Toen Pinksteren nog 4 dagen duurde Droogers/ Ridderhof kampioen tafeltennis UIT DE OUDE TIJD I Uit de Thoolse almanak van 1858 (3) L overheden waakten voor het behoud van de goede zede Schaken open Bergse kampioenschappen 76 Minister kreeg open brief Deltaveiligheid 1985 PINKSTEREN UIT VROEGER TIJDEN PAK EVEN UW ZAKBOEKJE SPS 5 kampioen door mej. M. Blaas Klaartje derde Geslaagden lascursussen l.t.s. St.-Maartensdijk Nieuwe rekreatiegids MARKIEZENHOF BERGEN OP ZOOM Donderdag 3 juni 1976 EENDRACHTBODE 13 Zet de wekker maar vroeg.... Koning contra kerk j Vroeger kon men met recht van Pinkstervermaken spreken. Want de Pinkstervreugde werd met veel overgave bedreven. In Amsterdam dat de „Pinxsterbiomlopers". Dat waren kinderen, die niet al te „stichteiyke" liedjes zongen en een meisje rondleidden: De Pinxterblom. Ze was behangen met gouden of koralen of zilveren kettingen; gouden of zilveren voorwerpen en getooid met bloemen. Op het platteland van Noord-Holland werd de „Pinxterblom" op een burrie een soort draagbaar waarmee men kazen vervoerde - rondgeleid. Zo'n Pinksterblom was soms wel behangen met 20 zilveren tulgen, 10 zilveren bellen, 3 beugeltassen en 25 barnstenen kettingen. Soms droeg ze in de rechterhand een zilveren kommetje en in haar linkerhand een zilveren bel. Deze voorwerpen waren door de buren te leen gegeven Ook in Den Haag kende men de Pinksterbloem, evenals in Noord- Brabant, Limburg, Arnhem, rondom Nijmegen, in Overijsel en in de Graafschap. Het rondleiden van de Pinksterbloem was een bedelpartij, getuige de woorden van dit liedje: „Dao kum wie met den Pinksterbroet aon, Wie kumt maor ienmaol ien ,t jaor; En aol die ons nie gieven wol, Den kan ons laoten staon". Zowel in Arnhem als in Amsterdam werd het rondgaan met de Pinksterbloem verboden. In Amsterdam werd in 1612 aan „der Heeren dienaars" toestemming gegeven om, als boete, een ketting of een ander mooi versiersel van de Pinksterbloem af te pakken. Toen was het gauw afgelopen met het Pinksterbloemenfeest. Want niemand wilde nu nog voor dat doel haar kostbaarheden uitlenen. In Arnhem werd in 1693 de boete gesteld op een „goudgulden". Een dergelijk muntstuk was alleen maar bij de „gegoeden" aanwezig. Een bewijs dat juist de gegoede burgerij aan deze vorm van Pinkstervreugde deelnam. Vaak verhoogden schuttersfeesten, kermis, openbare toneelvoorstellingen in de open lucht met Pinksteren de feestvreugde. „Pinkster houden" was het werkwoord voor „de bloemetjes buiten zetten". In ,s Gravenhage trok men in de nacht van de eerste op tweede Pinksterdag naar het Haagse Bos om kermis te vieren met veel dans, drank en vechtlust. In de loop van de daarop volgende dag gingen de feestgangers de duinen in om aldaar hun roes uit te slapen. In 1729 verbood de stedelijke overheid de zogenaamde „Boschkermis". Ook elders werd met Pinksteren een extra glaasje' gedronken. Uit een oud boek komt dit korte Tholen: do. 3 juni: 11-12, 14-16.30, 17.30-19.30 uur bevolkingsonderzoek, Ten Anker vr. 4 juni: 20 u. vergadering damclub, Gasthuiskapel Scherpenlsse: do. 3 juni: 19.30 u. alg. ledenverg. veiling „De Gouden Leeuw" Bergen op Zoom: t/m 14 juni 2 tentoonstellingen: „kleurvelden" en het gekonstrueerde beeld", dag. 14-17 uur, Markiezenhof, t/m 21 juni: „Met open oog op de uitkijk", abstraktie in Ned. 1946-1950, bovengalerij, Markiezenhof, dag. 14-17 uur. Scherpenlsse vr 4 juni 70 u Holland Huis Jeugd vereniging Beatgroep Stavenlsse wo 9 juni Bejaardenreis Avifauna Sint-Annaland Streekmuseum De Meestoof „De Smalstad Jacoba van Beieren" 15-17 u. behalve zo en ma, wel 2e Pinksterdag Bergen op Zoom Roxy Sound of Music a.l. 19.30, vr 19 u, zo+ma 16 u Lost command vr 