De Smid van Schouwen was een van ons SCHAKEN Goede inzet van Thoolse deelnemers in zaterdagelftal Zebra ereprijs voor WIK Sint-Annaland WIELRENNEN Boekennieuws Vervolg plaatselijk tiieuws POORTVLIET5 3 ANNA JAC0BAP0LDER I SIRT. Maartensdijk SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Tussen herkenning en vraagteken Eendrachtruiters jubileum optreden Vrijdag 28 mei 1976 EENDRACHTBODE 11 o®' M Jongste en oudste zijn buren Geen moeilijkheden Damcompetitie Biljartcompetitie Collecte Jeugdwerk Grondprijzen Leegstand Plan noord afgewezen Zang voor bejaarden Dat was me het Bauknecht-dagje wel Schoolreis Verkoop zendingkrans Bushalte Collecten Straatnaamgeving Geslaagd N.C.V.B. over abortus Fietstocht plattelandsvrouwen Verhuur woningwetwoningen Onder je voeten Werkweek 0.LS. ir ff Met interesse „OSSOK» I Verschrikkelijk afgezaagd nieuws is, dat geen nieuws kan worden genoemd wanneer een hond een man bijt, maar een man een hond. Toch ligt er vaak in een klein hoekje.... nieuws. Nieuws op zo'n korte afstand zelfs, dat men buren van elkaar is. We vinden het gewoon nieuWs, want waar vindt men nog zo'n novum in den lande, zoals in Stavenisse, waar de oudste en de jongste inwoonster buren zijn. Sedert 9 mei 1976 is dat het geval. Op de Stoofdijk 29 werd toen Jozina El. Dorst geboren en in het aangrenzende perceel Stoofstraat 31 woont de oudste inwoonster, tevens de overgrootmoeder van Jozien, mevrouw Pieternella J. de Vos-Klippel. Zij werd op 23 december 1-883 geboren, bijna 93 jaar. Bovendien is. er anno mei 1976 wel minder plezierig nieuws in de wereld dan dit simpele bericht. Simpel, maar wel uniek. Hulde aan een zo pientere plaatselijk correspondent. Het bericht komt in het plakboek van de nu nog jongste inwoonster van Stavenisse. Ze zal het hopelijk op hoge leeftijd nog trots aan dan weer achterkleinkinderen kunnen voorleggen. Zo wordt geschiedenis gemaakt met grote en kleine g's. Tien tegen een dat het niemand van toch heel wat aanwezigen (inclusief Vossemeerse plattelandsvrouwen) is opgevallen, maar tijdens de raadsvergadering maandagavond in het Thoolse stadhuis is bij de grote variatie aan voorstellen en zelfs de mondelinge rondvraag (die een keer per vier» maanden gehouden wordt) de woonkern Stavenisse noch genoemd noch gevallen. Alleen kregen de leden van de vrijwillige brandweer uitgaansuniformen, maar daarover werd geen woord gerept. Dat was met een hamerslag beslist. Het wordt hoog tijd, dat er naast de wethouder uit Stavenisse - maar die zit er als uitvoerend collegelid- weer een raadslid uit Stavenisse zijn of haar intrede doet. Bij de rondvraag zei het Poortvlietse raadslid J.C. Bevelander kort en kernachtig: geen moeilijkheden. Daar houden we het dan ook maar op, wat Stavenisse betreft. Damcompetitie cafetaria C.P. Nooy: A. Slager - R. Oostdijk 2-0; Co Smits - A. Slager 0-2; L. v. Beveren - Co Smits 0-2; A. Wesdorp - R. Moerland 2-0; S. v. Dommele - A. d. Braber 2-0; R. Oostdijk - L. v. Beveren 2-0; S. v. ^Dommele - T. v. Haaften 2-0; C. Moerland - A. SlagerD-.2;X,y. HaaftëP - C. Moerland 0-2f A. Wésdörp'- A. d. Braber 0-2. De stand: A. Slager 20 wed. 39 p; S. v. Dommele 22 wed. 33 p; A. Wesdorp 19 wed. 27 p; C. Moerland 18 wed. 25 p; Co Smits 20 wed. 22 p; A. d. Braber 17 wed. 19 p; R. Moerland 18 wed. 15 p; L. d. Braber 17 wed. 12 p; T. v. Haaften 18 wed. 10 p; R. Oostdijk 18 wed. 8 p; L. Gunst 12 wed. 5 p; L. v. Beveren 21 wed. 4 p. In de biljartcompetitie van cafetaria C.P. Nooy zijn wegens de veilig verkeersavond slechts vier wedstrijden gespeeld: R. v. Oeveren - Cees Smits 2- 0; P. Potappel - N. Nooy 0-2; C. v.d. Hoek - A. Moerland 2-0; Co Smits - R. v. Oeveren 0-2. De gecombineerde collecte Sonnevanck/Zonnegloren o.l.v. mevr. Gebraad-Jasperse heeft ƒ403,58 opgebracht, waarvoor gevers en collectantes hartelijk bedankt worden. De vereniging Jeugdwerk stopt met ingang van 2 juni tot half september met de wekelijkse instuif. Op 28, 29 en 30 juli zullen er weer jeugddagen georganiseerd worden. Vanaf 1 juni t/m 30 juli