Groen voederdrogerij Scherpenisse wordt buitendienst gemeentewerken Tholen Dr. Noteboom sloeg eerste paal TH00LSE RAAD Ds. Harkema assessor classis Zierikzee. Jacoba van Beieren in "De Meestoot" W EVERS MODE BOETIEK^ PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Vrijdag 28 mei 1976 EENDRACHTBODE 5 Vervolg van pag. 1 Uitbreiding begraaf plaats Scherpenisse Binnen 50 meter Vervolg van pag. 1 Geen uitstel LADY Verborgen verleiders Huurverhoging Verhoging per kem 1 - bij de commissie openbare werken. Wel moet de heer Koopman betuigen nog nimmer in één ruk een zo grote aankoop te hebben gedaan. Tot de aankoop wordt vervolgens unaniem besloten. Het voorstel van b. en w. om de algemene begraafplaats te Scherpenisse uit te breiden bracht nogal wat discussie en spitste zich vooral toe tot zeker heidsstelling voor de binnen de 50 meter staande woningen en bedrijfspanden. Zo wees met name de heer J. de Bres (PvdA) er op, dat het b. en w. voorstel er op het eerste gezicht nogal onschuldig uitziet, maar hij had mensen die in de buurt wonen gesproken en die waren allerminst gerust op woonzekerheid. Zij hadden ook bezwaren ingediend na de ter inzage ligging van het plan, maar door gedeputeerde staten is toch ont heffing verleend aan de gemeente. Wat dat betreft zou dus de begraafplaats aangelegd kunnen worden. Gedepu teerden hebben er niettemin zes velletjes voor nodig gehad om de bezwaarschriften ongegrond te verklaren. Hij vond het jammer dat die beschikking van g.s. niet bij de stukken lag, al had hij er zelf van omwonenden een exemplaar gekregen. De overige raadsleden hebben daar echter nog geen kennis van kunnen nemen, waarom hij zou willen voorstellen op deze ver gadering geen beslissing te nemen, maar die te verdagen tot de volgende raadsvergadering. Men moet toch eerst weten, waar men aan toe is alvorens een zo belangrijke beslissing voor Scherpenisse - en dus ook voor de gemeente - te nemen. De wet op de lijkbezorging eist dat je binnen een afstand van 50 meter van de begraafplaats niet mag bouwen en dat maakt het voor omwonenden toch wel tot een onzekere zaak. De heer De Bres had bewijzen met dergelijke bepalingen voorzichtig te zijn, want via een contract van 1888 toonde hij dat er in Scherpenisse voor die buurt in dat jaar een verzoek was gedaan om een schuur te bouwen. Dat verzoek werd in gewilligd, maar wel onder de voorwaarde, dat ze nimmer tot woning gebruikt zou gaan worden. Dan zit je toch maar aan zo'n bepaling vast. Met uitbreiding van de begraafplaats is voor enkele omwonenden de zekerheid weg, dat ze bij voorkomende calamiteiten of anderszins niet meer op dezelfde plaats mogen terugbouwen. Verder zijn er voor deze uitbreiding begraafplaats nog de bezwaren, dat er een kleuterschooltje vlak bij staat en het sportveldje ligt daar ook. De heer M. Dijke (SGP) informeert of b. en w. er ook aan gedacht hebben op de begraafplaats een gebouwtje te stichten dat als opbaar-gelegenheid dienst kan doen. Tenslotte zou hij graag horen of het nieuwe gedeelte van de begraafplaats toegankelijk wordt via de huidige ingang. handhaven. Zeeland eist nu volstrekte duidelijkheid over de veiligheid voor de gebieden rondom de Oosterschelde. Duidelijkheid dat de half open pijlerdam in de monding van deze zeearm wordt gebouwd. Wij zijn bijzonder verontrust over de actie die de laatste tijd wordt gevoerd om op de in 1974 toegezegde veiligheid af te dingen met pleidooien, de Ooster schelde geheel open te laten en de dijken er omheen op deltahoogte te brengen. Wij brengen met grote klem onder uw aandacht dat via deze denkbeelden nieuwe onzekerheden in de discussie worden ingevoerd. Onzekerheden leiden onvermijdelijk tot uitstel. Beide zijn voor Zeeland onaan vaardbaar, aldus de werkgroep Deltaveiligheid 