gedupeerd. Daarom koos de commissie R.O. voor een - wat genoemd werd - pragmatische benadering: men gaat noodgedwongen accoord met de beknotte plannen, maar blijft tegelijkertijd werken aan uitvoe ring van de oorspronkelijke plannen. De commissie stelde, dat dit wel extra tijd, werk en geld kost, maar dat vloeit voort uit de nu ontstane situatie. Ta groot en te ruim. Het plan Stoofweg Sint-Annaland om vatte het gebied tussen de Anna van Bourgondiëstraat, Bierensstraat, Dorpsweg, Stoofweg, Weg naast Usbaan. Er waren 220 huizen, 22 gara ges en 197 parkeerplaatsen geprojec teerd naast drie sportvelden en twee tennisbanen. Het tuinbouw-warenhuis van Jac. Slager en het landbouwbedrijf van J. v.d. Repe zouden op den dyur het veld moeten ruimen. Dat is nu helemaal teruggedraaid. Het gedeelte van plan Stoofweg, grenzend aan de Weg Langs De Ijsbaan, is nu helemaal vervallen. Dit blijft (voorlopig?) agrarisch gebied, inclusief het warenhuis en de boerderij. De bedoeling is dit stuk op te nemen in het bestemmingsplan Buitengebied. Het plan Stoofweg eindigt nu achter de wo ning van dhr. M. A. van Beek in de Anna van Bourgondiëstraat en loopt dan on geveer recht naar de Stoofweg toe, waardoor de boerderij v.d. Repe er buiten valt. Achter het bestaande sport veld is nog woningbouw mogelijk, pa rallel aan de Dorpsweg. De P.P.C. vond het oorspronkelijke plan te groot en te ruim van opzet, zo deelde stedebouwkundige ing. J. Kelderman mee. De zaak moest wat minder gede tailleerd uitgewerkt worden met be perkte woondoeleinden: 90 - 100 eenheden. P.P.C.-brief slag in de ruimte. P. van Schetsen (P.v.d.A.) had zijn stuk ken deze avond maar in een zwart mapje gedaan om aan te geven hoe somber het er voor stond. Hij had de brief van de P.P.C. met verbazing en ergernis gele- De SGP-fractie in de gemeenteraad van Tholen vindt het van zeer groot belang voor Tholen dat er bij Vrederust een hartkliniek komt. Door middel van schriftelijke vragen hebben de zes SGP'ers b. en w. verzocht al het moge lijke te doen om de hartkliniek bij Vre derust te realiseren. Gesteld wordt, dat de Nederlandse Ve reniging voor Hartpatiënten van plan is ergens in Brabant een hartkliniek te vestigen. Als mogelijke vestigingsplaats zou genoemd zijn, een terrein in de om geving van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust. zen. Overigens vond van Schetsen dat B. en W. de brief van de P.P.C. van 6 fe bruari vroeger aan de commissie hadden moeten sturen. Wat de inhoud betreft, had het P.v.d.A.-raadslid een stuk argu mentatie van de P.P.C. gemist. "Ik heb de neiging om te stellen, dat de P.P.C. de structuurnota van de gemeente Tholen gebruikt wanneer het goed uitkomt (voor de afwijzing van plan noord Sint-Maartensdijk), maar aan de andere kant wordt onze zienswijze om de kleine kernen tot 1500 inwoners te laten groeien, afgekraakt Het schrijven van de P.P.C. is een slag in de ruimte. Ze baseert de toekenning van het aantal woningen op de periode '70-'74, maar het plan geldt voor tien jaar. Wanneer de P.P.C. toch met cijfers wil goochelen, laat ze dan een even grote periode pak ken ('60-'70), dan kom je aan een veel gunstiger aantal. Plan doet stedelijk aan. De P.P.C. zegt verder bij het oorspon- kelijke plan een toename van het aantal tweede woningen te vrezen. Dat is bedroevend, want Tholen was een van de eerste gemeenten in Zeeland die het tweede woningbezit beperkte. Men heeft het over een aantal van 33 huizen dat in de afgelopen vier jaar in Sint-An naland als tweede woning in