inniirec ëMTREB Paxfrites wil zich Tholen vestigen Fliplanders offeren IV2 ton Ingrijpende structuurwijziging Cebeco Zuidwest aangenomen Maandagmiddag 2 uur gemeenteraad Tholen Werk voor 30-40 mensen en waterzuiveringsinstallatie Voorzitter en penningmeester namen afscheid van de Toetssteen Thoolse "Regionale Omroep" door politierechter beboet DEZE WEEK Tholen 19 ving reuzehaai Stom verbaasd Ie aardappelveiling VADERDAG AANBIEDINGEN 100 streekbewoners wonnen 72 gulden Capaciteit Tholen Donderdag 17 juni 1976 32e jaargang no ^O aanbiedingen in Hi-Fi STEREO Paxfrites B.V. uit Lepelstraat, een fabriek die voorgebakken patat-frites maakt, wil zich in Tholen vestigen. Dat betekent werk voor 30 tot 40 man, afzet van aardappelen en een rendabeler exploitatie van de waterzuiveringsinstallatie in Tholen. ,,De beslissing dat Paxfrites uit Lepelstraat weggaat, is genomen", zo zei ons dinsdagavond de in Tholen woonachtige directeur van Paxfrites, dhr. P.C.M. Bogers. Nieuwe vestigingsplaatsen zijn Bergen op Zoom en Tholen, maar het hangt meer aan Tholen dan aan Bergen. Het wachten is o.a. op een onderzoek van het waterschap Tholen naar de water zuivering", aldus dhr. Bogers. Afvalwaterzuivering Voorgebakken frites Waterschap onderzoekt Voor verenigingsgebouw Oud Geref Gemeente Toen op een ledenvergadering van de Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Philipsland op voorstel van de kerkeraad werd besloten tot de bouw van een verenigingsgebouw, had men er vanzelfsprekend wel moed op, dat het aan financiële steun van de leden niet zou ontbreken. Het lijkt, dat die ver wachting wel verre is overtroffen. Een eerste collecte tijdens de drie zondagse kerkdiensten bracht in een ruk al 28.864,00 op. De tweede actie was er een via zakjes en een circulaire, waarin werd meegedeeld dat men nogmaals vrije giften kon afdragen, maar bovendien kon men intekenen voor renteloze voorschotten. Het resultaat was verbazend goed. Er kwam 17.509 gulden aan contanten binnen en 101.300 gulden aan renteloze voorschotten. Er konden toen nog verschillende zakjes worden verwacht van inwoners die niet thuis waren. Maandagavond werd het' resultaat bekend gemaakt. De Oud Geref. Gem. is de grootste kerkelijke gemeente in Sint-Philips land, maar deze telt toch ook niet meer dan een duizend leden en doopleden. Niet meer dus dan driehonderd gezinnen. Als die bereid blijken te zijn in zo korte tijd 150.000 gulden op tafel te leggen, dan is er inderdaad sprake van goedgeefsheid. Uiter aard zijn ook de renteloze voorschotten immers voor wat de rentederving betreft, giften. Men is er nu wel volledig uit met het verenigingsgebouw, inclusief de inrichting, dat ook op een totaal van ongeveer anderhalve ton was geraamd. Architectkosten zullen niet in rekening worden gebracht, want ook dat gebeurt pro deo. Inmiddels is de bouw door aannemer Ligtendag met hulp van ook weer kerkleden al vergevorderd. Het verenigingsgebouw komt achter de kerk in de Wilhelminastraat en grenst direct aan de Voorstraat. Wind- en waterdroog staat het gebouw van 17 bij 6 meter er al. Er komt een garderobe in, toiletten, keuken met doorgeefluik en een verenigingszaal die zo'n 120 mensen kan bevatten. Voldoende accommodatie dus voor het verenigings- en gemeenschapsleven van de Oud Geref. Gem. In de toekomst zal de zaal ook beschikbaar zijn voor huwelijken, jubilea en begrafenissen. Het gaat echter vooral om