Vissen in de Veste Duidelijke behoefte aan peuterspeelzaal in Flipland \X> f Eerste gediplomeerde 4 jaar Oesterechelp 52 geslaagden LT.S. Sint-Maartensdijk Topdag waterverbruik op Tholen 20% hoger dan vorig Jaar DEZE WEEK Kent u uw eigen museum nog niet? Stichtingsbestuur in brief aan de Gemeenteraad "Artsen" stalen 1300 gulden in Poortvliet Gemeente Tholen heeft vooriichtings ambtenaar Donderdag 1 juli 32e jaargang no Ambulancedienst en jeugdtandverzorging Maar 1 Zeeuwse studietoelage op Tholen/ Sint-Philipsland Niet professioneel Binnen de perken Felicitatiepakket Ouders betalen leidsters Een kans geven Internationaal bezoek veiling St-Annaland Rooiregeling week verlengd Aardappelveiling Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Phllipsland, waarin op genomen de Tlioolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Ann al and Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halQaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties (ins dag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofckedacteur - uitgever G. Hejjboer. Een hittegolf is geen prima museum- weer, maar toch is het beneden in het voormalige gemeentehuis te Sint- Annaland lekker koel. De Meestoof kreeg op een middag vier bezoekers: twee echtparen uit de Hoekse Waard. Ze vertelden dat ze aan vijf mensen in Sint-Annaland gevraagd hadden waar het museum was. Dat werd tenslotte gevonden, maar wat er te zien was, kon men niet vertellen. Het streekmuseum hoopt dat nog vele verdere buren uit ons eigen dorp De Meestoof met een bezoek zullen ver eren:. Wie zou er niet eens een middagje willen rondneuzen. U was het al lang van plan. maar steeds is het er nog niet van gekomen. Van dinsdag t/m zaterdag kunt u van drie tot vijf uur ,s middags in De Meestoof terecht. Ken uw eigen streekmuseum. De Meestoof dankt mevr. Wessels te Scherpenisse en mevr. Van Luyk-Zwart en fam. Schot-Baaij uit Sint-Maartens dijk voor giften en mevr. Speijer-Slager uit Poortvliet voor reparatie. Dc eerste geslaagden met een vierjarige opleiding hebben de landbouw huishoudschool De Oesterschelp in Tholen verlaten. Maandagmiddag 21 juni werden de fel begeerde diploma's tijdens een feestelijke bijeenkomst uit gereikt. Ter gelegenheid hiervan bood De Oesterschelp de leerlingen een etentje aan. De 28 dié hun L.H.N.O.-diploma in ontvangst namen zijn uit: Tholen: Jacolien Bogert, Marianne Bout. Annelies van Dijke, Marja van Nicuwenhuyzen, Tannie Overbeeke, Jansje Cornelisse, Rasjel van Elsacker, Wilma de Kok. Poortvliet: Lenie de Groen. Ria Goede- gebuure. Nellie Jansens. Jannie Menheere. Sint-Maartensdijk: Rita Nienhuis, Rien de Viet, Ria Bentschap Knook, Henny de Jonge. Jannie Lindhout, Willy Slager. Stavenisse: Mieke Dorst, Erna Gunst, Jannie de Ruiter, Tina de Vos. Sint-Annaland: Dina Goedegebuure, Hanna Bruijnzéel, Wilma van Vossen. Oud-Vossemcer: Lenie van Dijke, Jannie Burgers, Cobie van Driel. In de begroting 1976 van de gemeen schappelijke regeling ambulancedienst regio Bergen op Zoom wordt op 1000 gulden van Sint-Philipsland en op 6000 gulden van Tholen gerekend. De gemeentelijke bijdrage beloopt in totaal 25 van de netto kosten van de dienst. De verdeling over de deel nemende gemeenten Bergen op Zoom, Halsteren, Huijbergen, Nieuw- Vossemeer, Ossendrecht, Putte, Steenbergen en Woensdrecht vindt plaats naar rato van