organiseert jeugdwerk een verloting ten behoeve van de aanschaf van materiaal. Er zijn vele mooie prijzen beschikbaar. Raadslid J.de Bres heeft er maandagavond de aandacht op gevestigd dat de nieuwe grondprijs in Zuidhoek 62.50 en in plan West 46,- per m2 is. Hij vond dat onverant woord groot voor stukjes grond, die zo vlak bij elkaar liggen. De burgemeester antwoordde dat je dit waarschijnlijk zult blijven houden bij nieuwe en oude bestemmingsplannen. In de toekomst zal het prijsverschil alleen nog maar groter worden gezien de hogere eisen die aan rioleringen gesteld worden. Op een vraag van raadslid J.Versluys zei wethouder L.J. Koopman dat aan de Groene&ijk, Hogeweg, Achter ,t Bos en Albert Schweitzerstraat nog verschil lende aankopen gedaan moeten worden. De onderhandelingen duren voort. De wethouder zei op een vraag van raadslid M.van Damme nog, dat de grondprijs voor woningbouw in plan West procentueel meer is verhoogd dan voor gerages, omdat gedeputeerde staten kritisch staan ten opzichte van een te lage grondprijs. Meerdere keren is goedkeuring al geweigerd. Raadslid van Damme zei maandagavond in de gemeenteraad dat het hem toch was opgevallen, zoals dat al eerder werd gesignaleerd door het ditmaal om gezondheidsredenen nog afwezige raadslid de Korte, dat zijn woonplaats langzamerhand toe is aan een over-bouwcapaciteit. Hij had nogal wat leegstaand waargenomen. Houdt het dagelijks bestuur hiermee toch wat rekening voor de toekomst.? Wethouder Koopman antwoordde dat er enige tijd geleden 11 en nu nog 7 huizen leegstonden. B. en W. zijn al bezig de uitbreiding van het aantal woningen wat te beteugelen. De lijst van woningzoekenden varieert sterk naarmate er mogelijkheden tot huizenbouw zijn. Dan heeft de een plotseling elders woonruimte gevonden, een ander kon een saneringspand overnemen en ga zo maar door. Woonaanvragen zijn daardoor moeilijk peilbaar. Het was raadslid van Damme ter ore gekomen, dat het uitbreidingsplan Noord (over de provincialeweg) opnieuw door gedeputeerde staten was afgewezen. De burgemeester gaf dat maandagavond volmondig toe. In hoeverre het een keiharde beslissing moet worden genoemd, kon de raadsvoorzitter nog niet zeggen. Dhr. van Damme hoopte verder, dat er wat zou worden gedaan aan verbetering van de kleedaccommodatie in Haestinge. Het zangkoor Poortvliet heeft vrijdag een bezoek gebracht aan Sint- Maartenshof. Wegens verhindering van directrice zr. G. Koole sprak dhr. J. J. Hage een welkomstwoord. Hij was verheugd dat er in deze materialistische wereld nog mensen bereid zijn om een avond als deze te willen verzorgen. Er wordt zo vaak gedacht of gezegd, die mensen zijn oud en wonen in een bejaardentehuis, er zal wel goed voor hun gezorgd worden. De zangvereniging heeft daar blijkbaar anders over gedacht. Dit verdient navolging van andere koren of verenigingen, aldus dhr. Hage. Na het zingen van Ps. 116:1 bracht het zangkoor uit Poortvliet voor en na de pauze verschillende Psalmen, gezangen en andere liederen. Dhr. Hage sprak nog een dankwoord. Wegens de schoonmaak in de N. H. Kerk Sint-Maartensdijk zullen er zaterdag a.s. nog geen boeken worden uitgeleend. De bibliotheek is 5 juni weer open. adv. I.M. Dankzij dealer Verjaal maakten de afdeling Sint Maartensdijk en Sint Annaland van de Plattelandsvrouwen een volle dag Bauknecht-Oosterhout. Omstreeks half elf werd het gezelschap in de fabriek ontvangen door een wel bespraakte heer Reijngoud en de dubbele koffie uit de speciale branderij ontdooide elk ochtendhumeur. Daarna kregen de 43 excursie-deelneemsters een (verschillend) vragenformulier voor gelegd en volgde een bespreking over koffie en koffie-apparaten. In de Bauknecht-keuken stonden 3 dames klaar om het gezelschap de gehele dag van het nodige te voorzien, maar de dames waren vooral enthousiast, toen men in de showroom de prachtige complete keukens kon bewonderen. Voor wie dat nog niet weet is het Bauknecht-merk afgeleid van de nu 84- jarige gelijknamige Duitser, die nog dagelijks zijr. fabriek bezoekt en