22.30 u Sneeuwwitje en de 7 dwergen a.l. za t/m wo 14 u Luxor The man from Hong Kong 14 j do, vr, za 20 u, zo 16.30+20 u Als Ti olers stoeien, gaan de Alpen groeien 18 j za 23.30 u, ma 16.30 u+20 u, di+wo 20 u Gunfight at the O.K. Corral 14 j zo 14 u Sterkste gladiatoren van de arena ma 14 u fragment: Een groepje mensen staat in Duivendrecht te kijken naar twee mannen, die in een bootje op het water aan het dreggen zijn, hetgeen aanleiding geeft tot een dialoog tussen twee kijkers: „Bewaar ons! Mit de dreg? Leit er iemand in?" „Daar is strakkies ,n man van de trekschoit gevallen". „Kristenziele! Van de schoit? Hattie ,n slok op?" „Vraag jij dat nog, als ,t Pinkster is Veel Zaandammers vereerden met Pinksteren Amsterdam met een bezoek. Maar sommigen zagen niet veel van de hoofdstad. Er was zelfs een echtpaar uit Zaandam dat 20 jaar achtereen elk jaar met Pinksteren het voornemen had om Amsterdam te bezoeken, maar nimmer verder kwam dan de herberg „De Koning van Zweden" aan het IJ Zoals hierboven al met enkele voorbeelden is aangegeven, probeerden de overheid aan Pinksteruitspattingen paal en perk te stellen door het uitgeven van stedelijke verordeningen, waarin tal van festiviteiten of volksvermaken werden verboden. Zo'n verordening noemde men toen een „keur". De Pinksterkeuren moesten practisch elk jaar worden herhaald, telkens tegen de tijd dat de feestdagen weer naderden. Maar veelal gold hetgeen de oude „Zededichter" zei: „Bezwaarlijk is een oud gebruik te ontwennen, Dat honderden van jaren ging in zwang: ,t Gewone volk laat zelden iets door dwang". Dit gold zeker ten aanzien van twee gebruiken met Pinksteren: „Luilak" op zaterdag voor Pinksteren en het Ringrijden op „Pinksterdrie, de dinsdag n& Pinksteren. A Wie in vroeger tijden in het Drentse Zuid-Laren op Pinkstermaandag „Vroegrijp" was, die zat op rozen. „Dauwworm" had ook niets te klagen; evenmin was dat het geval met „Midden in de ton". Maar wie „Nustkoek" was, die had pech. Want dat was het kind, dat als laatste de koeien in de wei had gedreven. „Vroegrijp", „Dauwworm" en „Midden in de ton" waren haar vóór geweest. De „Nustkoek" werd het dorp rondgeleid door de andere kinderen onder luid geroep van: „Nustkoek! Nustkoek! Zitst dou zoo diep in de vaerren? Kanst het geroup niet heurren? Hast dou geen oogies van kiekerdekiek! Komst ja te loat met de koen op den diek!" Het woord Nustkoek komt van „nusselen", hetgeen in het Drents betekent: Talmen, niet opschieten. In Amsterdam en in de Zaanstreek wordt degene, die op zaterdag vóór Het vijfde elftal van SPS is op 20 mei in de rust van de vriendschappelijke wedstrijd SPS-FC Paars gehuldigd vanwege het kampioenschap in de klasse 4c. Voorzitter Van Nieuwenhuijzen was trots toch nog een kampioen in zijn ver eniging te kunnen feliciteren. Met 97 doelpunten voor, 6 tegen, 13 gewonnen en 1 verloren wedstrijd was SPS 5 ook een waardig kampioen. De ploeg van aanvoerder Jan Hage en leider Joop van Dijke kreeg bloem n en enkele consumptiebonnen. De voorzitter wenste de voetballertjes in de nieuwe klasse een goed seizoen toe. Pinksteren te laat op zijn werk ver schijnt „luilak" genoemd. En de Luilak moet trakteren, of hij wil of niet, want op die dag wordt het Luilakfeest nu nóg gevierd. De schooljeugd trekt al vroeg op pad en wekt met veel kabaal de „langslapers". Soms op niet al te nette manier; tenminste vroeger niet. De lieve jeugd presteerde het toen om de knoppen van twee aangrenzende voordeuren aan elkaar te binden en daaraan nog eens een dode hond of een dode kat te bevestigen; en dan maar bellen of met stenen op de deuren bonzen ,t Ging er heet toe op zaterdag voor Pinksteren. In Amsterdam greep de overheid