Uitbreiding Sint-Maartensdijk nu mogelijk in de Muyepolder Groot aanbod nieuwe aardappelen CASA verwijt PvdA verdacht makingen en verkiezingsstunt Burgemeester zegt nota toe nu G.S. plan Noord afwezen Bezuiniging op openbaar vervoer Donderdag 24 juni 1976 EENDRACHTBODE 7 MOÓEBRILLEN $ateri*0-\fcnwdd£r ESLAAGD.... DUS GEFELICITEERD Thoolse raad: Onsympathieke, onzakelijke brief kg' Stemmen „De brief van g.s., waarin wordt mee gedeeld dat uitbreiding van Sint- Maartensdijk in het noorden over de Provineialeweg niet wordt toegestaan, heeft enorm veel stof opgeleverd voor een uitvoerige diseussie. Dit is een belangrijke /aak, maar de zienswijze van b. en w. ontbreekt ons nu nog. Daarom is een discussie over de brief op dit moment voorbarig", zei PvdA- fractievoorzitter P. van Schetsen maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad. CHU-raadslid J.D. de Korte had het belang van deze zaak ook onderkend en ging wel uitvoerig in op de ontstane problematiek, Hij had met meer dan gewone belangstelling een aantal interessante aspecten in de brief van g.s. gelezen. Overigens was De Korte het absoluut niet eens met het besluit van g.s., dat de uitbreidingsplannen van Sint- Maartensdijk niet in het noorden mogen worden geschapen. In plaats daarvan wijzen g.s. het gebied tussen de nieuwe begraafplaats en de zuiverings installatie aan. Hoe ze tot deze on realistische gedachte zijn gekomen, is mij een raadsel. Uitbreiding op deze plaats is volledig in strijd met het leefbaar houden van het hart van Sint- Maartensdijk, dat men steeds verder af komt te wonen van de winkelvoor zieningen enz. op de markt, haven, enz. Gaarne zou ik zien, dat in een ring rond het hart werd gebouwd als dit nodig is. Nu wordt er straks bij wijze van spreken een uitwas aangebouwd, aldus het CHU-raadslid. GEEN MEER ONTWIKKELINGSKERN Een van de interessante punten in de brief van g.s. is, dat het provinciaal bestuur verklaart, dat Sint-Maartens dijk geen ontwikkelingskern meer is, zodat een spectaculaire groei niet meer mag worden verwacht. Dit betekent nogal wat, zeker voor de toekomst. Verder stellen g.s. dat de te verwachten bevolkingsgroei in de gemeente Tholen moet worden opgevangen in de vier grootste kernen, terwijl er getracht moet worden de andere drie kernen tot een minimum aantal inwoners te brengen van 1500. Het doet me goed, dit ook als de beleidskeuze van g.s. te hebben gelezen. Naar mijn bescheiden mening is de teneur van deze brief, Sint Maartens dijk belangrijk minder te laten groeien dan b. en w. voor ogen staat. Het is u bekend dat wij bij de begrotings behandeling van de laatste jaren, steeds gepleit hebben minder sociale woning bouw in Sint-Maartensdijk te ver wezenlijken, doch meer eigen woning bouw. Het is triest dat er hier nog weinig van de grond kon komen. MINDER WONINGWETWONINGEN Met begrip voor het ons inziens juiste woningtoewijzingsbeleid van wethouder Koopman kan toch een ieder con stateren, dat in de Bloemenlaan diverse woningen al enkele maanden leeg staan. Begrijpt u me goed, het gaat hier niet om het leveren van onnodige - overigens goed bedoelde - kritiek. Met de brief van g.s. voor ogen, wil ik er echter advertentie IM nogmaals met klem op aandringen de komende jaren in Sint-Maartensdijk de sociale woningbouw te beperken. Zo niet. dan komt er een woningoverschot, want hierbij ga ik ervan uit dat b. en w. toch geen beleid willen voeren dat er - desnoods - op gericht is woning zoekenden in de kleine kernen naar Sint-Maartensdijk of Tholen te verwijzen omdat daar huizen leeg staan. Momenteel kunnen er in plan Achter ,t Bos nog 200 woningen