van de grond begonnen als de wel pientere „ambachtsman" nu naar 89 landen zijn fabricaten exporteert. Men kreeg voor het diner niet alleen een passend aperitief, maar ook voorlichting over de bereiding van de maaltijd, een film over diepvriezen en daarna een diner van diepvriesprodukten bereid. Tijdens het praatje over diepvriezen werden heel wat nuttige tips gegeven om de groenten, vlees en fruit (aardbeien, bijvoorbeeld) zo vers mogelijk op tafel te brengen. De voorlichters hadden intensieve luisteraarsters, want menige huisvrouw als bezitster van een diepvrieskast(kist), waarmee nog niet alle ervaring en kennis was opgedaan om er goed uit te halen wat er (letterlijk) inzit. Trouwens, goede voorlichting was er de gehele dag door en dat over allerlei huishoudelijke elektrische apparatuur, zoals koelkasten en diepvrieskisten, wasmachines en ovens. Veel aandacht werd ook besteed aan het hoogste profijt met zo gering mogelijk stroomverbruik. Veel leerzaams, maar ook veel gezelligs, dit laatste ook via een tombola. De huisvrouw van de dag was mevrouw Dorst uit Sint Maartensdijk, die rijk beladen thuiskwam. Voor de andere was het in elk geval kennisverfijkend en apparatuurverhelderend. Zoals tijdens het diner alles naar méér smaakte, zo was ook de dag in feite nog te kort om van alles op de hoogte te komen. De dames hadden genoten. Begrijpelijk dat er tenslotte dankwoorden vielen van mevr. Breure tot de directie, rondleiders en de heer Verjaal en tenslotte via mevr. Boogaard tot de afd. Sint Maartensdijk voor de uitnodiging aan de Sint Annalandse leden. Klas 1 en 2 van de Juliana van Stolberg- school hebben vrijdag hun schoolreis gemaakt o.l.v. personeel en leden van de oudercommissie. Met 37 leerlingen vertrok men per Darvibus naar Rotterdam. Gelukkig was het na een fikse bui op de Haringvlietbrug opgeklaard, zodat men in diergaarde Blijdorp volop kon genieten. In Wassenaar volgde een strandwandeling. Hier genoot men volop van de natuur met een stralend uitzicht op zee. Het lunchpakket smaakte. In de speeltuin Duinrell waren alle attributen aanwezig voor een fijne middag. Moe maar voldaan was men ,s avonds rond zeven uur terug van een prachtige reis. De voorjaarsverkoop van de Hervormde zendingskrans is geslaagd met een opbrengst van 2250 gulden. Na de opening ,s middags door ds. J. Blom kon men in de diverse stands terecht voor de verkoop van zelfvervaardigde goederen, het raden van de trouwdatum van een bruidspop en diverse verlotingen. Vooral ,s avonds was de belangstelling goed. De opbrengst wordt verdeeld over diverse zendings genootschappen. Nu het café op het Spuidamplein af brandde, bestaat misschien opnieuw de mogelijkheid de bushalte van de Langeweg te verplaatsen naar het Spuidamplein. Die suggestie deed maandagavond raadslid M. Dijke. Wethouder Koopman benaderde het voorzichtig door te stellen, dat b. en w. dit nader willen bekijken. Dhr. Dijke vond het verder zeer gewenst om de sloot bij de basisscholen te dempen. Volgens wethouder Scherpenisse is dat een onmogelijke zaak, want die sloot is van het water schap. Er is al eens een omheining geplaatst, maar die lag in de korste keren tegen de wereld. Misschien zit er een goede „afweermogelijkheid" in, zo filosofeerde de wethouder van onderwijs, met een goede beplanting of met enorme mede werking van het onderwijzend personeel. Vrijdag 4 juni 8 uur holland huis beatgroep steeds vooruit entre* leden 2.50, niet-leden 3.50, donateurs 3.00. JEUGDVERENIGING Scherpenisse adv. I.M. De collecte voor Sonnevanck-Zonne- gloren heeft 350 gulden opgebracht. Voor het Astmafonds kwam in Scherpe nisse 249 gulden binnen. De voorgestelde straatnamen in plan West zijn maandagavond door de gemeenteraad allemaal overgenomen. Dhr.M. van Damme vond het fijn dat de dorpsgemeenschap hierover zijn zegje heeft kunnen doen. Dhr. M.Dijke was het niet helemaal eens met de Scarpe Eelaan. Hij had in het boek van de Thoolke geschiedschrijver A.Hollestelle op blz, 241 alleen over de Ee gelezen (whtertje, tak van een