Wrange vrucht van een complex verleden r Uit de Thoolse almanak van 1858 (6) Apartheid 1 P.J.Z. Tholen ontvangt Amerikaanse jongeren Bram Geense viel op achter de derny SPECIALE AANBIEDINGEN EVERS MODE BOETIEK Vanavond beslist KNVB over competitie-indeling WHS m Thoolse brandweerkorpsen bij bosbranden te Putte Omloop Smalstad Oefenprogramma Noad '67-Sint-Philipsland SUBSIDIE WEGVERBETERING Voetbalprogramma voor 3e en 4e klasse KNVB Schietwedstrijd Donderdag 22 juli 1976 EENDRACHTBODE 7 Verschil in ka ra kter-st ru kt u u r De boomloze transkei De miljoenenstad MODEBRILLEN Discriminatie bij de wet .modehuis PHILIPS KLEUREN T.V. NORDMENDE K.T.V. 2648 NU 2195,- SIEMENS K.T.V. BLAUPUNKT K.T.V. ERRES K.T.V. BERGEN OP ZOOM ROOSENDAAL Vele Zuid-Afrikanen betreuren op het ogenblik zeer, dat ooit het woord ..apartheid" is bedacht en officieel is gaan dienen als titel van een politieke ideologie, die in een wetgevend beleid werd omgezet. Dat gebeurde in 1948. toen de Nationale Partij onder leiding van Nico Malan samen met de Afrikaner Partij van wijlen generaal Hertzog, daarna onder leiding van Havenga, de verkiezingen won. Apartheid is de theorie, dat blanken en niet- blanken zo verschillend zijn in cultuur en geaardheid, dat zij niet als geïntegreerde gemeenschap samen kunnen leven. Die theorie had reeds een lange historie. Zij was geënt op een aantal gegevens uit het verleden. De slavernij in de 17e en 18e eeuw had vele Bantoes uit Centraal-Afrika naar Zuid-Afrika gebracht. De trekboeren die naar het noorden trokken waren constant verwikkeld in grensoorlogen met de zwarte stammen, die vanuit het noorden naar het zuiden trokken. Die zwarte stammen waren overigens zelf ook voortdurend in onderlinge oorlogen verwikkeld en vooral het optreden van Dingaan, de grote Zoeloe-koning, bracht grote verschuivingen van andere zwarte stammen op gang, die vluchtten voor het geweld van de sterk militair getrainde Zoeloe-legers, de zgn. impi's. Dat gebeurde in dezelfde tijd dat de trekboeren wegvluchtten voor de Engelse overheersing en nieuwe vrijheid zochten in het noorden, de Oranje Vrijstaat, Transvaal en Natal. Hiervan waren de Vrijstaat en Transvaal bijna niet bewoond. Slechts enkele kleinere Bantoestammen en Griqua's hadden er een nomadisch bestaan. Die trekboeren weerstonden daarbij de meest verschrikkelijke ontberingen, dank zij hun vastberadenheid en hun onwrikbaar geloof in de Bijbel. Hun vergelijking met het Joodse volk, dat, gevlucht voor de Egyptenaren het Beloofde Land mocht bereiken, was niet zo vreemd. Ook zij verwachtten in de verre onbekendheid achter de Drakensbergen het beloofde land dat hun toekwam, gegeven uit Gods hand. Daarbij was het niet altijd strijd met de zwarte stammen die zij daarbij ontmoetten. Dikwijls ook werd er onderhandeld en werden landrechten verkregen. Maar het verschil over de uitleg van zulke rechten vormde maar al te dikwijls later weer een bron van ruzie en wraak; voor de Afrikaanse natives was landrecht alleen maar het gebruiksrecht,'voor de trekboeren werd eronder verstaan het eigenlijke bezit van het land. Nog steeds is dit een essentieel verschil in benadering: de antoe-stammen kennen gee. rivé grondbezit, B de grond is bezit van de stam en de chief wijst ieder lid van de stam een gebruiksrecht toe. Dat lijkt