het aantal inwoners. Met de niet formeel deel nemende gemeenten Tholen en Sint- Philipsland is een afzonderlijke regeling getroffen. Onze twee gemeenten doen wel mee aan de Stichting Jeugd tandverzorging West-Brabant, Tholen en Sint-Philipsland. De bijdragen aan de schooltand- verzorging komen uit drie bronnen: ziekenfondsen, particulieren en gemeenten. De ziekenfondsen betalen een gemiddeld bedrag per kind volgens landelijke richtlijnen. Er bestaat een procedure waarbij de ziekenfondsen, op grond van per schooltandverzorgingsdienst te beoordelen omstandigheden, achteraf alsnog toestemming krijgen over te gaan tot het verlenen van een bijdrage tot 75% van de werkelijke kosten per kind. Deze laatste procedure is bij de Stichting Jeugdtandverzorging West- Brabant, Tholen en Sint-Philipsland recentelijk wel toegepast. Op verzoek van het bestuur wordt de laatste jaren in de begroting tot uitdrukking gebracht, welke bijdragen de gemeenten in beide gevallenver schuldigd zijn. Volgens de statuten wordt de gemeentelijke bijdrage gebaseerd op het aantal inwoners dat jeugdtand- erzorging kan ontvangen. Per gemeente wordt minimaal bijgedragen naar rato van 50% van het aantal inwoners dat jeugdtandverzorging kan ontvangen. Dit is onvoordelig voor die gemeenten waar het deelnemerspercentage lager ligt dan 50%. Voor het schooljaar 75/76 is de bijdrage van de ziekenfondsen 265.102 gulden, de bijdrage van particulieren 38.000 gulden (60 gulden per kind) terwijl de gemeentelijke bijdragen zijn: Tholen 1005 deelnemende kinderen 70.772,27 en bij 75% bijdrage van de ziekenfondsen 39.130,30. Sint-Philipslarid 170 kinderen, 11.971,43 of 6619,06. Johan van Dijke AZN (links) en Kees Schot (rechts) beleefden al volop plezier in hun vakantie. In de nu onwezenlijk schone veste vingen ze dinsdagochtend een karper van 3 kilo en 3 ons. Dat Uit het jaarverslag 1974/1975 van de Stichting Zeeuws Studi fonds blijkt dat er op Tholen en Sint-PJiilipsland maar 1 studietoelage is toegekend, terwijl er 8 aanvragen waren ingediend. Die ene toelage is 1.2% van het Zeeuwse totaal, terwijl onze streek qua bevolking 5.9% van de Zeeuwse bevolking uitmaakt. De 8 aanvragen in '74/'75 komen overeen met 3.9%. In het schooljaar '73/'74 waren er 10 aanvragen of 5.3%. In het bestuur van het Zeeuws studiefonds zit uit onze streek gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen. Het totaal aantal verzoeken om financiële steun is ten opzichte van '73/'74 met 16 gestegen tot 206. Hoewel het aantal toekenningen is verminderd van 91 tot 83, wérd 13.255 gulden (7.6%) meer aan toelagen verstrekt. Totaal 188.910 gulden. Het stichtingsbestuur vindt dat een provinciaal studiefonds naast de mogelijkheden tot studiefinanciëring die de Rijksoverheid biedt, nog steeds in een bebehoefte voorziet. Als gevolg van de hoge rente moest het boekjaar '74 met een ongedekt tekort van bijna 22.000 gulden worden afgesloten. Het provinciaal bestuur he ft de subsidie vorig jaar verhoogd tot 45.000 gulden, terwijl een meerderheid van de gemeenten vijf cent per inwoner geeft. Van de 33% van de aanvrager zit in de leeftijd van 17 t/m 19 jaar, 28.1% van de aanvragers komt uit een milieu zonder beroep, 37.9% van de aanvragers komt uit een gezin met 2-3 kinderen: 30.1% van de aanvrager of ouders heeft een belastbaar inkomen van 15 tot 21.000 gulden. De