Gevolgen intrekking plan de Krabbenkreek in Sint- Philipsland niet te overzien Sint-Philipsland nu bij arbeidsbureau Tholen Bronzen schaatsenrijdster voor de Rieburch SGP-voorstel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen Vakantievangst Oud huls, wees Jong.. Fliplandse raad over zondagsrust, recreatie, prikkeldraad, onbehoorlijk bestuur, onrechtmatige overheidsdaad en domme opmerkingen intergemeentelijk orgaan. Bij de SEVERS MODE BOETIEK PAK EVEN UW ZAKBOEKJE P.v.d.A. stelt vragen over zuiveringinstallatie Donderdag 19 augustus 1976 Niet gebruikelijk Zondagsheiliging Grote verantwoordelijkheid Onzorgvuldigheid G.S. Ondoordachte stap Zelfstandigheid in gevaar Democratie en dwang Controversiële zaken Kraken in plaats van maken Domme opmerking Niet legale recreatie Particulier initiatief Overal omheen gedraaid Gevolg wethouderschap fi MODEBRILLEN Rwmulder EENDRACHTBODE proportie. Het Kanaalschap is een Krabbenkreek gaat het om een Een pittige discussie van 1 1/2 uuheeft woensdag avond 11 augustus in de gemeenteraad van Sint-Philipsland geen verandering gebracht in de standpunten ten aanzien van het in oktober 1973 vastgestelde bestemmingsplan zomerhuizenterrein de Krabbenkreek. Zoals verwacht werd het initiatiefvoorstel van de S.G.P. met 4 (S.G.P.) tegen, 3 (P.V.A.B. P.C.G.) stemmen aangenomen, waarmee het plan werd ingetrokken. Gedeputeerde Staten van Zeeland gaan zich nu beraden over het wel of niet goedkeuren van dit besluit. Burgemeester G. van den Berg wees voor de discussie op het ongebruikelijke van dit S.G.P.-voorstel. Raadslid G. J. de Jager deed nog een poging om de behandeling van het voorstel uit te stellen, maar dat lukte niet. Wethouders L. Walpot sprak van een logische voortzetting van een consequent beleid. Hoewel het initiatiefvoorstel door de S.G.P.- fractievoorzitter L. den Engelsman was ondertekend, nam wethouder Walpot het leeuwenaandeel van de verdediging voor zijn rekening. Raadslid de Jager rekende uit, dat Walpot 23 minuten aan het woord was. Hij bleek strijdvaardig -en interumpeerde toen andere raadsleden aan het woord waren, maar de S.G.P.- wethouder liep uiteindelijk stuk op de strakke leiding van burgemeester Van den Berg. „Niemand voert meer dan twee keer het woord", zei de raadsvoorzitter, toen Walpot voor de derde keer de strijdbijl opnam. Fractievoorzitter Den Engelsman en raadslid P. van Hekken moesten het toen verder - opknappen met spiekbriefjes. De volle publieke tribune luisterde ademloos toe en kon zich even ontspannen toen de band moest worden verwisseld. Overigens deelde de burgemeester nog een waarschuwing uit, na licht applaus en enkele "opmerkingen, dat de publieke tribune zich niet in de discussie mocht mengen. De burgemeester bracht voor de discussie over het S.G.P.-voorstel naar voren, dat het voorstel op reglementaire wijze is ingediend. „Ik ga ervan uit, dat de indieners de mogelijke consequenties nauwkeurig hebben bestudeerd en afgewogen. Met betrekking tot het in oktober 1973 vastgestelde plan hebben zich inwoners met bezwaren tot de Kroon gewend. Daarom is plan de Krabben kreek noggeen bestemmingplan in de /in der wet. Intrekking in deze fase is dan ook niet gebruikelijk. Ik heb er geen jurisprudentie over kunnen vinden en zelf professor C'rinee l,e Roy zwijgt hierover. Noch publiek- noch privaat rechtelijk zijn er dergelijke uispraken gedaan. Het is niet te overzien of een besluit tot intrekking van bet plan uit 1973 financiële gevolgen kan hebben voor onze gemeente. Er is volgens de wet op de Ruimtelijke Ordening wel goedkeuring op dit intrekkingsbesluit nodig in verband met eventueel misbreuk van deze procedure",-aldus de burgemeester. Fractievoorzitter den Engelsman kreeg vervolgens het woord over het S.G.P.