Subsidie voor klompekotjes bij woningwetwoningen in Poortvliet Jan Overeenkam.. blanco Thoolse muziekfeesten KAA BEE Geschiedenis Salzburger emigranten in Zeeland Eindhoofdprijzen van Rode Kruis- puzzel in zicht ACADEMIE DAG IN MIDDELBURG Vormgeving huizen en kleur materialen aanpassen aan gevoelige omgeving N.H. kerk Overdracht woningwetwoningen aan bewoners Vrijdag 28 mei 1976 EENDRACHTBODE 7 Betere pannen, betere steen Bejaardenwoningen VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Plan kom Poortvliet Verplaatsing landbouwbedrijf Gymzaal aan Noordstraat Niet op hoorzitting Praktisch geen keus Niet alles ophouden Ziekenhuisbus op zondag Uitbaggeren haven Lozing General Electric De stichting Beter Wonen krijgt 12.449,70 subsidie van de gemeente om tien nog te bouwen woningwetwoningen in de Noordstraat te Poortvliet, aan te passen aan de karakteristieke omgeving. Met deze bijdrage wordt duurdere gevelsteen toegepast, een passende dakbedekking aangebracht en kleinschalige uitbouwtjes gemaakt. Deze uitbouwtjes werden maandagavond in de Thoolse gemeenteraad door C.H.U.-raadslid J. Versluijs bestempeld als klompekotjes. De raad was ervan overtuigd, dat het goed is nieuwbouw in de dorpskommen aan te passen aan de karakteristieke omgeving, zeker met een gerestaureerde monumentale kerk als in Poortvliet. De bijdrageregeling karakteristieke gebouwen is echter volgens de tekst van deze gemeentelijke verordening alleen van toepassing op bestaand onroerend goed. Met het voorstel van B. en W. werd daarop een uitzondering gemaakt. „Als we deze kant uitgaan, begeven we ons op zeer gevaarlijk terrein", vond P.v.d.A.-raadslid J. de Bres. Hij had in de stukken gezien dat overwogen wordt de subsidieregeling ook voor nieuwbouw te laten gelden. De stichting Beter Wonen had daarvan gebruik gemaakt, aangezien er sprake is van een personele binding tussen de woningstichting en een lid van het college. Dhr. de Bres vond dat het inderdaad aanbeveling verdient de zaak goed te bekijken bij het verder gaan dan dit ene, incidentele geval. Ook V.V.D.-raadslid J. L. van Gorsel wierp de vraag op, waar de grens ligt. „Heeft dit voorstel geen gevolgen voor alle nieuwbouw op Tholen, zowel binnen als buiten de bebouwde kom? tWe moeten daarover een principe uitspraak doen. Ik ben er huiverig van om de nieuwe verordening na een paar maanden al te wijzigen", zei van Gorsel. Raadslid Versluijs bracht naar voren, dat „mooi vinden" dikwijls een individuel begrip is. De klompekotjes - zoals hij de uitbouwtjes bij de geplande woningwetwoningen noemde deden hem niet zo erg passend aan in de omgeving. De burgemeester antwoordde dat B. en W. zonder schaamrood op de kaken met dit voorstel kwamen. ,,We moeten met deze nieuwe verordening eerst praktijk opdoen. Hetaanpassen van huizen in de dorpskommen aan de omgeving, juichen we van harte toe. De maximum prijzen van woningwet woningen laten geen speling toe, maar we wilden toch graag dit type huizen in de oude kern laten bouwen. Anders zou je op deze gevoelige plaats vlak onder de rook van de gerestaureerde kerk alleen premiewoningen kunnen bouwen. Er moet iets gaafs ontstaan, niet iets luxe. In schaal worden de woningwet woningen aangepast. We kunnen rustig in dit incidenteel geval van de verordening afwijken. We moeten wel afspreken om het niet onbeperkt te doen. Er is ook niet altijd sprake van hogere welstandseisen. Voor een goed overwogen beleid moeten we geval voor geval bekijken. De gevoeligheid van de bouwplaats en het feit dat het woningwetwoningen zijn, spelen hierbij een rol, aldus de burgemeester. „Waar blijven we dan als er nog een stukje grond naast de woningwetwoningen over is waar een particulier bouwt", vroeg dhr. van Damme. De voorzitter: „De praktijk wijst uit dat een particulier toch al meer betere pannen en betere steen gebruikt. De welstandseisen richten zich op vormgeving en kleur van de materialen". ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Van Gorsel: „We moeten toch voorzichtig zijn met deze uitzondering". De Bres: „Bejaardenwoningen schakel je uit voor deze subsidieregeling, terwijl het juist voor bejaarden belangrijk is dat ze in het hart van de kern wonen". De voorzitter: „Voor de bejaardenwoning, kunnen we de kosten* gemakkelijker opvangen in een hogere huur. In ons voorstel gaat het ook maar om 1200 gulden per woning. Dat is niet bar veel". Van Damme: „Als het op de ruggen van bejaarden moet drukken, praten we niet over de subsidieregeling karakteristieke gebouwen, maar hier bij de woningwetwoningen wel. In Poortvliet zal er nog zoveel rond de kerk gebouwd moeten worden." De voorzitter: „Het gaatm aar om weinig gevallen in de gemeente. Die we stuk voor stuk bekijken: de kring rond de kerk in Poortvliet, de Venkelstraat, Bosstraat en Kaay in Tholen en de Wal in Sint-Maartensdijk. Als de regeling stadsvernieuwing door het parlement aangenomen wordt, laten we die natuurlijk voorgaan in verband met de subsidie". Dhr. Aarnoudse vond dat het karakteristieke bij de woningwetwoningen in Poortvliet maar moeilijk uit de verf komt, maar tenslotte ging iedereen toch met het voorstel van B. en W. accoord. De vaststelling van het bestemmingsplan Kom Poortvliet had heel wat voeten in de aarde, maar na een schorsing en langdurige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Daarmee is er nu een juridisch kader voor het opknappen van het hart van Poortvliet. De bezwaar, schriften van de heren C. G. Visser en R. Linden werden volgens advies van de commissie R.O. gegrond verklaard. De bezwaarschriften van de Hollandsche Molen, J. Balk, H. van IJsseldijk, M. Murre, M. Heijboer en M. W. Goudzwaard werden ongegrond verklaart. Het bezwaarschrift van J. Heijboer werd niet ontvankelijk verklaard omdat het te laat was binnengekomen. Na de uitvoerige beraadslagingen in de commissie R.O. spitste de discussie zich maandagavond toe op de monumentale boerderij van dhr. M. Heijboer aan de Zuidstraat. Voor een toegang naar de nieuw te bouwen gymzaal en ontsluiting van de achtererven Langestraat zijn opstallen en grond van dhr. Heijboer nodig. De raadsleden van Gorsel, Aarnoudse en Versluijs vreesden dat daardoor de bedrijfsuitoefening onmogelijk wordt, wat grote financiële gevolgen voor de gemeente zal hebbben. Dhr. van Gorsel vond de plaats van de gymzaal alles behalve ideaal, maar vanwege de scholen toch maar het beste. Er kan echter een toegang gemaakt worden via de Markt in plaats van over het erf van dhr. Heijboer. Voor ontsluiting van de achtererven Langestraat is de weg niet nodig, want de meeste bewoners daar hebben een garage aan de voorkant. Als het plan zo gehandhaafd blijft, zullen we de fam. Heijboer volledig moeten uitkopen en het landbouwbedrijf buiten de bebouwde kom verplaatsen. Zijn die vele kosten het plan wel waard? Het V.V.D.-raadslid zei verder dat het bezwaarschrift van dhr. Murre bij B. en W. en de commissie R.O. niet goed is overgekomen daar hij geen direct bezwaar maakte tegen de mestvaalt van boerderij Heijboer. De opmerkingen daarover in de commissie R.O. met betrekking tot hantering van de algemene politie verordening lagen dhr. van Gorsel zwaar op de maag. Dhr. Aarnoudse noemde het een ernstige zaak dat een bedrijf zodanig aangetast wordt dat van een reëele bedrijfsvoering in de toekomst geen sprake meer kan zijn. De opslag wintervoer gaat verloren, evenals de stal en de bergplaats landbouwwerktuigen. De mestvaalt zal niet meer bereikbaar zijn over eigen terrein. Art. 49 van de wet R.O. biedt de mogelijkheid van schadeloosstelling, maar kan het college de garamtie geven dat die schadeloosstelling zodanig is dat de fam. Heijboer zijn bedrijf eventueel kan