Andere voorzieningen Sint-Annalandse jachthaven worden nader bekeken irvfee Vernieuwing dak lagere scholen St. Annaland kost ruim een ton Uitbaggeren gaat door Tërhorst KOSTUUMS NU 169.50 SPECIALE AANBIEDINGEN 3 PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Juni-ANWB orgaan "Kampioen" met 2 "Thoolse" molen-pagina's DIERENASIEL BERGEN OP ZOOM Donderdag 24 juni 1976 EENDRACHTBODE Verhoging tarieven DIVERSE AANBIEDINGEN in Hi-Fi STEREO Slib niet voor strandje Anderhalf miljoen voor nieuwe secretarie Rentebesparing Slipcursus brandweer Vervolg van pag. 1 Gepropageerd dak misser Ook dak Haestinge slecht VAKANTIEAANBIEDING Nieuwe C.N.S. in Tholen BLO De Toetssteen Nieuwe directeur MAVO Subsidie beeldende kunst iinodehuis „Met de andere raadsleden vind ik het ook plezierig, dat de Sint Annalandse jacht haven tegelijk met de werkhaven wordt uitgebaggerd en het ligt eveneens voor de hand, dat dienovereenkomstig de tarieven liggelden worden aangepast, maar wordt dan ook meteen nagegaan wat er nog voor andere noodzakelijke voorzieningen nodig zijn?" Deze vraag werd maandagmiddag gesteld tijdens de juni-raadsvergadering door de heer J.L. van Gorsel (VVD), toen het b. en w. voorstel om de jachthaven tegeiyk met de werkhaven in Sint Annaland uit te baggeren aan de orde kwam. De voorzitter deed de toezegging wei te zullen laten bekijken wat er verder nog moet gebeuren, maar het uitbaggeren vergde een directe beslissing. Van andere aan passingen of voorzieningen zullen we eerst de kosten moeten weten en dan nagaan of gebruikers bereid zijn de hogere tarieven voor die verbetering te betalen. Het merendeel van de raad bracht onder woorden, dat een verbetering op welke wijze dan ook door de gebruikers betaald zal moeten worden. De SGP woordvoerder Th. Aarnoudse vond het een begrijpelijke zaak, nadat eerder was besloten om de handelshaven te doen uitbaggeren, thans het voorstel komt tegelijkertijd ook dat werk in de jacht haven te laten uitvoeren. Financieel gezien moet het in één keer afwerken, een goede zaak zijn. Dat uw college de liggelden wil verhogen, zodat de kosten van uitbaggeren worden verhaald, vond de SGP woordvoerder even vanzelf sprekend als het tegelijkertijd schoon maken van de gehele haven. De SGP fractie staat op het standpunt, zo verzekerde de heer Aarnoudse nog eens, dat de gebruikers van een jachthaven de werkelijke kosten ook maar moeten betalen. Het zou niet reëel zijn zoiets via gemeenschapsgelden te dekken. De SGP fractie kon zich bovendien indenken, dat een echte watersportlief hebber met een vaak duur schip, dat ook niet zou willen. Ondanks echter al die positieve kanten aan het voorstel, kon de SGP fractie daaraan geen steun geven, zo bleek vervolgens uit het betoog van de heer Aarnoudse. Hij wees er op, hoe in dit geval gelegenheid wordt geboden tot meerdere ontheiliging van Gods dag, want op zondag wordt doorgaans het meest gebruik van de jachthaven gemaakt en daarom kon zijn fractie dit b. en w. voorstel toch niet steunen. Andere fracties konden er wel mee akkoord gaan. De heer W.C. van Kempen (ARP) was er blij mee dat het voor elkaar was gekomen, nadat hij in een vorige raadsvergadering had aan gedrongen op een tegelijk uitbaggeren van de jachthaven. Hij kon zich in principe wel verenigen met huur verhoging. maar wilde de definitieve beslissing daaromtrent toch uitstellen tot de komende begrotingsbehandeling, omdat dan alle kosten en baten op een rijtje konden staan. Met dit laatste was de PvdA woordvoerder de heer P. van Schetsen het eens. Hij had nog wel de vraag hoe b. en w. komen aan 10.000 m3 uit te baggeren slib. Hij kwam niet aan z'n hoge berekening, tenzij het een KLEUREN T.V. PHILIPS, 67 ciri. beeld 26C 465/55, 12 tiptoetsen, 2545,- 2195,— GRUNDIG KLEUREN T.V., 67 cm. beeld, vanaf 1998,— NORDMENDE KLEUREN T.V., 67 cm. beeld, vanaf 