gebouwd worden, zodat we zeker 7 i 8 jaar vooruit kunnen. Hierbij heb ik dan nog niet eens in aanmerking génomen, de mogelijkheid tot bouw van nieuwe woningen in het oude gedeelte van Sint- Maartensdijk door afbraak van krotten e.d. NIET TEGEN HEUG EN MEUG Momenteel worden er in den lande, dus ook in Zeeland, belangrijk minder huizen gebouwd. Deze tendens zal zich in de komende jaren voortzetten. Het komt er op neer, dat ook de gemeente Tholen minder woningen uit de pot zal worden toebedeeld in de komende jaren. Wij vertrouwen erop, dat een en ander geen gevolgen zal hebben voor de kleine kernen door de grote „kunst matig" op peil te houden. Dat zou in strijd zijn met de brief van g.s. Ik verzoek b. en w. te blijven streven plan Noord te realiseren, al zal dat zeker enkele jaren duren. Mocht dit ook in de wat verdere toekomst niet mogelijk zijn, dan zouden wij gaarne zien dat een plan werd ontworpen in de Muyepolder, grenzend aan het huidige plan Achter ,t Bos. Uitbreiding in noord-westelijke richting keuren wij ten sterkste af, zo besloot dhr. De Korte zijn betoog. SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse meende dat al het mogelijke gedaan moet worden om het provinciaal bestuur alsnog tot andere gedachten te brengen. Overleg in de commissie r.o. vond hij een goede zaak. PvdA-raadslid J. de Bres vroeg zich af. of de raad er niet verstandig aan doet om Sint-Maartensdijk op een andere, verantwoorde manier uit te breiden dan tegen heug en meug aan plan Noord te blijven trekken. Hij dacht in de eerste plaats aan het bebouwen van de open plaatsen in de dorpskern en eventueel in plan Noord alleen aan het bebouwen van de Veerdijkseweg, Bleekveldweg. Dhr. De Bres voelde niet direct voor een afremming van de sociale woningbouw in verband met het krijgen van een ver antwoorde bevolkingsopbouw. Dhr. J.L. van Gorsel (VVD) wilde enerzijds blijven streven naar uitvoering van plan Noord en anderzijds de open plaatsen in de dorpskern benutten en de uitbreidingsmogelijkheden in de Muyepolder onderzoeken. STRUCTUURSCHETS GOED STUK De burgemeester noemde de reacties van de raad niet oninteressant. Daarmee had hij een bodem voor de nota die b. en w. na diepgaand beraad met de stedebouwkundige zullen maken en in de commissie r.o. bespreken. „We moeten het bouwproces heel nauwgezet afstemmen op behoefte. Leegstand was te verwachten nu er zo snel veranderingen optreden. Toch is er nog geen leegstand van enige omvang, zodat er geen ernstige problemen voor Beter Wonen zijn. Ik zie wel een verschuiving van sociale woningbouw naar premiebouw en vrije sector bouw. In Sint-Maartensdijk hebben we meer mogelijkheden voor premiebouw nodig. Dit om het proces op gang te houden en te verbreden dat een aannemer daar in successie verwezenlijkt heeft. Dan zijn er echter goed gesitueerde gronden nodig. Zoals dhr. De Korte reeds stelde, hebben g.s. in hun brief de 1500 inwoners per kleine kern overgenomen. G.s. zijn bijzonder te spreken over de structuurschets Tholen. Het is een goed stuk dat kwaliteit heeft en waarmee Tholen zich in de provincie onder scheidt. zei de burgemeester naar aan leiding van Middelburgse informaties. Tenslotte zegde hij de raad een nota toe over de uitbreiding van Sint-Maartens dijk en de hele problematiek, die g.s. in hun brief hebben aangesneden. Sint- Maartensdijk is geen ontwikkelingskern meer en kan volgens g.s. maar een beperkte groei tegemoet gaan van twee keer de natuurlijke groei. PROCEDURE BESTEMMINGSPLAN De Thoolse gemeenteraad nam verder een voorbereidingsbesluit tot herziening van het bestemmingsplan aan de Burgemeester Baasstraat