in: op 22 mei 1597 werden „keuren" uitgegeven door de plaatse lijke bestuurders om een eind te maken aan de veldslagen die met stokken gewapende jeugdbenden tegen elkaar leverden op bruggen en pleinen. ,t Hielp de eerste keer schijnbaar niet veel, want op 5 april 1600 werd de verordening krachtig herhaald. Het zingen van het luilaklied werd echter niet verboden en menig langslaper werd op zaterdag voor Pinksteren wreed uit de slaap gerukt met de woorden: „De leuyelak De groote slaapzak, Hij is opgestaan, Hij mag wel weer naar bed toe gaan! Aluin, aluin! een dief in je tuin! Alarm, alarm! je lief in je arm! Al schoon, al schoon! de roozeboom! Al hier, al hier! de eglantier!' „Pinksterdrie" is in de Zaanstreek nog steeds een extra vrije dag. De dag waarop b.v. in Purmerend markt wordt gehouden. Op Walcheren wordt Pinksterdrie óók gevierd, maar hier is het een sport evenement waar het die dag om draait: Het ringrijden. Dat was vroeger ook al zo. Een oud reglement zegt in artikel 1, dat de deelnemers te half zeven al bij een bepaalde herberg aanwezig moesten zijn, mèt paard, maar zonder zadel of dekkleed. De deelnemers zetten hun handtekening op de „rolle" - de deelnemerslijst - en betalen ieder een rijksdaalder aan de penningmeester van de organiserende vereniging. Inmiddels wordt de baan uitgezet. Tussen twee hoge palen wordt een touw gespannen met in het midden de ring. Het is nu de bedoeling dat de rijder, en volgens het reglement moet hij het paard laten galopperen, draven is verboden, in volle vaart, zittend op een ongezadeld paard, met een dunne lans de ring „steekt". Lukt hem dat drie keer dan heeft hij een prijs. En er zijn Ai i.'v i pfj y% prachtige gouden en zilveren gebruiks voorwerpen te winnen. Helemaal voor niets krijgt hij zijn prijs echter niet. Het reglenjent schrijft voor dat degene die een prijs wint zijn kameraden op een pint likeur moet trakteren. Is het een wonder dat elke winnaar, gezeten op een Radder, triomfantelijk door zijn vrienden naar de herberg wordt gedragen? Maat het gaat ook om de eer. Aan de winnaar wordt bovendien een breed zijden lint geschonken. In vele gevallen zit het meisje van de prijswinnaar de volgende zondag in de kerk met het lint prijkend op haar hoed. Zij deelt in de glorie! Misschien hadden de kerkeraden van de Walcherse kerken geen bezwaar tegen de fleurige kleuren op de hoeden van de vriendinnen tijdens de kerkdienst; zij hadden dit schijnbaar wè| ten aanzien van de vele pinten likeur die door het keelgat van de vrienden stroomden. Op 11 januari 1687 wendden de gezamenlijke kerken van Walcheren zich tot de wereldlijke overheid met het verzoek om „een einde te maken aan het ringsteken waarbij vele wulpsch- en ongerijmdheden van danserijen en drinkerijen gepleegd waren". Dat velen het anders zagen getuigt het gedicht dat Betje Wolf hieromtrent schreef: „Om niet, o Norsaart! smaalt ge op deez' onnoosle vreugd; U lastig heeklen spruit uit geemlijkheid, geen deugd. ,t Verstand verbiedt ons niet in zulk vermaak te deelen. Die nooit den boog der zorg ontspant, Die krenkt gezondheid en verstand. Speel, wandel, kaats, ,t is even onschuldig; ,t kan niet scheelen; Gewaande Phiiosooph, gij kent de menschen niet". De stedelijke overheden verklaarden het voorstel van de kerken niet voor ontvankelijk. Zij werden, zij het dan bijna twee eeuwen later, daarbij krachtig gesteund door hoge gezags dragers: Zowel koning Willem I al Het kampioenschap tafeltennis dubbel voor senioren is vrijdagavond in de gymzaal te Poortvliet veroverd door Kees Droog rs en Piet Ridderhof uit Oud-Vossemeer. Zij namen de titel ver van hun dorpsgenoten Gerrlt en Ad Vis, die wegens vakantie niet