verplaatsen? Als de gymzaal niet op een andere plaats gebouwd kan worden - bijvoorbeeld de Noordstraat - kan er dan geen andere ontsluiting komen via de Langestraat bij de woning van de fam. den Engelsman. Dan zou het bedrijf Heijboer niet aangetast worden. Er staan veel gemeenschappelijke belangen op het spel, maar als Heijboer straks tegen dit plan in beroep gaat, dan zal het ook nog lang duren eer we de gymzaal kunnen bouwen. Als er geen alternatiefis, voelen wij er veel voor om de uitspraak van de stedebouwkundige in praktijk te brengen: discussie over verplaatsing van het bedrijf. Ook het bedrijf van IJsseldijk wordt ernstig aangetast in plan Kom, zij het in mindere mate dan Heijboer. Er wordt ook vee gehouden, wat betekent dat de gebouwen beslist bij elkaar moeten staan. IJsseldijk zal dan ook volledig schadeloos gesteld moeten worden, zodat hij op een andere plaats een werkplaats kan bouwen, aldus Aarnoudse. Raadslid Versluijs liet weten dat enkele delen uit het bezwaarschrift Heijboer zijn fractie aanspraken. Is het zinnig dit. bestemmingsplan zo vast te stellen? De grond van Heijboer zal te duur uitkomen. Ga eerst onderhandelen met Heijboer zodat de gemeente meer grond krijgt, aldus Versluijs. Raadslid van Schetsen had de bezwaren van Heijboer afgewogen tegenover het algemeen belang. Hij vond het jammer dat Heijboer destijds op de hoorzitting ontbrak, want toen was de gelegenheid er om het bezwaar mondeling toe te lichten. Zonder zwaarwegende argumenten wilde hij niet op zijn standpunt terugkomen. Zijn fractiegenoot de Bres wees erop, dat G.S. van Zeeland om financiële redenen het bestemmingsplan kunnen tegenhouden. Daarom wilde hij als raadslid ook wel inzicht hebben in de financiële gevolgen. In zijn beantwoording wees de burgemeester op het feit dat art. 49 van de wet R.O. wel degelijk waarborgen geeft voor geleden schade. Eventueel bepaalt de onafhankelijke rechter de vergoeding. De historie van Poortvliet heeft ons op 1 punt in de steek gelaten, in de kou laten staan, namelijk ten aanzien van de gymzaal. Die moet op redelijke afstand van de scholen staan, zodat we praktisch geen keus hebben met twee scholen zo uit elkaar. We moeten natuurlijk wel veel aandacht aan de vormgeving van de gymzaal besteden. In de komplannen willen we ook de erven ontsluiten om ons blikken vervoermiddel onder dak te brengen. Vanwege die ontsluiting en de gymzaal komt er via het erf van Heijboer een weg. De betrokkene spreekt in zijn bezwaarschrift over bemoeilijking van de bedrijfsvoering en niet over het onmogelijk worden. Die mening huldigen B. en W. ook. Het bemoeilijken van de bedrijfsvoering en verplaatsen van opstallen wordt uitgedrukt in geld volgens art. 49 van de wet R.O. Steeds zijn we in minnelijk overleg tot een oplossing gekomen. We zullen beslist positief staan bij de besprekingen. De onderhandelingen zouden kunnen resulteren in een beslissing dat ons ideaal om financiële redenen niet kan. Het zou kunnen dat het ons teveel gaat kosten, maar dat kunt u nu niet hard maken. Ik ben zo brutaal om optimistisch te zijn ten aanzien van de kostenkant. Er zijn bij het Rijk mogelijkheden voor lokatie- subsidies en saneringsbijdragen. Primair gaat het om ons ruimtelijk vorm geven. We moeten het meest ideale zien te verwezenlijken en daarom niet in een zo vroeg stadium met een andere oplossing genoegen nemen. Dan zijn we op' de verkeerde weg. Artikel 49 staat pal voor de man in kwestie, Heijboer en Useldijk. In constructief overleg is er de afgelopen twaalf jaar op Tholen veel mogelijk gebleken. advertentie IM j Het wast het water van de Oosterschelde niet dat onze geachte afgevaardigde Petrus Aphonsus Roels een niet geringe landelijke bekendheid kreeg door zijn - om het zeer parlementair oirbaar uit te drukken gewijzigd standpunt met betrekking tot de afsluiting van die