Uniek hijsrad in Tholen Open ruimte eist dorpen met ruggegraat Opening trimbaan luidt zaterdag actie Sport Real op Tholen in Landbouwschap over welstands commissies 550 streekbewoners betalen 72 gulden teveel DEZE WEEK Ruggegraat Inspraakgroep Tholen Verstedeiijkingsnota NAKS DAG V.D. Bos en de Jager op pad met Aantjes Donderdag 10 juni 1976 32<^ jaafganp no. 29 Dorpen van 4000 inwoners Leefbare dorpsgemeenschappen Openbaar vervoer Draagvlak verschraalt Rijwiel-avonddriedaagse 16, 17, 18 juni in Tholen C<-V Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblud. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver- tent lepr ijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 Incl. btw. contant, op rekening 5,75 Incl. btw. Hoofckedacteur - uitgever G. Heljboer. Ook in onze contreien heeft zich een aantal streekbewoners willen buigen over de verstedelingsnota, waarin de plannen van de rijksoverheid met betrekking tot de toekomstige ruimte lijke ordening zijn neergelegd. Doel daarvan is in wezen de uitholling van de stad stop te zetten en daarnaast de open ruimte te bewaren. Nu kan een rijks overheid behoorlijk wat bijsturen, het kan vrijwel nimmer dwang uitoefenen, want daarmee wordt het tegenoverge stelde bereikt. Als men als het ware wil dwingen, dat de stad z'n hommage be houdt, dan ziet men een vlucht naar het platteland van intellect en werkgelegen heid. Het ligt dus voor de hand de zaken om te draaien. Tot die conclusie zijn in feite degenen gekomen die zich in onze contreien hebben willen buigen over de verstedeiijkingsnota. Het doel wordt niet bereikt door een afremming of ont volking van het platteland, maar juist door het handhaven, het stimuleren van dorpen met ruggegraat. Met zo'n basis is er perspectief voor de stad. Dat klinkt wat onwezenlijk, maar in de praktijk heeft zich dat als het juiste fundament waargemaakt. Als hetgeen - om maar een voorbeeld te noemen - aan intellect en ondernemersgeest op Stavenisse geboren ook in Stavenisse zou ont plooien. zou men zich qua kader met een veel groter aantal kunnen meten dan een viervoudig bevolkingsareaal. Het feit echter dat Stavenisse leefbaar is, stimuleert een Rotterdam. Ter plekke zijn er immers geen ontwikke lingsmogelijkheden en het gevolg daarvan is dat men zijn heil zoekt in de grotere centra. Zodra men echter kunstmatig zo'n bron laat opdrogen, valt de stimulans weg voor die verstede lijking. Het behoud van de stad is dus niet de ondermijning van het platteland, maar juist de stimulering daarvan. Een platteland met ruggegraat betekent een impuls voor de steden. Als men kunst matig het tegendeel poogt te verwezen lijken, slacht men de kip die de eieren legt. De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft tot zijn spijt geconstateerd dat in bepaalde gevallen opnieuw moeilijkheden zijn ontstaan tengevolge van de eisen die door de wel standscommissies worden gesteld. De bouwkosten van agrarische bedrijfs gebouwen vertonen daardoor een enorme stijging, zonder dat daar enig rendement tegenover staat. De raad besloot tegen een dergelijk onverant woorde gang van zaken krachtig stelling te nemen. In eerste instantie werd een bespreking aangevraagd met het bestuur van de vereniging van Neder landse gemeenten om te trachten in goed over leg tot een redelij-e oplossing te komen. Met voldoening werd gecon stateerd dat met betrekking tot de be zwaren tegen bestemmingsplan Goris- hoek bij Scherpenisse inmiddels zoda nige aanvaardbare regelingen zijn getroffen, dat de bezwaren