- voorstel, zoals dat in de E.B. van 12 augustus op de voorpagina is weergegeven. „We hoeven weinig toe te lichten, want het is al lang en breed besproken. Boven ons verkiezings programma in 1974 hebben we niet gezet plan Krabbenkreek, maar als eerste punt de zondagsrust en zondags heiliging. We kwamen van 3 op 4 zetels en die zetel winst is een duidelijke uitspraak van de Fliplandse bevolking tegen plan Krabbenkreek. Op 22 november 1974 öebben we dat ook in een motie aan de Kroon tot uitdrukking gebracht: de laatste verkiezingen hebben geleid tot een situatie waarin voor plannen met een strekking als de Krabbenkreek feitelijk geen mogelijkheid tot realisering kan zijn zonder de grote waarde van vrije verkiezingen geweld aan te doen. Het zou niet in het belang van Sint- Philipsland zijn als dit plan zou worden gerealiseerd. De raad behoudt zich het recht voor een meer passende bestemming voor te bereiden", zo citeerde den Engelsman. Die passende bestemming was een agrarische bestemming in plaats van een recreatieve, zo bleek uit het S.G.P.- voorslel. „Wie zal do consequenties helemaal Tijdens de maand juli 1976 daalde de geregistreerde arbeidsreserve van mannen op Tholen en Sint-Philipsland van 183 tot 179. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 13 tot 8. Uit deze cijfers valt te concluderen dat de arbeidsmarktsituatie in het rayon Tholen als ongunstig gekenmerkt mag worden. Eind juli 1975 waren er 128 mannen werkloos. De vraag lag toen iets hoger, t.w. 30. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer ten opziehte van de overeen komstige data van het vorige jaar. Beroepsgroepen juni 75 juli 75 juni 76 juli 76 Bouwnijverheid 6 10 12 18 Grondwerken etc. 13 14 30 33 Kleding 3 3 12 11 Metaal 13 17 36 29 Voeding en genotmiddelen 2 3 1 1 Landbouw 2 5 10 9 Handel 2 2 7 7 Horeca 2 4 3 3 Varend personeel 1 - - 1 Niet varend verk.personeel 11 12 4 1 Kantoor- en onderw. pers. 14 18 12 15 Los arbeiders 10 12 36 27 Minder-geschikten 9 14 - - Overige beroepsgroepen 10 14 20 24 Geregistreerde arbeidsreserve 98 128 183 179 vraag 37 30 13 8 Bonwnyverbeid In verband met het feit dat enkele personen, die elders werkzaam waren werden ontslagen nam het aanbod iets toe. In eigen rayon vonden geen ontslagen plaats. De vraag naar bouwvakkers is van geringe omvang. In vergelijking met vorig jaar ligt het aanbod nu iets hoger. Het ligt echter in de verwachting dat het aanbod van bouwvakkers in de komende maand weer iets zal dalen. Grondwerken De arbeidsmarktsituatie in deze sector blijft ongunstig. Toch konden verscheidene werkzoekenden hun werkzaamheden weer hervatten. Tevens is een 6-tal mannen werkzaam op aanvullende werken. Het huidige aanbod past niet steeds op de vraag. In vergelijking met eind juli 1975 ligt het aanbod in deze beroepsgroep nu aanzien lijk hoger. Beton- en houtverwerkende Industrie Bij deze ondernemers heerst volop activiteit. Er bleef dan ook behoefte bestaan aan betonfabrieksarbeiders en fabriekstimmerlieden. Metaal