te Sint- Annaland in verband met de bouw van acht huizen door de Stichting Beter Wonen. Het gaat hier om een extra toe wijzing van woningen die parallel komen te staan met de huizen die momenteel al in aanbouw zijn. Dhr. Van Schetsen wierp de vraag op, of het de raad toch wel duidelijk is wat hier gebeurt. Aan de hand van de kaart die bij de stukken lag, kon men dat niet zien. Op grond van een voorbereidings besluit van een jaar geleden werd de bestemming gewijzigd in bungalowbouw en nu zien de om wonenden eengezinswoningen voor hun neus. Zonder dat de bevolking is geraadpleegd of in de gelegenheid is gesteld bezwaren in te dienen. Als er binnen de termijn van het voqr bereidingsbesluit een wijziging in de bestemming komt, dient dat bekend gemaakt te worden en in de commissie r.o. te worden besproken. Met raadslid Van Dijke heb ik me uitvoerig laten voorlichten op afdeling 3 van de gemeentesecretatrie en daarbij bleek dat b. en w. van de bestemming kunnen afwijken als het voorbereidingsbesluit eenmaal genomen is, aldus Van Schetsen. De burgemeester antwoordde dat een bouwaaanvrage in strijd met het bestemmingsplan altijd gepubliceerd wordt. Misschien kan er in het vervolg een wijzigingstekeningetje bij voor meer duidelijkheid. Ik kan uw probleem goed begrijpen, zodat we zullen bekijken hoe de raad duidelijk geïnformeerd kan worden. Publicatie is echter altijd verplicht, voor elke bouwaanvraag, anders krijgt de gemeente geen toestemming van g.s. Omwille van de snelheid aarzelde de burgemeester met de toezegging om bij wijzigingen van bestemmingsplannen in alle gevallen de commissie r.o. in te schakelen. Alleen principiële gevallen, zei de raadsvoor zitter. NIJPENDE SITUATIE IN ST. ANNALAND Raadslid Van Schetsen informeerde nog naar de stand van zaken met betrekking tot de bouwgrond in plan Achter de Molen te Sint-Annaland. Er is nog grond in handen van bouwbedrijf Van Agtmaal uit Oudenbosch: tegenover De Schutse, naast dhr. G. Kleinveld aan de Tienhoven en aan de Burgemeester Smithstraat naast de drie in aanbouw zijnde woningen. Is die grond al terug gekocht? Wethouder Koopman antwoordde dat de onderhandelingen zijn afgesloten, maar zonder dat men een akkoord kon bereiken. Het prijsverschil was te hoog. Van Agtmaal probeert zelf nog huizen te bouwen. De grond was wel verkocht, maar nooit geleverd. De gemeente wilde de door Van Agtmaal betaalde rente terugbetalen, maar het bouwbedrijf wilde nog meer vergoed krijgen vanwege kosten op een ander project. De burgemeester vulde aan, dat deze zaak nog niet afgelopen is. B. en w. willen deze onbevredigende situatie uit diepen. Dhr. Van Schetsen was teleurgesteld over de afloop omdat de bouwgrond situatie in Sint Annaland nu nog nijpender is. De plaatselijke aardappelgroothandel Gebr. H. en J.C. Westdorp was vrijdag de eerste koper op de Sint-Annalandse veiling van de eerste nieuwe aard appelen. Heftruckchauffeur Kees Kaashoek zorgde voor een snelle afvoer van de kisten. Onder grote belangstelling zijn vrijdag morgen de eerste nieuwe aardappelen op de Sint-Annalandse veiling verkocht. In een welkomstwoord zei veiling directeur A J. Duijzer dat niet de hoge kosten en de dure, pootaardappelen de prijs van de nieuwe doré's bepalen, maar de vraag. Het gaat nog altijd om de oeroude wet van vraag en aanbod. De vraag achtte hij gunstig voor de telers en de handelaren, want aan aardappelen van een gulden is meer te verdienen dan aan piepers van een kwartje. I Dhr. Duijzer zette in op 20 gulden per 10 kg, maar toen de klok pas stilstond bij 13,53, kon er nauwelijks meer een lachje af bij de telers. Met een