Thoolse Dagen....twintig jaar L 'afeist VADERDAG FA. VERJAAL Jan Overeenkam. ....flauwe kul Uit de Thoolse almanak van 1858 (5) Mercury, de betrouwbare Têrhorst DE STELPOST Kom kijken bij VERJAAL KOSTUUMS NU Dieren-variatie zonder koeien Werkgroep werklozen Tholen opgeheven f SF EVERS MODE BOETIEKS PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 17 juni 1976 EENDRACHTBODE 5 105 bisamratten TÉ '8 o.a. EEN GROTE SORTERING DOEHET- ZELF ARTIKELEN RADIO, T.V., STEREO AFSPEELAPPARATUUR Molendijk 4 Sint- MAARTENSDIJK tel. 01666 -2315 VAKANTIEAANBIEDING door Cees Giesbeek 52 De Stichting Thoolse Dagen is druk doende met de voorbereiding van een vierde lustrumviering van het jaarlijks streekevencment. De twintigste maal Thoolse Dagen. Merkwaardigerwijze moet dit vierde lustrum worden gevierd zonder de gebruikelijke keuring voor runderen. Oorzaak is een hier en daar in den lande, eigenlijk behalve op Tholen, nogal voorkomende uitbreiding van een virusziekte onder runderen, welke dierenarts Rinses deed adviseren ditmaal de runderkeuring achterwege te laten. De enthousiaste fokdag-vee- houders zijn hierdoor wat teleurgesteld, temeer omdat men elders in Zeeland in dat opzicht geen krimp laat. Niettemin meende de fok- en controlecommissie het advies te moeten opvolgen. Daarmee lijkt het vierde lustrum van de Thoolse Dagen wat gehandicapt, maar de dierenvariatie wordt er groter dan ooit tevoren: met schapen, met tentoonstelling van sierduiven, konijnen en vogels, met hondendemonstraties, rijpaarden en de traditionele oudbloed-trekpaarden van i Brooijmans. Een Thoolse Dagen lustrum voor de streek en vanwege de eerste bouw- vakantieweek, tegelijkertijd een ontmoeting van inwoner met toerist. Een vijf-avonden programma met daartussenddoor Braderie te Scherpenisse. Aan het vierde lustrum wordt dus wel wat extraas gedaan. Anders zouden het geen vijf avonden en een paar dagen zijn, maar wordt dat tot de vrijdag en zaterdag beperkt. Over een paar weken gaan we daar nog wat uitvoeriger op in, maar we kunnen vast enige informatie verstrekken over het programma. Een programma dat duidelijk is geënt op de ontmoeting van streekbewoner met toerist, maar waarbij het dier, zoals steeds de opzet van de Thoolse Dagen is geweest, domineert. Men gaat er een genoegelijk begin van maken, want dit keer komt er op het Pluimpotterrein een grote tent te staan, zoals dat ook vroeger wel gebeurde op het terrein aan het Schapenwegje te Poortvliet, bij Kooijman te Sint Annaland of te Scherpenisse, toen de middenstand ook altijd present was met een aantal stands in de grote tent. Gewoonlijk was het ook een goede schuilplaats tijdens hevige buien, die in de loop der jaren menige De Werkgroep Werklozen is op geheven. Er bleek te weinig belang- stelling te bestaan voor de activiteiten die de initiatiefnemers hadden gepland. Het bleef bij zes zeven man en dat was te weinig om door te gaan. Enkelen hebben zich nu aangesloten bij de Werkgroep Werklozen in Halsteren. De gemeenteraad van Tholen stelde destijds duizend gulden subsidie beschikbaar voor de werkgroep, maar het grootste gedeelte is niet gebruikt. In mei zijn er 105 bisamratten in onze streek gevangen: 95 op Tholen en 10 op Sint-Philipsland. Gezien de intensieve bestrijding is het resultaat volgens rijksrattenvanger J. Meijll uit Poortvliet een vingerwijzing dat men langzaam maar zeker een duidelijke greep op de waterkonijnen krijgt. OSCCQOO( >00000 Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkeijurken Ruit-blouses Nappa jacks Znivelstraat 