Door het inschrijven van afgestudeerden nam het aanbod toe. Toch konden ver scheidene jeugdigen een dienstbetrekking aangaan. De vraag naar metaalbewerkers is echter gering. Ook nu zijn er meer werk zoekenden in deze sector dan een jaar geleden. Landbouw Doordat de zilveruiencampagne een aanvang nam, konden verscheidene werkzoekenden als sorteerder geplaatst worden. Deze werkzaamheden zijn echter van korte duur. Een 30-tal personen zal dan ook in de komende maand weer werkloos worden. Kantoor- en onderwijzend personeel De vraag naar afge studeerden van de mavo/havo etc. is vrjjwel nihil. Het aanbod van afgestudeerden b nu van geringer omvang dan een Jaar geleden. Los arbeiders Het aanbod onderging enige daling doordat verscheidene personen ingeschakeld konden worden bij het rooien van zilveruien. Aanbod van vrouwen De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen steeg van 45 tot 53. Verscheidene' schoolverlaatsters konden geplaatst worden in de kledingindustrie. Tijdens de maanden juni en juli 1976 richtte de vraag zich vrijwel uitsluitend op modinettes. De werkgelegenheid in de kledingindustrie is dan ook t.o.v. vorig jaar iets verbeterd. De plaatsingsmogelijkheden voor verkoopsters en kantoorbedienden zijn aanzien lijk geringer. In de geregistreerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen is nu ook het aanbod van werkzoekenden uit de gemeente St. Philipsland opgenomen, t.w. 6 mannen en 6 vrouwen. overzien van een zaak waarvan geen jurisprudentie is", zei de wethouder Walpot aan het begin van zijn betoog. „Het doet ook niet terzake, aangezien dit de meest logische consequentie is van de normale rechtsgang in de democratie. Ons initiatief heeft de toets van een aantal raadsvergaderingen doorstaan. Bij de verkiezingen van 1974 hebben de tegenstanders van plan de Krabbenkreek de meerderheid gekregen. Daardoor ontstond een grote verantwoordelijkheid voor ons. Als je de houding van voor de verkiezingen niet consequent doorvoert, ben je wel kwetsbaar. Het is zoals bij het kopen van een huis. Als je drie keer zegt. ik koop het, en later draai je, dan kan dat niet. Bij de rechtsgang is er wel een bepaalde dissonant geweest, die op rekening komt van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Terwijl de verkiezingsuitslag bekend was, hebben ze een uitspraak gedaan over het plan de Krabbenkreek. G.S. hebben dit toch goedgekeurd, terwijl er door de verkiezingen een omwenteling had plaatsgevonden. Dit is onzorgvuldigheid van G.S. De belangrijkste graadmeter van de bevolking werd door dat besluit van G.S. genegeerd. Uitoefenen van dwang door raadsleden en een lid van het college van B. en W„ zoals bij de jachthaven van het Kanaalschap de Eendracht, is hier niet het geval. Het gaat om een logische voortzetting van een gang in het openbare leven die wij gelukkig nog öebben. Als we bestuurlijk niet vasthouden aan onze uitgangspunten zijn we kwetsbaar, maar als we principieel niet vasthoudend zijn. is die schade niet te betalen. Daar is de Hoge Raad nog maar een kind bij. Op alle raadsvoorstellen staat augustus, wat mij herinnert aan Keizer Augustus en Jezus Christus, die eens zei: die Mij verloochenen voor mensen, zal ik verloochenen voor Mijn VadCr. Dat is doorslaggevend voor ons.' niet daarnaast nog zakelijke motieven om hel plan de Krabbenkreek in te trekken", aldus wethouder Walpot. Vervolgens