L I n lol ^J I I III I HWCS ^0 |\l I I IT li I II lillik ^W W0B I T I 11 1 I I Ll I I I I 11 1 u IBTi K32£".=ïr/SE Nieuwe Thoolse ambtsketen met gemeente-wapens Vernieuwing dak lagere scholen St.-Annaland kost ruim een ton Bruidspaar in 't Wantenwevertje Fliplandse raad stelt tarief onroerend goed belasting vast DEZE WEEK Leo Havermans uit ziekenhuis Omvangrijke raadsagenda woensdagavond half acht Laatste prijzen Rode Kruis puzzel Plaatsje openhouden voor Sint-Philipsland. Onderzoek t.n.o. moet uitwijzen of er verhaal op aannemer mogelijk is Rode tonnen 1 Rode tonnen 2 DE NULLIJN Onderzoek naar illegaal wormensteken door w.w.'ers Vragen over vestiging Paxfrites in Tholen Donderdag 24 juni 1976 -, t^ -flf fl[ H^^IHl _^j^_ Het enige nieuwsblad voor de streek 32e jaargang no. 31 f^JII H H ■P~*~ Tholen en Sint-PhiUpsland, waarin op- Wie is schuldig? Vervolg op pag. 5 Bebouwing Karreveld Start open bejaardenwerk Peuterspeelzaal genomen de Thoolse Courant en Advertentieblad. Eendrachtbode If^B M Postbus Telefoon "M I ^$&r Pm mP |B| K-. ^P life jÉf jï fi I .j <PBM3B 0,50. Sluitingsdatum advertenties |hhh ^B ^B WgÊU^B ^|bB m^m P|B^^K9||k^^^^É Hoofdredacteur igsass«»sw« ,.Is er nog een plekje open voor Sint- Philipsland?" Deze vraag stelde het goedlachse A.R.P. raadslid W. C. van Kempen na een wat bijzonder gebeuren aan het begin van de Thoolse juni- raadsvergadering, maandagmiddag bij het begin van de zomer 1976. De vraag kwam nadat wethouder C. J. Moerland via een kort speechje burgemeester J. E. van Boeijen de nieuwe Thoolse ambtsketen had omgehangen. Aan die zilveren ambtsketen zijn behalve het provinciale wapen ook alle wapens van de voormalige Thoolse gemeenten bevestigd. Hoewel burgemeester Van Boeijen de vraag van de heer Van Kempen bevestigend kon beantwoorden, adviseerde hij het A.R.P. raadslid nu voortaan toch maar via Willemstad (en niet via Sint Philipsland) naar Zierikzee te rijden. Het zonder enige stekeligheid naar weerskanten geprikte grapje vormde de inleiding tot een zomerse raadsvergadering, met al twee leden (de heren Van Damme - Californie - en Versluijs - Engeland) op vakantie en roet voor menig ander bestuurder toch ook wel naderende rustperiode. Wethouder Moerland herinnerde er aan, hoe 5 jaar geleden wijlen wethouder Boender wat grote moeite had na de burgemeestersbenoeming, omdat er toen al wel verkiezingen voor Groot Tholen waren gehouden, maar toch nog geen wethouders waren gekozen. Wettelijk was er dus ook nog geen loco-burgemeester. Niettemin kweet de al tot raadslid gekozene latere loco-burgemeester zich goed van zijn taak. We., zijn nu 5 jaar verder, zo vervolgde de heer Moerland en bij het eerste gemeentelijke lustrum is er nu een nieuwe ambtsketen. Ik wil u die graag omhangen met de wens, dat u het nieuwe zilver nog vele jaren in ere zult mogen dragen. ..Bedankt", zei burgemeester Van Boeijen". zowel voor de woorden als voor het gul applaus van de raadsleden. Dankzij aanwezig amateur-foto graaf en onderwijzer van der Stoel, die met zijn collega's uiteraard grote belangstelling had voor de nieuwe schoolbouw beslissing kon dit onverwachte plaatje worden gemaakt. We hebben 5 jaar gelden gezegd, dat we eerst maar eens wat werk moesten laten zien. voor we zoiets gingen kopen als een nieuwe ambtsketen. In hetzelfde vlak lag de beslissing van de administratieve zetel hopenlijk is dat bij het tweede