Waterschap Tholen bespreekt bouw zuiveringsinstallatie Scherpen isse Klopkever en huisboktor in Fliplandse korenmolen ZWEMMEN EN DAMMEN IN HET ZWEMBAD DE SPETTER THOLEN Minder mensen produceren meer landbouwprodukten DEZE WEEK Thools landschapsschoon "bezongen" HET Ê.T.I. Woensdagavond half acht algemene vergadering in Poortvliet Vreemde reactie Reactie gemeentebestuur Platteweg en Deestraat rijkswaterstaat Schelde-Rijnkanaal meUn 40.000 soorten Molen aangetast 62 voor keuring van lichting 1977 Vervolg op pag. 5 aanvang: is.3ouur. - Thiols kampioen dammen Mij gaat simultaan-dannen tegen Oo vrijwillige es Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 Sint Ann al and Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 30J0.05.556. Verschjjnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heljboer. Uit het jaarverslag 1975 van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland blijkt dat in het algemeen bestuur vanuit onze contreien de heer G. J. de Jager te Anna Jacoba Polder zitting heeft. Hij is trouwens ook dagelijks bestuurder van dit Instituut. Directeur is nog steeds de ook in onze streek bekende drs. M. C. Verburg, die zich met onder meer de bedrijfseconoom drs. G. J. Baarspul vooral in de beginperiode van het E.T.l. voor menige vestiging op Tholen heeft beijverd en de zich ontwikkelende middenstandsbedrijven tot kleine industrieën van advies diende. Er staan altijd in het E.T.l. jaarverslag wel wat interessante gegevens. Zo nam de Zeeuwse bevolking in 1975 toe met 1.7%, wat meer is dan de nationale stijging (1.0%) Verder lezen we in het jaarverslag hoe het geboortecijfer in promille van de gemiddelde bevolking, voor Zeeland precies gelijk is aan het Nederlandse cijfer, namelijk 13 per duizend inwoners. Het sterftecijfer lag in Zeeland met een meer verouderde bevolking - en dat geldt zeker ook voor Tholen en Sint Philipsland - met 9.8 per duizend inwoners hoger dan het landelijke gemiddelde 8.3 - Z eland had in 1975 een vestigingsoverschot, maar Tholep en Sint Philipsland boekten, zoals onze januari-cijfers reeds uitwezen, een vertrek-overschot. Slechts zes van de 30 Zeeuwse gemeenten noteerde in 1975 een kleine bevolkings daling. Het aantal in 1975 gebouwde woningen in ons gewest was met 3505 een 300 minder dan het jaar daarvoor. De hoogste werkloosheidspercentages voor mannen deden zich voor in West- Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen- Duiveland. In het verslagjaar was geen sprake van grote expansie van bedrijven. Het overzicht vermeldt dat volgens het nationale structuurschema electrici- tietsvoorzieningen de regering o.a. Tholen en - Sint Philipsland als mogelijke plaatsen beschouwt voor kernenergiecenjtrales, maar hoe de Zeeuwse Staten zich in dat opzicht tot Borssele beperken. Wel werd voor het veilig stellen van de energie- voorziening voor Noord- Zeeland (Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland besloten een 50 Kv. verbinding te maken tussen Goes en Zierikzee. Onder het kopje recreatie wordt in het verslag vastgelegd, hoe uit een E.T.l.- rapport is gebleken, dat de bestedingen van toeristen jaarlijks 500 miljoen gulden bedragen, waaruit een arbeidsinkomen van 155 miljoen resulteert en een winstinkomen van 40 miljoen. Vermeld wordt voorts, hoe de voormalige werkhaven van Sint Philipsland zal worden ingericht tot jachthaven met 250 ligplaatsen, waartegen in de raad verzet is gerezen. In Goes startte het regionale dienstverleningscentrum kleinbedrijf. Het vervangt het Borgstellingsfonds voor Midden- en Noord-Zeeland en verleent bijstand bij stadsreconstructie, bedrijfsbeëindigingshulp, rijksgroeps regeling zelfstandigen en zaken die in moeilijkheden verkeren, b.v. door de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding. Het instituut verstrekte adviezen aan een in moeilijkheden verkerend confectiebedrijf op Tholen (Belgo Dutch). Tenslotte volgen nog enkele pagina's met verslag van de