rivier). Daarom stelde hij in plaats van de Scarpe Eelaan voor: Scarpelaan en Eeplantsoen. Scarpe Eelaan vond hij minder prettig. De burgemeester had bezwaar tegen deze wijziging, want de dorpsgemeen schap en de archivaris waren gelukkig met het voorstel. Daarbij hadden B W zich met vreugde neergelegd. Dat deed raadslid Dijke met minder enthousiasme toen ook maar. Onze vroegere dorpsgenoot A.M. van Dijke is aan het Zeeuws Opleidings Instituut voor fysiotherapie te Vlissingen geslaagd voor zijn eind examen. De NCVB heeft dinsdag 18 mei op de maandelijkse vergadering in ,t Ouwe Raed'uus een heel actueel onderwerp besproken: abortus. Deze zaak, die vooral in de belangstelling staat in verband met de sluiting van de Bloemenhove kliniek in Heemstede, werd behandeld door de Poortvlietse Hervormde predikant ds. G.H. Abma. De laatste NCVB vergadering van dit seizoen is 15 juni. Dan wordt er voor lichting gegeven over waterverbruik. Het jaarlijkse uitstapje is 1 juni naar Apeldoorn met o.a. het Loo. Elke eerste dinsdag van de maand, dus nu op 1 juni, haalt S.P.S. oud papier op. adv. LM- De Plattelandsvrouwen hebben dinsdag 18 mei per fiets een bezoek gebracht aan het visfileerbedrijf Gomavib B.V. te Bruinisse. Met prachtig weer, maar een sterke kopwind, vertrokken de dames vol goede moed om 1 uur. Hoewel een sleutel hen parten speelde, kwamen ze juist op tijd voor de boot. Familieleden van een van de leden tracteerde op appels en frisdrank, wat na de fietstocht prima smaakte. Bij Gomavib volgde een allerhartelijkste ontvangst met heerlijke koffie in de prachtige kantine. De dames trokken laarzen aan en bekeken de grote kisten schol die in ijsblokken met vrachtauto's aankomen. Ze worden in grote koelruimten opgeslagen en via de lopende band door een groot aantal personeelsleden vakkundig en zeer snel gefileerd onder stromend water. De resten worden met een grote machine tot pap gemalen, ingevroren en uit gevoerd naar Denemarken voor de nertsen. De filé's ondergaan nog enige spoelingen en worden dan in doosjes van 400 gr. verpakt en in tijd van drie kwartier op 40 graden onder nul in gevroren. Ze worden machinaal lucht dicht verpakt in cellofaan en uitgevoerd naar Italië. Na de rondleiding kregen de dames een verfrissing en een doosje vis. Ook werden nog vragen beantwoord. De presidente gaf de gids een cadeautje. Op de terugweg speelde een laars de groep weer parten, maar alles kwam op tijd weer goed. Met de wind in de rug werd het een vlotte terugreis. Om vijf uur werd Poortvliet bereikt. De Plattelandsvrouwen sliepen die nacht als een roos. Een fietstocht om nog eens te herhalen. Eind juni begin juli zullen de in aanbouw zijnde worden opgeleverd, woningwetwoningen aan ,t Keeten Het gemeentebestuur heeft acht gezinnen benaderd, waarvan er vijf hebben laten weten een huis te willen huren: F. Reijngoudt, mevr. A.M. v.d. Berge- Geijlings uit Tholen, M.S. Nuijens, C. Verhage uit Rotterdam, J.M. Suurland. De woning ,t Ketten 7 is bestemd voor een rijksgenoot, terwijl verder nog een huis gereserveerd wordt voor een nieuwe gemeenteambtenaar. De woningwet woningen aan ,t Slaak zullen half augustus voor bewoning gereed komen. Volgende maand vindt de toewijzing plaats. De tentoonstelling „Onder je voeten vandaan en vlak voor je neus" is vanaf vandaag, vrijdag 28 mei, dagelijks in het gemeentehuis te zien en niet in het dorpshuis De Wimpel zoals vorige week abusievelijk gemeld werd. Maak gebruik van de gelegenheid om deze mooie tentoonstelling, die in het kader van het monumentenjaar '75 is opgezet, te bekijken. I De 4e, 5e en 6e klassers van de Koningin Julianaschool vertrokken maandagochtend in alle vroegte op de fiets naar Burgh voor een werkweek. De kinderen van klas 1, 2 en 3 vertrokken later per bus. Naar De Koebel, waar de leerlingen een week verbleven. Bij aan komst werden de duinen verkend en na het avondeten werden er nog wat bal spelen gedaan. Dinsdag moesten de kinderen na het ontbijt hun knapzak voor ,s middags klaar maken. Op het strand werden mooie zandkastelen gemaakt, waarbij Tonny Verwijs, Edwin Hage, Jerry Wagemaker, Jeanet Everaers en Joop Quist zich onder scheidden. Zij kregen een prijs. De speurtocht werd gewonnen door de groepjes van Digna Moerland, Irma Hage en Joop Quist. Na een avondspel was het bedtijd. Woensdag was er een groot T.V.