haast aan te sluiten bij socialistische opvattingen omtrent collectief bezit, maar in de praktijk betekent het soms een grote willekeur van de chief en voorts een geringe betrokkenheid bij de grond en de bewerking daarvan. Bewijzen daarvan zijn overal te aanschouwen bijv. in de ..Transkei", een der „thuislanden", dat nu onafhankelijk zal worden. Men ziet de grote verschillen in de verzorging van het land tussen blanke farms buiten de Bantoegebieden en collectief Bantoe- land: grote erosie, zeer extensieve landbouw en duidelijke roofbouw bij de laatste; planmatig opgezette landbouw, plantages etc. bij de eerste. Dat is niet alleen het gevolg van het verschil in betrokkenheid (en financiële middelen), het heeft ook te maken met de geheel verschillende karakterstruktuur tussen De P.J.Z. Tholen en Sint-Philipsland is 30 en 31 juli en 1 augustus gastheer voor 38 Amerikaanse jongeren. Vrijdagmorgen elf uur wordt de groep in de Gouden Leeuw te Scherpenisse ontvangen, waarna men de gastgezinnen opzoekt. Nadat men ,s middags de tijd heeft gekregen om van de vermoeiende reis te bekomen, is er ,s avonds sport en barbecue. Zaterdag volgt een rondrit door onze provincie met onder andere bezoeken aan Middelburg, Veere en de Haringvlietsluizen. Zondag zijn de Amerikanen bij de gastgezinnen, terwijl ,s avonds in het Dorpshuis De Vossen- kuil te Oud-Vossemeer afscheid wordt genomen. De PJZ Tholen/Sint-Philipsland heeft de organisatie van dit Amerikaanse bezoek overgenomen van de PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen, die geen kans zagen hun eerder gedane beloften waar te maken. Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkerjurken Ruit-blouses Nappa jacks Znivelstraaf 17-21 Bergen op Zoom Alles van de beste merken de oorspronkelijke boeren en de nomadische Bantoes. Noordeuropese oorspronkelijk Een bezoek aan de Transkei maakt dat met een voorbeeld duidelijk: terstond na overschrijding van de Kei-rivier is alle bebossing verdwenen. Geen boom van enige omvang is er te zien, laat staan een bos. Ook niet bij de hutten. Neen. alleen in Umtata. de hoofdstad is een redelijke begroeiing. Bij het verlaten van de Transkei bij Kokstad verandert het landschap op slag en keren de bomen bij de huizen weer terug. Hoe komt dat? Wel. de Xhosa-bevolking, die hier oorspronkelijk altijd leefde, heeft de bomen gekapt, opgestookt, gebruikt. Maar het planten van bomen is iets, dat op lange termijn moet gebeuren, en dat past niet in de karakterstruktuur van dit volk: het leeft bij de dag, een planmatig beleid op langere termijn past niet bij zijn natuur. Het heeft weinig begrip van tijd, nauwelijks zorg voor de verre toekomst en daarmee wordt een van de meest essentiële verschillen tussen de blanke en de Bantoe- bevolking aangeraakt: de westerse (blanke) maatschappij is een planning-society, die van de oor- spronkelijké Bantoe-stammen is een min of meer tijdloze samenleving: men doet wat nodig is voor de dag van vandaag of desnoods morgen. Maar niet voor een langere periode. Toen Zuid-Afrika nog voornamelijk een agrarisch land was en de goud- en andere vondsten nog niet waren gedaan, was het sociale en politieke spanningsveld tussen blank en zwart grotendeels beperkt tot agrarische problemen: grondrecht, weidegebieden voor het vee, grensgeschillen, arbeid