gebruik is genomen. Ik betwijfel dat. De P.P.C. stelt verder, dat de uitbreiding in plan Stoofweg stedelijk aan doet. Het moet een meer dorpse uitbreiding zijn. Ik vind dat dit plan hier wonderwel past. Dit is de wenselijke dorpsuitbreiding. Het verbaast me ook dat de P.P.C. zegt dat er nu nog 70 huizen in Sint-Annaland ge bouwd kunnen worden, terwijl ik steeds op de nijpende bouwgrondsituatie heb gewezen. Volgens de P.P.C. mag het fo rensisme (werk-woon-verkeer) zelfs naar Bergen op Zoom niet plaatsvinden. Dat is hard gezegd", aldus van Schetsen. Geen planologie meer. Ook J. Versluijs (C.H.U.) had wel een zwart mapje voor de agendastukken willen hebben. Hij vond dat het provin ciaal bestuur helemaal niet volgens het door de raad vastgestelde structuurrap port handelt. "Misschien is het nu ge halveerde plan Stoofweg een oplossing om Sint-Annaland uit de grote nood te helpen, maar dit is geen planologie meer, met een straatje tegelijk", zei Versluijs. J. L. van Gorsel (V.V.D.) was het in grote lijnen met de twee vorige sprekers eens. Hij was verbaasd over de P.P.C.-brief, had vraagtekens over het aantal tweede woningen en vond dat er met wat cijfertjes gegoocheld was. "Het is mij niet duidelijk waarom de P.P.C. zo denkt. Kleine plattelandskernen moeten kunnen groeien. Ik ben een tegenstan der van een plan voor 20 k 30 jaar maar het oude plan Stoofweg is goed. Het doet me hartzeer dat het nu zo gaat, jammer", aldus van Gorsel, die er moeite mee had om met het kleine plan Stoofweg accoord te gaan. Mevr. J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) was erg geschrokken van het aantal tweede woningen en vroeg zich af hoe ze aan dat aantal komen. C. A. Rijnberg (S.G.P.) legde zich voorlopig bij het kleine plan neer, maar wilde blijven streven naar meer bouwgrond in Sint-Annaland. In de tang nemen. De burgemeester zei in zijn beantwoor ding, dat het steeds duidelijker de ge dachte ontwikkelt wie wel en wie niet mag groeien. De provincie zegt hoe het moet. Volgens de P.P.C. zijn er in de komende tien jaar 140 huizen in Sint- Annaland nodig waarvoor nu 70 perce len beschikbaar zijn, dus er is maar nieuwe bouwgrond voor 70 woningen nodig. Wij hebben onze wenkbrauwen opgetrokken en komen maar aan 44 nog beschikbare percelen. Er is nog een bouwstrook achter de Hoenderweg, maar die grond is nog niet van de ge meente, zodat verwerving veel tijd kan bergen. Het klinkt onvriendelijk, maar het beleid van de P.P.C. komt neer op het in de tang nemen van de gemeente. Er is een stuk regeringsbeleid dat het platteland in 't algemeen niet uitzon derlijk mag groeien. Bij de nota bewo- ningspatroon waren we er al bang voor, dat de provincie ons zou aanzeggen dat we moeten matigen. Dat waren we ook zelf van plan, maar niet op deze reken kundige methode. De margé is te smal om de eigen verantwoordelijkheid tot uiting te brengen. We hadden zelf wel op een verantwoorde manier het grote plan Stoofweg gevuld. Die verantwoor delijkheid had best bij onze gemeente kunnen berusten. Nu gaan we een ver regaande bevoogding en betutteling te gemoet, die geen recht doetwedervaren aan de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur, aldus de bur gemeester. Cijfers P.P.C. kloppen niet. Hij hield de commissie voor. dat de ge meente voor het dilemma komt te staan dat men het niet eens wordt met de P.P.C. als men vasthoudt aan het grote plan Stoofweg. We doen nu een stap terug, zodat we geen "neen" moeten verkopen in Sint-Annaland. Na veel wikken en wegen hebben we