zee-arm. Dat alles tot daar aan toe, maar als een reporter in „Den Haag vandaag" durft te beweren, dat diezelfde Roels een geboren Zeeuw zou zijn, keren de haringen zich in hun Oosterscheldegraf om. Goed Zeeuws, goed rond, luidt toch dat nostalgisch spreekwoord. Hoe kun je dan als Zeeuw van dtun tot dijk veranderen? Moet je in dit droge voorjaar èehS horen, wat een pas geslaagd journalist (proficiat aan alle examinandi die het er deze week hebben opzitten) vraagt aan zijn hoofdredacteur: „Waarom mogen de bladen kopij eigenlijk maar aan 1 kant worden beschreven?" Bromt de hoofdredacteur: „Dat is een compromis tussen de baas en mij. Wat mij betreft mochten beide kanten onbeschreven blijven". Wat dit nu te maken heeft met het gewijzigd stand punt van onze geachte afgevaardigde de heer Roels is een raadsel voor Jkn Ovèreertkam Natuurlijk geven de bestemmingsplannen in dorpskommen altijd grote nadelige saldi, maar daar reserveren we ook voor, aldus de burgemeester. Het Poortvlietse raadslid J. C. Bevelander drong nog eens aan op een ontsluiting van de nieuwe gymzaal via de Langestraat. Mevr. Deurloo dacht in eerste instantie, hoe krijgen B. en w. het in hun hoofd met zo'n plan te komen. Maar er zijn niet veel mogelijkheden, zodat ze zich wel kon voorstellen dat Heijboer zal zeggen: neem nu m'n hele bedrijf maar. V.V.D. en S.G.P. leken het bezwaarschrift van Heijboer tegen het voorstel van B. en W. in, toch gegrond te willen verklaren. Raadslid de Bres vroeg wat daarvan de gevolgen zouden zijn. De burgemeester antwoordde dat het college dan het hele voorstel zou terugnemen om een alternatieve oplossing voor het bestemmingsplan kom Poortvliet te vinden. Wethouder Koopman vond het bezwaarlijk dat het hele plan dan opgehouden wordt. Laten we dit voorstel aannemen, dan kan de raad altijd toch nog met een wijziging komen. Iedereen was het daar wel mee eens, maar van Gorsel wou toch nog een schorsing om even met de andere fracties te overleggen. Na de hervatting zei het V.V.D.- raadslid dat allen met het voorstel van B. en W. konden instemmen omdat het niet in ,t belang van Poortvliet is dat het gehele plan Kom opgehouden wordt. Hij stelde echter wel de voorwaarde dat B. en W. het bedrijf Heijboer zouden laten doorlichten door deskundigen en met de uitkomst daarvan bij de raad zouden komen. Die kan dan beslissen over verplaatsing van het bedrijf of wijziging van het bestemmingsplan. Bovendien dient een studie gemaakt te worden naar een andere ontsluiting van de gymzaal, aldus van Gorsel. De burgemeester zei dat alle financiële gevolgen van een bestemmingsplan in de raad behandeld worden. We zullen de zaak Heijboer met voorrang behandelen, maar we gaan niet verder dan de betrokkene zelf in zijn bezwaarschrift doet. Als we bij de onderhandelingen de indruk hebben dat of het gehele bedrijf gekocht moet worden of het plan gewijzigd dient te worden, komen we met een voorstel aan de raad. We zullen alle wegen van Rijkssteun uitputtend bewandelen, aldus de burgemeester. Tenslotte viel de voorzittershamer waarmee plan Kom werd goedgekeurd. Bij het maandelijks overzicht passagiersbezetting ziekenhuisbus was het raadslid van Kempen opgevallen dat het gebruik op zondagen er minimaal is. Is het wel verantwoord om op zondagen te blijven rijden, want dan zijn de kosten toch hoog met 200% uurvergoedingen. Dhr. Aarnoudse wist dat een paar personen al maanden op zondag van de ziekenhuisbus gebruik maken omdat een verwant langdurig ziek is. Als er verandering in de regeling komt, wil hij de gevolgen goed bekijken en voor de enkele gedupeerden zeker een oplossing zoeken. Dhr. van Damme vond de ziekenhuisbus een hele dure gemeenschapsvoorziening, want op zondag legt de gemeente per passagier zeven keer zoveel bij als het kaartje kost. Raadslid van Schetsen hoopte niet dat elke maand discussie