45 jarige WHS met tournooien voor alle elftallen WHS RESERVES VIERDEN KAMPIOENSCHAP Voor het gehandicapte kind Beelden uit m'n jeugdjaeren Smerdiek 3 won Vosmeers tournooi door J. L. S/ootmaker JUDO Bij het WHS jubileum Vrijdag 28 mei 1976 EENDRACHTBODE 13 Ter gelegenheid van de 45ste WHS verjaardag, die officieel op 18 juni wordt gevierd, organiseert bestuur en jeugd- leiding voor zowel de junior als senior-elftallen een toumooi. Thoolse supporters zagen een dozijn doelpunten In Axel Vosmeer kreeg geringe tweede klasse-tegenstand ATLETIEK WHS-ers in Terneuzen I Naast de al eerder genoemde uitslagen van pupillen en junioren kwam zaterdag de jongste formatie op het veld: WHS 10. Er werd gespeeld tegen leeftijdsgenoten uit Halsteren, Tholen en Vosmeer. De jongste groen-witten konden nog geen vuist maken tegen hun wat meer geroutineerde collega-pupillen en de eindstand was een eerste prijs voor Halsteren, een tweede voor Tholense Boys, een derde voor Vosmeer en de vierde prijs voor de WHS pupillen. Gezellig was het zaterdagmorgen toch wel voor de jongste lichtingen. Daarna kwamen de senioren aan bod in de vorm van WHS 2 met als partners Vrederust 2, Tholense Boys 2 en Stavenisse 1. De eerste wedstrijd tussen Vrederust 2 en Stavenisse 1 - er werd telkens 2 x 15 minuten gevoetbald, leverde een 0-1 zege voor de sportclub Stavenisse op. WHS 2 klopte vervolgens Tholense Boys 2 met 2-0, terwijl het op 0-0 eindigde tegen Vrederust 2. Stavenisse 1 kwam tegen Tholense Boys 2 ook niet verder dan 0-0, want in 2 x een kwartier moet er al gauw een doelpunt vallen, wil de tijd niet verstreken zijn. Om de 3e en 4e plaats werd vervolgens gespeeld tussen Vrederust 2 en Tholense Boys 2 met een 1-1 uitslag. De Thoolse formatie was in het veld sterker, maar vooral in het eerste kwartier kreeg Vrederust open scoringskansen. Met de 1-1 uitslag kon Vrederust zich door een beter doelgemiddelde toch als nummer 3 plaatsen. Om de eerste en tweede plaats van het toumooi Voetbalden ten slotte Stavenisse 1 en WHS 2. Een vrij gelijk opgaande strijd, maar de groen witte reserves hadden er deze zaterdag nogal zin in en toonden een wat betere techniek. Sportclub Stavenisse speelde wat directer voetbal. Na een 0-0 draai- stand, want gerust werd er tussendoor niet, kwam in de tweede helft WHS 2 op winst via een doelpunt van Bram Rijnberg. In de laatste minuten was er een kans de score te verhogen, toen uit een goede combinatie Theo van Poortvliet alleen voor Peter van der Jagt kwam maar zijn sliding liep op niets uit. Het ene doelpunt was echter voldoende voor de eerste plaats. Bestuurslid en wedstrijdleider Adri Scherpenisse reikte de prijzen uit, na een woord van dank aan arbiters en deelnemende elftallen voor het plezierig treffen op deze middag. Van onder naar boven werd achtereenvolgens een prijs uitgereikt aan de aanvoerder van Tholense Boys 2, Vrederust 2, Stavenisse 1 en WHS 2, dat het eigen tournooitjp dus had gewonnen. De WHS dames tournooiden in Heiningen, waar Chrislandiaanse collega's de organisatie hadden voor een deelname van 8 dameselftallen. De WHS dames wonnen van DSE uit Roosendaal met 0-4, van de Tholense Girls met 0-1 en speelden tegen zowel Divo als tegen Chrislandia 0-0 gelijk. In de strijd om de finale plaats tussen WHS- en Chrislandia dames bleeft het tijdens de speeltijd 0-0, maar via straf schoppen werd Chrislandia toch eerste. De WHS dames brachten dus met de tweede plaats ook een aardige prijs mee. Om de spieren los te houden voor komende zaterdag, had Tholense Boys J afgelopen zaterdag SPS 1 uitgenodigd voor een oefenpartij. Niet iedereen van de eerste elftallen-selectie kon binnen de lijnen komen, want zo keepte bij SPS Hans van Nieuwenhuijzen, die het eerste elftal al lang vaarwel