1985 in de open brief aan regering en parlement. Tot de ondertekenaars behoren uit onze streek: burgemeester J.E. van Boeijen Tholen, dr. P.R. van der Eist Stavenisse, ir. M.A. Geuze Poortvliet, G. J. de Jager (voorzitter gewestelijke raad landbouwschap, staten- en raadslid) Anna Jacobapolder, wethouder C. J. Moerland, Stavenisse. De heer J. Versluijs kan de bewoordingen en bezwaren van de heer De Bres wel voor een groot deel onderschrijven en betreurt ook met name het ontbreken van de g.s. beschikking. Hij kan zich voorts de bezwaren van omwonenden goed .indenken. Er voor enkele bewoners namelijk belangen binnen de 50 meter grens van de begraafplaats. Hij zou er in elk geval voor zijn, dat de mensen daar zekerheid hebben tot eventuele herbouw van hun panden. De voorzitter, burgemeester J.E. van Boeijen ontkent dat de 50 meter grens moet worden gezien als een harde grens, waarvoor geen ontheffing mogelijk zou zijn. Gedeputeerden toonden begrip voor de situatie ter plaatse en gaven ontheffing aan de gemeente, omgekeerd kan het evengoed. Daarom zou hij de bewoners daar toch wel gerust willen stellen. Het bezwaar van een zo dichtbij gelegen sportveld kan hij niet delen. In de eerste plaats omdat het geen officieel wedstrijdveld betreft en in de tweede plaats omdat men er met de begraaf plaats nog behoorlijk ver vandaan ligt. Gezien het gering aantal bezwaren is voor de uitbreiding naar deze kant gekozen. Bovendien moet in acht genomen worden het aantal graven dat per jaar nodig is en in die verhouding zou een uitbreiding naar het buiten gebied niet alleen betekenen dat cultuurgrond nodig is, maar het zou ook een erg dure zaak zijn. De uitbreiding is nog wat ingekrompen en er is wat meer groen geprojecteerd tussen woningen en sportveldje, waardoor gedeputeerde staten bereid waren tot goedkeuring van deze uit breiding. Ruimtelijk zien we het probleem dus niet zitten en ook in milieu-hyiënisch opzicht rijzen geen bezwaren, zo vervolgde de burge meester, die er op wees wel de monde linge goedkeuring van g.s. te hebben doorgekregen, maar nog niet de schriftelijke beschikking binnen te hebben, zodat het ook niet mogelijk was die bij de stukken te leggen. Met enkele citaten uit die beschikking, waarover raadslid De Bres via een der bezwaarden wel beschikt, toont de PvdA gemeentelijk vertegenwoordiger aan, dat het toch wel gewenst is voor de raad om daarvan kennis te nemen, alvorens tot die uitbreiding te besluiten. De bezwaarden kunnen immers ook nog in beroep gaan bij de Kroon. De voorzitter is van oordeel dat er voor Scherpenisse wel zo snel mogelijk uit breiding van de begraafplaats moet komen, maar de heer De Bres kan niet inzien, dat het op 4 weken moet aan komen. De heer Versluijs meent dat het vooral om een duidelijke uitspraak gaat tegen over de omwonenden, dat herbouwd kan worden als dat nodig mocht zijn. Daar moeten voor de mensen geen moeilijkheden kunnen ontstaan. De voorzitter herhaalt dat die mogelijkheid er blijft. Niet de bewoners moesten ontheffing vragen om daar te wonen, want die zijn daar al gehuisvest, maar de gemeente moet ontheffing vragen omdat men binnen de 50 meter van de huizen kwam. De heer Van Dam me: Wat is hier het alternatief? De voorzitter: De aanleg van een geheel nieuwe begraafplaats. De heer Aarnoudse: Ik zou het risico niet willen lopen, dat de inwoners van Scherpenisse hun eigen burgers niet ter plaatse zouden kunnen begraven. Wethouder Koopman zegt dat het de bedoeling was nog deze week be sprekingen te voeren in Den Bosch over dit D AC W-project. De voorzitter ^ntwoordt dan de heer Dijke nog, dat b. en w. wel eens willen bekijken of het plaatsen van een gebouwtje voor opbaren van overledenen mogelijk is, maar zou het nu niet direct weten, waar dat moet worden