-spel, waarbij de groep van Arno Dieleman als eerste uit de bus kwam. Verder werd er die dag geknutseld met schelpen. Een kampvuur vormde de afsluiting. Donderdag was de traditionele sport dag. Frans Stols won voor de derde keer de eerste prijs. Frans Quist had zilver, Karin Dieleman het brons. Vrijdag moesten de leerlingen weer naar huis. ,t Was een geslaagde werkweek, die mede mogelijk is gemaakt door de hulp van mevr. Hage, v.d. Hoek, Reijngoudt, Van Dijke en Schenk, die voor hun mede werking werden bedankt door school hoofd J. Plekkenpol. Als de laatste regel gelezen is van het dik tweehonderd paginas tellende boek dat verscheen onder de titel „De Smid van Schouwen" zal menig lezer in onze contreien veel aan herkenning zijn tegengekomen. De Smid van Schouwen was immers één van ons. Met sommige inderdaad uitzonderlijke karakter trekken, maar ook in dat uitzonderlijke blijvend herkenbaar. Menig lezer zal na die laatste bladzijde waarschijnlijk evenals wij vraagtekens overhouden. De vraag bijvoorbeeld of dat nu werkelijk zo moest met deze streekroman. De levensbeschrijving van de als eenvoudig smidsknechtje be gonnen Marien Polderman uit Sint-- Annaland, groeiend naar het zelf standig ondernemers- en vooral goed vakmanschap. De onontkoombare bezettingsperiode, beleefd in een stukje Vaderland, dat intensief met de bezetter van doen kreeg. De februari- ramp 1953. Het werd gruwelijk ervaren door de in de eerste helft van de twintigste eeuw geborenen en wonend in het Deltagebied. Het lag allemaal als het ware voor het grijpen in die omstandigheden en dit verhaal. Maar bij die laatste bladzijde zal menig lezer het gevoel en daarmee het vraagteken overhouden of dit alles niet zonodig moest worden aangegrepen om er vooral de Oosterscheldekwestie mee aan de orde te stellen. Naarmate het levenseinde van Marien Polderman nadert, lijkt de auteur Frank Visser, bekend om zijn vertalingen van het bekende Colditz '40- '45 en zijn verslag van „De zaak Antonius van der Waals", zich te haasten de Oosterschelde-problematiek te belichten. Hoofdfiguur Marien Polderman verdwijnt haast even snel in het boek dat als de zeeweringen op de 1 februari 1953. Dat maakt het voor hen, die zich „op de Smid van Schouwen wierpen" teleur stellend. Dat brengt naast die her kenning ook de vraagtekens. Om recenserend maar meteen het hele hart uit te storten, zal uiteraard menig Zeeuws lezer zich ook in niet geringe mate ergeren aan de slordigheid, waarmee met het Zeeuws dialect wordt omgesprongen. Weliswaar komt er aan het begin van het boek daaromtrent meteen een waarschuwing van de auteur zelf „De voor dit boek afgelegde gesproken getuigenissen zijn zoveel mogelijk letterlijk weergegeven, maar dat betekent niet dat hiermee een zuiver Zeeuws dialect is genoteerd." De ver bastering is echter veel erger dan nood zakelijk was. Als de auteur maar even de moeite had genomen zijn manuscript aan een Zeeuw voor te leggen, dan zou in dat opzicht zoveel vermeden zijn, wat nu in de streek, waar deze uitgave van de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij b.v. te Baarn, juist zoveel aftrek heeft, teleurstelt. Opgenomen De keuzecommissie was opnieuw zeer tevreden over de inzet van de uit de Thoolse elftallen geselecteerden voor Bij Kringverenigingswedstrijden van de 75-jarige Zeeuws-Brabantse turnkring ip Breda heeft de gymnastiekvereniging W.I.K. uit Sint-Annaland beslag gelegd op een ereprijs. Als kleine vereniging werd men in een wedstrijd met 79 verenigingsploegen vierde, wat een bijzonder goede prestatie was in de categorie C meisjes. De uitslagen van de verschillende wedstrijden: A. dames le prijs W.I.K. Sint- Annaland; B. dames 2e prijs Spido Oud- Vossemeer, Olympia Tholen (2x); B. dames 3e prijs Olympia Tholen; C. meisjes le prijs W.I.K. Sint- Annaland, Kwiek Stavenisse; C. meisjes 2e prijs Excelsior Poortvliet; C. meisjes 3e prijs Olympia Tholen (2x), W.W.V. Sint-Maartensdijk; Spido Oud- Vossemeer, Kwiek Stavenisse; D. meisjes 3e prijs Olympia Tholen; H. jongens 2e prijs Kwiek Stavenisse; H. jongens 3e prijs Kwiek Stavenisse. Open Bergse kampioenschappen: Poule A: M. den Braber uit Sint Philipsland nog zonder puntenverlies. M. den Braber St.