Thoolse ambachtelijke ontwikkeling nog altijd gewestelijk voorbeeld VOETBAL PROGRAMMA W. van der Kreek Zonen HEREN AMIGOS KAMPIOEN VOLLEYBAL Overleggroep huurwoningen Vervolg plaatselijk nieuws SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND NIEUW- V0SSEMEER Burgemeester Van Boeijen installeerde commissie bedrijfsleven U hebt veel plezier Thoolse muziekfeesten Donderdag 20 mei 1976 EENDRACHTBODE 9 noj? ê'»r«Ufsu,0 Oud papier Bejaardenreis Bejaardenreis Plattelandsvrouwen Uitbreiding begraafplaats Nieuwe straatnamen Aankoop woning Snelheidsbeperking Voor de bejaarden Tafeltenniskampioenschappen Burgerlijke stand A. Verwijs jr. sneldamkampioen D.S.V.F. Monumenten-tentoonstelling Urker visserskoor Vrijdag 28 mei wordt in Sint- Philipsland het huisvuil opge haald Lp.v. donderdag. Tweede prijs Benoeming Werklozen Huldiging muzikanten Intergemeentelijk gespreksforum van het GROOT VAN DALE'S Woordenboek nieuwste druk - 2 delen 175, Uit voorraad leverbaar. Nieuwe taken Gemeenschappelijk gelijk niet noodzakelijk De 21ste in het gewest Unieke ambachtelijke ontwikkeling Decentralisatie .modehuis 0^tcUïlR éÊh POOfirvi ic/' -li MMRtc.... WSSBW ||j ifusoirt ANNA MCOBAPOLDER een prachtige reis, begunstigd door mooi weer, was men ,s avonds rond half acht weer thuis. Euterpe haalde ruim 5600 kg oud papier op voor het instrumenten- en uniformenfonds. De bejaardenbond maakte per Klundert Tours vanaf Sint Maartens- hof een reis naar Stellendam, waar koffie werd gedronken. Vervolgens werd de Haringvlietdam bezichtigd waarbij men ook een film van de aanleg kon zien. In het ontspanningscentrum Drievliet werd de maaltijd genuttigd. Van Den Haag ging het naar Zoeter - woude, waar men in de nieuwe Heineken fabrieken op voortreffelijke wijze werd ontvangen. In het hypermoderne bedrijf werd men rond geleid en geïnformeerd over het produktieproces, dat nu vrijwel onzichtbaar is. Via het Vredespaleis ging het naar de boulevard in Scheve- ningen, wat door het fraaie weer ook bijzonder in de smaak viel. In Zeven bergen werd in De Molenberg prima gedineerd. Na een mooie reis waren de bejaarden rond tien uur weer thuis. Op woensdag 26 mei om 1 uur start van de MarKt een bejaardenreis naar Noord-Brabant. Via Breda, Tilburg gaat de trip naar Oisterwijk waar koffie wordt gedronken en de pottenbakker wordt bezocht. In Udenhout gaat men naar de klompenmakerij. De broodmaaltijd is in bosrestaurant Groot Speijk. De kosten zijn vijftien gulden p.p. Opgave uiterlijk tot 24 mei bij mevr. Hage-Jansens of bij de secretaresse van de Plattelandsvrouwen mevr. D. Poot-Franke. De Plattelandsvrouwen hebben donderdagavond in het Holland Huis een bijeenkomst gehouden, waarbij dhr. Leenaars uit Bergen op Zoom een lezing gaf over optiek. Gewone brillen, zonnebrillen, monturen en contactlenzen passeerden de revue. Het was een leerzame avond en de opkomst was prima. Na moeizame onderhandelingen vanaf 12 maart 1975 heeft het gemeente bestuur ontheffing gekregen van g.s. van Zeeland om de begraafplaats uit te breiden. Deze procedure was nodig volgens de wet "op de lijkbezorging. Bij het overleg met de provincie stond de vraag centraal of de uitbreiding in de nabijheid van de bebouwde kom ver antwoord is. De aanwezige capaciteit op de bestaande begraafplaats en de ver wachte behoefte aan begraafruimte, noopt tot spoedige realisering varf het plan. De Heidemij. wil het werk uit voeren voor 145.000 gulden, inclusief honorarium, toezicht en BTW. De grondkosten zijn daarin niet begrepen. B. en w. stellen alles in het werk om voor de uitbreiiding van de begraaf plaats rijkssubsidie te verkrijgen