opbrengst van 10 kg uit de roede, is het ook niet om te juichen. Vanwege de droogte en vorstschade zijn de opbrengsten aan de lage kant. Bij de eerste veiling liepen ramingen uiteen van 10-18 kg uit de rode voor Doré's. De regen van zaterdag en zondag zal de Geslaagden eindexamen diploma M.A.V.O. Christelijk M.A.V.O. Tholen: Uit Tholen: Jannet Bolier, Tineke Baars, Bram Bout, Irene Bout, Anja v. Dijke, Ad Geluk, Aly Groendijk, Lucie de Heer. Paul Heijboer, Marja de Hond, Marja v.d. Jagt, Lian Jansen, Peter Jansen, Ada Kalle, Conny Klippel, Gert Koeteeuw, Jan Melse, Kees de Nijs, Dignate Schot, Johan Schot, Anton v. Zetten. Uit Oud-Vossemeer: Catrien Aarnoudse, Albert v. Driel, Kees Duine, Willy Lindhout, José de Wilde. Uit Sint- Annaland: Maartje Aarnoudse, Wim den Braber, Johan v. Dijke, Jan Goedegebuure, Maris Heijboer, Anja Mosselman. Uit Stavenisse: Leen Eerland. Ina Smits. Uit Sint- Maartensdijk: Leentje den Engelsman, Roger v. Esch, Philip Hoek, David Oostdijk, Rien Fase, Adrie v.d. Ree, Magda Vroegop. Uit Scherpenisse: Johan de Graaf, Jos v. Houdt, Truus Lindhout, Jaap Slager, Nella v.d. Werf, Laurie de Wilde. Uit Poortvliet: Gerda Anthonisse, Dies Lindhout, Lia Overbeeke. Uit Halsteren: Klaas-Eel de Boer. Uit Bergen op Zoom: David Wessels. Uit Dinteloord: Leendert v.d. Doel. Jannie v.d. Welle. Voor het examen Algemene Basis Opleiding (A.B.O.- sport) slaagden uit De brief van Casa Bouwpromotors uit Oss over de vragen van de raadsleden De Bres en Van der Linde inzake de voorlichting bij verkoop van woningen, is slecht gevallen bij de Thoolse gemeenteraad. Dat bleek maandag middag tijdens de raadsvergadering, waar de raad zich achter het antwoord stelde dat b. en w. aan Casa doen toekomen. Bij mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (KVP) kwam de brief van Casa bijzonder onsympathiek over. VVD- raadslid J.L. van Gorsel sprak van een onzakelijke brief en dhr. M. Dijke (SGP) zei: „Die brief is geen reclame voor Casa". Burgemeester J.E. van Boeijen vond dat de brief nergens op slaat. Hij was blij dat de raad blijft lachen en deelde nog mee, dat de heren van Casa deze week bij hem langs komen. PUBLICITEIT Casa werpt in de brief de vraag op, waarom de Pvd A-raadsleden het bedrijf niet rechtstreeks hebben benaderd in plaats van via schriftelijke vragen de zaak in de openbaarheid te brengen. „Wij menen recht te hebben op gelijke publiciteit als zij aan hun verdacht makingen meenden te moeten geven. Wij nemen aan dat de opmerkingen van de socialistische raadsleden uitsluitend te maken hebben met publiciteitsstunts in verband met de verkiezingen. Het moet toch tot de raadsleden door gedrongen zijn, dat wij alleen werken met plaatselijke aannemers en daardoor de plaatsélijke werkgelegenheid bevorderen. Of hebben zij alleen maar oog voor verdachtmakingen en ver kiezingsstuntjes.", aldus Casa in de brief aan het gemeentebestuur. Het bedrijf wijst er naar aanleiding van de vragen over de advertenties en folders van koopwoningen in Tholen en Scherpenisse nog op, dat bij de plaatse lijke banken documentatie aanwezig is waarmee men zich grondig kon oriënteren om te weten waaraan men begon. Niet Casa zorgt namelijk voor de financiering, maar de banken, aldus Casa. In het voorgestelde antwoord van b. en w. stond o.a., dat b. en w. menen dat iedere raadsfractie en ieder individueel raadslid het recht heeft om vragen te stellen op welk terrein dan ook, indien men van mening is dat hiertoe aan leiding bestaat. BIJZONDER INGENOMEN Raadslid J. de Bres (PvdA) zei bijzonder ingenomen te zijn met de brief van b. en w. Hij vroeg zich af, hoe Casa