-Ph. - J. Vaders O.V. 1-0. E. de Ruijter St.-Ph. - M. de Looze O.V. 0-1. J. W. Slager O.V. - K. Heijboer O.V. 1-0. J. Brijs B.o.Z. - J. Verwijs St.-Ph. 1-0. M. Schoonen B.o.Z. - H. Wagemakers St.-Ph. 0-1. Poule B: Jos Vaders nog ongeslagen. Jos Vaders O.V. - J. Keurten B.o.Z. 1-0. M. Polderman O.V. - M. Bril O.V. 1-0. W. Douw O.V. - M. Keyngout St.-Ph. 14). G. Verweys St.-Ph. - P. Wagemaker St.- Ph. 0-1. Poule C: A. de Koning is nog ongeslagen. A. de Koning O.V. - J. van de Berg St.-Ph. 1-0. B. A. Vroege O.V. - A. van Nispen B.o.Z. 0-1. B. Noordhoek St.-Ph. W. Hoftman O.V. 1-0. R. Heyboer O.V. - J. van de Leur O.V. 1-0. G. Kemmersweel B.o.Z. - K. Heijboer O.V. 1-0. Poule D: T. van Nispen B.o.Z. - B. Kosten St.-Ph. 1-0. R. Visser B.o.Z. - P. Kosten St.-Ph. 1-0. J. Vroege O.V. - R. van Dienst B.o.Z. 0-1. Q. Bril O.V. - M. Polderman O.V. 0-1. M. Voorhage O.V. - M. Visser B.o.Z. 1/2 - 1/2. Laddercompetitie Oud-Vossemeerse schaakvereniging: W. Douw - P. Bevelander 0-1, A. de Koning - B.A. Vroege 0-1, M. Polderman - S. de Looze 1-0. Stand ladder le M. Polderman, S. de Looze, M. Bril, J. Vaders, P. Bevelander, W. Douw, A. Aarnoudse, B.A. Vroege, A. de Koning, R. Heyboer, J. v.d. Leur, R. Heyboer, K. Heyboer. Asp. jun. O. Bril - P. v. Poorvliet 1-0, R. Lindhout - H. Heyboer 1-0, M. Hoffmann - K. Heyboer 0-1, L. de Leeuw - B. Voortman 0-1. Na dit succesvolle seizoen verwachten we alle junioren voor de laatste partijen. UITSLAGEN 4e RONDE OPEN BERGSE SCHAAKKAMPIOENSCHAPPEN Gr. A: M. de Looze - M. de Braber 1-0, J. Vaders - E. de Ruyter 1-0, H. Wagen maker - M. de Hoon 0-1, M. Suyker- buyk - J.W. Slager 0-1, K. Heyboer - J. Bruys 1/2-1/2, J. Verwijs - M. Schoonen 1-0. Stand A: 1. M. de Looze 3 p. - 9 w.p., 2. M. de Braber 3-8 1/2, 3. J. Vaders 3-8, 4. M. de Hoon 3-7, 5. J.W. Slager 3-6 1/2, 6. J. Bruys 2 1/2-5 1/2, 7. E. de Ruyter 2-11 1/2, 8. K. Heyboer 1 1/2-9 1/2, 9. M. Suykerbuyk 1-9, 10. H. Wagenmakers 1-8 1/2, 11. J. Verwijs 1- 7, 12. M. Schoonen 0-6. Gr. B: M. Bril - J. Vaders 0-1, J. Keurten - M. Polderman 1-0, P. Wagenmakers - W. Douw 0-1, M. Reyngoud - G. Verwijs 1-0. 1. J. Vaders 4 p.-7 w.p., 2. J. Keurten 3-10, 3. W. Douw 3-6, 4. M. Reyngoud 2-9, 5. M. Polderman 2-7, 6. M. Bril 1-9, 7. P. Wagenmaker 1-8, 8. G. Verwijs 0-7. Gr. C: A. v. Nispen - A. de Koning 0-1, J. v.d. Berg - B. Noordhoek 1-0, W. Hoffmann - R. Heyboer 0-1, B.A. Vroege - G. Remmerswaal 1-0, J. v.d. Leur - A. Aarnoudse 1/2-1/2, Vrij - K. Heyboer 0-1. 1. A. de Koning 4-8 1/2, 2. J. v.d. Berg 3-9 1/2, 3. R. Heyboer 3-5 1/2, 4. A. v. Nispen 2-12, 5. B. Noordhoek 2-9, 6. B.A. Vroege 2-7 1/2, 7. A. Aarnoudse 2-5 1/2, 8. G. Remmerswaal 11/2-10, 9. J. v.d. Leur 1 1/2-8, 10. W. Hofman 1-9, 11. K. Heyboer 1-4 1/2. Gr. D: R. v. Dienst -T. v. Nispen 0-1, B. Kosten - R. Visser 0-1, M. Polderman - P. Kosten 0-1, M. Visser - A. Bril 1-0, J. Vroege - M. Voorhage 0-1. 1. T. v. Nispen 4-7, 2. R. Visser 3-7 1/2, 3. M. Polderman 2-10, 4. P. Kosten 2-9, 5. R. v. Dienst 2-9, 6. B. Kosten 2-8 1/2, 7. M. Visser 1 1/2-6 1/2, 8. M. Voorhage 1 1/2-5 1/2, 9. Q. Bril 1-9, 10. J. Vroege 1-7. het zaterdagelftal van de afdeling Brabant. Zaterdag werd op het terrein van Good Luck in Raamsdonkveer gespeeld tegen het vertegenwoordigend zaterdagteam van de afdeling Nijmegen. In de loop der jaren was dat voor de vijfde keer dat een Brabantse selectie tegen Nijmegen uitkwam. Voor het eerst waarschijnlijk in 1953 bij de finales in Bilthoven. Het Brabants elftal, waarin van Tholense Boys Jan van der Vlies en Cor van Houdt op traden, van SPS Serien