in het kader van de aanvullende werk gelegenheid. Naar aanleiding van suggesties van de stichting gemeenschap Scherpenisse, stellen b. en w. de gemeenteraad maandagavond voor vier nieuwe straatnamen vast te stellen: Cloveniers- plantsoen, Scarpe Ee-laan, Scaldis- straat en Anna van Burenplantsoen. Het Cloveniersplantsoen is gelegen naast een terreintje dat bestemd is voor plantsoen. Van het nog bestaande Cloveniersgilde werd eerder de stichteres, Maria van Nassau, vernoemd. De breedste, te beplanten straat loopt uit op de Platteweg, in de omgeving waarvan in de vroege middel eeuwen een water stroomde dat de scheiding vormde tussen Scherpenisse en Westerkerke. De Thoolse geschied schrijver A. Hollestelle noemde dit water de Scarpe Ee. Of de naam juist is, valt bij het ontbreken van geschreven bronnen uit die tijd niet na te gaan. Afgezien daarvan is de naam waardevol omdat de oude naam voor Scherpenisse „Scarpenisse" er in verwerkt is. In de naam Scaldisstraat wordt de ver bondenheid met de zeearm De Schelde tot uitdrukking gebracht. De Latijnse benaming, zoals die in de Romeinse tijd was en nog op oude kaarten voorkomt, was Scaldis. De naam Anna van Buren- plein wordt voorgesteld ter herinnering aan Anna van Egmond, gravin van Buren. Zij was de eerste echtgenote prins Willem van Oranje. De titel „Vrouwe van Scherpenisse" welke de koningin thans nog voert, kwam door haar aan ons vorstenhuis. Het verlengde van de Beatrixstraat in westelijke richting vanaf de Burgemeester Bouwensestraat wordt Cloveniersplantsoen. De zuidelijk van en evenwijdig aan de Beatrixlaan lopende brede straat krijgt de naam Scarpe Ee-laan. De straat die de Platteweg verbindt met de Scarpe Ee- laan gaat Scaldisstraat heten. De met twee haakse bochten verlopende straat die een niet voor het doorgaand verkeer bestemde verbinding vormt tussen de Burgemeester Bouwensestraat en Scaldisstraat wordt Anna van Buren- plein. B. en w. hebben met dhr. M.W. Goudzwaard overeenstemming bereikt over de aankoop van zijn pand Rozemarijnstraat 18 met bijbehorende moestuin. Dit perceel is nodig voor uit voering van het ontwerp- bestemmingsplan Kom. Gezien de hoge leeftijd van dhr. Goudzwaard (95) is overeengekomen dat hij zijn leven lang in het pand mag blijven wonen. Bewoners van de Hogeweg hebben b. en w. gevraagd om een snelheidsbeperking in te voeren. Raadslid W.C. van Kempen informeerde er naar in de commissie ruimtelijke ordening. De burgemeester antwoordde dat er nog niets bekend is omtrent een beslissing. Op de laatste bejaardenmiddag van dit seizoen vertelde dhr. Marteijn uit Middelburg over het vele werk dat het Rode Kruis doet. Hij vertoonde dia's over het Welfarewerk, bloeddonoren en het vakantieschip voor zieken de Henri Dunant. Voorzitter Geuze dankte dhr. Marteijn voor de mooie middag onder aanbieding van een envelop met inhoud. De dames van de vrouwenraad kregen een bloeiende plant voor het helpen op de soosmiddagen en het organiseren van andere activiteien. de tafeltennisvereniging „Veritas" organiseert op 28 mei de dubbel kampioenschappen in de gymzaal. Dat geldt zowel voor junioren (onder 16 jaar) als voor senioren (16 jaar en ouder) voor elk zijn 3 prijzen beschikbaar. De B wedstrijden beginnen om 7 uur en ieder liefhebber is welkom. Loop der bevolking over de maand april 1976 Geboren: Pieter Jacobus Marinus z.v. J.C.M. Geuze en M. Joosse, Willem z.v. C. van ,t Hof en P.A. Geuze Huwelijk: Martin Nortier geb. 22-4- 1952 en Willemina M. van Oudenaarde geb. 12-4-1952 Vestigingen: Everhardus T.M. van de Kasteele (2 pers.) uit Bergen op Zoom Vertrokken: Leendert I. Potappel (4 