2198, SIEMENS KLEUREN T.V. vanaf 1799, waaronder de merken: PHILIPS,, SIEMENS, ERRES, TECHNICS, NATIONAL, OPTONICA, FERGUSON. Onze service is sneller dan we mogen rijden. Va Huybergsestraat 9 BERGEN OPZOOM t/o de "Hollandse Tuin" Molenstraat 19 ROOSENDAAL 01650-36593 veel diepere jachthaven zou worden. CHU-er J.D. de Korte, na enkele maanden absent, weer van de partij, informeerde of tegelijkertijd ook de dam van de mislukte zwemgelegenheid wordt geruimd. De heer J. de Bres had zich wat ver wonderd over de passage in het pre advies. dat de watersportvereniging zich bereid heeft verklaard de verplaatsing van de schepen tijdens de baggerwerk- zaamheden voor haar rekening en ver antwoording te zullen nemen. De gemeente is toch verhuurster van de jachthaven geworden en heeft dan dus ook de verantwoordelijkheid? Wethouder L.J. Koopman zei de vraag van dhr. Van Schetsen, hoe de technici aan de 10.000 m3 geraamde baggerslib komen, niet te kunnen verklaren. De watersportvereniging had destijds nog verschillende andere wensen, maar we moeten wel uitkijken dat de tarieven ook weer niet de pan uitgroeien. De heer Koopman herinnerde eraan, hoe wethouder Scherpenisse al eerder had opgemerkt, dat er reeds bij de oplevering van de jachthaven wat hiaten waren geconstateerd. Het is inderdaad zoals de heer De Bres meent, dat de gemeente verantwoordelijk is voor de verplaatsing van de jachten tijdens het uitbaggeren, maar er kan natuurlijk wel samenwerking zijn met en medewerking van de watersportvereniging. Het is ook in het belang van haar leden dat het goed verloopt. Weth. Moerland voegde er nog aan toe, dat de tariefsverhoging thans alleen slaat op de kosten van het uitbaggeren. De voorzitter meende dat het hoofd bezwaar van de watersportvereniging was,-de dwarsbalken. Of dat is op te lossen en tegen welke kosten moeten we bezien. Dat er bij dit uitbaggeren contact met de watersportvereniging - via een brief - is gezocht, komt, aldus de voorzitter, omdat het merendeel van de jachthavengebruikers leden zijn van die watersportvereniging. Hij kon de heer De Korte antwoorden, dat het dammetje weghalen niet bij dit werk is inbegrepen. De heer De Korte informeerde waar men met de uit komende specie blijft. Is dat niet bruikbaar voor een strandje, want de Sint Annalandse jeugd zou toch wel een of andere voorziening voor het zwemmen moeten hebben. Rechts van de haven ligt er een uitkomend riool en dat zal in de toekomst wel gaan verdwijnen, al duurt dat nog wel even, maar misschien is er dan wel een bepaalde voorziening te maken. De voorzitter verzekert dat deze uitkomende bagger daarvoor in elk geval ongeschikt is. De slib wordt gestort op een door Rijkswaterstaat aangegeven plaats. Hierna kon de raad zich met het voorstel tot uitbaggeren jachthaven verenigen, zij het dat de SGP fractie aantekening kreeg tegen te zijn. Bij een slotwijziging van de begroting dienst 1975 constateerde de heer De Korte een extra reservering voor de nieuwe bestuurszetel van anderhalve ton na een al eerdere reservering van eenzelfde bedrag. Hij kon het met b. en w. eens zijn, dat zonder die reservering het batig saldo van die begroting aan zienlijk groter zou zijn geweest en op zichzelf kan het nuttig zijn geleidelijk aan te reserveren omdat straks toch wel een groot bedrag nodig zal zijn. Toch vond de heer De Korte dat wanneer men zo'n forse som een bestemming geeft dat eerst wel eens in de commissie financiën mag worden besproken. Hij wil van de voorzitter wel eens horen, hoe ver men nu met de reservering voor de nieuwe secretarie, enz. staat. De heer Van Kempen constateerde dat de begroting 1975 inderdaad geen Slechte uitkomst geeft. Wethouder C.J. Moerland vond het niet direct noodzakelijk voor die reservering van anderhalve ton eerst bij de commissie financiën advies te moeten gaan