Thijs Fase Zeeuws kampioen Uit de Thoolse almanak van 1858 (4) 1 39 ZWEMDIPLOMA'S Cl Zuiveringsinstallatie van 5V2 miljoen gulden bij Scherpenisse KAA BEE We komen.. TACHTIG WERKLOZEN MEER OP THOLEN DAN VORIG JAAR Jhwem PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag lOjuni 1976 EENDRACHTBODE 5 MODEBRILLEN MEISJES AMIGOS IE PRIJS Bram Geense eerste in Axel De nu in Oud-Vossemeer woonachtige Sint-Annalander Thijs Fase is zaterdag in Vogelwaarde Zeeuws kampioen wielrennen geworden. Hij versloeg de bekende Toine v.d. Bunder uit IJzendijke in de sprint, waardoor deze na drie jaar als titel houder werd onttroond. Thijs Fase bracht de beslissende ont. WEDVLUCHTEN L_ Brabants tegen Zeeuws elftal op terrein Tholense Boys VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD ESLAAGD.... DUS GEFELICITEERD LADY Het waterschap Tholen is van plan tegenover de drogerij bij Scherpenisse, waar de buitendienst van de gemeentewerken Tholen komt, een waterzuiveringsinstallatie te bouwen waarop een groot deel van het eiland Tholen zal worden aangesloten. De installatie is gepland tussen de Bakkersdijk, Engelaarsdijk, Randweg en Noormansweg. De bedoeling is, dat volgend jaar het plan uitgewerkt wordt met het aanvragen van subsidie. In 1978 kan er dan gebou worden, waarna in 1979 de installatie moet draaien. Op de nieuwe installatie met een capaciteit van 12.000 I.E. (inwoner equivalenten) worden aangesloten: Scherpenisse, recreatiegebied Gorishoek, recreatiegebied Strijenham, indus trieterrein Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Dit alles gebeurt met persleidingen. In de verdere toekomst worden ook Sint-Maartensdijk en Poortvliet op de installatie Scherpenisse aangesloten daar de huidige apparatuur in die twee kernen dan verouderd is. Oud-Vossemeer wordt met een persleiding aangesloten op de zuiveringsinstallatie in Tholen. Sint-Philipsland krijgt een nieuwe zuiveringsinstallatie in de Prins Hendrikpolder bij het Schelde-Rijnkanaal. Anna Jacoba- polder krijgt op de kruising Langeweg/Lageweg een kleine Prefab zuivering. Dit programma is te vinden in het bestrij- dingsplan Waterverontreiniging, dat tot 4 juli ter inzage is gelegd op de gemeentesecretariën in Sint-Philipsland, Sint- Maartensdijk en het kantoor van het waterschap in Sint-Maar tensdijk. De hoofdingelanden van het waterschap hebben allemaal het bestrijdingsplan ontvangen. Eind juli wordt er in de algemene vergadering van het waterschap over gesproken, waarna Gede puteerde Staten tot vaststelling kunnen overgaan. Aanleg van de nieuwe zuiveringsinstallaties zal zonder rijkssubsidie niet mogelijk zijn gezien de hoge kosten die dan op de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland drukken. Het principe van de wet verontreiniging oppervlaktewater is namelijk: de vervuiler betaalt. In onze streek zijn dat voornamelijk de huishoudelijke vervuilers. r vabHanHMltllWttl advertentie IM De meisjes van Amigos uit Oud-Vosse meer hebben op Eerste Pinksterdag tijdens een toernooi van Apollo Stam persgat de eerste prijs gewonnen. Ze deden het erg goed en wonnen de wed strijden tegen Apollo en Gavok beide met 2-0. De heren werden zesde door een 2-0 zege op Apollo III en een 2-0 nederlaag tegen Argos, Rapid en