werk zaamheden, commissies en financiën. Het aantal landbouwbedrijven is in de periode 1970-1975 met 10% verminderd terwijl het aantal regelmatig in de landbouw werkzame arbeidskrachten jaarlijks met 1,5% vermindert. In 1975 bedroeg hun aantal nog 310.982 of 6,5% van de totale beroepsbevolking. Ondanks deze vermindering van het aantal arbeidskrachten is de landbouw- produktie sterk toegenomen. De melk produktie bijvoorbeeld in vijf jaar tijds met 24% en de produktie van varkens vlees zelfs met 40%. De exportwaarde van agrarische produkten steeg in de periode 1970-1974 met 70%. In het laatstgenoemde jaar bedroeg deze 22% van de totale Nederlandse uitvoer waarde. Ook in de tuinbouw hebben zich sinds 1970 belangrijke veranderingen vol trokken. Zo verminderde in '70-'75 het areaal glasgroente met 13% en het areaal klein fruit zelfs met 75%. Hier tegenover stond echter een uitbreiding van de oppervlakte bloemen onder glas met 87%. Hoewel het totale tuinbouw areaal een vermindering te zien gaf, nam in de jaren '70-'74 de produktie- waarde van deze bedrijfstak met 49% toe. Deze gegevens blijken uit „Landbouw- cijfers 1976" en „TuinbouvPcijfers 1976" van het Centraalbureau voor de statistiek en het Landbouw Economisch Instituut. o De algemene vergadering van het waterschap Tholen beslist woensdag avond om half acht in ,t Ouwe Raed'uus in Poortvliet over de vaststelling van het bestrijdingsplan waterverontreiniging. Zoals bekend is daarin o.a. de bouw van een nieuwe zuiveringsinstallatie bij Scherpenisse opgenomen, waarop geleidelijk aan een groot deel van het eiland Tholen zal worden aangesloten. De vergadering is openbaar en toe gankelijk voor belangstellenden. Het ontwerp plan heeft dertig dagen ter inzage gelegen in het polderhuis en op de gemeentesecretariën van Tholen en Sint-Philipsland. Bezwaren zijn in gediend door dhr. A.L.G. van Doorn (Langeweg) en mevr. A.J. Bijnagte-Jagt (Engelaarsdijk) uit Scherpenisse. Zij wijzen op de te korte afstand tussen de geplande zuiveringsinstallatie bij Scherpenisse en de door hen bewoonde percelen met alle dreigende gevolgen van overlast van dien. Het antwoord van het waterschap hierop jsr dat bij een goed geleide installatie geen angst aanwezig behoeft te zijn voor stankverspreiding. De geplande installaties zijn bovendien, juist met het oog op mogelijke overlast, zover mogelijk buiten de bebouwde kom geprojecteerd, waarbij rekeping is gehouden met een brede beplantings- strook. De afstand tot de woningen van betrokkenen is ongeveer 500 m. Bij wijziging van het plan in verband met de lozing zal de afstand circa 2000 m bedragen. Pers- of aanvoerleidingen, in dit geval met toepassing van buizen doorsnee 20 cm, op een diepte van 1 m beneden het maaiveld, geven zelfs op een afstand van circa 5 m uit de bebouwing geen gevaar voor inzakking. Op een diepte van 1 m beneden het maaiveld wordt geen verbinding met het grondwater gemaakt, zodat gevaar voor verlaging van de grondwaterstand niet aanwezig is. De geplande installatie bij Scherpenisse zal zeer zeker geen enkele nadelige invloed uitoefenen op de meest nabij gelegen bebouwing. Redenen waarom wij de algemene vergadering dan ook in overweging geven de bezwaren on gegrond te verklaren, aldus het dagelijks bestuur van het waterschap. Een tekening van de geprojecteerde nieuwe zuiveringinstallatie bij Scherpenisse. Ook de transportleiding richting Sint-Annaland en richting industrieterrein Sint-Maartensdijk is te zien, evenals de bestaande zuive ringsinstallatie bij Smerdiek. water op het Schelde-Rijnkanaal ernstige bezwaren oplevert, waren de volgende wijzigingen aan te brengen: 1. De zuiveringsinstallatie ten behoeve van Sint-Philipsland te bouwen nabij de uitwateringssluis in de polder Oude, met lozing op de waterloop in genoemde polder in de richting van de sluis 2. De zuiveringsinstallatie ten behoeve van Scherpenisse en omstreken te bouwen in de polder Scherpenisse, ongeveer