meeste toelagen (16.3%) werden gegeven voor para- medische opleidingen, gevolgd door administratieve opleidingen (13.4%). Het gemiddeld bedrag dat de 42 mannen en 41 vrouwen in het studiejaar '74/'75 ontvingen was 22756 gulden. gebeurde met een gewone hengel. Met trots tonen ze hun vangst De veste van Tholen was jarenlang een doorn in het oog van de mensen en de vissen vanwege de stank en de sterke vervuiling. Dat de rioolzuiveringsinstallatie z'n nut heeft, is in de veste wel duidelijk geble ken. De gemeente baggerde de grootste troep weg en na deze schoonmaak kwam er weer leVen in de veste. Jong en oud genieten ervan. „Een pcutcrspcel/aal kan /ckcr een bijdrage leveren tot een harmonieuzere ontwikkeling van de peuter. Gezien de aanmeldingen kan ook gesteld worden, dat er in Sint-Philipsland toch een duidelijke behoefte is aan een peuter speelzaal". Dat schrijft het bestuur van de stichting Peuterspeelzaal in oprichting van dc Fliplandse gemeente raad. Gisteren sprak de raad weer over de peuterspeelzaal, nadat in maart al menig kritisch woordje was gewisseld. Op 9 maart verzocht de stichting om 1600 gulden subsidie om de start van een peuterspeelzaal mogelijk te maken. Op 24 maart verwees de raad de aanvraag terug naar b. en w. voor beraad ten aanzien van de opzet, kosten en bestuurssamenstelling. Op 15 april schreef de stichting een brief van 2 1/2 vel aan de raad, die 22 april bij de gemeente binnenkwam. Hierin staat onder meer dat de 1600 gulden subsidie bedoeld was voor zaalhuur (1100) en materiaal (500). Het stichtingsbestuur beaamt de opmerking in de maart-raads- vergdadering dat de hele zaak nogal dilettantistisch was opgezet. „Door vermeend tijdgebrek is onze aanvraag nogal snel ingediend. Enerzijds omdat er per 1 maart een kleuterstop is ingevoerd, die nogmaals te verwachten is. Anderzijds omdat volgens onze inlichtingen de subsidie-aanvraag voor 1 mei ingediend moest zijn. Dit laatste berust volgens de burgemeester op een misverstand. Nu de subsidie van het rijk voor ons onbereikbaar is, blijven nog twee mogelijkheden over: of van de gemeente of van het Koningin Juliana Fonds. Dit fonds geeft alleen achteraf een inrichtingssubsidie, maar dan moet de stichting wel een rechtspersoon zijn en dat is in Sint-Philipsland nog niet het geval", aldus het bestuur. „Met betrekking tot de opzet hebben wij niet de bedoeling gehad een en ander professioneel te laten functio neren. In een gemeenschap als de onze is dat niet te verwezenlijken, mede gezien het karakter van de gemeente en niet in het minst de financiën. Een professionele opzet zoals de burgemeester in maart geschetst heeft, zal niet mogelijk zijn zonder een jaarlijkse subsidie van ongeveer 25.000 gulden en een eigen lokaliteit. De leidsters zouden dan ook een salaris moeten krijgen. Het minimumloon voor vier ochtenden per week bedraagt 112 gulden. Wij vragen ons af, of ergens in den lande een peuterspeelzaal op dergelijke wijze in eerste instantie is opgezet. Wij zouden uw raad een dergelijk verzoek niet durven doen omdat het rendement nog onbekend is. Directeur C. G. Meijer van de lagere technische Burgemeester Bouwenschool te Sint-Maartensdijk heeft woensdagavond in de kantine aan 52 geslaagden het einddiploma uitgereikt. Hierbij waren ouders, personeel en de oudercommissie aanwezig. Dhr. Meijer had een bijzonder