17-21 Bergen op Zoom Alles van de beste merken occcosoccocooecccecco IM Thoolse Dag teisterde. Desondanks is men er financieel altijd nog wel aardig uitgekomen, behalve toen er vorig jaar tegelijkertijd omvangrijke festiviteiten te Sint Annaland waren en de belangstelling te sterk was ververdeeld om er voor de Stichting Thoolse Dagen een gunstige uitkomst van te maken. Even stond de wilskracht op een laag pitje, maar de moed werd niet opgeheven en bij dit jubileum hoopt men weer goed voor de dag te komen met een gevarieerd programma. Gevarieerder zelfs dan ooit tevoren. Het wordt een genoeglijk opening op dinsdag 6 juli via een Bingo-avond in de feesttent. Een familie-feestje als het ware. Verder wordt die avond medewerking verleend door de jeugdvereniging van Scherpenisse en van een boerenkapel. Het is allemaal op dit moment nog niet volledig afgerond, maar de lezers krijgen wel tijdig het complete programma in hun streekblad voor ogen. De daarop volgende woensdag 7 juli haakt de middenstand van Scherpenisse in op de 20ste Thoolse Dagen met een braderie en rommelmarkt. Te verklappen valt reeds, dat de consumenten die week bij aankoop van 5,- aan artikelen een gratis lot krijgen, dat recht geeft voor de gelukkigen op een vierdaagse bus bootreis voor 2 personen naar een van onze buurlanden. De Thoolse verenigingen krijgen ditmaal extra aandacht, want de donderdagavond 8 juli kan de grote tent opnieuw vol zitten om te luisteren naar wat een paar zangkoren presteren, te kijken naar d Eenacter, die wordt opgevoerd door leden van de Zeeuwse Agrarische Raad (afd. Tholen), te luisteren ook naar de accordeonvereni ging uit Tholen en te kijken wat de sportvereniging Scherpenisse aan judo presteert of turntechniek. Vrijdag blijft de traditionele dierendag van het 20 jarig Thoolse evenement. Daarmee is het begonnen en de organisatoren kien het nog altijd als de hoofdschotel, waaromheen de andere franje wordt gedrapeerd. Een franje, die overigens niet minder aantrekkelijk hoeft te zijn dan het tapijt zelf. Op die 9e juli dan een tapijt op de Pluimpotmat van schapen. Een ongekend aantal inzendingen. Een trekpaardenkeuring, een prijsuitreiking van de kalveropfokwedstrijd, een show van konijnenrassen, sierduiven en vogels. Ook daarbij zijn de eilandelijke verenigingen ingeschakeld. Die middag is er naast prijsuitreiking aan Eens per jaar kan men op Tholen dit schouwspel zien. De Thoolse Dagen zijn er 20 jaar lang niet weinig attraktief door geweest. schapenfokkers ook een demonstratie van jachthondenproeven en dat opnieuw met eilandelijke medewerking. Een demonstratie ook van het bestgaand rijpaard en een acht of misschien zelfs wel zestienspan trekpaardendemonstratie. Die vrijdagmiddag vooral is dus qua programma belangrijk aantrekkelijker dan voorgaande jaren. In de grote tent is er ,s avonds Veronica's Omroeporganisatie met een Drive in show. Zaterdags wordt de jeugd van de Pluimpotcampings per boerenwagen naar het feestterrein gereden, waar wnd. burgemeester C. J. Moerland (de heer Van Boeijen is dan met vakantie) het zaterdagprogramma officieel zal openen. Dan is er de jeugd- trekpleiste vi Ali Ben Lux, goochelaar, muzikale clownerie, dan wordt de tentoonstelling van konijnenrassen, sierduiven en vogels vervolgd, is er een attraktief ponynummer in de pauze van de jeugdvoorstelling, een trekkersbe- hendigheidswedstrijd, een wedstrijd kleiduivenschieten Tholen - Sint Philipsland, landing van parachutisten, een rally voor personenwagens en een slotfestijn via een Vijf-Sterrenshow