Zestigjarig bruidspaar in Scherpenisse Vindingrijke Gerrie Quaak kreeg f 12.000,- voor idee Eerste aangepaste woningen op Tholen Jos Jos BRIEF VAN DE KONINGIN VOOR 105-JARIGE J.W. RIJSTENBIL DEZE WEEK E. van Tuyn, tandarts van Eek van Eek HELP HET RODE KRUIS IN ZEELANDHELPEN Doorloopsnelheid Verrassing EEN DAG LATER Vormingsinstituut Anna Jacobapolder Donderdag 20 mei 1976 q J 32e jaargang\q&36 EEL^^ Nachtkaars..na helder licht Eindelijk ook in Bergen op Zoom Mi) Blanko Met bovenwoning houdt op 27 mei, Hemel vaartsdag, van 10-10.30 uur spreekuur te Tholen, Hoogstraat 15, voor acute pijnklachten. Op andere tijden s.v.p. bellen 01645-2388. -vl> ëENORAC Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phillpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Ann al and Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschjjnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 inci. b'tw. contant, op rekening 5,75 tncl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heljboer. Voor de Goe-gemeente is deze week de commissie werkgelegenheid eiland Tholen als een nachtkaars gedoofd. Een nieuwe generatie heeft er nauwelijks weet van dat ze ooit bestond. De laatste flikkering dateert immers al van maart 1971. Na de herindeling bleef genoemde commissie in afwachting van de dingen die wel ooit zouden komen. Die kwamen er dan deze wee"k in de vorm van een nieuw geïnstalleerde commissie bedrijfsleven. Het moet worden voorkomen dat commissies zich op commissies stapelen. Beter is, zoals ook gebeurde, om het ene te laten verdwijnen, plaats te doen maken voor het andere. Met dat op fatsoenlijke wijze doven van een nachtkaars, is het niet ontfatsoenlijk terug te grijpen naar de tijd van een helder flikkering. Burgemeester van Boeijen schilderde het diplomatiek, dat er bij noodzakelijk vooruitzien, in ere gehouden kan worden wat voorafging. Om in dat kader de lezer even terug te doen keren naar 1957, zien we een economischeen maatschappelijke situatie op Tholen en Sint Philipsland, die zorgen baarde. Al sinds 1953 was er immers ee.. omvangrijke werknemers-uitstoot uit de landbouw door mechanisatie. De economische noodklok werd geluid. Eerdèr werd al van pendel gesproken, als men in Bergen op Zoom werkzaam was. Toen echter deed de zogenaamde lange afstandspendel zijn entree en eiste volgens onze samenleving van die tijd ook steeds meer „slachtoffers". Slachtoffers voor zichzelf, omdat men lang van huis was. Slachtoffers voor de gemeenschap, omdat werd gevreesd dat het verenigingsleven slachtoffer zou worden, slachtoffers ook onder het bedrijfsleven, omdat men een burgeruittocht in het verschiet zag liggen. Op hoger niveau werden pogingen aangewend een gemeente als industrie kern aangewezen te krijgen en ook werden door anderen pogingen aangewend het industrieel klimaat aantrekkelijk te maken. Via een artikel en serie in onze krant: „De toekomst van Tholen", werden zorgen geaccentueerd. Er volgde een middenstandsinitiatief tot het vormen van een commissie werkgelegenheid eiland Tholen. Als er zorgeh zijn, is het licht versluierd. Menig pendelend werknemer ging schouderophalend aan het middenstandsinitiatief voorbij. Eenzelfde pessimisme toonde een deel van de middenstand zelf. Men zag er geen brood meer in. Vooral in de ambachtelijke sector, zoals de boerensmid, de wagenen gareelmaker en meerdere randambachten werden overbodig. In die zorgelijke situatie tegen de zestiger jaren, begon de kaars van de commissie werkgelegenheid te flikkeren. Nu en dan straalde ze zelfs helder licht uit, al werd dat niet door iedereen waargenomen. Integendeel, zelfs in bestuurlijke kringen was er niet zelden een aarzeling tot positieve