Via drie verschillende standpunten ging bestemmingsplan de mist in P. Nieuwenhuijzen winnaar sneldamtoernooi in Tholen SRV& HEINEKEN Ievers mode boetiek^ Farce Majeur: "Ik zie het niet meer zitten, ik kan er niet meer bij .-5K? NIEUWE AANNEMER VOOR TWEEDE THOOLSE DIJKVERSTERKINGEN In raad Sint-Philipsland: Boeren tegen minimum inkomen Commissie openbare werken over Ten Ankerweg Tholen Donderdag 3 juni 1976 EENDRACHTBODE Geen voldoende waarborgen Ik zag het niet zitten Vreemd stuk Onduidelijkheid ten top Geen machtswoord Wel rehabilitatie Minderheid Even in de hoek staan LADY 5 „Geven en nemen" gold woensdagavond niet voor het Sint-Phillpslands gemeentebestuur. Niemand bleek bereid tot een gift en daardoor werd het van a tot z nemen. Het minst constructief was de benadering, laat staan toenadering bij behandeling van het bestemmingsplan ,J)e Luijster". Er is weliswaar al een paar jaar zo nu en dan over deze gemeentelijke uitbreiding van gedachten gewisseld, maar nu het puntje bij het paaltje moest worden gezet, liet de raadsmeerderheid verstek gaan. Zonder dat het Urker Visserskoor al in JDe Wimpel" was verschenen zong de Sint- Philipslandse raad een drie-onstemmig gezang. De valse noten voerden de boventoon. Daarom werd het tenslotte een dissonant. Terugkerend van het Urker volume tot de schrille tonen van het Sint- Philipsland gemeentebestuur bleek vooral het bestemmingsplan „de Luister" het grote agenda-opstakel. De laatste maandvergaderingen komen er nogal eens meerderheidsvoorstellen van B. en W. aan de orde, maar in dit geval kon de verdeeldheid moeilijk groter zijn: de raadsvoorzitter hield zich begrijpelijk aan het nu vaststellen van dat uitbreidingsplan. Waarvoor zet je het anders op stapel, zo zal burgemeester Van den Berg hebben gedacht. De grootste minderheid vormde wethouder A. A. Rijstenbil, die van oordeel was dat er op dit moment nog helemaal geen gemeentelijke nieuwbouw-uitbreiding nodig is, maar dat men beter de oude dorpskern kan saneren, c.q. rehabiliteren. Tenslotte was er dan ook nog wethouder L. Walpot, die toch de uiteindelijke hoofdmoot vormde, welke deze avond een poging deed om enerzijds zijn collega wethouder aan te vallen, dat hij zo dwars lag door van geen uitbreiding te willen weten, maar anderszijds toch ook de raadsvoorzitter afviel, omdat hij voortshands uitstel wenste van vaststelling „De Luister." Om het verslagje toch wat vrolijk te houden zou men kunnen stellen, dat de Sint-Philipslandse gemeenter ad het bekende rijmpje volgde, dat eindigt met... en het bleef zoals het was. De lezers hebben al eerder kennis kunnen nemen van het voorstel en de verdeelde mening daaromtrent in het college. Wethouder Walpot opende de „luister" -rijke discussie met te stellen, dat het voorstel wat vreemd geschreven was, maar het gaat er wel om op deze avond het uitbreidingsplan vast te stellen. Door de ontwikkelingen van de laatste tijd, zo vervolgde de S.G.P. wethouder, met name in verband met het bewoningspatroon, waarbij Sint- Uit de resultaten van het ZLM vraagpunt 1975/1976 blijkt dat 67% van de ZLM-afdelingen tegen eén wettelijk minimum inkomensregeling voor zelfstandigen is. ZLM-voorlichter ing. J. Markusse con cludeert dat aan de hand