het verenigingswerk onder jongeren. Een dergelijke inzet van leden is een schouderklopje waard. Ledenschuldrekening DE MEEST00F REKENT OP ALLE SMERDIEKENAERS 0l-V: Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dnsdag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Het mag dan geen wereldnieuws zijn, in de landelijke pers verschijnen wel minder interessante berichten, dan wat ons deze week over kerkelijk Sint- Philipsland deed verbazen. Daar presteert een genootschap van duizend leden en doopleden (zodat het over weinig meer dan driehonderd gezinnen zal lopen) het om in een oogwenk anderhalve ton op tafel te leggen voor het stichten van een verenigingsgebouw. Men kan in dat opzicht nog al eens voor verrassingen komen te staan en zeker op kerkelijk terrein is men niet zelden bereid extra in de beurs te tasten. Daarbij mag dan bij anti's de gedachte opkomen, dat het gebeurt om het wat plat uit te drukken, de hemel te ..verdienen", maar de mensen die het doen, weten in dat opzicht wel beter. Inderdaad betrof het in het onder havige geval voor een groot deel van het totale bedrag, renteloze leningen. Theoretisch betekent dit dus, dat men ter zijner tijd toch wel het eigen geld weer terug kan krijgen. Praktisch gaat het echter vaak ook nog zo, dat men of zo'n lening laat staan of geheel of gedeeltelijk tot schenking overgaat in het stadium van uitloting. Bij elkaar was deze kerkelijke aktie, maar vooral het resultaat daarvan opvallend genoeg om er ook in deze kolom even aandacht aan te schenken. Als een gemeenschap nog bereid is tot die daden te komen, zit er nog perspec tief in. Hulde voor zo'n goedgeefsheid via een vrijwel stille actie, zonder veel ophef, maar met een des te betere uitkomst. De veiling Sint-Annaland en omstreken start vrijdagochtend half tien met de eerste veiling van vroege aardappelen. Gezien de droogte en nachtvorsten op sommige percelen wordt geen grote opbrengst verwacht. Het zal dan ver moedelijk ook uit de prijzen moeten komen. In verband met de huidige stand van zaken is daar grote kans op. cm. KLEUREN T.V. PHILIPS, 67 beeld 26C 465/55, 12 tiptoetsen, 2545,- 2195,- GRUNDIG KLEUREN T.V., beeld, vanaf NORDMENDE KLEUREN cm. beeld, vanaf SIEMENS KLEUREN T.V. vanaf 67 cm. 1998,— T.V., 67 2198,— 1799 DIVERSE waaronder de merken: PHILIPS, SIEMENS, ERRES, TECHNICS, NATIONAL, OPTONICA, FERGUSON. Onze service is rijden. rA sneller dan we mogen Huybergsestraat 9 BERGEN OPZOOM Molenstraat 19 ROOSENDAAL 01650-36593 Paxfrites is een dochteronderneming van de eveneens in Lepelstraat gevestigde moeder maatschappij Bogimex B.V., een im- en exportbedrijf van aardappelen. Een derde onder neming aan de Slotweg in Lepelstraat is Algo B.V., een machinefabriek voor de aardappelverwerkende industrie. Moeder Bogimex heeft daarnaast nog bedrijven in België en Duitsland. Bogimex en Algo blijven in Lepelstraat, terwijl Paxfrites waarschijnlijk naar Tholen gaat. Volgens dhr. Bogers zijn de plannen in het beginstadium, in de aanvraag- periode. Het is kiezen tussen Bergen op Zoom en Tholen. Redenen van ver plaatsing zijn de zuivering van het afvalwater en de te beperkte behuizing in Lepelstraat. Vanwege het schoon maken en schillen van de aardappelen en het bakken van de patat-frites heeft het bedrijf veel afvalwater. Men past wel een voorzuivering foe, maar ingevolge de wet verontreiniging opper vlaktewater zou men van Lepelstraat