een gepoogd een Gods Woord herinneren Uit de Thoolse almanak van 1558 (8) PvdA vond animo bedrijven te gering 'rirera Afscheid Ds. G.J. Voortman van Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer Advies commissie genegeerd Aanvankelijk wat stroef Milieuhygiëne LADY .-È& Nieuwe Moterspuit voor Stavenisse Nieuwe uniformen PvdA vraagt stil alarm Ten val Herinnering Meer dan plaatselijke herdersdiensten Fijne collega Nog vaak als gastpredikant Thoolse raad gaat proefstomen met containersysteem „Als P.v.d.A. zijn we vanzelfsprekend ook voor milieuverbetering, voor het helpen van bedrijven, maar we missen gewoon voldoende houvast om het voorstel te steunen". Dat werd maandagavond de stemverklaring bij monde van de heer P. van Schetsen van de P.v.d.A. fractie bij het voorstel van B. en W. om het container systeem voor bedrijfsafval te gaan toepassen. De P.v.d.A. had tevoren nog de suggestie gedaan voor een vierde maal via een enquête te polsen of er bij de bedrijven meer animo bestond dan eerder het geval. Betrek bij zo'n enquête dan bijvoorbeeld ook de campings, vond de heer Van Schetsen. B. en W. vonden dat er na drie enquêteringen in voorgaande jaren nu maar een beslissing genomen moest worden, die dan nog wat gokken inhield. Vooral echter om ook de recreatiedijken van containers te kunnen voorzien, wilde het dagelijks bestuur nu toch maar eens starten met het containersysteem. De commissie openbare werken had behoudens het lid M. van Damme (V.V.D.) afwijzend geadviseerd. Die afwijzing werd nu alleen staande gehouden door de P.v.d.A. De overige partijen zwichtten na het voorstel van B. en W., vooral vanwege het milieu hygiënisch aspect dat aan het containersysteem verbonden kan zijn. Wethouder Koopman schetste voor de raad aan het woord kwam het container verhaal vanaf 1967, toen een eerste enquête onder bedrijven werd gehouden. Bij die eerste enquête kwamen er 6 positieve reacties uit de bus en dat vonden de gemeentebesturen van die tijd te weinig. In 1970 was er opnieuw een enquête, waarvan de uitslag niet meer viel na te checken. In 1975 reageerden van de 50 bedrijven een zodanig aantal gegadigden, dat 15 containers geplaatst zouden kunnen worden. Toen werd nog niet gedacht aan zwembaden, scholen, recreatiedijken, havens, enz. Dit voorjaar kwam de containergedachte opnieuw in behandeling bij de commissie openbare werken en het merendeel vond geen beslissing te moeten nemen, zonder opnieuw een enquête te houden. B. en W. daarentegen vonden het beter nu maar meteen een poging te wagen in de veronderstelling, dat de animo onder de bedrijven zal groeien naarmate de dienst werkt, 2e er van gemeentewegen ook behoefte is om containers te plaatsen bij scholen, havens, recreatiedijken, zwembaden, enz. en in de 3e plaats omdat er bij de bedrijven toch wel stijgende animo bestaat. De zomerhuisjesverhuurder Block-invest te Stavenisse wil er wel een 3 ;1 4 stuks gaan gebruiken. De vraag is dus, zo vond wetli. Koopman, wat ons een goed milieu waard is. Gebleken is. dat de nieuwe grof-vuil-regeling ook uitstekend voldoet bij dc bevolking. Ik zou. zo besloot weth. Koopman, een dringend beroep op de raad willen doen om met B. en W. voorstel te steunen. De heer P. van Schetsen vroeg zich af of het nu wel verstandig is van B. en W. om het advies van de commissie te negeren. Hij vond het juist dat weth. Koopman de raad volledig informeerde over wat er aan voorafging. Niet meegedeeld is echter de ervaring in andere gemeenten. Van de op Tholen 50 geënquêteerde bedrijven hebben er maar 8 positief gereageerd voor het plaatsen van in totaal 15 containers. Daarbij