over de ziekenhuisbus ontstaat. Laten we een beslissing nemen en dan voor een half jaar schluss. Als je ziet wat er bij een salaris van 100.000 blijft hangen, laten we dan voor de kleine groep die aangewezen is op het openbaar vervoer nu geen wijziging aanbrengen. Dat komt een beetje vreemd over. Mevr. Deurloo stelde voor een kleinere bus in te zetten, maar de burgemeester zag daarin geen besparing zitten. Met raadslid van Schetsen vond hij de begrotingsbehandeling het moment om zaken als de dienstregeling van de ziekenhuisbus te herzien. Nu is alles voor een heel jaar geraamd. Wethouder Moerland voelde er niks voor om nu met de ziekenhuisbus te stoppen. Juist zondags maken er mensen gebruik van de bus die deze het hardste nodig hebben. Toen we met de ziekenhuis begonnen, wisten we heel goed wat het kostte. De uitgaven zijn wel gestegen, maar we kunnen het nu ook betalen. Als we veranderingen willen, dan 1 keer per jaar bij de begrotingsbehandeling, aldus wethouder Moerland. De Thoolse raad ging graag accoord met het uitbaggeren van de haven in Sint-Annaland voor de aantrekkelijke prijs van 45.000 gulden (twee in plaats van normaal vijf gulden per m2). De heren van Kempen en van Gorsel wilden echter tegelijk de boxen van de jachthaven laten baggeren, want dat is toch wel de goedkoopste manier. De baggermolen ligt er toch en op een later tijdstip de boxen uitbaggeren zal duurder zijn. Bovendien heeft de Watersportvereniging steeds op baggeren aangedrongen, zodat men best bereid zal zijn de schepen tijdelijk ergens anders te leggen. Praat nog eens met de Watersportvereniging over die mogelijkheid, vonden van Kempen en van Gorsel. Wethouder Koopman zei dat het de bedoeling was dit najaar de jachthaven te baggeren, want dat is veel gemakkelijker als de schepen weg zijn. Nu zou dat werk wellicht vergoeding meebrengeh voor Verplaatsing van de Jachten. Het Vdlt* ëchtet te overwegen oht alsiióg të pföbefert het Wftrk gelijk Uit té Vöéfëft. De burgemeester zei dat B. en W. gebonden zijn aan de aanbieding, die voor een bepaalde tijd geldt. De boxen erbij pakken, is uitsluitend met medewerking van de jachtbezitters te doen. We zullen het nog eens bekijken, maar de gunstige aanbieding zullen we er niet voor laten schieten, aldus de burgemeester. Hij deelde nog mee, dat B. en W. nog geen stappen hebben ondernomen voor collectieve verhuur van de Sint-Annalandse jachthaven, die dit seizoen voor het eerst door de gemeente zelf in exploitatie is genomen. Op vragen van de V.V.D.-raadsfractie over lozing van afvalwater op de Oosterschelde door General Electric Plastics B.V. uit Bergen op Zoom, deelden B. en W. mee dat het milieu daardoor niet onaanvaardbaar belast wordt. Tot 27 mei lag bij de gemeente Bergen op Zoom de beschikking ter inzage waarbij de minister G.E.P. tot uiterlijk 1 januari 1978 vergunning gaf voor het lozen van afvalwater op de Oosterschelde. Hoewel de gemeentebesturen van Bergen en Tholen beide belangstelling zullen hebben voor de kwaliteit van het Oosterschelde-water, is hun geen bevoegdheid toebedeeld ter uitvoering van de wet verontreiniging oppervlaktewateren. Hoogstens zou het gemeentebestuur als belanghebbende bezwaren kunnen indienen bij Rijkswaterstaat. B. en W. van Tholen hebben een kopie van de vergunning, waaruit blijkt dat deze is voorzien van een groot aantal sringente voorwaarden. De totale lozing is beperkt tot 600 inwoner equivalenten. Wij beschikken niet over de vakkennis en ervaring om te kunnen beoordelen of zich in het te lozen afvalwater stoffen bevinden, die op zichzelf niet geloosd zouden behoren te worden. Van de Rijksoverheid - en haar adviserende organen - mag verwacht worden dat na alle belangen een verantwoordde beslissing is genomen. Bovendien, dat ten aanzien van de vervuilingswaarde van het te lozen bedrijfsafvalwater alle nodige voorwaarden zijn gesteld, aldus B. en W. op de vragen van de V.V.D.