Groenvoederdrogerij Scherpenisse wordt buitendienst gemeente werken Tholen Algemeen vormend muziekonderwijs start in alle kernen op Tholen Gouden paar in Sint-Maartensdijk Thoolse raad dringt ten sterkste aan op pijlerdam in Oosterschelde Diamanten bruidspaar in Scherpenisse DEZE WEEK FLEXIBEL Hoe de huurverhoging- variatie tot stand kwam Wel of niet? Veiligheid staat voorop Knieval Dijkverhoging Open brief Vrijdag 28 mei 197 32e jaargang no. 2" Maandagavond verrassende aankoop door Thoolse gemeenteraad Vervolg op pag. 5 "Roels" M.A.J. van der Linde (PvdA) als enige tegen motie aan minister Westerterp Vervolg op pag. 5 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementspr(js 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 030. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 lncl. btw. contant, op rekening 5,75 lncl. btw. Hoofck-edacteur - uitgever G. HeIJboer. De Thoolse mei-raadsvergadering mocht zich verheugen in intense vrouwelijke belangstelling via de Oud- Vossemeerse afdeling van de Platte landsvrouwen. De aanwezigen hebben hopelijk kunnen constateren, dat een gemeentebestuur niet maar over een nacht ijs gaat. Integendeel, voor de vele onderwerpen bestaat levendig belang stelling. In dat opzicht zou het gewenst zijn en uitnodigend voor alle (vrouwenverenigingen in ons gebied eens zo'n maandelijkse vergadering bij te wonen. Niet alleen omdat daarmee tegelijkertijd meer begrip voor het bestuurderswerk ontstaat, maar ook omdat men bij de gehele problematiek nauwer wordt betrokken. Dan kan men ook op meer gefungeerde wijze begrip opbrengen voor de zaak, zij het wel met een kritische benadering. Dat neemt niet weg, dat ook de regel matige bezoekers van deze vergaderingen voor verrassingen komen te staan. Zo was voor ons het voorstel opvallend om over te gaan tot aankoop van de groenvoederdrogerij in Scherpenisse om daar de buitendienst van gemeentewerken onder te brengen. Opvallend niet zozeer omdat een wethouder een lofwaardige prijs wist te bereiken, opvallend evenmin omdat die toch nog altijd dik drie ton kostende accommodatie nuttig kan worden besteed, maar wel opvallend omdat in het voorstel van b en w nu eindelijk eens werd gesproken over een mogelijkheid een impuls te geven aan een kleine kern. Dit laatste immers propageren we al sinds 1971, het jaar van de herindeling. Als we dan een keer durven suggeren, dat vestiging van de administratieve zetel in een kern als Poortvliet bij nieuwbouw qua ruimte een moderne oplossing biedt en qua kleine-kernen- beleid de gewenste impuls zal geven, als we bovendien aanvoeren dat hiermee de gemiddelde Thoolse burger - qua afstand vooral - het meest gediend zal zijn, wordt openbaar niet eens over zo'n suggestie van gedachten gewisseld. Vijfjaar later komt men dan toch tot de ontdekking, dat een spreiding van streekvoorzieningen toch impulsen kan geven. Het staat nu letterlijk in het voorstel tot aankoop van de drogerij Scherpenisse. Men mag rustig voorbijgaan aan de vraag of dit nu wel het meest aangewezen kleine-kern-impuls-voorstel kan zijn, want de buitendienst-gemeen tewerken - die toch dagelijks her- en der verspreid werkzaam is, heeft niet direct behoefte woonachtig te zijn bij de centrale bedrijfsgebouwen. Minder moet men voorbijgaan aan het al zoveel jaren eerder gegeven antwoord, dat men niet behoeft te stimuleren waar toch levensvatbaarheid is, maar juist waar dat ontbreekt. Politici moeten zich flexibel tonen. Dat was in de Thoolse mei-raadsvergadering volop aanwezig. We zijn de laatsten daarop afbreuk te doen. Ook al is men voorgaande suggesties vergeten. Er gingen maandagavond in de Thoolse raadsvergadering nogal wat complimentjes in de richting van wethouder LJ. Koopman. HJJ presteerde al eerder een snelle en voordelige transaktie te sluiten voor wat aankoop van onroerende goederen betreft en dat schijnt hem opnieuw te zijn gelukt voorwat de bedrtyfsgebouwen betreft van de groenvoederdrogerij te Scherpenisse. „Wees nu wat voorzichtig met die