pers.) naar Tholen Dinsdag 4 mei hield D.S.V.F. het club- sneldamkampioenschap. Bij de junioren 2 poules van 5 man in de voorronden. In de le verloor R. Neele verrassend van M. den Braber, doch ging toch over naar de finalegroep, samen met W. Kempeneers. Beiden hadden 6 punten. In de 2e won A. Noorthoek alle 4 partijen en ging samen met H. Wagemaker (6 punten) naar de finale. In de finale won R. Neele van W. Kempeneers en H. Wagemaker en speelde remise tegen A. Noorthoek, zodat hij met 5 punten sneldamkampioen bij de junioren werd. Bij de senioren waren er drie poules in de voorronde. De uitslagen waren hier echter zodanig, dat de finalegroep te groot zou worden. De heer P. Maas van de K.N.D.B. stelde voor om verder te gaan via het Zwitsers systeem, waarbij na elke ronde degenen met de meeste punten tegen elkaar uitkomen. Na 6 ronden stonden J. Joppe en A. Verwijs jr. aan kop met ieder 10 punten. J. v.d. Velde had 8 punten. Een beslissingspartij werd gewonnen door A. Verwijs jr. zodat deze de wisselbeker in ontvangst kan nemen. Na omrekening met het S.B.-systeem werden de volgende punten behaald na 6 ronden: A. Verwijs jr. 80, J. Joppe 74, J. v.d. Velde 54, J. den Braber 52, P. Reijngoudt 34, M. Fonteijne 26, L. v.d. Velde en J. Suurland 24, J. Noorthoek 22, L. ten Hove 18 en P. v.d. Est 16. Dinsdag 11 mei kwam Stavenisse op bezoek. Deze vriendschappelijke wedstrijd werd weliswaar door D.S.V.F. gewonnen, doch de nog jonge zustervereniging heeft hiervan weer heel wat geleerd. Vanaf 28 mei is er in de Wimpel de tentoonstelling in het kader van M'75: „Onder je voeten vandaande expositie is dagelijks te bezichtigen. Vrijdag 28 mei komt vanaf 7 uur in het dorpshuis De Wimpel het Chr. Urker visserskoor „Crescendo" zingen. De avond gaat uit van de stichting Cultuurspreiding Zeeland en wordt door het gemeentebestuur ter plaatse georganiseerd. Pianist van het koor is Henk van Putte, dirigent Meindert Kramer, soliste o.a. Lamine de Bruin van Veen. Burgemeester van den Berg zal de zangavond openen. Het koor zingt o.a. God baadde door de woeste baren, Hollands kracht ligt op het water en verblijdt u in Zijn armen. Kaarten zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis, bij boekhandel den Braber, Voorstraat 17 en op Tholen bij boekhandel Heijboer - Ring 66 te Sint- Annaland. advertentie IM. Vorig jaar startte het Sint-Philipsland mannenkoor concoursbezoek in de tweede afdeling. Afgelopen zaterdag kwam men uit in de eerste afdeling van het concours, georganiseerd door de Kon. Bond van Chr. Zangen Oratoriumverenigingen. Het verplichte werk was „L'amour, la mort et la vie" van Jannequin. Het vrije nummer „Spiritus trius" van O'lassus. Het mannenkoor had met 274 punten een goede tweede prijs. Per 1 augustus 1976 is benoemd tot onderwijzer aan de openbare basisschool „De Groene Linde" te Rossum (Gld.) Jaap Beneder. In maart waren er te Sint-Philipsland 29 mannen en 4 vrouwen werkloos. In april waren het er 22 en 5. Burgemeester A.G.O.A. Remery heeft zaterdagmiddag aan vier jubilarissen van de 55-jarige muziekvereniging Semper Crescendo de eremedaille in brons van de gemeente Nieuw- Vossemeer uitgereikt: C. van Gorp, C. Kooien, C. Luijsterburg en A. Swagemakers. Dhr. G. Luijsterburg, reeds vijftig jaar muzikant, kreeg een kist sigaren. Hij heeft reeds de zilveren en gouden medaille van de gemeente en de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van de muziekfederatie kregen de vier zilveren jubilarissen de zilveren speld, terwijl dhr. Luijsterburg (die 35 jaar penning meester is geweest) de gouden speld met smaragd ontving. De burgemeester