Gavok. De jongens werden vijfde. Ze speelden 1-1 tegen Argos en verloren de overige wedsrtrijden met 2-0. Amigos deed Tweede Pinksterdag mee aan een toernooi van Ovisa in Goes. De dames werden tweede in hun poule en bereikten tenslotte een zesde plaats in de Eerste Klasse. De heren wonnen hun poule door een gelijkspel tegen Sluiskil en overwinningen op Oostburg en Din- teloord. In de finale werd Amigos ver slagen door een Rotterdamse ploeg. Zowel de zesde plaats van de dames als de tweede plaats van de heren waren een leuk resultaat op een warm, maar gezellig toernooi. Amigos hield zaterdag een oriëntatierit in de omgeving van Oud-Vossemeer. De 27 deelnemers reden ongeveer 50 km. Het weer was er erg goed, hoewel het in de auto wel wat warm was. De orga nisatoren hopen een volgende keer op meer deelnemers. De uitslag: 1. M.Vinje, Tholen. 2. Van Dijke, Poort vliet. 3. Roggeband, Tholen. 4. Sam Everaers, Sint-Philipsland. 13 9 7 11 21 14 37 30 5 4 16 15 16 9 23 27 8 1 9 8 8 2 7 1 3 3 7 6 14 12 10 3 7 9 15 12 17 13 24 27 4 3 19 15 14 16 16 18 27 13 12 12 157 108 202 185 37 36 14 14 De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde tijdens de maand mei op het eiland Tholen van 202 tot 185 mannen. Gezien de tijd van het jaar is deze vermindering van te geringe omvang: Vorig jaar daalde de geregistreerde arbeids reserve van 157 tot 108 mannen. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten onderging geen wijziging in vergelijking met de vraag op eind april 1976. Eind mei 1975 lag de vraag hoger. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer omtrent de geregistreerde arbeidsreserve en de vraag naar arbeidskrachten in vergelijking met de overeenkomstige data van het vorige jaar. Bouwnijverheid Grondwerken Kleding Metaalnijverheid Landbouw Visserij Handel Niet varend verkeerspers. .Kantoor/onderw. pers. Los arbeiders Overige los personeel Minder- geschikten Overige beroepsgroepen Geregistreerde arbeids reserve Vraag Bouwnijverheid De situatie op de Thoolse bouwmarkt is bevredigend te noemen. Het aanbod van bouwvakkers is van geringe omvang. Incidenteel is er enige behoefte aan timmerlieden, metselaars en huisschilders. Er is dus sprake van een evenwichtige situatie. In vergelijking met de overeenkomstige data van het vorige jaar doen zich geen wijzigingen van betekenis voor wat betreft het aanbod en de vraag. Water- spoor- en wegenbouw. De werkgelegenheid in deze sector is ten opzichte van vorig jaar verminderd. Het aanbod dat vnl. bestaat uit grondwerkers is in vergelijking met het aanbod op eind mei 1975 verdubbeld. De vraag is thans nihil. Van de 30 ingeschrevenen is een 8-tal mannen werkzaam op aanvullende werken. Houtverwerkende industrie. Bij een timmerfabriek is een directe behoefte aan een 6-tal machinale houtbewerkers. Het aanbod van dergelijk personeel is echter steeds nihil. Kledingindustrie. In de vraag naar en het aanbod van personeel voor de kleding industrie deden zich geen noemsnswaardige veranderingen voor. In vergelijking met vorig jaar is het aanbod gestegen wegens opheffing van een kledingindustrie. Metaalnijverheid. Het aanbod van metaalbewerkers vertoont een stijgende lijn. Een en ander is een gevolg van de verminderde werkgelegenheid