zei, maar toch was het merendeel wel present. Het werd een vooral voor de toeschouwers leuke partij, maar ook de spelers lieten het leer vrij snel rollen in een sportieve ontmoeting, waarbij niets op het spel stond. Zo kon het gebeuren, dat in de eerste helft al negen keer het net trilde. SPS opende de score en zo ging het telkens om en om met voor rust toch de weegschaal doorslaande naar de thuis club: 5-4. In de tweede helft lag het ritme wat lager en werd de score naar een 6-6 eindstand opgevoerd. Het eerste WHS elftal heeft deel genomen aan een door AZVV te Axel georganiseerd tournooi. Dergelijke in schrijvingen maken het een trainer mogelijk wat te experimenteren in een periode dat de competitie afgelopen is en een rustperiode voor de deur staat. Voor WHS is dat dit jaar toch wel een belangrijke periode, nu er een drietal uit de selectie van het hoofdteam weg vallen: Kees van der Reest, Jaap Moerland en Henk Brinkman. Trainer De Frel gaat overigens van de gedachte uit, dat een „contract" wordt aangegaan vanaf de periode na rust t/m de volgende rustperiode. Jongens, die zich tijdens de competitie hebben uit gesloofd moeten daarna ook nog een keertje plezierig kunnen voetballen zonder enige winst-druk. Die gedachte zal hem in dit stadium wel niet door iedere WHS-supporter in dank worden afgenomen, maar het is een door hem genomen beslissing, waaraan het WHS bestuur niet wenst te tornen. Overigens gaat het nu wel allemaal afzakken en wordt gewoonlijk een helft met andere spelers geëxperimenteerd. Zo waren er zaterdag voor het AZVV toumooi enkele spelers van de WHS reserves uit genodigd mee te doen. Temeer omdat Piet de Koster niet meer voor de rustperiode beschikbaar is en Nico Hage ook absentie moest aantekenen. Daarentegen probeerde een eerder met kniestrubbelingen kampende Ko Stoutjesdijk het weer wel. Bij elkaar werd het in Axel een afwegen van mogelijkheden. WHS speelde eerst tegen Rillandia en won via een doelpunt van Theo Moerland met 1-0. Daaren tegen verloor de Sint Annalandse formatie de tweede wedstrijd tegen Sluis met 1-0. Meer overwicht toonde WHS in het derde optreden tegen het Belgische Kemzeke met een 3-0 eind stand na doelpunten van 2 x Theo Fase en 1 x Rien Heijboer. In de strijd om de derde en vierde plaats won WHS met 0- 1 van Temze uit België, toen evenals in de eerste wedstrijd Theo Moerland matchwinnaar werd. De eindstand was: 1 AZVV, 2 Sluis, 3 WHS, 4 Temse, 5 Axel, 6 Kemzeke, 7 Tem. Boys en 8 Rillandia. Vosmeer heeft zaterdag het neder- laagtournooi vervolgd met een 4-0 zege op tweede klasser Cluzona uit Wouw. De eerste helft werd door de thuisclub goed gevoetbald met een als laatste man weer uitblinkende Kees Timmermans, al geruime tijd de beste Vosmeerder. Hans Vaders opende de score en Gabi Havermans voerde die tot 2-0 op. Leo. Havermans Czn scoorde 3-0 en Gabi Havermans bracht de 4-0 eindstand op zijn naam. Een vijfde doel. doelpunt van Wim van Dijke vond geen genade bij de goed leidende arbiter Kees Heijboer uit Sint Annaland. De gasten hadden door techniek, maar niet door inzet verdiend de eer te redden, maar het houtwerk bood tenslotte ook nog tegenstand. Het bleef 4-0. Rien Govers uit Oud-Vossemeer is bij judowedstrijden in de sporthal de Springplank in Veldhoven tweede geworden. Hij kwam uit in het halfmidden gewicht en leed pas in de finale z'n eerste nederlaag. Klaartje de Looze uit Oud-Vossemeer heeft bij de wedstrijden om de coupe Nationale Nederlanden op Papendal bij de junioren B haar persoonlijk record op de 400 m verbeterd. Ze werd 7e in 63 sec. Bij het verspringen werd ze 19e met een sprong van 4.74 m. Vosmeer 3 en 4 speelden een vriend schappelijke wedstrijd tegen Schiebroek 5 en 6. De derde keus kwam aan een 2-2 puntenverdeling en Vosmeer 