naar de Tholenseweg bij Halsteren een afvoerleiding moeten leggen. Die aan sluiting op de overigens te kleine zuive ringsinstallatie Halsteren kost een half miljoen gulden. Paxfrites heeft gekozen voor nieuwbouw, waarvoor men het Thoolse industrieterrein vlakbij de zuiverings installatie een uitstekende plaats vindt. Men vindt dat een redelijk landelijk gebied ten opzichte van het Bergse industriegebied, terwijl men nog meer centraal ligt voor de aanvoer van grondstoffen: aardappelen. De verbin dingen zijn goed, temeer daar straks de nieuwe weg Tholen/Lepelstraat klaar is. Verder zijn er volgens dhr. Bogers mogelijkheden voor een aanleghaven in Tholen. Het is de bedoeling zat de nieuwe fabriek van 5000 6000 m2 tussen de brug en de zuiveringsinstallatie gebouwd wordt. Dhr. Bogers spreekt van een mooi stuk industrieterrein en prijst de buitengewone voorlichting van de gemeente Tholen. Paxfrites verwerkt per jaar 15 tot 20.000 ton aardappelen tot voor gebakken frites. Het ftig meeste fris en voor een deel ook ingevroren. Vij procent gaat naar het buitenland, voor namelijk Duitsland en België. Paxfrites levert niet rechtstreeks aan de Vorige week kwam het Algemeen bestuur der chr. B.L. O. -school de Toetssteen te St. Maartensdijk - bestaande uit personen uit de ver schillende kernen van Tholen en uit St. Philipsland, in vergadering bijeen. Voorzitter ds. J. Codée opende met schriftlezing en gebed. Na vaststelling notulen vorige ver gadering, werden enkele algemene schoolzaken besproken. De school telt thans 32 leerlingen, de norm van het ministerie is minstens 35, maar gezien het feit dat de school vorig jaar augustus teruggezakt was tot 22 leer lingen, hoopt het bestuur dat er nog enkele leerlingen zullen worden aan gemeld, om het bestaansrecht ver zekerd te krijgen. Uit de ruim 2000 basisschool-leerlingen op Tholen en St. Philipsland moet het toch wel mogelijk zijn om minstens 1/2% per jaar te ver krijgen. Nu moet er nog te vaak met dispensatie gewerkt worden, zoals ook nu weer voor de 3e leerkracht, de heer Bakker uit Kampen, die per 3 juni in dienst getreden is. De kas-controle- commissie had de financiële bescheiden in orde bevonden en meende dat de fmancjële positie thans gezond is. Getracht zal worden om nog enkele ouders in het bestuur op te nemen; volgens de statuten bestaat het algemeen bestuur uit minstens 13 en ten hoogste 30 leden! Door bedanken was men gedaald tot 17. Het hoofd der school was door ziekte verhinderd. Er worden plannen uitgewerkt om tot een betere huisvesting te komen, b.v. in het C.N.S.-gebouw in Tholen-stad. Deze school is bezig met nieuwbouw-plannen. Een 6-tal bestuursleden moesten worden herkozen, w.o. ook een nieuwe voorz. en penningm., omdat deze beiden door drukke werkzaamheden hun zetel ter beschikking stelden. Niemand had veel ambitie voor de funktie van voorzitter. Na herhaaldelijk stemmen was de uitslag als volgt: J. Nelisse. St. Maartensdijk, voorz.; J.H. Leunis. Poortvliet, secr.; W.A. Donken, Scherpenisse, penningm.; M.K. de Wilde, Tholen, 2e voorz. en J. Walhout, Poortvliet, alg. adj. De school telt 3 leerkrachten, 2 vak onderwijzeressen en heeft een eigen schoolpsychologe, die met de toelatings commissie de aangemelde leerlingen test, en dan al of niet besluit tot toe lating. Ook veel ouders vinden het belang van de school voor hun kind gewenst. De scheidende bestuursleden, ds. Codée en de heer Beurkens werden hartelijk dank gezegd voor hun vele werk voor de school gedaan. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. cafetaria's, maar aan grossiers. In Nederland en Duitsland werkt tachtig procent van de verkopers al met voorgebakken frites. Het moederbedrijf Bogimex zorgt voor het produkt, maar vanwege de schaarste valt dat nu niet altijd mee. Paxfrites draait nu al drie weken met Amerikaanse aardappelen uit de staat Idaho. Ook piepers uit India werden aangevoerd en straks verwacht men nieuwe aardappelen Italië. Overigens Het waterschap Tholen had dinsdag al honderd verzoeken van alleenwonenden binnen voor reductie van de zuiverings lasten 1976. Dit naar aanleiding van ons bericht vorige week, dat 550 inwoners van Tholen en Sint-Philipsland nog geen gebruik gemaakt hadden van de mogelijkheid maar 1 in plaats van 3 i.e. zuiveringslasten te betalen. Aangezien een i.e. in 1976 op 36 gulden is vast gesteld, houdt men als alleenwonende met een eenvoudig verzoek aan het waterschap 72 gulden in de porte monnee. v U kunt alsnog schrijven aan het water schap Tholen, Onder de Linden, Sint- Maartensdijk. De capaciteit van de rioolwater zuiveringsinstallatie (RWZI) in Tholen is 8500 inwoner equivalenten (i.e.). Momenteel omvat de lozing van Tholen 5200 i.e., zodat de 2000 A 3000 i.e. van Paxfrites daar nog bij kunnen. De 2000 i.e. van Oud-Vossemeer kunnen dan niet meer op de huidige installatie. In 1985 heeft het waterschap 6000 i.e. voor Tholen en 2200 i.e. voor Oud- Vossemeer begroot, in het jaar 2000 voor Tholen 7300 en voor Oud-Vossemeer 2400 i.e. „Radio-amateur Telstar wenst alle trouwe luisteraars een gelukkig nieuwjaar". Die nieuwjaarswens 1976 was eind december nog in de Eendrachtbode te lezen met die van de vrije amateurs Paladijn, Prikkebeen, Broer Konijn, Lady en Mieke. In februari ontdekte een peilwagen van de PTT radio Telstar, waarna controleurs de „studio" van de „regionale omroep" Tholen binnendrongen. Programmamaker C.B. had juist een plaatje op de draaitafel gelegd om zijn luisteraars te amuseren. De apparatuur was professioneel en vele inwoners genoten ervan. Aan de andere kant werd volgens de justitie de radio- en t.v. ontvangst gestoord, terwijl de uitzendingen ook het radio-verkeer (bijvoorbeeld bij reddingsoperaties) kunnen storen. Voor PTT en justitie in elk geval reden om de illegale zend apparatuur op te sporen en in beslag te nemen. De politierechter in Middelburg deelde dinsdag een voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden uit met een proeftijd van twee jaar aan C.B. uit Tholen en A.L. en W.D. uit Sint-Maartensdijk. J.W. uit Sint-Maartensdijk kreeg een voorwaardelijke boete van 250 gulden. Van allen werd de zendapparatuur verbeurd verklaard. Aangezien dat meestal kostbare materialen zijn, vond de politierechter dat op zich al een boete. C. de I. uit Tholen kreeg een boete van vijfhonderd gulden waarvan 250 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar omdat hij zonder vergunning gelduitkerende automaten op sport vissersschepen had geplaatst. J.M. uit Stavenisse kreeg 75 gulden boete wegens mishandeling van B. te Brouwershaven, waarbij B. een arm brak. De officier van justitie had twee weken gevangenisstraf waarvan 1 week voorwaardelijk geëist, maar de rechter achtte de schuld aan de gebroken arm niet voldoende bewezen. blijft het bintje uit het zuidwestelijk kleigebied de