waren er nog voorwaarden, dat ze wel op het bedrijf zelf opgehaald moeten worden. Onder die gegadigden OEFENWEDSTRIJDEN W.H.S. 1- Yerseke 1 5-3, Rust 1-1, strafschop 0-1, Ko Stoutjesdijk 1-1, Theo Moerland na voorzet Henk Stoutjesdijk 2-1, Rien Fase na voorzet Theo Moerland 3-1, Rien Fase na voorzet Ko Stoutjesdijk 4-1, Piet de Rijke na pass Rien Fase 5-1, Yerseke 5- 2, vrije trap 5-3. De nieuwe spelers Piet de Rijke (ex R.B.C.) en Henk Stoutjesdijk (ex Smerdiek) speelden een hele wedstrijd, Theo Moerland, Rien Fase, Nico Hage, Piet Fase en de keepers Thijs Fase en Dies den Engelsman elk een halve wedstrijd. Ko Stoutjesdijk na rust nog geblesseerd en vervangen door Piet Fase. Aanvoerder Theo Fase. W.H.S. 2 - Yerseke 2 2-3, rust 1-1. Vrederust 2 - W.H.S. 3 3-2, Vrederust 3 - W.H.S. 4 2-1. Smerdiek 1 - Maasdam 1 0-0 met de drie ex-W.H.S.'ers Henk Brinkman, Jaap Moerland en Kees van der Reest, Smerdiek 2 - Maasdam 2 0-1 met als nieuwe doelman bij Smerdiek de uit Sint-Annaland afkomstige Theo Rijnberg Czn., Smerdiek 3 - Maasdam 3 0-1, Chrislandia 1 - Smerdiek 1 1-1, rust 0-0, strafschop Jaap Moerland. Chrislandia 2 - Smerdiek 2 2-3 dankzij Jaap de Rijke, Sjaak van Vossen, Piet Kauffmann. S.P.S. 1 - Bruse Boys 1 2-3, Chrislandia S.P.S. 1-3. Vosmeer 1 - S.V.C. 1 1-0, rust 0-0, Gabi Havermans fraaie omhaal. Vosmeer 2 - S.V.C. 2 1-2, rust 1-1, Frans Steijns vrije trap 1-1. Stavenisse - Vosmeer 2 4-0, rust 2-0. Stavenisse 2 - Vosmeer 3 44- 0, rust 2-0. Tholense Boys 1 - V.V.H.R. 1 4-1, rust 0-0, doelpunten Cor van Houdt, Andries Lindenberg, E. Marinus (ex V.V.H.R.), Jaap Schot. Tholense Boys 2 - V.V.H.R. 2 7-1, rust 3-0, doelpunten Adrie Tichem (2), Habib Tsouli (2), Rien Potappel, Hopmans (ex -B.V.V.B.), Ben van Olffen. zijn al bedrijven die verdwenen zijn. Er blijven er dus volgens die laatste enquête niet eens 15 over. Daarbij komt ook nog eens, dat de kosten sinds de laatste enquête met zo'n 150,per container zijn gestegen, zodat een nadere inzage van de belangstelling bij de bedrijven zeker op zijn plaats is, vond de heer Van Schetsen. De meerdere service van grof vuil kan ook nog wel invloed hebben. Verder dient men in de berekening te betrekken, dat er bij een 30 tal containers wel eens een 15.000 plastic zakken minder gebruikt kunnen worden per jaar. B. en W. is er steeds van uitgegaan, dat de vervuiler betaalt, dat de vuilnisophaaldienst dus ongeveer kostendekkend moet zijn. Nu worden uitgaven gemaakt op dat termijn, waartegenover de inkomsten vaag zijn. De heer Versluijs kan niet inzien, dat het de gemeente al te veel zal gaan kosten. Daarentegen kunnen middenstandsbedrijven een kleine industrieën het bedrag wel eens te hoog vinden. Met name de aanschafkosten van een container. De heer van Damme vond dat de notulen van de commissie openbare werken voor de raad ter inzage hadden moeten liggen. De commissie had uitgebreide dokumentatie om zich te oriënteren. De kosten waren inderdaad aanvankelijk lager berekend, maar men kan voor milieuverbetering wel enig geld op tafel leggen. In de commissie was hij overigens al voorstander als eenling. De heer Van Damme had daarbij de suggestie gedaan dat ook de gemeente zelf containers zou plaatsen, dat is nu door B. en W. overgenomen. Ik ben voorstander van het invoeren van dit systeem. Aanvankelijk kan het wat stroef lopen, maar de gelegenheid is er dat anderen aansluiten. De 10.000,die voor het aanbrengen van de installatie op de vuilniswagen nodig is, zal een eenmalige zaak zijn. Nu kan de heer Van Schetsen bang zijn voor te veel kosten door een geringe animo, maar te veel animo zou wel eens eerder