4 won met 5-3. Ook de veteranen kwamen in aktie tegen een elftal van N.A.M. uit Breda, aangevoerd door het Vosmeerse erelid Frans de Leeuw. De gasten kwamen aan een 4-2 overwinning na een 0-2 rust stand. Bij de thuisclub werden de doel punten gemaakt door de gebroeders Karei en Ko Hommel. Drie junioren-elftallen van WHS speelden zaterdag mee in een sterk bezet toumooi te Terneuzen. De WHS A jeugd moest genoegen nemen met de onderste plaats voor Temeuzense Boys, Spijkenisse, Sparta NijkerkG.V.V.V., en Terneuzen. De WHS B junioren bezetten de op één na onderste plaats voor Spijkenisse B en achter Sparta Nijkerk, Terneuzen, Tern. Boys, GVVV uit Veenendaal. De WHS C junioren bereikten in dat tournooi de vierde plaats voor Spijkenisse en Sparta Nijkerk en achter Terneuzen, GVVV en Tem. Boys. Uitslagen W.H.S. jubileumtoernooi 45- jarig bestaan: W.H.S. - S.P.S. 0-1, Stavenisse - Vosmeer 1-0, W.H.S. - Vosmeer 1-1, W.H.S. - Stavenisse 0-1, S.P.S. - Vosmeer 0-1, S.P.S. - Stavenisse 0-0 Stand 1) Stavenisse 5 pt; 2) Vosmeer 3 pt; 3) S.P.S. 3 pt; 4) W.H.S. 1 pt. Uitslagen W.H.S. 4 jubileumtoernooi: W.H.S. - S.P.S. 2-1; Dosko - Halsteren 0-3; W.H.S. - Dosko 1-0; W.H.S. Halsteren 1-0; S.P.S. Halsteren 1-2; S.P.S. Dosko 0-1 Stand 1) WHS 6 pnt; 2) Halst 4 pt; 3) Dosko 3 pt; 4) SPS 0 pt. Na het titëlsucces in de reserve 2e klasse was er zaterdagavond in de WHS kantine de kampioensviering van het tweede senioren elftal van de Sint Annalandse voetbalvereniging. Het elftal was met dames compleet, evenals bestuurders en als gasten de wethouder van sportzaken der gemeente Tholen, de heer C.J. Moerland, de heer en mevr. H. Dijkslag uit Tholen, vertegen woordigende de KNVB, afdeling Brabant zaterdagafdeling, zelfs ook nog een Willemstadse partner uit de afgelopen competitie (Kogelvangers) en KORFBAL De adspiranten van Emergo Sint- Maartensdijk hebben niet kunnen verhinderden dat de Kieviten uit Fijnaart dankzij een 6-0 overwinning korfbalkampioen werden. De bloemetjes werden niet vergeten. De senioren speelden vriendschappelijk tegen de Kieviten. Ondanks een 5-4 verlies was het een redelijke partij van Emergo. Peter Roelse en Jasper v.d, Linden benutten twee strafworpen en verder was er een mooi afstandsschot van Peter Roelse en een doorloopbal van Jan Dijkshoorn. Voor de senioren een goede oefening met het oog op het toernooi van Swift Middelburg op Hemelvaartsdag. De adspiranten en pupillen van Emergo doen ook meer aan het toernooi. De pupillen wonnen met 3-2 van de Kieviten. Na tien minuten was het 2-1 dankzij Addy de Jonge en Els Overbeeke. Vlak voor het eindsignaal maakte Theo de Hond het winnende doelpunt: 3-2. In juni bestaat de Sint Annalandse voetbalvereniging 45 jaar. Gedurende al die jaren hebben opvolgende generaties jongeren kunnen profiteren van dit verenigingsbestaan. Wie er in die jaren niet van kon profiteren waren jongeren die op een of andere wijze zodanig waren gehandicapt, dat ze deze sportbeoefening moesten missen. Jeugdleiding van de jubilerende vereniging en met name de leider van het derde senioren-elftal Wim van Vossen, vond dat men eigenlijk niets beters kon doen dan te pogen wat voor de gehandicapte jongeren bijeen te voetballen. Temeer omdat er tegenwoordig vrijwilligers zijn, vaak ook leden van de bekende vereniging Philadelfia, die wekelijks gehandicapte jeugd een plezierige instuif-avond bezorgen. Dat doet men voor wat vervoer en toezicht betreft belangeloos. Maar het zou wel goed zijn over een eigen gebouwtje te kunnen beschikken. Wel, daaraan wil dan het jubilerend W.H.S. meewerken. De organisatoren vragen daarom de inwoners van Tholen en Sint Philipsland reeds zaterdag om elf uur naar het W.H.S. terrein te komen. Niet om in de eerste plaats een eredivisie-voetbalwedstrijd