Hartelijke huldiging van Lia Duine in Oud-Vossemeer Thoolse horeca wil met fractieleiders praten MIEN VAN VESSEM VEERTIG JAAR BIJ TANTE POST MARKT DEZE WEEK u Bestemmingsplannen in Commissie R.O. Laatste Smalstad-dagen in de Meestoot Veelvoudig Olympisch kampioene onder de indruk van meeleven in geboorteplaats Overleg over plaats zuiveringsinstallatie Scherpenisse voorbarig Geslaagden ziekenhuis Lievensberg Waarderende woorden en geschenken bij PTT-jubileum in Thoien Donderdag 2 september 1976 32e jaargang no. 41 Je blijft van ons Ondersteuning eigen gevoel 't Heeft me overvallen Zonnige toekomst Vraagbaken voor Thoien 't Botert best O Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665,2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50.. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 Incl. btw. Hftofck-edacteur - uitgever G. Heijboer. Herinnerend aan de hoorzitting over stadskern oost Thoien en de handteke ningenactie voor behoud van de mu ziektent op de Thoolse markt, lijkt het erop, dat een stads- of dorpskern zich omringd weet door warm burgergevoel. Toch kwam er dat niet zo sterk uit in de discussie tijdens de hoorzitting over wij zigingen in het hart van-de Smalstad. Veel meer een praktische benadering dan folkloristische hartkloppingen. Dat niet alleen bij het bedrijfsleven, die snel onraad ruikt, maar ook bij de burger die als het ware een vrijheidsbeperking voorzag. Vaak wordt vergeten te geven en te nemen. In de eerste plaats zal de burger er ook vanuit moeten gaan, dat wanneer een gemeenteraad de reconstructie van de markt op de urgentielijst plaatst, het erom te doen is een fraaier geheel te doen ontstaan. Gevolg van die wens is, dat gemeentewerken een plan maakt. Er hingen maandagavond in Haestinge zelfs drie plannen aan de muur met kleurenfoto's van de panden aan de markt. Een verandering vindt echter nauwelijks doorgaan, zonder dat de een of de ander er een zere teen aan over houdt. De achtergrond van die pijn is gewoon lijk terug te vinden in een princi pe-besluit. De Thoolse gemeenteraad besloot Smerdiek aan tewijzen als bestuurszetel. Als de burgerij die voordelen krijgt, zal het ook enige andere gevolgen moeten aanvaarden. Consequenties die in we zen en onder meer vervat zijn in de re constructieplannen van de Markt in Sint-Maartensdijk. Daar immers heeft men aan bruidsauto's gedacht en dat vergt parkeermogelijkheden en dat eist ook enige entourage. Zodra een collega zo'n keuze doet, neemt het ook enkele verplichtingen op zich. Het minste is haast wel een pleintje te scheppen voor het gemeentehuis, waar mogelijk de hu welijken vöor een gemeente van bijna 18.000 zielen zullen worden voltrokken. Ja, daar zal wel een of andere burger in zo'n omgeving minder happig op zijn. Daardoor zal een of ander bedrijf on getwijfeld wel een bepaald veertje moe ten laten. Men kan zich zo maar niet een slreekfunctie permitteren. Als het alleen maar voordeel zou opleveren, was het nog niet te laat. Dan was er ook geen enkel bedrijf zonder winkeldochters. Die blijven er onherroepelijk, waardoor het nog lang geen ongezond bedrijf be hoeft te zijn. Wel geven en nemen. De commissie openbare werken nam het niet, want die heeft al zoveel gegeven. Het miljoen voor de Ten Ankerweg zit nog vers in het geheugen. Door de sub sidieverlening worden B en W, gemee ntewerken en raad als het ware opge jaagd en dat gaat soms ten koste van een zorgvuldige afweging van alle punten. Men kan niet rustig beslissen. Gezien de geheimzinnigheid over de kosten - in de commissie B.L. worden wel cijfers ge noemd, in de commissie O.W. niet - en de verschillende bedragen