te veel kunnen gaan kosten, omdat de huidige personeelsbezetting en accomodatie (wagens) uitgebreid zouden moeten worden. Bij 100 containers bijvoorbeeld kan het in de huidige situatie wel eens mis zijn. De heer Van Damme vindt het bij de te verwachten deelname wel de gok waard en daarom van B. en W. een wijs besluit daarmee op tafel te komen en niet opnieuw te gaan enquêteren. De heer M. P. van Dijke (S.G.P.) zei er in de commissievergadering niet voor te voelen omdat het aantal deelnemers voor het containersysteem te gering was. De argumentatie van B. en W. in het pre-advies betreffende de milieu hygiënische aspecten had hem wel aangesproken. Een investering van tien mille, die dan weliswaar* niet direct kostendekkend is, behoeft nog niet onverantwoord te worden genoemd. Als een deel van het bedrijfsleven en instellingen prijs stelt op het ophalen van bedrijfsafval en in de kosten bij te dragen kan de S.G.P. ook wel met het voorstel akkoord gaan. Wethouder Koopman vult aan, dat het toch ook een bepaalde dienstverlening is voor de bedrijven. Het bedrijfsvuil wordt immers niet weggehaald, maar door de zelf bedrijven in het Tuttelhoekje gebracht. Uiteraard kost dat de mensen ook geld. De vuilnisop haaldienst heeft nog wat spel en het zal toch wel niet zo uitgroeien dat het geheel niet met een middag meer voor elkaar komt. De gemeente zelf heeft ook behoefte aan containers, want het opruimen op de recreatiedijken kost ook niet weinig. Dat de heer van Schetsen het niet verstandig vindt een advies van de commissie te negeren kan best zijn, maar het gaat alleen om een advies. Het college is gerechtigd een beleid uit te stippelen, de raad mag het dan al of niet accepteren. Wethouder Moerland vindt dat wanneer men over het milieu praat, het container-systeem best goede diensten kan bewijzen. FOUNDATIONS LINGERIF BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM „DE ZAAK MET DE RODE PUI advertentie IM De voorzitter verzekert dat het negatief advies van de commissie tot een weloverwogen gedachtenwisseling in de B. en W. vergadering heeft geleid. In feite gaf de recreatie-vervuiling de doorslag. Ik zie het bij de bedrijven ook wel groeien. We hebben al eerder iets aangedurfd bij wijze van proef en dat lukte ook. De heer de Bres vroeg zich af of de recreatie- vervuiling door container gebruik zal verminderen. De heer van Damme wil wel bekennen dat de enquête een beeld gaf dat men weer eens te klein was voor tafellaken en te groot voor servet. Zo kan het inderdaad wel eens zijn dat er bedrijven meedoen, die een maand kunnen ruimen voor de container vol is. Van C.H.U. zijde wordt er dan nog op aangedrongen te bezien wat voor de middenstanders en kleine industriëlebedrijven het voordeligst kan zijn. De voorzitter wil een mogelijke differentiatie van containers wel laten bekijken. De heer Versluijs ziet ook wel moeilijkheden voor kleine bedrijven ten aanzien van de standplaats der container. De heer van Gorsel (V.V.D.) weet hoe het ook in Steenbergen is gegroeid. Daar zijn echter nogal wat variaties wat de container inhoud betreft. Hij hoopt dat er ook mensen in het buitengebied aan zullen meedoen, want men kan zich soms groenen geel ergeren als men de weggegooide afval ziet. De heer de Bres adviseert het nog eens op te nemen met de nieuwe commissie bedrijfsleven. Dat zijn de vertegenwoordigers uit de categorieën waar we het in deze van moeten hebben. Dat advies kan dus waardevol zijn voor een te nemen beslissing. De heer van Damme is van mening dat die commissie ja zal zeggen als het goedkoop is en nee als het duur is. De voorzitter vindt het in dit