voornaamste grondstof, naast de doré en eersteling. Het Nederlandse bintje is volgens dhr. Bogers het beste geschikt voor zijn produkt. Machinefabriek Algo leverde baklijnen aan bedrijven in o.a. Italië en Hongarije. Dijkgraaf H. van Gorsel van het water schap Tholen zei ons, dat het water schap positief staat ten opzichte van de nieuwe vestiging, als het bedrijf maar aan de voorwaarden kan voldaan. ..Paxfrites is van belang voor de streek vanwege de werkgelegenheid. De technologische dienst o.l.v. ir. Diekema stelt een onderzoek in naar de mogelijkheden van zuivering van het afvalwater. Paxfrites zal zo'n 2000 tot 3000 inwoner-equivalenten (i.e.) aan afvalwater lozen. Dat betekent wat ver lichting voor de gemiddelde zuiverings heffing. De capaciteit van de installatie in Tholen is voldoende, maar als Paxfrites aansluit, kan Oud-Vossemeer er niet meer bij. Dat zou overigens toch nog wel tien jaar duren, maar de installatie zal dan eerst uitgebreid moeten worden.", aldus dijkgraaf Van Gorsel. Paxfrites moet nu bij het waterschap West-Brabant 26 gulden per i.e. betalen, terwijl het tarief 1976 op Tholen 36 gulden is. Bij 3000 i.e. betekent dat dus een verschil van een tientje of totaal 30.000 gulden. Dhr. Van Gorsel wijst erop, dat er eventueel reductie gegeven kan worden voor nachtelijke lozingen. Dan is de installatie minder belast. Overigens blijkt het tarief in West-Brabant volgens de rijksoverheid te laag te zijn. Dhr. Bogers hoopt dat binnen enkele maanden de beslissing valt. Verwonderend gulheid resultaat van Paxfrites naar Tholen Radio Telstar zwijgt Door reconstructie vriendelijker Ten Ankerweg Tholen Vierde lustrum Thoolse dagen Structuurwijziging Cebeco Al een reeksje geslaagden Jan Overeenkam.... wel of geen flauwe kul Ambulancedienst Sport Real gestart Bouw nieuwe Tholen c.n.s. school in Opening toernooi Ook weer aflevering trimbaan en NAKS een oude almanak Jan Overeenkam Vaderdag ernst en luim Nog eens stemmen van lezers over huren IN EEN HUIS MET TWEE HUISVROUWEN REIKT HET VUIL TOT AAN DE KNIEëN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Op een buitengewone algemene leden vergadering hebben de leden met algemene stemmen een ingrijpende structuurwijziging van Cebeco-- Zuidwest aangenomen. Er komt een rechtstreeks lidmaatschap met een beloning voor dat lidmaatschap en een beperking van de aansprakelijkheid. Na een overgangssituatie worden Cavetho en de C.A.V.V. West-Noord-Brabant, waarbij Sint-Philipsland aangesloten is, opgeheven. Op Tholen kende men voorheen in elke kern een landbouwvereniging, die aan gesloten was bij Cavetho. De landbouwverenigingen werden op geheven, waarna de landbouwers direct lid van Cavetho konden worden. Cavetho is weer lid van Cebeco- Zuidwest. Cebeco wil aan de niet ideale situatie van leden-verenigingen een eind maken. Cebeco-Zuidwest krijgt een uit een door de leden gekozen bestuur en raad van toezicht en een rechtstreeks De gemeenteraad van Tholen houdt maandagmiddag om twee uur in het gemeentehuis te Tholen de maande lijkse vergadering. Het is de laatste voor de vakantie, want in juli wordt er niet vergaderd. De eerstvolgende ver gadering is dan maandag 9 augustus. De normale agenda is maandagmiddag lang noch zwaarwichtig, maar er kunnen nog voorsteden aan de agenda worden toegevoegd. 1. Opening met ambtsgebed door burgemeester J.E. van Boeijen 2. Notulen vergadering 24 mei 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. 