woord van welkom voor dhr. Dijkstrat, die aan de gediplomeerden drie jaar les gaf en nu elders als leraar werkzaam is. De leerlingen toonden hun waardering met een applaus. De directeur feliciteerde alle geslaagden. „Jullie zijn een bijzondere groep leerlingen vanwege de structuurwijziging in het onderwijs, waardoor je vier jaar opgeleid werd. De 2-jarige onderbouw en 2 jaar beroeps gerichte opleiding betekent zeker een vooruitgang, aangezien de eindexamenkandidaat meer algemene ontwikkeling krijgt en daardoor een voorsprong heeft op voorgaande geslaagden. Voor het personeel was het weer moeilijker vanwege het nieuwe examenbesluit waardoor voor het eerst in zes of zeven vakken examen werd afgenomen, op verschillende niveaus. De schoolonderzoeken brachten veel werk mee voor het personeel, waarvoor zeker nog een woord van dank", aldus dhr. Meijer. Bij verhindering van de burgemeester sprak wethouder L. J. Koopman de felicitaties uit namens het gemeentebestuur. Hij liet tevens zijn waardering blijken voor het personeel, dat mede door ziekte van collega's, veel werk moest doen. Voorzitter Hommel van de oudercommissie benadrukte de goede aanpak van de deelname aan het arbeidsproces of verdere studie. Oudercommissied Elenbaas sprak mede namens het Overleg Orgaan Industrie Gemeente Tholen. Hij bracht het personeel dank voor de inzet bij de studiebegeleiding. De geslaagden kregen een felicitatie pakket namens diverse bedrijven en instellingen. Directeur Meijer dankte de ouders voor de goede belangstelling op de contactavonden en bij deze afscheidsbijeenkomst. Hij wenste tenslotte iedereen een prettige vakantie toe en de geslaagden veel goeds in de toekomst. De geslaagden na een vierjarige studie aan de L.T.S. zijn: BOUWTECHNIEK THEORIE C-niveau: Kees de Korte en Gerard Quist uit Tholen, Martin Ista uit Sint- Maartensdijk en Peter Hommel uit Oud-Vossemeer. Geprofileerd B/C-niveau: Wim Mooqnoed uit 2hnlen en Kees Poot uit Scherpenisse. B-niveau: Henk Aarnoudsé uit Sint- Annaland. BOUWTHEORIE PRAKTUK B-niveau: Han Geluk uit Tholen, Rinus Mol uit Poortvliet, Jan Cees Moerland uit Scherpenisse, Shaun Mitchell uit Sint-Maartensdijk en Adrie Scherpenisse uit Sint-Annaland. MECHANISCHE TECHNIEK THEORIE C-niveau: Jacob Everaërs, Louis de Jonge, Kees Moeliker.' Bennie Schot en Rien van Vossen uit Tholen, Kees van Haaften uit Scherpenisse, Addie op den Brouw uit Sint-Maartensdijk, Piet de Vos uit Stavenisse, Adrie van Dijke Jan M. den Engelsman, Johan Heijboer, Boudewijn Kooijman en Kees van Oeveren uit Sint-Annaland, Nic van de Zande uit Oud-Vossemeer en Gabri Havermans. B/C-niveau geprofileerd: Fred Siep uit Tholen, Henk Duijnhouwer uit Scherpenisse, Kees Knuist en Johnny Vroegop uit Sint-Maartensdijk, Jan Beeke uit Stavenisse, Sjaak Ridderhof uit Sint-Annaland en René Schoep uit In eerste instantie wilden wij met mede werking van de gemeente in goede harmonie een voorziening treffen vobr peuters in Sint-Philipsland tussen twee en vier jaar. Dit is meermalen pedagogisch gewenst. Ook in onze gemeente gaat de gezinsverdunning door met als gevolg dat het sociale kontakt tussen de kinderen onderling gering is. De peuterspeelzaal zou aan vankelijk """amateuristisch opgezet kunnen worden. Hiermee wordt bereikt dat de financiële gevolgen binnen de perken zullen blijven. Als later blijkt dat het