vragen. Het is maar krap een half procentje van de begroting. We zijn gelukkig met dat overschot en menen dat de saldi reserve groot genoeg is. Het zal voor gemeentehuis-uitbreiding heus wel nodig zijn. In totaal is daarvoor nu anderhalf miljoen gulden gereserveerd. De voorzitter vulde nog aan, dat deze reservering nog in deze raad moest worden meegenomen, waarom het in een commissie financiën niet meer aan de orde kon komen. Het is uiteraard ook maar een b. en w. voorstel, waar over de raad zelf kan beslissen. Wat de gereserveerde anderhalf miljoen voor de zetel betreft is het altijd beter er wat geruisloos in te groeien, dan voor een abrupte reservering komen te staan. We zullen straks daarvoor toch wel grote kosten hebben. Met een tijdige flinke reservering kunnen we aanzienlijke lastenverlaging bewerken. De heer De Korte was het er wel mee eens om tijdig te reserveren, want het zal daar inderdaad wel veel geld gaan kosten. Voor een toegangsweg naar het nieuwe gymlokaal werd grond aangekocht langs de woning Zuidstraat 6. De heer Van Gorsel informeerde of het niet beter is hiermee te wachten, tot er uitsluitsel is rond het bedrijf Heijboer. Wethouder Koopman zei dat deze koop toen al was afgesloten. Naar aanleiding van de notulen van de vorige raadsvergadering had de heer De Bres nog een paar aanvullingen gevraagd met betrekking tot de huur verhogingsdiscussie, terwijl mevrouw Deurloo vond, dat wanneer men weer van half acht tot bijna half een moet vergaderen zoals vorig maal, een korte onderbreking wel verademend zou werken. De voorzitter was het daarmee eens, maar wees er op. hoe nog altijd het streven blijft de agenda tussen half acht en elf uur te kunnen afwerken. In het andere uitzonderlijke geval voelt hij zeker wel voor de suggestie van mevr. Deurloo. Die koffiepauze komt dan in elk geval pas na de vakantieperiode. Raadslid De Korte constateerde aan de hand van een begrotingswijziging, dat van de post onvoorzien 1976 van vier ton nog 336.000 gulden over was. Dat is nu toch een gunstig perspectief voor de begroting? De burgemeester antwoordde dat die stand van februari was, terwijl er nu op de helft van het jaar nog 261.000 gulden onvoorzien over is. Het verloop tot nu toe is erg goed, maar de kapitaalsinves teringen liggen wel grotendeels in het tweede halfjaar. Dhr. De Korte gaf b. en w. nog een compliment voor een geldlening van 2 1/2 miljoen gulden tegen een rente van 8 1/4%. terwijl de rente nu minstens 1% hoger is. Dat betekent dus een besparing van 25.000 gulden rente. De burgemeester was er ook erg blij mee dat de gemeente goed geschoten heeft met deze geldlening. In april had raadslid Van Damme gevraagd of een anti-slip cursus voor de eerste chauffeurs van de brandweer geen aanbeveling zou verdienen. Na informatie bij de regionaal commandant in Bergen op Zoom was b. en w. gebleken, dat een dergelijke cursus alleen voor het beroepspersoneel- en niet voor de vrijwillige brandweer gegeven wordt. Raadslid van Gorsel kwam er een maandagmiddag nog op terug, want hij had een eigen mening van b. en w. gemist. Vindt het college de slipcursus zelf niet gewenst? Het is toch een goede zaak om die cursus ook voor de vrijwillige brandweer in te voeren. Je zit hier in een open gebied met mist, sneeuw en ijzel en niet overal altijd even goede gladheidsbestrijding, aldus het VVD-raadslid, dus probeer de cursus alsnog voor elkaar te krijgen. Mevr. Deurloo en dhr. Van Kempen sloten zich daarbij aan. De burgemeester zegde toe deze zaak in het overleg met de regionale commandant te zullen brengen, waarbij ook de kosten onder ogen gezien moeten worden. Sint Annaland: vr. 2 juli 16 u. ledenwedstrijd jacht- schieten, jagersver. Tholen/St. Philips land, terrein Kooijman In het juni-nummer van het ANWB orgaan „Kampioen" zijn een tweetal pagina's gewijd aan de