lustrum van de gemeente zover. Ik vind het juist, dat aan de nieuwe ambtskeren de wapens van de voormalige Thoolse gemeenten hangen. Het is een hele zinvolle zaak daaraan te worden herinnerd. Het is mij een genoegen deze mooie keten te dragen", zo besloot de burgemeester dit korte ceremonieel. In een sneeuwstormpjc werden dinsdag 6 januari 1970 twee nieuwe lagere scholen in Sint-Annaland geopend. Maandagmiddag stak er in de Thoolse gemeenteraad ook een stormpje op, toen het voorstel besproken werd om ruim honderdduizend gulden uit te geven voor gedeeltelijke vernieuwing van het dak van de tw?e lagere scholen. „Het is ergens waanzinnig dat dit kan voorkomen: ruim een ton voor een nieuw dak van scholen die er nog maar zes jaar staan. Dat is geen kleinigheid", vond P.v.d.A.-fractievoorzitter P. van Schetsen. Volgens B. en W. zijn er reeds vanaf 1970 klachten over de toestand van het dak van de Sint-Annalandse lagere scholen. Regelmatig treden lekkages aan het licht en ondanks dat in de loop der jaren reparaties zijn verricht, is de totale toestand van het dak eerder verslechterd dan verbeterd. Dhr. van Schetsen vroeg zich af, of er misschien niet voldoende toezicht op het werk is geweest. Verschillende daken die vele jaren vroeger zijn gemaakt, geven geen problemen. - Ook S.G.P.-raadslid M. P. van Dijke vond het toch wel erg, dat aan dit nog betrekkelijke nieuw gebouw voor zoveel tegelijkertijd ook angstiger voor calamiteiten dan welke aktiegroep zich ook kon voorstellen. Twee polen, waartussen men vooral na februari 1953 leefde. Als dan in juni 1976 een beslissing wordt genomen, wordt eigenlijk pas beseft wat zoveel eerder had moeten gebeuren. Beseft dat men bijna een kwart eeuw in dit stuk delta langs de rode tonnen heeft gevaren. Waar immers eiste de ramp 1953 de grootste tol? In het gebied dat het laatst toe is aan beveiliging. Is het dan zo een wonder, dat gisteren Sint- Philipslander en Tholenaar, Schouwenaar en Duivelander voor zichzelf vaststelde, dat twintig jaar eerder een veiliger koers zou zijn gevaren, indien meteen begonnen was aan dijkverhoging op grote schaal. Het schip lijkt de veilige haven nog te kunnen bereiken. Ondanks een langdurige vaartocht, die dicht langs de rode tonnen liep en nog loopt. geld moet worden gerepareerd. „Wanneer vast komt te staan dat de materialen en/of constructie de oorzaken van deze lekkages zijn, is er dan nog verhaal mogelijk? Is er nooit eerder een onderzoek ingesteld, daar de klachten toch al vanaf 1970 dateren? De lagere school in Oud-Vossemeer is van - hetzelfde type en door dezelfde architect gebouwd. Zijn daar ook klachten? Hebben B. en W. de garantie dat na de reparaties de problemen afdoende zijn opgelost? Het is natuurlijk niet mogelijk de reparaties geheel in de vakanties uit te voeren. Het zal noodzakelijk zijn vroegtijdig contact op te nemen met de schoolhoofden in verband met de ontruiming van lokalen en dergelijke. Gedeelten van de speelplaatsen zullen tjdens het werk moeten worden afgesloten met dranghekken", aldus dhr. van Dijke. Wethouder L. J. Koopman zei dat de hele gang van zaken voor B. en W. ook een grote teleurstelling is, maar het herstel is noodzakelijk. Wijlen wethouder C. Boender werd destijds al met deze problemen geconfronteerd. De De aanleg van de jachthaven in de Krabbenkreek door het Kanaalschap de Eendracht is ook nu weer een agendapunt in