218e en 219e wijziging begroting 1975, 87e, 92e t/m 96e, 98e en 100e t/m 103e wijziging begroting 1976 5. Goedkeuring rekening 1972 en 1973 Wezen-Armbestuur St. Annaland 6. Aanschaf leer-en hulpmiddelen c.n.s. Tholen 7. Vergoeding 1975 De Toetssteen St. Maartensdijk 8. Aanschaf stencilduplicator chr. school Poortvliet 9. Bouw nieuwe school c.n.s. Tholen 10. Herstel dak lagere scholen St. Annaland 11. Salarisverhoging ambtenaren 4 1/2% met minimum van 66,- per maand vanaf 1-1-1976 12. Aankoop grond L.J. Jansens, Poortvliet 13. Aankoop pand Groenedijk 4, St. Maartensdijk 14. Huur zeedijk Noordpolder St. Maartensdijk 15. Uitbaggeren jachthaven St. Annaland en verhoging liggeld 16. Voorbereidingsbesluiten wijziging bestemmingsplannen in St. Maartens dijk, Tholen, Oud-Vossemeer, Poort vliet, St. Annaland en Scherpenisse 17. Voorbereidingsbesluit Burg. Baas straat St. Annaland 18. Sluiting Bij de ingekomen stukken is o.a. een verzoek van Stichting Beeldende Kunst Zeeland uit Goes voor zeven gulden subsidie per honderd inwoners van april 1975 tot december 1976. Deze stichting heeft geen abonnees op Tholen en stimuleert hier nog.geen activiteiten. De meerderheid van de commissie financiën adviseert geen financiële medewerking te verlenen, wat b. en w. overnemen in hun voorstel aan de gemeenteraad. De gemeente Tholen heeft vier kasgeld leningen afgesloten. Per 5 mei 1 miljoen gulden, rente 3 3/4%, looptijd 41 dagen, per 14 mei 1 miljoen rente 3 5/8%, looptijd 3 maanden, per 19 mei 1 miljoen rente 3 3/4%, looptijd 3 maanden, per 24 mei 1 miljoen gulden rente 3 5/8% looptijd 3 maanden. B. en w. hebben besluiten genomen tot het al dan niet garanderen van een geldlening aangegaan door L.M. Tichem, J. Vierenhalm, L. Coopmans, P. Hopmans, M. Andriesse, J. Quist, M.C. Uijl, G.P. Wiens, L. Baan, J. v.d. Linden, O. Huiskamp, W. v.d. Pol, P. van Halum en J. Mees in verband met de koop/bouw van een woning. lidmaatschap. Na een overgangsfase van enkele jaren worden de coöperaties zoals Cavetho opgeheven. Er komt daarvoor een indeling in districten in de plaats, elk met een districtsbestuur van (naar keuze) 5 tot 9 leden. Het districts bestuur wordt door de leden in het betrokken district gekozen. De leden kiezen een algemene vergadering van Cebeco-Zuidwest; die is samengesteld uit 100 districtsvertegenwoordigers. Elk district heeft in de algemene ver gadering evenveel vertegenwoordigers, elk met een stem, als het percentage van de ledenomzet dat is in de totale leden- omzet van Cebeco-Zuidwest. Men kan niet lid zijn van bestuur of raad van toezicht van Cebeco en tevens districts vertegenwoordiger of districts bestuurder. Het zwaartepunt komt dus veel meer in de districten en bij de leden zelf te liggen. Er zullen - om redenen van juridische aard - voorlopig nog evenveel districten als coöperaties zijn. Dus Tholen wordt een apart district en Sint- Philipsland/West-Brabant wordt een apart district. De leden hebben een stemrecht dat varieert met hun bezit aan omzetbewijzen: tot en met 5 omzet - bewijzen 1 stem, vanaf 120 omzet bewijzen zes stemmen en variaties daartussen. Personen die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, zijn niet verkiesbaar of herkiesbaar. In de nieuwe statuten staat, dat na af schrijving volgens bedrijfseconomische normen en na aftrek van belastingen, van de winst minstens 