- ff actie. Dhr. van Damme merkte op, dat hij er een volgende vergadering mogelijk op terugkomt omdat het antwoord van B. en W. nu nog te vers was om de zaak goed te kunnen overwegen. Op deze mei-raadsvergadering ontbrak dhr. J. D. de Korte nog wegens gezond heidsredenen. De Plattelandsvrouwen Oud-Vossemeer waren in grote getale aanwezig om de plaatselijke democratie te volgen, waarbij een aantal dappere dames het tot de laatste hamerslag van twaalf uur uithield. De organisatoren van de Thoolse muziekfeesten zijn er financieel uitgesprongen, maar de opbrengst Is niet overweldigend. Daarom zetten ze na het opmaken van de tussenbalans nu nog een vraagteken bij een eventuele voortzetting volgend jaar. Het moet immers rendabel zijn, want het doel is dat de muziekverenigingen hun kaspositie kunnen versterken. Aangezien er veel werk aan de organisat ii is en de opbrengst met drie verenigingen gedeeld moet worden, zal van de eindafrekening afhangen of Concordia Tholen, Euterpe Sint- Maartensdijk en Oud-Vossemeer's Muziekvereniging volgend jaar weer zo'n feest organiseren. Het Vrijdagavond programma „De losse groeven show" was een succes met 926 betalende bezoekers. Dit was een hele goede avond, dankzij o.a. bussen met bezoekers uit Heemskerk (bij Amsterdam) en Heerle. Daarentegen viel de finale op zaterdagavond tegen met 300 betalende bezoekers bij de Erika-kapei. Pi po de clown en mama Loe trokken zaterdagmiddag in de Feesttent aan de Bosstraat te Tholen 579 kinderen. De conferencier deed het prima en bracht de kinderen tot enthousiasme. Donderdagavond trok Krijn Torringa's Top Pop drive in show 300 betalende bezoekers. OPVANG CENTRUM JEUGD De opening van de Thoolse muziekfeestenavond vond woensdagavond plaats door de wethouder van culturele zaken, dhr. A. J. Scherpenisse. Hij herinnerde aan de jubileum- festiviteiten van Concordia en Oud-Vossemeer's ^muziekvereniging en zei de samenwerking van de drie verenigingen en de zelfwerkzaamheden toe te juichen. Bovendien wordt de bevolking cultureel iets geboden, waarmee onze gemeente in positieve zin in de belangstelling komt te staan en waardoor de leefbaarheid van de kernen bevorderd wordt. Reeds vele jaren is er goede samenwerking tussen de korpsen op Tholen en Sint-Philipsland. Als men op de muziekdagen de verenigingen in nieuwe uniformen ziet en met veel jeugdige leden, dan kunnen we volledig begrijpen dat ze al het mogelijke moeten doen om financieel het hoofd boven water te houden. Enkele jaren zagen wij een teruggang, maar nu beschikken alle korpsen over een goede groep jeugdige muzikanten. Een muziekkorps is juist een goed opvangcentrum voor de jeugd en wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. ZELFWERKZAAMHEID Bij alle hoogtijdagen zijn het juist de muziekverenigingen die zich moeten presenteren. Daarvoor is een goed instrumentarium en goede aankleding nodig. Wanneer we zien dat voor een G.s. van Zeeland willen de Stichting Bestudering Geschiedenis Salzburger Emigranten in Nederland te Groede een eenmalige waarderingssubsidie van 600 gulden geven. Dit in verband met de kosten van de werkzaamheden, ver bonden aan de bestudering en vast legging van de geschiedenis der Salz burger emigranten in Nederland. Het tijdschrift „Salzburgers en Nederland" neemt hierbij een belangrijke plaats in. De stichting, die vijf jaar geleden startte, mag zich verheugen in een toe nemende belangstelling voor haar activiteiten. De bestudering van de geschiedenis van de Salzburger emigranten begint in de jaren 1732/33. Nadat deze emigranten „om den geloofswille" (d.w.z. de Lutherse geloofsrichting) verdreven waren uit hun overwegend Rooms- Katholieke geboortestreek, rondom de stad Salzburg in de huidige republiek Oostenrijk, vestigden zij zich omstreeks