Sint-Philipsland. Het gemeentebestuur heeft dit keer een aanwijzing gekregen van het dagelijks bestuur van het Kanaalschap om planologische maatregelen te nemen om de aanleg van de jachthaven mogelijk te maken. Alleen wethouder A. A. Rijstenbi! wil dat verzoek inwilligen. Burgemeester G. van den Berg en wethouder L. Walpot stellen de raad voor. de zienswijze van gedeputeerde staten van Noord-Brabant te vragen over deze zaak. Het aannemingsbedrijf Plomp uit Heinenoord wil het Karreveld van de gemeente kopen voor de bouw van 18 premiewoningen voor Fliplanders. Het bedrijf heeft de twee huizen die nog in dit saneringsgebied staan, reeds uitgekocht. De bouw kan nog dit jaar beginnen. B. en W. willen tegen een prijs van honderdduizend gulden de grond verkopen. In het kader van de rehabilitatie wil de gemeente het pand Voorstraat 7 kopen van mej. de Gids. Voor een gebied tussen de Korte Schoolstraat,, Wilhelminastraat, Deldensestraat en Achterstraat dient het bestemmings plan gewijzigd te worden om de bouw van garages mogelijk te maken. Dhr. J. Plekkenpol mag van B. en W. de woningwetwoningen Mosselkreekstraat 34 kopen, terwijl het college ook garant wil staan voor een geldlening die dhr. F. Noorthoek sluit in verband met den aankoop varo een huis aan de Kramerstraat. Verder wordt voorgesteld de woningwetwoning ,t Slaak 5 te verhuren aan een nieuwe ambtenaar, nummer 7 aan P. v.d. Berg, nr. 9 aan een rijksgenoot, nr. 11 aan dhr. Geense uit Den Haag en de woning ,t Keeten 7 aan J. P. v.d. Welle. Een ander voorstel is, om 5000 gulden subsidie beschikbaar te stellen voor de start van het open bejaardenwerk in Sint-Philipsland. Hiervoor is Joke Dondergoor uit Terwolde aangetrokken. stageaire van de Gereformeerde Sociale Academie uit Ede. In het seizoen 1976/1977 zal zij het open bejaardenwerk begeleiden en activiteiten organiseren. Als het aan B. en W. ligt, kunnen de verenigingen dit - Voor de leerlingen van de kleuterschool rt Wantenwever, tje in Poortvliet was het donderdag een feestelijke dag. want Juf Anja was de bruid. Op het stadhuis in Bergen op Zoom trouwde Anja Jansen met Kees Krijger, waarna de kerkelijke bevestiging plaatsvond in de Gereformeerde kerk, vrijgemaakt te Bergen op Zoom. Daarna toog het bruidspaar naar Poortvliet, waar de kleuters in feestelijke kledij voor een uitbundige ontvangst zorgden in het fraai versierde Wantenwevertje. De kinderen zongen een aantal liedjes. waarna er vele geschenken werden aangeboden waaronder een tuinstoel. De tractatie ontbrak natuurlijk ook niet. De kleuters genoten van limonade en taartjes, zodat de huwelijksdag van juf Anja voor hen mede een feest werd. Rode tonnen Dakvernieuwing seholen Provincie wil kleine kernen wel handhaven Sint Philipslands subsidievoorstel voor open bejaardenwerk Sint Annalandse jachthaven uit baggeren Dierendag op het kantongerecht Een fikse reeks geslaagden Het onderwijs sluit het seizoen af met stafwisseling, schoolreizen, ontspanningsavonden /of diploma-uit reiking. Eerste aardappelveiling Problemen rond uitbreiding Sint Maartensdijk Rijwiel Avonddriedaagse in Tholen geslaagd Jackv Vaders Bergs schaak kampioen WHS vierde 45-jarig bestaan De NAKS-dag krijgt nog extra aandacht Keetie was opnieuw sneller. GESLAAGDDUS GEFELICITEERD, WANT HOE MEER JE WEET, HOE MEER ZORGEN JE HEBT. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Groot Tholen is toe aan net eerste lustrum, want 1 juli 1971 werd de herindeling een feit. Voorzover daaraan niet op andere wijze zou worden herinnerd. bleek de laatste raadsvergadering voor het vakantie seizoen een middel om er toch even bij stil te staan. Oorzaak was een nieuwe ambtsketen. Gevolg een enkele filosofie in deze kolom. Geen uitgekookte balansafweging. Niet een op een rijtje zetten van materiële voor-en nadelen, prestaties of teleurstellingen, de pro's daar en de contra's hier, maar slechts een conclusie en dat nog vooral in het menselijk vlak. Daartoe nog wel even teruggrijpen naar de beslissing zelf. Er nog steeds van uitgaande dat de helft plus een de meerderheid vormt, was het 5 jaar een van hogerhand opgeopgelegde beslissing, want de Thoolse burger had er niet om gevraagd. Iets wat wordt opgelegd, wekt verzet. Het nieuwe volop democratisch gekozen gemeentebestuur stond enerzijds voor de niet geringe taak van 7 delen een geheel te maken, althans in bestuurlijk en administratief opzicht, maar moest daarbij anderzijds weerstanden overwinnen van een bevolking, die in het opgelegde nieuwe vooralsnog geen heil zag. Het maakte de positie van de nieuwe bestuurders uiterst precair. Men balanceerde op het koord van een zeer kritische burgerlijke controle, ook al had men als gemeentebestuur zelf niets aan de Rijksbeslissing kunnen toe-of afdoen. Al werd die schijn via zogenaamde inspraak wel gewekt. De eerste vijf jaar groot Tholen werd een moeilijke bestuursperiode. De wantrouwende burger lag als het ware op de loer. De bestuurder zag tegelijkertijd bergen werk op zich afkomen. Resultaten en teleurstellingen. meevallers en mankementen, ze behoeven niet allemaal te worden opgehaald. Ze waren er wel. Een centrale overheid kan er bij een dergelijke beslissing wel eens te gemakkelijk over denken. Met veel zalvende woorden als kernhandhaving, bestuurskrachtvergroting en meer van die kreten. Wat mag na 5 jaar de conclusie zijn? In de eerste plaats dat temidden van die herindelingsstormen de Thoolse vrede bewaard bleef. Niet geheel zonder schade, maar nimmer total loss. Voor een deel mag dat worden toegeschreven aan de aard van de bevolking die bepaald niet staat te trappelen een opstand te veroorzaken. Hopelijk ligt het ook voor een klein stukje aan de voorlichting. Zeker voor een groot deel aan het bestuursbeleid. Een beleid, dat vooral qua inzet respect afdwong. Dat respect weerhield geen kritiek, geen verdoezeling van fouten. Maar het respect groeide en bestaat nog. Al werden lang niet alle burger-wensen vervuld, al deden zich ook principiële botsingen voor, al werd niet vanaf het begin het kleine kernenbeleid gevoerd, zoals velen dat graag gezien hadden. Al werden niet zoveel groter daden verricht, als ieder van de 7 gemeenten dat ook afzonderlijk had kunnen doen. Maar nogmaals, grote brokken werden voorkomen. Zeker door bestuurders, ook door bestuurden. Het rapport naar hogere instanties over 5 jaar Thoolse herindeling mag wat óns betreft als volgt worden samengevat: zonder extra vreugde is er van gemaakt wat er maar van gemaakt kon worden. Aan de mogelijkheid tot inspraak werd zeker niet tekort gedaan. Niet dank zij de buitenwacht, die zich in die 5 jaar (niet zoveel meer van het Thoolse gebeuren heeft aangetrokken. Immers, dan zou om een voorbeeld te noemen de vaste kamercommissie van Binnenlandse Zaken nog wel eens een Thoolse excursie