professioneel opgezet moet worden, zou dat meer verantwoord kunnen gebeuren. Het lijkt ons een eis des tijds om gemeenschapsgeld maar niet nodeloos te verspillen, doch eerst uitgebreid de noodzaak daarvan aan te tonen. Een experiment is wel 2000 gulden waard, maar geen 25.000. Aan ontvangsten is geraamd: 1600 gulden gemeentesubsidie en 2000 gulden ouderbijdragen. Uitgaven: zaalhuur 1100 gulden, materiaal 500 gulden, lonen 2000 gulden. Hierbij is ervan uitgegaan, dat de ouders de leidsters betalen. Deze opzet is bedoeld voor 1 jaar. De ouders betalen 2,50 per ochtend per kind. Volgens de gemeenteraad zou het bestuur een weerspiegeling van de bevolking moeten zijn. Een raadslid merkte op, dat hij het betreurde dat er politiek gevoerd werd over de hoofdjes van deze peuters. Wij zijn echter bereid onze statuten zodanig op te stellen, dat het een weerspiegeling is van de ver houdingen binnen onze gemeente. Voorlopig willen wij 1 jaar proef draaien. Wij zeggen u toe, binnen een jaar onze statuten ter goedkeuring te zullen aanbieden, waarna ze notarieel kunnen worden vastgelegd. Gedurende dit eerste jaar zal het huidige bestuur aanblijven: J. Plekkenpol voorzitter, P. den Ouden secretaris, mej. P. van Sprang penningmeesteresse, A.M. Geense en A. Bogaards leden. Onze leidsters mevr. Den Ouden en mevr. Sinterniklaas zijn bereid om een cursus met betrekking tot de materie van de peuterspeelzaal te gaan volgen", aldus het stichtingsbestuur. zijn de stichting een kans te geven zich te presenteren gedurende een jaar, zoals ook duidelijk verzocht is, zonder dat hieraan enige gevolgen met betrekking tot subsidiëring voor komende jaren verbonden kunnen worden. Tijdens het onderhoud met het stichtingsbestuur is b. en w. gebleken dat reeds vele materialen aanwezig zijn, zodat de gevraagde 500 gulden voor de aanschaf van materialen naar de mening van het college niet nodig is. Daarom werd de gemeenteraad gisteravond voorgesteld een eenmalige subsidie van 1100 gulden te geven. Dit bedrag komt overeen met de zaalhuur in dorpshuis De Wimpel. Volgende weèk~komen we op de beslissing van de Fliplandse gemeenteraad terug. Na deze brief van 15 april vond een gesprek plaats tussen b. en w. en het bestuur. Hierbij kwam tot uiting dat het bestuur zichzelf als definitief beschouwde, wat werd bevestigd in een brief van 13 mei. Hierin stond ook dat de statuten die reeds in het bezit van de raad waren, gehandhaafd zullen worden. „Wij vragen u, of u zou willen nagaan, of de belangen van de peuters boven uw bezwaren kunnen preva leren". aldus het stichtingsbestuur. Na ampel beraad kwamen b. en w. tot de mening, dat het wellicht zinvol kan Twee mannen die zich uitgaven voor dokter hebben vrijdag bij Dhr. J. Ste- ketee in de Paasdijkstraat 1300 gulden gestolen. De mannen zijn ook op Camping „De Pluimpot bij Scherpenisse geweest, waar ze tenten overhoop gehaald hebben. Daar wordt echter niets ver mist. Bij de twee mannen zou ook een zwarte dame aanwezig moeten zijn. De politie heeft ze nog niet kunnen aanhouden. Er is wel een buurtonderzoek ingesteld, terwijl de technische recherce van de rijkspolitie vingerafdrukken nam. Mogelijk dat die nog enig spoor kunnen opleveren. De mannen hadden zogenaamd een uitstekende geneeswijze voor reuma tiek. waarnaar Dhr. Steketee wel oren had. Toen hij echter op bed gelegd was voor