Drie laatste juli-dagen: Bergse Braderie r Geen slecht debuut De meestoot kreeg toeristen Al in november met Philipsdam beginnen Mooie toeristische plattegrond van het Tholen DEZE WEEK Strakke hand_aan voorzieningen Huurwoningen Voor twaalfde keer, nu met ruim ruim 220 stands Donderdag 15 juli 1976 g HBH WK^"" Euvel TE Veilingberichten -1> inORAC K Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phlllpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Ann al and Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dns dag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm 4- btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 lncl. btw. contant, op rekening 5,75 lncl. btw. Hoofckedacteur - uitgever G. Heljboer. Op het moment dat vijf jaar geleden voor de Thoolse gemeenschap decentralisatie een feit werd, zag het woord decentralisatie het levenslicht. In het kader van het laatste, köam vijf jaar later - want ambtelijke molens malen traag - het eerste uiterlijk teken van de grond. Een commissie bedrijfsleven eiland Tholen hield haar eerste werkvergadering. Zo'n eerste optreden is gewoonlijk een vriendelijke aangelegenheid. De leden, overigens niet om werk verlegen, weten zich toch in een positie geplaatst, waarop zich aandacht richt. Aandacht die zich vereenzelvigt met openbaarheid van de bijeenkomst. Dan spuit men niet meteen alle gal, voorzover zich die tevoren mocht hebben opgehoopt. Deze inleiding lijkt op een negatieve benadering, maar zo is het niet bedoeld. Immers, het debuut van de commissie viel naar ons gevoel positief uit. Positief vooral daarom, omdat verschillende facetten ook verschillende meningen kregen. Daar kan een dagelijks bestuur van een gemeente metterdaad iets meedoen. Bij de installatie van deze commissie benadrukte ook de burgemeester dat het niet persé noodzakelijk is een eensluidend oordeel te vernemen. Naar ons gevoel bleek uit de samenstelling van de commissie ook een belangrijke gemeenschapvertegenwoor- diging: werknemers, consumenten, middenstanders, industrie, landbouw, gemeentebestuurders. Het kon minder als bevolkingstableau. Die variatie kwam er trouwens ook uit in de benadering van het program- Een zeker evenwicht werd aantoonbaar. De eerste indruk kan zijn, dat een gemeentebestuur wel iets kan doen met van zo'n commissie afkomstig advies. Al lijkt dan de benaming van de commissie bedrijfsleven, wat eenzijdigheid te veronderstellen. De praktijk zou wel eens een juiste middenpool kunnen zijn. Nogmaals, een debuut vormt onvoldoende basis voor een juist oordeel. Maar dat debuut was niet slecht. Juist door wind en tegenwind. Afwachten of het vervolg die begin- positivitëit kan onderstrepen. Nog wel een slotopmerking. Het is opnieuw een volledige mannen- aangelegenheid. Anno 1976 lijkt de op dat gebied sedert 1945 aanwijsbare doorbraak nog immer een mislukte zaak te zijn. Een tekortkoming, zo dunkt ons in dit geval, inzonderheid te zoeken, bij de middenstandssector. Juist daar komt de consument een meerderheid van vrouwelijke voorlichtsters tegen. Maar in bestuursfunkties wordt dat niet uitgedragen. Het wordt tijd dat vooral die sector zich dat bewust wordt. Ook de middenstandsvrouw heeft niet meer genoeg - kan trouwens ook niet meer volstaan - met lagere schoolop leiding. Wanneer ook in die sector theorie en praktijk pluspunten v men, moet dat ook organisatorisch blijken. Dat ontbreekt - zo dunkt ons - tot dusver nog te veel. Als op een steenworp afstand twee gebeurtenissen samenvallen als afgelopen zaterdag Thoolse Dagen en een wielerronde, is dat een tekort koming van een samenleving. Vooral die samenleving, welke op zich verdiensten heeft evenementen te kunnen organiseren. Een schuldige? Daar gaat het in wezen niet om. Het is wel te releveren. Sinds 20 jaar bestaan er in onze contreien Thoolse Dagen, sinds twaalf jaar ook een wielerronde in Sint-Maartensdijk. Het recht van de oudste of de sterkste kan buiten beschouwing blijven. Thoolse Dagen zijn regionaal. Wel moet rekening