in de grote tent met o.a. Siska Peters, RonnyTober, Marty, Appie Bra, Harry Touw, de Sonny Boys en andere bekende artiesten. Behalve de Scherpenisse middenstand, zal ook de Stichting Thoolse Dagen een verloting houden met als hoofdprijs een drie-of vierdaagse Parijs-reis voor 2 personen. Een rijke variatie dus bij het vierde lustrum van de Thoolse Dagen: 6 t/m 10 juni 1976. Sint-Annaland: vr. 18 juni: 19.30 u. 45 jaar W.H.S., dorpshuis streekmuseum ,,De Meestoof', tentoonst. ,,De Smalstad, Jacoba van Beieren" 15-17 u. behalve zo. en ma. vr. 2 juli 16 u. terrein J. C. Kooijman, ledenwedstrijd jachtschieten, jagers vereniging Tholen/St. Philipsland za. 3 juli 11 u. terrein Kooijman grote jaarlijkse schietwedstrijden Poortvliet: vr. 18 juni: De Wichelaar, film over Poortvliet, 4 uur voor kinderen, 7 en 9 uur voor iedereen. Bergen op Zoom: t/m 21 juni dag. 14-17 u. tentoonstelling „Met open oog op de uitkijk", abstraktie in Ned. 1946-'50, bovengalerij Markiezenhof. Sint-Maartensdijk: do. 17 juni 19.30 u. Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen, creatieve avond, Haestinge. Oud Vossemeer za 3 juli 20 u Polderman, Langeweg, schuurfeest P.J.Z. met Ice Crea Poortvliet za 26 juni 18 u Oriëntatierit Veilig Verkeer start Hage, Hogeweg Bergen op Zoom Roxy De non en haar duivel 18 j dagelijks 20 u, za 18.45 en 21.15, Deliverance vr 22.30 u Vol gas met Herbie a.l. za 14 u, zo 14 en 16 u, wo 14 u Luxor De premiejager 14 j do, vr, za 20 u, zo 16.30 en 20 u, ma, di 20 u Heat 18 j wo 20 u Poesjes die men pakken kan 18 j za 23.30 u De Chinese boxer 14 j za 19 juni 20 u Hofzaal Markiezenhof concert Karei Smagge t/m 19 sept Markiezenhof Geschiedenis van het hof 10-12 werkdagen en 14-17 u Oud-Vossemeer do 17.20 u Café Saparow Vrouwenbond NKV za 26 juni Rommelmarkt bij N.H. kerk advertentie IM, adver entie IM Zelfs mijn goede vriend Kees wil het toegeven, vaderdag is evenals moederdag in wezen flauwe kul. Een winkeliersdagje, heet het dan, maar als de consument het niet wil, doet de winkeliers er niks aan. Je kunt ook zeggen, dat het mogelijk is om nu en dan een extraatje te doen voor een gezinsgenoot. Of het móeder, vader of op 5 december het kind is. Zo kan men niet praten, iedereen blijft toch weer gevoelig voor een attentie. Een attentie bij een jaardag, in het ziekenhuis, bij een thuiskomst, bij een slagen, bij een moeder-of vaderdag. Als dat het ergste was, zou het ook niet te laat zijn. We doen wel minder goede dingen in het leven, dan iemand eens wat verwennen. Voor de rest moet je het voor Kees niet al te serieus nemen. Als hij het voor het zeggen had, had hij komende vaderdag liever een malse regenbui dan een nieuwe stropdas. Maar aangezien hij tot het eerste niks toe- of afkan doen, wacht hij maar af wat het worden zal, want straks is het weer de dag van vader, dringt dat wel heel goed tot ons door, Of blijft in ,t dagelijkse leven Tóch moeder nog een streepje voor? We denken moeder altijd zachter, Haar zorg is dichter om ons heen, Want vader laat steeds bij zijn werken Zijn huisgezin wat meer alleen. Nu ja, een vader is wat anders, Die geeft nog vaak ook wel eens straf, Wie nam je tijdelijk je bromfiets Na al je wilde rijden af? Wie vaart soms uit bij schoolrapporten, Je cijfers waren veel te min, Eh roept: Maar dat zal anders worden, Ik houd meteen je zakgeld in! Maar ook, wie denkt steeds bij zijn werken Aan wat je eenmaal worden moet, Die altijd nog weet uit te sparen, En dat dan bij je schoolgeld doet? Die eens zo fijn tot je ging zeggen. Ik meen, was het