benadering. Tijdens begrotingsbehandelingen kwam de minimale post ten behoeve van de commissie werkgelegenheid veelal met de hakken over de sloot. „Wat heeft het voor nut en wat wordt praktisch voor verbetering van de werkgelegenheid gedaan, waren veelal geplaatste vraagtekens of gedachten bij sommige bestuurders. Wel, die commissie deed ook geen wonderen. Belangrijk in die tijd was evenwel het verschil tussen het alles gelaten over zich laten komen, het niets doen, de min tegenover de plus van het in elk geval initiatieven nemen. De daad van de een prikkelde de o ndernemers- aktiviteit van de ander. Er waren ook in die tijd bijkomstigheden of zelfs hoofdfactoren, die belangrijk hebben bijgedragen. Neem om te beginnen de kernaanwijzing van Sint Maartensdijk, neem vervolgens ook het feit, dat de lust om in de stad bij het werk te gaan wonen, steeds minder werd. Vrij snel bleek lange afstandspendel niet tegelijk te betekenen, dat men uit het platteland wegtrok. Nietemin boekten initiatieven van de commissie wergelegenheid resultaten. Er kwamen suggesties via een expositie (dit maakt Tholen), er werden industriële contacten gelegd, rapporten en pendel en recreatie uitgebracht, in zonderheid werden individuelen (ambachten) geprikkeld iets te gaan doen in de vrij zorgelijke situatie. Dat vooral bracht het Thoolse bedrijfsleven bekendheid tot over gewestelijke grenzen heen. Er zijn voorbeelden te noemen, maar harde cijfers kunnen dat nog duidelijker maken. Toen de commissie werkgelegenheid maart 1971 bij het bezoek van de directeur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, de balans opmaakte, werd duidelijk dat het bevolkingsvertrek sedert 1880 vrijwel evengroot was als het bevolkingsaantal in het gebied zelf. Er werd feitelijk onderstreept dat de landbouw in beroepenaantal terugliep van 2500 tot 1400, de dienstensector van 1620 tot 1400, maar ook dat de werkgelegenheid Dhr. G. Bevelander (87) In de Westkcrkseweg te Scherpenisse kon het dinsdagvoormiddag eerst niet geloven, maar het was toch waar: postbode Van Houdt had een gelukstelegram gebracht van koningin Juliana ter gelegenheid van zijn zestigjarig huwelijk met J.M. Bevelander-Bierens (90). „Die felicitatie krjjg Ik omdat Ik vijfjaar voor haar gediend heb. In 1909, toen Juliana geboren werd, kregen we in dienst drie sigaren", zo weet de krasse bruidegom zich nog goed te her inneren. De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, had ook een gelukstelegram gestuurd. Burgemeester J.E. van Boeijen kwam 's middags het diamanten bruidspaar zelf feliciteren. Met kaartjes, bloemen en andere cadeaus was er veel belangstelling voor de zestigjarige bruiloft van het echtpaar Bevelander-Bierens. „Het is ook de laatste keer" zegt dhr. Bevelander met twinkelende oogjes tegen uw verslag gever, die even moet bijkomen van dit nadenkertje. Dhr. Bevelander onder streept graag de uitspraak „goede moed is het halve veergeld", want dat optimisme heeft hij in een leven van keihard werken altijd hoog gehouden. Als klein landbouwer en havenwerker heeft hij heel wat moeten ontberen en trotseren om voor zijn gezin te zorgen. NOOIT GEEN DANKJE In die goeie, ouwe tijd ging dhr. Bevelander voor 150 centen tien uur aardappelen rooien bij het stoomgemaal in Tholen of voor 165 cent honderd mud kolen lossen in de haven van Scherpenisse. „Geef me die goeie, ouwe tijd, maar deze centen. Oude mensen en invaliden hebben het nu goed. Wanneer ik om m'n loon ging bij de baas heb ik nooit geen dankje gezegd, want ik wist dat ik 't verdiend had", zegt dhr. Bevelander. Hij heeft bieten en pulp gediagen in de haven van Scherpenisse tot z'n schouder open was. Drie zomers trok hij samen met zijn zoon naar Holland om zeven weken lang voor wat extra inkomsten te zorgen. Een rijksdaalder per dag kon men goed gebruiken voor het betalen van de doktersrekeningen, want er was veel armoe en weinig zakgeld voor de drie kinderen (twee Herenkleding in uitsluitend het betere genre B.v. kostuums READ TAILOR WILSON GLENNY SANTEGA STURKA GABARDINES Blico REGENJASSEN Valmeline om maar een paar namen te noemen... St. Josephstr. 