kreeg de oppositie het woord. P.V.A.B.wethouder A. A. Rijstenbil zei deze ondoordachte stap van de S.G.P. ten zeerste te betreuren. „Als het in Nederland mogelijk zou worden, ieder zakelijk object waaraan yeel kosten zijn besteed, zo te stoppenAls de zakenwereld geen vertrouwen meer in de overheid kan hebben, kunnen we wel inpakken. Op 9 maart 1971 liet het gemeentebestuur weten geen bezwaar te hebben tegen plan de Krabbenkreek. De ontwikkelingsmaatschappijk Kavero B.V." maakte 100 tot 150.000 gulden voorbereidingskosten. De S.G.P.-fractie ging in beroep bij de Kroon tegen het door de raad in 1973 vastgestelde bestemmingsplan en nu kan men niet wachten op een uitspraak van de Kroon. Ik verwacht een hoge eis tot schadevergoeding van Kavero. Het is sterk' overdreven dat de Flfplandse bevolking tegen plan de Krabbenkreek is. omdat de S.G.P. vier zetels heeft. Het is maar bij toeval dat de S.G.P. met 650 stemmen de vierde restzetel kreeg. De P.V.A.B. had 2S5 stemmen, de P.C.G. 278 en de lijst Reijngoudt 99. Dus totaal 662 niet- S.G.P. stemmen, bij de raadsver kiezingen in 1974. Daarom gaat het niet op dat de meerderheid tegen plan de Krabbenkreek is. Wethouder Walpot heeft slapeloze nachten vanwege alle problemen, zo heb ik onlangs in de E.B. gelezen. Ik ken zijn gevoeligheid, maar heeft de S.G.P. wel eens nagedacht hoeveel duizenden Nederlanders in hoge flats slapeloze nachten hebben en öier frisse lucht en stilte willen zoeken. Het is niet mijn bedoeling om prikken te geven of hard of cru te zijn. maar de S.G.P. zou het liefst zien dat op zondag de dam naar Tholen met prikkeldraad werd afgezet en de brug over het Schelde-Rijnkanaal werd opgehaald. Gelukkig hebben we een landsregering en worden de recreatiemogelijkheden in onze gemeente benut. We zien windschermen bij de werkhaven, ,t veer Anna Jacobapolder en in de Willemspolder. Het zou verstandig zijn te werken aan begeleiding daarvan. Als dit voorstel van de S.G.P wordt aangenomen, brengen we de zelfstandigheid van Sint-Philipsland in groot gevaar. Minister de Gaay Fortman zal zich öiervoor geweldig interesseren. Ik hoop van ganser harte dat G.S. van Zeeland het gevaar zullen inzien. We maken ons landelijk belachelijk met de problemen rond de S00090COOM00000094 Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-Qvéralls Alles van de Spijkerjurken beste merken Ruit-blouses Nappa jacks Zuivelstraat 17-21 L Bergen op Zoom cceooosocoosocGoee IM jachthaven en nu weer het zomer huizenterrein". aldus wethouder Rijstenbil. P.C.G.-raadslid G. J. de Jager was de tweede woorvoerder van de oppositie. Hij zei blij te zijn met de inleidende woorden van de burgemeester in verband met het verschrikkelijk grote belang van deze zaak. „Ik vind het van de S.G.P. niet erg hoffelijk dat ze een dermate ingrijpend voorstel twee dagen voor de raadsvergadering produceren. Ik heb het aangevoeld als; wij zijn toch een meerderheid. Bij de S.G.P. blijkt er ook telkens spraakverwarring te zijn over, de begrippen democratie en dwang. Ze worden gehanteerd naarmate het de heren het beste uitkomt. Dat verkiezingen democratisch zijn. is in onze samenleving het intrappen van een open deur. Ik vind het een gezonde zaak als het volk spreekt, niaar als andere partijen of personen andere inzichten hebben, wordt het begrip dwang gehanteerd. Het is ons onmogelijk ó'm te dwingen omdat wij de