overhandigde voorzitter Swagemakers bovendien nog een cheque van tien duizend gulden voor aanschaf van nieuwe uniformen. Van dit bedrag is 2500 gulden een schenking en de rest een renteloze lening. Drumband en majoretten waren reeds in ,t nieuw, maar de fanfare moet nog even op de nieuwe, uniformen wachten vanwege ziekte van de kleermaker. Aan de jubileumfeesten van de muziek vereniging werd zaterdag ook mede werking, verleend door de Oud- Vossemeerse muziekvereniging. Zaterdag 22 mei 1976 uur Jubileumtoernooi 45 j. WHS Sint- Annaland 2e elftallen 13.30 Vrederust 1 - Stavenisse 1, 14.10 WHS 2 - Thol. Boys 2, 14.50 WHS 2 -- Vrederust 1, 15.30 Stavenisse 1 - Thol. Boys 2, 16.10 Vrederust 1 - Thol. Boys 2, 16.50 WHS 2 - Stavenisse 1. Jubileumtoernooi WHS 10 9.30 Zondag 23 mei 1976 uur Vosmeer 3 4 - Schiebroek 3 4 12.00 Vosmeer 1 2 - Cluzona 1 2 14.00 donderdag 27 mei 1976 uur Eendrachtcup terrein Smerdiek Een afscheid en een welkom, dat waren vrijdagmiddag 14 mei 1976 de contrasten in ,t Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Een opheffing van de sedert 1958 operende, sinds 1971 sluimerende commissie werkgelegenheid eiland Tholen en de installatie van de in het kader van de decentralisatie door de gemeenteraad benoemde commissie voor het bedrijfsleven Tholen. Met hulde aan hetgeen de verdwijnende commissie op Tholen deed, was er anderszijds een burgemeesterlijke waarschuwing voor de nieuwe commissie niet te streven naar een soort parlementaire eenheid, maar datgene aan het gemeentebestuur kenbaar te maken, wat door het bedrijfsleven wordt gewenst. Daarom is het ook niet noodzakelijk of zelfs gewoonlijk unaniem advies uit te brengen. Met een door de commissie signalerende taak, met een eveneens ongevraagd initiatief, kan het gemeentebestuur alleen maar gebaat zijn. Vanwege die gaande en komende man was er in het Poortvlietse dorpshuis een nog vrij groot gezelschap, waaronder zelfs goede oude bekenden als oud burgemeester D. C. Bouwense, die men niet wekelijks meer tegenkomt bij het Thoolse gebeuren. Spijtig vond ieder van de aanwezigen het, dat de voormalig Poortvlietse burgemeester W. J. van Doorn, destijds voorzitter van de commissie werkgelegenheid eiland Tholen verstek moest laten gaan. Er was begrijpelijk ook de nieuwe lichting via de door de gemeenteraad van Tholen benoemde leden van de commissie bedrijfsleven inclusief de plaatsvervangers. Oud-gedienden waren er voorts in de personen van oud burgemeester W. Baas van Sint- Annaland en de oud-gemeentesecretaris van Tholen de heer V. Laban. Als bekende gast en adviseur van de verdwijnende commissie was van de partij de heer A. Korstanje, rijksconsulent van het ministerie van Economische Zaken, directoraat Handel, Ambacht en Diensten. De bijeenkomst onderscheidde zich in twee hoofdzaken door de opheffing van commissie werkgelegenheid en 'installatie commissie bedrijfsleven. Burgemeester J. E. van Boeijen richtte zich eerst tot de „afzwaaiers." Hij herinnerde en daarbij aan, hoe in 1958 met de commissie werkgelegenheid Eiland Tholen een intergemeentelijk gespreksforum tot stand kwam, waardoor een goed contact tussen bedrijfsleven en overheid mogelijk werd. Er was een gemeenschappelijke noemer, want de lange afstandspendel deed een bevolkingsafname vrezen. Er werd op het gebied van onderzoek, public relation, expositie en suggesties voor ambachtelijke ontwikkeling goed werk verricht. Met vaak beperkte mogelijkheden werden hier en daar zelfs heel goede resultaten geboekt. De commissieleden deden het allemaal belangenloos? n mag met voldoening terugzien op wat voor de gemeenschap Tholen