aan ver kiezingen kan denken. „Wij denken helemaal niet aan verkiezingsstunts, in welke vorm dan ook", aldus dhr. De Bres. Hij had de vragen destijds gesteld naar aanleiding van een berekening van Casa dat men tegen een netto maandlast van 183,50 een huis van 86.500 gulden kan kopen. Voor het eerste jaar was die berekening formeel juist, maar in de praktijk kan een dergelijke simpele gang van zaken tot grote moeilijkheden leiden, aldus dhr. De Bres en v.d. Linde. B. en w. hadden toen o.a. geantwoord, dat het helaas een gegeven en zelfs een wijd verbreid euvel is, dat in zeer vele gevallen in reclame onvolledige voor lichting wordt verstrekt. ONDERHOUD WONINGWETWONINGEN De heren De Bres, Van Schetsen en v.d. Linden deponeerden maandagmiddag gelijk ook weer een nieuwe schriftelijke vraag op de tafel van b. en w.: „Wij zouden gaarne worden ingelicht over de regels die worden aangehouden met betrekking tot het onderhoud van de bij de Stichting Beter Wonen en andere in de gemeente werkzame stichtingen in beheer zijnde woningen. Deze vraag vloeit voort uit van huurders ontvangen mededelingen, dat ten aanzien van het treffen van voor zieningen aan de woningen bij inge diende klachten, minder wordt gedaan dan 'voorheen het geval was. Waar de laatst doorgevoerde huurverhoging in het algemeen hoger ligt dan het landelijk gemiddelde en als het ware tegelijkertijd een zuiniger onderhoud - volgens gedane mededelingen - is door gevoerd, wordt een en ander als niet gerechtvaardigd aangevoeld", aldus de PvdA-fractie in de Thoolse gemeente raad. Tholen R. van den Berge, A. E. M. Goorden, M. J. Verbiest en A. M. J. H. de Wit-Hommel, uit Scherpenisse J. C. Bazen, uit Sint-Maartensdijk G. van Dijken, H. C. Glerum, H. T. van Hemert-Rijnberg en A. P. van de Ree, uit Sint-Annaland J. J. Westdorp en uit Oud-Vossemeer A. J. Smulders. C. A. van Winkelen uit Sint-Annaland is aan de schoolopleiding voor beroeps marechaussees te Apeldoorn geslaagd voor het marechaussee A en B diploma. Hij wordt geplaatst op de wachtbrigade Soestdijk. Bram Duine uit Oud-Vossemeer is aan het Mollerlyceum te Bergen op Zoom geslaagd voor atheneum A. Elke Boxhoorn uit Tholen is aan de Chr. Pedagogische Academie te Middelburg geslaagd voor kleuterleidster akte A. Ph. Potter uit Sint-Maartensdijk is in Amsterdam geslaagd voor het diploma vakbekwaamheid speelgoedhandel. Aan de Rijksscholengemeenschap te Bergen op Zoom slaagden voor atheneum 6 uit Tholen Adri Geluk, uit Sint-Maartensdijk Henk Hendrikse, Chris Kauffmann, Peter Priem en Hermade Wilde, uit Sint-Annaland Ina Hage, uit Sint-Philipsland Wim' Ligtendag. H.A.V.O. 5: uit Sint-Maartensdijk Gabri Hoek en Maddy van der Male, uit Sint-Annaland Koos Westdorp, uit Oud-Vossemeer Ankie Pipping en Ad Vis. M.A.V.O. 4: uit Sint-Maartensdijk Ellen van der Bel en Gerard Westenweel, uit Poortvliet Eld Steketee, uit Sint-Annaland Piet Scherpenisse, uit Oud-Vossemeer Elna Rijstenbil, uit Sint-Philipsland Leo Goudzwaard, Eric Menger en Gerard Noorthoek. Anna Soeters uit Sint-Annaland, kleuterleidster in de Bijenkorf te Tholen slaagde in Middelburg voor haar hoofdakte. Sarien Hage uit Oud-Vossemeer slaagde te Leiden voor Fysio therapeute. Sjaak Hommel uit Oud-Vossemeer slaagde aan de Groene School in Kapelle voor het examen leerlingen stelsel akkerbouw. Voor het diploma Mavo 4 slaagde aan de school H. Geest te Bergen op Zoom Gerard Brooymans uit Oud- Vossemeer Aan het Dr. Struycken instituut te Breda studeerde Hans Hoogerbrugge uit Poortvliet als medisch chemisch laboratorium medewerker HBOB. Mej. M. Kooij uit Sint Philipsland, verpleegster in het ziekenhuis