minderheid vormen. Ik wil ook niet dwingen. Die opmerking dwang doet ook vreemd aan omdat Flipland vrijwillig deelneemt in het Kanaalschap de „Eendracht!.,. Walpot: „Dat is het intrappen van een open deur". De Jager: „Op het moment dat het Kanaalschapeen bestuurlijke beslissing neemt, praat de S.G.P over dwang. We kennen de laatste twee jaar in Flipland vrijwel niets anders dan controversiële zaken. Sinds de S.G.P de meerderheid heeft is er geregeld geharrewar, ook tussen de leden van het college van B. en W. Het is belachelijk als het niet betreurenswaardig zou zijn. De opmerking van de S.G.P.. dat d meerderheid van de Fliplandse bevolking tegen plan de Krabbenkreek is, vind ik aanmatigend. Wat de belasting van het gemeentelijke apparaat betreft, zoals de S.G.P. in het voorstel aanvoert, vraag ik me af of dat niet zwaarder belast is met het geharrewar rond plan de Luijster dan niet het plan de Krabbenkreek. Het leggen van verbanden niet plan de Luijster gaan me ook te ver. Het voorstel van de S.G.P is hoogst merkwaardig en voorzien van een hele slechte argumentatie. Hccl't de S.G.P toch wel goed de gevolgen overwogen van dit voorstel. Dat is een heel ernstige zaak, waarover ik merkwaardig genoeg niets in het voorstel lees. Als dit voorstel aangenomen wordt, is dat een daad van onbehoorlijk bestuur. In 1973 is er met ecu democratische beslissing gezegd, in 1976 is het afhaken. Volgend jaar kan nym dit opnieuw wel terugdraaien als er andere raadssamenstelling is. wat ik niet zou betreuren. Waar blijft de rechtszekerheid van de burger? Wat zijn de consequenties van dit voorstel voor de ontwikkelingsmaatschappij en voor de gemeente? Er -is nog zoiets als een Burgerlijke Wetboek in Nederland en speciaal artikel 1401 over de onrechtmatige daad. Deze opstelling reikt naar een onrechtmatige overheidsdaad en wat zijn dan de consequenties.? De S.G.P kan later nooit zeggen, we.hebben de gevolgen niet overzien. Ik dacht voor het eerst sinds lange tijd eens een rustige raadsvergadering te hebben, maar de conflictstof ligt weer opgestapeld. We maken een slechte indruk naar buiten en naar binnen, waarvan de consequenties nog onbekend zijn. Het is gemakkelijker om een beleid te kraken dan een beleid te maken. Als dit het voorbeeld van beleid maken is, dan vrees ik het ergste voor onze gemeente", zei raadslid de Jager. Wethouder Walpot kreeg vervolgens in tweede instantie het woord. Hij noemde de woorden van collega Rijstenbil „ondoordacht voorstel" een domme opmerking. Wie kan dat nu zeggen? Het beroep bij de Kroon is ook geen zaak van de S.G.P.-fractie, maar van particulieren. Op de lijst van handtekeningen staan er geen van een lid van de S.G.P.-fractie. Dat zou van de P.V.A.B. nog wel eens anders kunnen zijn. De S.G.P. is standvastig in bestuurlijke zaken. De S.G.P is consequent. Rijstenbil staat met z'n armen omhoog voor de zakenwereld, maar dat de zakenwereld de dupe van ons voorstel is, wil er bij mij niet in. De zakenwereld is zo dom nog niet. Een aannemer rekent nog risico. Het is hard, maar een realiteit. Wat de vierde restzetel bij de verkiezingen in 1974 betreft._er gebeurt niets bij toeval. Voor alle zaken is de raadssamenstelling bepalend en niet meer het middel dat hen gekozen heeft. De raad -is representatief voor de gemeente en wordt geacht een zuivere afafspiegeling van de bevolking te zijn. Ik heb