ter plaatse van de kruising van de Platteweg en Waterloop 71. Overigens geven de wijzigingen geen verandering in de kosten omdat de totale lengte van de persleidingen vrijwel gelijk blijft. De zuivering van het afvalwater van Oud-Vossemeer zal echter via de bestaande nieuwe zuiveringsinstallatie te Tholen moeten plaats vinden omdat hiermee bij de bouw van deze installatie rekening is gehouden. De reactie van rijks waterstaat dat de studie in kwalitatieve en kwantitatieve zin met betrekking tot het water van het Schelde-Rijnkanaal (toekomstig zoommeer) nog niet is afgerond, maakt een wijziging in die richting iri het bestrijdingsplan nu niet mogelijk. De uitslag van deze studie zal bepalend zijn voor het al dan niet opnemen van wijzigingen in een later stadium. Als vierde reageerde het gemeente- ®bestuur van Tholen op het ontwerp bestrijdingsplan. Men vestigde de aandacht op de overname van de zuive ringsinstallaties. Hierover zijn onder handelingen gaande. De overname zal plaatsvinden overeenkomstig de door het provinciaal bestuur van Zeeland in januari vastgestelde richtlijnen. De vier reacties geven volgens het waterschaps bestuur geen beletselen op grond waar van de definitieve vaststelling van het bestrijdingsplan zou kunnen worden belemmerd. De algemene vergadering neemt woens dagavond in Poortvliet een beslissing. In verband met de verwezen-lijking van het bestemmingsplan West Scherpenisse wil de gemeente Tholen 27.20 are Platteweg van het waterschap kopen. Het waterschap wil dat verzoek inwilligen voor een tientje. Eveneens tien gulden moet de gemeente betalen voor 23.60 are Deestraat, vanaf de Tolweg in oostelijke richting over 135 m, in verband met de uitbreiding van het sportveld. Het waterschap wil onV weer voor zes jaar viswater in waterleidingen rond Tholen verhuren. De prijs wordt verhoogd van tien tot vijftien gulden, maar dat willen W.A. Gaakeer uit Oud- Vossemeer, M.H. van Oorschot uit Tholen, D.J. van Gorsel uit Tholen en J.W. de Haan uit Sint-Maartensdijk er wel voor betalen. Dhr. A. Kievit uit Tholen heeft drie percelen, zodat het totaal voor hem 45 gulden is. Bij J.W. de Haan betreft het bovendien nog een overschrijving in verband met het over lijden van zijn schoonvader M.C. van Stee uit Tholen. Een derde reactie op het ontwerp bestrijdingsplan kwam van rijkswater staat. Dit gaat voornamelijk over de lozing op rijkswateren. In diverse voor besprekingen is, op aandringen van ir. Slump van rijkswaterstaat, de lozing gepland als in het bestrijdingsplan nader is omschreven, o.a. het Schelde- Rijnkanaal. De zinsneden in de brief van rijks waterstaat dat „de overwegingen die tot deze keuze hebben geleid in het bestrijdingsplan onvoldoende tot uiting komen", waarbij de wenselijkheid wordt uitgesproken „met de vaststelling van een gedeelte van het plan te wachten tot er meer idelijkheid zou zijn verkregen" doen - voorzichtig uit gedrukt - dan ook wel wat vreemd aan, aldus het waterschapsbestuur. Naar aanleiding van de brief van rijks waterstaat vindt het waterschaps bestuur het wel aanbevelenswaardig het bestrijdingsplan van een aanvulling te voorzien: Indien het lozen van gezuiverd afval- De kennis der natuur van de gemeenteraad van Sint-Philipsland is verdie t met een voorstel tot bestrijding van de klopkever en de -huisboktor in de korenmolen op de haven. Volgens Elseviers insektengids omvat de familie anobidae of klopkevers twee beruchte schadelijke soorten: het doodskloppertje (de larve noemt men houtworm) (anobium punctatum) en de bonte klopkever (xestobium rufovillosum). De larven van deze kevers maken gangen in dood hout (dakbedekkingen, meubels of eenvoudig dode bomen) en kunnen het snel tot stof reduceren. De kevers leggen de eieren in elk klein spleetje (goed gepoetste meubels hebben betrekkelijk weinig last van aantastingen) en de larven vreten er gangen in. Pas als de volwassen kevers openingen vanuit de gangen naar buiten bijten, merken