in de scheepsbouw, constructiebedrijven en bij elec. technische installatiebedrijven, m.n. buiten eigen rayon. De huidige vraag is van zeer geringe omvang. Voeding - en genotmiddelen. De vraag naar personeel voor de banketindustrie is nihil. Een conservenfabriek heeft inmiddels een 7-tal personen ontslagen wegens een verminderde afzet. Landbouw en visserij. Het seizoen kwam volledig op gang. Het aanbod van vissers is thans zeer gering. Het aanbod van tractorchauffeurs ligt thans iets hoger dan vorig jaar. Niet varend verkeerspersoneel. Het aanbod van transportarbeiders en chauffeurs is nu zeer gering. Dit aanbod ligt nu zelfs lager dan een jaar geleden. Kantoor- en onderwijzend personeel. Ook in deze beroepsgroep daalde het aanbod. De vraag naar kantoorpersoneel is zeer gering. Los arbeiders en overig los personeel. In totaal behoren een 42-tal mannen tot deze ategorie werkzoekenden. Door de geringe vraag is het nbod ten opzichte van vorig jaar aanzienlijk toegenomen. VROUWEN. Het aanbod van vrouwen steeg van 37 tot 41. Het aanbod van vrouwen bevindt zich o.m. bij de beroepsgroepen kleding, kantoor en bij de groep los arbeidsters. De huidige vraag richt zich op modinettes. In vergelijking met vorig jaar is het aanbod gestegen van 19 tot 41. De vraag lag vorig jaar op hetzelfde niveau, aldus de direkteur van het Arbeidsbureau Tholen J. P. M. van der Male. Subsidie voor werkgevers met minimumloners. Bij het arbeidsbureau in Tholen zijn formulieren te krijgen voor werkgevers met minimumloners die voor subsidie in aanmerking komen. Deze nieuwe regeling, die alleen geldt voor 1976, is bedoeld voor particuliere bedrijven waar de minimumlonen een belangrijk deel van de totale loonkosten uitmaken. Voorwaarde is dat 10% of meer van de totale loonsom van het bedrijf opgaat aan minimum (jeugd) lonen. De subsidie is een vast bedrag per jaar van 213,75 voor een part time minimum jeugdloner tot 570,voor een full-time minimum loner. V T';v Thijs Fase (rechts) duelleerde ook meermalen met de sterke coureur Toine v.d. Bunder (links) zoals hier op een archieffoto in Sint-Maartensdijk. Op het Zeeuws kampioenschap bleek Thijs Fase de sterkste. snapping tot stand en reed met v.d. Bunder. Tonnie Huijzen uit Kloetinge en Heddy Nieuwdorp uit Wemeldinge op kop. De kansen van de Thoolse renner op de overwinning werden niet zo groot geacht, aangezien hij niet over grote sprintkwaliteiten beschikt. Hij nam echter zelf het initiatief en liet zich in de lange sprint niet meer verrassen. Een prachtige prestatie van Thijs Fase, die de 125 km reed in 3.14 u. Van den Bunder tweede, Huijzen derde en Nieuwdorp vierde. Bram Geense en Wim Evertse eindigden niet bij de eerste tien. In de Ronde van Kloosterzande werd Wim Evertse zesde. In Hansweert won v.d. Bunder eh werden Evertse en Fase respectievelijk zesde en veertiende. Bram Geense reed in Stampersgat een uitstekende cours en een 4e prijs. Dinsdagavond heerste er dolle vreugde in huize Geense te Sint-Philipsland, toen moeder Geense telefonisch uit Axel vernam dat haar zoon het avond criterium had gewonnen. Ze had daar voor zowat alle café's in Axel moeten opbellen, maar bij het laatste telefoontje kon ze haar oren nauwelijks geloven: Bram eerste. Met