complimentjes", glimlachte de wethouder van volkshuisvesting, openbare werken en onroerende zaken in de richting van WD en PvdA fracties, „want anders haal ik straks nog te veel stemmen b(j de volgende raadsverkiezing." Jfet was niet de enige hilariteit op deze toch weer langdurige bijeenkomst. Men had er nogal plezier in en was daarom ook bereid tot aanvaarding van een ingevoegd agendapunt: aankoop groenvoederdrogerij. B. en w. hadden er ook ai een bestemming voor: de buitendienst van gemeentewerken daar onder brengen. Het kan zelfs de levensvatbaarheid van Scherpenisse wat oppeppen, zo voerde het dagelijks bestuur nog aan als extra aankoopmotief. Het bleek nauwelijks nodig. De raad schaarde zich unaniem achter dit aankoop beleid. Al geruime tijd waren er onder handelingen over de bedrijfsgebouwen van de groenvoederdrogerij „Marknesse" aan de Langeweg te Scherpenisse. Het gemeentebestuur zal hebben gedacht: laten we het nu zelf in handen zien te krijgen. We hebben al genoeg ellende meegemaakt met de groenvoederdrogerij. Als we het zelf in handen kunnen krijgen, is dat gevaar bezworen. Aanvankelijk stootte men tegen een extreem hoge vraagprijs voor de gebouwen. Toen bekend werd, dat op korte termijn de vier afzonderlijke loodsen publiek zouden woroen geveild, sprong wethouder Koopman er weer bovenop. In overleg met de commissies openbare werken en onroerende zaken werd een nieuw bod gedaan van gemeentewege. Men kwam tot een aan vaardbare prijs aan de hand van de taxatierapporten en nu was er al dat ingevoegde voorstel tot aankoop. Motieven hadden b. en w. genoeg en omschreven dat ook in hun pré-advies. 1. De aanwezigheid van een industrie gebied in de directe omgeving van een woongebied is ongewenst. Getracht moet worden dat te saneren. 2. De noodzaak tot aankoop laat zich vooral gelden, omdat er bij publieke verkoop weer een kans is dat zich ver- Nu zjjn de mogelijkheden aanwezig om in elke kem op het eiland Tholen het algemeen vormend muziekonderwijs te gaan volgen. Aan de le en 2e klas se rs van alle Thoolse basisscholen zjfn aan meldingsformulieren uitgereikt. De lessen worden voor de Zeeuwse Muziek school gegeven door mevr. S. S. Bout- Sak ko uit Tholen. Het is de wens van het gemeentebestuur geweest om in iedere kern algemeen vormend muziekonderwijs te geven, maar steeds bleek dit niet haalbaar. Nu de mogelijkheid zich echter wel voordoet, dient dit met bei'de handen aangegrepen te worden. De muzikale vorming bij de jeugd is nu verwaarloosd. Daarom doet het gemeentebestuur een dringend beroep op de ouders hun kinderen deze mogelijkheid te laten benutten. De muzikale vorming behoort bij de opvoeding van het kind. Het gemeentebestuur zal al het mogelijke doen om in elke kem de plannen te steunen,maar dan moeten er wel voldoende deelnemers zijn. Aan alle facetten van de muzikale opvoeding als het zingen van liederen (waardoor aan de muzikale smaak op gunstige wijze richting wordt gegeven), de ontwikkeling van het gehoor en het gevoel voor ritme, de kunst van het „toontreffen", het zingen van toon reeksen, de training van het muzikaal opnemings- en herinneringsvermogen, de beoefening van de muzikale „impro visatie" en het beluisteren van muziek, zal de nodige aandacht worden besteed. Nadere inlichtingen bij dhr. J. F. Kousemaker, Burg. van Berchemstraat 11, Tholen. Aanmeldingen voor 1 juni indienen. schillende milieu-belastende bedrijven kunnen vestigen. 3. De gebouwen kunnen gemakkelijk een nuttige bestemming krijgen door er de buitendienst van gemeentewerken in te huisvesten. Daarmee wordt niet alleen een goede huisvesting verkregen en een aantal taken gecentraliseerd op goedkoper wijze dan wanneer nieuwbouw moet worden gepleegd, maar men is ook af van allerlei andere onderkomens voor deze dienst her en der verspreid. 