Noordijke en van sportclub Stavenisse Kees Smits was sterker dan de Nijmegense selectie. Tot de 3-1 zege hebben vooral de uit Thoolse clubs geselecteerden bij gedragen. Na 12 minuten had Jan van der Vlies succes uit een pass van Frans Broere van DVO. Dertien minuten later was het opnieuw de snelle vleugel speler van Tholense Boys, die de Brabantse voorsprong vergrootte: 2-0 even voor rust zag Van der Vlies kans opnieuw door te brengen, maar nu stuitte zijn schot af op de keeper. In hetzelfde moment zag de Nijmegense- formatie kans de achterstand te ver kleinen tot 2-1. Na de thee kwam Brabant wel even onder druk, maar vijf minuten voor het einde stelde Kees Smits de zege veilig: 3-1. Vosmeer ging zijn nederlaagtoernooi slecht van start met een 2-4 nederlaag tegen Internos uit Etten Leur. De reserves moesten met 0-4 hun meerdere erkennen in de Brabantse ploeg. Vriendschappelijk speelden Tholense Boys 1 en W.H.S. 1, wat een 0-3 overwinning werd voor de Sint- Annalanders. Bij de reserve-teams waren de rollen net omgedraaid: 3-1. De Eendrachtruiters houden zaterdag op het Pluimpot terrein in Scherpenisse een concours hippique ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan. Het programma ziet er als volgt uit: 9 u. dressuurwedstrijden 8, 4 tallen en individueel; 11.30-13.00 u. voorspringen klasse L; 13.30 u. officiële opening door burgemeester J. E. van Boeijen; 13.35 u. overspringen klasse L met prijsuitreiking; 14.15 u. springconcours klasse M met prijsuitreiking; 14.45 u. optreden voltige groep uit Haaren; 15.00 u. springconcours klasse Z met prijsuitreiking; 15.15 u. parade o.l.v. voorzitter J. P. van Dalen; 15.45 u. ring door oud-leden Eendrachtruiters 16.15 u. prijsuitreiking individuele dressuur L.M.Z.; 16.30 u. jachtspringconcours. belangrijke voor een de ronde in Thijs Fase heeft een bijdrage geleverd aantrekkelijk schouwspel van Halsteren. Na steeds in het voorste gelid te hebben gestreden werd hij vierde. Bram Geense komt ook goed in vorm en bracht het tot een negende plaats met verschillende premies, ook van particulieren. Thijs Fase werd in het Belgische Lille na 150 km. 13e van de 80 vertrekkers. Winr Evertse werd 39e in de omloop van Zeeuws Vlaanderen na een 41e en 21e plaats in de etappes. In de trinr-wielerronde Bergen oost werden C. Schot en T. van Dijke uit Tholen in de categorie C tweede en derde. Thijs Fase werd 2e in het avondcriterium van Kapelle. Hij zat in een kopgroep van zes man waaruit hij samen met winnaar Heddy Nieuwdorp vlak voor het einde ontsnapte. Thijs kwam in de eindsprint tekort. Wim Evertse werd 13e. In Wouw opnieuw een ereplaats voor Fase: 5e. Wim Evertse weer 13e. Bram Geense werd in een criterium bij Standaardbuiten 12e. De Eendrachtrijders organiseren zaterdagmiddag om twee uur rond de boomgaard van dhr. A. Hommel een wielerwedstrijd voor categorie C. Om drie uur B en om half vijf categorie A. Inschrijving zaal Saparow. van een „ingesproken" band, is het be grijpelijk, dat een niet-Zeeuw niet geringe moeite had met de weergave. Vandaar de voor de hand liggende correctie van een Thoolse en Schouwse lezer. Marien zal nooit gezegd hebben: ,n boederaitje, maar een boederietje. Je komt verder tegen „ons huus" inplaats van ons uus, een caféhouwer, inplaats van een café-ouwer, enz. De schrijver heeft het verder over Leen Abuis als de grootvader van Merien Polderman, maar Sint Annaland weet niet beter of het moet om zijn moeder hebben gegaan, die Lena Buis heette en via de band moet dat tot de auteur wel zijn overgekomen als Leen Abuis. Als Marien over Leen Buis heeft gesproken zal hij ongetwijfeld Lin Buijs hebben gezegd. Even verder lees je dan dat Marien na zijn eerste vak-periode bij smidje Verholen (dat is juist) vervolgens kwam bij Marien Lamoor, maar zo sterk kan Polderman die naam niet verbasterd hebben, want op z'n Zeeuws zal hij heus wel verteld hebben, dat het Merien Lenoöi (Lanooy) is geweest, waar hij als zijn tweede baas bij terecht kwam. Komt een lezer deze mankementen tegen in een voor