nog zes ronden te rijden was hij ontsnapt met Adrie van Opdorp en Wim Jeremiasse. In de eind fase bleek Bram Geense de sterkste, wat hem een prachtige palm opleverde met de nodige andere prijzen. De mooie spurt werd prachtig beloond. Thijs Fase werd vijfde en Wim Evertse reed lek. Alles bij elkaar een buitengewoon mooie oogst van het Thoolse streek-wielerveld. De Zwaluw, Oud Vossemeer, met 246 duiven, vanaf Quivrain over 134 km., gelost 7.20, eerste duif 1228 m/min. 9.09.12 u., laatste prijswinnaar 1012 m/min. 9.32.30. D. Polderman 1, 6, 9, 12, 21, 43, 47, 49, 50, 52, 60, 64, 66. P. de Wilde 2, 7, 27, 37, 46, 53. C. Hommel 3. D. Lindhout 4, 33, 34, 48, 74, 76. S. Schetters 5, 22, 42, 57, 75.1. Berkey 8, 11, 15, 18, 31, 38. J. Potappel 10, 39, 65. A. Lindhout 13, 24. Jac. Vaders 14, 20, 51, 61, 73, 78. J. Kruf 16, 23, 41. R. Mosch 17, 55, 56, 67. A. van Daalen 19, 80. M. de Graaf 25, 26. B. Quist 28, 32, 35, 69, 81. M. Speyer 29, 58, 63, 72. A. Voormeulen 30, 54, 68, 79. L. Hoek 36, 70, J. Egberts 40. A. Douw 44. W. Burgers 45. Fr. Hommel 59. L. de Heer 62, P. van de Houten 77, 82. AKTUEEL 1858 In die tijd had Tholen het hoofd postkantoor van het eiland en daar was de heer B.Boom toen directeur van met als plaats vervanger C.J.N. Boom. Hulp kantoren waren er te Oud- Vossemeer, waar A. de Graaff Gzn kantoorhouder was, te Scherpenisse J. Luijk, te Sint Maartensdijk J. Noom en te Stavenisse mevr. E. van Oost-van Dijk. Brievengaarders waren J. Geluk te Tholen, I. Leune te Sint Annaland en A. Fase te Sint Philipsland. De eredienst(kerk) kreeg ook volledige vermelding in de Thoolse almanak van die tijd. Daarin lezen we dan ook dat het provinciaal kerkbestuur van de Ring Tholen bestond uit C. de Visser, gecommitteerde tot den «ontvang der vacatuurpenningen en questor," P.J. Burgerhout, scriba, beiden te Tholen. J. Steenberg te Sint Annaland praetor. M. Was te Sint Maartensdijk, C. Peters te Stavenisse, A. Wilod Versprille te Oud-Vossemeer. L. van Dalen te Sint Philipsland, H. van Strien Czn te Scherpenisse en een vakature in Poortvliet. Tholen-stad had twee kerk genootschappen, de hervormde en de rooms catholieke kerk. Ouderlingen in de hervormde kerk waren in 1858 de heren J. Stols, M.L. Lindhout, M.C. van Elsacker, C.J. de Vulder van Noorden, P. Andriessen en M.M. de Lange. Diakenen M. van der Stel, A. Stols, W. Boogaard en M.P. van Daalen. Kerkvoogden uit de kerkeraad J. Stols en M.C. van Elsacker, uit de raad J.L. Christiaanse, uit de gemeente A. van der Burght en C.J. de Vulder van Noorden. Adviserend lid Ds. C. de Visser. Het Rooms Katholiek kerk bestuur bestond uit L.A. van Gussenhoven pastoor en president, J.J.B. Jansen en M. Kooleen. Verder was er in Tholen een onder kerkauspiciën behorend armbestuur met H.A. Tacs als president, J.D. van Kalmthout, A. den Ouden en A. Rombouts. Even later was er ook de chr. af gescheidene gemeente met als ouderlingen D. van Hiele, P. van den Berge en als diakenen J.K. Lindhout en J.M. Greep. Van Oud-Vossemeer wordt verder nog alleen het rooms katholiek kerkbestuur vermeld met als pastoor en president A. van Endhoven en de kerk bestuurders M. Schuurbiers, Joh. Clarijs en J. Koekhoven. Het armbestuur bestond daar uit A. van Endhoven, president, Joh. Clarijs, J. Franse en C. van Treijen. GESCHIEDKUNDIGE HERINNERINGEN. 