werd gedaan. Uit die periode herinnerde de burgemeester aan de door de genoemde commissie georganiseerde expositie „Dit Maakt Tholen" in 1959, wat voor ontplooiing van ambachtelijke bedrijven goede ontwikkelingsmoge lijkheden opleverde. Een jaar eerder was via een rapport van drs. H. M. Meinesz een eerste economische inventarisatie gemaakt. In 1960 verscheen het rapport pendelarbeiders en industrievestiging op Tholen (drs. •W Lievevrouwestraat 12 - 14 - 16, Bergen op Zoom Tel. 01640 - 34500 of 37176 advertentie IM Schouten) en de Kon. Ned. Heide Mij. ontwierp een recreatief ontwikkelingsplan'. Er was een jaar later een bezoek van de toenmalige staatssecretaris van Economische Zaken en latere minister Bakker, die zich over de ontwikkelingen van het Thoolse bedrijfsleven liet voorlichten. Het tweede lustrum stond in het teken van „Tholen naar 2000" met als gastspreker de directeur van het Ned. Economisch Instituut prof. Dr. L. H. Klaassen uit Rotterdam. In het jaar van de herindeling (1971) was er nog het bezoek van de directeur-generaal voor het midden-en kleinbedrijf en toerisme, van de adjunct-directeur van de economische voorlichtings en de algemeen directeur van het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf, waardoor bij herhaling het economisch klimaat van dit gebied onder de aandacht werd gebracht. Daartussendoor waren er enquêtes over werkgelegenheid en pendel. We gaan nog maar voorbij aan de contacten die werden gelegd met industriën in Brabant en Zuid-Holland, de bemiddeling van het arbeidsbureau en andere wat minder naar buiten komende aktiaktiviteiten van deze commissie. Bij dit alles hadden de leden grote steun van de adviseur de heren Korstanje (Rijksmiddenstands consulent) en Van der Male (Arbeidsbureau). Tenslotte heeft de commissie bij de herindeling 1971 ook nog een suggestie neergelegd om in een verband nieuwe stijl opnieuw tot aktiviteiten te komen. Volop reden, zo vond burgemeester Van Boeijen om alle leden bij het opheffen van de commissie oude stijl dank te brengen voor wat zij de afgelopen 15 jaar deden in het belang van de Thoolse gemeenschap. Het ga u verder allen wel, zo besloot de burgemeester dit afscheidswoord en verzocht wethouder Moerland de scheidende leden en geschenkbon te overhandigen. De tweede hoofdmoot van de bijeenkomst bij de kraag vattend, zei burgemeester Van Boeijen tot de kortgeleden door het gemeentebestuur benoemde leden van de commissie bedrijfsleven gemeente Tholen, hoe de werkzaamheden binnenkort staan te beginnen. De vraag is wat u gaat betekenen voor Tholen? Ten dele hangt dat af van de commissie zelf, die in zeker opzicht een voortzetting is van de commissie werkgelegenheid, nl. overleg met de overheid. Aan beide kanten was daaraan zeker, ook na de herindeling, behoefte. Behoefte bij het gemeentebestuur aan een adviesorgaan, behoefte bij het bedrijfsleven dichter bij de overheid te kunnen opereren. Al met al lijkt de commissie nu een wat parlementaire struktuur te krijgen, een soort bedrijfsparlement van Tholen. Persoonlijk had ik nog liever een partiaire vertegenwoordiging gezien, omdat parlementaire gedrag wat te beperken. De burgemeester vond het voor deze commissie namelijk helemaal niet noodzakelijk tot een gemeenschappelijk gelijke standpuntbepaling te komen. Het gaat het gemeentebestuur vooral om zo goed mogelijke informatie te krijgen uit zoveel mogelijk invalshoeken. Dat is via deze commissie mogelijk met haar vertegenwoordiging zowel van werkgevers als werknemers uit het midden en kleinbedrijf, de industrie, de landbouw en recreatie. De parlementaire opvatting is om