voor deze pragmatische lijn gekozen. Sint-Anna land zou het ons niet in dank afnemen als we dit principe-gevecht op de rug van de inwoners die willen bouwen, zouden voeren. Wat de cijfers over de tweede woningen betreft, heeft het er alle schijn van, dat die 33 betrekking hebben op een groter gebied. Het cijfer klopt voor Sint-Annaland in elk geval in de verste verte niet. Aan de hand van de aansla gen woonforensenbelasting kunnen we die aantallen wel nagaan. In de afgelo pen drie jaar zijn er aan de Javadijk in Sint-Annaland hoogstens drie onthef fingen voor tweede woningen geweest, aldus de burgemeester die in het alge meen de teleurstelling van de raadscommissie over de halvering van de uitbreidingsplannen deelde. Foefjes met woningtoewijzing. Van Schetsen noemde het antwoord van de burgemeester van dusdanig gehalte dat hij dit volledig onderschreef. Ook hij vond dat de inwoners de dupe worden als de gemeenteraad deze zaak princi pieel gaat uitvechten. Het P.v.d.A.-raadslid was bang dat de samenstellers van de P.P.C.-brief het gelijk aan hun kant krijgen door allerlei andere foefjes, zoals o.a. de toewijzing van woningwetwoningen. De burgemeester merkte op, dat het standpunt van de P.P.C. ook wel inge blazen en opgedrongen is door het Rijk. "Het gaat hier echter over een beetje noodzakelijke armslag in Sint-Anna land en Poortvliet en niet over het vol lopen van het platteland. We moeten het bij dit stukje pragmatiek in eerste in stantie laten en op korte termijn een tweede plan Stoofweg aankaarten. Men dwingt je gewoon tot het inslqan van deze weg, tot aan de Kroon toe, met alle kosten daaraan verbonden", zei de bur gemeester. Erg onbevredigend. "De meeste ergernis wekt het gekronkel bij de P.P.C. Bij de afwijzing van plan Noord Sint-Maartensdijk zegt men: Jullie willen de kleine kernen toch laten groeien? Als we dat doen, dan mag het niet", zei van Schetsen. "Inderdaad, het heeft er alle schijn van dat er bij de P.C.C. naar behoefte naar zich toe gere deneerd wordt", vulde de burgemeester aan. Versluijs: "Deze situatie is erg onbevre digend. Het komt er op neer dat de pro vincie toch beslist". De burgemeester: "Zou het verg ver metel zijn dat de P.P.C. ook een beetje moeite heeft met dit stuk Rijksbeleid". Van Schetsen: "Is het niet zo, dat dit bij sommigen goed uitkomt?" De burgemeester: "Het Rijk denkt van voorbeelden in de Randstad zoals Monster en Nootdorp in Noord-Holland, maar dat is geen ver gelijking. Het gaat om een stuk reeël vertrouwen voor onze gemeente. Is er dan zo weinig vertrouwen in dit beleid? De commissie adviseert B. en W. nu met dit kleine plan accoord te gaan opdat het ongeschonden zo vlug mogelijk voor uitvoerig gereed is, maar de eigenlijke zaak zullen we tot op het bot uitvech ten", besloot de burgemeester. Belachelijk postzegelplan. Ten aanzien van plan D'ee sprak stede- bouwkundige Kelderman van een be lachelijk klein postzegelplannetje. B. en W. hebben er nu maar wat meer vorm van laten zien, maar het wordt een ver kleind plan in tijd. De P.P.C. zegt dat plan D'ee helemaal niet nodig is voor Poortvliet het is te groot en in de kom zou nog ruimte genoeg zijn. Men gaat daarbij voorbij aan het feit dat we de grond in plan Kom eerst nog bouwrijp moeten hebben. Aangezien het onaan vaardbaar is om op een houtje te bijten, moeten we met dit kleiner plan genoe gen nemen, want bouwgrond moet er zijn, zei de burgemeester. Van Schetsen wilde zijn rond plan Stoofweg geuite misnoegen hier wezen lijk aandikken omdat bij plan D'ee het kleine-kernen-beleid van de Thooise gemeenteraad wordt aangetast. "Kun nen we ons hier niet de luxe permitteren hier wel wat aan te doen", aldus het P.v.d.A.