van 65 rapporten. Daarbij waren er 8 van de ZLM-afdelingen op Tholen en Sint- Philipsland. Een deelname dus van honderd procent, waarmee onze streek gunstig naar voren kwam met Noord- Beveland en Hulst. De belangstelling voor dit vraagpunt was zeer goed. Dhr. Markusse concludeert dat de zelf standige ondernemer in de landbouw ook voor de toekomst zijn bedrijf wenst uit te oefenen op basis van rentabiliteit en continuïteit. Alle ZLM-afdelingen vinden dat het markt- en prijsbeleid van de gegaran deerde produkten aangepast dient te worden aan de overweldigende kosten stijgingen die de landbouw ondervindt. Daarbij behoort een fiscale structuur en een sociaal beleid dat er voor zorgt dat het inkomen van de zelfstandigen niet daalt onder het minimuminkomen. Door 82% van de afdelingen wordt gesteld dat de ondernemer zich aan getast voelt in zijn ondernemerschap bij invoering van een gegarandeerd minimum inkomen. Het ZLM-vraagpunt trok landelijk ook de aandacht van Avro's radiojournaal waarbij een vraaggesprek plaatsvond met dhr. Markusse. Philipsland zogenaamd opvangkern moet zijn, ontstond bij mij een andere invalshoek dan bij de burgemeester en wethouder Rijstenbil. Ik heb namelijk geen voldoende waarborgen tegen een te snelle realisering van het uitbreidingsplan „De Luister" en daarom ben ik ook nog niet toe aan vaststelling van dit plan. Het zal er wel van moeten komen, maar dan toch nu nog niet, vond de heer Walpot. Ik geef thans de voorkeur aan opschorting. De voorzitter kan van oordeel zijn, dat hiermee het onderwijs in gedrang komt en dit plan raakt inderdaad het onderwijs vanwege de daarin geprojecteerde nieuwe school, maar ik vind niet dat we daaraan alles moeten ophangen, zo besloot de heer Walpot zijn eerste ronde. Wethouder Rijstenbil (P.v.d.A.) vond ook wel te moeten zeggen om dat zijn standpunt in deze nu eenmaal anders was dan van de andere twee leden uit het dagelijks bestuur. Het plan „De Luister", zo verklaarde deze wethouder, heb ik direct al niet zien zitten. Ik wil nu eenmaal liever rehabilitatie verbetering van de oude dorpskern. Laten we pogen dat oude gedeelte aantrekkelijker te maken. Als we de krachten gaan verdelen, gaat dat misschien de mist in. Met het plan Krabbenkreek had ik geen moeite, omdat het een andere doelstelling had. Er zijn nu echter in de oude kern nog behoorlijk wat woningen vrij of vrij te maken. Laten we pogen dat oude deel goed leefbaar te houden. Als we blijven uitbreiden is ook de middenstand straks nog gedwongen zijn hei in de buitenwijken te gaan zoeken. Ik vind dat Sint-Philipsland thans nog niet aan die uitbreiding toe is, zoals in „De Luister" wordt aangegeven. De heer P. van Hekken (S.G.P.) interumpeerde dat in het plan Krabbenkreek, waar wethouder Rijstenbil dan wel voorstander van was, toch ook 42 permanente woningen in geprojecteerd zijn. Ik zou wel eens willen weten, wat weth. Rijstenbil met de school wil doen. De S.G.P. fractievoorzitter L. den Engelsman vond het standpunt Rijstenbil maar vreemd aandoen. Hij had bij de ter inzage gelegde raadsstukken een notitieblad van de voorzitter aangetroffen (een misverstand dat dit bij de stukken lag, interumpeerde de burgemeester) en daaruit constateer ik, hoe