De marathon Ro(n)de Kruiswoordpuzzelactie beleeft zijn laatste ronde. Nu al kan worden gezegd, dat de actie een succes is geworden. Dankzij de opbrengst zal het Nederlandse Rode Kruis zijn speciale activiteiten ten behoeve van chronisch zieken en invaliden met kracht kunnen voortzetten. Het eindresultaat laat nog even op zich wachten, maar zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Dat eindresultaat is natuurlijk ook nog afhankelijk van de laatste ronde, waarvoor dankzij de grote deelneming aan de puzzelactie weer veel extra prijzen ter beschikking konden worden gesteld. Nu ook heeft men kans mee te dingen naar de eindhoofdprijzen. Daarvoor dient men bij de slagzin-oplossing van puzzel 13 ook het aantal letters K op te geven welke voorkomen in de oplossingen van alle dertien grote diagrammen. Die eindhoofdprijzen zijn o.m.: een voortreffelijke comfortabele stacaravan, een gloednieuw orgel, een audio hifi-stereo met 2 boxen, een wasdroogkast, een volautomatische naaimachine, een filmprojector en een enorme linnenuitzet. Puzzelt U de laatste keer vooral mee. Nu hebt U kans op al deze en andere fantastische prijzen. En nu gaat het er om de totale opbrengst voor het goede doel zo hoog mogelijk op te Voeren. Vele ïhahdicdptë Nederlanders zullen U aétvöof dankbaar zijn. deze jaren in Nederland. Hoofdzakelijk in Zeeland (Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren). Blijkens de historie zijn deze emigranten in de loop der jaren opgegaan in de Zeeuwse bevolking en hebben zij een aandeel geleverd in de ontwikkeling van de Zeeuwse cultuur. De Lutherse kerk te Groede en die te .Middelburg zijn door initiatieven van deze groep mensen tot stand gebracht. -instrument 800 gulden en voor een uniform 450 gulden neergeteld moet worden, betekent dit, dat per korps zo'n dikke 50.000 gulden op straat loopt. De zelfwerkzaamheid is juist bij deze verenigingen aanwezig: ophalen oud papier en het organiseren van een rommelmarkt en andere activiteiten. Als gemeentebestuur juichen we dat toe. We hadden geen moeite om de volle financiële steun te geven door toepassing van de landelijke regeling, maar dit blijft altijd een geringe bijdrage. Daarom doe ik een beroep op de ganse bevolking om alle steun te verlenen aan deze korpsen. Een gemeente zonder fanfare is een dooie gemeente.. Een muziekkorps is een stuk presentatie en toont de leefbaarheid. Financiële en morele steun van de bevolking zal een goede stimulans zijn voor de verenigingen om met genoegen verder te gaan. We hopen dat de muziekfeesten ertoe mogen bijdragen dat de financiële nood van de verenigingen verlicht mogen worden", aldus wethouder Scherpenisse, die een openingsmars dirigeerde met Concordia Tholen. Voorzitter Nelisse voerde ook nog het woord. Hij sprak met bonds voorzitter van Damme bij de afsluiting zaterdagavond dankwoorden tot alle medewerkers. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de regeling voor de overdracht van woningwet woningen op enkele punten gewijzigd. Deze gewijzigde regeling is van toe passing voor diegenen, die na 1 januari 1976 een verzoek tot overdracht in dienden. Het inkomen van de betreffende bewoner mag over 1974 niet hoger zijn geweest dan 25.000,-. Als de vrouw ook een inkomen heeft wordt dat er bij geteld minus een bedrag van 1.500,- dat buiten beschouwing blijft. Om speculatie tegen te gaan zullen de gemeenten enkele bepalingen in de koopovereenkomst moeten opnemen. Met het oog hierop stond voorheen in de koopovereenkomst een voorwaarde dat het huis, als het binnen een zekere periode weer werd verkocht, aan de toegelaten instelling of aan de gemeente diende te worden aangeboden tegen een dan te taxeren waarde. In de gewijzigde regeling geldt deze voorwaarde ook bij verhuur van het betreffende huis door de nieuwe eigenaar. Bij verkoop van de woning binnen