nog niet dit jaar: Nou ja, als je ,t zo graag zou willen, Haal dan die voetbalschoenen maar! En daarom, ga straks eens naar vader, Liefst op de morgen van zijn dag, En zeg: ik ging iets voor u kopen, Wat ik in d'etalage zag. Misschien kunt u dit nog gebruiken, U sprak er immers wel eens van, Ik heb eens even rondgekeken, ,t Was helemaal mijn eigen plan. En vader zal niet luid bedanken. Maar tóch is hij inwendig blij, En telkens speelt door zijn gedachten: Ze gingen mij toch niet voorbij. Ik hoefde er niet om te vragen, Ze hebben ,t uit zichzelf bedacht, En om het eerlijk eens te zeggen: Zoiets had ik toch niet verwacht! En dan nog een opwekkend woordje Tot jullie allen, groot en klein: Ga ook de opa's niet vergeten, Die graag nog „vaders" willen zijn!! MISSER VAN HET JAAR (3) Met U welnemen, M. de Redacteur, zou ik graag willen reageren op het artikel van de Hr. De Graaf uit St. Maartens dijk. Hr. De Graaf heeft het over missers van het jaar. Misschien heeft hij gelijk. Waar geregeerd wordt, worden ook fouten gemaakt, dat is een menselijk gegeven. Erger wordt het wanneer er slap op gereageerd wordt. Misschien is het fluwelen kussen wel zo aangenaam dat te veel oppositie niet wenselijk is uit politiek oogpunt gezien. Het is een bekend verschijnsel in de politiek, dat er tijdens de verkiezingen AKTUEEL. Het onderwijs op Tholen had al een commissie van plaatselijk schooltoezigt. Daarvan was mr. K. Wagtho president en leden Ds. C. de Visser en M.M. de Lange, waarschijnlijk allen uit Tholen. Als schoolonderwijzer wordt vermeld de. naam van Johannis van den Bosch, wel met een ch en onbekend of het de over overgrootvader geweest is van gedeputeerde Johannis van den Bos, die overigens ook wel in Tholen woont, maar dan zo'n 120 jaar later. Vermeld wordt dat er nog de volgende schoolonderwijzers ten plattelande werkzaam waren. K. van den Handel te Oud- Vossemeer, Js. van der Bel te Poortvliet. J. Craaijo te Scherpenisse, Jb van der Bel te Sint Annaland, J. Hage te Sint Maartensdijk. H.IJ. Snoodijk te Sint Philipsland, D. van Breen te Stavenisse. Vervolgens komen we aan de rubriek genees-, heel- en verlos kunde. Als medische doktoren in Tholen stad worden genomen J.J. Bijbau, daar werkzaam sedert 1820, J.W. Kien Eltzman sedert 1838 en als derde arts J.M. Boom sedert 1853. Aan heel- en vroed- meesters J.J. Bijbau, J.M. Boom. Als apothekers wed. W.N. van Rijssel en zoon, P. Andriessen en wed. D. Marselis. Vroedvrouw was M. Gunst. Men kan benieuwd zijn of er thans nog Thoolse inwoners zijn, die zich iets van deze namen en zelfs van de mensen zelf, weten te herinneren. In Oud-Vossemeer was heel- en vroed meester C. Was Azn sedert 1836 en J.A. van Rhee sedert 1851. Vroedvrouw C. Gunst. In Poortvliet staat als heel- en vroedmeester genoteerd E.C. van Rijssel, daar werkzaam sedert 1838. In Scherpenisse was er dokter J. Was Jzn sedert 1830 en vroedvrouw M. Visser. In Sint Annaland was heel- en vroed meester J. Hoogkamer sedert 1838 en C.M. Bal sedert 1838. Vroedvrouw was C. Kaashoek. In Sint Maartensdijk opnieuw een dokter (Chr.) Was sedert 1820 en A. Halffman sedert 1856. Vroedvrouw in de Smalstad was H.B. Blom. In Sint Philipsland was heel- en vroedmeester J.K. Lindhout sedert 1834 en in Stavenisse D. Rijnenburgh sedert 1849. Daar wordt niet over een vroedvrouw gesproken, zodat die er toen wel niet geweest zal zijn. GESCHIEDKUNDIGE HERINNERINGEN. 18 febr. 1683: aan den Dalemschen polder in het regts- gebied van Tholen wordt, ter oorzake van zijn ondervloeijen, gedurende zeven jaren vrijdom van lasten vergund. 