er op 8 juni 1974 voor het eerst over deze uitbreiding van het dorp is gesproken. Gedurende 2 jaar schijnt er in B. en W. altijd zonder hoofdelijke stemming over te zijn gesproken. Wethouder Rijstenbil, zo vervolgde dhr. Den Engelsman, liet zich alleen horen toen vorig jaar april over een voorbereidingsbesluit in dit nieuwe bestemmingsplan in wording werd gesproken. Ik weet niet of dit van de wethouder allemaal een spel is, of dat het serieus moet worden genomen, maar een vreemde zaak is het wel. Voor de heer G. J. de Jager (Prot. Chr. Groep) steeg de onduidelijkheid in deze raad ten top, zoals hij zich uitliet. Duidelijk was voor hem, wel, dat wanneer de S.G.P. wethouder zijn machtswoord verheft, het een bekeken zaak is. Daarom wil hij eerst horen, alvorens hij zich aan discussie of behandeling van het bestemmingsplan waagt, of de mening van weth. Walpot, zoals hierboven weergegeven, ook het standpunt van de S.G.P. fractie is. Als dat bevestigend wordt beantwoord, acht ik een verdere discussie vruchteloos en zinloos, vond de vertegenwoordiger van de Sint-Philipslandse Prot. Chr. groepering. De voorzitter meent eer dat S.G.P. geluid wordt gelanceerd nog wel te moeten waarschuwen, dat uitstel van de vaststelling vervelende consequenties betekenen. Men kan een wijziging in een uitbreidingsplan aanbrengen, maar wanneer de tijd van vaststelling daar is en men stelt de goedkeuring uit, dan weet men niet waar men blijft. Bovendien zal er dan toch een voorstel moeten komen om he onderwijs uit de penarie te hebben. De heer De Jager: mijnheer de voorzitter, ik vraag niet om uitstel, ik vraag of de S.G.P. fractie het eens is met de wethouder en zo ja, dan heeft verdere discussie, althans voor mij, geen zin. De heer Den Engelsman lijkt wat geprikkeld door de uitdrukking van de heer De Jager over het machtswoord van de wethouder. Dat is te veel gezegd, vindt de S.G.P. woordvoerder. We lopen niet als poppen aan het touwtje van wethouder Walpot heeft gesteld voor wat dit bestemmingsplan betreft, het inderdaad het S.G.P. standpunt is. De Jager: ik dank de S.G.P. woordvoerder voor zijn openheid. Ik weet nu genoeg. Wethouder Walpot vindt dat zijn collega wethouder de indruk vestigde, als zou er niets aan rehabilitatie in de gemeente worden gedaan, maar dat gebeurt weldegelijk. Alleen kunnen particulieren niet worden gedwongen tot verkoop aan de gemeente van hun percelen. Wethouder Rijstenbil: ik zeg niet dat er niets gebeurt, maar ik vind dat er voor wat de oude kern-opknapperij meer moet gebeuren. Hij acht bovendien de aantijging onjuist van dhr. Den Engelsman, dat hij binnenskamers (in B. en W.) geen bezwaar tegen „De Luister" zou hebben gemaakt en nu wel. Ik ben er trouwens ook voor dat er met de school wat moet gebeuren, maar dat moet niet zo noodzakelijk een nieuwe school zijn in het nieuwe bestemmingsplan. De voorzitter: ik waarschuwde u slechts voor een stukje beleid dat geen perspectieven biedt. Dhr. Walpot: Door gezinsverdunning zullen we een groter aantal woningen nodig hebben. De voorzitter: Het gaat daarom vanavond om vaststelling van het bestemmingsplan „De Luister" waar naar we al een paar jaar zijn gegroeid. De heer De Jager: Ik hoop dat we volgende malen