gezet. Wat de ingang van de begraafplaats betreft zal ook na de uit breiding van de huidige toegang gebruik gemaakt worden. De heer De Bres doet namens zijn fractie toch het voorstel om de beslissing tot de juni-ver- gadering uit te stellen, zodat de raad volledig op de hoogte kan zijn van de g.s. beschikking, een voorstel verder nog steun krijgt van de heer Versluijs (CHU). De overige fracties steunen evenwel b. en w., zodat conform het voorstel tot de uitbreiding van de algemene begraafplaats te Scherpenisse wordt besloten en daartoe een krediet van 145.000,- wordt gevoteerd. De heer M.A.J. van der Linde (PvdA) ging aan het begin van de vergadering nog even nader in op de beantwoording van b. en w. op zijn vraag over de inhoud van de door het bouwbedrijf Casa op Tholen verspreide circulaire. De heren Van der Linde en De Bres vonden het een wel formeel juiste berekening van de woningbouwpremie voor het eerste jaar, zoals die in de circulaire was gesteld, maar die wat simpele voorstelling zou toch voor kopers wel tot moeilijkheden kunnen leiden. B. en w. lieten in hun antwoord doorschemeren dat men weliswaar niet van volledigheid in die circulaire kon spreken, maar men overigens ook geen termen aanwezig achtte aan bouw ondernemingen voorwaarden te moeten gaan stellen, die een goede voorlichting aan de aspirant-kopers zouden waar borgen. De heer Van der Linde zag wel aan leiding om de voorwaarden beter te preciseren. Hij wees er op, hoe ook in het blad Consumenten Contact werd gesteld, dat sprake is van voorlichtings beleid en dan moet er toch wel wat aan te doen zijn. Wethouder Moerland schetste dat door Casa alleen maar de premie van het eerste jaar was vermeld. Men had de verlaging per jaar ook voor moeten houden om de mensen te laten zien, wat men over 10 jaar nog krijgt. Nu wil de heer Van der Linde dat we bij verkoop van bouwgrond de mensen voorlichten, maar men moet toch op goede trouw van de bouwmaatschappij kunnen rekenen. Het zou voor de goede ondernemer ook wat discriminerend aandoen. Ook de voorzitter betwijfelt of men die richting moet inslaan. Voorlichting moet duidelijk zijn. Naast de premie voor het eerste jaar zou moeten worden aangegeven dat ze jaarlijks met 10% vermindert. Particulieren moeten daar echter ook altijd zelf achter zien te komen. Een andere schriftelijke vraag en antwoord, die nog wat extra aandacht kreeg was eveneens afkomstig van de PvdA, maar nu wel van de gehele fractie. Daarbij ging het om de ver schillen in huurverhoging in de gemeente. De fractie had b. en w. gevraagd uiteen te zetten, hoe men aan de puntenwaardering kwam voor de wijkligging in de kernen, waarbij men velschillen van 6 tot 1 punt had. Als de reden daarvan betrokkenen duidelijk wordt, zo meent de PvdA-fractie, dan is het voor hen ook mogelijk begrip te krijgen voor de toegepaste verhogings percentages. De gemeente gaat immers belangrijk boven het landelijk gemiddelde van 8 procent. Van het b. en w. antwoord publiceerden we al in ons vorig nummer een groot gedeelte. Het is mogelijk nog nuttig daaraan toe te voegen, dat de overleg groep zich moest uitspreken over de waardering van de woonvorm, de wijk ligging en de ligging (van de woning) in de wijk. De overleggroep kwam voor wat woonvorm betreft aan een puntenwaar dering van 13 voor een vrijstaande woning, aan 11 punten voor een een gezinswoning (2 onder 1 kap) en 9 punten voor de overige eengezinswoningen. Voor etage woningen met maximum 4 woonlagen en liftinstallatie (zijn er niet op Tholen) kwam men aan 7 punten, voor idem etagewoningen 5 punten, voor nog meer woonlagen aan 3 punten en datzelfde zonder liftinstallatie aan 1 punt. De laatste categorieën zijn voor Tholen te verwaarlozen, want die komen niet voor. Ten aanzien van de wijkligging