Iazia te Rotterdam slaagde voor het diploma verpleegkundige A. de heer M. j.De heer M. J. Wesdorp uit Sint Philipsland slaagde als leraar wis- en natuurkunde na een opleiding aan de avondschoo voor hoger beroeps onderwijs te Goes. Het werd met inbegrip van de vooropleiding een studie van 7 jaar, die na de dagelijkse arbeid in de vrije uren werd afgewerkt. De Heer Wesdorp is per 1 augustus benoemd tot leraar Chr. school voor L. H.O. en M.H. en O te Naaldwijk. Aan de R. K. Middelbare Technische school Antonie Keldermans te Bergen op Zoom slaagde voor de afd. bouwkunde J. Hartog te Poortvliet. Voor werktuigbouwkunde J. den Engelsman te Sint Annaland, P. Moerland te Stavenisse en C. Niemantsverdriet te Poortvliet, M. van Tilbeurgh en F. Verhees te Oud- Vossemeer en C. IJzerman te Poortvliet Aan de scholengemeenschap de Lage Meren te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor de lascursussen: A. Plandsoen uit Oud- Vossemeer, H. Bohr. H. Copier en P. Overdulve uit Tholen en A. Duine uit Scherpenisse. Voor autogeen lassen beginners C. Gebraad uit Sint mAartensdijk, N. Smits uit Stavenisse en D. van Meel uit Oud-Vossemeer Aan de Driester te Gouda slaagde Bas Aarnoudse Thzn. uit Oud-Vossemeer voor het eindexamen H.A.V.O. 5. Aan de Petrus Canisius Nijverheidsschool te Bergen op Zoom slaagde voor het 4-jarig examen nieuwe stijl individueel huishoud- en nijver heidsonderwijs Cobi Bazen, Maya Hengstmengel en Janneke Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk, Betty Burgers uit Sint-Annaland, Anneke Kwist uit Scherpenisse, Mart Teunisse en Willy Wolff uit Tholen. Voor het diploma lager huishoud- en nijverheidsonderwijs 'slaagden aan dezelfde school Ciska de Koning en Heieen van Poortvliet te Oud- Vossemeer. Aan de gemeentelijke M.A.V.O. te Tholen slaagden voor diploma M.A.V.O. 4 alle kandidaten, t.w. uit Tholen: Gea van de Berge, Job Bout, Liene Keurloo, Annemarie van Dijk, Annemarie van Duivendijk, Marty Geluk, Bernard van Osch en Ina van der Zande. Uit Poortvliet: Maarten Pieter van Bodegom, Jan van de Graaf en Ineke Niemantsverdriet. Uit Scherpenisse Elly Geuze, Elna v.d. Gouwe, Hennie Huigen, Rien Koppenhol en Lia Suurland. Uit Sint-Maartensdijk: Anthony v.d. Heiligenberg. Uit Sint-Annaland: Pam Koedood, Katie Menheere en Chris van Schetsen. Uit Bergen op Zoom: Gertie van Elsacker. Geslaagd te Bergen op Zoom voor 1ste monteur sterkstroom elektro-techniek J. P. van der Welle uit Sint- Philipsland. Chris van ,t Hof uit Sint-Annaland is aan de Driestar geslaagd voor onderwijzer. Hij is benoemd aan de Juliana van Stolbergschool in Sint- Maartensdijk. A. C. Quist uit Tholen is geslaagd voor het' diploma bedrijfseconomie. Wim Slager uit Sint-Annaland is te Breda geslaagd voor het einddiploma vakbekwaamheid in het broodbakkersbedrijf. opbrengsten wel opvijzelen. Misschien waren de verwachtingen te hoog gespannen bij de telers na de aard- appelschaarste en de maatregelen van de regering. Er zijn inmiddels echter al behoorlijk wat buitenlandse aard appelen op de markt. Bovendien was vrijdag eigenlijk een ongunstige dag voor de eerste veiling vanwege de afvoer naar de groentehandelaren. Aard appelen die woensdag en donderdag gerooid zijn en in de zon hebben gestaan, zien er na het weekend niet meer zo aantrekkelijk uit dat de consument er op afvliegt. Bovendien was er m^t 1800 kisten (45 ton) en enorme aanvoer voor de eerste veiling. De verkoop ging dan ook wat stroef; de partijen werden nogal verbrokkeld tot soms vijf kisten toe. De 93 kisten Bariman van teler C.W. Heijboer, een wat minder bekend, maar toch goed eetbaar ras dat 20 kg