4. De vestiging van de afdeling gemeentewerken geeft qua levens vatbaarheid een belangrijke impuls aan de kern Scherpenisse en dat via een milieuvriendelijk bedrijf. PvdA woordvoerder P. van Schetsen was de eerste met een felicitatie voor wethouder Koopman. Wel wilde hij weten of in de aankoop van 3 ton ook de 40.000,- voor slopen was in begrepen of dat dit er nog bovenop kwam. Het buitendienstgedeelte van gemeentewerken kan worden ge centraliseerd, maar hij gelooft niet dat nieuwbouw zoveel duurder zou zijn dan deze aankoop, zoalsb. en w. de raad wil doen geloven. VVD woordvoerder M. van Damme wilde het PvdA compli mentje wel onderstrepen, maar is het voorts wel eens met dhr. Van Schetsen, dat men er als raad nog maar eens over moet gaan praten, wat er ondergebracht moet worden. Dat wil ook CHU-er J. Versluijs eerst nog wel eens horen, zonder dat hij deze aankoop wil beletten, Precies zo denken de heer Th. Aamoudse namens de SGP en mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven namens de KVP er over. Wethouder Koopman meent dat het niet alleen zijn beleid was, die tot deze snelle aankoopmogelijkheid heeft geleid, maar ook de medewerking van de commissies onroerende zaken en financiën. Wethouder Koopman antwoordt vervolgens op de vraag van dhr. Van Schetsen, dat de 40.000,- sloopwerk er boven op komen. Daarmee zal nog wel een jaartje gemoeid zijn, maar men moet het toch alvast ramen. Het kan ook een veel lager bedrag zijn. Niet alle taken van gemeentewerken zullen naar Scherpenisse gaan, maar dit zal nog wel een keer aan de orde komen Het echtpaar Bos-de Fouw uit Sint Maartensdijk hoopt donderdag 3 juni de gouden bruiloft te vieren. Bruidegom N. Bos werd op 11 januari 1903 te Stavenisse geboren in het gezin van de postbode. In 1915 verhuisde hij naar Sint-Maartensdijk. Bruid C.H. Bos-de Fouw werd op 28 oktober 1906 geboren te IJsselmonde in het gezin van een watermolenaar, die een jaar later naar Sint-Maartensdijk ging. Dhr. Bos kreeg alleen lagere school en begon op negenjarige leeftijd reeds als koeienwachter, terwijl hij overdag naar school ging. Mevr. Bos was voor haar huwelijk werkzaam als hulp in de huis houding en in een winkel. Ook in de huwelijksjaren was het voor dhr. Bos hard werken geblazen als los werkman- landarbeider. Het werk in de Smerdiekse haven was wel z'n hoofd beroep, terwijl I.F.F. (voorheen Procos) aan de Nijverheidsweg zijn laatste werk gever was. Uit hun huwelijk werden drie dochters geboren en vijf kleinkinderen. Mevr. Bos weet ook wel wat werken is. En armoede. Vaak moest met 6,50 en later 8,50 steun per week worden rondgekomen. Zij is ruim negentien jaar lid van de vrouwenbond NVV, waarvan veertien jaar voorzitster en nu tweede voorzitster. De 69-jarige bruid kan nog goed voor haar eigen huishouden in de Wilhelminastraat zorgen. Ze naait bijna nog alles zelf en puzzelt veel. Ook doet mevr. Bos graag aan handwerken. Ook dhr. Bos is nog redelijk gezond. Hij fietst veel en) tuiniert bijzonder graag. Beiden hebben het best naar hun zin in de Wilhelminastraat. Dankzij een pensioen hebben ze een goed inkomen, zodat ze het goede tijd vinden. Vooral als men terugdenkt aan de jaren van het karige loon. Het zal de fam. Bos-de Fouw op de huwelijksdag zeker niet aan belang stelling ontbreken, wanneer men met kinderen en kleinkinderen in café Smerdiek het gouden jubileum herdenkt. Flexibiliteit Subsidie voor klompekotjes Poortvliet. in Motie Oosterschelde van Thoolse raad. Open brief over pjjlerdam. Gemeente Scherpenisse. kocht drogerij in De Smals tad-e xposi tie Mees too f. Vanavond visserskoor in Sint' Phllipsland. Veiling Sint-Annaland terrein overkappen. gaat Veel meer aardappelen en uien in de grond. Plan kom Poortvliet vastgesteld. Stemmen mestvaalt. van lezers over De laatste Rode Kruis puzzel. Voetbaltoernooien en wedvluch ten. Aanleg tweede sportveld WHS. Gouden bruiloft in Smerdiek. Thoolse muziekfeesten geen vetpot. Cursus algemeen muziekonderwijs. vormend SPEEL NIET MET UREN GEEN MINUUT IS ZEKER. Dit nummer pagina V bestaat uit 14 De Thoolse gemeenteraad heeft maandagavond met 15 tegen 1 stem een motie aangenomen, waarin by minister Westerterp ten sterkste aangedrongen wordt op het uitvoeren van