die ter sprake zijn gebracht, zijn de raadsleden extra waakzaam. Als men naar de tegenvaller bij de Ten Ankerweg kijkt, lijkt het geld van de gemeente Thoien niet op te kunnen, maar zo moet het toch nooit meer. Dan zit de gemeenteraad, evenals maanda gavond de commissie O.W., voor spek en bonen. De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad houdt dinsdagavond om acht uur een openbare vergadering in het gemeente huis te Thoien. Aan de orde k®men verschillende bestemmingsplannen, zodat belangheb benden en belangstellenden van harte welkom zijn. Eerst komt plan Stoofweg Sint-Annaland aan bod. De reacties van de overlegpartners zijn bekend over dit onderwerp, zodat de procedure weer een stap verder kan komen. Ten tweede behandelt de commissie plan Gorishoek, dat gedeeltelijk door G.S. van Zeeland is goedgekeurd. Ver volgens komt het ontwerp-bestem- mingsplan stadskern Oost in Thoien ter sprake. Hierover is het vooroverleg af gerond. Ten vierde gaat het om het ont- werp-bestemmingsplan D'Ee in Poort vliet en tenslotte komt een wijziging van het bestemmingsplan Achter 't Bos Sint-Maartensdijk ter sprake. Wie nog iets meer wil weten over de 15e eeuwse vier keer getrouwde Jacoba Van Beieren en haar contac ten met Sint- Maartensdijk, doet er goed aan nog vanmiddag het streekmuseum de Mee- stoof in Sint-Annaland te bezoeken. Dat kan dan ook nog morgen (vrijdag) en zaterdagmiddag van drie tot vijf uur, maar dan is de tentoonstelling, die toch aardig wat bezoekers trok, afgelopen. Het bestuur kon ons deze week berich ten, dat het schuurtje dat in de tuin ach ter de Meestoof wordt gebouwd, is aan besteed maar nog niet gegund. Verder dank voor museum-bijdragen aan Mevr. den Haan uit Sint-Annaland, mevr. Giljam uit Thoien en mevr. Bras-Kloet uit Sint-Maartensdijk. "Zoveel mensen op de been in het dorp waar je 23 jaar hebt doorgebracht, dan gaat je hart open. Ik ben onder de indruk van het gebeuren.' "t was geweldig, harte lijk dank". Lia Duine, die tijdens de olympische spelen voor geh; "d:rapt>Toronto (Canada) zeven keer op het erepodium stond, kreeg zaterdag in haar geboorte plaats OudVossemeer de fijnste ont vangst en huldiging die ze zich kon in denken. Begeleid door paarden en de vrolijke klanken van de Oud-Vossemeerse mu ziekvereniging, maakte ze in een open rijtuig een rondrit. Vlaggen wapperden en vele inwoners waren op de been om de olympische zwemster hulde te brengen voor haar doorzettingsvermogen£. "Als alle mensen het karakter van Lia hadden, dan zou er nog veel meer tot stand kunnen komen", zei de voorzitter van het huldigingscomite, pastoor A. Vermeulen; in het dorpshuis de Nos- senkuil. "U gaat voor ons de geschiede nis in als de olympische sportvrouw 1976. Het zal wel nooit meer voorkomen dat er uit Oud-Vossemeer een olympisch kandidaat zal zijn. Dat alleen al, die af vaardiging, maak je voor de tweede keer niet zo maar mee. De verenigingen kwamen bij elkaar en besloten Lia te huldigen, ongeacht de resultaten, dat heeft ze verdiend vanwege haar deelname. Als herinne ring wilden we een aardige attentie be wijzen. De bedoeling was zo maar een gewoon cadeautje, maar 't is gelukt een heel aardig cadeau te kopen dank zij de spontane medewerking van verenibgin- gen en particulieren. Wij bewonderen U om uw moed, durf, wilskracht en geestesinstelling. Uw ver richtingen in Toronto moeten wel be- wonderendswaardig geweest zijn. U hebt niet alleen meegedaan, nee U hebt er nog een schepje bovenop gedaaan door met zoveel medailles 5 gouden, 2 zilveren) thuis te komen", aldus Pastoor Vermeulen. Burgemeester J.E. Van Boeijen noemde de huldiging een