tot een zo sterk mogelijk eensluidend standpunt te komen en dat over te brengen, maar hier gaat het juist om ons als gemeentebestuur een oordeel te vormen via een advies met verschillend inzicht. Daarnaast blijft er voor de commissie volop ruimte om signalerend en zelf initiatiefnemend op te treden. Er kan dus ook ongevraagd worden geadviseerd. Een gemeentebestuur met ook nog 7 woonkernen kan niet van Het kampioensteam van de volleybal vereniging Amigos Oud-Vossemeer dat vorige week beslag legde op de titel in de 2e klasse van de regio Bergen op Zoom. Met 66 punten uit 26 wedstrijden had men twee punten voorsprong op Tobec. Derde met 33 punten was Veronica uit Sint-Maartensdijk. Het kampioensteam van Amigos staande v.l.n.r. André Pollie, Geert Dijkman, Henk Nieuwenhuis, Saco Heijboer, Jaap Beneder en Ton Keijzers. Knielend v.l.n.r. Frans van Treijen, Wim Smit, Vin Keijzers, Rien van Dijke en Gerrit Vis. De recreatieteams van Amigos kwamen vrijdagavond in de fraaie gymzaal van Stavenisse binnen de lijnen tegen enkele zestallen van Thoolse plattelands jongeren (P.J.Z.). Er werd gespeeld met twee gemengde teams, een dames- en een herenzestal. De P.J.Z. bleek ook bij deze herhaalde wederzijdse ontmoeting de sterkste, al won Amigos dan een paar sets. Amigos organiseert zaterdagmiddag 5 juni om twee uur een oriëntatierit vanaf zaal ,t Veer te Oud-Vossemeer. alles op de hoogte zijn of zich in alles even sterk verdiepen, al worden we daarover meermalen op de vingers getikt. Het kan eenvoudig niet. Met de specifieke inbreng van deze commissie kan weer worden bijgedragen aan verbeterde informatie. We moeten proberen met elkaar en met de mogelijkheden die er zijn zoveel als het kan de belangen van ons gebied behartigen. In het vertrouwen dat die bereidheid er bij allen is en met de wens dat het onze Thoolse samenleving ten goede mag komen, verklaar ik de commissie bedrijfsleven gemeente Tholen voor geïnstalleerd, zo besloot burgemeester Van Boeijen de tweede hoofdmoot van deze bijeenkomst. Namens het departement van economische zaken, directoraat handel, ambacht en diensten feliciteerde de consulent A. Korstanje de nieuwe commissie met de installatie. Hij wees er op, dat het de 21ste commissie in Zeeland is met zijn 30 gemeenten. Het leeuwenaandeel zit er dus op. Op Tholen had spreker ook veelvuldig de wens gehoord om tot deze commissie te komen. Men werd zelfs wat ongeduldig, maar burgemeester Van Boeijen heeft ons uitgelegd, waarom men geduld moest oefenen. Deze commissie houdt immers ook nauw verband met de decentralisatie in een gemeente met 7 woonkernen. Men wilde het hier ook wat laten afhangen van de suggesties in het rapport Ten Berge. Velen verwachten ook nogal wat van deze samenstelling, maar dat zal voor een groot deel afhangen van de inbreng der leden. Hoe meer initiatieven er worden ontplooid, hoe meer resultaten verwacht kunnen worden. Het dorpshuis in Poortvliet riep voor de heer Korstanje herinnering op aan het in maart 1975 ontstaan van de commissie werkgelegenheid. Een initiatief, dat uit middenstandskring en was ontstaan en vooral een gevolg van in die tijd toenemende lange afstandspendel, o.a. naar Rotterdam met gevaar ook van definitief vertrek der bewoners door verhuizing naar de plaats waar men werk vond. Het speelde niet alleen op Tholen, maar in vrijwel het gehele gewest. Het leverde ook kritiek op en de N.R.C. van 4 maart 1959 sprak zelfs over het regionalisme in Zeeland als een herwonnen kracht. De heer Korstanje zei vervolgens niet meer alle belevenissen van de commissie werkgelegenheid te willen releveren, maar er is toen