18 febr. 1756: In het eiland Tholen wordt een ligte schok van aardbeving gevoeld. 19 febr. 1631: commissie van Prins Frederik Hendrik aan Johan de Kruijt, Ridder en Heer van Oud- en Nieuw-Vossemeer, enz. als representant van den eersten Edele van Zeeland. 22 febr. 1631: Ridder Johan de Kruijt, Heer van Oud- en Nieuw- Vossemeer, wordt lid der ge committeerde Raden van Zeeland. 23 febr. 1639: De Staten van Zeeland arresteren opnieuw kerkelijke ordonnantie voor de hervormden in Zeeland, zoals die in de Synode, ten vorigen jare te Tholen gehouden, ontworpen zijn. 24 febr. 1701: ds. Daniel Beukelaar, in leven predikant te Tholen, overleden als predikant bij de herv. gemeente te Middelburg. 25 febr. 1464: Zware storm en overstroming brengen schade te weeg in het eiland Tholen. 26 febr. 1754: Bij Staatsbesluit wordt aan de Heeren van Vossemeer het privilegie bij octrooi verleend van vrijdom van het regt op de collaterale successiën voor de gemeene ambachts gedeelten. 27 febr. 1823: Johannes Wilhelmus Hoog, in leven predikant te Oud-Vossemeer, overleden als emeritus predikant van Wolfaartsdijk en Middel burg. 28 febr. 1662: Watervloed, welke mede het eiland Tholen zeer beschadigt. wordt vervolgd. I veel glimlachjes ten toon gespreid worden, die later veranderen in grijnslachjes. Elkaar het balletje toespelen, terwille van het klootjesvolk eens wat vuurwerk ontsteken. Toch is het een verheugend verschijnsel dat er één man zeker is wiens ja, ja is en neen, neen, dat is Hr. Koopman de wethouder. Ook al ben ik en met mij veel anderen het niet eens met zijn politieke opvattingen, ere wie ere toekomt. Maar beste Hr. de Graaf gaat het in het verenigingsleven niet net zo of in vak verenigingen? Worden ook daar misschien over de hoofden van het gewone volk heen, soms beslissingen genomen. Waar ligt eigenlijk de grens in de graadmeter der Democratie. Is het juist dat de gewone man meestal denkt „Ach het is ver van mijn bed". Het wordt dikwijls nodeloos zo in gewikkeld gemaakt. Bijvoorbeeld: Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen. O ja, waarom hebben we dan meesters in de rechten nodig om die wet voor ons uit te leggen. Juist dit soort heren hebben de neiging in ingewikkelde termen te redeneren. Ik denk wel eens, dat ze het met opzet zo zwaar maken om te bewijzen dat ze nodig zijn. Daarom is het je reinste kolder om te zeggen dat iedereen de wet moet kennen, en zo zijn er zo veel ongerijmdheden in onze samenleving. Ik lees dat er een waterzuiverings installatie gebouwd gaat worden in Scherpenisse tegenover de gewezen drogerij. Hoe komen ze op het idee? Voor zover ik begrepen heb zijn ze in Scherpenisse niet bepaald op hun achterhoofd gevallen. In het jongste verleden werd daar nogal eens ge protesteerd tegen allerlei zaken, mijn petje af Scherpenissenaren. Waar blijft de inspraak, is er al een beslissing genomen of wordt dit idee gelanceerd om er vast aan te wennen. Weer het zoveelste bewijs dat er veel intensiever inspraakcommissies benoemd moeten worden. Die aan het gemeentebestuur tegenspel kunnen geven. Want dat schijnt in de gemeente raad te weinig te gebeuren. Of zijn ze daar niet opgewassen tegen het gevestigde intellect. Staat het bestuur dan zover van het gewone volk af. Is het nodig dat ingezonden stukken, onder brieven van lezers, met een schouder ophalen terzijde gelegd wordt. Als je te lastig bent, krijg je een stille wenk om wat te temperen, dat is mij tenminste overkomen en de reden waarom ik me de laatste tijd wat rustig