te zien, evenmin om steun te geven aan W.H.S., maar wel om te tonen wat voor het gehandicapte kind over te hebben. Want iedereen moet zaterdag, bestuurder of supporter, donateur of jeugdleider betalen om te kijken. Het is iets anders dan anders, nu de baten zijn voor de instuifaccommodatie van het gehandicapte kind. Dan moet je pogen wat te verzinnen, Waardoor toch enig publiek kan worden getrokken. Senioren-leider Wim van Vossen charterde een elftal van de Veronica-omroepstichting. In dat elftal zitten bekende persoonlijkheden, vooral bekend onder jongeren. Het zijn mensen, die weliswaar dicht bij de zogenaamde show-bussiness zitten, maar ook bereid zijn zo enkele keren op een jaar een sportieve prestatie te leveren ten gunste van een bepaald goed doel. In dit geval dan voor gehandicapte jongeren op Tholen. Het zijn geen voetbalartiesten, zoals een oud- Feijenoord of oud-Oranje, maar wel bekende discjockey's als Adje Bouwman, Jaap Poort, Henny Budie, Mimo, Tony Deloslanorena, Huib Veenhof en anderen. Een compleet elftal Veronica-mensen, die het gaan opnemen tegen bestuurders en jeugdleiding van de jubilerende Sint Annalandse voetbalvereniging. Een uurtje sportief gebeuren, maar met bovenal de gedachte, dat er een bedrag (hoeveel ligt aan u) kan worden bestemd voor de instuif gehandicapte jeugd. Wethouder Moerland (sportzaken) is bereid tot de aftrap. De W.H.S. leiding zit met twee punten. Het Veronica-elftal, waarvan de mensen zaterdagavond weer aan het werk moeten, konden geen ander tijdstip vrijmaken dan 11 uur spelen. Er is dus wel een extra beroep nodig om dat uur van de zaterdag al volop supporters te krijgen. In de tweede plaats is het na een al zo langdurig fraaie voorzomer toch niet zeker, hoe de weersgesteldheid zaterdagmorgen zal zijn. Maar-het moet alles ver teVoren worden georganiseerd, zodat er geen andere mogelijkheid overbleef. De poging om als jubilerende vereniging iets voor de gehandicapte jeugd te doen is er wel, is ook waard te worden gesteund. Wel, kom dan een kijkje nemen. Toegangsprijs 2,- boven de 12 jaar en daar beneden 1,-. Verder zal een verloting worden gehouden. bloemetjes van de voetbalvereniging uit Oud-Vossemeer. In zijn welkomstwoord en felicitatie tot leider, trainer De Frel en spelers her innerde voorzitter M. Mosselman er aan, dat deze ronde voor de WHS reserves daarom zo boeiend was, omdat mede-broeder WHS 3 in dezelfde afdeling een hartig woordje meesprak. Met name was dat het geval tot een wedstrijd of zes voor het einde van de. Het was aan de andere kant! /kompetitie/ tegelijkertijd voor de reserves een extra aansporing zich net niet te laten ondersneeuwen door de derde keus. Dat veroorzaakte wat intensiever trainen en aangezien het materiaal vooral in (jeugdiger) leeftijd aanwezig was, werd aanzienlijk beter gedraaid dan voorgaande jaren. Dat resulteerde in het verdiende leiderschap en de uiteindelijke titel. Daarmee komt men dan weer een stapje dichter bij het eerste elftal en dat is ook wel nodig, want de afstand tussen landelijk tweede klasser en afdeling tweede klasse reserve is in feite al te groot. Met ongeveer dezelfde selectie vertrouwde de heer Mosselman wel, dat WHS 2 ook komend seizoen behoorlijk zal kunnen meedraaien in de nieuwe, hogere klasse. Namens het bestuur overhandigde hij elke speler een herinneringsmedalje aan dit kampioenschap. Wethouder Moerland feliciteerde namens het gemeentebestuur en had als tastbare waardering bovendien de toe zegging dat de reserves een nieuwe bal van het gemeentebestuur krijgen. Hij erkende het reserve elftal niet zo vaak te hebben zien spelen, maar hij vond het voor de opbouw van een vereniging wel gewenst dat er in de reserve-elftallen concurrentie zit voor de eerste elftal spelers. Het