minder verdeelde b. en w. voorstellen op tafel krijgen dan van avond. Ik vind het jammer, dat ik op dit moment de voorzitter niet kan steunen tot vaststelling bestemmingsplan, maar dat om andere reden dan de SGP. Ik v nd dat als er niet over gepraat kan worden, met name over enkele onder delen daarin, datje er ook geen ja tegen kunt zeggen. De voorzitter: Ik neem mijn voorstel niet terug. De heer De Jager kon het op een onder deel wel eens zijn met wetfi. Walpot, dat men de school niet geheel aan dit bestemmingsplan k n koppelen. Overigens zag hij geen constructieve benadering van de SGP, waarom het hem wijzer leek, als de voorzitter dit voorstel terugnam. Wel moet dan de vraag rijzen, hoe lang wethouder Walpot wil wachten met vaststelling van het bestemmingsplan. Weth. Walpot: Het is veel meer een structuurplan, want er moet nog heel wat worden ingevuld. Aangezien dat niet is gebeurd, vermoed ik bij dat invullen in de b. en w. vergadering een eenling te zijn en dat risico neem ik niet. Laten we eerst allemaal maar eens gaan invullen en dan kunnen we weer zien. Verder herhaalt de heer Walpot dat dhr. Rijstenbil eerst wel voorstander van plan „De Luister" was en daarbij dacht hij aan uitbreidingsmogelijk- eden, die door de heer Rijstenbil zelf werden voorgesteld. Dhr. De Jager: Ik heb er geen behoefte aan het gemier tussen beide wethouders aan te horen. Dat moeten ze maar in de b. en w. vergadering uitvechten en niet in de raad. De voorzitter is het daarmee wel eens en wil ook aan deze discussie een eind maken. Hij ziet zijn eigen voorstel (vast stelling uitbreidingsplan) als het meest verstrekkende en wil dat in stemming brengen, zo er aan een hoofdelijke uit spraak behoefte is. De heer Den Engelsman vraagt hoofde; lijke stemming. „Tegen" klinkt het uit de mond van weth. Rijstenbil en die eensgezindheid is er nu ook bij de collega wethouder Walpot, al was tevoren nog het standpunt van wet houder aangevochten. Tegen, zo wordt ook verder vervolgd in de SGP kring. Als de voorzitter bij dhr. De Jager is ge arriveerd, zegt deze zich van stemming te willen onthouden. „Dat kan wel", reageert de burgemeester, „maar dan zult u zich even dienen te verwijderen uit de zaal". Dan zien we inderdaad raadslid De Jager de gangrichting uit gaan. Op de lagere school zou men vaststellen, dat de geachte af gevaardigde even in de hoek moest staan. Toch krijgt de voorzitter nog steun op zijn voorstel, want raadslid C. den Braber is het niet eens met zijn partij genoot Rijstenbil en stemt voor vast stelling van dit uitbreidingsplan. Maar dat is er dan maar 1 tegen 5 en 1 blanko. Het voorzittersfeest gaat dus niet door. „De Luister" moet nog even wachten. In de zaal is de stedebouw- kundige van het architectenbureau Rothuysen en ,t Hooft aanwezig, evenals de directeur van gemeentewerken Tholen, de heer P.A. Boot om, zoals de voorzitter de raad voorhield, des gewenst technische toelichting te geven. Die was niet nodig, want het speelde zich geheel af op het terrein van de politiek en niet op die van de techniek. Hoofdonderwijzers op de publieke tribune zagen voortshands een nieuwe school in luisterrijke rook opgaan. FOUNDATIONS - LINGERIE BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM ..DE ZAAK MET DE RODE PUI advertentie IM De commissie openbare werken van de Thoolse gemeenteraad houdt dinsdag avond 15 juni om half acht een open bare vergadering in het gemeentehuis te Tholen. Aan de orde komt de reconstructie van de Ten Ankerweg in Tholen. In verband met het gereedkomen van de nieuwe rondweg wordt de Ten Ankerweg door de gemeente overgenomen van de provincie Zeeland. Hiervoor is een afkoopregeling getroffen, waarbij de Ten Ankerweg nog een goede opknap beurt krijgt. Het rijk heeft hiervoor subsidie beschikbaar gesteld in het kader van het extra stimulerings programma 1976. Het werk zal 273 manweken vergen, wat bij een gemiddelde bezetting van 10 man neer komt op 27 weken. Voor de Thoolse damclub De Eendracht is het sneldamtoernooi zaterdag in de Wingerd te Tholen een succes geworden. Winnaar b(j de senioren werd nameltyk P. Nieuwenhuijzen. Hiermee werd het kampioenschap in de Zeeuwse competitie onderstreept. In groep 3 ging A. Schot na een beslissingswedstrijd tegen zjjn clubgenoot A. Baajj met de eer str jjken. ,s Morgens om tien uur werd er begonnen met de voorronden: bij de senioren vijf groepen van vijf en bij de junioren slechts een groep van acht dammers. Na de luchpauze volgden de eindronden. Verrassend was, dat de kampioen van vorig jaar J. Huigens uit Zierikzee niet tot de finalegroep I kon doordringen omdat hij in de oorronden niet als eerste of tweede eindigde in zijn poule. Voorzitter W. A. Boogerd van de Thoolse damclub reikte na een goed verlopen en gezellig sneldamtoernooi Noord-Zeeland de prijzen uit. De deelname kon wel wat groter zijn, vooral van de jeugd, die orig jaar in Sint-Philipsland beter vertegenwoordig was. Ook de pas opgerichte damvereniging Stavenisse ontbrak nog bij dit toernooi, maar hopelijk zijn ze een volgende keer wel van de partij. De uitslagen luiden als volgt: Finalegroep I: De nummers 1 en 2 uit de voorronden speelde 9 wedstrijden 1. P. Nieuwenhuijzen Tholen 14 punten. 2. Drs. J. Hoornweg Bergen op Zoom 13 p. 3. C. L. Boot, Zierikzee 10 p. 4. J. A. van Akkeren, Sint-Maartensdijk 9 p. 5. J. v.d. Velde, Sint-Philipsland 9 p. 6. M. de Wild, Zierikzee 8 p. 7. P. C. v.d. Velde, Tholen 8 p. 8. L. v.d. Velde, Sint- Philipsland 8 p. 9. C. Droogers, Oud- Vossemeer 7 p. 10, P. Reijngoudt, Sint- Philipsland 4 p. Finalegroep II: De nummers 3 en 4 uit de voorronde speelden 9 wedstrijden 1. J. Huigens, Zierikzee 18 p. 2. P. Noordijk,. Bergen op Zoom 14 p. 3. J. Suurland, Sint- Philipsland 11 p. 4. Iz. Lindhout, De Thoolse damclub De Eendracht sloot de afgelopen Zeeuwse competitie in de eerste klas goed af met het kampioenschap zodat men in het nieuwe seizoen in de hoofdklasse uitkomt. Als er voldoende leden zijn, komt er mogelijk een tweede competitie-team. Het sneldam-toernooi Noord-Zeeland, dat zaterdag in De Wingerd te Tholen werd gehouden, verliep ook succesvol voor de Eendracht. Winnaar in groep 1 werd P. Nieuwenhuijzen (links). Eerste in groep 3 A. Schot (tweede van links). Zittend voorzitter W.A. Boogerd met enkele leden van het Zeeuwse kampioensteam als J.A. van Akkeren, A. Baalj, C. Droogers, A. van Akkeren, Chr. van Splunter. Tholen 9 p. 5. A. van Akkeren, Sint- Maartensdijk 9 p. 6. M. Tichem, Sint- Philipsland 8 p. 7. W. A. Boogerd, Tholen 7 p. 8. J. Folmer, Zierikzee 5 p. 9. S. Schot, Tholen 4 p. 10. J. van Tongerden, Bergen op Zoom 3 p. Finalegroep IH: De pummers 5 uit de voorronden speelden een dubbele eindronde. 