14-16 B.o.Z. De Rozelaar 11 - R'daal advertentie IM. in het midden- en kleinbedrijf steeg van 960 tot 1500. Aanwijsbare vruchten via velerlei factoren. Het middenstandsinitiatief leverde positieve uitkomsten. De kaars van de commissie werkgelegenheid eiland Tholen brandde nu en dan helder. Opvallend was immers dat meer dan de helft van ongeveer 25 industriële bedrijven uit de ambachtelijke sector van de regio zelf waren ontstaan. Een ontwikkeling waarin de commissie werkgelegenheid een niet precies te bepalen, maar zeker wel belangrijk aandeel had. Het enige initiatief inspireerde tot het andere. Die kaars heeft zijn tijd gehad. Het is niet erg dan als nachtkaars te doven. De bladzijde van den nieuwe commissie bedrijfsleven is nog maagdelijk blank. Dat heet dan een schone lei. De gedoofde nachtkaars laat een stuk ervaring achter. Het was goed een commissie nieuwe stijl te vormen. Met ruimte, zoals de installateur het verwoordde, om zelf signalerend, initiërend op te gaan treden. Geeft voortshands een blanko krediet en positief vertrouwen. zoons en een dochter). Dhr. Bevelander wist echter van aanpakken. AARDAPPELPRIJZEN Samen met zijn uit Sint-Maartensdijk afkomstige vrouw woonde hij na hun huwelijk eerst in de Smalstad en daarna sinds 1932 in zijn geboorteplaats Scherpenisse, waar dhr. en mevr. Bevelander nu al 44 jaar aan de West- kerkseweg wonen. Lang heeft hij op het land gewerkt, maar nu kan hij maar een paar keer per jaar meer per auto gaan boeren aangezien dhr. Bevelander slecht ter been is en met twee stokken loopt. Zijn echtgenote heeft een paar keer een hartaanval gehad, zodat ze het heel rustig aan moet doen. Gezien de harde praktijk van dhr. Bevelander, en de armoe van vroeger, maakt hij zich boos over het feit dat zoveel voedsel als brood en aardappelen weggegooid worden. Hij erkent grif dat de huidige aardappelprijzen nog nooit vertoond zijn, maar de grote heisa hierover vindt dhr. Bevelander weinig geloofwaardig in een tijd waarin men gemakkelijk 15 tot 40 gulden betaalt voor een kaartje voor een voetbalwedstrijd of amuse mentsavond. Ondanks de pech, de armoe en het harde werken, is het diamanten bruids paar Bevelander-Bierens dankbaar dat men als gezin nog bij elkaar is. Samen met de twee inwonende zoons en de gehuwde dochter werd het zestigjarig huwelijksfeest dinsdag dan ook met andere familieleden en kennissen dank baar gevierd. Volgende week hopen wij een foto van het diamanten bruidspaar uit Scherpenisse te kunnen plaatsen. In Zeeland wordt dag in dag uit veel Rode Kruiswerk verricht: welfarewerk, thrombosediensten, bloedtransfusie diensten, jeugd- en jongerenwerk. Vele colonnes van het Rode Kruis Korps staan klaar om bij eventualiteiten hulp te bieden. Vaak is er plotseling hulp nodig, zoals vorig jaar bij de opvang van Surinamers over wie vrijwillig(st)ers van de afdeling Westerschouwen zich ontf rmen. Men zorgde voor warme kleding, voor speelgoed voor de kinderen en de vrouwen kregen les in breien en koken. De provincie Zeeland draagt het Rode Kruis een warm hart toe. Men her innert zich de hulp na de watersnood en' al het werk van recenter datum. Elk jaar wordt procentueel gezien in Zeeland het meeste geld opgehaald voor de vele activiteiten van het Rode Kruis. De afdeling