toch heel wat gedaan en heel wat verder dan binnen de Thoolse grenzen werd gesproken over het wonder van de prachtige uitbouw der ambachtelijke bedrijven. Daar was heel wat ondernemerszin en geest voor nodig. Naast de door de burgemeester genoemde namen, zei de heer Korstanje, hoe vooral ue commissievoorzitter burgemeester W. J. van Doorn veel deed voor het leggen van contacten, de heer G. Heijboer uit Sint-Annaland voor het uitdragen van de gedachten en initiatieven, de altijd als je kwam aan het commissiewerk ijverende secretaris V. Laban en niet te vergeten de initiatieven scheppende geest van de heer E. Ph. Nieuwkerk te Poortvliet. Door de herindeling kwam dat commissiewerk wat inf het gedrang, maar nog zeer recent bleek, dat het bedrijfsleven op Tholen en goede naam heeft. Dat was ook oorzaak, dat aan goed bespraakte globetrotters, die op het oorlogspad waren om in dit gebied te pogen een goede financiële slag te slaan ten gunste van zichzelf, maar zeker niet van dat van het Thoolse bedrijfsleven, te verstaan werd gegeven ijlings met hun praktijken te stoppen. Via topdecreet werd onmiddellijk ingegrepen. De heer Korstanje zei op zijn bijna 60 jarige leeftijd de langste tijd ook wel op Tholen te hebben gewerkt, maar er ongetwijfeld steeds een goede herinnering aan zal overhouden. Hij had eigenlijk vandaag aan een Rijks consulententrip naar Berlijn moeten meedoen, maar wilde de installatie van de Thoolse commissie daarvoor niet missen. Het lijkt me niettemin een goed moment allen dank te brengen voor de op Tholen ondervonden vriendschap en samenwerking, zo vervolgde de heer Korstanje. Het is voor mij een grote voldoening dat deze commissie tot stand is gekomen en ik wens haar veel werk maar ook veel succes toe. Burgemeester Van Boeijen zei in zijn dankwoord tot de heer Korstanje, dat het Thoolse bedrijfsleven weet wat het aan deze rijksconsulent heeft gehad en verzekerde dat de nieuwe commissie de mouwen wel kan opstropen, want er valt wel een en ander te doen. Hij dacht met name ook aan de oude dorpskernen, waarvan nog een groot deel geen bestemmingsplan heeft. Oud-burgemeester D. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk was de tolk van de scheidende commissieleden. Hij vond het weer geweldig na voor 5 jaar hier zo lang te hebben gewerkt temidden van de vrienden en oude bekenden te vertoeven, dankte de sprekers voor de vriendelijke woorden tegenover de afzwaaiende commissie en voor de geste van de geschenkenbon. Ook oud burgemeester Bouwense hoopte dat de nieuwe commissie met succes zou mogen werken tot heil van Tholen. Burgemeester Van Boeijen haakte er nog even op in met de woorden, dat wel aan de toekomst gewerkt moet worden, maar daarbij niet moet worden vergeten wat door de oudere garde is gepresteerd en het is goed dat in ere te houden. Namens de nieuwe commissie voerde de heer M. C. J. Kosten uit Tholen het woord. Hij was het dagelijks bestuur van de gemeente dankbaar voor de installatie en de gemeenteraad voor benoeming van de commissie. Hij was ook het klein comité dat voorbereidend werk in deze had verricht erkentelijk, was er van overtuigd dat geen gemakkelijke taak wacht, maar verzekerde dat de leden zeker zullen pogen het werk zo goed mogelijk te doen. Burgemeester van Boeijen onderstreepte de dankwoorden tot het voorbereidend comité en herhaalde nog eens, dat de commissie maar niet moet streven naar een vaag compromis als uitgaand advies, want uiteindelijk ligt de beslissing toch bij de overheid. Tenslotte herinnerde de voorzitter van de nieuwe commissie, wethouder A. J.