variërend van slavenarbied tot redelijk normale boeren-arbeidsverhoudingen en veediefstallen over en weer. Alles bleef echter binnen de agrarische sfeer en vanuit ieders territoir. Na de goudvondsten ontwikkelde zich zeer snel een geweldige industrie. Johannesburg is nog maar 90 jaar geleden gesticht als dorp van goudzoekers, het is nu een industriestad met rond anderhalf miljoen mensen, waarvan circa 1 miljoen zwart, welke voor veruit het grootste deel afkomstig is van buiten Transvaal of zelfs buiten Zuid-Afrika. De problemen van b.v. huisvesting, welke deze toegestroomde bevolking opleve de, laat zich denken! Die zwarte bevolking heeft de oorspronkelijke banden met zijn agrarische afkomst verbroken en is een industrie-proletariaat geworden. Met alle problemen van dien. Want het zijn de westerse know-how, de planning en ondernemingsinzichten die dit oorspronkelijke arme boerenland van ruim 70 jaar geleden gemaakt I De voetbalvereniging W.H.S. uit Sint- Annaland wacht met spanning de beslissing af die het sectiebestuur zaterdagvoetbal van de K.N.V.B. vanavond in Zeist neemt ten aanzien van de competitie-indeling. Zoals bekend zit W.H.S. met Arnemuiden in de tweede klas en de Meeuwen Qn Dinteloord in de andere. De vier clubs willen qua reiskosten en entreegelden veel liever in een afdeling zoals vorig jaar ook het geval was, zonder dan het nu gepromoveerde Dinteloord. Voor de Meeuwen uit Zoutelande weegt de gewijzigde indeling het zwaarst. De verenigingsbesturen denken vooral ook aan de sociale gevolgen van de langere reistijden voor de leden. Men is veel langer van huis, wat voor getrouwde spelers en zij die met werkzaamheden zitten, grote problemen kan opleveren. Zaterdagvoetbal-voorzitter Fokke Remmers heeft zich in de zaterdag avond sportshow van de N.C.R.V. radio dermate hard opgesteld, dat de vooruit zichten voor een gunstige indeling voor W.H.S., Dinteloord, Arnemuiden en de Meeuwen niet rooskleurig zijn. wabamnaiaat T«L UB» «mm* «p Uumjl advertentie IM Op verzoek van de commandant van de Regionale Brandweer hebben de vier brandweerkorpsen op het eiland Tholen meegeholpen aan de bestrijding van de bosbrand te Putte, die woensdagmiddag 7 juli uitbrak. Bij toerbeurt ging er steeds een van de Thoolse brandweerwagens met een man of acht naar Putte, eerst voor daad werkelijke brandbestrijding en later voor. wachtdiensten. Ook op zaterdag en zondag ging de bewaking door. Vanwege regenval is de controle nu opgeheven, zodat de Thoolse brand weerlieden wat Putte betreft het aanstaande weekeinde weer vrij zijn. Totaal brachten de Thoolse brandweer korpsen ruim honderd uur in de bossen van Putte door. hebben tot een van de rijkste industrielanden ter wereld. Daarmee zijn de spanningen tussen blank en zwart pas goed begonnen, omdat ze niet langer meer beperkt bleven tot binnen de oorspronkelijke agrarische sfeer. En vanwege de grote toevloed van niet- autochtone zwarten naar deze nieuwe industriegebieden in het oorspronkelijk boerenland. De eerste nieuwe spanningen ontstonden tussen de blanke mijnwerkers-vakbonden en de zwarte arbeiders: de vakbonden eisten de suprematie op voor de blanke geschoolde arbeiders en eisten dat er geen vakopleiding voor zwarte arbeiders zou komen. Daarmee werd de beroepen-beperking voor de zwarte arbeiders