inderdaad wel eens slapeloze nachten en ben bezorgd, niet alleen over de recreatie, maar ook over de te ver doorgevoerde abortus. De teruggang voor het hele land baart veel zorg. De opmerkingen van Rijstenbil over het lawaai voor flatbewoners is niet relevant.. Ik gun ze alles, maar niet tot elke prijs. De P.V.A.B. zegt de verdraagzaamheid te propageren, maar ten aanzien van de jachthaven van het Kanaalschap neemt Rijstenbil volop aan het conflictmodel deel. De- S.G.P. heeft Rijstenbil op de stoel van loco hurgenieester gezet en dat was een mild gebaar. Hij heeft ook gesproken over momenteel bestaande niet legale recreatie in 5int-Bilipsland. Als Rijstenbil daar niet consequent tegenin gaat. zal dat nog wel eens tot een opmerking mijnerzijds leiden. Ik heb geen vertrouwen in de begeleiding van de recreatie. Lees he kranten maar: volop problemen in Westenschouwen. Er zijn plaatsen waar excessen voorkomen. Hoe zullen we hele horden recreanten begeleiden". Fractievoorzitter Den Engelsman hield zijn wethouder daarop een briefje voor. dat hij beter de opmerking „horden" kon terugnemen. Walpot zei dat. maar voegde eraan toe dat alleen te doen als Rijstenbil zijn woorden over het prikkeldraad zou intrekken. Dat deed de loco niet. zodat prikkeldraad en horden in de notulen werdén opgenomen. Walpot ging vervolgens in op de opmerkingen van De Jager over onhoffelijkheid. „De S.G.P.-fractie wilde een ander hiërarchieke weg kiezen, niaar stuitte op moeilijkheden. Volgens de gemeentewet is het voorstel nu vreemd aan de orde van de dag 2 x 24 uur voor de raadsvergadering ingediend. Wat de dwang aangaat, degenen die maatregelen nemen om de jachthaven toch in Sint-Philipsland te krijgen oefenen dwang uit. Dat zijn offensieve maatregelen tegen Flipland. De hele gemeente kwam zowat in rep en roer door plan de Krabbenkreek. Er is eenformidabel aantal bezwaren gekomen met raadsdiscussies buiten particulier initiatief. Plan de Krabbenkreek raakt aan de Zuiddijk plan de Luijster en daarom wilde de S.G.P.-fractie plan de Luijster opschorten oni de Zuiddijk te bevriezen. De opmerking over een andere raadssamenstelling over twee jaar, zijn absurd. Dat zijn veronderstel lingen en die mogen volgens de Jager niet gedaan worden. Hoever kan de fantasie wel gaan? We kunnen wel een regeling krijgen die zegt dat we allemaal in overals moeten lopen. Nee, die mogelijke andere raadssamen- stellin9 moet oqder de tafel blijven. Je kunt niet zeggen de ene raadssamen stelling is van een hogere orde van de andere. Het beleid wordt door ons ook niet gekraakt, het is een logisch gevolg van onze opstelling", aldus wethouder Walpot. Den Engelsman noemde de uitspraken van Rijstenbil over de brug en het prikkeldraad jammer. Hij wees er verder op. dat de S.G.P.-fractie nu niet atbaakt, niaar reeds in 1973 tegen het plan'de Krabbenkreek heeft gestemd. De Jager had van Walpot geen nieuw argument gehoord „Hij is vrijwel overal omheen gedraaid. Bijvoorbeeld de onhoffelijkheid om twee dagen tevoren zo'n ingrijpend voorstel in te dienen. Het gaat niet om de gemeentewet en artikel zus en zo. maar om intermenselijke verhoudingen en collegialiteit. Daar hebben we mee te maken. Sint-Philipsland is vrijwillig en met het volle verstand tot het Kanaalschap de Eendracht toegetreden. Als je beleid wil voeren kun je in 1973 geen ja en in 1976 nee zeggen. Een consequent beleid was er niet. In vind liet voorstel van de S.G.P. ondoordacht. Het ware mij lief dat de S.G.I'. dit voorstel aanhield om de consequenties te overzien. Dan óebt u enig inzicht in de zaak", zei het P.C.G.