uit de roede opbracht, moest veilingdirecteur Duijzer zelfs aanhouden. Later werden ze toch nog verkocht voor 1,10 per Vorig jaar werd de eerste veiling in Sint- Annaland op 19 juni gehouden waarbij 12 ton werd aangevoerd tegenover nu bijna vier keer zoveel. De prijs was nu de helft meer: 1.15-1.35 tegenover 0.85- 0.88 vorig jaar. Drielingen nu 0.85-1.20 en vorig jaar 0.65-0.70 en kriel nu 0.93- 1.10. En vorig jaar 0.80. De pormale Doré was vorig jaar een dag na de eerste veiling 0.90-0.91 en twee dagen later 0.92-0.94. De eerste partij die vrijdag geveild werd, waren 52 kisten Doré van dhr. Joh. Bazen, die werden gekocht door de gebr. Westdorp. Deze Sint-Annalandse aardappelgroothandel vertrok een uur na de veiling met een volle vrachtauto naar Den Haag, waar de Haagse huisvrouw de eerste Alvantho's bij de groentehandelaren kon kopen. Na dé eerste veiling van vrijdag werd er direct druk geveild vanwege de rooidatum 28 juni. Als men voor die tijd rooit, mag men namelijk om de twee jaar aardappelen op hetzelfde perceel telen in plaats van eens in de vier jaar. Veiling vrijdag 18 juni: Doré 1.15-1.35, drielingen 0.85-1.20, kriel 0.93-1.10, aanvoer 45 ton. Veiling maandag 21 juni: Doré 1.21-1.35, drielingen 0.97-0.99, drielingen gesorteerd 0.75, kriel 1.06- 1.12, prima 1.00, aanvoer.... ton Veiling dinsdag 22 juni: Doré klasse I 1.11-1.23, apart 1.02-1.10, drielingen 0.75-0.90, kriel 1.05-1.13, barima 0.90, apart 0.80, aanvoer 120 ton. Sint Annaland Veiling 21 juni a Dore gewone 1.21 - 1.35 per kilo. Drielingen 0.97 tot 0.99 Drielingen sortering 2 0.75 Kriel 1.06 tot 1.12 Alcmarcia gewone 1.aanvoer 45 ton Woensdag 23 juni Dore 1 0.77 tot 1Dore 2 0.71 tot 0.73 Apart 0.67 Drielingen 0.42 tot 0.55 Kriel 0.85 tot 0.87 Alcmaria 0.65 aanvoer 145 ton VOET-, VOLLEY- EN KORFBAL Op 12 juni j.l. organiseerde de sport vereniging N.A.K.S. te Sint-Maartens dijk haar zgn. Naksdag. Alle onder delen van de vereniging t.w. de volleybalvereniging Veronika '74, de korfbalvereniging Emergo, de recreatieve volleybalvereniging Thovo en de trimafdeling Naks presenteerden zich op deze dag aan de Thoolse bevolking middels een toumooi dan wel onderlinge wedstrijden. Een en ander betekende dat onze vereniging op die dag ca. 450 aktieve sportlieden en een kleine 1000 toeschouwers te gast had. Voorwaar voor Thoolse begrippen een niet gering aantal. Tijdens de Naksdag werd de door onze leden eigenhandig gebouwde trimbaan door de wethouder van sportzaken, de heer C.J. Moerland, officieel in gebruik gesteld. Tevens werd de start gegeven van de aktie Sport Real voor wat betreft de gemeente Tholen. De editie van de Eendrachtbode van 10 juni 1976 maakte op de voorpagina in een uitvoerig artikel gewag van al deze aktiviteiten. Wij zijn uw redaktie daar voor ook zeer erkentelijk. In schrille tegenstelling daarmede stond echter uw verslag van de Naksdag zelf in uw uitgave van 17 juni. Ergens weggedrukt op pagina 7 maakt u melding van de opening van de trimbaan, vermeldt u de uitslagen van de onderlinge trim- wedstrijden en gaat u in op de start van de aktie Sport Real. Over het verloop en de uitslagen van de volleybaltournooien en het korfbaltournooi rept u met geen woord. Enkele weken geleden werd het voetbal- tournooi om de Eendrachtcup verspeeld. Terecht besteedde u hieraan middels een van minuut tot minuut verslag, alsmede een aantal foto's grote aandacht. Hoewel het bestuur van onze vereniging een en ander uiteraard der zaak niet helemaal objectief kan bekijken, menen wij dat de Naksdag qua opzet en organisatie een veel groter evenement was als de wedstrijden om de Eendrachtcup. Helaas