we hun tegenwoordigheid op. De naam wie duR met dexe Kampioen te \»l opgave bg de kassa'! dit 15 dhR. nieuwenhuis, Zo op het eerste gezicht een wat vreemde combinatie, maar het is het proberen waard. In samenwerking met het badpersoneel organiseert de Thoolse Damclub „De Eendracht" woensdagavond een simultaanwedstrijd op het terrein bij het zwembad in de open lucht. Bij eventueel ongunstig weer, wordt aan de dammers onderdak verschaft. Deze wedstrijd wordt gehouden op woensdag 28 juli te 18.30 uur (half zeven). De leden van de damclub worden verzocht een dambord met schijven mee te brengen. Hopelijk doen er enkele dames mee en eventueel vakantiegasten. Tegenstander is de heer Nieuwenhuizen uit Tholen. Op damgebied in onze streek, doch ook daarbuiten, bekend. Nieuwenhuizen is nog een jonge dammer. Toch heeft hij het afgelopen seizoen, behoorlijk van zich laten horen. Hij werö kampioen van de A. groep in Tholen. Met de nog altijd sterke speler Van der Velde, eindigde hij in de competitie met een gelijk aantal punten. In de eindronde die daarop volgde, wist hij twee partijen te winnen, terwijl hij de derde verloor. Het resultaat was dat hij kampioen werd. Op zaterdag 29 mei 1976 werd in de Wingerd te Tholen, een sneldam- tournooi georganiseerd, voor de omgeving. Er kwamen dammers uit Zierikzee, Sint-Philipsland en Bergen op Zoom op bezoek om te dammen. De heer Nieuwenhuizen kwam ook hier als eerste uit de bus. Ook in Zeeuws verband liet Nieuwenhuizen zich niet onbetuigd. In de persoonlijke wedstrijden om het Zeeuwse kampioenschap, in de hoofdklasse eindigde hij op de zesde plaats. De prominenten uit Zeeland, die het tegen Nieuwenhuizen moesten opnemen, heeft het niet aan problemen ontbroken. Bij de sneldamkampioen- schappen in Zeeland, eindigde hij op de elfde plaats. U kunt zich opgeven bij de badmeester van het zwembad „De Spetter", tel. 01660 - 2862, of bij de voorzitter Boogerd. tel. 01660 - 3272. „klopkevers" heeft betrekking op hun gewoonte om de kop snel achtereen tegen alles, waar ze op staan, te tikken. Daardoor ontstaat een geluid dat wat weg heeft van een zacht afgestelde pneumatische boor. Men vermoedt, dat dit een „baltsroep" is. Andere belangrijke leden van deze familie zijn de tabakskever (lasioderma serricorne) en de broodkever (stegobium paniceum), die beide uiteenlopende opgeslagen produkten aantasten, waaronder tabak en meel en meelprodukten. De soorten van deze familie hebben geen duidelijke knots aan de antennen en de bases van de antennen staan vrij ver uiteen. De huisboktor behoort tot de superfamilie chrysomeloidea: een zeer grote groep met ongeveer 40.000 soorten, die in drie families zijn gerangschikt. De cerambycidae zijn hout etende insekten, die gewoonlijk te herkennen zijn aan hun zeer lange antennen, waaraan ze de naam boktorren danken. De bijna 100 soorten in Nederland en België worden over het algemeen in bosachtige streken aangetroffen, waar sommige aanzienlijk schade aan bomen toebrengen. Vele van deze kevers zijn groot en fraai gekleurd. De hylotrupus bajulus leeft als larve in dood hout en de soort wordt soms binnenshuis in hout aangetroffen, waaraan hij de naam huisbok dankt. Sommige andere soorten worden wel eens met hout geïmporteerd. De kleine wespebok (clytuys arietus) is vooral interessant om zijn mimetische overeenkomst met wespen. De werkelijke tekening lijkt slechts een beetje op die van een wesp, maar de overeenkomst wordt versterkt door de opgewonden manier, waarop de kever over boomstammen en planten kruipt, waarbij als bij een wesp met de antennen tikkende bewegingen worden gemaakt. Geconstateerd is, dat de korenmolen op de haven in Sint-Philipsland door de klopkever en de huisboktor is aangetast. Hiervoor is een adequate bestrijding noodzakelijk. B. en W. vroegen offerte bij twee bedrijven en kregen ook advies van de dienst Gemeentewerken. Rentokil B.V. uit Apeldoorn mag de bestrijding uitvoeren voor 1620 gulden exclusief B.T.W. Dat bedrijf was niet alleen de laagste in prijs, maar bovendien gaf Rentokil twintig jaar garantie. Concerda vroeg 1960 gulden exclusief B.T.W., zonder garantie. Dankzij deze bestrijding kan de fraai gerestaureerde molen behouden blijven in het dorpsgezicht van Sint-Philipsland. In de gemeente Tholen zijn er van de lichting 1977, die waren dan in 1957 geboren. 