- raadslid. Wethouder Rijstenbil wierp de vraag op. wat Sint-Philipsland voor een indruk maakt tegenover de beleg gingsmaatschappij Kavero. die met een bonafide partner dacht te doen te hebben. Als je niet een gemeente in zee gaat en die gemeente en de Provinciale Planologische Dienst zet het licht op groen is dat een groot verschil niet een aannemer die een aanbesteding mist", zei Rijstenbil. Aangezien wethouder Walpot niets meer mocht zeggen van - de burgemeester kwam raadslid P. van Hekken aan bod. gevoed met briefjes van zijn fractievoorzitter. Hij vertelde dat zijn fractie het voorstel tot intrekking van plan Krabbenkreek in het college van B. en W. wilde .lanceren, maar dat bleek niet haalbaar. De burgemeester lichtte dat nader toe. Hij zei dat wethouder Walpot in de laatste B. en W. vergadering met het voorstel kwani. Dat was een merkwaardige zaak. want B. en W. voeren raadsbesluiten uit en het raadsbesluit van oktober 1973 waarmee plan de Krabbenkreek is vastgesteld, ligt er. Toen wilde Walpot als minderheid een voorstel indienen, maar ook als minderheid in het college van B. en W. voer je raadsbesluiten uit. Dat is de consequentie van het wethouderschap, zei de burgemeester. Van Hekken concludeerde dat De Jager niet- veel argumenten van Walpot had ontzenuwd, waarna Den Engelsman hoofdelijke stemming vroeg. Zijn voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen aanvaard. Dennis Kraaijpoel uit de derde klas van de openbare lagere school de Rieburch in Sint-Maartensdijk lijkt niet erg blij met de bronzen schaatsenrijdster, die het gemeentebestuur voor achtduizend gulden liet maken door beeldhouwer Vree uit Huijbergen/ Amsterdam. Niettemin was het donderdagmiddag op het schoolplein aan de Bloemenlaan een feestelijke gebeurtenis, toen onder een fraai zonnetje de plastiek werd onthuld door Asha Harkhoe (le klas) en Anja Stoutjesdijk (6e klas). Zij haalden een doek weg. waardoor leerlingen, personeel, gemeentebestuurders, de voltallige oudercommissie en oudoudercommissileden konden zien wat voor een kunstwerk de Rieburch rijk geworden was. Tevoren hadden de kinderen namelijk hun fantasie moeten laten gaan voor een tekening van de nog verborgen schaatsenrijdster op het Tholen 25 t/m 28 aug. zwemvierdaagse Sint Maartensdijk ma. 30 aug. 19 u. hoorzitting recon structie Markt in Haestinge ma. 30 aug. 20.30 u. Haestinge, commissie bedrijfsleven ma. 30 aug. 20.30 u. Gemeentehuis, commissie openbare werken Sint-Annaland vr. 3 sept. 7 u. reis studieclub vollegrondstuinders tot 4 sept. streekmuseum „De Meestoof" tentoonstelling Jac. van Beieren en de Smalstad di. t/m za. 15- 17 u. Oud Vossemeer vr. 20 aug. 20 u. kantine jaar vergadering v.v. Vosmeer Bergen op Zoom Markiezenhof dag. 14-17 u. en op werkd. 10-12 u„ t/m 19 sept. Geschiedenis van het hof, tentoon stelling Markiezenhof Etcetera dag. 13.30-17 u. za. en zo. 13.30-18 u. en vr. 19-21 u„ ex?ositie van Rob Brandt; keramiek, en Gerrit Wester veld; grafiek Bergen op Zoom Roxy Wan Pipel a.l. dagelijks 20 u„ za 18.45 21.15 u„ zo 16. 