stadium niet meer gewenst de commissie bedrijfsleven in te schakelen. Wel kan men dit nog doen bij het maken van de verordening. De heer Aarnoudse voegt er nog aan toe dat zijn S.G.P. fractie deze zaak maar niet langer wil laten slepen en het B. en W. voorstel zal steunen. Bij stemming blijken de drie P.v.d.A. raadsleden tegen te zijn, de andere stemmen voor. Met leden van de Stavenisse brandweer op de tribune evenals de brandweer commandant van Sint-Maartensdijk komt het B. en W. voorstel aan de orde om over te gaan tot aankoop van een nieuwe autospuit met hoge- en lage druk. Kosten 110.000,Veel moeilijkheden levert dit voorstel niet op. Namens de S.G.P. verklaart de heer M. P. van Dijke dat hij nergens in de stukken kon vinden dat volgens het reorganisatieplan in 1977 een nieuwe trekker met motorspuit voor Stavenisse zou worden gekocht. De aanschaf van een nieuwe bluseenheid komt in dat reorganisatieplan voor Stavenisse althans niet eens voor. Wel staat er in dat Tholen en Sint-Maartensdijk de beschikking moeten krijgen over een gecombineerde hoge-en lage drukspuit, terwijl Sint-Annaland en Stavenisse over een trekker met motorspuit dienen te beschikken. Nu wordt echter voor Stavenisse een voorstel gedaan om een trekker met motorspuit te kopen, maar dat blijkt een gecombineerde hoge- en lage drukspuit te zullen worden. Dat is dan toch ook weer niet overeenkomstig het reorganisatieplan. B. en W. hadden de raad wel eens kunnen informeren waarom van dat reorganisatieplan wordt afgeweken, vind de heer,, an D.ljke. Overigens acht de 5.G.P. het een goede zaak om meteen een hoge- en lagedruk spuit te kopen. De kor;:sen zonder hoge dr,.k hebbe:, het gew;jo ervaxen in dere zomeo met de vele bermbrandjes. De heer W. C. van Nempen (A.R.P.) zegt dat de confessionele vier met het voorstel akkoord gaan. Het is een goede zaak op Tholen ongeveer hetzelfde materiaal te hebben, zodat kan worden aangevuld of omgeruild als dat nodig mocht zijn. De heer de Korte vindt zelfs dat de spuit in Stavenisse er hoe eerder hoe liever moet komen, maar die vreugde wordê door de voorzitter getemperd als hij spreekt over levertijden van ongeveer 1 jaar. V.V.D. er van Damme zegt ook met het voorstel akkoord te kunnen gaan, nu blijkt dat het budget dat ook toelaat. Hij hechter geconstateerd dat de woonkernen met het meeste water, Tholen en Sint-Maartensdijk wel over hogedrukspuiten beschikken en bijvoorbeeld Sint-Annaland dat waterarm is, niet. Daarvoor zal toch ook een oplossing gezocht dienen te worden. In zijn antwoord zei de raadsvoorzitter tot de S.G.P. woordvoerder Dan dat de ervaring met gecombineerde wagens (hoge- en lage druk) er te toe heeft geleid van het eerste reorganisatieplan af te wijken. Daarom komt er ook in Stavenisse en hoge/lage drukspuit. Men houdt zich omdat nog niet overal hoge/lage drukspuiten zijn aan de veilige kant door het uitrukken van 2 korpsen tegelijk. De voorzitter erkent dat Sint-Annaland waterarm is en na de aanschaf voor Stavenisse zal dat bekeken moeten worden. Unaniem kon de raad hierna het voorstel steunen tot aankoop van de nieuwe motorspuit voor Stavenisse. De gemeenteraad keurde vervolgens een voorstel goed om de brandweer korpsen Sint-Maartensdijk en Stavenisse nieuwe uitrukkleding te geven. Het gaat om 32 personen. Raadslid de Bres gunde de brandweer lieden hun nieuwe uniformen, maar volgens hem schijnen er brand weerlieden te zijn die uit het korps moeten of moesten omdat ze bijvoorbeeld in Rotterdam werken, terwijl anderen die ook elders werken, wel mochten blijven. De burgemeester was daar niets van bekend. Wel bevestigde hij dat een van de eisen van benoembaarheid is, dat men in de gemeente werkzaam dient te zijn. De raad ging ook accoord met een wijziging van de verordening vergoedingen brandweerpersoneel. De P.v.d.A.