konden worden ingetrokken. De raad, onder voorzitterschap van dhr. G.J. de Jager uit Anna-Jacobapolder, wijdde ook een eerste bespreking aan de interim nota landinrichting. Met het oog op de a.s. bietencampagne werd besloten bij G.S. nogmaals een verzoek in te dienen om ontheffing te krijgen van het wegenverkeersreglement voor 6-rijige bietenrooimachines die breder zijn dan 3.50 meter. Niemand betaalt graag belasting, maar op Tholen en Sint Philipsland zijn er nog zo'n 550 alleenwonenden die 72 gulden zuiveringslasten over 1976 teveel willen betalen. Zij hebben namelijk bij het waterschap Tholen nog geen verzoek ingediend om maar 1 i.e. (inwoner equivalent) te betalen in plaats van drie. Een i.e. is 36 gulden, dus als men niet reageert, moet men als alleen wonende 108 in plaats van 36 gulden betalen: 72 gulden teveel. Het lagere tarief is voor 1976 voor het eerst in het leven geroepen omdat een alleenwonende minder water verbruikt en daardoor minder vervuilt dan een gezin. Een billijkere regeling dus, maar de wet schrijft wel voor, dat elke alleen wonende schriftelijk om die ver minderde aanslag verzoekt. Van de naar schatting 900 alleen wonenden op Tholen en Sint-Philipsland hebben nog maar 350 mensen gereageerd op twee advertenties van het waterschap. De andere 550 alleenwonenden kunnen nog een verzoek indienen voor vermindering bij het waterschap Tholen te Sint- Maartensdijk. Met een eenvoudig briefje met 55 cent postzegel, houdt u 72 gulden in uw portemonnee. Bemhard van Oost in Tholen is er trots op, dat hij naar z'n beste weten de enige particulier in Nederland is die een hijsrad heeft. Zover zjjn informaties strekken is hy even rijk als prinses Beatrix en prins Claus, die een hijsrad hebben- in hun kasteel Drakensteyn. Verder is er nog een hijsrad in slot Loevesteijn en in een molen in Friesland. Aan het hijsrad in het monumentale pand Botermarkt 13 gingen vroeger bij de firma Cense de grutterswaren van beneden naar boven en omgekeerd. Nu hangt er een antieke wieg aan het rad, dat dhr. Van Oost als uitgangspunt heeft gekozen voor zijn boetiek het Hijsrad, waar antiek, natuur, kunst en moderne kunst het decor vormen voor kinderkleding en vrijetijdskleding. In de wetenschap dat de prijzen van sterke drank binnenkort zouden worden vrijgegeven, nam Bernhard van Oost begin 1974 de slijterij/notenbar over van dhr. Van der Bruggen. Tijdens de drankenoorlog werd er wel een enorme omzet gehaald, maar de winst was gering, zodat de economische noodzaak aanwezig was om wat nieuws te beginnen. Slijterij en notenbar bleven de basis, maar daarnaast begon dhr. van Oost met de Prijsbreker, een cash en carry bedrijf in levensmiddelen. Dit werd een groot succes vanwege de con currerende prijzen. Een vertegenwoordiger introduceerde overhemden, maar toen de presentatie van de levensmiddelen in het gedrang dreigde te komen, moest hiervoor een aparte ruimte geschapen worden. Dat werd de zolder, die met veel hout, natuursteen, planten, antiek en kunst tot een recreatieve ruimte werd om getoverd. Dankbaar werd gebruik gemaakt van de oude balken, de schoorsteen en het hijsrad, maar er is bijvoorbeeld ook een blaasbalg te vinden. Er is ook een zitje gemaakt om rustig koffie of een frisdrank te kunnen drinken. In het hout zijn overal sier- spijkers te vinden. De ramen zijn vervangen door Oud Hollandse ramen met veel ruitjes. In de boetiek zijn ook kleedhokjes. De totale verkoopruimte is uitgebreid tot 270 m2 en binnenkort heeft Bernhard van Oost zes man personeel. Behalve