gemeentebestuur is op de hoogte van bijzondere WHS aktivi teiten, ook van WHS ongeduld voor wat de terrein-uitbreiding betreft. Van verenigingsstandpunt bekeken vrij logisch, maar een gemeentebestuur heeft ook de financiële verantwoording tegenover de burgers in hun totaliteit. Inmiddels gaat het voor WHS toch lichten wat de terrein-uitbreiding betreft. Er is al een noodterrein in gezaaid om als interim oefenveld te kunnen dienen en vervolgens is het inmiddels ook iedere WHS-er wel bekend, dat het tweede wedstrijdveld in de running ligt. Hij kon de noodzaak met het aantal elf tallen dat WHS wekelijks op de been brengt volledig erkennen, maar vond dat men ook begrip moet tonen voor de andere medaljekant. Toch zag de wet houder van sportzaken bij de komende 45-jarige jubileumvereniging van deze vereniging wel voldoende perspectief om ook in de toekomst stand te houden, zoals de naam van de vereniging het zegt. Laatste spreker was de heer H. Dijkslag namens de KNVB Brabant. Ook hij oordeelde met de WHS voorzitter dat een reserveteam dichter bij het eerste' elftal hoort, al is dat in onze kleine gemeenschappen dan lang niet altijd eenvoudig, omdat de laag van getalen teerde voetballers nu eenmaal niet zo breed kan zijn als in een grote stad. Des te meer respect mag er zijn, als men op een peil kan komen als in Sint Annaland WHS1 en nu ook de ver diende titel van de reserves. De heer Dijkslag wees er op, dat een KNVB met zo'n 200 promoverende elftallen per jaar er niet aan kan beginnen overal met cadeautjes aan te komen. Wat wel mogelijk is en daarom ook gebeurd is het officiële diploma voor de behaalde titel. Dat overhandigde de heer Dijkslag aan de aanvoerder van de groen-witte formatie en complimenteerde tegelijkertijd leider Adri Scherpenisse. Na het officiële gedeelte was er nog een paar uur kampioensvreugde. Na de competitie kenmerkt de meimaand zich in voetbalopzicht meestal uit wat tournooitjes in de lagere afdelingen en voor de jeugd. Zo was afgelopen zaterdag de voetbalver eniging Vosmeer gastheer voor het ten behoeve van het derde senioren elftal georganiseerde tournooi. Met deel nemers uit Sint Philipsland. Sint Annaland, Sint Maartensdijk, Poort vliet, Tholen, Bergen op Zoom en Halsteren was het op twee speelvelden tussen half elf en zes uur een levendige boel. De organisatie liep goed en de aktiviteitencommissie van de plaatselijke voetbalvereniging maakte voor de prijsuitreiking nog even handig gebruik wat baten op te doen via het Rad van Avontuur. Winnaar werd Smerdiek 3, gevolgd door Vosmeer 3, Noad 2, Roozenoord 2, WC 2, SPS 2, Tholense Boys 3 en WHS 3. De beslissing om de ereplaats viel tijdens de wedstrijd tussen de winnaat van Poule A (Smerdiek 3) en van poule B (Vosmeer 3). Na 2 x 20 minuten spelen was het nog 0-0 en moesten straf schoppen beslissen. Die werden uiter mate slecht genomen, want niet alleen dat een snel reagerende keeper enkele van zo dichtbij ingeschoten inzetten keerde, maar het merendeel ging hoog over het doel. Niettemin kwam Smerdiek 3 er nog als de beste uit met 2 van de 5 tegen 0 van de 5 door Vosmeer 3. De volledige uitslagen in Poule A waren: WHS 3 - Noad 2: 0-0; WC 2 - Smerdiek 3: 0-1; Smerdiek 3 - WHS 3: 2-0; Noad 2 - WC 2: 3-0; WHS 3 - WC 2: 3-0; Smerdiek 3 - Noad 2: 2-0. In poule B: Vosmeer 3 - SPS 2: 2-1; Roozenoord 2 - Tholense Boys 3: 1-1; Tholense Boys 3 - Vosmeer 3: 0-6; SPS 2 - Roozenoord 2: 1-2; Roozenoord 2 - Vosmeer 2: 0-0 en Tholense Boys 3 - SPS 2: 0-2. De eerste en tweede plaats werd dus bevochten tussen 'Vosmeer 3 en Smerdiek 3 met een 0-2 winst na strafschoppen. Om de derde en vierde plaats kwam Noad 2 - Roozenoord 2 tot een 2-0 uitslag, om de vijfde en zesde plaats VVC 2 en SPS 2: 3-3, waarna WC won met strafschoppen 