- Scherpenisse er aan, hoe bij de regeringsbeslissing van Groot Tholen ook de opdracht werd meegegeven dat aan de binnengemeentelijke decentralisatie veel aandacht geschonken diende te worden. Door de herindeling kwam het gemeentebestuur wat verder van de burgers af te staan, maar mede door het instellen van commissie als bedoeld in artikel 61 van de gemeentewerk kan men pogen die burger weer zoveel mogelijk bij het bestuur te betrekken. De nieuwe commissie bedrijfsleven is daartoe mede een middel. De bevoegdheden strekken ook wat verder dan die van de nu opgeheven commissie werkgelegenheid. Omtrent het voorzitterschap van de commissie verklaarde wethouder Scherpenisse, dat hij die plaats inneemt als lid van het college van B. en W. maar als neutrale voorzitter leiding aan de vergaderingen zal geven, conclusies zal trekken en adviezen in ontvangst nemen om die door te spelen naar het college, zonder zelf aktief een rol in het commissiewerk op zich te vervullen. Hij hoopte evenals vorige sprekers dat zowel leden als hun plaatsvervangers vruchtbaar mogen werken. De opgeheven commissie werkgelegenheid eiland Tholen bestond uit de dagelijks bestuurders W. J. van Doorn, vh. burgemeester van Poortvliet, V. Laban te Tholen en E. Ph. Nieuwkerk te Poortvliet. Verder de leden W. Baas, oud- burgemeester van Sint-Annaland, J. E. van Boeijen, burgemeester van Tholen, D. C. Bouwense oud-burgemeester van Sint- Maartensdijk, A. M. van Engelen, wnd. burgemeester van Oud-Vossemeer, C. J. Moerland, wnd. burgemeester van Stavenisse, G. Heijboer te Sint- Annaland, P. J. Jagt en D. Kleppe te Scherpenisse, J. C. Kooijman te Sint- Annaland, J. P. v.d. Male te Tholen, P. W. A. Mees te Oud-Vossemeer en adviseur A. Korstanje te Middelburg. B. en w. van Tholen hebben in verband met de huurverhogingen een overleg groep in het leven geroepen van huurders en verhuurders. Daarin hebben zitting: de huurders L.C. Overbeeke uit Poortvliet, J.P. Verburgh uit Sint-Maartensdijk, M.M. Moerland uit Sint-Annaland, A. Goudzwaard uit Oud-Vossemeer en de verhuurders LJ. Koopman (gemeente), A. van den Hoek (Beter Wonen), A.F. Goedemondt (eiland Tholen) en M.Ph. van der Weele (Wezen-Armen). Drie huurders (PJ. Joosse uit Tholen, M. Andriesse uit Scherpenisse en J. Hage uit Stavenisse) en drie ver huurders (A. de Korte uit Tholen, G.K. Krijger uit Poortvliet en gebr. Van den Bergh uit Bergen op Zoom) hebben niet of negatief gereageerd op de uit nodiging van het gemeentebestuur. De overleggroep heeft zich uit gesproken over de waardering van de woonvorm, wijkligging en de ligging in de wijk. De gemiddelde waarderingen waren respectievelijk 7, 3 1/3 en 5 terwijl de minister aan 7 1/2, 5 en 5 komt. Huurders van 1523 woningen op Tholen zijn in verband met de huurverhoging van 1 april aangeschreven. Daarbij waren 655 huurders die onder de verplichte verhoging van 8% vielen: woningen gebouwd tussen 1 april 1970 en 1 april 1975. De resterende 868 huurders zijn de volgende verhogingen ter kennis gebracht: 91 huurders 8%, 115-9%, 293- 10%, 170-11% en 199-12%. B. en w. van Tholen antwoordden dat op schriftelijke vragen van de P.v.d.A.- fractie. nta bosstraat 27 bergen op room Advertentie IM- De gisteren, woensdag, geopende muziekfeesten worden vanavond (donderdag) voortgezet in de tent aan de Bosstraat in Tholen. Om acht uur Krijn Torringa's Top Pop Drive In show. Vrijdag 21 mei ,s middags vanaf twee uur braderie en 's avonds om acht uur de „p losse groeven" show. Zaterdagmiddag half drie Pipo de Clown en Mama Loe en 's avonds om acht uur de Erika Kapel met trekking van de grote loterij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 9