kwam de overleggroep tot de conclusie dat Tholen niet een gemiddeld te waarderen woonwijk is in het landelijk beeld gezien, vooral met het oog op de beperkte onderwijs en winkelvoor zieningen, excentrische ligging van sommige kernen, o.a. bijvoorbeeld Stavenisse, het gebrekkige openbaar vervoer in vergelijking bijvoorbeeld met T""de stadstram (om de 10 minuten), enz. Het bovenstaande was ook reden om de kernen verschillend te waarderen. Zo kwam men voor Tholen stad met de meest gunstige ligging van alle kernen in de gemeente, met ook wat recreatieve voorzieningen en mogelijkheid van voortgezet onderwijs tot 6 punten. Sint Maartensdijk dat minder gunstig is gelegen in vergelijking met Tholen stad, maar wel ook recreatieve voorzieningen in de omgeving heeft en mogelijkheid van voortgezet onderwijs (l.t.s.) 5 punten. Sint Annaland, dat een soort gelijk beeld vertoont als Sint Maartensdijk, maar de lts mist waar deerde men op 4 punten. Oud-Vossemeer met wel een vrij gunstige ligging, maar minimale voor zieningen (recreatie en winkels) op 3 punten, Poortvliet en Scherpenisse weer wat minder gunstig gelegen en ook met minimale voorzieningen op 2 punten en Stavenisse, met bepaald ongunstige ligging en ook minimale voorzieningen op 1 punt. Voor wat de ligging iq de wijk betreft was de overleggroep van oordeel, dat de kernen daarin vrijwel niet verschillen en werd voor alle kernen gemiddeld 5 punten genoteerd. B. en w. zeggen in hun antwoord tot de PvdA fractie er wel van overtuigd te zijn, dat 10 overleggroepen wellicht 10 verschillende adviezen zouden hebben uitgebracht, maar men moet toch een of ander advies hebben. Met bovenstaande waarderingen kwam men aan een percentage die als volgt over de kernen werd verdeeld, waarbij van de 1523 woningen, die voor huur verhoging per 1 april 1976 in aan merking kwamen er 655 huurders waren, die onder de verplichtingen 8% vielen. Dat zijn de woningen gebouwd tussen 1 april 1970 en 1 april 1975. Oudere woningen kregen afhankelijk van die puntenwaardering 8% of meer opgelegd. De bedoeling van de rijks overheid is immers de huren van de goede oudere woningen dichter bij de nieuwe te trekken. B. en w. antwoordde de PvdA fractie dat over de kernen de volgende percentages en aantallen woningen werden verhoogd. 8% 9% 10% 11% 12% Tholen 29 38 92 25 52 St Maartensdijk 34 11 88 50 85 Sint, Annaland 4 12 12 7 29 Oud-Vossemeer 16 20 8 5 31 Poortvliet 6 25 30 18 Scherpenisse 2 7 32 16 Stavenisse 2 31 9 2 De verhoging viel voor Tholen en vele andere plattelandsgemeenten hoog uit, omdat landelijke normen gehanteerd moesten worden. Gelijke woningen in Tholen met vrij lage grond- en bouw kosten en daardoor lage huur kregen een hoger percentage verhoging dan woningen in bijvoorbeeld de Randstad, die al hoog in huur liggen. B. en w. hebben er in hun antwoord tenslotte de PvdA fractie op gewezen, hoe het ministerie van volkshuisvesting inmiddels van verschillende zijde is benaderd om in de toekomst bij hand having van het huuraanpassingssysteem toch noodzakelijke verfijningen in te voeren, zoals oppervlakte berging, garage, vlieringen, enz. De heer De Bres zei maandagavond te constateren, dat het vermoeden van zijn partij dan toch wel juist was, dat drastischer verhogingen zijn toegepast dan het landelijk gemiddelde. Hij heeft nu ook de reden daarvan uit de mond van de voorzitter gehoord en kan dat billijken. Wel zouden er ten aanzien van puntenwaardering nog vraagtekens zijn te plaatsen. Als bijvoorbeeld de overleg groep aangeeft dat winkels in Sint Annaland beperkter voorzieningenpeil zouden hebben dan bijvoorbeeld in Sint Maartensdijk. De voorzitter meent dat het ene meer tot stand kwam door het aanwezige beroepsonderwijs in Sint M'dijk. De heer De Bres zou bij de