7-6. Om de 7e en 8e plaats WHS 3 - Tholense Boys 3, geëindigd in 2-1. Bestuurslid J. Heijboer overhandigde eerst bloemetjes aan de kampioenselftallen Noad 2 en Smerdiek 3, zoals eerder de WHS leider dat ook had gedaan, om vervolgens onder dank aan alle medewerkers de prijzen uit te reiken. Het was een gezellig tournooitje. Wat beweegt de schrijver zjjn jeugdherinneringen nu en dan op papier te zetten en wat beweegt ons daarvoor grif plaatsruimte te bestemmen. Wat beweegt streekbewoners als een Jas perse, een Smits, een Roozemond, een Han Dekker, een ir. Geuze, een Bevelander en ga zo maar door nu en dan te pogen een stukje historie vast te leggen? Het enige motief is wat eens was te kunnen overleveren aan komende generaties. Dat kan via een gedokumenteerd artikel, alles zorgvuldig ingepast, het kan ook via vluchtige jeugdherinneringe; zoalö schrty ver van deze serie. Hoe zouden anders komende generaties ooit afweten van een Japje Kodde en een Fré Wejjler. De overlevering van mond op mond bljjft toch altjjd beperkt en vervaagt naarmate het in derde, vierde of nog verdere graad w,Qrdt overgebracht. Daarom heeft op dit terrein het heel simpele zQn volle waarde. Jeugdherinneringen, maar tegelijkertijd stukjes geschiedenis, die waard z(jn bewaard te bljjven. Een overlijdensbericht kan in een mens z'n gejêest een êelleboel beelden uut het verlejen doen opborrele, vooral as het over van die echte durpstiepen gaet. Da gebeurde, toen ik las, dat Jan Weylder was gestorreve. In êens zag ik vo mien: Free-Kees-Jan en Oai, oewel de leste nie zo vee ouwer was as ik. Dae naest doemden op Japje Kodde, de meulenaer en Oaitje van Schouwen, de veerman, die Goerietje genoemd wier. Stik vo stik waeren dat biezondere inweunders, die nauw bie 't durpsleven betrokke waere. Laet ik m'n verhael beginne mee d'n ouwen Free Weylder. Toen ik nog een korte broek droeg, was Free al een man op leeftied. Ie weunden op de Kaaje; z'n waegenmaekerietje kwam uut in t brandslop tussen de Meuldiek en t Wegje. Het was een kort vintje mee een klein baerdje onder z'n kinne. Op z'n neuze droeg tie een iesdere brilletje, waer die mjêer overene keek, dan d'r deur. In z'n mond een pruumpje tebak, waer van 't sap soms langs z'n kinne liep. Een zwart plat petje bedekte z'n gries (h)air. Kortom een rustig oud mannetje, dat gjêen katte kwaed zou doe-e. Naest ambachsman was tie ook durpsomroeper. As t'r in de gemjêente wat bekend gemaekt most woarre, hetzij dat iemand wat verlore öa-hetzij dat er in de Köaje een schuutje mee vosse verse) levendige bot, dan wel gorrenet garnalen) lag, dan gieng Free dat deur êel durp bekend maeke. Dan nam die z'n geel- kopere bekken, dat ie an een dito kittikje kettinkje) voor um iew hield), sloeg d'r om de paer onderd meter mee een trommelstok een kjêer of tiene op en riep dan mee z'n schorre stemmetje het nieuws rond. Gjêen straete sloeg tie over. Toen dat boven z'n Free Weijlder, een kort vintje mee een klein baerdje onder z'n kinne. krachten raekte, viele z'n zeuns Kees en Jan wellus in. Kees Weylder was een fors gebouwd iemand meer krullend (h)air. Ie oa vele beroepen, t was een manusje van öalles. Ik geloof, dat ie begonnen is as (h)orlogemaekers- knechje bie Kloasje Bruunzjêel. Ik ên um teminsten wellus zien zitte mee een uut meköare (ge)haelde wekker, waer oalle onderdjêlen op een matglaeze plaete voorum op de werkbanke laege. Om die kleine rSedertjes schöan te kunne poesen, zetten ie een klejn soort vare-kiekertje loupe) op z'n éne óage. As kind ek nooit kunne begriepe, oe da dienk zo kon bluve zitte, en waer da vo diende. Dat klokkemaekerschap za wè de oorzaek gewist weze, dat ie oak klokkelujer wier. Mee regelmaetige stap, nie vlug en nie langsaem, maekten ie, dat ie op tied aanwezig