aan deze wedstrijden konden meedoen. Bij dit kampioenschap kwam uit, dat de competie- ervaring van de twee Velocitas-leden de doorslag gaf. De anderen van de zestien deelnemers trainen en spelen wat minder. Tweede werd het duo Wim Slager/Adrie Fase uit Sint-Annaland. Deze eerste twee ploegen hadden flink wat moeite met Peter Robbe en Johan Snoep uit Sint- Annaland, die steeds 1 set wonnen. Hun beloning was de derde plaats. Vierde werden Piet van Ast/Adrie Overbeeke uit Poortvliet. Bij de zestien junioren bleef de titel in handen van Jan v.d. Graaf en Johan Ligtendag uit Poortvliet. Niettemin hadden ze het moeilijk tegen Jan Willem Slager en Piet Bevelander uit Oud-Vossemeer: 18- 21, 2-24. Volop spanning dus. Derde werden Hans Polderman/Hans Vogel uit Oud-Vossemeer en vierde Jan en Bram Hage uit Poortvliet. Deze broers zijn nog maar twee weken lid van de tafeltennisvereniging, zodat ze een veelbelovend debuut maakten bij dit kampioenschap. De organisatie was in handen van Johan Krijger en Riet Krijger-Speijer. Veritas komt waarschijnlijk in de nieuwe competitie voor het eerst met een seniorenteam uit, waardoor dan met Velocitas twee Thoolse ploegen aan de tafeltennis- competitie meedoen. koning Willem II woonde het Zeeuwse ringrijden bij en op 23 mei 1862 reikte koning Willem III aan de twee beste ringrijders de door hemzelf beschikbaar gestelde prijzen eigen handig uit. Elke winnaar kreeg een gouden horloge mèt inscriptie De open brief,waarvan in ons vorig nummer melding werd gemaakt en waarin de regering en parlement werd aangespoord een beslissing over de Oosterschelde niet verder uit te stellen, werd vorige week woensdag aan minister Westerterp overhandigd door een delegatie van acht Zeeuwen, als medeondertekenaars van de brief. Daarbij was ook aanwezig de heer G. J. de Jager, voorzitter van de Gewestelijke raad van het Landbouwschap, ook statenlid en raadslid van de gemeente Sint Philipsland en de Thoolse wethouder C. J. Moerland. De delegatie had een onderhoud met de minister van Verkeer en Waterstaat van ongeveer drie kwartier. Minister Westerterp was het met de Zeeuwen eens, dat de beslissing over de Oosterschelde niet verder moet worden uitgesteld. Hij vond ook dat een nieuwe studie naar dijkverhoging geen zin heeft, omdat aan het stuk van Provinciale Waterstaat Zeeland niet moet worden getwijfeld. De minister wenst vast te houden aan de in november 1974 gemaakte afspraken. De pijlerdam kan binnen de gestelde prijs van 2.7 miljard blijven. Woordvoerder van de Zeeuwse delegatie was de heer W. Don, P.v.d.A. fractieleider in de Zeeuwse staten. Uitslagen en standen na de vijfde ronde van de open schaakkampioenschappen in Bergen op Zoom. Groep A: M. de Looze - M. de Hoon 1-0, M. den Braber - J.W. Slager 1-0, H. Wagemaker - J. Verwijs 1-0, K. Heijboer - M. Schoonen 1-0, J. Vaders - Op de bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen, afdeling Tholen vertelde mej. Blaas, zoals vorige week al in het kort werd gemeld, over de oude' tijd. Gebeurtenissen die waard zijn te worden genoteerd en daarom hier nog maar enige aanvulling op wat reeds onder de aandacht van de lezer werd gebracht. Op de Hoogstraat te Tholen bevond zich vroeger een café van Russcher (dat café is inmiddels afgebrand). Russcher ging met paard en kar de baan op. Als hij thuis kwam werd voor de vrij hoge stoep een soort vlondertje gelegd, waarover zijn hit dóór de herberg naar zijn stal achter het huis werd gebracht. Het zijn van die kleine dingen, die aan de vergetelheid dienen te worden ontrukt. Mej. Blaas vertelde ook van de vroegere jeugdspelletjes. Als kind speelde je en leefde je buiten zonder op straat gevaar te lopen doo