enthousiast initiatief. Hij was er blij mee dat zovelen rond de olympisch kampioene geschaard waren in het dorpshuis. De burgemeester wierp de vraag op, wat de reden voor zo'n grootste ontvangst kan zijn voor iemand die drie jaar geleden in Bergen op Zoom is gaan wonen. Ik kan de sluizen van m'n hart gerust openzetten, want het feit dat je in Bergen op Zoom woont, is geen belemmering voor deze hulde. Wat zit ten er dan voor gevoelens achter? Zit Oud-Vossmeer om een feestje verlegen? Nee, want als er 1 plaats is waar dat niet het geval is, dan is het Oud-Vossemeer", zei de burgemeester, wat met apllaus werd onderstreept. "Moet Oud-Vosse- meer dan iemand hebben om zich om heen te scharen? Nee, want Oud-Vosse meer kan bogen op de geboortegrond van de Roosevelts. De reden is meer eens een Zeeuw, altijd een Zeeuw. Je blijft van ons, we doen net alsof je nog in Oud-Vossemeer woont. Als hechte ge meenschap staan we allemaal op ons kop als een OudVossemeerse uitverko ren is voor deelname aan de olympische spelen. Die hartelijkheid en verbonden heid is de reden voor dit feest", aldus de burgemeester. Hij vond het geweldig voor Lia en haar Namens de Oud-Vossemeerse gemee nschap bood burgemeester J.E. van Boeijen zaterdagmiddag bij de huldiging van de vijfvoudig Olympisch zwem- kampioene Lia Duine in het dorpshuis De Vossenkuil, een filmprojector aan. Het gemeentebestuur deed "Thoien' stad en eiland" cadeau. Voor deze offi ciële huldiging werd er een rijtoer ge maakt waarvoor veel belangstelling was. familie dat in het olympisch bad te To ronto vijf gouden en twee zilveren me dailles werden veroverd. De gemeente deelt in die vreugde en daarom felicite ren we je heel hartelijk. Wij vinden dat Thoien nog steeds de meeste rechten heeft op onze Lia Duine. Het optreden in Toronto is in verschil lende opzichten een belangrijk feit. Ten eerste heb je er zelf een kik aan beleefd. Je hebt temidden van vrienden en vriendinnen uit vijftig landen de vreugde van de spelen meegemaakt. Met bovendien nog veel successen. Die ondersteuningevan je eigen gevoel is niet alleen van belang voor jezelf. De hele groep van mensen die op de een of andere manier gehandicapt zijn, heeft het een kik gegeven. Het is geen gewel dige zaak je vrij, vrolijk en gelukkig te kunnen bewegen in de maatschappij. Met spanning hebben we je verrichtin gen gevolgd, maar ons geduld werd lang op de proef gesteld omdat er zo weinig in de krant stond. Je bent nu ingehaald en rondgereden in je geboorteplaats. We zijn blij op deze vreugdevolle dag. We verheugen ons erover dat je langzaam een beetje terugkomt naar Thoien je gaat nu les geven op de chr. mavo, on danks datje in Bergen Op Zoom woont, zal de relatie en sympathie blijven bestaan, aldus de burgemeester. Een driewerf hoera sloot de toespraak van dhr. Van Boeijen af, waarna hij een filmprojector overhandigde aan Lia Duine. Namens het gemeentebestuur gaf de burgemeester "Thoien, stad en eiland" ten geschenke. Hij wees erop, dat dit cadeau alleen bij bijzondere gelegenhe den aan belangrijke personen wordt ge geven. "Ontzettend bedankt", zei de vijfvoudig olympisch kampioene, die in Toronto verschillende filmopnamen heeft ge maakt, zodat de projector prima van pas komt. "Bedankt voor de nulde en het meeleven en de belangstelling. Voordat ik wegging wist ik niet dat er zo met mij werd meegeleefd, 't Heeft me £overval- len. Ik vond het ontzettend fijn", aldus Lia Duine in de met verenigingsver- tegen.oordigers gevulde Vossenkuil. Pastoor Vermeulen sprak de hoop uit, dat zij nog veel plezier aan het cadeau mag beleven. Hij dankte het gemeente bestuur voor de