een pjjler- dam. In de Oosterschelde. De raad schaarde zich daarmee achter eenzelfde uitspraak van de Provinciale Staten van Zeeland, die vrijdag met 40 tegen 5 stemmen werd gedaan. Behalve PPR (3) en Boerenpartij (1) behoorde ook PvdA- statenlid P.A. Roels uit Sint-Maartens dijk tot de tegenstemmers. In de Thoolse raad was het de socialist MAJ. van der Linde die ais enige een af wijkende mening had. In de Zeeuwse staten werd vrijdag een motie ingediend door N. Filius (PvdA), wat door VVD, CHU, SGP, KVP, ARP en GPV werd ondersteund. De inhoud luidde: „Gelet op de inhoud van het door de provinciale waterstaat in december 1973 samengestelde rapport dijkverzwaring Dhr. G. Bevelander (87) en mevr. J. M. Bevelander-Bierens)90) uit de West- kerkseweg in Scherpenisse waren, zoals vorige week reeds werd gemeld, dinsdag 18 mei zestig jaar getrouwd,. Naast felicitaties van de Koningin, commissaris dr. C. Boertien en burge meester J. E. van BoeJJen, ontbrak het dit diamanten paar ook niet aan belangstelling van de familie mede bewoners. Oosterschelde, welk rapport door middel van het daaraan toegevoegde aanhangsel in maart 1976 werd geactualiseerd, gehoord de discussie daaromtrent en die omtrent de laatste lijk verschenen berichten rond de zoge naamde pijlerdam, overwegende dat de waterstaatkundige situatie in de Oosterschelde als gevolg van de afsluiting van de Grevelingen in 1965 en van het Volkerak in 1970 is verslechterd en dat een verschuiving van de veilig heid tot een tijdstip na 1985 niet verant woord is, zonder belangrijke ingrepen in de staatsrechtelijke verhoudingen beveiliging van het Oosterscheldegebied door middel van dijkversterkingen in 1985 niet kan worden bereikt, dringen ten sterkste aan op Wt uitvoeren van een pijlerdam, die de verlangde veilig heid waarborgt en tegemoetkomt aan de handhaving van een natuurlijk, hoog waardig milieu, met de maximale mogelijkheid tot behoud van de visserij, waaronder de schelpdierencultures, verzoeken gedeputeerde staten deze motie ter kennis te brengen van de regering en van de eerste en tweede kamer der staten-generaal en gaan over tot de orde van de dag. De motie werd met enkele formele wijzigingen door de Thoolse raad over genomen en aan minister Westerterp gestuurd. ARP-raadslid W.C. van Kempen nam het initiatief voor het ondersteunen van de provinciale motie. Dit naar aanleiding van de rapporten dijkver zwaring van provinciale waterstaat en het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey. Wethouder C.J. Moerland was ervan overtuigd dat de hele Thoolse raad adhesie zou willen betuigen. ,,Ik weet echter niet of het nodig is, want de provincie vertegenwoordigt ook Tholen. De Zeeuwse staten hebben duidelijk gesproken en ik geloof niet dat de Thoolse raad daar wat aan kan ver sterken. Als er echter een motie in gediend wordt, zou ik niet durven tegen te stemmen", aldus wethouder Moerland. Burgemeester J.E. van Boeijen wees op de verschillende mogelijkheden. „Je kunt zeggen, de gemeenten hebben een eigen verantwoordelijkheid en dienen zelf een motie in te dienen. Je kunt ook zeggen, de provincie heeft tevens voor ons als gemeente gesproken. Het is moeilijk, maar persoonlijk voel ik er een beetje voor het bij de motie van de provincie te laten. Een zekere soberheid is op z'n plaats omdat met name bekend is, hoe de minister erover denkt. Heel veel mensen zijn ook blij met het compromis de Pijlerdam. Als we toch een motie aannemen, dan niet in de vorm van steun aan de provinciale motie, maar een motie zelfstandig naar de minister, aldus de burgemeester. Wethouder L.J. Koopman was voor zo'n motie aan minister Westerterp „omdat het gemeentebestuur de belangen van de inwoners dient te behartigen". Die motie vond hij temeer nodig omdat het toch al 1985 wordt in plaats van 1978 voordat beveiliging van het Ooster scheldegebied een feit is. Ik kan me best vinden in een open Oosterschelde, maar de veiligheid staat voorop. Daarom is het een taak voor ons om op snelle reali sering van