minister toch wel willen aandringen op het gevaar van een in ongunstiger positie raken van plattelands gemeenten. FOUNDATIONS - LINGERIF 8ADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM ..DE ZAAK MET DE RODE PUI V v Dr. A. C. J. Noteboom heeft, zoals wty vorige week reeds meldden, aan de Burgemeester Baasstraat in Sint- Annaland de eerste paal geslagen voor de eerste, volledig aangepaste woningen op het eiland Tholen. Aangezien de hei- installatie te laat kwam, kon de dokter zijn verwachte optreden als dragline machinist niet maken. Hij ving de teleurstelling goed op, door in volledig hei-costuum een houten paaltje met een voorhamer in de grond te drijven. Leden van het Wezenarmbestuur met links voorzitter M. Ph. van der Weele, en vertegenwoordigers van het architecten- De voorzitter zegt dat zich dit in alle plattelandsprovincies voordoet, omdat veelal bij de wetgeving van stedelijke lijnen wordt uitgegaan. Wethouder Moerland vult aan, dat de woningcorporaties de minister al vragen daarmee in 1977 bij eventuele huurver hoging rekening te houden. bureau Beltman en aannemer Adr. de Kok en Zn B.V. uit Bergen op Zoom waren er getuige van. Inmiddels zitten alle palen de grond in en kan met de bouw van de twee huizen voor gehan dicapten met bovenwoning worden begonnen. seocoooosoococcocoocooooc Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkeijurken Ruit-blouses, Nappa jacks Alles van de beste merken Zuivelstraat 17-21 Bergen op Zoom 5COGCCOCCCOGOOCCCC©00© Tijdens de hervormde classicale vergadering te Zierikzee werd ds. H. Harkema uit Sint Philipsland benoemd tot assessor tertius. In andere vakatures van het Breed Moderamen werd benoemd tot Okv. tertius I. C. Hage en tot okv. A. P. Douw te Oud-Vossemeer, tot diaken secundus M. J. Ampt en M. A. Lindhout te Sint Annaland. In de vakature predikant secundus van Ds. H. A. Samsom, voorheen te Stavenisse werd ds. H. G. Abma te Poortvliet benoemd. In de vakature predikant tertius door een andere bovengenoemde keuze voor ds. Harkema werd ds. J. Blom te Sint Maartensdijk gekozen. Tot okv. primus de heer A. P. Douw te Oud- Vossemeer. Gediscussieerd werd voorts over de voorstellen tot wijziging van de verschillende ordinanties van de kerkorde. Na de pauze sprak ds. A. de Haan van de Raad van Zending over de reis van de Nederlandse deiegeatie der Ned. Herv. Kerk naar Indonesië. Zaterdag 29 mei start het streek museum van Tholen en Sint Philipsland met de nieuwe expositie „De Smalstad van Jacoba van Beieren". In andere bladen was er sprake van een start óp Hemelvaartsdag, maar dat is onjuist. Er is veel nieuws en de speciale tentoon stelling richt zich vooral op de Sint Maartensdijkse historie. Het bestuur voorspelt zelfs, dat het de meest gevarieerde expositie is van hetgeen tot dusver door „De Meestoof' is geboden. Tot en met 4 september a.s. zal het streekmuseum weer elke week van dinsdag t/m zaterdag tussen 3 en 5 uur zijn geopend, ook op de fweede Pinksterdag. Er kwam weer veel reactie op de oproep van het bestuur om materiaal. Er zijn nog geen gordijntjes voor de bedstee. Wel rabatjes en een krib. Het bestuur is opnieuw erkentelijk voor allerhande bijdragen, zoals van de fam. v.d. Velde- Menheere te Tholen, de fam. Kauffmann te Sint Maartensdijk, de fotoclub Sint Maartensdijk (heren Poot, Dorst, De Bres, J. de Graaf, mevr. Steendijk-de Wilde). Voorts van mevr. Versluys-van Dalen te Scherpenisse, de heren H. Dekker en A. Scherpenisse te Sint Annaland, de heer J.J. Bevelander te Oud-Vossemeer, mej. M. Blaas en de heer J. Zuurdeeg te Tholen en van het Zuid- en Noord-Bevelands Museum te Goes. Het advies aan iedereen: kom in bovengenoemde periode eens een kijkje nemen, het zij persoonlijk, het zij met bij u komende gasten. Vanzelfsprekend zijn ook alle toeristen welkom. Thoien: za. 29 mei: oriëntatierit MAC-Tholen wo. 2 juni: 20 u. laatste inspraakavond verstedelijkingsnota, stadhuis wo. 2 juni: 14-16.30 17.30-19 uur. be- volkingsonderz. „Ten Anker" do. 3 juni: 11-12. 