-fractie stelde maandagavond nog schriftelijke vragen over het invoeren van stil alarm. „Gedurende de afgelopen weken is in verhouding tot de normale situatie het aantal brandmeldingen en het gebruik van de sirene groot geweest. In verband hiermee hebben wij ons afgevraagd of het nu niet de hoogste tijd wordt over te gaan tot invoering van het stil alarm. Hierdoor wordt niet alleen onrust voorkomen onder de bevolking, maar tevens wordt bereikt dat de brandweer minder hinder van brand- enthousiasten ondervindt. Er wordt aan herinnerd dat de P.v.d.A.-fractie al eerder aandacht voor deze zaak heeft gevraagd bij B. en W. Dat het stil alarm minder zekerheid zou bieden, ziet de fractie niet als een reden om deze voorziening achterwege te laten. Het technisch gemeentelijk apparaat moet er toch voor kunnen zorgen dat een goed functioneren van het stil alarm wordt verzekerd. De P.v.d.A.- fractie vraagt B. en W. op korte termijn met een voorstel te komen opdat de raad het benodigde krediet kan voteren", aldus de raadsleden J. de Bres, M. A. J. van der Linde en P. van Schetsen. ïn zijn laatste preek als herder en leraar van Hervormd Oud-Vossemeer benadrukte ds. G. J. Voortman zondagavond bjj het afscheid in een volle kerk gedurende deze 8 1/2 jaar het als zijn taak te hebben gezien de woorden van God in herinnering te brengen, opdat de gemeente, opdat ieder persoonlek niet ten val zou komen. Een zwakke poging, maar toch een poging. Temidden van drieërlei grote gevaren om te vallen. 1. In de val van het ongeloof, 2. In de val van verkeerde zeden en gewoonten en 3. in de val van een onchristelijke leer. Een prediking op basis van Joh. 16:1 „Dat heb Ik u gesproken opdat gjj niet ten val kome." Een volle kerk zondagavond 8 augustus 1976, een zonnigemidzomeravond in tegenstelling tot de ijzel, die er viel op de dag van de entree van ds. Voortman, maar dat is ook al bijna 8 1/2 jaar geleden. Een volle kerk met vanzelfsprekend merendeels eigen parochianen, maar daarnaast toch ook heel wat belangstellenden uit de gehele regio. Van het ene buurtdorp wat meer dan van het andere. Dat was ook het geval met de kerkelijke afvaardiging. Er waren ringcollega's uit Poortvliet (consulent) en Tholen, met daarbij ook ambtsdragers of kerkvoogdij-funcio- narissen. Er was de in Stavenisse vertoevende zendingspredikant ds. M. D. Geuze, maar afwezig waren de ring predikanten ds. Codée, ds. Blom en ds. Harkema, ook kerkelijke afgevaardigden uit deze dorpen ontbraken evenals van Scherpenisse en Stavenisse. Er waren de beide oud-pastoors van Tholen en Oud-Vossemeer en vertegenwoordigers van de plaatselijke Geref. kerk. Voor allen was het echter een spontane opkomst, want officiële uitnodigingen waren voor deze afscheidsdienst niet verstuurd. Van de burgerlijke overheid was aanwezig burgemeester J. E. van Boeijen met echtgenote, terwijl ook wethouder C. J. Moerland tot de luisteraars van de afscheidsdienst behoorde. Aan het orgel C. Droogers, terwijl verder ook al weer spontane medewerking werd verleend door het Chr. gemengd zangkoor. De dienst werd begonnen met het zingen van Gez. 135 „dankt, dankt nu allen God". Na de geloofsbelijdenis was het Gez. 132: 3 en 6 en na het lezen van Joh. 15: 18 33 zong de gemeente gezang 164. Onder leiding van dirigent André Ridderhof zong het koor voor de prediking „God van de hemel, hoor ons aan, geef ons de kracht om door te gaan." advertentie IMj De gemeente