hebben gemaakt. Er is wel gedaan wat mogelijk was door hen. die waren aangewezen de koers van het schip te houden, wel ook door de opvarenden die in muiterij niets zinnigs zagen. Daarom willen die opvarenden na vijf jaar toch wel hun erkerttelijkheid betuigen aan degenen, die het roer hielden, die de koers bepaalden. Soms laverend, soms rechtlijnig, maar wel altijd op voldoende afstand van de rode tonnen. Gisteren werd in de Tweede Kamer van de Staten Generaal een voor onze streek vrijwel even belangrijk debat en wellicht beslissing genomen als vijf jaar geleden. Toen gemeentelijke herindeling van Tholen, nu de Oosterschelde-afsluiting. Dit laatste als hernieuwde beslissing. Noch van inhoud debat, noch van uitslag is ons al iets bekend, terwijl deze regels op papier komen. Wel mag worden aangenomen na hetgeen daaromtrent voor gisteren al duidelijk werd, dat de Pijlerdam er komt. Al eerder is in deze kolom betoogd, hoe vooral de mensen rond de Oosterschelde dat getij in winter en zomer lief was, maar tegelijkertijd vreesden. Men had dat getij liever dan welke buitenstaander ook, men was Het is voor ons plezierig te kunnen melden na jarenlange stijgingen dat de abonnements prijzen voor het 2e halfjaar 1976 onveranderd zijn in vergelijking met die van het eerste half jaar. Dat betekent dus 11,- voor bezorgabonnees en 13,50 voor postabonnees. Een reden te meer om het abonnement op de Eendrachtbode te handhaven of als men voor dit nog altijd geringe bedrag tot dusver zou samenlezen een eigen abonnement te nemen. Voor degenen die automatisch per bank of giro betalen, hebben wij de banken en girodienst van deze bedragen op de hoogte gebracht. De bezorgers zijn reeds gestart met de inning om vanwege de naderende grote vakantie-uittocht thans hopelijk nog weinig gesloten deuren aan te treffen. Aan die bezorgers kunt u contant betalen, per betaalcheque of girobetaalkaart. De bezorgers hebben machtigingskaarten voor bank of giro-betaling bij zich, zodat u slechts behoeft te onder tekenen. Met dank, u kunt weer een half jaar vooruit met de Eendrachtbode. Vosmeer-aanvoerder Leo Havermans Czn is thuis. Tijdens de finale van de Eendrachtcup werd hij zodanig gebles seerd, dat hij in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom moest worden opgenomen. Hij kwam daar naast WHS-keeper Wim Fase te liggen die tijdens de voorronden van de Eendrachtcup zodanig werd gewond, dat zijn milt moest worden verwijderd. Leo Havermans herstelt nu thuis van een gebroken rib en een gekneusde nier. Als dat naar wens verloopt, hoopt hij bij de aanvang van het trainingsseizoen op 27 juli weer van de partij te zijn. Het Gemeenschappelijke Administratie Kantoor (G.A.K.) uit Goes is bezig met een onderzoek naar het illigaai wormensteken door werklozen op het eiland Tholen. Punt is. dat inkomsten uit de verkoop van zagers en wormen verzwegen worden terwijl men een W.W. uitkering krijgt. Van het onderzdk zal afhangen, of het G.A.K. overgaat tot het opleggen van een thuis- blijfplicht voor werkelozen gedurende enkele uren per dag. In Yerseke heeft het G.A.K. een dergelijke maatregel wel van toepassing verklaard om illigale bijverdiensten te voorkomen. De gemeenteraad van Sint-Philipsland behandelt woensdagavond om half acht een omvangrijke agenda van 22 voorstellen, voordat men tot 11 augustus op vakantie gaat. Alle Inwoners hebben taxatie al binnen zodat