62 opgeroepen voor een keuring militaire dienstplicht te Breda. Daarvan zijn 44 jongens geschikt verklaard, van 8 werd de uitslag aangehouden en 10 werden afgekeurd. Het E.T.l. Waterschap houdt algemene vergadering Bezwaren tegen bouw zuive ringsinstallatie bij Scherpenisse Klopkever en Huisboktor in Fliplandse molen Steeds meer part-time boeren Lonen en inkomens middenstand Apartheid met facetten Een geslaagde winkelaktie in de Smalstad Thools landschapsschoon werd „bezongen" Braderie in Sint-Annaland Een halve ton....spetters Boekennieuws De Thoolse almanak Wedstrijdprogramma 3e en 4e klas NA DE BOUWVAKVAKAN TIE: GESTAGE ARBEID KOMT ALLES TE BOVEN En nog een vakantieraadsel: Welke tank kan men niet met superbenzine vullen? Wie het niet weet, kan de redactie bellen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In de Nieuwe Brielse Courant, het op Voorne en Putten verschinend nieuwsblad maakte medewerker Jan Zwart enkele toeristische pagina's onder de rubriek „Weg van de grote weg". In zo'n toeristische tocht betrekt hij ook het êiland Tholen, waarover hij constateert: „Het eiland Tholen ervaren als een door de Oosterschelde omarmd gebied van rust en ruimte en de markante afwisseling van landschapsschoon. Het is met bezichtiging van het Markiezaat te Bergen op Zoom en de Wouw;se Plantage zó maar voor het grijpen op een auto-dagtocht, die via Moerdijkbruggen en Haringvlietbrug van de drukke Randstad leidt door de Westhoek van Brabant. Naeenroute-en bezienswaardighedenbeschrijving tot Steenbergen vervolgt Jan Zwart: Trouwens vlak bij Steenbergen is ook iets bijzonder moois te genieten: de slikken van De Heene, een uitgestrekheid van schor en slikken, doorsneden met kreken. Dat mooie landschap is een trekpleister voor vele vogelsoorten, die er hun broedplaatsen hebben. Steenbergen is tevens onze toegangspoort tot het eiland Tholen, dat met zijn vele begroeide dijkjes en polderweggetjes volop doet genieten van een ongerepte natuur. We doen er een hele serie schilderachtige plaatsje aan, zoals Nieuw- en Oud-Vossemeer, Sint Annaland, Stavenisse, Sint Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet en Tholen. We ervaren er wat een machtige waterbouwkundige werken er zijn uitgevoerd voor het Schelde- Rijnkanaal en als we er even de tijd voor nemen - wat een aantrekkelijke water sportplaatsje is Sint Annaland geworden. Geen wonder trouwens, want het ligt er uniek voor aan de Krabbenkreek. Wat dat betreft moeten we ook niet vergeten bij Sint Maartensdijk even zuidwaarts te gaan naar de Oosterschelde, waar bij Gorishoek al evenzeer is te genieten van prachtige uitzichten over het brede water. Nieuw- Vossemeer biedt nog een molenmuseum, waar veertien typen molens tot in détails uitgewerkt staan te pronken, een A. M. de Jonghuis aan de Voorstraat 29, dat genoemd is naar de bekende auteur van streekromans, die in Nieuw-Vossemeer werd geboren, er woonde en werkte. Tholen als stad is ook de moeite waard om er te vertoeven. Het hoge stadhuis met z'n slanke toren is meer dan 500 jaar oud. De grote kerk is er één in Brabants Gotische stijl. Ook de stadswallen bewijzen, dat we op historische grond zijn. Wat de naam van de stad betreft, die heeft zij te danken aan een tol in de Eendracht. Ruim zes eeuwen geleden werden de" stadsrechten verkregen, toen op de zeedijk bij Oud-Schakerloo nog een „tol-inkasseerder" was gevestigd." Tot zover Jan Zwart in de N.B.C. wat het Thoolse gedeelte van zijn toeristische routebeschrijving betreft. 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1