worden gehouden met gewestelijke soortgelijke evenementen. Ook voor Tholen en Sint Phillpsland is de braderie Bergen op Zoom een Jaarlijkse traditie met naam. Het Marklezaat met een bevolkingsregio, die voor velerlei zaken op dit koopcentrum ls aangewezen, bleek reeds vanaf het eerste braderie-Jaar uitspringer. Dat zal voor de twaalfde keer op de laatste drie Juli-dagen - donderdag vrijdag - zaterdag niet anders z||n. Alles wat voor de duizenden aantrekkelijk is, zal In de Bergse binnenstad z|jn te vinden. Met de kunstmarkt ditmaal op de Grote Markt. Met opvallend veel straat- aktivitelten. Met een draaiorgelconcours, met ook weer een miss Braderie verkiezing. zo meent de Geen oude ambachten dit jaar. want Stichting Bergen op Zoomse winkeliers, ze zijn tegenwoordig overal present en dan gaat het bijzondere er toch ook weer een keer af. Ze hebben bovendien de prijs door die vraag nogal opgevoerd en dat betekent financieel een te zware last. Het hiaat wordt op andere wijze ruimschoots aangevuld. Er hebben zich nu weer al 15 deelnemende winkeliers méér aangemeld dan vorig jaar en dan komen er nog dertig stands van kunstenaars, ditmaal niet in het Annastraatje, waar een restauratie plaatsvindt, maar in arré op de Grote Markt met aangrenzend de olie- bollenkraam. Een selectieve kunst markt, nu Joop Mijsbergen onder auspiciën van de stichting Etcetera organisator is. Donderdag 29 juli om 15.00 uur gaat een Bergse wethouder bij absentie van burgemeester mr. Van der Laar de officiële opening verrichten na het welkomstwoord van nieuwe Winkeliersverenigingsvoorzitter De Bruin. Stadsomroeper en herauten zorgen dan verder voor het startsein in presenteerden in het laatste juni- weekend. Men wenste er vervolgens - en begrijpelijk - ook de grote toeristenstroom bij te betrekken, want dat is een noemer gtwyrdeu, die in de loop der jaren steeds belangrijker meetelt. Het is ons bekend dat ditmaal naar beide kanten nauwelijks uitwijk mogelijkheden bestonden. Ondertussen kostte het beide organisaties wel pak weg - een twee - driehonderd belangstellenden meer of minder. Via de streek V.V.V. kwam al een gebundelde samenwerking tot stand. Daarmee ook veelal spreiding van evenementen. Dit zal zich verder dienen te vervolmaken. Afgelopen zaterdag ging de doublure ten koste van beide partijen. Zo'n euvel moet men voorkomen. de braderie-straten. Daar is nu ook het Catharinaplein bijgekomen. DRAAIORGELCONCOURS Geheel nieuw op deze 12e braderie is het draaiorgelconcours van de Stichting Stadsorgel. Vanaf 14 uur zal er op de derde Braderiedag op zeven plaatsen in de stad een draaiorgel worden op gesteld. die de gezelligheid gaan verhogen, maar dan vanaf 18.00 uur een concours houden op de Vismarkt. Omstreeks 22.15 uur zal wethouder ir. R. Arnoys de prijzen van het concours gaan uitreiken. Een weer wat andere muzikale braderie-omlijsting dus dan voorgaande jaren met de concerten op de Markt. Voor de vervallen dubbel dekker. waarmee eerder over het Braderie-terrein werd gereden komen er nu paarden met koetsen voor dat vervoer. Op de Vismarkt zal een visafslag worden georganiseerd en op het Sint Josephplein een luchtkussen voor de jeugd. De Lievevrouwestraat heeft evenals vorig jaar een stand werkersconcours. De instellingen voor het goede doel krijgen opnieuw een plaats, zoals het Jos de Graauwfonds, dierenbescherming, Rode Kruis, het zorgenkind, terwijl de stichting Vrienden van het Markiezenhof een stand hebben van een geheel gerestau reerde antieke palingkraam, die even eens de moeite van het bekijken volop waard is. Vrijdagavond is er om 18.00 uur op de Grote Markt de miss Braderie-verkiezing en tater op de avond is er de uitreiking van drie prijzen voor de mooie straten met als juryleden de voorzitter van de stichting Etcetera de heer J. Sanders, met architect J. Boelhouwers uit Tholen en nog een derde lid, waarvan de naam nog niet bekend was. De Bosstraat winkeliers organiseren ook dit jaar een rommelmarkt om de braderie-variatie zo groot