een auto te worden aangereden. Wegkruipertje was een overal geliefd kinderspel, maar als je dicht bij de „koaje" woonde, deed je zeker daar wegkruipertje. De mogelijkheden waren er immers legio. ,t Weeguusje diende als buut (verzamelpunt). Je kon wegkruipen in de houthandel van Lanting tussen- de stapels planken (,k ruuke ,t out nog). Er waren toen ook nog vele kelderluiken, vooral op de Hoog- en Kerkstraat. Bij Sakko stonden ze vaak open en het was een dorado je daar te kunnen verstoppen tot de „vangster" dat ook doorkreeg en je weer andere ontdekkingen moest doen. Wegkruipertje in Hoog- en Kerkstraat betekende de buut bij de schilderswinkel tegenover ,t stadhuis. Plotseling was er dan ook de prikdag, zo maar ineens op een winderige dag in de herfst. Je liep dan met je prikboek, waar 1 1/2 plaatje inzat. Tussen die bladen moest je een griffeltje steken. Had je geluk dan was het plaatje voor jou. Dan was er voorts de kiekkasse, gemaakt van een ouwe schoenendoos met mooi opgezette en intrekbare prentjes. Er was het dukeltjesspel aan ijzeren staven, gestoken door palen, zoals vroeger aan de Vossemeerse poort en op de Kaai. Er was het flaneren langs Markt, Stoof-, Hoog- en Kerkstraat, de jongens met de zon mee, de meisjes tegen de zon in en dan moest je elkaar wel tegenkomen. Mej. Blaas vertelde ook van historische figuren uit haar woonplaats, zoals een veldwachter Kaan, die een moordaanslag pleegde op de Klaartje de Looze uit Oud-Vossemeer is bij competitiewedstrijden van haar club Spado in Bergen op Zoom derde geworden bij het verspringen. De B atlete kwam tot een afstand van 4.94 m. burgemeester, een Van den Boom, die zogenaamd kon „belezen", van Eintje van Kloasje met z'n ringetjes in z'n oren en een gleufhoed op en z'n kruiwagen vol vosse panèring. Over de paastijd met het krentenbrood met kreukels. Over Jan den Ezel, die met z'n moeder in een van de armenhuisjes woonde, rondom de kerk. Dat heette het kerkhof. Toen z'n moeder was overleden, verhuisde hij naar een kamerwoning in een brandgang in de Dalemsestraat, in de volksmond „d'elle" genaamd. Hij zette toen een papier op z'n deur met de mededeling: verhuisd van het kerkhof naar de hel. Ja, dat zijn zo van die typische gebeurtenissen uit de oude doos. Je kunt er een boeiend vervolgverhaal van maken. J. Bruys 1-0, E. de Ruyter - M. Suykerbuyk 0-1. 1. M. den Braber 4-15 1/2 2. M. de Looze 4-15 3. J. Vaders 4-12 1/2 4. M. de Hoon 3-13 5. J. Slager 3-9 1/2 6. J. Bruys 2 1/2-11 1/2 7. K. Heijboer 2 1/2- 10 1/2 Groep B: J. Vaders - W. Douw 0-1, J. Keurten - M. Reijngoudt 0-1, M. Polderman -G. Verwijs 1-0, M. Bril - P. Wagemaker 0-1. 1. J. Vaders 4-13 2. W. Douw 4-12 3. J. Keurten 3-15 4. M. Reijngoudt 3-14 5. M. Polderman 3-9 6. P. Wagemaker 2- 12 7. M. Bril 1-12 8. G. Verwijs 0-13. Groep C: A. de Koning - R. Heijboer 0- 1, J. v.d. Berge - B.A. Vroege 0-1, A. van Nispen - B. Noorthoek 1-0, A. Aarnoudse - W. Hofman 1-0, J. v.d. Leur - K. Heijboer 1-0, G. Remmel- zwaal - vrij 1-0. 1/2 3. R. Heijboer 4-12 1/24. A. van Nispen 3-16 5. J. v.d. Berg 3-15 1/2 6. A. Aarnoudse 3-9 1/2 7. G. Remmel2-12 10. W. Hofman 1-14 11. K. Heijboer 1-8. Groep D: T. van Nispen - R. Visser 1-0, M. Polderman - R. van Dienst 1-0, P. Kosten - M. Visser 1-0, B. Kosten - M. Voorhage 1-0, Q. Bril - J. Vroege 0-1. T. v. Nispen 5-12 2. R. Visser 3-15 1/2 3. M. Polderman 3-14 4. B. Kosten 3-13 5. P. Kosten 3-111/2 6. R. van Dienst 2- 16 7. J. Vroege 2-9 8. M. Voorhage 1 1/2-10 1/2 10. Q. Bril 1-13. Sienunen i(in lezers DE MISSER VAN HET JAAR Met enige verbazing las ik in de Eendrachtbode van 20 mei jl. dat b. en w. van Tholen in verband met de huur verhogingen een overleggroep in het leven