St. Philipsland/Anna Jacobapolder gaat daarbij vooraan, maar Westerschouwen volgt op de voet en er zijn maar weinig afdelingen die ver achterblijven. Eind mei begin juni gaat het Rode Kruis weer met de collectebus op stap. Zeeland zal opnieuw als eerste uit de bus willen komen. Daaraan kunt u meewerken, door gul te geven als het Rode Kruis bij U aanklopt. Help het Rode Kruis in Zeeland helpen, Bouw mee aan het Rode Kruis. Geef, zoveel u kunt! De vindingrijke metaalbewerker Quaak uit de Laban Deurloostraat in Scherpenisse twijfelt er niet aan, of zijn vrouw zal wel een idee hebben wat er met de twaalfduizend gulden moet gebeuren die hij van de Koninklijke Luchtmacht kreeg voor een uitstekend idee. Dhr. Quaak, gisteren 28 geworden, ontwikkelde een snelle manier om kleppen van vliegtuigmotoren te herstellen, aardoor de luchtmacht ruim 85.000 gulden per jaar uitspaart. De lagere technische school en het koeltechnisch bedrijf Goedhart B.V. in Sint-Maartensdijk vormden de basis voor de succesvolle loopbaan van de jonge metaalbewerker. Daarnaast behaalde hij verschillende Smecoma diploma's zoals bedrijfsvoering en beheer, het ondernernersdiploma en de lascursus gevorderden. In 1974 diende dhr. Quaak zijn eerste idee in op de afdeling metaalbewerken van het depot straalmotoren van de vliegbasis Woensdrecht. Het ging toen om het vervaardigen van persmallen voor verstevigingsplaten ten behoeve van de naverbranders van straalmotoren van militaire vliegtuigen. Het idee leverde 1375 gulden op. Augustus vorig jaar waagde hij weer een kans met een idee inzake het repareren van kleppen van de J 85 motor van de NF 5 vliegtuigen. De kleppen zijn een onderdeel van de naverbrander van de straalmotor en worden gloeiend warm. Na een bepaald aantal vlieguren vervormen ze waardoor de uitstroomopening beïnvloed wordt. Herstel is dan noodzakelijk, maar bij de oude methode mislukte dat bij ongeveer twintig procent. De afgekeurde kleppen, gemaakt van hoogwaardig, duur metaal, konden niet meer gebruikt worden. Elk NF 5 vliegtuig heeft twee motoren, die ieder weer twaalf kleppen hebben. Totaal gaat het om 20.000 gulden kleppen per vliegtuig. Dhr. Quaak ontwikkelde met behulp van een onder en bovenmal een idee om de kleppen weer op de juiste afmeting te richten. In de mallen loopt een koperen leiding met koud water (voor de koeling) terwijl een magnetisch veld ontwikkeld wordt. Met dit systeem worden vier kleppen per uur gericht, terwijl dat voorheen vier per dag was. De doorloopsnelheid is belangrijk omdat de vliegtuigen vanwege de reparatie van de kleppen nu nauwelijks aan de grond hoeven te blijven. Bovendien hoeft de luchtmacht niet zoveel nieuwe kleppen bij de Northrop fabriek te bestellen. Het idee, dat plotseling bij dhr. Quaak is opgekomen en in een half jaar is uitgewerkt, voldoet nu reeds een jaar in de praktijk. De N.A.V.O. en de Northropfabriek in de V.S. profiteert er ook van. Dhr. en mevr. Quaak uit de Laban Deurloostraat in Scherpenisse met het certificaat van de Rijksideeenorgani- satic, dat goed was voor een beloning van netto 12.000 gulden. beloning die ooit aan een medewerker op de vliegbasis Woensdrecht is verleend. Een wasmachine, bankstel en draaibank zal het nodige van dat bedrag afsnoepen, maar voor de familie Quaak blijft die 14e mei een dag om nooit te vergeten. In z'n vrije tijd wiedt de uitvinder juun bij een trotse vader Quaak, zodat de Thoolse landbouw mogelijk nog eens zal kunnen profiteren van een idee waardoor de schrepel kan blijven rusten. Met de huidige landbouwprijzen zit daar ook wel een goede beloning in. Dhr. Quaak hoorde woensdagmiddag dat zijn idee beloond was, maar een bedrag werd niet genoemd. Hij dacht zelf aan