moeten wij toegeven dat de voetbalsport zich op het eiland Tholen in een veel grotere belangstelling kan verheugen dan de door onze vereniging uitgeoefende sporten. Niettemin staan wij echter wel op het standpunt dat de redaktie van een plaatselijk weekblad, wellicht als een gevolg daarvan, zich niet kan Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minister van verkeer en waterstaat per telex een brief gezonden over de voorgenomen bezuinigings maatregelen ten aanzien van het open baar vervoer. De letterlijke tekst luidt als volgt: „Gedeputeerde staten van Zeeland, in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de inhoud van de brief van 26 mei 1976, DGV/P- 2V24015. aan de vervoersmaat schappijen; uitconstateren met grote zorg, dat voering van de in genoemde brief bedoelde plannen inhoudt, dat gedurende de avonduren en de weekeinden vrijwel alle delen van de provincie Zeeland verstoken zullen zijn van openbaar vervoer; spreken als hun mening uit, dat deze beperking onaanvaardbaar is, in het bijzonder voor het minder draag krachtige deel van de bevolking". permitteren om in de wijze van verslag geving te discrimineren. Wij vinden namelijk, dat dit is geschied. Het bestuur alsmede de leden van onze ver eniging, 170 in getal, voelen zich tekort gedaan. Wij meenden u via deze wellicht minder sympathieke wijze daarop te moeten wijzen. Bestuur en leden van de Sportvereniging N.A.K.S. Voor deze, F.A.P.M. Bakx, voorzitter. Naschrift redactie: Dhr. Bakx is iets te voorbarig met zijn reactie, aangezien 17 juni diverse artikelen niet geplaatst konden worden vanwege het gebrek aan ruimte: verslag NAKS-dag, verslag Zeeuws-Brabants afdelingselftal in Tholen, wedvluchten duiven, jubileumtoumooi 45-jarig bestaan WHS le elftallen, ambulance dienst en jeugdtandverzorging, opening korenmolen De Jager in ANWB- Kampioen, onderzoek illegaal wormen spitten, maar 1 Zeeuwse studietoelage, waterpolo, toernooi WHS 3, eind standen voetbalcompetitie. Helaas kwam hiervan geen mededeling in de E.B. In z'n overhaaste reactie vlak voor z'n vakantie, heeft dhr. Bakx het verder met enkele feiten niet zo nauw genomen. Met een kleine 1000 toeschouwers is hij zeer aan de optimis tische kant, maar na alle druktes rond de voorbereidingen en de spanning op de warme toernooidag zelf, is het hem niet kwalijk te nemen dat je bepaalde zaken dubbel gaat zien. Het verslag van de opening trimbaan is ook niet weg gedrukt op pagina 7, maar staat boven aan de pagina die met pagina 9 meestal voor sportverslagen wordt gebruikt. Van de Eendrachtcup is geen van- minuut-tot-minuut verslag ge publiceerd, maar wel is het zo, dat een finalewedstrijd tussen twee eerste elftallen van Thoolse voetbalvereni gingen meer de aandacht trekt dan een korfbalwedstrijd tussen de Kieviten en Luctor. U voelt zich gediscrimineerd omdat de voetbalvereniging Smerdiek als Eendrachtcupwinnaar meer aandacht krijgt dan maar u moet het ook toegeven: voetbal leeft in Nederland meer dan volleybal en korfbal. Zoals u ook zelf schrijft, is het een feit dat de voetbalsport meer actieve beoefenaars en supporters heeft dan de volleybal en korfbal op Tholen/Sint-Philipsland. Niettemin schenken,wij als streekblad ook aandacht aan de activiteiten van uw verenigingsonderdelen. Regelmatig hebt u verslagen kunnen lezen van uw korfbalvereniging Emergo en wat ons betreft, worden naast de activiteiten van Amigos Oud-Vossemeer ook de resultaten van uw volleybalvereniging Veronica vermeld. U heeft zichzelf tekort gedaan, maar in het nieuwe seizoen kan dat veranderen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7