1 febr. 1855: De nieuwe benoemde werkbazen bij de vijf calamiteuze polders in het 3e polderarrondissement van Zeeland (Tholen) treden in hunne respectieve betrekkingen. 2 febr. 1683: De ingelanden dër ondergevloeide polders in Tholen verzoeken voor 7 jaren van alle lasten ontheven te zijn. Een drietal ondergevloeide polders van Poortvliet verzoeken van de Staten van Zeeland voor enige jaren vrijdom van lasten. 4 febr. 1666: Ds. Vincent Bolle tot predikant te Sint Philipsland beroepen. 4 febr. 1825: De stad Tholen door eenen watervloed deerlijk verwoest. 5 febr. 1573: Bij overlijden van Marinus Pieterzoon, wordt eene vicarij van ,t outaar der H. Maagd in de kerk te Poortvliet begeven aan Heer Mr. Antonis Stoops. 6 febr. 1732: Ds. Johannes van der Bel overleed als predikant bij de hervormde gemeente te Sint Annaland 7 febr. 1847: Oprigting eener commissie tot leniging van armoede en wering der bedelarij te Tholen. 9 febr. 1415: De koopers van Vossemeer verkrijgen bij hand vest van Hertog Willem van Beijeren uitbreiding van hunnen koop, in 1400 gesloten. 9 febr. 1415: Graaf Willem van Beijeren verklaart, bij handveste uit ,s Hage, het land van Vossemeer tot een onsterfelijk leen. 11 febr. 1854: Bij Z.M. besluit No 79 wordt toelating verleend tot het bestaan eener christelijke afgescheidene gemeente te Tholen. 12 febr. 1656: De Staten van Zeeland verlenen der stad Tholen een octrooi voor 7 jaren tot het heffen van vier groten per gemet in het eiland ter herstelling en bestrating van de wegen te land waarts. 13 febr. 1584: Baluw, schout en schepenen van Poortvliet heffen eene schatting ten behoeve van de krijgs-verdediging langs de Eendragt. 15 febr. 1816: Bij dispositie van Z.Exc. den Commissaris-generaal worden de herv. gemeenten van de eilanden Tholen en St. Philipsland tot de classis van Zierikzee gebragt. 16 febr. 1654: De vermaarde godgeleerde Balduinus Hunnius wordt geboren te Stavenisse. ZPC De Eendracht heeft sinds vorig jaar april voor de vier keer in Zwembad Gageldonk te Bergen op Zoom diploma A en B KNZB gezwommen. Ook nu werd er geen enkele kandidaat afge wezen, wat een bewijs is van het vakbekwame instructiekader. Zij werden in het zonnetje gezet door de nieuwe secretaris J. Niemantsverdriet uit Oud-Vossemeer en assistent chef badmeester Van Esch. Het pro deo werk dwingt ieders respect af gezien de resultaten. Volgens KZZB official mevr. Dieleman en chef badmeester Melsen staat De Eendracht op een hoog zwempeil, waard ooralle examenkandidaten 101 A en 81 B tot nu toe zijn geslaagd. Zaterdagmorgen passeerden 17 A kandidaten en 22 B kandidaten de streep na de beoordeling van mevr. J. Boets-Provoly, dhr. Van Esch en mevr. Dieleman. Secretaris Niemantsverdriet dankte de jury en het personeel en feliciteerde de geslaagden. A diploma: mevr. M.H. van Toledo, mevr. P. Koolen-Montens, mevr. De Bruyn-Dorpmans, Johan Slager, Kees Schot, Bob Kardoes, Caroline Jansen, Pieter Potappel en uit Sint Annaland Maria Verhoef, Marinus Scherpenisse, meten uw keuken op plannen 'n voorstel monteren alles kompleet inklusief apparatuur en staan ook daarna nog tot uw beschikking. aanbouwkeukens Gerrit