molendag 1976, toen molen „De Jager" te Oud- Vossemeer officieel in gebruik werd genomen als een van de vier in ons land door ANWB inzet gerestaureerde molens. Onder de kop „Molen De Jager - de poort van Tholen - op de wind van de ANWB molenactie" worden de 2 pagina's gevuld met een- 5 tal foto's van het gebeuren en begeleidende tekst. De verslaggever schenkt vooral aandacht aan de uitspraken van molenaar P.B. Vogel, tóen hij er op wees, hoe een buitenlandse toerist wel een half uur naar zijn molen stond te kijken en op dat molensilhouet in vol maanlicht niet uitgekeken raakte. Verder wordt in het verslag een stukje geschiedenis opgehaald tot aan de inge bruikneming toe en voorts aan de ANWB aktie. Het verslag eindigt onder het tussenkopje „toeristisch Tholen" met de conclusie dat burgemeester J.E. van Boeijen, als voortreffelijk gastheer tijdens de zonnige nationale molendag terecht de belangstelling wekte van de toerist, die ruimte en rust zoekt. Misschien wilt u zelf wel eens gaan kijken. Zodra u over de brug komt ver rijst de gerestaureerde witte Jager in het panoramische Zeeuwse land. U kunt afspreken bij deze molen; dat heeft molenaar Vogel immers al gezegd", zo wordt het molenverslag in de „Kampioen" besloten. za. 3 juli 11 u. grote jaarlijkse schiet wedstrijden, terrein Kooijman Oud Vossemecr: za. 26 juni rommelmarkt bij N.H. kerk za. 3 juli 20 u. schuurfeest PJZ, met Ice Cream, Polderman. Langeweg Bergen op Zoom: t/m 19 sept. 10-12 en 14-17 u. geschiedenis van het hof. Markiezenhof Bergen op Zoom Roxy Veel liefs uit Moskou 14 j dagelijks 20 u, za 18.45 en 21.15 u, zo 16. 18.45, 21.15 u Royal Flash 14 j vr 22.30 u IJsco Toeristen a.l. za, zo, di, wo 14 u Luxor Ik heb mijn onschuld in Heidelberg verloren 18 j do, vr, za 20 u zo 16.30 en 20 u Met jouw duivel in mijn hel 18 j za 23.30 u Kung Fu en de Supermannen 14 j zo 14 u Kaping van de Pelham Express 14 j ma, di. wo 20 u 4 Sint-Maartensdijk za 26 juni 9 u Rommelmarkt Euterpe za 10 juli 14 u Wielerronde dames/- amateurs Poortvliet za 26 juni 18 u Hogeweg start oriëntatierit Veilig Verkeer Sint-Philipsland vr 25 juni 19.30 u Oud Geref. Gem. M'buma zending ds. Smits een schoof de oorzaak van de lekkages op de ander. Ik betwijfel of juridisch de goede weg gevolgd is om een der aannemers aansprakelijk te stellen. Op het mastiek was driejaar garantie, maar niet op de onderlaag. De vraag is, wie is er schuldig geweest in deze zaak. Er komt iemand van T.N.O. uit Delft om het dak van de scholen te bekijken. Ik stel er prijs op te onderzoeken of er verhaal mogelijk is. Daarvan zal ik mededeling aan de raad doen. We kunnen echter niet wachten met maatregelen. Voor er grote ongelukken met leermiddelen gebeuren, moeten we nu aanpakken. De gemeente is de dupe, want de een steekt het op de ander", aldus wethouder Koopman. Burgemeester J. E. van Boeijen voelde er ook niets voor de zaak te laten liggen tot er grote catastrofes komen in de scholen. Hij noemde het heel typisch dat er een periode is waarin in Nederland daken zijn gemaakt die nu problemen geven. Het type dak zoals op de scholen in Sint-Annaland is landelijk gepropageerd, maar dat schijnt een misser geweest te zijn. Als T.N.O. zegt, dat de oorzaak van de lekkages hier incidenteel is, kunnen de mogelijkheden van verhaal bekeken worden, aldus de burgemeester. Raadslid van Schetsen vond dat het gemeentebestuur de schuld ook in eigen boezem moet zoeken omdat deze zaak al ontzettend lang loopt. Hij noemde het cru te stellen dat er in 1970 ak lekkages waren, terwijl de scholen begin in 1970 geopend zijn. Waarschijnlijk was de garantie nog volop geldig toen de lekkages ontdekt werden. Wethouder Koopman antwoordde dat de gemeente Tholen binnen drie jaar gereclameerd heeft over de klachten. Hij zei verder dat de scholen in Oud-Vossemeer geen last van lekkages hebben. Met het dak van het bejaardencentrum de Schutse in Sint-Annaland heeft men echter dezelfde problemen als bij de lagere scholen, aldus wethouder Koopman. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad tenslotte met het voorstel van B. en W. accoord. Wat de dakproblemen betreft was al eerder aan het raadsjasje getrokken, want bij het voorstel tot begrotingswijziging 1976 kwam ook aan de orde het verzoek van het bestuur van „Haestinge" om een gemeentelijke bijdrage van 16 mille en dat bedrag is dan nodig voor verbetering van de in zeer slechte staat verkerende dakbedekking van het recreatie centrum. De heer Th. Aarnoudse (S.G.P. woordvoerder) vond het een wat vreemde subsidie, want de gemeente krijgt er niets voor terug. Afgezien hiervan leeft er bij de S.G.P. het bezwaar, dat Haestinge ook op zondag voor verschillende doeleinden wordt gebruikt. De S.G.P. fractie zal zich echter niet tegen dit subsidieverzoek verklaren, omdat Haestinge ook op andere dagen wordt gebruikt, zo zei de heer Aarnoudse. De heer W. C. van Kempen (A.R.P.) was zo'n subsidieverzoek eigenlijk ook nooit eerder tegengekomen. De heer J. A. van Gorsel (V.V.D.) vreesde dat er eerst een gemeentelijke bijdrage wordt verzocht voor dakverbetering, daarna voor de muren en ga zo maar door. Hoewel hij van de voorzitter had vernomen, dat in die jaren veel met soortgelijke dakbedekking is gewerkt, waarover dan nu ook heel wat klachten in den lande schijnen te komen, zou hij tocö wel willen weten of er helemaal geen verhaal mogelijk is. Het gaat om een drietal vrij nieuwe gebouwen met allemaai daklekkages. Hij vindt nog wel Kremerstraat 11-13 - Bergen op Zoom advertentie IM. gewenst te bekijken of verhaal mogelijk is. Wethouder Koopman wijst er op. dat het bestuur van Haestinge die verbetering gaat realiseren. Het is ook niet hetzelfde euvel als bij de scholen. Met dit bedrag schenken we inderdaad iets aan een stichting waarvoor we niets terug krijgen en waarover we ook verder niets te zeggen hebben. Het bestuur van Haestinge heeft echter altijd wel voordelig gewerkt, daarom staan B. en W. welwillend tegenover dit verzoek. Nu kun je zo'n gebouw als gemeente wel gaan overnemen, maar dan ben je ook nog niet klaar. De heer M. Dijke (S.G.P.) meent dat de bij die dakbedekkingen gebruikte glaswolvezel niet schijnt te voldoen, omdat er verstikking en verrotting ontst a. De voorzitter vindt het van het Haestinge bestuur nog elegant dat men open kaart speelt, waarvoor het bedrag nodig is. Men had ook gewoon van een begrotingstekort kunnen spreken. De voorzitter kan zich niet indenken, dat er nog te verhalen zal zijn op architect of aannemer indien de garantieperiode voorbij is. Mevrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) verklaarde geen moeite te hebben met het B. en W. voorstel, gezien de belangrijkheid van Haestinge. Het subsidieverzoek van het Haestinge- bestuur werd hierna zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Onderwijzer A. G. van der Stoel legde maandagmiddag fotografisch vast hoe met een hamerslag van burgemeester van Boeijen het voorstel werd aangenomen waarbij de Thoolse raad medewerking verleende voor de bouw van een nieuwe Christelijk Nationale School in Tholen. Het nieuwe gebouw komt in de Boomgaard achter het gebouw van gemeentewerken aan de Molenvlietsedijk. De C.N.S. wil een zesklassige school met een gemeenschapsruimte en een handenarbeidlokaal. Aan het Schuttershof beschikt men nu over vier permanente en twee semi-permanente lokalen, maar uitbreidingsmogelijk heden ontbreken. Raadslid van Gorsel vroeg naar de bestemming van het huidige gebouw. Wethouder A. J. Scherpenisse antwoordde dat B. en W. denken aan de Chr. B.L.O. School de Toetssteen uit Sint-Maartensdijk. De inspecteur geeft ook pas een gunstig advies voor de nieuwbowuw van de C.N.S. als