mogelijk te maken. Dat de Bergse Braderie ook door kunstenaars gewild is moge blijken uit het feit, dat er reeds 12 aanmeldingen te veel waren en Een wielerronde in de hedendaagse samenleving is echter gebonden aan een nationale kalender. Daar komt bij, dat Thoolse Dagen zich gedurende 18 jaar Over de droogte is deze weken al zoveel gepraat en geschreven, dat er in deze kolom nauwelijks een schepje bij moet. Wel is ook hier al eerder betoogd, dat waar een te voorstaat, de uitkomst veelal negatiefis. (Inderdaad kennen we ook de te, die bij uitzondering wel positief uitvalt). Met thans toch wel de kentering in de weersomstandigheden moet worden vastgesteld, dat ook te mooi weer, negatieve uitkomsten brengt. Dat had men voorgaande jaren nauwelijks voor mogelijk gehouden, maar het is toch zo. Gelukkig dat tot dusver gevolgen voor mens en dier niet ernstiger zijn geweest, Voor het eerst op de Thoolse Dagen vogels van diverse pluimage. Met medewerking van „Vogelvriend" uit Oud-Vossemeer, de konljnensportfokkers en slerdulvenver. „Animo" te Halsteren was er een expositie, die volop de moeite waard was te zien. Óf wat vindt u van zo'n fraai verendek, een plaatje dat Cor Poot uit Sint Maartens dijk voor de EB schoot. U mag naam en soort van deze vogel raden. al hebben vooral zij die met luchttekort kampen het in die grote hitte niet gemakkelijk gehad. Dat moet bij veel ander plezier niet worden vergeten. Daarbij komt dat ook materiële schade volgt. Niet zozeer in de horeca sector ol bij de toeristische verkooppunten. Maar ongetwijfeld in de agrarische sector. Zoals het daar ook het geval was in het zo natte na- en voorjaar 1974/'75. Een medaille altijd met twee kanten. Een weegschaal, doorslaande naar de negatieve kant. Ook al veroorzaakt te veel nat - laten we wel wezen veelal meer schade, dan te grote droogte. Een të blijft altijd een te. Leek de hitte aanvankelijk het streek museum-bezoek grote parten te gaan spelen, deze week bleek toch wel duide lijk dat het toeristenseizoen op volle toeren draait. Ondanks de warmte kwamen er afgelopen week 121 bezoekers met een topdag van 40. Er waren weer nieuwe zaken te zien. Zo heeft de jonge Jan Keur uit Sint Annaland in de pijpensector verrassend mooie vondsten gedaan. Wij danken voor giften mevr. N. van Luijk-Zwart en de fam. Schot van de Kaai in Sint Maartensdijk. Van de gemeentelijke nieuwbouw heeft het bestuur niets naders vernomen en dat zal dan ook wel in de vakanties zitten. Het is de bedoeling de najaarsbloemen tentoonstelling in de Gasthuiskapel te Tholen midden september (3 dagen) toch te laten doorgaan in de categoriên bloemstukken, droogboeketten en bijzondere planten. Medewerksters en medewerkers zullen vanwege de droogte voor bovengenoemd doel wel vast wat vooruit moeten werken. dus selectie moest worden toegepast. Ook de deelnemende winkeliers blijken laaiend enthousiast te zijn. Geen wonder na de resultaten in voorafgaande jaren. Ze pogen dan ook nu weer met bijzondere Braderie aan biedingen te komen, De Bergse Braderie die al landelijke bekendheid genoot, zal ditmaal wel extra onder de aandacht komen, nu een week tevoren een achttal dia's worden vertoond op de televisie van een eerder Bergs Braderie gebeuren in het programma Toeristische Tips. Maar ook zonder dat zal opnieuw een massa streekbewoners een van de drie laatste julidagen een kijkje nemen in Bergen op Zoom. Los daarvan, maar voor liefhebbers toch ook aantrekkelijk is dat in de Braderie- week 9 organisten uit den lande op het orgel van de Grote Kerk, waar dezer dagen ook een schilderij-restauratie door de bekende Weijsters zijn beslag kreeg, zullen concerteren en daarom trent kan de Bergse VVV alle informatie verschaffen. Bl|Jkens een aan het Provlnlcaal Bestuur van Zeeland door de Deltadienst van Rijkswaterstaat gezonden nota omtrent situering van de sluizen ln en het globaal trace van de Philipsdam, zou met dit compartimenterlngswerk van de Oosterschelde reeds in november van dit jaar begonnen moeten