Kleinveld, Marinus Moerland, Aart Heijboer, Wilhelmina Mosselman en Peter van Poortvliet. B diploma: Watherus v.d. Boom, J. Deurloo, J. Kooien, Simon v.d. Velde, Yvette Hage, Hendrik Capelle, Leendert van Vossen, Wilmar Hoffman, Hendrika Schot, Leonardus Havermans, Matthea Geilings, Johanna van Dijke, Margot Biesheuvel, Maria Roggeband en uit Sint Annaland Lena Westdorp, Pieter van Popering, Abradina Westdorp, Aart van Vossen, Willem Ligtendag, Wilhelmina van Dijke, Johannes Quist, Susan Ferchow. ZPC De Eendracht organiseert zaterdag 14 augustus om half vier in Gageldonk een recreatieve trainingsontmoeting met andere verenigingen. Het Thoolse zwembad is dermate druk bezet dat hiervoor geen ruimte te vinden was, wat De Eendracht betreurt omdat men nu extra kosten moet maken. Zaterdag 12 juni wordt op het terrein van Tholense Boys een wedstrijd gevoetbald tussen vertegenwoordigde KNVB-elftallen Noord-Brabant en Zeeland. Tussen Brabant en Zeeland is er dit samenstellingsverschil, dat de Noordbrabantse afdeiling alleen uit het zaterdagvoetbal selecteert, de Zeeuwse afdeling uit zaterdag én zondagspelers. De wedstrijd begint om drie uur. Voor de Brabantse selectie zijn uitgenodigd: G. de Volder van Beatrix uit Den Bosch, R. v.d. Linden van DSE, P. van Osta en F.Broeren van DVO uit Roosendaal, A. v.d. Giesen van Kogel vangers uit Willemstad, A.Simons en R.Simons van Olympia uit Dongen, S.Noordijke, J.Oudesluijs en W.Oude- sluijs van SPS te Poortvliet, R.Verpalen en F.Lijmbach van Rozenoord Bergen Op Zoom, C.Smits van Sportclub Sta venisse, Jan van der Vlies en Ccr van Houdt van Tholense Boys. Het wordt voor de Brabantse formatie een zware opgave. Het Zeeuwse elftal speelde al tegen WHS (het Brabantse ook), RBC, RWDM (België) en Roda JC. Brabant won inmiddels van de afdeling Nijmegen en speelde gelijk tegen tweede klasser WHS. Het Zeeuwse elftal verloor in een oefenwedstrijd met 2-1 van de Meeuwen, ook een Tweede Klas ser uit Zoutelande. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43*68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Aan de O. Elsemanschool te Bergen op Zoom slaagden voor het diploma primaire opleiding dameskappen de dames W.C. Quist, Tholen en H.J.C. Struyk, Stavenisse; de heren A.C.W. Zwagemaker en P.M. van Ast uit St. Maartensdijk. Op de te Bergen op Zoom gehouden examens Stenografie Machine- schrijven slaagden onderstaande personen voor hun Diploma Stenografie Nederlands: uit Tholen: mej. M.C. Loof, mevr. C.C. Meerman-Polderman, mevr. B.M. Priem-Goedegebuure, mevr. T.C. van Weele-Westerweele. Voor het Diploma Machineschrijven slaagden: uit Oud-Vossemeer: de dames J. Duine, J.F. Voortman; de heren A.B. Aamoudse, A.J. Aarnoudse; uit Poortvliet: mej. J. Vroegop, de heren J. Heijboer, M.A. Jansens; uit Stavenisse: mej. A. de Ruiter en de heer P. Priem; uit Tholen: de dames A. van Belzen, T.P. Deurloo, C.A. Zwaai; uit St. Annaland: de heer A. Fase. Allen werden opgeleid door typeschool Koetsdijk uit Oudenbosch. FOUNDATIONS - LINGERIE - BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM „DE ZAAK MET DE RODE PUI advertentie IM Sint Annaland: Streekmuseum „De Meestoof', tentoonstelling: „de Smalstad, Jacoba van Beieren", 15-17 u. behalve zo en ma. Bergen