er een nuttige bestemming voor de oude school gevonden is. Er wordt nog bekeken, welke aanpassingen de lokalen vergen voor het B.L.O. onderwijs, aldus wethouder Scherpenisse. Mevr. Deurloo vroeg zich af, of de C.N.S. wel groot genoeg is voor huisvesting van de Toetssteen. Dhr. van Gorsel meende dat het gebouw juist te groot zou zijn. De burgemeester zei dat misschien het laatste semi-permanente lokaal niet nodig zou zijn, maar dat wordt eerst bekeken, want deze vorm van onderwijs vergt veel ruimte. Raadslid van Kempen informeerde hoe lang het huidige houten gebouw van de B.L.O. in Sint-Maartensdijk nog gebruikt mag worden. De burgemeester antwoordde dat het gebouw dik twintig jaar oud is. Over de accommodatie van scholen zijn in die jaren heel andere gedachten gekomen, dus zal het niet veel moeite kosten dat gebouw voor huisvesting van een school af te keuren. Dhr. de Korte merkte op, dat er voor het oude gebouw dan wel animo zal zijn. Mogelijk is de Toetssteen dan als clubhuis te gebruiken. De burgemeester wilde de huid zo vroeg nog niet verkopen. Op vragen van de Korte zei wethouder Scherpenisse nog, dat de inspecteur gunstig aan de minister heeft geadviseerd inzake handhaving van de B.L.O. school de Toetssteen. Het aangekondigde gesprek van het schoolbestuur met de Thoolse burgemeester op het ministerie in Den Haag. hoeft dan ook niet meer door te gaan. Er is een derde leerkracht benoemd en de verwachting is, dat de Toetssteen in het nieuwe schooljaar boven het minimum aantal leerlingen komt. Op de lijst met mededelingen stond o.a. de benoeming van dhr. J. v.d. Donker uit Heinenoord tot direkteur van de gemeentelijke M.A.V.O. in 1 holen. Het P.v.d.A. raadslid J. de Bres noemde dit een hele belangrijke zaak. Hij erkende dat deze benoeming wettelijk tot de verantwoordelijkheid van het college behoort, maar toch wilde hij graag dat de voorzitter in algemene zin iets over de ben eming zou meedelen. Hierover ontstond enig misverstand, daar de burgemeester bij herhaling dacht dat raadslid de Bres wat uit de doeken wilde doen. ,t Ging echter om de raadsvoor zitter, die meedeelde, dat in nauw overleg met de inspecteur een zorgvuldige procedure is ontworpen voor benoeming van een nieuwe M.A.V.O.-directeur in Tholen. Er is gelegenheid geboden aan een commissie uit de leerkrachten en vertegenwoordigers van de schoolraad (onder wie een lid van de udercommissie van de M.A.V.O.) om de vier sollicitanten te o.tva.gen. Zo kwamen er drie adviezen bij B. en W.: leerkrachten, inspecteur, schoolraad/ ouder commissie. De meerderheid van de commissie Financiën had een verzoek van de stichting Beeldende Kunst Zeeland te Goes afgewezen om zeven gulden per honderd inwoners subsidie te geven. Redenen voor de afwijzing: men heeft geen abonnees op Tholen en stimuleert hier nog geen activiteiten. B. en W. hadden dit voorstel overgenomen. P.v.d.A.-raadslid M. A. J. van der Linde gooide echter als minderheid in de commissie financiën, maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad met succes een balletje op om een sympathie- bijdrage van 125 gulden te geven. De liberaal van Gorsel had eerder al opgemerkt dat er door de stichting misschien mogelijkheden zitten voor beeldende kunst op de Thoolse scholen. Dhr. v.d. Linde vatte moed en meende, nu ook de V.V.D. voor was, wel een meerderheid in de raad voor zijn voorstel te vinden zou zijn. Wethouder Koopman vond dat nogal optimistisch, maar hij kreeg ongelijk. Mevr. Deurloo en van Kempen hadden namelijk ook geen bezwaar tegen de 125 gulden. De heren Aarnoudse en de Korte hadden gezien het advies van de commissie financiën geen behoefte aan verandering aangezien de stichting geen activiteiten op Tholen heeft. Anders zou wethouder Koopman nog wel subsidie willen geven, zo liet hij weten. Mevr. Deurloo meende dat er op de