en het verschil in betaling ingeleid (de Mines and Works Act in 1911). Merkwaardig is wel dat in 1922 een soort revolutie werd ontketend in .n„mi,iiesDurg. toen de mijnraad de colour- bar voor mijnwerkers wilde verlagen en onder leiding van een militante communistische groep de blanke mijnwerkers in oproer kwamen onder de leuze: „Arbeiders van de wereld, vecht en verenigt u voor een blank Zuid-Afrika". Het kan verkeren! Met deze Mines and Works-Act werd in het industriële vlak de discriminatie tussen blank en zwart ingeluid. En naarmate de maatschappij zich wijzigde tot een moderne economische staat werd de drang om een ideeële grondslag te vinden voor een politieke oplossing van deze toenemende spanning groter. Die werd gevonden in de gedachte van de naast elkaar gescheiden ontwikkeling van blanke en zwarte bevolkingsgroepen. Zij kreeg de naam ..apartheid" mee en ook nog een aantal slecht verteerbare en onnodig kwetsende wetten, die het culturele idealisme, dat mede aan het beleid ten grondslag lag. wel erg op de tocht zette. (Wordt vervolgd). De Fliplandse amateur Bram Geense is zaterdag tijdens de wielerronde van Dinteloord bij wedstrijden achter derny-motoren dermate opgevallen, dat hij de komende winter mogelijk in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy gaat rijden. Op uitnodiging deed hij voor de eerste keer met twaalf renners aan dit derny onderdeel mee. Dat is bij de gangmaker en de directeur van het Sportpaleis Ahoy prima bevallen, want Bram reed zo gemakkelijk, dat hij zich in de kijker reed van de kenners. Hij viel temeer op' door zijn goede derde plaats achter wereldkampioen Gaby Minneboo en de eveneens ervaren Martin Venix. Bram kwam tot zijn derde plaats in het eind klassement door een derde plaats in de eerste serie en een tweede in de tweede serie van 30 km. In de gewone ronde van Dinteloord eindigde Thijs Fase op de negende plaats. In Bruinisse werd Thijs vijfde en Bram twaalfde. In de damescours van Bru was de zege voor Keetie van Oosten-Hage voor haar oudere zuster Bella van der Spiegel-Hage. In Philippine deed Bram Geense weer van zich spreken in een kopgroep van acht man. Daarvan gingen twee vluchters met de ereprijzen strijken, maar de Fliplander hield toch nog een achtste prijs over. Het comité Omloop Smalstad is volop bezig aan de voorbereidingen voor de straten- en prestatieloop op zaterdag 11 september in Sint-Maartensdijk. De bedoeling is om half drie te beginnen met een wedstrijd voor jeugdige lopers tot 13 jaar die 1 ronde van 1990 meter lopen. Om drie uur volgen de „grote" atleten die vijf ronden moeten afleggen. Om vier uur bebinnen de oudere prestatielopers aan twee ronden. Start en finish is op de Markt. De route loopt verder via de Kaaistraat, Haven, Westpoort, Groenendijk, W. Churchillstraat, Alb. Schwetzerstraat, Pres. Kennedystraat, Pres. Rooseveltstraat, Hogeweg, Bloemenlaan, onder de Linden, Oostsingel, Dr. Tazelaarstraat, Oostvest, Markt. Dit parcours wordt niet afgesloten, maar op kruisingen staan er wel helpers met een vlag om het verkeer en de lopers te waarschuwen. De Midden standsvereniging levert alle benodigde gelden. Hoewél voorzitter Vroegop in het bespeelbaar zijn van het terrein een zwaar hoofd heeft omdat het oefenen op een verdorde grasmat wel eens fataal zou kunnen zijn, moest er toch wel tijdig worden gewerkt aan een oefenprogramma. Het volgende kwam op papier: 4 aug. N.O.A.D. 1 - W.H.S. 2 om 18.45 uur; 7 aug. N.O.A.D. speelt D.V.O.