hem bekend deel van de geschiedenis, dan blijft er ook wat meer twijfel bestaan omtrent de zorg vuldigheid van een hem minder bekend gedeelte uit het verhaal. Het is vervolgens wat minder erg, dat Merien ook nogal eens „met spek kon schieten" en daarom sommige verhalen wat sterk gekleurd zijn, want daarmee wordt aan het karakter van de smid en zijn goede eigenschappen niet tekort gedaan. nu neemt dat voorgaande allemaal niet weg, dat „De Smid van Schouwen" door menig eilandbewoner met inte resse gelezen zal worden, ook al zal een deel de inhoud wat erg gepeperd vinden, maar dat doet aan de eerlijk heid en oprechtheid van het verhaal zeker niet tekort. Met interesse vooral door de herkenning van persoon, werk en landschap. Aan menige pagina kan men trouwens plezier beleven, voor de Thoolse lezer niet in het minst via de verhalen uit de jeugdjaren. Het is ook volkomen begrijpelijk, dat de inmiddels overleden uitgever van „de Zuid", Ad. M.C. Stok, die een „buiten huis" in Scharendijke had, geboeid was door verteller en vakman Marien Polderman. Het inmiddels al enkele weken geleden verschenen boek heeft trouwens lande lijke aftrek, al vallen begrijpelijk de pieken op Schouwen-Duiveland en Tholen (Sint Annaland). Zowel voor auteur als uitgever belichaamde Marien Polderman (1907-1974) de oude hand werksman van boerenafkomst. De uit gave onderstreept voorts de liefde die zowel Visser als Stok hebben voor het platteland, voor de Schouwse contreien. Aangrijpend is het ook in dit boek weer te lezen van de tien door de Duitse bezetters opgehangen Schouwse burgers (10 december 1944), aangrijpend eveneens het individuele verzet van de smid van Schouwen. Her kenning voor Thoolse lezers is er eveneens door het contact dat Marien had met de inmiddels ook al overleden M.M. Krijger, afkomstig van Poortvliet en molenaar te Renesse, een bedrijf dat door de zoons J. en J.K. Krijger werd voortgezet. Daarom mogen de vraagtekens over feitelijke doelstelling van de auteur ook menig inwoner van Tholen en Sint Philipsland niet verhinderen „De smid van Schouwen" te bezitten. Men zal er zoveel in herkennen en zoveel uit kunnen bewaren, wat anders in ver getelheid zou wegzinken, dat de eind conclusie met ons mag zijn, dat het goed was „De smid van Schouwen" te doen verschijnen. Men mag het voor een zeer groot deel inderdaad een waar gebeurd streekverhaal noemen. Voor een goede uitvoering stond de naam van „De Zuid" borg. Dat Frank Visser werkelijk auteur is moge duidelijk worden uit een stukje citaat van hoofdstuk 1 „het geheim van de smid". Concludeer zelf maar of we te veel hebben gesteld met het advies „De smid van Schouwen" toch op uw boekenplank te zetten (prijs 22,90). „Zijn weduwe in Serooskerke beheert wel het beste deel van zijn erfenis - de herinneringen. Het andere, tastbare deel, is hier en daar verspreid onder enkelen van zijn heel dierbaren. Tekst en uitleg is er niet bij nodig en het zal op zichzelf tot in de eeuwigheid blijven voortleven. Uit alles spreekt zijn liefde en dat subtiele gevoel voor waarachtig heid, de eenvoud waarmee hij de dingen zo trefzeker gestalte gaf. Het was voor hem puur plezierwerk en hij verzette zich altijd grimmig tegen de gedachte van handel drijven met zijn scheppingen. Wat hij maakte, deed hij voor mensen, die iets voor hem betekenden, anders niet. Omdat hij van kinderen hield, maakte hij in zijn laatste levensjaar een klein speeltuintje op het dorpsplein van Serooskerke in de schaduw van de oude kerk, recht tegen over de ingang van zijn smidse. Daar hadden die kinders toch récht op, vond hij. Wie dat weet kijkt naar zijn een voudige kunstwerken met weer heel andere ogen. Het schijnt alsof dat werk het einde symboliseert van de tradi tionele vakman in dienst van de mens heid, een logisch gevolg van de wisselwerking tussen de natuur en de creatieve mens. Als de kern van alles gebruikte hij ijzer en zo was zijn karakter. Hard, eerlijk, simpel en „smeedbaar" in goede handen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 11