de pijlerdam aan te dringen, aldus wethouder Koopman. Wethouder A.J. Scherpenisse was ook voor. VVDraadslid M. van Damme vond dat we als 1 man achter de provincie moeten gaan staan. We hebben ons steeds met deze zaak bezig gehouden en moties aangenomen. Daarom moeten we er ook nu aan mee helpen om een snelle oplossing te krijgen. Er is al lang genoeg met de belangen van de Zeeuwen gesold, meende de liberale fractievoorzitter. Ook voor SGP-raadslid Th. Aamoudse kwam in eerste instantie de veiligheid, waarom hij de motie wilde steunen. Ook CHU-raadslid J. Versluijs achtte dat zinnig, mede gezien een eerdere Thoolse motie dat er geen verder uitstel na mei geduld zou worden. Ook mevr. J.M. Deurloo-van Broek hoven (KVP) was gelukkig met de oplossing van de pijlerdam. Dhr. P. van Schetsen (PvdA) liet weten dat de meerderheid van zijn fractie de motie ook steunde. maanden klaar gestoomd moest worden. Het rammelt van alle kanten en gaat ervan uit dat we allemaal lief zijn voor elkaar om de dijkverhoging snel voor elkaar te krijgen. Er zijn daarbij nogal wat natuurgebieden e.d. in ,t geding. Voor ons gebied betekent de dijkverhoging een hele diepe pan waarin de gemeenschap Tholen ligt. Het is onverantwoord, de veiligheid mag niet na 1985 worden verschoven, aldus raadslid Van Gorsel, die nogmaals zijn voorwaarde voor ondersteuning herhaalde: mits de hele raad accoord ging. De minderheid vormde dhr. v.d. Linde, die de Oosterscheldezaak niet wilde vastpinnen door middel van moties. Hij noemde de pijlerdam politiek het meest haalbaar, maar raadslid v.d. Linde wilde toch graag de mogelijkheden voor dijkverhoging openhouden. Het ingenieursbureau Dwars zegt, dat dit voor 1985 rond kan zijn, provinciale waterstaat niet. Dat moet bestudeerd worden. Ik wil niet met de tijd en veilig heid schuiven, want in 1985 moet er veiligheid zijn, maar ik wil de zaak niet vastpinnen met een motie", aldus dhr. v.d. Linde. VVD-raadslid J.L. van Gorsel was voor de motie, op voorwaarde dat de hele raad accoord zou rijn. Hij vond algehele afsluiting nog altijd de snelste en goed koopste manier van veiligheid. Dhr. Van Gorsel was niet erg gelukkig met het rapport van Dwars, dat in vijf Dhr. J. de Bres (PvdA) zette met dhr. Van Gorsel vraagtekens bij het rapport Dwars. Wat voor waarde moet je daaraan hechten gezien de prijs van 40.000 gulden terwijl 1 werknemer inclusief sociale lasten 55.000 gulden kost. De voorwaarde van raadslid Van Gorsel voor steun aan de motie „Allemaal of anders niet" is echter volkomen verkeerd. Elk raadslid mag naar eer en geweten zijn standpunt bepalen, aldus het PvdA-raad slid. De burgemeester bracht naar voren, dat v.d. Linde ook in het verleden een andere kijk op de Oosterscheldezaak heeft gehad. Toen stemde Van Gorsel toch ook voor de moties? Dhr. Van Damme was het met de burgemeester eens: „Wat Roels in de Zeeuwse staten doet, mag v.d. Linde in de Thoolse raad, zonder dat hij draait". Wethouder Moerland: „Ik doe met mijn steun aan de pijlerdam een knieval, dan moet v.d. Linde en de actiegroepen een hink-stap-sprong terug doen". Van Gorsel: „Inderdaad, wij doen een knieval en dan is het teleurstellend dat v.d. Linde niet de minste, geringste tegemoetkoming doet". Er moet een eind komen aan het gesol met de Thoolse bevolking". V.d. Linde handhaafde niettemin zijn standpunt en bleef als enige tegen de motie. Een aantal vooraanstaande Zeeuwen, verenigd in de werkgroep Deltaveilig heid 1985, hebben een open brief aan regering en parlement gestuurd. De ondertekenaars houden regering en parlement aan de afspraken die in november 1974 zijn gemaakt met betrekking tot de deltaveiligheid van het Oosterscheldegebied in 1985. Zij gaan ervan uit dat met de bouw van een half open dam kan worden voldaan aan deze eerste eis, terwijl het bovendien mogelijk zal blijken om de belangen van milieu en visserij verregaand te waar borgen door in de zeearm de getijde beweging voor een belangrijk deel te

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1