-tournooi in Roosendaal; 14 aug. N.O.A.D. 1 - V.V.C. 3 om 15.00 uur; 21 aug. Smidshoek 1 uit Rotterdam - N.O.A.D. 1 om 14.00 uur; 25 aug. N.V.S. - N.O.A.D. 1. De trainingen gaan op 29 juli van start, waarbij als nieuwe trainer de heer Verschoor uit Rotterdam zal optreden. Hij verbleef al eerder in Sint Philipsland en heeft een tweede woning in Anna Jacobapolder. De heer Verschoor is oud-eerste elftalspeler van N.O.A.D. Het in de competitie ook bij N.O.A.D. ingedeelde Unitas, dat vorig jaar nog onder de oude naam. R.K. V.V.U opereerde, komt uit Etten-Leur. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het waterschap Tholen subsidie gegeven voor de verbetering van een aantal wegen. Het gaat om een bijdrage in het eerste gedeelte van de kosten van verbetering van de Vermuijdenweg, v.d. Slikkeweg, Ceresweg, Veerweg, Gortzakweg. De subsidiabele kosten zijn begroot op 199.338 gulden, terwijl de uit te keren subsidie 25.398,23 bedraagt. Deze bijdrage wordt over de jaren 1976 tot en met 1984 herhaald. nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM 3c klasse R 4 sept. Smerdiek - Kloetinge 18 sept. Smerdiek - A.Z.V.V. 25 sept. Krabbendijke - Smerdiek 2 okt. Smerdiek - Zwaluwse Boys 16 okt. Hoek - Smerdiek 30 okt. P.T.T. - Breda - Smerdiek 6 nov. Smerdiek - Yerseke 13 nov. Zaamslag - Smerdiek 20 nov. Smerdiek - Wit Zwart Op 4 december de return van september. 4c klasse R 4 sept. Terneuzense Boys - Tholense Boys 11 sept. Tholense' Boys - Rillandia 18 sept. Kapelle - Tholense Boys 25 sept. Tholense Boys - B.W.R. 2 okt. Wolphaartsdijk - Tholense Boys 16 okt. Tholense Boys - Bruse Boys 23 okt. Nieuwland - Tholense Boys 30 okt. Tholense Boys - Sluis 13 nov. Serooskerke - Tholense Boys 4 dec. return van 4 september. Thoolse en Fliplandse schutters hebben Ereplaatsen behaald bij een wedstrijd van de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging in Bergen op Zoom. De Bergse afdeling organiseerde deze wedstrijden niet op Kijk in de Pot, maar voor het eerst op de baan de Zuidgeest te Huijbergen, waar een record aantal deelnemers was opgekomen. Wedstrijd B werd gewonnen door A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacoba polder. Op de vrije baan eiste M. Poot uit Scherpenisse de eer voor zich op, terwijl W. Geluk uit Scherpenisse vierde werd. I AKTUEEL Vermeld worden voorts (uit 1858) verschillende collegien, corporatien, maatschappij en beambten. Zo ontstond het bestuur van de visserij op de Schelde en de Zeeuwse stromen, gevestigd te Tholen uit president Mr K. Wagtho, vice president C.J. de Vulder van Noorden. N. Huart en J. Drabbe te Bergen op Zoom, C. van de Stolpe Mzn te Bruinisse, C.D. Baars te Arnemuiden. S.H. Anemaet Pz te Nieuwe Tonge, S. van Helmond te Sas van Gent, D.P. Dominicus te Kruiningen. Secretaris- penningmeester was M.M. de Lange te Tholen, gewone opzichter C.J. Schot en bode C.J. Greep, beiden eveneens te Tholen. Dan was er een collegie van zetters met als president C.J. de Vulder van Noorden. M.M. de Lange, W.N. Friderichs, J.L. Christiaanse, H. van Gorsel Jzn en M. de Man te Poortvliet. De commissie voor de broodkeur en broodzetting