zong Ps. 119: 14 en 34. Bij de inleiding tot de prediking wees ds. Voortman er op, hoe de mogelijkheid tot vallen voor iedereen in het leven groot is. Men kan niet alleen zelf ten val komen in het gewone dagelijkse leven, maar ook berekend ten val worden gebracht. Het is niet de bedoeling van de mens te vallen, maar om verder te komen, verder te gaan. Ieder bijbelkennende luisteraar weet van de zondeval af, vervolgde de Oud- Vossemeerse predikant, een val die tot gevolg had dat we sedert dien telkens met een vallende mens te maken hebben. Ik heb, zei ds. Voortman graag in Oud-Vossemeer gepreekt, omdat de Bijbel zo'n recht boek is. Een Bijbel, die ook van de vallende mens uitgaat, want zij die geen rekening houden met het menselijk vallen zijn ireeël. Jezus heeft Zijn- Geest uitgestort op Zijn dorpelwachters, opdat de gelovigen niet ten val zouden komen. De gelovigen moeten zich de woorden van God blijven herinneren. Gedurende 8 1/2 jaar heb ik het in Oud-Vossemeer als mijn taak gezien de woorden van God te blijven herinneren. Een herinnering temidden van gevaren tot vallen. Grote gevaren door de val in het ongeloof, in de val van zeden en ge woonten, in de val van onchristelijke leer. Daarom moest die prediking worden gebracht. Immers de dreiging van ongeloof is levensgroot. Ik hoop dat in die 8 1/2 jaar mensen binnen en buiten de kerk tot geloof zijn gekomen. Ook het gevaar te vallen in verkeerde zeden en gewoonten is levensgroot aanwezig. Vooral door een verkeerde beoordeling en een verkeerd gebruik te maken van wat er is. Wat valt er niet door geld en goed, door liefde en lust, door milieu en medemens. Als derde grote gevaar de val van de onschristelijke leer. Met eigen gedachten van God, in Oud-Vossemeer en in onze andere Thoolse dorpen. Tradities laten domineren inplaats van de Bijbelse boodschap. Om voor dat vallen te bewaren heb ik met alle tekortkomingen gepoogd u het woord van God te herinneren: „Dit heb ik u gesproken opdat gij niet ten val r 0» AKTUEEL Nog ,n lotstukje van de collegiën corporatien, maatschappijen en beamtenen uit 1858 na hetgeen daaromtrent al is opgetekend uit de almanak. Er waren ook agenten van de Brandwaarborg maatschappijen, zoals van Zierikzee M.C. van Elsacker te Tholen, J. Luijk te Scherpenisse en A.J. Bierens te Sint Annaland. Van de maatschappij te Brussel M.W.J. de Visser. Van die te Middelburg gevestigd N.D.P. Augustijn. Van Zutfen A. van der Burght. Van Delft P. de Han te Sint Maartensdijk en J. van der Bel te Poortvliet. Van Tiel F. Dubee. Van ,s Hertogenbosch B. Quakkelaar te Sint Maartensdijk. Van De Adelaar te Amsterdam P.J. Quakkelaar. Van de Maagdenburger Hagelver zekeringsmaatschappij was H.J. Gudde agent. En van de Keulsche Hagelverzeke- ringsmaatschappij M.C. van Elsacker. Corresponderend lid van de vereniging tot be vordering van de tuinbouw in Zeeland, te Middelburg opge richt in 1850 was Mr. T.A. Wagtho de Thoolse correspondent. En van de maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam dr. J.J. Bijban. Dan volgt in die almanak een opsomming van meekrapfabrieken en boek houders van die industrieën. In Tholen w&s er een binnen- meestof met H. van Gorsel Jzn. als boekhoqder. Van de buiten- meestof was dezelfde inwoner boekhouder. Te Oud-Vossemeer van de oude meestoof N.D.P. Augustijn en van de nieuwe meestoof D. J. Ampt. Een derde meestoof daar heette De Hoop met als boekhouder G. Tholenaar. Te Poortvliet de Oude Meestoof met P. Daane als boekhouder en M. de Man van de nieuwe meestoof. Te Scherpenisse was W. Was boek houder van een meestoof die de naam van die woonplaats droeg. Te