vijfhonderd gulden, zodat de mededeling van vliegbasiscommandant overste S. Duinker vrijdagmorgen des te verrassender was: 12.000 gulden netto. De over deze beloning verschuldigde loonbelasting en eventuele sociale lasten zullen voor Rijksrekening worden genomen. Op het certificaat van de Rijksideeën- organisatie stond dat de beloning werd gegeven voor een idee inzake het repareren van inner en outer ven housing leafs van de J 85 motor. Overste Duinker bood het bedrag symbolisch aan, in aanwezigheid van collega's van dhr. Quaak. De afdeling metaalbewerking van de technische dienst is een ideeënrijke afdeling, want meerdere collega's van dhr. Quaak, onder wie zijn chef, zagen een idee beloond. Vorig jaar moesten twee man 9400 gulden delen, maar de 12.000 gulden van dhr. Quaak is de hoogste H.M. Koningin Juliana heeft dhr. J. W. Rijstenbil in de Schoolstraat te Poortvliet een brief met oranje sluitzegel gestuurd ter gelegenheid van zijn 105e verjaardag op donderdag 13 mei. De Koningin wenste dhr. Rijstenbil van harte geluk op deze heel bijzondere dag. Zij hoopte dat die 13e mei een heerlijke dag zou mogen worden, zo liet de Koningin via haar particulier secretaresse Jonkvrouw Roell weten. De oudste inwoner van Zeeland kreeg het op zijn 105e verjaardag bijzonder druk, want zo'n zestig mensen kwamen hem feliciteren. Daarbij was 's morgens o.a. burgemeester J. E. van Boeijen en 's middags zijn echtgenote in gezelschap van mevr. Boertien- Velema, de echtgenote van de commissaris der Koningin in Zeeland. Het gemeentebestuur had ook een fruitmand cadeau gedaan, maar die kon niet op tegen de berg sigaren die de belangstellenden meebrachten. Dhr. Rijstenbil rookt bijna een doos sigaren per dag, zodat de stapel wel zal slinken. De krasse inwoner van Poortvliet heeft natuurlijk ook wel met de gebreken, gepaard gaande aan zijn hoge leeftijd, te maken. Hij is doof en mist daardoor veel van gesprekken, zeker op zo'n drukke dag als vorige week donderdag. Ook kan dhr. Rijstenbil niet meer lezen. De inwoners van Poortvliet wisten hun oudste medeburger steeds in een stoel te vinden voor het raam van de woning van zijn schoonzoon dhr. J. H. van Dijke. Aangezien dhr. Rijstenbil steeds meer hulp nodig heeft, besloot hij naar Ten Anker in Tholen te gaan, waar hij nu in de verpleeginrichting is opgenomen. Op de fot v.l.n.r. mevr. van Boeijen- Katsburg, mevr. Boertien-Velema en de 105-jarige J. W. Rijstenbil. Na helder licht gedoofde nacht kaars. 105 jarige Rijstenbil kreeg brief van de Koningin. Beste beurt van Sint-Philipslands brandweerkorps. Poortvliet krijgt 10 karakteris ticke woningwetwoningen. Nieuwe straatnamen In Scherpenisse. R.O. Commissie behandelde be zwaarschriften kom Poortvliet. Overleggroep huurwoningen. Vormingsinstituut Anna Jacoba polder. Eerste aangepaste woningen op Tholen. Uitbreiding Streekmuseum. Voor G. Quaak (Scherpenisse) 12 mille voor goed idee. Drie meningen in Fliplands college over bestemmingsplan. Diamanten bruidspaar in Scherpenisse. Commissie Bedrijfsleven geïn stalleerd. Dertig jaar de Eendrachtruiters. Muziekfeesten in Tholen met braderie. Amigos kampioen volleybal. Zet u de variatie in dit nummer eens op een rijtje? ARM EN RUK GAAN IN HET OERWOUD OVER HET ZELFDE PAD (AFR. SPREEKW.) vanwege Hemelvaartsdag, donderdag 27 mei, verschijnt de Eendrachtbode volgende week vrijdagochtend 28 mei. Postabonnees ontvangen de E.B. zater dagmorgen. Dr. A.CJ. Noteboom heeft dinsdag middag aan de burgemeester Baas straat te Sint-Annaland de eerste paal geslagen voor de eerste, volledig aan gepaste woningen op het eiland Tholen. Hij sprak bij die gelegenheid van een belangrijke woonvoorziening voor de gehandicapte mens