-raadslid. "Het uiterste wat we wilden doen, is het plan in fasen uitvoe ren. We willen doorpakken. We houden nu eerst ook geen vooroverleg meer met de P.P.C. Misschien komen we wel in botsing, maar we hebben voldoende gronden om de redelijkheid van ons plan aan te tonen. We zijn wat bouwgrond betreft afhankelijk van 1 perceel in plan West en dan van plan Kom in Poortvliet, aldus de bur gemeester. In plan Kom kan niet alles gebouwd worden, dus we hebben plan D'ee nodig, vulde stedebouwkundige Kelderman aan. Versluijs bracht naar voren dat men geen vertraging kan ris keren gezien ook de plannen van het landbouwmechanisatiebedrijf K. C. Dekker. Het plan D'ee wordt nu zo gauw mogelijk ter inzage gelegd, waar bij de hele procedure volgens de wet R.O. kan starten. De burgemeester concludeerde dat men met z'n allen misschien nog eens een keer in een bus naar het Abdijplein in Middelburg zou moeten gaan. Daar is door sommigen al veïi m.e bereikt. Hij verwachtte dat de voorzitter van de commissie R.O. ook wel op het matje geroepen zou worden voor nadere uit leg, maar daar was hij best toe bereid. Plan Gorishoek. Een derde beperking door de provincie, betrof het recreatieplan Gorishoek, waaraan op drie punten de goedkeuring was onthouden: 1. Een noordelijke perceel voor uitbrei ding van camping de Pluimpot; 2. Een oostelijk perceel met uitlooop- mogelijkheden voor camping Go rishoek; 3. Zuidelijk perceel met zomerhuizen. Versluijs stelde dat de commissie ook hier zijn ongenoegen over kan spuien, maar eveneens met de rug tegen de muur. "Nou is het niet het Rijk, maar G.S. die ons betuttelt. Het is gewoon een uitholling van de gemeentelijke taak. Ondanks dat de gemeente voorwarden in het bestemmingsplan Gorishoek heeft gebouwd, keuren G.S. het maar gedeeltelijk goed", zei het C.H.U.-raadslid. Stedebouwkundige Kelderman vond de handelwijze van de provincie bij Stoofweg en D'ee veel stringenter dan bij Gorishoek, dan ge deeltelijk is goedgekeurd. Ook de bur gemeester vond dat Gorishoek van een heel andere orde was. Zuivering afvalwater. De discussie draaide voornamelijk rond de uitbreiding van camping de Pluimpot, die maar ten dele wordt toe gestaan vanwege een onvoldoende ca paciteit van de zuiveringsinstallatie van camping-exploitant H. Zwikker. De provincie voert met gegevens van Pro vinciale Waterstaat aan, dat de installa tie niet goed zou zijn. Versluijs bracht echter naar voren, dat volgens de ju- li-rapporten van het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verheij öe installa tie op camping de Pluimpot in deze ex treem droge tijd uitzonderlijk goed werkte. Nog beter dan de rioolwaterzui veringsinstallatie in Tholen. De moeite wordt niet genomen om de situatie ter plaatste te bekijken. Het argument dat gehanteerd wordt is onredelijk, daar heb ik geen begrip voor", aldus het C.H.U.-raadslid. De burgemeester vond het begrijpelijk dat G.S. op de gegevens van hun technische dienst afgaan. Ook kon hij erin komen dat ze ten aanzien van het milieu de veilige kant nemen. Meerdere commissieleden vonden het ook merkwaardig dat op camping de Pluimpot eerst een groenstrook inge plant moet worden voordat een dienst woning met waslokaal gebouwd wordt. Als G.S. namelijk ook voor het laatste stukje uitbreiding vergunning zouden geven, zou de groenstrook weer verde rop - meer naar de boomgaard toe - moeten komen. Overigens is Zwikker reeds driftig op het bestemmingsplan vooruitgelopen, zei de burgemeester. Rijnberg was niet voor uitbreiding van het recreatiegebied. "Het zijn ruim te-verslindende projecten waardoor landbouwers gedupeerd worden", vond het S.G.P.