medewerking, evenals de plattelandsvrouwen, die de zaal met bloemen van de heren de Leeuw en Kouwen hadden versierd. "We hopen dat we weer op U allen mogen rekenen als er in Oud-Vossemeer weer iets op het spel staat", zo besloot de voorzitter van het huldigingscomite. Met dit alles kreeg Lia Duine in haar geboortedorp heel wat meer waardering dan op haar school, de Roncalli scho lengemeenschap in Bergen op Zoom, waar ze in de koffiepauze een poc ketboek kreeg. In de schoolkrant werd er met geen letter melding van gemaakt. Ze weet nog niet of ze met de topsport zal stoppen want het zwemmen is "de lust in haar leven". Nu vergt de school echter weer de eerste aandacht. Behalve aan het Roncalli werkt Lia Duine sinds het begin van het nieuwe schoolseizoen als lerares Nederlands ook aan de chr. mavo in Thoien. Horeca-ondernemers van het eiland Thoien hebben dinsdagavond in Tolrust een vergadering gehouden onder leiding van voorzitter A.J. Slager uit Sint'An- naland. Hij stelde het bijzonder op prijs dat de ambtenaar drank en horecazaken van de gemeente Thoien, dhr. W.A.M. Verschuuren, aanwezig was om deskun dige voorlichting te geven. Tot dusver vormde men een afdeling van de Nederlandse horecabond, maar de op zichzelf zeer nuttige vakorganisa tie was toch vooral bedoeld voor de Het is voorbarig in dit prille stadium uitvoerig overleg te openen over de plaats van de zuiveringsinstallatie bij Scherpenisse. B en W van Thoien ant woordden dat op schriftelijke vragen van de pvda-fractie. "Pas wanneer op grond van een techno logisch onderzoek een definitief standpunt is ingenomen ten aanzien van de meest gewenste plaats - waarbij een aantal alternatieven overigens niet on denkbaar zijn- heeft het zin dergelijke projecties op zijn planologische merites te toetsen en te beoordelen. Uiteraard zal in een voorkomend geval overleg worden gevoerd met de commissie ruimtelijke ordening", aldus B en W. Het waterschap dient volgens de pro vinciale verorverordening verontreini ging oppervlaktewateren Zeeland een bestrijdingsplan vast te stellen. Dit is een globaal programma van eisen, zonder dat in detail wordt getreden over de precieze vestigingplaatsen en mogelijke trace's voor pers- of afvoerleidingen. In eerste instantie ging de voorkeur van het waterschap uit naar een zui veringsinstallatie bij de Bakkersdijk te Scherpenisse. In een later stadium is besloten de mogelijkheden te onderzoe ken voor vestiging bij de Platteweg te Scherpenisse, aldus B en W van Thoien. grotere horecabedrijven met meerdere personeelsleden enz. Dan kan men ook meer profiteren van deskundige advie zen dan de familiebedrijven op Thoien ooit kunnen en moeten doen. Besloten werd daarom als afdeling uit te treden. Individueel kan men lid blijven, maar Thoien vormt geen georganiseerde af deling meer. Per jaar bedroeg de contri butie van de Ned. Horecabond per lid zonder personeel 25 gulden. De aanwezigen zagen meer heil in een afzonderlijke Thoolse afdeling, waar door meer direct gerichte belangen be hartigd kunnen worden. Zestien leden meldden zich aan voor een eilandelijke horecabond. Het bestaande bfestuur zal zijn werk voortzetten, zij het dat in een volgende week te houden vergadering de functies onderling verdeeld zullen worden. Dhr. A.J. Slager uit Sint-Anna land is voorzitter, C. Luijsterburg uit Thoien secretaris. Nieuw bestuurslid werd N. Oosterveen uit Poortvliet en verder hebben in het bestuur zitting J. Hol uit Thoien, Mevr. Smits uit Stave- nisse, P.J. Van Houdt, uit Sint-Maar tensdijk en H. Rijnberg uit Sint-Anna land. De eerste beslissing van de nieuwe eilandelijke horecavereniging was de fractieleiders