in de slijterij en notenbar specialiseert hij zich niet in de andere artikelen. Dhr. van Oost zoekt het dan ook voornamelijk in de goed kopere kinderkleding en vrijetijds kleding met daarnaast toiletartikelen en souvenirs omdat hij daarvoor een markt ziet. Het succes van de kledingverkoop in de Prijsbreker bewees dat reeds. Dhr. Van Oost vindt dat Tholen als historisch stadje met monumentale panden, zeedijken en water evenveel heeft te bieden als Veere en daardoor even goed veel mensen kan trekken. Hij zegt zijn grote omzet te danken te hebben aan mensen die voorheen in Bergen op Zoom kochten. Dhr. van Oost onderstreept dat met de bewering dat de omzetten bij zijn overbuurman Spar supermarkt Quist en bakkerij J.J. van Oost niet gedaald zijn. Bernhard van Oost hield op Hemel vaartsdag reeds een open huis voor zijn relaties en opent dinsdagmorgen a.s. boetiek het Hijsrad. Zelf heeft hij de organisatie en leiding van de verschillende onderdelen in handen, maar veel laat hij over aan zijn gast vrouwen, zoals hij zijn personeel met nadruk noemt. „Er wordt hier namelijk niet verkocht, maar gekocht", aldus Bernard van Oost, die met zijn nieuwste aanwinst het monumentale pand aan de Botermarkt nu optimaal benut. Woningbouw is niet bij machte een verantwoorde leeftijdsopbouw te krygen op Tholen en Sint-Philipsland. Sociaal- economische en sociaal-culturele voorzieningen zetten meer zoden aan de dijk en spelen een belangrijke rol bij de leefbaarheid van onze streek. Die conclusie trok woensdagavond dhr. P.J.Joosse uit Tholen op de laatste bijeenkomst van de gespreksgroep Tholen in het kader van de inspraak bij de verstedeiijkingsnota. Aan de hand van bevolkingscijfers van 1971 tot 1976 was duidelijk dat de groei gedurende vijf jaar in Tholen (23%) en Sint-Maartensdijk (8%) was gecon centreerd en wat leeftijd betreft voor namelijk in de categorie 20-34 jaar (12%).De totale groei van de gemeente Tholen was in die periode 6%. De toename van jonge gezinnen heeft echter niet geleid tot een toename van het geboortecijfer, dat van 295 in 1967 daalde tot 275 in 1975. Als die jonge gezinnen er niet meer zouden komen door beperking van de woningbouw zou het geboortecijfer in enorme mate zakken. Door geboortebeperking en een langere levensduur vanwege de medische wetenschap zou de vergrijzing toenemen, aldus dhr. Joosse, die vond dat Sint-Philipsland er in dit verband tamelijk beroerd aan toe is. Dhr. Th.Aarnoudse wilde graag weten in welke mate de groei van Tholen en Sint- Maartensdijk ten koste van de andere kernen is gegaan. Daarvoor zou men de binnenverhuizingen moeten bekijken, maar dat vergt een omvangrijk onder zoek. Gespreksleider drs. K.M.Meulmeester uit Sint-Philipsland concludeerde dat de grote angst op Tholen en Sint-Philips land is, dat er bij de uitvoering van de Verstedeiijkingsnota van de regering niet voldaan kan worden aan de hand having van de leefbaarneid. Een werkgroep uit Scherpenisse bestaande uit de heren A.L.G. van Doorn, M.C.Hage, H.Sauer en J.Versluijs, was na een nadere studie van de Verstedeiijkingsnota tot een stellingname gekomen, die de algehele instemming van de gespre-sgroep kreeg. Men vond dat de regering teveel het accent legt op de groei van de grote stadsgewesten. Het zwaartepunt dient eerder te liggen op afremming van de bevolkingsgroei en het meer leefbaar maken van deze grote stedelijke gebie den. Teneinde de bevolkingsgroei in de toekomst op te vangen, zal aan kleine gemeenten een grotere verantwoor- deljkheid en meer armslag gegeven moeten worden. Het werkgelegenheids programma zal hieraan aangepast dienen te worden. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat de leefbaarheid van het platteland gehandhaafd blijft. Bij de behandeling van de verstedeiijkingsnota zal ook de nota landelijke gebieden behandeld moeten worden. Terwille van de leefbaarheid van het platteland wordt de afremming van de groei der woonkernen in de open ruimte (o.a. Tholen en Sint-Philipsland) die een inwonertal van 1000 tot 4000 hebben afgewezen. Voor deze dorpen kan niet alleen volstaan worden met de natuur lijke aanwas. Er is ook een zekere verschuiving naar de stad naar het dorp aanvaardbaar en zelfs noodzakelijk, zolang het zielental niet is gestegen tot ongeveer 4000. Het accent dient te liggen op de kleinste woonkernen, die het meest bedreigd worden door wijzi ging van de bevolkingspyramide: ver mindering van het aantal jongeren. De werkgroep verzet zich tegen de ge dachte bepaalde groeikernen te sti muleren als bijvoorbeeld Zierikzee en de overige kernen met 1000-4000 inwoners te laten wat ze zijn, afgezien van een zekere natuurlijke aanwas. Dan blijven deze kernen niet wat ze zijn, nee ze zullen verarmen, als het beginsel der Verstedeiijkingsnota wordt gevolgd. De open ruimte eist dorpen met rugge graat, geen woongemeenschappen met kleinstedelijke allures. Er is geen sprake van, dat hierdoor de open ruimte wezenlijk wordt aangetast, aldus de werkgroep Scherpenisse, die ook nog een nota fabriceerde inzake MMB Wethouder van sportzaken Moerland start zaterdagmiddag om twee uur met de opening van de trimbaan in Sint-Maartensdijk de actie Sport Real op Tholen. In dit Olympisch Jaar wordt iedereen in de gelegenheid gesteld om aan gezonde en plezierige lichamelijke activiteiten deel te nemen onder het motto „Spieren willen welles wat". Het plaatselijk actie comité Sport Real Tholen bestaat uit wethouder Moerland, ambtenaar van sportzaken P. v.d. Vlies, dhr. P. Roggeband (Eendrachtrijders Oud-Vossemeer), H. Bocxe (sportinstructeur Haestinge Sint- Maartensdijk) en F.A.P.M. Bakx (voor zitter NAKS Sint-Maartensdijk). De bedoeling is, dit comité met nog enkele inwoners uit andere kernen uit te breiden. Het comité krijgt een materialenpakket dat tijdens allerlei activiteiten op een toernooi door de gemeente wordt ingezet. Er zit een volleybal in, een voetbal, een hockeyset, jeu de boule, een set plastic ballen, een 'scoop, badmintonrackets, enz. Er kunnen verder activiteiten ge organiseerd worden als een open voetbaltoernooi, wandeltochten, een mini jeugddag, openluchtdemonstraties gymnastiek, toeristenweek met diverse evenementen, fietstochten, toeristische dag, voetbalwedstrijd voor niet-- voet bal Iers, open tafeltennis evene menten, open avonden in gymnastiek lokalen, enz. Nadere mededelingen over activiteiten op Tholen zullen volgen. De opening van de trimbaan en start van de actie Sport Real is een onderdeel van de NAKS-dag, die de gelijknamige sportvereniging zaterdag in Sint- Maartensdijk organiseert. Direct na de opening van de trimbaan om twee uur start een trimwedstrijd aarbij de drie besten een beker krijgen. Om tien uur start reeds een volleybal toernooi voor heren le en 2e klasse, dames 2e klasse en recreatieve klasse. In de laatste categorie doet Thovo Sint- Maartensdijk en De Flippers Sint- Philipsland mee. Naast drie andere ploegen. Bij de dames vanzelfsprekend Veronica Sint-Maartensdijk, evenals bij de heren 2e klasse (zelfs twee ploegen). In de heren le klasse