op Zoom: t/m 14 juni: 2 tentoonstellingen Ned. kunstst. „kleurvelden" en „het gekon- strueerde beeld", dag. 14-17 u. Markiezenhof t/m 21 juni: „met open oog op de uitkijk", abstraktie in Ned. (1946-1950), dag. 14-17 u. bovengalerij Markiezen hof Gert had gedurende deze enkele weken zo goed als mogelijk was de honneurs waargenomen en bracht verslag uit. Ze dronken die ochtend samen koffie. Je probeert je levensweg zo goed mogelijk uit te stippelen, niet? Jarenlang gaat het ongeveer, zoals het in je bedoeling lag en dan komt er plotseling een kink in de kabel. Weet je, wat wij vaak vergeten in ons leven, Gert? De stelpost. Waarmee je het min of meer kunt verrekenen. Als we een bestek doornemen, we lezen de voorwaarden en we bekijken de tekeningen, maken we een calculatie aan de hand van de tarieven enerzijds en de mogelijkheden, die we in ons bedrijf hebben anderzijds. Uiteindelijk kom je dan aan een totaal bedrag. Maar... je moet rekening houden met onvoorziene omstandig heden en daarom neemt men in het bestek een stelpost op, terwijl je bovendien in je totaalbedrag ook nog zo'n reservesom bijtelt, om het risico zoveel mogelijk uit te sluiten. Zodoende zijn we ontzettend ver standige mensen, als het om materiële zaken gaat, doch dat we in ons leven plotseling op een tweesprong komen te staan, daar houden we nauwelijks rekening mee. Dat zie je alweer aan mij. Ja, jong... ik zal vandaag of morgen maar eens beginnen met mijn eigen stelpost... Daar dacht Gert Treep zaterdagsmiddags aan, nadat hij een lang onderhoud had gehad met de beide dochters van Kees Matsers. Want vrijdagsavonds lag er een brieije bij hem thuis, waarin hij uitgenodigd werd om tien uur de volgende morgen op zijn kantoor te komen, omdat de dochters hem over een belangrijke zaak wilden spreken. Tijdens dit gesprek schoot hem de woorden van de oude Kees in zijn gedachten: ik heb de stelpost vergeten. Dat er zich opeens een omstandigheid zou voordoen, waarbij ditmaal hij zelf voor een beslissing, een heel moeilijke, zou komen te staan. Niet ingecalculeerd, zou baas Kees zeggen. Mevrouw van der Velde, oudste dochter Jopie, voerde het woord. „De kwestie is... vaders bedrijf was aanvankelijk een éénmanszaak, later een naamloze vennootschap en sinds kort een besloten vennootschap. Je weet. Gert, hoe de financiële situatie in ons bedrijf is; Vader had zestig procent van de aandelen, oom Bas, vaders broer dus, heeft veertig procent. Toen vader indertijd begon, had hij niet veel geld, maar dat was niet erg, want hij deed het rustig aan. Evenwel, als het goed gaat, groeit een bedrijf als dit ontzettend snel. Vergeet niet, dat de bouwwereld na de oorlog bijna alles mee had: er moesten huizen komen. Veel huizen. Vader kreeg de gelegenheid ze op té bouwen, steeds meer, zodat het hem enigszins uit de hand liep. Hij kon grote objecten krijgen, maar de nodige financiën ontbraken. Toen is oom Bas bij gesprongen. Hij had immers voldoende geld? Het bedrijf van vader werd een n.v., waarin oom Bas voor veertig procent participieerde. Nu is oom Bas al die jaren erg gemakkelijk geweest, dat weet je zelf ook wel. Als hij ieder jaar maar rente zag van zijn geld en meedeelde in de winst op basis twee-vijfde, was hij al lang tevreden. Kun