uit de Thoolse gemeente raad uit te nodigen voor een gesprek om de problemen te bespreken die er in de regio voor deze middenstanders liggen. De bedoeling is, de sluitingstijden aan te roeren, de exploitatie van kantines en de verkoop van niet-zwak alcoholische dranken buiten horeca en slijterijen om, e.d. een gesprek dat vooral bedoeld is tot verbetering van het wederzijds begrip voor zowel principiële achtergronden als zakelijke belangen. De contributie werd bepaald op 50 gulden per lid per jaar, wat altijd nog 155 gulden minder is dan aan de Ned. Horecabond betaald moet worden. Verder is het de bedoeling als attractie een biertapwedstrijd te organi seren zoals dat in vele plaatsen gebeurd. Tijdens de discussie bleek de inbreng van ambtenaar Verschuuren, die overi gens binnenkort naar Bruinisse vertrekt, voor bestuur en leden van groot belang. Geven en nemen 0 Veel waarde aan veel parkeer plaatsen op Smerdiekse Markt Commissie o.w. lijk vinden kon draai moei- Commissie b.l. voor beperkte re constructie 0 Nog geen overleg over plaats zui veringsinstallatie 0 Geen stil alarm brandweer 0 Vijfvoudig Olympisch kampioene Lia Duine in trotse geboorte plaats gehuldigd 0 Mien van Vessem veertig jaar bij PTT Geslaagde plegers verpleegsters en ver- Thoolse horeca vraagt onderhoud met fractieleiders Sportvelden gesloten blijven dit weekend Geen Coen maar Tromp 0 KIJKEN IS NOG GEEN ZIEN, LUISTEREN IS NOG GEEN HOREN. 0 Dit nummer bestaat uit 8 pagi- Bij de achttien mannen en vrouwen die in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom het diploma ziekenverpleging A behaalden, ,;aren uit onze streek dhr. A.M. Janssen uit Thoien; Mej. M.C. Poot uit Scherpenisse, Dhr. H. Brink man uit Sint-Maartensdijk, Mevr. A.P. Moerland-Dane uit Sint-Annaland. "Het stemt tot grote dankbaarheid dat U dit jubileum bereikt. Veertig jaar bij de PTT, dat halen maar heel weinig dames" dat zei Dhr. J.C. Haverhoek, directeur postkantoor Bergen op Zoom, vrijdag middag in het hervormd verenigingsge bouw De Wingerd in Thoien, waar Mej. J. van Vessem haar veertigjarig PTT-ju- bileum vierde. Haar zuster met echtgenote en kinderen waren daarbij aanwezig, evenals vele PTT'ers van het eiland Thoien en stafleden uit Bergen op Zoom. "We weten niet wat er boven ons hoofd hangt als je begint bij een bedrijf', aldus Dhr Haverhoek. Mej. Van Vessem be gon als zogenaamde lokale kracht, kan toorbediende in Thoien en dat hebt U ook steeds als standplaats kunnen hou den. Toch bent U nogal eens op stap geweest, want in de oorlog hebt u in 17 plaatsen (o.a.Goes, Hulst, Sas van Gent, Kaatsheuvel, Heusden, Raamsdonk- veer) vervangen. In maart 1964 werd u hoofdemploye. De omzetting van het postkantoor Thoien van hoofd- in hulp kantoor was een hele verandering. Mej. Cornelisse ging naar Terneuzen en U bleef in Thoien dat kos4tte wel wat hoofdbrekens, want de taken waren verminderd zodat het moeilijk was om u op het hulppostkantoor Thoien te handhaven. U zat echter met uw moe der. We konden wat werk van de centrale directie van Bergen op Zoom naar Thoien overbrengen en daar waren we erg blij mee, aangezien U daardoor in Thoien kon blijven.Het is fijn dat de huidige kantoorhouder Dielissen dat heel goed heeft opgevangen. U kon bij de PTT werken en uw moeder niet te kort doen. We weten niet wat de toe komst brengt, maar u zult deze toekomst wel met enig vertrouwen tegemoet kun nen zien. U kunt met vrede de PTT ver laten", aldus Dhr Haverhoek. Hij overhandigde Mej. Van Vessem vervolgens een oorkonde, een gouden speldje, een gratificatie en een felicita tiebrief van directeur Vis van het post- district