heeft geroepen van huurders en verhuurders. Ik wil hier met de meeste klem benadrukken dat het niet in mijn bedoeling ligt de integriteit van welke persoon dan ook in twijfel te trekken. Toch doet het vreemd aan dat de éne partij zelf haar tegenspelers aanwijst. En vooral doet dit vreemd aan omdat hier grote belangen op het spel staan. Want stel waarde huurders dat de gemiddelde huur thans 250,- bedraagt en U gaat zeg maar 8% huur verhoging betalen dat betekent dat U 20,- per maand is 240,- per jaar meer gaat betalen. En nu heeft de ontvanger van dat meerbedrag gezegd we gaan zelf enkele slachtoffers uitzoeken, die ons het meeste aanstaan en waarvan we weinig moeilijkheden verwachten, om mee te praten over deze verhogingen, zo hebben we aan onze inspraakver plichting voldaan. Maar heeft U beste huurder, de gelegenheid gekregen om zelf te bepalen wie voor U zal spreken, zoals dat in een democratisch land hoort. Hier is nu precies gebeurd, waarvoor wij in een vorig ingezonden stuk waar schuwend de vinger omhoog hebben gestok n. Over de hoofden van de ingedutte huurders heen wordt met Uw goede geld gesold en bepaald, buiten U om, hoe het moet. Dat is on democratisch en het lijkt op pater nalisme, iets wat al lang verdwenen had behoren te zijn. Zwijgt U soms ook als het om loons verhoging gaat, waarom dan wel een grote mond en desnoods staken en waarom dan niet de mond open doen wanneer de overheid het geld met handen vol weer terug neemt. Zoals het ook gaat met de Electriciteitsrekening en de waterlasten, de verontreini- gingslaten en noem maar op. Ziet U dan nog niet het belang in van een hechte huurdersbelangenver eniging. Wilt U dan zo graag geleefd worden. Dat anderen uitmaken wat U mag doen en laten. Doet U dat al door te gaan stemmen. Doet degene waarop U heeft gestemd het dan zo prima. Of moeten we ze steeds op de hielen zitten. De overheid is nog altijd de dienaar van het volk en niet andersom. De overheid is er voor ons en niet wij voor de meerdere glorie van de overheid. Mensen doe eindelijk Uw mond open, wordt a.u.b. wakker want als U blijft slapen gebeuren er dingen zoals in het begin werd vermeld. De weg om tegen spel te geven staat voor U open. Laat het de misser van het jaar zijn, maar ze is niet onherstelbaar. Namens de Huurdersbelangenver. de Secretaris F. Korten, Burg. Baasstraat 29 Sint-Annaland. Naschrift redactie: In de E.B. van 28 mei is nog nader op dit onderwerp in gegaan naar aanleiding van de beant woording door b. en w. van de vragen van de P.v.d.A.-fractie en de discussie daarover in de Thoolse gemeenteraad. Per kern zijn de verschillende huurver hogingen met de aantallen huizen weer gegeven. Nader vernamen wij nog, dat niet de verhuurders de overleggroep in het leven hebben geroepen, maar het gemeentebestuur. Dit gemeentebestuur Aktueel 1858. Behalve de in vorige afleveringen genoemde rustende schutterij, was er in 1858 ook een handboog schutterij „Non Semper." Deze schutterij bestond uit 38 werkende, 46 honoraire en 3 ereleden. Beschermheer was Z.M. Willem III, Koning der Nederlanden. President C. J. de Vulder van Noorden. Secretaris M. W. J. de Visser. Penningmeester B. Boom. In de almanak 1858 werd ook de directie voor de brandweer vermeld en daarbij moet, afgaande op de namen worden aangenomen, dat het om de brandweer van Tholen-stad ging. Commissaris was E. C. van Stapele. Adjunct commissaris H. J. Gudde. Brandweermeester bij spuit no. 1 H. van Elsacker met H. Janse als onderbrandmeester. Bij spuit 2 was H. Tacx brandmeester en W. C. de Lange onder brandmeester. Men beschikte waarschijnlijk over 4 handspuiten, want gemeld wordt dat voor spuit 3 en 4 C. Lammerse brandmeester