het onderzoek ging de ene man op onderzoek uit in het huis waarbij hij 1300 gulden meenam. Daarna maakten de mannen zich uit de voeten B en W van Tholen hebben de 20-jarige C. H. J. Lamers uit Rotterdam benoemd tot ambtenaar voorlichting culturele zaken. Hij is nu bijstandsambtenaar van de secre tris van de deelgemeenteraad Chr rois in Rotterdam. Het is nog niet bekend wanneer Dhr. Lamers zijn werkzaamheden op Tholen start. De bedoeling is, dat hij voor alle beheerscommissies van de dorpshuizen op Tholen als secretaris gaat optreden. Als voorlichtingsambtenaar zal hij o.a. de vele subsidiemogelijkheden in de woningbouw in begrijpelijke taal aan de bevolking overbrengen. Door het bijzonder droge en warme voorjaar is in gebieden met voornamelijk een huishoudelijk afname, het waterverbruik sterk gestegen. In het gebied Tholen/- Halsteren was de topdag tot nu toe 20% hoger dan de maximum-dag van 1975. In het algemeen staan de waterleiding bedrijven voor de vraag: uitgaan van een extreem droog jaar en alle winnings- en transportmiddelen daarop afstemmen - met als gevolg hogere tarieven - of uitgaan van het „piepsysteem". Met lagere tarieven en wel van tijd tot tijd wat problemen. Volgens W.M.Z.-directeur ir. P. Stoter zit de waterwinning voor Tholen/Halsteren aan de top van de vergunning. Op de in juni gehouden algemene vergadering van aandeel houders werd aangedrongen op het instellen van een sproeiverbod. Dit is volgens de leveringsvoorwaarden mogelijk. Bij overtreding wordt de waterleiding dan afgesloten. De directie Oud-Vossemeer. B-niveau: Jan den Engelsman uit Sint- Annaldn. MECHANISCHE TECHNIEK PRAKTUK B-niveau: Jaap van de Berge, Theo v.d. Male, Ronnie Praat en Arie Schot uit Tholen, Rens Elenbaas, Jacob Hoogerbrugge en Rien Kaat uit Poortvliet, Peter van Haaften, Hans Keur en Dik van Splunter uit Scherpenisse. Adri Bos, Jan de Graaf, Bert Koopman, Kees Koopman en Peter van de Ree uit Sint-Maartensdijk, Adri Goedegebuure en Simon van Vossen uit Sint-Annaland. voelde meer voor een beroep op de verbruikers om minder te sproeien en zuiniger te zijn met het gebruik van water in de huishouding. Daarfoe richtte de W.M.Z. zich via een advertentie in de Eendrachtbode tot de bevolking van Tholen/ Halstere nder het motto „wees wijs met water, verspil het niet", werd een dringend beroep op alle inwoners gedaan het sproeien van de tuin bij voorkeur achterwege te laten, maar in ieder geval tot het uiterste te bep.erken. Het warme weer en de beperkte regenval in de afgelopen weken heeft geleid tot een overmatig waterverbruik voor het sproeien van particuliere tuinen. Teneinde de drink watervoorziening ongestoord te laten verlopen, is ieders medewerking onmisbaar. In de eerste vijf maanden van dit jaar produceerde het pompstation Halsteren 673.270 m3 water tegenover 598.810 vorig jaar. In de raad van commissarissen van de W.M.Z. zit burgemeester J. E. van Boeijen. In de algemene vergadering van aandeelhouders wethouder L. J. Koopman met raadslid J. Versluijs als plaatsvervanger. De aandeelhouders leverden op de laatste W.M.Z.