de eerste 10 jaren aan anderen dan de toe gelaten instelling of de gemeente zal de eventuele winst, die meer is dan op grond van normale kostenstijgingen mag worden verwacht, geheel of gedeeltelijk worden afgerond. Bestaande woningwetwoningen, die aan de bewoners worden overgedragen kunnen ook in de beschutte sfeer worden opgenomen. De over te dragen woningen zullen van een goede kwaliteit moeten zijn en in goede staat van onderhoud verkeren. Een en ander te beoordelen door de Hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in de provincie. Op vrijdag 4 juni 1976 zal de Erasmus Universiteit Rotterdam een Academie Dag houden in Middelburg. Op deze dag zal de nadruk worden gelegd op de betekenis van de E.U.R. voor Zeeland en omgekeerd. Het programma voor deze dag is ont staan door samenwerking van des kundigen uit Zeeland en leden van de E.U.R.-gemeenschap. Verschillende onderwerpen zullen deze dag worden belicht in diverse secties, waaraan zowel Zeeuwen als vertegenwoordigers van de E.U.R. deelnemen. ,s Ochtends om elf uur is de opening van een academische zitting in de Schouwburg te Middelburg, waar het woord zal worden gevoerd door drs. M.C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, en prof. dr. L.H. Klaassen, hoogleraar voor regionaal en sociaal-economisch onderzoekingswerk aan de Erasmus-universiteit. Na een koffiemaaltijd zijn er bijeen komsten van verschillende secties, die de volgende onderwerpen belichten: - sociologische problematiek (migratie, arbeidsmarkt, uitbouw dienstensector, waaronder het onderwijs). - regionaal-economische problematiek (in hoeverre is de overheid daadwerke lijk in staat feitelijke ontwikkelingen te beïnvloeden). - problematiek in de volksgezondheid (wat verwacht Zeeland van de medische faculteit en het academisch ziekenhuis en vice-versa. Ander thema: ziekte door eigen toedoen: alcohol, ongevallen, drugs en geneesmiddelen). bestuursproblemen (functioneel bestuur of integraal bestuur?). - milieuproblemen (milieu-hygiënische aspecten verbonden aan de vestiging van bedrijven). Schooldekanen uit Zeeland en studentendekanen van de Erasmus Universiteit Rotterdam bespreken het thema aansluiting VWO-WO, leraren opleiding, Verandering lil onderwijsstructuren door Coiltdtifelfi ttota en H.Ö.-nota. Historie! Sptekefi over maatschappij-geschiedenis en over werken aan Nederlands toekomst (ca. 1870). Slem men rail MESTVAALT M. de R. Naar aanleiding van uw verslag in de E.B. van 20 mei 1976 van de ver gadering commissie Ruimtelijke Ordening over mijn bezwaarschrift plan „Kom" Poortvliet wilde ik het volgende opmerken. In het verslag staat de zin: Bovendien blijft de mestvaalt bij de hoeve van de heer Heijboer in plan „Kom" gehand haafd, waardoor de overlast van stank niet wordt gereduceerd. Als men dit zo leest, wordt gesteld, als zou ik bezwaar maken tegen handhaving van de mest vaalt van dhr. Heijboer. Dit is absoluut niet door mij in mijn bezwaarschrift gesteld, noch dat door mij stankoverlast werd ondervonden, noch dat door mij maatregelen worden gevraagd. Ik heb verwezen naar een eerdere bespreking van een uit breidingsplan, waarin een gelijksoortige situatie voorkwam. Toen had de commissie allerlei argumenten tegen woningbouw op een dergelijke plaats en wilde ze een aardenwal opwerken en daarop nog bomen planten. Mijns inziens gold die ongeschiktheid van bouwplaats hier evenzeer, omdat het boerenbedrijf het eerst aanwezig was. De commissie R.O. heeft mij echter heel andere woorden in de mond gelegd, hetgeen geheel voor haar rekening blijft. Ik wens dan ook een juiste interpretatie van^mijn argument en niet wat men ervan denkt te kunnen maken, om mij op die manier in een kwaad daglicht te plaatsen. Met dank voof de plaatsruimte, M.H. Murre Langestraat J PböftvlleL

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7