gehouden heb. Wat heb je aan hoofden van dienst die geringschattend doen tegen hun burgers en elk begrip missen van de financiële moeilijkheden waarmee een minimumloner te maken heeft. Die een geringschattend briefje schrijven als je een vriendelijk verzoek doet om begrip. Hr. De Graaf het wordt tijd dat de betrokken personen eerst eens leren wat psychologie is en dan een cursus democratie. Graag Uw reactie. J. Barendregt Burg. Baasstraat Sint-Annaland. Zoek ruimte en rust op het wijde water. Een Mercury buitenboordmotor brengt U er rap. Zonder mankeren! Want Mercury is veilig en betrouw baar. Maak Uw keus bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Van 4 tot 175 pk. Ton nd (Tholen) St. *nnanam665 24 TeteioonOW^^^ advertentie IM Kremerstraat 11-13 - Bergen op Zoom advertentie IM. De man knikte begrijpend. Lydia's aandeel in de zaak kom zodoende gevoegelijk gesteld worden op acht ton. Het reservefonds had juist in het begin van dit jaar een flinke aderlating ondergaan door de aankoop van twee nieuwe kranen en een betonmolen. Voor zover hem bekend was zou er, als alle gelden opgenomen werden, die beschikbaar zouden zijn, de helft betaald kunnen worden, zijnde vierhonderd duizend gulden. Zou Lydia daarmee voorlopig geen genoegen kunnen nemen? En de rest dan, laten we zeggen over één of twee jaar? Gert opperde het. Matsers dochter keek hem enige tijd aan. „Zo ongeveer hetzelfde had ik in mijn hoofd, Gert. En daarom hebben wij een verzoek aan je: Als jij nu eens op korte termijn met Lydia ging praten? Per slot van rekening ken je haar tamelijk goed, nietwaar? Vanwege jouw vroegeife relaties met Lydia. Hoewel ze het niet bepaald met zoveel woorden heeft gezegd, kreeg jk de indruk, dat ze je nog altijd mag. Als iemand haar kan vermurwen, ben jij het. Ik meen ten opzichte van de terugbetaling op langere termijn. Daarom hebben wij onze hoop op jou gevestigd, Gert." De man dacht enige tijd na. „Hoe is indertijd de inbreng van Lydia's vader beschreven? Is er geen bepaling gemaakt ten opzichte van het terugeisen van het geld? Mij dunkt, er moet toch een redelijke over gangstijd in acht worden genomen!" Jopie van der Velde diepte uit haar tas een plastic map, welke ze voor hem neerlegde. „Dit is het. Als je het mij vraagt, is het indertijd vrij simpel opgesteld. Toen het nog geen n.v. was, heette oom Bas stille vennoot te zijn. Later werd hij niet-meewerkend kompagnon. Noe dat geworden is, nu het bedrijf een besloten vennootschap werd, is me niet geheel duidelijk. Er staat enkel, dat de stille vennoot het recht heeft zijn aandeel in de zaak terug te trekken, met inachtneming van één maand en op voorwaarde, dat de liquiditeit van het bedrijf niet wordt aangetast." Gert Treep nam de overeenkomst uit de map en bestudeerde hem enige tijd, waarna hij een sigaret opstak en nadacht. Zijn handen spreidend, verzuchtte hij: „Er zal niets anders op zitten, dan dat ik kontakt opneem met Lydia en met haar praat over deze zaak. Mij dunkt, ze zal wat meer geduld moeten hebben. Ik zal trachten haar dit duidelijk te maken. Desnoods drukte ik haar met de neus op de clausule van de liquiditeit." „Dank je, Gert. Als je wat zou kunnen bereiken, waardoor ze een langere termijn accepteert, zullen wij je erg dankbaar zijn." „Goed. Ik bekijk maandagmorgen eerst met meneer van Tijnen hoe de zaken er voor staan en aan de hand van dit resultaat stel ik me dan wel in verbinding met Lydia. Waarschijnlijk weet ik dan in de loop van die dag meer en bel ik u." „Fijn, Gert, dat is voor ons een hele