-raadslid. Van Gorsel vond het onbegrijpelijk dat door de gedeelte lijke goedkeuring van G.S. nu nog een( perceel landbouw tussen twee recreatie terreinen is gehandhaafd. De bur gemeester ontraadde de commissie R.O.: in beroep te gaan bij G.S. omdat betrokkenen daardoor gedupeerd zou den worden. Daarom nam ook hier de Thooise commissie Ruimtelijke Orde ning dinsdagavond maar genoegen mee. Halvering uitbreidingsplannen Sint-Annaland en Poortvliet. Grondprijzenverschil niet leuk. Commissie Financiën consta teerde dat bibliotheek lieve cent kost. Raadslid de Korte stopt ermee. Succesvolle expositie in de Mee- stoof. Het Thooise vragenuurtje. Hoe "nat" is de gemeente Tho len? Begrotingsplanning voor novem ber. Langhaar honden in Poortvliet. Stratenloop in Sint-Maar tensdijk. Keetje Hage wereldkampioene. Sportvelden in langzaam herstel. Voetbalcompetitie gestart. DENKT ALEER GIJ DOENDE ZIJT EN DOENDE DENKT DAN NOG Dit nummer bestaat uiL 12 pagi na's. Maandagmiddag 6 september 1976 gaf dhr. J.D. de Korte in de Thooise gemee nteraad te kennen, dat hij voor de functie van raadslid moet bedanken. Een op dat moment voor menigeen nog wel wat ver rassende mededeling, al waren er de laatste tijd aanwijzingen dat de druk be zette CHU-man wel ergens een schreef moest zetten. Dhr. de Korte is al verschillende jaren ambtenaar bij het waterschap Tholen. Toen begin 1976 de voormalig ontvan ger-griffier A.K. Kieviet om gezond heidsredenen met vervroegd pensioen ging, werd de Korte in zijn plaats be noemd. Met het al eerder beklede raadslidmaatschap bleek het voor de nieuwe ontvanger-griffier wat te veel van het goede te zijn. Hij moest om ge zondheidsredenen al enkele raads- en commissievergaderingen verstek laten gaan, droeg het fractievoorzitterschap over aan partijgenoot J. Versluijs en kwam tenslotte na doktersadvies tot de conclusie dat hij een nog verdergaande stap moest nemen. "Na overleg met onze fractie en een voorafgaand gesprek met de bur gemeester, wil ik thans in deze vergade ring mededeling doen, dat ik binnen enkele dagen de voorzitter van het hoofdstembureau wil verzoeken mij ontslag te verlenen als lid van de Thooise gemeenteraad. Dat met ingang van de datum waarop mijn opvolger in functie kan treden. De taak bij het wa terschap is van zodanige omvang, dat het mij niet meer mogelijk is het raadswerk tenvolle in het belang der gemeenschap te verrichten. U zult begrijpen, dat het me moeilijk valt dit mooie en boeiende werk te moeten neerleggen, maar uit een oogpunt van juiste verantwoordelijkheid tegenover mijn gezin, mijn werkgever en mijzelf ben ik genoodzaakt deze beslissing te nemen", zo luidde de verklaring van dhr. de Korte M.J. Geuze opvolger? Volgens de kandidatenlijst raadsver kiezingen 29 mei 1974 staan er op de CHU-lijst na de benoemde raadsleden de Korte en Versluijs, dhr. M.J. Geuze te Poortvliet, een 63-jarige landbouwer die wethouder van de voormalige gemeente Poortvliet is geweest en ook nog een tijdje raadslid in de nieuwe gemeente Tholen. Nummer vier staat mevr. M.W. Geuze-van de Zande van "de Wouter" uit Oud-Vossemeer die nog niet eerder zitting heeft gehad in een gemeente bestuur. Verdere kandidaten zijn W.L. Bijl uit Tholen en W.M. van Tiggele uit