18.45, 21.15 u. Tarzoon, de schande van de jungle 18 j. vr. 22.30 u. Niels Holgerssons Wonderbare reis a.l. za, zo. wo 14 u Luxor Dolle pret in een Tiroler bed 18 j. do. vr. za. 20 u„ zo 16.30 20 u„ ma, di 20 u. Drie dagen van de condor 14 j. wo 20 u. Can you keep it up for we a week IS j. za 23.30 u. Klopjacht 14 j. 7.0 14 u. schoolplein. Daarom werd met des te meer spanning de onthulling afgewacht. In een gedicht bracht Anja Stoutjesdijk onder woorden hoe trots de Rieburch- bewoners wel waren op dit beeld. Bijzonder blij waren de kinderen met hun tractatie: een ijsje. Daarmee werd in deze zomerse dagen gelijk herinnerd aan het ijs rond Rieburch waar in vroeger dagen werd geschaatst. Beginnelingen gebruikten dan een stoel om geen scheve schaats te rijden. Met vallen en opstaan werd men de „Met grote belangstelling heeft de fractie kennis genomen van de voor genomen plannen van het bestuur van het Waterschap Tholen tot het treffen van nieuwe voorzieningen ten behoeve van de zuivering van afvalwater. Uit de in de „Eendrachtbode" weergegeven plannen en de ter realisering daarvan door het waterschap genomen besluiten en het commentaar van de zijde van het College van B. en W. blijkt op geen enkele wijze, dat aan het planologisch aspect voldoende aandacht is besteed. De fractie meent dat er toch zeker aan leiding voor is van gemeentewege het planologisch aspect bijzonder zwaar te laten wegen en vraagt in dit verband: - is het college van B. en W. een mening gevraagd, en zo ja welke visie is aan het waterschapsbestuur kenbaar gemaakt? - is advies ingewonnen van de stedebouwkundige en van de plano logische werkgroep? hoe luiden deze adviezen? - is het college van B. en W. bekend of met betrekking tot het planologisch aspect reeds overleg is gepleegd met de provinciale planologische commissie en/of door deze commissie inmiddels een standpunt is bepaald? - waarom heeft het college van b. en w. alvorens een visie te geven geen overleg gepleegd met de raadscommissie van advies en bijstand voor ruimtelijke ordening?", aldus de P.v.d.A.-raads leden J. de onc= Bres. M.A.J. van der Linde en P. van Schetsen. advertentie IM schaatssport dan toch meester, de een wat vlugger en beter dan de ander. Hetzelfde geldt voor de school en vandaar dat de oudercommissie van de Rieburch met overtuiging dit kunstwerk liet maken als symbool voor het vallen en opstaan tijdens zes jaar basisonderwijs. Schoolhoofd W.J.J. Brevet hield de leerlingen voor dat men het beeld als de eigen, dierbare spullen dient te koesteren opdat het niet beschadigd wordt. Burgemeester J.E. Van Boeijen dankte beeldhouwer Vree voor zijn schepping en zei trots te zijn op dit kunstwerk in de gemeente. Het is een van de eerste beelden die Tholen rijk is. Het kunstwerk is gefinancierd volgens de zogenaamde 13 regeling: 1 procent van de bouwkosten van de school mocht besteed worden aan een kunstzinnige versiering. Dankzij 'n moderne Alno-aanbouwkeuken. voor elke ruimte fronten in kunststof en massief hout wij adviseren, plannen en monteren kompleet met inbouw-apparatuur. aanbouwkeukens ■?CHtV Theodorushaven. Bergen op Zoom tel.:01640-36910 De bisamratten op Tholen en Sint- Philipsland hebben het dankzij de vakantie van de premievangers in juli wat rustiger gehad. Er werden er maar 53 gevangen. De waterkonijnen zijn nu echter hun leven niet meer zeker. Gezien de eerste resultaten van augustus zal de vangst deze maand aan merkelijk groter zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5