bestond uit C.J. de Vulder van Noorden en H. van Gorsel Jzn. De plaatselijke sub commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden had als president H. van Gorsel Jzn, Ds. C. de Visser, A. van der Burght, P. van Dalen en als secretaris H. Cornelisse Lzn. Er was ook een bestuur van het bijbelgenootschap, afdeling eiland Tholen met als president Ds. Steenberg, secretaris penningmeester was Ds. de Visser en verder hadden zitting over het eiland verspreid Ds. Was, Ds. Wilod Versprille, Ds. Burgerhout, Ds. van Daalen. Medebestuurders waren Ds. Knol te Nieuw-Vossemeer, F. Was te Sint Maartensdijk en uit Tholen B. Boom, J.L. Christiaanse, M.M. de Lange en weer eens de naam van C.J. de Vulder van Noorden. In de maatschappij tot Nut van ,t Algemeen, een ook al zeer oude Thoolse vereniging had in de directie W.J. van Voorst Catshoek als president, vice- president J.W. Kien Eltzman, penningmeester A. van der Burght, secretaris M.A. van Voorst Catshoek en dan nog de Gorsel. J. van den Bosch, C.J. de "Vulder van Noorden, K. van den Handel. In de begrafenis-bus hadden in die tijd zitting president P. Andriessen, penningmeester M.C. van Elsacker, secretaris H. Cornelisse Lzn. Commissarissen der bibliotheek van het departement waren J. van den Bosch en M.M. van Rijssel. Het bestuur van de tekenschool bestond uit C.J. de Vulder van Noorden, W.C. van der Burght en M.A. van Voorst Catshoek. Er was een vereniging „Door oefening volmaakter", maar er stond niet bij welk soort ver eniging dat was. Het kan een zangkoor zijn geweest (wie weet het?) President daarvan was A. Geluk J&zn, H.J. Gudde, C.J.N. Boom, M. J. Engelvaart en secretaris M.W.J. de Visser GESCHIEDKUNDIGE HERINNERINGEN 1 maart 1636: De geleerde Cornelis Liens overl. als drossaard te Sint Maartensdijk en baljuw van Scherpenisse 2 maart 1829: Stormvloed, welke de dijken van het eiland Tholen beschadigt. 2 maart 1833: Oprigting van het onderwijzers-gezelschap in het eiland Tholen 3 maart 1715: Doorbraak van den vijftienhonderdgemeenten of Thoolschen polder. 6 maart 1531: Overeenkomst tussen de heerlijkheden Steen bergen en Vossemeer over de dijkaadje. 7 maart 1594: Bij ordonnantie van prinses Maria van Nassau wordt de confrérie of het gilde van clovenieu te Scherpenisse opgerigt. 8 maart 1810: De geleerde Ds. Johannes Was wordt geboren te Sint Maartensdijk. 11 maart 1663: Ds. Joh. Dibbitz Hzn tot predikant bij de Herv. Gem. te Tholen bevestigd. 12 maart 1582: Herhaalde inzameling eener schatting te Poortvliet tot goedmaking der dorpslasten aldaar. 16 maart 1854: De eerste steen gelegd aan den koepel in den tuin van de koninklijke handboogschutterij Non Semper te Tholen. 17 maart 1634: Verzoek aan de polder van geïnundeerden Vrijberghe. 18 maart 1840: Bij Z.M. besluit No 96 wordt aan ambachtsheeren van Vossemeer en Vrijberghe autorisatie verleend tot bedijking van den Hollarepolder. 19 maart 1767: Aanbesteding van een nieuw te bouwen raadhuis te Oud-Vossemeer. 20 maart 1346: Hertog Willem van Beijeren verleent aan die van Poortvliet het privilegie tot tolvrijheid. 22 maart 1633: De Staten van Zeeland vergunnen' die van Poortvliet nogmaals over 5 jaren het heffen van parochie-accijns. 23 maart 1420: Octa van Bergen, van Bautersem, vrouwe van Sint Maartensdijk, enz. overlijdt als gemalin van Floris van Börselen. 