Sint Annaland heette een meestoof De Hersteller met J. van der Bel als boekhouder en de andere De Eensgezindheid met C. Kodde achter het administratieve roer. In Sint Maartensdijk was er een meestoof Het Hart met B. Quakkelaar als boekhouder en de tweede daar heette De Nijverheid met J. Noom. Te Stavenisse meestoof De Star met als boekhouder Mr. C. van der Lek de Clercq en te Sint Philips- land was er een meestoof De Haan met Abraham Mol als boekhouder. GESCHIEDKUNDIGE HERINNERINGEN 16 april 1591: Bij de Staten van Zeeland wordt een algemene klacht ingediend door de bewoners van het eiland Tholen wegens het inlegeren van de krijgsvolk en de kosten daarvan. 17 april 1577: De stad Tholen gaat bij satisfactie aan de Prins van Oranje over. 19 april 1802: Ds. Jan Hoogendorp tot predikant te Sint Maartensdijk bevestigd. 20 april 1635: Besluit derStaten van Zeeland ten gunste van de doopsgezinden te Sint Maartensdijk. 20 april 1651: Ds. Corolus van Maets, in leven predikant te Scherpenisse, overleden als hoogleraar te Utrecht. 21 april 1638: Sluiting der laatste Zeeuwsche Synode, gehouden te Tholen. 21 april 1667: Octrooi voor 10 jaren tot heffing van 2 en 4 grooten per gemet in het eil. Tholen, tot onderhoud van poorten, bruggen, wegen, enz. 21 april 1677: Willem Lieven van Brijberghe wordt opnieuw lid der gecomiteerde Raden van Zeeland, wegens de stad Tholen. 22 april 1669: de Rijke tot Oud-Vossemeer Jonkhr. Jeroniumus van Tuijll van Serooskerke, Heer van Sta enisse, overlijdt te Vere wiens grafstede in het kerkgebouw te Stavenisse gevonden wordt. 23 april 1826: Ds. Jan Slotemaker viert te Tholen gedachtenis van 40-jarige Evangeliedienst. 24 april 1562: Filips II vergunt bij Octrooi, gegeven te Brussel, de Sluiskil, genoemd Strijenham, den ingezetenen van Poortvliet tot eene haven. 25 april 1706: Ds. Marinus predikant te bevestigd. 27 april 1651: Octrooi van 10 jaren tot heffing van 4 grooten per gemet aan de stad Tholen over het geheele eiland, tot het maken van bruggen, wegen, enz. 27 april 1651: De Staten van Zeeland staan aan Nicolaas de Brammer, Heer van Vrijberghe toe zijn half aandeel in die heerlijkheid te mogen belasten. 27 april 1747: Prins Willem IV te Tholen tot stadhouder uitgeroepen. 27 april 1651: Bij Staatsbesluit wordt aan Willem Ketting, rentmeester van ,s Prinsen Domeinen in het land van Tholen een gemet lands in erfpacht gegeven. 28 april 1391: Graaf Albrecht van Beijeren geeft, bij eenen brief uit ,s Hage, uitgifte tot bedijking der landen van Stavenisse. 28 april 1782: Ds. Alexander van de Vondel tot predikant te Sint Annaland bevestigd. 29 april 1787: Ds. Daniël van der Hoek neemt afscheid als predikant van de gemeente Poortvliet. Wordt vervolgd. Eerdere aflevering geplaatst 15 en 29 april, 3, 10 en 17juni, 22 en 29 juli). komt", zo besloot ds. Voortman een duidelijke tekstverklaring. Gezongen werd daarop Gez. 218: 1-5 en 6. H. Abma, die consul van Hervormd Oud-Vossemeer gaat worden en niet zoals was gepland ds. Harkema van Sint-Philipsland. Burgemeester Van Boeijen zei in een kort afscheidswoord namens de burgerlijke gemeente, hoe ds. Voortman meer betekende en meer heeft gedaan dan alleen Hervormd predikant van Oud-Vossemeer te zijn geweest. Er was ook een gewaardeerde inzet voor een bredere kring op Tholen en met name voor hen in ons gebied, die met minder lichamelijke of geestelijke gaven waren bedeeld. Het werk o.m. voor de vereniging Philadelfia. Ook al kon het doel, een dagverblijf voor gehandicapten tot dusver niet worden gerealiseerd, er is toch gepoogd ook in dat werk te helpen. Tenslotte zijn er uitstekende contacten