wasen onder brand meester A. J. Sauer en M. Lindhout Jzn. Andere voorkomende namen zo'n 120 jaar geleden zijn die van de Rijks- en andere ambtenaren op Tholen en St.Philipsland. Bij de Provinciale Waterstaat zetelde op Tholen als ingenieur J. A. van Dorth, Rijks- opzichter was A. de Graaf te Scherpenisse, dijkbazen waren G. van der Dussen te Tholen de Rijke te Stavenisse V ware Rijksontvangers A. J. H. van den Bos te Tholen, P. Vermaat te Sint Maartensdijk en H. G. Schroder te Sint Annaland. De ontvanger van zegel, registratie, successiën en domeinen J. Overman. Ontvanger der subsidiën van de achterliggende ten behoeve der calamiteuze polders in Zeeland, polder-arrondissement Tholen was jhr. F. C. de Casembroot te Sint Maartensdijk en rentmeester van het Kroondomein district Tholen jhr. J. L. de Casembroot, eveneens te Sint Maartensdijk. GESCHIEDKUNDIGE HERINNERINGEN Ook nu weer een paar bladzijden uit de almanak 1858 met geschiedkundige herinneringen. 17 jan. 1582: De Staten ordonneren eene hoofdschatting over de heerlijkheid Poortvliet voor oorlogslasten. 20 jan. 1760: Schuddingen van aardebeving gevoeld in het eiland Tholen. 21 jan. 1422: Hertog Jan van Beieren vergunt den ambachtsheeren van Vossemeer eenige voorregten tot herstel der schade, door den watervloed van 18 nov. 1421 aan die heerlijkheid toegebragt. 21 jan. 1570: De vicarie van St. Jodocus in de kerk te Poortvliet wordt bij overlijden van Hugo Breidel, begeven aan Hendrik de Weerdt. 21 jan. 1826: De geleerde Jac. de Kanter, in leven predikant te Tholen, sterft te Goes. 22 jan. 1440: Watervloed, welke het eiland Tholen teistert. 22 jan. 1576: Zware storm, welke in het eiland Tholen veel schade veroorzaakt. 23 jan. 1794: De Wel. Ed. heer Adriaan Catshoek overlijdt als baljuw en rentmeester der heerlijkheden Vossemeer en Vrijberghe. 25 jan. 1622: Logier Marinusz Scharre overlijdt als schepen van Poortvliet. 26 jan. 1682: Verschrikkelijke watervloed, waarbij het eiland Tholen aanmerkelijk lijdt. 28 jan. 1678: De Staten van Zeeland verleenen der stad Tholen op nieuw octrooi tot het heffen van 4 grooten per gemet over het geheele eiland ten behoeve dier stad. 30 jan. 1662: Door baljuw, schout en schepenen van Poortvliet wordt aan de Staten van Zeeland verzocht te mogen heffen vier grooten per gemet, tot goedmaking der schulden, waarin de heerlijkheid van Poortvliet door de tijdsomstandigheden geraakt was. 30 jan. 1667: ,s Lands domein verkoopt de lammertienden in de heerlijkheid Poortvliet, waarin de pastorie aldaar een derde deel toekwam. 31 jan. 1557: Vernieuwde rampen door een watervloed in het eiland Tholen. 31 jan. 1583: Nieuwe ligting in de heerlijkheid Poortvliet, tot goedmaking der oorlogslasten is zelf wel verhuurder van losse (ambts)- woningen en saneringspanden), maar het leeuwenaandeel komt toch van de stichtingen Beter Wonen (eengezins woningen) en Eiland Tholen (bejaardenwoningen). De meeste gemeenten in Zeeland hebben niet veel aan de inspraak procedure van de 1 april huurverhoging gedaan, zodat de provinciale directie van het ministerie van volkshuisvesting content was met de handelwijze van het Thoolse gemeentebestuur. Niettemin kostte het b. en w. nogal wat moeite om in december vorig jaar de zaak rond te krijgen omdat het allemaal op korte termijn moest. Het advies moest voor 1 december binnen zijn en dat werd 22 december. Het ministerie schreef voor dat huurders en verhuurders in gelijk aantal in de overleggroep vertegen woordigd moesten zijn. Naast de gemeente en drie stichtingen die huizen verhuren kozen b. en w. voor de ver huurders ook nog drie aannemers. Het college koos voor de zeven huurders uit elke kern 1 vertegenwoordiger