opluchting. We rekenen op je medewerking." Naar huis rijdende, herinnerde hij zich de laatste woorden van Jopie van der Velde: We rekenen op je medewerking. Wat voor de drommel bedoelt ze daar precies mee? Maar het antwoord wist hij niet. Thuis was hij een beetje uit zijn humeur. Op vragen van zijn vader en moeder antwoordde hij slechts: „Er zijn wat problemen, als gevolg van de dood van de baas. Successierechten en zo. Maandag zie ik wel weer verder, hoor; ik heb geen zin m'n weekeind erdoor te laten bederven. Hoe is 't met het eten? Vanmiddag wil ik met Rienie een eindje rijden. Kan ze wat van de omgeving en de Veluwe zien." „Met een half uurtje kunnen we aan tafel." „Mooi, dan verkleed ik me intussen," besloot hij, knipogend naar het meisje. Maar toen de jongelieden een goed uur later gereed stonden om weg te rijden, ging de telefoon en riep mevrouw Treep haar zoon, die net naar buiten ging, terug. „Lydia is aan de telefoon! Ze moet jou hebben." Verstoord keerde hij op zijn schreden terug. „Ook dat nog," mopperde 0 hij. „Waarom laat die griet me dit weekeind niet met rust? Is maandag niet vroeg genoeg om de kwestie te bespreken?" Mevrouw Treep keek haar zoon verbaasd aan. „Kwestie? Wat voor kwestie heb jij met Lydia?" „Zakelijk natuurlijk, wat dat u anders? Ze zit met geld in de zaak...." De vrouw haalde haar schouders op. Lydia geld in de zaak? Na haar huwelijk met de armoedzaaier baron René? Waar haalt zij dat geld vandaan? Als het haar vader nog was Intussen luisterde Gert naar de stroom van woorden, die aan de andere kant van de lijn zijn oor overspoelde, zijn wenkbrauwen steeds dieper fronsend, „O.... juist... ja, dat weet ik allemaal... dat heeft mevrouw van der Velde me vanmorgen al verteld... Enne., dat geld onmiddellijk opeisen gaat natuurlijk niet door... hoe krijg je dat in je hoofd.. O, heb ik... Moet de zaak daarvoor opdraaien? Mooie mentaliteit, dat moet ik zeggenDaar heb ik niks mee te maken, dat zijn jouw aangelegenheden en die van je ex-echtgenoot... Nee, ik kom vanmiddag niet... Ik weet niet, of je op de kalender gekeken hebt, maar vandaag is het zaterdag en dus ben ik vrij... O, ben ik als directeur nooit vrij? Dat is dan prettig voor me, he?... Waarheen moet je morgen? Hoe lang blijf je weg... Een week? Tien dagen? Nou, dan kunnen we daarna toch praten? Lydia, luister nou es... ik sta op het punt weg te rijden... Waarheen? Dat is mijn zaak: een 'privé-aan- gelegenheid... Ik bemoei me toch ook niet met jouw particuliere besognes? O, moet ik dat dan maar uitstellen...." Lange tijd luisterde hij opnieuw naar de spraakwaterval, die de barones-in-scheiding ten beste gaf, om ten slotte te antwoorden: „Als je het zo opvat.akkoord.... als je bereid bent tot behoorlijke concessies, laat ik mijn uitstapje vanmiddag varen en rijd ik naar je toe. Kwestie van een half uurtje, Enne.... je krijgt één uur van me. Ik heb geen zin m'n hele zaterdagmiddag ermee naar de knoppen te laten gaan... Ja, inderdaad, m'n vrije weekeind heb ik tegenwoordig hard nodig... Oké, oké... je krijgt je zin... voor deze éne keer, verstaan? Met een goed half uur ben ik bij je. So long." Geërgerd legde hij de telefoon neer en liep naar zijn meisje. „Sorry, Rienie, maar we moeten ons uitstapje een paar uurtjes uitstellen. Je treft het dit weekeind bijzonder ongelukkig, want er zijn plotseling een paar zakelijke moeilijkheden gerezen. Daarvoor moet ik noodzakelijk meteen naar Rozendaal, naar een barones, die geld in onze zaak heeft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5