ze weten wat hun pand waard ls, maar na woensdagavond is ook het tarief voor de onroerend goed belasting bekend. B. en W. stellen voor gebruikers 4,60 per volle 3000 gulden economische waarde te laten betalen en eigenaren 6,90. Als eigenaar-gebruikers betaalt men dus 11,50 per voUe 3000 gulden. Geraamd is, dat deze nieuwe belasting in Sint- Philipsland 105.000 gulden opbrengt in 1976. Andere gemeentemke belastingen (straat- en rioolbelasting e.d.) komen hierdoor te vervallen. jaar de volgende subsidies tegemoet zien: zangvereniging Crescendo 484,45, Flipslands Mannenkoor 723.65.' gymnastiekvereniging de Flippers 1367,50, dam- en schaak vereniging D.S.V.F. 635.44, zang vereniging V.Z.O.S. 1134,40, bejaardensociëteit Anna Jacobapolder f 230,-, jeugdbrandweer 46,- en de muziekvereniging Concordia 1504.20. De bedragen vloeien voort uit de toepassing van de subsidieverordening. B. en W. willen voor het onderhoud van de korenmolen op de haven 1700 gulden beschikbaar stellen De subsidie voor de peuterspeelzaal, waarover enkele maanden geleden uitvoerig gediscussieerd werd, komt woensdagavond ook aan bod. B. en W. stellen voor een eenmalige subsidie van 1100 gulden tegeven voor het seizoen 1976/1977, zonder dat hieraan enige gevolgen zitten voor volgende jaren. Het bedrag stemt overeen met de huur die de stichting moet betalen voor het dorpshuis de Wimpel. De Chr. school St. Philipsland vraagt medewerking voor de aanschaf van een nieuwe rekenmethode en natuurkunde- kast. terwijl de Chr. school Anna Jacobapolder alleen een nieuwe rekenmethode wil. De bezoldigingsverordening moet gewijzigd worden in verband met de benoeming van dcomptabele en kassier en een vaste vergoeding aan de diavenmeester. Uit enkele begrotingswijzigingen 1976 blijkt, dat de dienstverlening van gemeentewerken Tholen over 1974 een bedrag uit de Fliplandse gemeentekas vergde van ongeveer 71.000 gulden. De PvdA-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft b. en w. schrifte lijke vragen gesteld over de eventuele mogelijkheid tot vestiging van Paxfrites B.V. uit Lepelstraat in Tholen. Gaarne zouden wij geïnformeerd worden omtrent de mogelijk reeds door b. en w. gevoerde besprekingen. Kunnen er concrete mededelingen gedaan worden over de plaats waaraan bij vestiging wordt gedacht. In hoeverre zal de raad of de commissie ruimtelijke ordening bij de besluitvorming worden betrokken?" aldus de vragen van de heren Van Schetsen. De Bres en Van der Linden. De totale opbrengst van de Marathon Ro(n)de Kruiswoordpuzzel Actie is 620.219,75. Het Rode Kruis is daarvoor alle puzzelaars erg dankbaar. Het aantal inzendingen in ronde 13 was 33.951. De oplossing was: dit was dan weer de laatste. De kleuren-T.V. van ronde 13 ging naar dhr. A. Pont in Leiden, de platenspeler naar mevr. G. Eleveld-Woppenkamp in Assen en de vijf filmcamera's naar Uithuizen, Arnhem, Emmen, Giessenburg en Nijmegen. Dhr. C. Stouten, Tweede Dijk 1, Sint- Maartensdijk won een jago shawl ter waarde van twintig gulden.. -+. Van de eindhoofdprijzen ging de stacaravan ter waarde van bijna 12.000 gulden naar mej. J. v.d. Kooi-v.d. Lei uit Noordbergum. Het orgel ging naar mevr. J. Visser-Vos in Meppel, de hifi stereo installatie naar dhr. H. Spruijt uit Gouda. Alle Eendrachtbode-deelnemers hartelijk dank voor uw medewerking aan deze Rode Kruis Actie. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1