20% naar de reserve moet. De rest kan door de algemene vergadering worden bijgeschreven op de nieuw te scheppen ledenschuldrekening. Het aandeel van elk lid in die bijschrijving is naar rato van zijn afname en levering van en aan Cebeco-Zuidwest. Het is dus een per centage van de ledenomzet. Dat percentage zal vijf keer zo hoog zijn als het gaat om afname en levering op omzetbewijzen. Leden van de nu aan gesloten coöperaties als Cavetho hebben, als zij als rechtstreeks lid toe treden in een van de boekjaren 76/77, 77/78 of 78/79 bovendien recht op bijschrijving - en dat naar dezelfde maatstaf - uit de participatie-reserve. De ledenschuldrekening is onder bepaalde voorwaarden opeisbaar en inbaar. De omzetbewijzen worden 5000 gulden groot en krijgen een looptijd van vijf jaar. Als de afname en levering minder is dan het totaalbedrag aan omzet bewijzen, kan het bestuur - gehoord het districtsbestuur - een boete opleggen van 2%. Een zeer wezenlijke verbetering ten opzichte van de huidige situatie noemt het bestuur de halvering en maximering van de aansprakelijkheid van de leden; vijftig procent van de gemiddelde omzet over vijf boekjaren. Cebeco-handels- raad draagt bovendien 10% van de aan sprakelijkheid. Warm weer is geen museumweer. Dat blijkt op sommige dagen in het streek museum De Meestoofte Sint-Annaland, doch anderzijds waren er dagen van 37, 46 en zelfs 72 bezoekers. Zij vinden het, gelet op hun belangstelling, kennelijk allem de moeite waard: de tentoon stelling Jacoba van Beieren en de Smalstad. De Meestoof rekent in ,t bijzonder op alle Smerdiekenaars, doch ook ieder ander zal net zoveel nieuws zien als alleen al in ,t eerste jaar. Zoveel is er bijgekomen en veranderd. Willen de schoolkrachten, die een voor proeve hadden in de reizende tentoon stelling van ,t monumentenjaar „Onder je voeten vandaan en vlak voor je neus" hun leerlingen nog eens opwekken voor een bezoek aan De Meestoof in de over schietende vakantiedagen. De bedstede raakt compleet en het bestuur van het streekmuseum dankt o.a. nog de fam. Boogert-Bentschap Knook uit Sint-Maartensdijk (krib), de dames Polderman te Oud-Vossemeer, fam. v.d. Velde en fam. Steketee uit Tholen en mej. J.J.M. Neele te Anna Jacobapolder. De gebroeders Arie en Willem Verkamman van de Tholen 19 hebben dinsdag vlakbij de Kreekraksluizen in de Oosterschelde een reuzehaai gevangen van 3 1/2 meter en 150 kilo. Dit gebeurde volgens een heel oud systeem: met de weervisserij. Van rijshout is een V-vorm opgebouwd, waarbij op het eind van de V-vorm een kamer van 30 meter lang en 15 m breed is gemaakt. Als daar de vissen in. zwemmen, kunnen ze er niet meer uit. Bij afgaand water wordt het resultaat bekeken. In de nacht van maandag op dinsdag ontdekten de gebr. Verkamman de grote vis, maar aan gezien ze niet wisten wat het grote monster precies was, besloten ze te wachten tot het daglicht. Daardoor verbleef de haai acht uur in de kamer, zodat hij minder weerstand bood toen hij aan dek van de Tholen 19 werd gesleept. Dat karwei nam een half uur in beslag. Bij het vissen op trekvis met de weervisserij zitten er allerlei soorten vis in de „Kamer": ansjovis, paling, bot, schol en kleinere haaien en af en toe een reuzehaai zoals deze week. Bij vishandel Schot aan de Eendrachtweg konden belangstellenden de bijzondere vangst van de Tholen 19 bezichtigen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1