1. A. Schot, Tholen 13 p. (na bes issingswedstrijd) 2. A. Baaij, Tholen 13 p. 3. M. van Poppel, Tholen 8 p. 4. C. Foppe, Bergen op Zoom 6 p. 5. C. van Splunter, Tholen 1 p. Jeugdgroep: Acht deelnemers speelden een dubbele eindronde, veertien wedstrijden. De Thoo se en Fliplandse jeugd liet het zowel in kwantitei als kwaliteit afweten. De damme s uit Zierikzee eisten namelijk evenals vorig jaar de ere plaatsen op. 1. P. M. Kort, Zierikzee 26 p. 2. A. Saman, Zierikzee 25 p 3 J. de Wild, Zierikzee 21 p. 4. R. Neele, Sint- Philipsland 13 p. 5. H. Geluk, Tholen 11 p. 6. J. Nagtegaal, Tholen 9 p. 7. P. Wagemaker, Sint-Philipsland 7 p. 8. R. v.d. Berge, Tholen 0 p. 10 jaar Heineken bier bij SRV.Doe mee aan' uniek letterspel.Tijdelijk spelkaart bij elk krat Heineken bier. Vele prijzen, o.a. weekends naar Londen en Parijs. Alléén bij de SRV man. Aannemersbedrijf Van Oord B.V. uit Werkendam is er niet in geslaagd ook de tweede Thoolse dijkversterking voor zijn rekening te nemen. Bjj de aan besteding van 3500 m zeedijk langs de Eendracht en de Oosterschelde b(j Tholen was Wijnands B.V. uit Werkendam namelijk de laagste in schrijver met 4.878.000 gulden. De aanbesteding vond woensdagmiddag in Hof van Holland te Tholen plaats door het bureau dijkversterkingen Oosterschelde namens het bestuur van het waterschap Tholen. Het gaat om het verhogen van verzwaren van de zeedijken van de 1500 gemeten polder, de Deurloopolder en de Razernijpolder tussen de haven van Tholen en dijkpaal 21. Het werk omvat o.a. het leveren en bewerken van 350.000 m3 zand, 35.000 ton mijnsteen, 22.500 m2 betonblokken, 5000 m2 doorgroeistenen, 1300 m teenconstructie, 30 m3 gewapend betonconstructie, het uitvoeren van 115.000 m3 grondwerk, het opnemen van 12.000 m2 glooiingen en het opnemen en herzetten van 4000 m2 glooiingen. Het werk moet uiterlijk 1 oktober 1977 worden opgeleverd. De eerste dijkversterkingen op Tholen worden tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse momenteel gerealiseerd door Van Oord B.V. uit Werkendam. 22 INSCHRIJVINGEN De uitslag van de aanbesteding met 22 inschrijvingen luidt als volgt: Wijnands Werkendam B.V. in Werkendam 4.878.000,-; Zinkcon B.V. in Werkendam 4.983.000,-; aannemingsmaatschappij Van Oord Utrecht in Odijk 5.030.000,-; aannemingsbedrijf C.V. Gebr. Van de Heuvel in Driebergen en aannemings maatschappij Dikkerboom en Sijbrandij B.V. in Heerenveen 5.273.000,-; aannemingsbedrijf Ooster wijk B.V. in Rotterdam 5.333.000,-; Haules en Zoon B.V. in Kekerdom 5.338.000,-; C.V. Gebr. Van ,t Verlaat in Hardinxveld-Giessendam 5.357.000,-; Dekker B.V. in Papen- drecht 5.369.000,-; aannemings bedrijf en handelsbedrijf Verlaat - Werkendam B.V. in Werkendam 5.416.000,-; Van Oord B.V. Werkendam 5.416.000,-; combinatie B.V. aannemingsmaatschappij J.D. Janse in Middelburg en Gebr. Romers B.V. in Rozenburg 5.487.000,-; A.J. van Haaften B.V. in ,s-Gravenhage 5.500.000,-; aannemingsbedrijf Schouwen-Duiveland B.V. in Zierikzee 