Poortvliet, die beiden voor de herinde ling raadslid in hun woonplaats waren. De 39-jarige de Korte kwam na de her indeling in de gemeenteraad en vormde samen met ir. M.A. Geuze uit Poortvliet de CHU-fractie. De inwerkperiode was voor de jeugdige bestuurder niet al .te moeilijk door de grote steun van bestuurs-veteraan-deskundige ir. Geuze. De zwaarste taak kwam pas op het moment dat laatstgenoemde om ge zondheidsredenen moest bedanken. Hij werd opgevolgd door zijn plaatsgenoot M.J. Geuze, maar de nog minder ge routineerde De Korte werd fractievoor zitter. Als raadslid waargemaakt Het zal niet alleen menig inwoner, maar ongetwijfeld ook menig collega-raadslid spijten de Korte te zien vertrekken. Hij volbracht zijn taak met jeugdig elan. met volop enthousiasme en liefde voor zijn streek, vaak spontaan in uitlating en meningsovertuiging. Niet deelnemende aan het dagelijks bestuur behoorde hij tot de confessionele vier (2xCHU, 1KVP, 1ARP) die men tot de oppositie mocht rekenen. Mede als gevolg van de spontaniteit botsten soms de meningen, maar zelfs ook bij een verkeerde bena dering, wat uiteraard ook een persoon lijke overtuiging kon zijn, kon niemand van de andere bestuurders of burgers het CHU-raadslid verwijten, dat hij niet voor het belang van zijn gemeente op de bres stond. Zijn grootste hartzeer was een mogelijke achteruitgang van de kleine kernen. In Sint-Maartensdijk won hij veel sympathie door zijn inzet, o.a. voor erfpachtzaken. Voor ons gevoel wist de Korte met alle menselijke tekortkomingen zich en als raadslid waar te maken en als vertegen woordiger van zijn partij. Het heengaan van geroutineerde ouderen is vaak een verlies in de samenleving, het vertrek ken van jongeren kan inhouden dat verwachtingen niet vervuld worden. De gemeenschap mag erkentelijk zijn, ook al was de raadsperiode de Korte (te) kort. VVD-er J.L. van Gorsel vond de suggestie van CHU-er J.D. de Korte maandagmiddag in de Thooise raadsvergadering om er voor de gemeente een uniforme bouwgrondprijs van te maken nog zo gek niet. De verlangens in dat opzicht werden echter snel de bodem ingeslagen via het antwoord van burgemeester J.E. van Boeijen, dat grondprijzen alleen kunnen worden afgeleid van exploitatiekosten en daarom voor elk bestemmingsplan verschillend kunnen zijn. ook al zijn de nuances de laatste jaren al belangrijk geringer dan bij de afzonderlijke 7 Thooise gemeenten. De uniforme grondprijssuggestie kwam uit de CHU-lucht vallen rond de moeilijkhe den met de grondprijzen voor de sociale woningbouw. Daarbij heeft namelijk de minister een andere mening dan het provinciaal- en gemeentebestuur. De minister wil een lagere prijs dan de exploitatieberekening gewenst maakt, terwijl het provinciaal bestuur juist de gemeente op het hart bindt kostendekkende grondprijzen te berekenen. SGP-woordvoerder M. van Dijke vreesde dat het verschil bekostigd zal moeten worden door de particuliere bouwer. De raadsvoorzitter kon dat niet ontken nen, een euvel dat al veel eerder in de grote steden speelt. Het is een heel ver velende zaak, temeer omdat je lang niet altijd precies weet hoeveel sociale wo ningbouw je in een bepaald bestem mingsplan zal kunnen realiseren. Het gevolg kan zijn dat de laatste grond in zo'n plan voor particuliere bouw bestemd, veel te duur gaat worden. We zullen daarom alle moeite moeten doen, zo vond de raadsvoorzitter, dat de mi nister de herberekende prijs accepteert. De kwestie kwam aan de orde bij het voorstel tot uitgifte van bouwgrond aan de