met u geweest van de burgerlijke overheid en uw medeleven met ook dat terrein van deze gemeenschap stemt ons tot dankbaarheid, aldus de burgemeester, die het gezin Voortman alle goeds toewenste in de nieuwe gemeente. Ds. G. H. Abma sprak namens de ringcollega's en zei hoe tijdens de laatste ringvergadering de volgende woorden tot ds. Voortman waren gericht: Ambtsbroeder en dienaar van Christus, we hebben in u een fijne collega gehad. Die woorden kunnen we hier herhalen en er ook mee volstaan, zo zei ds. Abma, die consulent van Hervormd Oud- Vossemeer wordt in de vakaturetijd. Aanvankelijke was daarvoor ds. Harkema aangewezen, maar met de komende vakature in Tholen krijgt de Sint Philipslandse predikant volgens de in deze Ring gemaakte verdeling het Thoolse consulentschap en ds. Abma het Vossemeer se. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de ouderling-president kerkvoogd A. A. Douw namens colleges en gemeente. Hij wees er op, dat de scheidende predikant weinig voelde voor toespraken, omdat de prediking centraal dient te staan. Daarom zal ik niet diep teruggrijpen in de Vossemeerse periode ds. Voortman, maar volstaan met vast te stellen, dat we deze 8 1/2 jaar goed hebben kunnen samenwerken, er een goede verbondheid was tussen u en het kerkbestuur, dat we u node zien gaan, maar we weten, dat het u veel overweging gekost heeft van hier te moeten scheiden en kunnen uw beslissing anderszijds toch ook billijken. Dank voor de hartelijkheid en vriendschap, die velen en wij met hen van u en uw gezin mochten ontvangen en we hopen u nog vele jaren als gastpredikant te mogen beluisteren. Ouderling Douw verzocht de gemeente het gebed des Heeren: 9 het gezin Voortman te willen toezingen. „Ik heb ook maar meegezongen", zei ds. Voortman in een kort dankwoord dat hij daarop liet volgen, „want omgekeerd wil ik u ook graag de inhoud van dat gebed des Heeren toewensen. Ik dank allen voor de woorden, maar nog meer voor de goede verbondheid waarmee we in Oud-Vossemeer hebben kunnen leven. De komst was even moeilijk, toen we zaten met een nieuwe liturgie, maar men heeft het goed weten op te vangen, ook zij, die er aanvankelijk wat huiverig voor waren. Dank ook aan het koor, dat medewerking aan deze dienst wilde geven en waarvan ik ook graag aktief lid ben geweest. Er is ook op zoals dat wordt genoemd oecumenisch gebied gepoogd wat te bouwen, want er staat zomaar niet in de Bijbel van één kudde en één herder. Een heel klein plantje staat er op dat terrein in Oud- Vossemeer. Ik hoop en geloof dat het vatbaar mag zijn. Daar moet God voor zorgen. Laten wij er niet met de voet op gaan stampen, zo waarschuwde hij elke inwoner. Verdraag elkaar en weet ook elkaar nodig te hebben. Allen hartelijk dank, zo besloot ds. Voortman zijn kort wederwoord. Daarna zong het koor nog een paar liederen, besloten met het onze vader en na de zegen zong de gemeente nog Ps. 89: 1-7 en 8. Velen maakten vervolgens van de gelegenheid gebruik om persoonlijk van het gezin Voortman afscheid te nemen. Een predikant die 8 1/2 jaar arbeidde in de Vossemeerse wijngaard. Een oprecht predikant. THOLENSE BOYS 5 INGEDEELD De indeling van Tholense Boys 5 in de 4e klasse B betekent alsnog een wijziging in de competitie zaterdagvoetbal K.N.V.B. afd. B.rabant. In de 4e klasse A zitten temidden van andere streekelftallen reeds Tholense Boys 3 en 4. Tholense Boys 5 speelt nu als enige uit de streek in 4 B met B.W.R. 3, Chrislandia 4, Dinteloord 4, D.S.E. 2, D.V.O. 4, F.S.V. 3, Internos 3, Kogelvangers 3, Seolto 5, V.V.N. 4, Zwaluwse Boys 4.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7