je me volgen, Gert?" „Zeker, mevrouw. Maar ik begrijp nog niet, waar u naar toe wilt." „Dat hoor je nu. Indertijd was je verloofd met Lydia, de dochter van oom Bas. Dat is toch uitgeraakt. Ik heb wel het een en ander over de oorzaak vernomen, maar per slot van rekening had ik er niets mee te maken, dus het interesseerde me in zoverre, dat ik het sneu voor jou vond. Later, toen Lydia met de baron getrouwd was, begon ik meer te begrijpen. Maar om op de zaak in kwestie terug te komen... oom Bas, waarschijnlijk geschrokken döor het plotselinge overlijden van vader, stopt 1 januari met de leiding van zijn bedrijven. Hij heeft in Frankrijk een huis gekocht en gaat daar rentenieren. De dokter heeft hem ge waarschuwd het wat kalmer aan te doen, zodat oom Bas een radikaal besluit nam, waarin ik hem overigens geen ongelijk kan geven. Maar... en nu komt het... oom Bas heeft de aandelen, die hij in ons bedrijf heeft zitten, overgedaan aan Lydia. Van de week heeft zij haar opwachting bij ons gemaakt. Je weet, dat ze gaat scheiden van de baron? Ja? O, dat is je dus al bekend. Goed... ze heeft ons min of meer een ultimatum gesteld, waarmee we lelijk in onze maag zitten. Ze wil de aandelen kwijt. Met andere woorden: ze wil geld. We weten nog steeds niet precies, hoe de financiële toestand van ons bedrijf zal zijn, als de successierechten betaald zijn, maar meneer Van Tijnen heeft al becijferd, dat er in dit geval - er is nog een alternatief, maar daarover straks meer - slechts één mogelijkheid is om Lydia haar geld terug te geven. Dat is het opnemen van een groot bankcrediet. Ik heb al telefonisch kontakt gehad met twee daarvoor in aanmerking komende bankinstellingen, maar ze zijn ietwat huiverig, omdat er een nieuwe, jonge directeur hier zit, van wie ze in feite niets weten. Ze willen eerst een uitgebreid onderzoek naar de liquiditeit van ons bedrijf. Ik maak me vast geen zorgen over de uitslag van dit onderzoek, maar je weet, dat kan een paar maanden duren en Lydia heeft een termijn vast gesteld: Eén januari is ze voor veertig procent eigenaresse van ons bedrijf en dan wil ze binnen de kortst mogelijke tijd geld. Dat was in eerste instantie niet uit haar hoofd te praten. Ik heb oom Bas benaderd, maar die lacht er om en probeert me te sussen, door te beweren, dat het zo'n vaart niet zal lopen. Verder wil hij er zich niet mee bemoeien; hij gaat een dezer dagen al naar Frankrijk, dus van die kant behoeven ze waarschijnlijk niet op bemiddeling te rekenen." De vrouw zuchtte diep. „Zo staan de zaken er op dit moment voor. Ik kan er nog aan toevoegen, dat meneer Van Tijnen maandagmorgen hier komt. Dan krijg je preciese cijfers over de financiële positie van ons bedrijf. En moeten jullie samen maar een berekening maken om uit te zoeken hoeveel baar geld er eventueel beschikbaar is om de aan delen van Lydia over te nemen. Ik vrees echter, dat nauwelijks de helft beschikbaar is. Alles is Overigens al ruwweg getaxeerd, voornamelijk met het oog op de te betalen successierechten en hoewel het totaal bedrag nog niet zuiver bekend is, kunnen we het schatten op ongeveer twee miljoen. Reken zelf maar uit, hoeveel veertig procent daarvan is."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5