M.A.V.O. als eens een wisselcollectie beeldende kunst is geweest. De burgemeester vermoedde dat dit misschien van een landelijke regeling was, maar in elk geval niet van de Zeeuwse stichting, dan zou er in het verslag van de stichting ook niet staan dat er geen activiteiten op Tholen waren. Als er echter belangstelling voor deze zaak is, dan moeten we ons standpunt heroverwegen, aldus de burgemeester. Dat gebeurde, want het voorstel v.d. Linde werd met 8 (P.v.d.A., V.V.D., K.V.P.. A.R.P.) tegen 7 (S.G.P., C.H.U.) stemmen aangenomen. nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM In ons asiel „H'Onder Dak" zitten weer diverse honden en katten op een tehuis te wachten. Mechelse herder, teef; Boxer, reu, 1 jaar; Belgische herder, reu, 1 jaar; Mechelse herder, reu, 1 jaar; Cocker spaniel, reu, 2 jaar; Herder/collie- kruising, reu, 1 jaar; 6 jonge hondjes, geboren 11 mei 1976. Bovendien zitten er nog 5 katten van 1/2 jaar tot 1 jaar. Er is wel een „MAAR" aan verbonden. Beseft U goed dat het houden van een hond of poes verplichtingen met zich meebrengt. Het zijn levende wezens, die net zoveel aandacht en liefde vragen als een mens. Ze zijn geen speelgoed, dat je weg doet als je er genoeg van hebt. Wilt U er meer van weten, komt U dan naar ons asiel, Calandweg 65, Bergen op Zoom; iedere avond open van 7 uur tot 8 uur. Ze wil dat we tot een overeenkomst komen en niets is me liever, begrijp je. Misschien kunnen we het nu gelijk uitpraten." Mevrouw Treep had zijn woorden gehoord. „Heeft Lydia geld in de zaak? Hoe kan dat nu? Ze heeft nooit wat! Haar man zat overal in de schuld, die kale baron..." „Ze zijn natuurlijk op huwelijkse voorwaarden getrouwd, dat snapt u wel. Zodat Lydia buiten schot blijft. Overigens," vervolgde hij op ongeduldige toon, „heeft ze van haar vader de aandelen gekregen, de aandelen van oom Bas in ons bedrijf. Bas Matsers stopt met alles en gaat een dezer dagen voorgoed naar Frankrijk. Rentenieren. Nu wil Lydia de verkregen aandelen verzilveren. Op korte termijn. Maar eh... mondje dicht, hoor! Misschien heb ik mijn mond al voorbij gepraat...." „O, van mij zullen ze niets horen," verzekerde zijn moeder. Gert kuste het meisje. „Ga intussen een eindje het dorp in, als je zin hebt. Ik hoop binnen een paar uur weer terug te zijn." Hij zuchtte diep. „Een vervelende samenloop van omstandigheden. Ben ik even klaar met dat directeursbaantje?" Nadat Gert weg was gereden, zei mevrouw Treep tegen haar man: „Snap jij daar wat van? Wat heeft Lydia met Matsers Bouwbedrijf te maken? Haar vader had toch enkel textielzaken of iets dergelijks?" „Aan Gerts uitlatingen te horen heeft Lydia's vader waarschijnlijk geld in de zaak gestoken. Ik herinner me tenminste, dat een jaar of vijftien geleden het bedrijf omgezet werd in een n.v. De oude Kees zal het niet alleen hebeen kunnen financiëren, dat is helemaal geen schande. Hoeveel van die grote bedrijven werden er niet met bankkapitaal? Dat is tegenwoordig heel gewoon. En als Lydia haar vaders aandeel in de zaak heeft gekregen, verandert de situatie. Daarom zal Gert vanmorgen ook wel naar zijn kantoor gegaan zijn. De beide dochters hebben hem waarschijnlijk gealarmeerd." Enkele minuten later nodigde mevrouw Treep haas gast uit mee te gaan naar het dorp. „Als Gert bij Lydia zit, zal het wel een poosje duren, voor hij terug is," zei ze. „Ik heb nog een paar boodschappen te doen en de winkels hier sluiten zaterdags al om vijf uur. Dat is vervelend. Ga je mee? Met z'n tweeën is het wel zo gezellig." Tijdens de wandeling naar het centrum, vertelde Gerts moeder: „Ze waren vroeger nogal dik met elkaar, Gert en Lydia. Haar vader had graag gezien, dat ze een paar werden, want Bas - zo heet Lydia's vader - mocht onze Gert bijzonder graag. Gert en Lydia waren enige tijd verloofd, maar Gert heeft het uitgemaakt; ze is