vanwege de plaatselijke bekendheid. B. en w. hebben huurders gekozen waarvan verwacht mocht worden dat ze kennis van zaken hadden en ook hun woordje konden doen, zodat tegenspel verwacht kon worden, wat er in de overleggroep ook geweest is. In december vorig jaar was er nog geen huurdersbelangenver eniging aanwezig in de gemeente Tholen, noch een afdeling van consumentenorganisaties. Bij de huurdersvertegenwoordigers waren o.a. twee leden van de P.v.d.A. onder wie een voormalig wethouder-raadslid, een maatschappelijk werker, een technisch ambtenaar en een bankbediende- boekhouder. Van de zeven uitgenodigde huurders kwamen er ondanks druk van b. en w. om aanwezig te zijn, maar vier naar de vergadering, evenals van de verhuurders. ^UCUiiiaKiii^ uci uut lu^jiajivUi 21 jan. 1826: De geleerde Jac. de Wordt vervolgd. Zowel van de beginners- als van de gevorderdencursus zijn alle examen kandidaten van de lasopleiding aan de Burgemeester Bouwenseschool voor lager technisch onderwijs te Sint- Maartensdijk geslaagd. Beginners: C.J. de Lang en J.M. Vriens uit Tholen, D.M. Andriesse, M.C. Bazen, J. Geluk, J.D.J, van Gorsel, A.J. Schot, K.J. Schot en J. de Wit uit Poortvliet, J.J. Dijke en J. Li dhout uit Scherpenisse, K.G. Ponse, S.W. Quist, F.C. van Twist en W. van 2fetten uit Sint-Maartensdijk, J. Smits en A. Wesdorp uit Stavenisse, C.J. Geuze en J. Goedegebuure uit Sint-Annaland, P. v.d. Houten uit Oud-Vossemeer. Gevorderden: S. Cornelisse en C.M. Moeliker uit Tholen, M.J. Voshol uit Poortvliet, J.W. Oudesluijs, J.M. Poot en H.A. Slager uit Scherpenisse, G.A. Kaashoek, D. Scherpenisse en P.C.A. v.d. Slikke uit Sint-Maartensdijk, A. van Haaften, D. Quist en P. de Vos uit Stavenisse, J.H. den Engelsman, C.G.M. Goedegebuure, L.D. Kloet, G.M. Rijnberg en W.J. Snoep uit Sint- Annaland. Dezer dagen verscheen bij de Provinciale VVV Zeeland te Middel burg de Recreatiegids 1976. Deze gids, die is ingebonden in het tijdschrift „Zeeland-Vakantieland", omvat 32 pagina's boordevol met tips en suggesties voor een plezierig verblijf in Zeeland. Daarbij is niet alleen uit gegaan van tips voor vakantiegasten; de gids is zeker ook een handige leidraad voor leuke weekend-uitstapjes voor de Zeeuwen. In de gids wordt aandacht besteed aan meer dan 70 toeristische en recreatieve ontspanningsmogelijk heden, zoals fiets- en autoroutes, attracties, te bezoeken boerderijen, kerken, musea, molens, zwembaden, midgetgolf, speeltuinen, zeilscholen e.d. De Recreatiegids 1976 is verkrijgbaar bij de streek VVV Eiland Tholen, Markt, St. Maartensdijk. In het Markiezenhof, gemeentemuseum van Bergen op Zoom, is tot 14 juni een tentoonstelling te zien van de Nederlandse Kunst Stichting: kleurvelden en het geconstrueerde beeld. Het gaat om schilderijen en grafiek van Nederlandse kunstenaars waarin kleur overduidelijk de hoofdrol speelt en vorm daaraan ondergeschikt is. De expositie het geconstrueerde beeld bestaat uit beelden samengesteld uit losse elementen, die machinaal werden vervaardigd naar de werktekeningen van de kunstenaars. Construeren is dan ook een methode die wezenlijk verschilt van de traditionele werkwijzen van hakken en gieten. De werken zijn Rijkseigendom. Tot 21 juni is er in de bovengalerij de tentoonstelling: „Met open oog op de uitkijk", abstractie in Nederland van 1946 - 1950. De dienst verspreide Rijkscollecties heeft gezorgd voor werken van de Cobra-groep (Appel, Brands, Constant, Roosken, Wolvecamp) de groep vrij beelden (Gerrits, Kersten, Ouborg, Leewens) en van onafhankelijken (Boonstrab,, Er Heijboer, Majoor, Nanninga). Het museum is dagelijks geopend van 14-17 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 13