was om sochens om acht ure, smiddegs twóalf ure en saevens om acht ure de torenklokke een paer menuten te laete lujen beiere). Dat miste noait. Kees was getrouwd mee een dochter van Oaitje van Schouwen. Ie weunde bie z'n schoanvoader in. En omdat Goerietje mee z'n roeiboat nie aljêen de verbinding tussen Setalland en Flupland of de Polder Anna Jacobapolder) onderield, mer oak een cafeetje tenden an op het eind van) Köaje öa, speelde Kees op de zaeterdagaevend en op d'Oagdaegen Paese, Pienkstere, Kossemisse en de Nieuwejaere, vor kelner. Een druk café was 't nie. Dae deur durfden wij snotjongers - ne gienge nog nae schole - bie Oaitje een beugelflesje priklimenoade te gaen koape, omdat bie moai weer an den diek op te drienken. Laeter ên m'n in die kroeg ljêre petoete en zwikke, wat an die snot-oapen in de andere cafees nie wier toegestaen. Een ander baentje was dat van gemjêentebode, dus booschappen doe-e vo de burregemjêester en de sikretoaris. Kees ad een druk leven, want ie stond tevens in dienst van notoaris Timmermans. Ie most iedere dag de brieven op t postketoor op aele of dae nae toebrienge. Bie verkoapiengen was tie den ofroeper. Waere dat vaste goederen dan schalde z'n stemme deur het café, was dat een landbouwers- inspan, dan wier oalles bie opbod verkocht op d'osties boerderij). Dus most ie den êlen dag zo ard roepe, tot ie d'r (h)êes van wier. Voorts speelden ie een belangrieke rolle bie de trouwerieën. Het was vroeger de geweunte, dat de paertjes uut trouwden uut het uus van het meisje, of ze noe groat of klein be-uusd waere. Kees wist oe laete ze bie den ambtenaer van de burreglijke stand verwacht wiere. Ie gieng ze tuus op aele. Was het tied om te vertrekken, dan kwam êest de bruid en de bruidegom nae buten. Weijlder stoeng in t deurgat om an d'and van een lieste de femielje en de vrienden op te roepen zich an te sluten. Zodrae de stoet gefor meerd was, stelden ie zich naest het bruudspaer op om ze loapend nae 1 gemjêentuus te begeleiden. Een groate zwarte flambaar-oed bedekte z'n oad hoofd). Zo trots as een pauw en bewust van de plechtigheid zei die gjêen woord. Zo stapten ze voort, naegekeke deur de belangstellenden onderwegt. Dat waere mjêestal vrouwen, die laeter precies wiste te vertellen oe t bruidje der uut zag. De andere fjêesters, de vrouwen mee d'r lange mussen, waere van minder belang. De mannen mee d'r (hk>age (h)oejen telden êellemaele nie mee. Was de trouwstoet' boven', dat wil zegge in de trouwzael ofgeleverd, dan oa Kees z'n werk vo den elt helft) gedaen. Nae de voltrekking van het uwelijk most' ie ze op dezelfde maniere wae trug brienge. Tenslotte nog iets over het leiden van begraefenissen. Was d'r iemand gestorreve, dan gieng Weylder dit, geklêed in een groate, wieje, zwarte keep en een oagen oed op; deur êel durp van uusje tot deure bekend maeke. Laeter op het uur van de begraefenisse was tie net êender geklêed. Eest wiere de draegers, die bie een buurman saemen gekomme waere, verzocht de liekkiste op de berrie (de draagbaar) te plaesen. Deze was sochens deur piesje Goedigebuure de grafdellever, bie t liekuus gerjêed gezet. Vervollegens T'ende meuie, een toch nog aparte buurt in een kleine gemeenschap. Als het ware de Jordaan van Sint Annaland. Mee ieertieds Japje Kodde, d'n ênigsten op t durp, die op een trek-armonlca kon spele. gieng Kees an de voordeure staen om mee arde stemme de naebestaenden en de verzochten of te lezen, om êen vor êen achter *t liek te gaen staen. As den oflegger van 't liek, Tjeeuw Leune of Keesje Palle, de rij afgesloten oa, liep Weylder nae voren, verzocht de draegers de berrie op te nemen, droaide z'n eige om, en zette de liekstoatie zich onder klokgeluuj nae 't kerkof in beweging. Het was een droeve stoet, oal die