- vergadering kritiek op het voorstel om naast de duizend gulden per jaar vaste bezoldiging voor de commissarissen ook nog een presentiegeld toe te kennen van 75 gulden per bijgewoonde vergadering. Het voorstel werd teruggenomen, maar bij de eerstkomende herziening van de statuten zal deze zaak opnieuw aan de orde komen. Er wordt bij de vergoeding mogelijk een verschil gemaakt tussen full-time en part-time bestuurders. Vissen in schone Veste Peuterspeelzaal weer in gemeenteraad Sint-Philipsland Voorlichtingsambtenaar Tholen „Artsen" namen 1300 gulden mee Internationaal bezoek veiling Sint-Annaland Ken uw eigen streekmuseum Hoog waterverbruik op Tholen Iedereen voor pijlerdam Ooster- schelde Voor dc 20ste keer Thoolse dagen Braderie/rommelmarkt in Stavenisse en Scherpenisse Dierendag op het kantongerecht N.H. kerk Poortvliet open voor bezichtiging Schaakclub Oud-Vossemeer naar Ned. kampioenschappen Blessures Eendraehteup Overschrijvingen voetballers Vrijdag en zaterdag kleiduiven- schieten Eerste competitie-indeling VROUWEN EN HET LAND DOEN DE MANNEN WERK AAN DE HAND Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Woensdagmorgen was er een bonte mengeling van nationaliteiten getuige van de verkoop van 175 ton aard appelen in de Sint-Annalandse veiling. Het ging om dertig landbouwstudenten uit de hele wereld, die aan de landbouwhogeschool in Wageningen drie maanden stage lopen om hun studie af te ronden. Daarbij ging het vooral om de aardappel, die ze vanaf de pootschuur, de bewerking op het land, het rooien en nu de verkoop via de veiling gevolgd hebben. De heren Beukema en Valstar uit Wageningen zorgden voor de vertaling, terwijl landbouwvoorlichter L.N. Bax uit Tholen ook bij het bezoek aanwezig was. De studenten kwamen o.a. uit Kenya, Irak. India, Argentinië, Ghana, Brazilië. Nepal, Turkije en Joegoslavië. Na afloop van de veiling maakte men een rondgang door het gebouw, waarna men weer terugkwam in de mijnzaal voor een praatje met directeur A.J. Du ijzer. Daar werd ook de ..drukproef' genomen, een wedstrijd met vijftien prijzen (chocolade en sigaretten) waarbij enthousiast werd gedrukt om de veiligheidsklok op het aangegeven nummer tot stilstand te brengen. Een student uit Lesoto had zelfs drie prijzen gewonnen en hij sprak dan ook namens de groep een dankwoord voor de ontvangst in de Sint-Annalandse veiling. De rooidatum voor aardappelen is onverwachts toch nog verschoven van maandag 28 juni naar dinsdag 6 juli. Dit vanwege de aanhoudende droogte. Voor de landbouwers is dit uitstel gunstig omdat ze dan voor nog meer percelen in aanmerking kunnen komen voor de 1 op 2 teelt. Normaal mag men maar dens in de vier jaar op hetzelfde stuk land aardappelen telen, maar als men voor een bepaalde datum rooit, mag dat om de twee jaar. Gezien de huidige prijsontwikkeling is dat van groot belang voor de Thoolse en Fliplandse landbouwers. De opbrengsten die nu gehaald worden lopen uiteen van 15 tot 25 kg uit de roede, al naar gelang vorstschade, droogte en kwaliteit grond. Gezien de aanvoeren op de veilingen Sint- Annaland en Sint-Maartensdijk, zijn er in een paar weken vele hectares aard appelland gerooid. Het gaat erg hard. Sint-Annaland, woensdag 30 juni Doré I 84-91, Doré II 83, Apart 75-80, Bonken 1.22, Drielingen 60-70, iel 94- '100. Lekkerlander 75-77, Aanvoer 175 ton. j Sint-Maartensdijk begon met de eerste aardappelveiling op donderdag 24 juni. De prijzen liepen van 0.99 tot 1.05 per kg. vrijdag 25 juni waren ze 1.20-1.30, maandag 28 juni 95.60-107.00 en dins dag 29 juni 91.00-94.90.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1