24 maart 1229: Graaf Floris IV koopt eenig land in Schakerloo. 24 maart 1711: De jeugdige en bekwame Cornelis Herou overlijdt als secretaris van Oud en Nieuw-Vossemeer. 26 maart 1778: Ds. Jan Scharp tot predikant te Sint Annaland beroepen. 26 maart 1856: De gemeenteraad van Tholen arresteert eene ver ordening op het houden van openbare veemarkten, ter bevordering van den handel in paarden, runderen, schapen en varkens in die gemeente. 27 maart 1674: De Staten van Zeeland vergunnen het leggen van den Vrouwend ijk in het eiland Tholen 26 maart 1838: Inwijding van het nieuwe schoollokaal te Poortvliet. 29 maart 1717: Ds. Adr. Beukelaar, in leven predikant te Oud-Vossemeer en te Tholen, overlijdt als predikant te Amsterdam. 29 maart 1852: Aanbesteding te Oud-Vossemeer van het bouwen eener landmanswoning in den nieuw bedijkten Hollare polder. 30 maart 1833: Eerste vergadering van het onderwijzers gezelschap in Tholen 31 maart 1819: Ds. Johan Coenraad Nidelstein Walter tot predikant te Scherpenisse beroepen. wordt vervolgd. (eerderlijke afleveringen van de Thoolse Almanak 1858 in de nummers van 15 en 29 april, 3, 10 I leden Mr. K. Wagtho, H. van Staten tot herdijking van den en 17 juni 1976) HANNAH NOOIT BELOOFD GREEN: EEN IK HEB JE ROZENTUIN Het verhaal van het zestienjarig meisje dat vlucht voor het leven in de ver leidelijke wereld van de waanzin is een bestseller geworden. Hannah Green, die ook al schreef de eveneens bij Hollandia b.v,. te Baarn verschenen „Aan de zelfkant van het leven" en „Met hand en hart" heeft in deze inderdaad prachtige roman de zware strijd beschreven die zij voert om terug te keren tot de werkelijkheid. Een jong meisje dat drie jaar doorbracht in een psychiatrisch ziekenhuis en haar weg terug naar de werkelijkheid. Toch is de strekking van haar verhaal constructief en opbeurend. Het werd een wereld oplage van 3 miljoen exemplaren en bij Hollandia werd het ook reeds de derde ONZE SERVICE IS SNELLER DAN WE MOGEN RIJDEN I 26C465/55 aaap 2545,NU ZU95,- 67 cm. In-Line beeldbuis*),* f\rr 2698,—NUZIÏIO,- beeldbuis 67 cm. In-Line <f Ann VANAFI990,- TYPE R.S. 26102/55 2395,1846,- Onze service is sneller dan we mogen rijden. Huybergsestraat 9 Molenstraat 19 t/o. de "Hollandse Tuin" Q1650 - 36593 adv. IM druk. De paperback kost 18,90. Een ongewoon onderwerp, een ongemeen boeiend verhaal. MAX EUW£: FISCHER EN ZUN VOORGANGERS Een uitgave van Hollandia b.v. te Baarn. 208 pagina's paperback 22,50. Voor elke ook meest eenvoudige schaker is de naam van Fischer bekend. Was hij de beste? Of hoe zou hij zich meten met de groten, die hem voor gingen: Capablanca, Aljechin, Lasker, Euwe, Spassky, Tal, Botwinnik, Smyslov, Petrosjan. Prof. dr. Max Euwe probeert uit te maken via vergelijkingen wie de grootste kampioen aller tijden is geweest. Veel factoren blijken niet kwantificeerbaar als hij toch tot de conclusie komt, dat Bobby Fischer een bijzonder grote onder de groten was. In vier hoofdstukken worden achtereen volgens beschreven en schaak- vakkundig belicht Capablanca en Fischer, Aljechin en Fischer, Lasker en Fischer en Fischer tegen de nog levende wereldkampioenen, Euwe, Botwinnik, Smyslov, Tal, Petrosjan en Spasski. Bijzonder interessant, maar dan wel beperkt tot voor schakers en schaak- minners. BEGRAAF