mannen in t zwart, mee (h)oage oejen op. De naest bestaenden adden d'r soms nog een lamfer een soort lange zwarte sjerp) omgebonde. Was "t vare ver) loape, dan wier d'r onderwegt gerust. Om de paer onderd meter droaide Weylder z'n eige om, de berrie wier naer gezet, en de draegers wisselden. Lienks gieng nae rechs en omgekjeerd. Op de terugweg liepe de draegers achter an. Voordat de liekstoatie wier ontbonde, nam Weylder weer z'n oed of en bedankte naemens de femielje ieder die meegeloapen öa vor de eer an den dode beweze. Jan Weylder was weer een ander tiepe, waer iederêen op durp mee te maeken ei g(eh)ad. Ielp die in z'n joenge jaeren z'n vöader in de waegenmaekerie-e, gieng die wellus vor um omroepe, vervieng die soms z'n broer bie een verkoaping, laeter kwam die an de post. Eêst as hulpbesteller, tenslotte, toen Jewannes Eiboer opschoof nae ketoor-ouwer, as hoofdbesteller. In durp most dat bezurregen vroeger loapend gebeure. De schoenen van de postloaper öadde een oap te liejen en de salarrissen waere mè klein. Vandaer dak Jan in z'n beroep nie anders gekend ên, as mee soldoate-kisjes an. Dat waere vetlere schoenen mee dikke zeulen, die besloge wiere mee spiekers mee ronde koppen. Onder de (h)akken zaete (h)oefiesders. As zo'n besteller, nae 't sorteren van de post, het ketoor verliet, was tie ofgelaeje. Een dikke tas mee brieven, kaerten, kranten en postwissels over z'n schoere schouder). De doazen, pakken en pakketjes wiere mee (h)aeken an een rieme op z'n rik rug) en vo z'n buuk vastgepikt, zodat ie d'r bienie nie over ene kon kieke. Een (h)and vol ieuw die gerjeed vo de êeste straeten. Bie de wienkeliers most ie soms geld van kwietansies inne. Het geld verdween in een linne zakje. Was die los, d.w.z. was alles bezurgd, dan kwam die terug om an de butendienst nae de boeren te beginnen. Dat gebeurde op z'n post- fiets, de tas voor op de begoage-draeger. In de winter en as t regende, droeg tie een dikke, zwaere, donkerblauwe keep mee róoije biesjes. Nat kan die nie woarre, behalve dan van t zwaet. Zodoende kwam Jan net as Kees mee oalle mensen in anraekieng tot ie gepensoeneerd wier. De beide Weylders waere oak muziekaal en dus lid van Accelerando. Jan blies op een bugel. Kees was de bewerker van de groate trommel. As de muziek een mars deur 't durp maekte, gieng dat vroeger anders dan tegenwoordig. De gröate trommel droeg Merien Overbeke an riemen op z'n rik en Kees liep daer achter, in z'n enen and de paukstok, in d'n anderen and een kopere bekken. Merien za wellus gedocht ên as Kees bie de forto's tegen 't trommelvlies bonkte en mee 't losse bekken op het vaste bekken van de trommel beukte:' Kan 't nie een bitje minder?' Wat ei noe Japje Kodde, de meulenaer, mee de Weylders te maeken, zul je zegge? Japje was getrouwd mee een dochter van den ouwen Free, dus een zwaeger van Jan en Kees. En omdat ie oak zo muzikaal was wil ik um d'r bie betrekke, al was 't weer een ander tiepe. Het was een schraal gebouwd, fel mannetje. Ie keek een bitje loens en was öaltied vriendelijk en opgewekt. Ik ên um nie anders gekend as gekljêed in een bakkersbroekje van kleine witte en zwarte ruutjes gemaekte stof. An z'n lief een dun kieltje. Op z'n kleine, beweeglijke kopje een petje, dat mjêestal schjêef stieng. Z'n anden, z'n gezicht en z'n kljêren waere wit bestove van 't meel. Da kon netuurlijk nie anders, dat bracht z'n beroep mee. Ie was d'n ênigsten op 't durp, die op een trek-armonica kon spele. As tie niks te doen oa, gieng die op stille zeumeraevenden boven in de meule in het deurgat zitte spele en liet z'n vrolijke wiesjes over de omgevieng klienke, ten pleziere van um zelf en van de mensen, die onder an den diek in 't gras liege. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 13