5.650.000,-; aannemings- en trans portbedrijf Van de Biggelaar B.V. in Velddriel 5.650.000,-; Hollandse Wegenbouw Zanen B.V. in Heemstede 5.700.000,-; aannemingsbedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen B.V. in Biervliet 5.720.000,-; De Jager en Klein B.V. in Oud-Beijerland 5.748.000,-; M.N.O. Vervat in Rotterdam 5.788.000,-; B.V. aannemingsbedrijf v/h H. Troost in Rotterdam-Pernis 5.790.000,-; B.V. Aannemingsmaatschappij v/h J. Prins van Wijngaarden in Hattem 5.799.000,-; Van den Herik's aan nemingsbedrijf B.V. in Sliedrecht 5.836.000,-; fa. S. Besuyen en Zonen in Ouddorp 5.900.000,- Wijnands Werkendam B.V. schreef nog met een alternatief in voor 4.458.000,-. ^ooccccoecosccccooecocoo» Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkerjurken Ruit-blouses Nappa jacks Zuivelstraat 17-21 Bergen op Zoom Alles van de beste merken IM Ze bleven luisteren en hoorden de deur weer in het slot vallen. Het meisje hing blijkbaar haar mantel aan de kapstok. Opeens werd de deur Opengeduwd en kwam ze handenwrijvend binnen. „Wat is het koud, he? Hier is het... de verwarming brandt weer!" Ze keek rond en toen pas zag ze Gert in een hoek van het vertrek zitten. Haar pupillen verwijdden zich. De kleur uit haar gezicht verdween. Een ogenblik wankelde ze, maar toen riep ze blij uit: „Gert!" Een sekonde later snelde ze op hem toe. Gert, die opgestaan was, sloot haar in zijn armen en kuste haar. „Kalm aan, liefje... ik ben er weer. Wat dacht je, dat ik nooit meer zou komen? Ik heb nu niet zoveel tijd meer, begrijp je?" Het meisje begon te snikken. „Ik kan het bijna niet geloven... jij... Gert, wat heerlijk, wat fijn!" „Malle meid," zei hij lachend, „daar hoef je toch niet om te huilen?" Hij voerde haar naar een stoel en ging vlak naast haar zitten. De moeder was intussen naar de keuken gegaan, zodat ze ongestoord konden praten. „M'n werk laat niet toe, dat ik vaak deze kant uit kom, Rienie. Het karwei in Brasemsveld is klaar en opgeleverd. We hebben uiteraard meer objecten onderhanden, echter allemaal dicht bij Velp. Tja... wat kan ik er aan doen, he? Tussen Velp en Brasemsveld liggen nu eenmaal honderd vijf en twintig kilometers en als ik 's avonds klaar ben op m'n kantoor, kan ik niet de moed opbrengen nog eens tweehonderd en vijftig kilometer te rijden. Al heb ik een snelle wagen. We zullen er wat op moeten vinden, liefje." Ze knikte. „Ik kan het begrijpen, Gert, maar ik ben blij, dat je er nu bent. Blijf je eten?" „Zeker. Bovendien heb ik nog een verrassing voor je in petto." Ze keek verbaasd-nieuwsgierig naar hem op. „Wat dan? Gaan we een eindje toeren?" „Straks. Onder de maaltijd zeg ik het je." Op dit moment realiseerde het meisje opnieuw, dat het behaaglijk warm was in de kamer. Ze voelde aan de radiator. „Hij doet het weer... hoe kan dat? De ketel was toch stuk?" „Er is een nieuwe, Rienie. Daarom was ik hier vandaag. Samen met een monteur is-ie plaatst." „En mama zei..." begon ze. „Die ketel kost je moeder niets, mijn hartje. Hij is bedoeld als beloning voor alle hartelijkheid, gastvrijheid en goede verzorging, die eerst ik en later mijn hoofdopzichter hier hebben genoten. Een soort afscheids geschenk." Geweldig, Gert. Was mama niet verwonderd, toen ze het