MIJN WOUNDED KNEE HART BLJ Toch wel gehoord van de soortgelijke titel „Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier." Wel, dit is het broertje, want laatstgenoemd boek werd voor jonge lezers bewerkt door Amy Ehrlich en daarmee kwam de Indiaanse geschiedenis van het Amerikaanse westen, zoals het werkelijk was veel dichter bij de jonge lezers. Met prachtige foto's van verschillende Indianen-stammen. De Indiaanse geschiedenis kon voornamelijk bewaard blijven door het gesproken woord, verteld door vaders en moeders aan hun zoons en dochters. De meeste Indianen spraken met diep gevoel over hun geschiedenis, over hun land dat de blanke indringers van hen wilden afnemen, over het belang van dieren, planten, rivieren, lucht, hemel en aarde voor het mensdom. De Indianen uit die tijd leven al lang niet meer, hun woorden bleven wel bewaard. Dat vindt men terug in het boek „Begraaf mijn hart bij Wounded Knee" van Dee Brown. De ondergang van Navajo's en Apachen, van Cheyennes en Sioux. Een reuze interessant boek, eigenlijk voor jong, maar weinig minder interessant voor ouderen 14,90 bij de boekhandel. HET KLEINE TUINPLANTENBOEK In de bekende Groenboekerij van de Kluwer-groep te Wageningen (Zomer en Keuning, Veen en Kluwer) is er dat volledig geïllustreerd interessante tuin plantenboekje van Rob Herwig: Het kleine tuinplantenboek. Het kost slechts 6,50, maar er staan 128 tuin planten in kleur- en vormcombinaties met andere gewassen. Ideeën voor rots- tuinen, schaduwachtige hoekjes, borders in de zon en de schaduw, combinaties van zaaibloemen en perk- planten, water- en moerasplanten, suggesties voor bodembedekkers, aan wijzingen voor snoeien, bemesten, ver meerderen. Onbegrijpelijk zoveel wetenswaardigs op dit gebied voor zo'n prijsje. Verkrijgbaar in de erkende boekhandel. „SCHUIF JU HEM ZELF AAN MUN VINGER" Een verhaal van Mien van ,t Sant. Dan weten de (jonge)dames al waar ze aan toe zijn. Een jaar om in het reine te komen, zo heeft Marij Dijkman beslist als haar man Sjoerd haar ontrouw is geweest. Het meisje Lisette, waar alle problemen om draaien, blijft echter Sjoerd bezoeken en Marij kan niet op een oplossing van die kant hopen. Zijn broer Menno toont volop begrip voor de situatie. Om niet afhankelijk te zijn, zet Marij een kapperszaak op en geleidelijk aan gaat Menno een grotere plaats innemen bij Marij. Nou, de rest is niet moeilijk te raden. Mien van ,t Sant weet het wel te brengen. Een uitgave van La Rivière Voorhoeve te Zwolle, maar ook in de boekhandel verkrijgbaar voor 9,90. HET LEVEN OP ZEE Sir Alec Rose, die 1908 te Canterbury werd geboren, zwierf van zijn geboorte land naar Canada en terug, om tijdens de Tweede Wereldoorlog als vrijwilliger bij de Royal Navy te gaan dienen. Na de oorlog bouwde hij een reddingssloep om tot een zeewaardig jacht. .-Toen hij met Dorothy trouwde brachten zij hun wittebroodsweken door in de Golf van Biskaye. In 1964 kocht hij de Lively Lady, waarmee hij deelnam aan de race over de Atlantische Oceaan en vierde werd. De beproevingen die hij moesl doorstaan, droegen bij tot hel totstandkomen van een verhaal dal wereldbekendheid kreeg. Het leven op zee kost 18,90, is een uitgave van Hollandia b.v. te Baarn en in de boek handel verkrijgbaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7