geen enkele streekclub, daar Amigos Oud- Vossemeer wegens de kermis verstek laat gaan. Andere deelnemende volleybalverenigingen zijn DSV Dinteloord,Voorwaarts Axel, Jeveo Hoogerheide, Diomedon Steenbergen, Sic Pugno Bergen op Zoom, Ovisa Goes, Asterix Bergen op Zoom, PCV Putte en Olympus Halsteren. Korfballiefhebbers kunnen vanaf elf uur genieten van de verrichtingen van Emergo Sint-Maartensdijk, Kieviten Fijnaart, Luctor Terneuzen, Swift Middelburg, Vios Willemstad, Volharding Yerseke, en Zaamslag. Er wordt gespeeld door senioren, adspiranten A en B en pupillen A en B. Om half vijf is er een demonstratie van de landelijke eerste klas clubs Swift Middelburg en GKV Dordrecht. dorpsgrootten met bestaande en nog wenselijke voorzieningen als basis voor leefbare dorpsgemeenschappen. Daarin wordt o.a. gesteld dat dorpen met 1000- 1500 inwoners een arts, wijkverpleeg ster, politieman en een gelegenheid voor zwemonderwijs dienen te hebben. Dorpen van ongeveer 4000 inwoners een zwembad, sporthal en een groter gebouw voor culturele doeleinden. Per 750 inwoners ook een sportveld. Het openbaar vervoer vormde ook een belangrijk onderwerp in de Thoolse gespreksgroep. Dhr. J.v.d.Reydt had zijn twijfels over de mogelijkheid het openbaar vervoer te kunnen verbeteren. Hij dacht aan kle:-ne busjes en taxi's, maar loonkosten zullen altijd de belangrijkste factor blijven. Om regio nale achterstanden te verminderen en weg te nemen is dat vervoer toch van belang, o.a. bijvoorbeeld voor streek bewoners die op zaterdag of ,s avonds studeren en geen eigen auto hebben. Om een redelijke compensatie voor het niet benutten van de mogelijkheden van openbaar vervoer in de stad te krijgen, dacht de heer Van de Reydt aan belas tingfaciliteiten. Dhr. Aarnoudse meende in dit verband dat het rijk dan ook de ziekenhuisbus zou moeten subsi diëren. Dhr. J. de Bres wilde in de landelijke gebieden ook milieu-vriendelijke indus trie om de achterstanden op sociaal- economisch en sociaal-cultureel gebied te verkleinen, want anders krijg je slaapdorpen. De pendel kwam in dit verband ook aan bod. Dhr. H.Venekamp meende dat de pendelaars de afstand er graag voor over hebben omdat ze de reisuren betaald krijgen. Dhr. Aarnoudse zou toch wel graag dichter bij huis werk hebben, maar er is geen alternatief. Hij beschouwt de pendel als een noodzakelijk kwaad en doet het niet vanwege de betaling van de reisuren. Dhr. Aarnoudse noemde het wegtrekken van jongeren met een hogere opleiding een ernstige zaak. Dat heeft gevolgen voor de opbouw van de bevolking omdat de onderlaag achter blijft. Op de lagere scholen is dat nu al merkbaar, aldus de heer Aarnoudse. Ook burgemeester J.E. van Boeijen noemde het wegtrekken van jongeren en kader de dood in de pot; het draagvlak verschraalt. Er dient voldoende werkge legenheid te zijn binnen een aanvaard bare afstand, berekend in openbaar- vervoer-minuten. Dan is Bergen Op Zoom/Roosendaal wel aanvaardbaar, maar Rotterdam niet. Deze laatste bijeenkomst in het gemeentehuis te Tholen werd bijge woond door twee ambtenaren van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, die in elke provincie een plaats uitkiezen. Tholen sloeg wat opkomst betreft het beste figuur in Zeeland met op de vier bijeenkomsten 16, 12, 12 en 11 aanwezigen, tegenover Vlissingen bijvoorbeeld de voorlaatste keer 5, Zierikzee 6 en Goes 9. Eind augustus/begin september worder de bevindingen van de gespreksgroep Tholen over de Verstedeiijkingsnota voorgelegd aan