hoorde?" „Je moeder was blij, want zo heeft ze weer een zorg minder, liefje. Jullie kunnen toch niet de hele winter in de kamer bivakkeren met een oliekacheltje? Dat nauwelijks voldoende is voor een klein vertrek, laat staan voor een salon als deze!" Tijdens de maaltijd zei hij: „Als je zin hebt, Rienie, neem ik je van avond mee naarVelp. Voor een weekeind. Kun je kennismaken met mijn ouders. Mijn jongste zus zul je dit keer nog niet ontmoeten, want die is het weekeind naar haar aanstaande. Enne... kan ik je morgen ochtend mijn kantoor en zo- laten zien." Ze was stom verbaasd. „Nee? Naar Velp? Ze knipperde met haar ogen. „Dat vind ik machtig fijn, Gert. Dat is geweldig..." „Kijk eens aan. Knap je leuk op, he? Want ik wil eer inleggen met Rienie Schollenberg thuis, snap je?" Ze kuste hem vluchtig, de man met glanzende ogen aankijkend. „Je zult over mij niet te klagen hebben, jongen." Uitgeleide gedaan door mevrouw Schollenberg, reed het tweetal weg. Rienie zei, toen ze het dorp uitreden: „Ik verheug me op de rit, Gert, in deze mooie wagen. Wat zit-ie toch lekker, he?" „De wagen is van de zaak, liefje. Hij is een soort visitekaartje, begrijp je. Als je als directeur met een middelmatige wagen zou komen aan rijden, zou men denken: 't zit er zeker niet erg aan. Vandaar deze Mercedes. Ik heb er voor die tijd ook nooit mee gereden, want de oude baas was er erg zuinig op." Tijdens de rit over de autoweg zei hij, zonder het meisje aan te kijken: „We gaan dit weekeind samen - •♦'g over onze toekomst praten, Rienie, want we wonen te ver 't elkaar »n ik wil je vaker in mijn armen hebben. Een huis voor „ns beiden bquw ik zelf. Ons beürijf heeft goede relaties met de gemeente Rheden, dus ik tik wel ergens een stukje grond op de kop. Als ik eenmaal de bouwvergunning heb, is het een kwestie van twee, drie maanden, want dan zet ik een aantal van mijn mensen aan het werk. Als je... als je met me zou willen trouwen, Rienie, zal daarvoor in de komende zomer wellicht gelegenheid zijn. Wat denk je ervan?" Het werd warm bij haar van binnen. Wat ze tot nog toe voor on mogelijk had gehouden, omdat hij nu directeur was, werd opeens werkelijkheid. Hij vraagt me ten huwelijk, wist ze. Ik houd van hem. Ik houd verscrhikkelijk van hem en niets zal me liever zijn dan altijd bij hem te zijn, hem te verzorgen, hem te vertroetelen en altijd lief te hebben. God... dat ik dit beleef... dat hij in mijn leven is gekomen... „Je zegt niets, liefje. Ik dacht, dat jij me wel mocht, dat ik wat voor je betekende." „Natuurlijk, Gert, maar ik durfde er nooit aan te denken, dat jij... en ik... Ik houd van je, jongen, ik houd ontzettend veel van je. Enne... ik vind alles goed. Als ik maar bij jou kan zijn, dan vind ik alles goed. Ik heb nooit precies geweten, wat liefde was, maar nu weet ik het. Jij bent het. Gert. O. lieve jongen, zet de auto eens langs de kant, zodat ik je kan belonen!" 12 Soms doen zich in het mensenleven omstandigheden voor, welke men niet ingecalculeerd heeft, zei Kees Matsers eens in een filosofische bui. Dat was op de morgen, dat hij voor het eerst weer achter zijn bureau zat, nadat hij een betrekkelijk lichte hartaanval had gehad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5