14-16.30 17.30- 19.30 u. bevolkingsonderzoek. „Ten Anker" Poortvliet: v. 28 mei: 19.30 u. ledenverg. jagers vereniging, ,t Ouwe Raed'uus ma. 31 mei: 14-16.30 17.30-19 u. be volkingsonderzoek, verenigingsgebouw Sint-Annaland: do. 10 juni: 19.30 u. alg. vergadering Rabobank, Havenzicht Oud-Vossemeer: ,t Veer di. 1 juni: 11-12,14-16 en 17.30-19.30 u. bevolkingsonderzoek, Groenekruisgeb. wo. 2 juni 11-12 u. bevolkingsonderzoek Sint-Maartensdijk: vr. 28 mei: 11-12, 14-16.30, 17.30-19.30 u. bevolkingsonderzoek, „Haestinge" na. 31 mei: 11-12 u. bevolkingsonder zoek Bergen op Zoom: t/m 14 juni tentoonstellingen Ned. kunstst. „Kleurvelden" en het gekonstrueerde beeld", dag- 14-17 u. Markiezenhof 29 mei t/m 21 juni dag. 14-17 u., tent. abstraktie in Ned. „Met open oog op de uitkijk", bovengalerij Markiezenhof. Roxy - Sound of music, a.l., dagelijks 19.30 u„ vr. 19 u. Poppen aan een touwtje, vr. 22.30 u. Sneeuwwitje en de 7 dwergen, a.l., wo., vr., za., wo. 14 u„ zo. 14 u. en 16 u. Luxor -M.A.S.H., 18 j.wo., vr., za., zo. 20 u. De zeeduivels van Kau Lun, 14 j„ zo. 14 u. Storm over Marokko, 14 j„ zo. 16.30 u. Horizontale pret op het ronde bed, 18 j., za. 23.30 u. Alice doesn't live here anymore, ma., di„ wo. 20 u. THOLEN Za. 29 mei 10 u de Wingerd snel- damwedstrijd Vr. 4 juni Gasthuiskapel 20 u jaar vergadering Damclub SCHERPENISSE Do. 3 juni 19.30 u De Gouden Leeuw alg. ledenvergadering Veiling. „Klopt, u hem niet besteld. Maar deze kost u niets. Ik ben hier enige tijd in de kost geweest en ik heb het hier uitstekend naar mijn zin gehad. Bovendien, en dat is zeker het belangrijkste. Heb ik uw dochter immers leren kennen? Deze ketel krijgt u van mij. Als blijk van waardering." i Gert zag, dat de vrouw begon te blozen. „Dat... daKkan ik toch niet aannemen, Gert," antwoordde ze op zachte toon, 'zich gegeneerd voelende. „Ik... ik wil geen verplichtingen." Met de arrrt om haar schouder voerde hij de vrouw naar de salon en zette haar op een stoel. „Nu moet u eens goed naar me luisteren, mevrouw. Het is niet meer dan billijk, dat ik een afscheidsgeschenk geef, als dank voor alle goede zorgen door u en Rienie tijdens mijn ver blijf hier. U was altijd gastvrij en als ik, toen ik directeur geworden was, te hooi eh te gras binnenviel, was er altijd een plaats voor mij aan tafel. Voorts was u dadelijk bereid m'n nieuwe hoofdopzichter in huis te nemen en naar wat ik van Cor Deetman heb gehoord, hebben u en Rienie hem danig verwend. Hij heeft zelf gezegd: Ik was daar als kind in huis. Betere lof is niet mogelijk. Daarom, als blijk van waardering voor dit alles krijgt u van mij een nieuwe verwarmingsketel. Lieve mevrouw Schollenberg, u kunt toch niet de hele winter in een koud huis zitten met enkel een oliekachel hier in de kamer? Denk aan uw gezondheid. Enne..." Hij boog zich wat dichter naar de vrouw, die met de handen gevouwen in haar schoot zat te luisteren: „Wellicht wordt u mijn schoonmoeder en mag ik alstublieft mijn aanstaand schoon- mamaatje een beetje verwennen? Nou?" Ze hief haar hoofd op en de man zag, dat er tranen in blonken. „Gert, ik vind het geweldig van je, dat spreekt vanzelf. Ik begrijp nu, dat ik niet mag weigeren, het zou een belediging zijn..." Ze greep zijn handen en hield die vast. „Dank je, jongen... je hebt zo, toen je hier nog hoofd opzichter was... het een en ander verteld over je moeder. Ik kan me nu begrijpen, dat ze trots op je is. Dank je wel, lieve jongen, je moest eens weten, welk een zorg je hiermee van mijn schouders haalt...." Hij trok zijn handen los