worden, willen de compartimenteringsdammen in 1985 voltooid kunnen z|Jn. Aangezien het trace, na overleg met de Provinciale Besturen, b|J Koninklijke besluit moet worden vastgesteld is het tijdschema uiterst krap. Het kabinet heeft In december besloten dat b|{ afsluiting van de Oosterschelde met een stormvloedkering, het Oosterscheldebekken gecompartimenteerd zal worden volgens het model 3, dat is met een kanaal door Zuid-Beveland. Dit model wordt gekenmerkt door een Philipsdam tussen Sint-Philipsland en de Grevellngendam, verder een Oesterdam in het oostelijk deel van de Oosterschelde tussen Tholen en Zuid-Beveland en een verbetering van het Kanaal door Zuld-Beveland. Zaak ls dan ook, zo wordt ln voornoemde nota gesteld, zo spoedig mogel|Jk met de uitvoering van een werkelland met bouwputten voor de schutsluizen in de Philipsdam en bijbehorende werkhavens te kunnen aanvangen. In de onderhavige nota wordt geconcludeerd dat het schutslulzencomplex het beste op de plaats van de Vliet tussen de stroomgeulen het Krammer en het Slaak, gesitueerd kan worden. Voor de plaats van aansluiting van de Philipsdam op Sint- Philipsland bl|{ven dan nog een aantal mogelijkheden open, waarvoor verder onderzoek en overleg noodzakelijk is. De vaststelling van dit trace-gedeelte dient uiterlijk eind 1977 plaats te vinden, aldus in de nota van de Deltadienst. Dank zij een vorig jaar door de commissie Tholen M'75 genomen initiatief is thans in samenwerking met de streek VVV Eiland Tholen een toeristische kaart van het eiland Tholen uitgebracht, die in een grote behoefte zal voorzien. Er is een oplage gemaakt van 5000 st.uks. In overleg met het gemeentebestuur werd de prijs met 1,- per stuk bijzonder laag gehouden. Uiteraard worden bij toezending per post wel de portokosten bijberekend. Het formaat is 45 x 60 cm uitgevoerd in kleurendruk met rechts boven het nieuwe wapen van de gemeente Tholen. De hoofdverbindingen tussen de woonkernen zijn in geel aangegeven, ook alle andere verbindingen inclusief elke polderweg (in wit) worden bij de naam genoemd. Verdere aanduidingen voor de toerist van belang: kerkzn, molens, monumentale boerderijen, campings, jachthaven, dijkovergang, uitzichtpunt, vogelbroedplaats, gedenkteken, afvaart sportvissersboten, voor recreatie opengestelde dijkvakken, een fietsroute van ongeveer 40 kilometer en een monumentenroute. Vanzelfsprekend ook het streek museum ,,De Meestoof'. Uitgaande verbindingen naar Bergen op Zoom, Nieuw-Vossemeer/Steenbergen en Sint Philipsland komen duidelijk tot uit drukking. De achterzijde van de kaart is verlucht met een viertal plaatjes, waarvan een gezicht op met bomen beplante dijken, het zgn. nonnetjeshuis te Sint Annaland, molen De Hoop bij Tholen en de Kettinghoeve of ,t Huys Vermuyden onder Tholen. Daarbij een omschrijving van de toeristische routes op het eiland Tholen met een stukje algemene Thoolse historie en vervolgens een korte omschrijving van de beziens waardigheden in elk van de woon kernen. Andere informatie op de achterzijde van de kaart zijn de VVV adressen, telefooncellen, postkantoren, campings, winkelsluiting en begrijpelijk ook het telefoonnummer 0011. De foto's zijn van de heren B. van Gils en H.J. Ploegaert, de tekst van de Thoolse archivaris J.P.B. Zuurdeeg, de tekening van H. Glerum en de kaart is gedrukt bij Ahrend Globe in Hilversum. Deze uitgave van de Streek VVV Eiland Tholen is verkrijgbaar bij alle V adressen, op de campings en bij de boekhandel voorzover men die service wil geven, daar de kaart tegen kostprijs beschikbaar wordt gesteld. Een uitstekend initiatief van de commissie M'75, een goede uitwerking van de streek VVV, een uitgave die met name voor de toerist in grote behoefte zal voorzien. Geen slecht debuut. Fvcncmentcnsprcldlnq gewenst. 4- Tc Is altijd te veel. 4- Cnimnlsslc bedrijfsleven niet afkerig van voctgnngcrsdomein. 4- Huiirdcrs kregen te veel kleine reparaties vergoed. 4- Sfecr op vierde lustrum Thoolse Dagen. 4- Thoolse schapen geen slecht nationaal figuur. 