Stichting "Beter Wonen", waarbij het nog ging om realisering van het sociale woningbouwprogramma van 1975. Er was over alle prijzen, die voor wo- ningwetbouw moeten gelden, nog geen overeenstemming bereikt met het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Wel kon de minister akkoord gaan met de voor de kernen Tholen en Sint Maartensdijk, die het eerst aan bod waren gekomen voor bouwvolumerealisering 1975, geldende grondprijs. De gevolgen voor de andere kernen hebben we in ons vorig nummer reeds opgesomd. De heer Van Gorsel informeerde, waarom die sociale woningbouw 1975 eigenlijk een jaar te laat aan de orde komt. Is dat alleen omdat de minister niet akkoord ging en legt de minister andere normen aan voor de kleinere kernen dan voor Tholen-stad en Sint Maartensdijk. Waarom is die grond- verkoop niet tegelijk gerealiseerd met die van Tholen en Sint Maartensdijk en vergt het nu weer een nieuwe bereke ning. Het is de VVD niet precies duide lijk, hoe in deze wordt gemanoeuvreerd. Draait straks de gemeente op voor het kostenverschil, zo informeerde de heer Van Gorsel, die nogal wat tegenstrij digheden zag tussen de rijks- en provin ciale overheden. De heer Van Gorsel zou maar meteen willen horen hoe het nu staat met het woningcontingent 1976. Wethouder L.J. Koopman wees er op, dat de minister bijvoorbeeld achterpa den bij sociale woningbouw met een breedte van 1.20 m. genoeg vindt, maar b. en w. vinden, dat die 2 meter breed moeten zijn. Een post onvoorzien mag er van de minister niet bij zijn. Het is niet zo, dat de minister verschil maakt tussen grote of kleine kernen, maar Tho len-stad en Sint Maartensdijk zaten toen nog goed met de grondprijs. Waarom de realisering in de andere kernen is opge houden kon weth. Koopman ook niet zeggen. Hij kon het met de opmerking van de raadsleden wel eens zijn, dat als de minister de hogere prijzen niet goed keurt, de particuliere woningbouwer er voor moet opdraaien. Gedeputeerden dwingen tot een hogere prijs en de mi nister zegt dat we niet zo'n hoge prijs mogen berekenen, maar we zullen toch de exploitatiekosten moeten zien te dekken, zo oordeelde weth. Koopman. ARP-er W.C. van Kempen constateerde eveneens een controverse tussen het mi nisterie en het provinciaal bestuur. Het kon wel eens zo worden, dat het parti culiere bouwinitiatief daardoor de nek wordt omgedraaid. De voorzitter beantwoordde hierna nog de vraag van raadslid Van Gorsel dat het woningbouwcontingent 1976 bijna rond is. Op een paar tientjes na is het gat dicht, zei burgemeester Van Boeijen. Ook wethouder Moerland verzekerde dat dienaangaande de onderhandelin gen zijn afgesloten, maar op het vast stellen van de huurprijs heeft Vol kshuisvesting nog niet gereageerd. Wethouder Moerland kon dan ook de vraag van de heer Van Schetsen (PvdA) wat ongeveer de huurprijs zal zijn van het woningcontingent 1976 niet beantwoorden. De heer Van Gorsel bleef het zwaar op de maag liggen, dat een duurdere grondprijs straks op de particulier afge wenteld zal worden, ook al zag dhr. Van Schetsen in zoverre compensatie, dat het de mensen met de laagste inkomens toch wel ten goede komt. Iemand die een riante bungalow kan bouwen, kan ook wat gemakkelijker een hogere grondprijs neertellen, dan hij of zij die met een huurwoning genoegen moet nemen. De raad besloot in elk geval tot gron- duitgifte aan Beter Wonen tegen eerder vastgestelde prijzen met het verzoek aan de woningstichting er bij de minister al-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1