Middelburg. De voorzitter van het PTT-jubi leumfonds, dhr. J. Weijts uit Bergen op Zoom, bracht zijn hartelijke felicitaties over namens het ressort Bergen op Zoom. Hij kende Mej. Van Vessem per soonlijk al heel lang gezien de PTTcon- Directeur J.C. Haverhoek uit Bergen op Zoom overhandigde mej. J. van Vessem uit Thoien vrijdagmiddag in De Wingerd de oorkonde en het speldje ter gelegen heid van haar 40-jarig PTT-jubileum. tacten als hoofdkantoren en later werd dit nog intensiever toen Thoien hulp kantoor werd. "We hebben nooit geen onenigheid gehad, hoewel de omstan digheden niet altijd rooskleurig zijn ge weest. Waarom zou je daarom niet een traan mogen laten. Ondanks alles ligt er nog een mooie toekomst te wachten als je de manier weet te vinden. Je wordt niet oud zolang je idealen hebt, ook al kun je ze niet allemaal verwezenlijken. Ik wens je van harte een zonnige toe komst tegemoet. De oneffenheden kun je wegstrijken met optimisme, idealisme en gods vertrouwen", aldus Shr Weijts, die namens het jubileumfonds een strij kijzer aanbood. Dhr. C.A. Dielissen, kantoorhouder in Thoien, bracht in dichtvorm zijn felici taties over, hij zei onder meer dat hij in vier jaar samenwerking het wel en wee met Mien had gedeeld. In die veertig jaar op het postkantoor Thoien heeft ze heel wat collega's meegemaakt. Ze was niet erg voor vernieuwingen, maar door haar inzet heeft ze voldaan aan de mo derne eisen", aldus dhr. Dielissen, die tenslotte een geschenk aanbood. Namens de oud-gedienden van het eiland Thoien dankte kantoorhouder A.J. Scherpenisse uit 5int-Annaland voor de goede samenwerking. Hij her innerde zich nog de eerste kennismaking met Mej. Van Vessem via de telefoon, toen hij op het postkantoor kwam. '"t was een leuke tijd, vooral töen Thoien nog hoofdkantoor was. Mien was de vraagbaken voor het eiland Thoien. Ze heeft over de broeders en zusters van tante post op Thoien al die jaren lopen te moederen. Als oude garde willen we deze autostofzuiger aanbieden", aldus kantoorhouder Scherpenisse. In zijn functie van wethouder, bracht hij Mej. Van Vessem namens het gemee ntebestuur en de ganse bevolking dank voor haar inzet. U was een van de steunpilaren van het postkantoor Tho ien. Wij danken U voor het dienen van de bevolking. Het is goed geweest, zei dhr. Scherpeniise. In haar dankwoord feliciteerde mej. Van Vessem eerst dhr. Haverhoek met zijn promotie tot directeur le klasse van het postkantoor Bergen op Zoom en dhr. A.C. Boertjes (chef geldzaken in Bergen op Zoom) met zijn benoeming tot di recteur van het postkantoor Gemert. Zij dankte de heren Vis, Haverhoek en Dielissen voor de geboden mogelijkhe den om tot het laatste toe haar hoogbe jaarde moeder te kunnen helpen. "Ik zal het nooit vergeten", zei Mej. Van Ves sem. Zij bracht verder dank voor de prachtige cadeaus als het strijkijzer, het broodrooster, de autostofzuiger en de bloemen. De jubilaresse herinnerde tenslotte nog aan enkele belangrijke pe rioden zoals de doorlopende openstel ling in 1938, de oorlog in 1940, de ramp van 1953 en de automatisering van de telefoon in 1957. Toen verdwenen er acht dames van het kantoor Thoien en dat wel jammer. Ook de omzetting van hoofd- in hulpkantoor was een hele verandering. Mej. Van Vessem was ingenomen met de aanwezigheid van oud-collega van Egmond. Ze zei verder nog, dat ze ver schillende keren waarnemend kan toorhouder is geweest, maar het werd allemaal te zwaar. Gelukkig is dhr Dielissen gekomen. Dat botert best, zo besloot Mej. Van Vessem, al veertig jaar een vertrouwd gezicht op het postkan toor in Thoien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1