4- Dicrcnshow op Thoolse Dagen. 4- Plc/ierige tweekamp klciduivcnschuttcrs. 4* Parachutisten landden op de meter. 4- Twaalfdc Bergse braderie. 4" Kectie en Thijs zegevierden. 4- Competitic-indcling ook voor afdelingen. 4- Nog geen tweede klas oplossing. 4* Vandaag begint ook in onze kolommen de opruiming. 4- Begin werken Philipsdam al in november. 4* Schoolverlaters verhogen werkloosheid op Tholen. 4- WEES NIET BANG EEN GEMAAKTE FOUT TE HERSTELLEN. 4- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Een spannend stokrace-nummer hebben deze combinaties achter de rag. De prjjzen zijn uitgereikt. Nog één keer in het gelid, nog één keer applaas van het pubUek op de zonnige zaterdagmiddag 10 juli 1976, toen er zoveel te beleven viel op het Pluim pot te rre in. Verslagen Thoolse Dagen in dit nummer. Foto Cor Poot, Sint Maartensdijk. Te veel gebreken aan huurwoningen, die normaliter als geringe en dagelijkse reparaties ten laste van huurder komen, zijn tot dusver te veel door woningstichtingen betaald. Daarop komt het antwoord van b. en w. in feite neer, nadat hierover door de Partij van de Arbeid fractie van de Thoolse gemeenteraad op 21 juni een schriftelijke vraag was gesteld. De heren J. de Bres. P. van Schetsen en M.A.J. van der Linde verzochten aap b. en w. om inlichtingen over de regels, die worden aangehouden voor wat het onderhoud van huurwoningen betreft die toebehoren aan de Stichting Beter Wonen en andere in de gemeente op dat gebied werkzame stichtingen. Van huurders waren bij de fractie mede delingen binnengekomen, dat er ten aanzien van voorzieningen aan de woningen bij ingediende klachten minder wordt gedaan dan voorheen het geval was. Men acht dat niet recht vaardig, temeer niet nu ook nog een huurverhoging is doorgevoerd, die in het algemeen hoger ligt dan het lande lijk gemiddelde. B. en w. wijzen er op, dat de stichting ..Beter Wonen" als het ware door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op de vingers is getikt, dat te veel gebreken aan de woningen en dat met name geringe reparaties voor rekening van de stichting zijn hersteld. Bij een ingesteld globaal onderzoek is gebleken dat ongeveer 12 procent van de onderhoudskosten door huurders betaald zouden moeten worden. De betalingen betreffen dan onder andere vervanging van ruiten, herstel van closets, douche-slangen, hang- en sluit werk. ontstoppen van afvoerleidingen, enz., kortom voorzieningen die volgens de wet en het plaatselijk gebruik do huurder dienen te worden getroffen. De dienst van gemeentewerken, die het onderhoudstoezicht over deze woningen uitoefent, is verzocht een strakker beleid te voeren en meer dan voorheen herstellingen die voor rekening van de huurder zijn, daaraan ook over te laten. Dit staat los van de huurverhoging per 1 april 1976, waarbij alleen bet rijk maar belang heeft omdat de jaarlijkse bijdrage die de woningstichtingen krijgen, wordt verminderd met het bedrag van de huurverhoging. Er wordt dus geen cent meer door de woning stichtingen ontvangen. B. en w. vinden het ook wel een ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat de strakkere hand gelijk valt met de huurverhoging, maar dat kan het gemeentebestuur ook niet helpen. Men dient anderzijds ook begrip te hebben voor een door de woningstichtingen correcte uitvoering van de door hogerhand opgelegde maatregelen. De woningstichtingen moeten nu eenmaal de terechtwijzingen ter harte nemen. VEILINGBERICHTEN ANNALAND. SINT Woensdag 14 juli - Doré I 1.05- 1.07. Doré II 1.05. Apart 0.74 tot 0.80. Bonken 1.25-1.30. Drielingen 0.46 tot 0.47. Kriel 0.35 tot 0.39. Lekkerlander I 0.99. Eerstelingen 0.95. Apart 0.91. Ostara apart 0.80. Alcmaria II 0.80. Gloria 0.97 tot 0.99. Gloria II 0.91, aanvoer 110 ton. Sint-Maartensdijk, woensdag 14 juli - Doré I 1.05-1.07. Doré II 1.02- 1.05. Lekkerlanders 1,-. Gloria 1,-. Bintje I 92.10. Bintje II 84.90. Doré Drielingen 0.45 en Kriel 34.90, aanvoer 1900 kisten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1