de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, die voor Zeeland Goes als centraal punt heeft gekozen. De heren v.d. Reydt, de Bres en Joosse zullen zonodig een toelichting geven op het schriftelijk stuk. Tenslotte sprak voorzitter Meulmeester een dank woord tot secretaris J.H.Groeneweg van de Stichting Zeeland en gerrfeentebode A.H.Goedegebuure, die nog een pre sentje kreeg. Bevolkingsoverzicht PlaatS\ Tholen Pvl Scherp St.Md Stav St. An 31 Oud-V Totaal 1 +890 43 26 +256 36 11 +999 Verschil '71-76 aantal +23 3 2 8 —3 Leeftijdsopbouw gemeente Tholen Leeftijd 0-4 5-19 20-34 3549 50-64 65-85+ Verschil '72-75 aantal 1 +204 +407 48 3 +121 0 5 +12 2 0 5 Dorpen moeten ruggegraat houden Nog teveel werkelozen 550 streekbewoners betalen teveel zuiveringslasten De boer wel in tel Uniek hijsrad in Tholen Thijs Fase Zeeuws wieler kampioen en zege Bram Geense Zwemdiploma's in Gageldonk Er komen straks een reeks ge slaagden Een laatste malse oester ZLM'ers in Oostenrijk De Eendrachtcup bleef boelen Schakers zetten beste dame voor Gas-ontploffing in Oud- Vossemeer Zaterdag opening Smerdiekse trimbaan Brabants en Zeeuws elftal in Tholen ZEG NOOIT, WIEN GE IETS TOEVERTROUWT: DIE ZAAK BLUVE ONDER ONS DE MINSTE DRUK TOCH PERST ALREEDS HET WATER UIT DE SPONS. Dit nummer bestaat uit 12 paginal. Geboortecijfer gemeente Tholen 1967 295 1968 323 1969 314 1970 299 1971 288 1972 299 1973 307 1974 278 1975 275 Verdeling leeftijdsopbouw Percentagegewijze verdeling van de leeftijdscategoriën over de gehele bevol king 1-1-72 vergeleken met 1-1-75. leeftijd 1972 1975 verschil 0-14 9.3 8.9 —0.4 5-19 24.6 24.6 0 20-34 20 21.5 +1.5 3549 15.5 15.1 —0.4 5064 15.9 15.2 —0.7 65-85+ 14.6 14.7 +0.1 Bevolkingsteruggang Sint-Philipsland 1970- 100 1972 - 98.8 1974 - 97.5 1971 - 99 1973 - 97.9 1975 - 97.4 Wielertourclub De Fuik organiseert 16, 17, 18 juni vanuit hotel Zeeland in Tholen een rijwiel-avonddriedaagse. Doel is het recreatieve fietsen op Tholen te bevorderen, zodat het inschrijfgeld zo laag mogelijk is gehouden. Men krijgt bovendien een herinnering. De start is elke avond om kwart voor zeven. Drie verenigingen of scholen die het grootste aantal deelnemers inschrijvers krijgen een extra herinnering. De routes van elke 25 km. worden begeleid door een voorwagen, volgwagen en EHBO- wagen. De routes zijn in overleg met de rijkspolitie samengesteld en gecontroleerd. Voor degenen, jong en oud, die een van de drie avonden niet aanwezig kunnen zijn, wordt woensdagmiddag 16 juni om twee uur een inhaalroute gereden vanaf hotel Zeeland in Tholen. Gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen en raads- en statenlid G.J. de Jager ui?- Anna Jacobapolder gaan morgen op pad met mr. W. Aantjes, fractie voorzitter van de ARP in de Tweede Kamer. Zij maken deel uit van een groot gezelschap anti revolutionairen die vrijdag 11 juni een werkbezoek brengen aan onze provincie. Ook gemeente secretaris A. Verbree uit Sint- Philipsland, secretaris van de pro vinciale ARP, is daarbij aanwezig. Gesprekspunten zijn o.a. de Ooster- schelde, vaste oeververbinding Wester- schelde en de planologische problemen bij en van de industrialisatie. Aantjes, Van den Bos en De Jager brengen o.a. een bezoek aan een veeteeltbedrijf in Grijpskerke en aan het gemeentebestuur van Middelburg. Voor de statencentrale Tholen/Sint-Philips- land is er ,s avonds om acht uur in de Prins van Oranje te Goes een openbare bijeenkomst met o.a. ARP-voorzitter H.A. de Boer en kamerlid M.W. Schakel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1