zo ontzettend veeleisend. Naderhand trouwde Lydia met een baron, maar dat boterde al spoedig niet. Hij had geen geld - verarmde adel - en bovendien een hekel aan werken. Als je haar huis ziet in Rozendaal.... is misschien wel een ton of drie waard. Een klein paleisje. Enfin, ze ligt al enige tijd in scheiding met haar baron...." Tegen vijven kwam Gert terug, met een vermoeide uitdrukking op zijn gezicht. Waarschijnlijk was het onderhoud met Lydia tamelijk stormachtig geweest, want de jongeman kwam nijdig de kamer binnen, zakte in een stoel en stak een sigaret op. „We zitten mooi in de purée met die rotgriet," mopperde hij, heftig aan zijn siagaret trekkend. „Weet je, wat die halve gare van me wil? Dat ik met haar trouw. Na haar scheiding. Moet je wat?" Hij grinnikte, maar het ging niet van harte. „Laat ik min of meer formeel een huwelijksaanzoek hebben gehad! Van de ex-barones. Enkel op die voorwaarde wil ze geld in de zaak laten en dan schenkt ze mij op de huwelijksdag de helft van haar bezit aan aandelen: dat is twintig procent van het tottaai. Waarde ongeveer vier ton. Ben ik mede-eigenaar van de zak. Om te gillen! Waar ziet ze me voor aan? Ga ik dezelfde kant uit als de baron; die heeft ze ook schoongeplukt en nu er niets meer bij hem te halen is, heeft ze hem aan de kant gezet. Op zoek naar een nieuw slachtoffer, volgende geldschieter. In casu Gert Treep. De nieuwe directeur van Matsers Bouwbedrijf. Waarschijnlijk een solidere geldbelegging in haar ogen! Hoe krijgt ze me zo gek? Ja, ik laat me daar uitkleden door die hysterische rotmeid! Al was het de laatste vrouw op aarde, moest ik haar nog niet! Mijn ogen zijn vanmiddag wel opengegaan, dat verzeker ik u. Ze heeft een ultimatum gesteld, toen ik niet van plan was onmiddellijk toe te happen. Die rekende er klaarblijkelijk op, dat ik meteen in haar armen zou vallen en misschien van pure dankbaarheid haar voeten zou kussen. Nou, ik heb net zo lief! Woest is ze! Ze gilde als een idioot en schold me uit in alle toonaarden, toen ik op gedecideerde toon weigerde aan haar verlenagen te voldoen. Twintig procent van de aandelen... vier ton.... Voor nog geen miljoen! Ik bel straks Jopie op en zal haar zeggen, dat ze maar een andere directeur moet uitkijken, omdat ik per een en dertig december ermee stop! Ja, ik laat me daar chanteren! Ik ben Matsers Bouwbedrijf niet, wat denkt ze wel? Ik trouw niet met haar en niet met Matsers Bouwbedrijf, geen haar op mijn hoofd, die daaraan denkt! Marriage de raison, noemde ze het. An me nooit niet! Ze zal de lol niet beleven directeursvrouw te worden. Ik heb mijn Rienie en niemand weekt mij van haar los. Dan maar weer gewoon hoofdopzichter en als dat niet meer kan, ergens anders gewoon opzichter. Er wordt overal brood gebakken. Ik heb tenslotte de nodige diploma's, nietwaar? Als ik bij Diephuis solliciteer, verwed ik er een lief ding onder, dat ze me daar in Leiden aannemen. Misschien wel graag. De ouwe Diephuis heeft me, toen ik nog hoofdopzichter was, al zoiets laten doorschemeren. Nee hoor, Lydia heeft geen schijn van kans. Ze zoekt het maar uit met de erfgenamen, maar ik pas ervoor als sluitpost voor de firma op te treden. Met als genadige beloning Lydia aan mijn zijde." Vader Treep had zwijgend geluisterd. Maar met stijgende verbazing, geleidelijk aan uitlopend op verontwaardiging. Tijdens het laatste deel van Gert's betoog was mevrouw Treep, thuisgekomen van het boodschappen doen, de kamer binnengekomen en vroeg: „Waar heeft Gert het over? Wat hoorde ik over een huwelijk tussen Gert en Lydia?" „Helemaal geen huwelijk," antwoordde de jongeman, nog altijd opgewonden. Op onsamenhangende wijze gaf hij nog eens in het kort weer, wat er besproken was bij Lydia. En dat hij van plan was zijn ontslag als directeur te nemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5