en sprong kwiek overeind. „Ziezo, dat is dan voor elkaar. En nu... mars, naar boven! De monteur kan elk ogenblik komen. We gaan meteen aan het werk, begrijpt u?" De monteur was een joviale veertiger, een boom van een kerel, met een onvervalst Leids accent. Een man, waarmee Gert terstond goed over weg kon. Samen haalden ze de delen van de ketel uit de grote Mercedes. De Leidenaar knikte goedkeurend. „Dat is geefl slechte, meneer, ik heb er meer zo onder handen gehad. Die zullen we eens éven netjes plaatsen." Ze dronken tussen de bedrijven door koffie in de grote kamer en om één uur, toen het karwei bijna klaar was, wilde mevrouw Schollenberg, dat ze kwamen broodeten. Waarna ze nog een uurtje werkten. Daarna werd de waterleiding weer aangesloten, de ketel in werking gesteld en wachtte men af. Intussen kontroleerde de monteur alle radiatoren, waarna ze opnieuw naar de zolder togen om de ketel in het oog te houden. De monteur bekeek hem enige tijd, controleerde van binnen de apparatuur en knikte tevreden. „Het is voor elkaar; hij doet het zonder haperen. Nou, die gaat wel voor een hele tijd mee, meneer. Ik heb er al heel wat dit soort geplaatst, het zijn goeie." Om drie uur dronken ze nog thee, waarna de monteur verklaarde, dat zijn taak hier afgelopen was. „De kosten?" vroeg Gert. „Het wordt meteen betaald." „De kosten?" herhaalde monteur verwonderd. „Die weet ik nog niet. M'n baas stuurt te zijner tijd wel de nota." „O. Dan moet hij niet hierheen, maar naar mij. De plaatsingskosten zijn voor mijn rekening." „Zo u wilt. Geef me dan maar naam en adres." Gert deed het en voegde er aan toe: „Ik zelf ben de directeur. Nog wel niet zo lang. Hier heb je mijn legitimatiebewijs." De ander bekeek het, waarna hij met z'n ogen knipperde. „Bent u zelf de directeur? Net zoiets als meneer Diephuis in Leiden?" Gert lachte. „Inderdaad. Diephuis en ik hebben hier gebouwd. In Brasemsveld, bedoel ik." „Alle... en u hebt al die tijd meegeholpen met het karwei. Ik neem m'n pet voor u af, meneer. Meneer Diephuis zou het vast niet gedaan hebben." „Mijn handen staan gelukkig nergens verkeerd voor en ik vond het fijn om met jou samen te werken." Hij duwde man een briefje van tien in de handen. „Een extraatje." „Hardstikke bedankt, meneer. En als u nog eens zo'n karweitje hebt..." De rest van de middag hield Gert mevrouw Schollenberg gezelschap. Ze vertelde van haar leven, waaruit Gert peurde, dat ze, behoudens misschien in de eerste huwelijksjaren, niet zoveel levensvreugde had gehad. Misschien kwam daar nu wat verandering in. Ze zat behaaglijk, met de armen over elkaar, in haar stoel bij een der radiatoren. „Heerlijk is het hier nu, niet Gert? Ik zou nooit geweten hebben, hoe ik aan een nieuwe ketel moest komen. Ik heb prijsopgaaf gevraagd... wat zijn die dingen verschrikkelijk duur. Ik kan dat immers niet betalen? En schulden wil ik niet maken." „Ik heb hem tegen inkoopsprijs, mevrouw. Vanwege mijn funktie. Ja, dat heeft ook voordelen. En meneer Diephuis uit Leiden, met wie ik hier samenwerkte, bezorgde me een monteur." „Zul je Rienie straks zien kij kijken... Die is toch zo kouwelijk... O, pardon, nu heb ik mijn mond voorbij gepraat..." Ze keek de jongeman verschrikt aan. „Dat is toch geen schande? Ik ben het natuurlijk niet, omdat ik veel buiten werkte. Enne, ik verwarm haar wel, mevrouw," voegde hij er ondeugend aan toe. „Ik neem aan, dat dit jou wel toevertrouwd is, jongeman," meesmuilde ze. Tegen half zes hoorde het tweetal in de kamer, dat er een sleutel in het slot gestoken werd. „Daar heb je Rienie," zei de vrouw zacht. Meteen kwam ze overeind met de bedoeling naar de keuken te gaan, maar Gert hield haar vast. „Blijf, mevrouw. Zul je haar gezicht zien..."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5