en zijn gezin. Dr. Noteboom moest wat improviseren omdat de hei-installatie te laat arri veerde. Niettemin tooide hij zich voor deze officiële plechtigheid met helm, handschoenen en hei-jas om de eerste „paal" met een voorhamer de grond in te slaan. Vertegenwoordigers van het Wezen-Armbestuur, Bouwontwerp- groep Beltman en Aannemersbedrijf Adr. de Kok en Zonen B.V. uit Bergen opdoom waren er getuige van. Dr. Noteboom zei in een toespraakje op de zonovergoten bouwplaats, dat hij de uitnodiging voor het slaan van de eerste paal voor twee aangepaste woningen van het Wezen-Armbestuur met veel genoegen had aangenomen. „Ik ben verheugd een bijdrage tot de bouw van deze belangrijke woonvoorzieningen te kunnen leveren, al is het meer symbolisch dan daadwerkelijk. Uw bestuur verdient lof voor het nemen van het initiatief en dank voor de hoeveel heid werk die is verzet om de bouw te verwezenlijken. Onder de woningen die door het Wezen-Armbestuur zijn gebouwd, zullen deze twee een bij zondere plaats innemen. Ze hebben speciale voorbereidingen gevraagd en dienen een specifiek doel: het optimaal maken van de woongelegenheid voor de gehandicapte mens en zijn gezin. Moge de bouw een zeer voorspoedig verloop hebben en mogen de woningen geheel aan hun doel gaan beantwoorden en aldus bijdragen tot het welzijn en het geluk van de toekomstige bewoners", aldus dr. Noteboom. De voorzitter van het Wezen- Armbestuur, dhr. M. Ph. van der Weele, dankte dr. Noteboom voor zijn medewerking. Zowel bij het slaan van de eerste paal, als bij de voorbereiding van de plannen. Steeds heeft hij de ini tiatieven ondersteund en het verloop van de activiteiten met belangstelling gevolgd. Het bestuur moest heel wat geduld opbrengen, want de voor bereiding - die ruim twee jaar duurde - liep niet van een leien dakje. Heel veel overleg was nodig, o.a. met de Stichting Zeeuwse revalidatie. Het Wezen-Armbestuur bouwde reeds eerder een aangepaste bejaarden woning aan de Tienhoven, maar nu gaat het om twee grote, volledig aangepaste woningen voor minder validen. De ingang is aan de zijkant met een hal, slaapkamer, badkamer, grote woon kamer, een tweede slaapkamer en een grote keuken met berging aan de voor kant. De badkamer is vanuit de beide slaapkamers met schuifdeuren te bereiken. Alle ruimten zijn aangepast zodat de gehandicapte overal met een rolstoel kan komen. Een dergelijke nieuwbouw komt in onze provincie weinig voor, daar er meestal sprake is van aanpassing van enkele ruimten in een bestaand huis. De bouwontwerp- groep Beltman bouwde dergelijke aan gepaste woningen reeds in Hengelo en Vlaardingen. Elk van de twee aangepaste woningen krijgt ook een bovenwoning met woon kamer, keuken, twee slaapkamers, toilet en douche. De huizen zullen begin volgend jaar klaar zijn. In de aangepaste woningen kan zowel een gezin waarvan een van de ouders gehandicapt is of als een gezin waarvan een van de kinderen mindervalide is. Adv.IJVl. Met ingang van het cursusjaar 1976/1977 start in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder een dependance van het reformatorisch vormingsinstituut uit Goes. Het ministerie van onderwijs en weten schappen wees vorig jaar de aanvraag nog af, maar nu heeft men de mede werking toegezegd. Het vormingsinstituut is bestemd voor de partieel leerplichtigen die nog twee dagen per week naar school moeten. Men mikt behalve op leerlingen uit Sint-Philipsland en Tholen, ook op Schouwen-Duiveland en West-Brabant. Voorzichtigheidshalve is de prognose van het aantal leerlingen evenals vorig jaar gesteld op 45. De gedeeltelijk leerplichtigen van Tholen en Sint-Philipsland waren nu aangewezen op de vormingsinstituten te Stavenisse, Bergen op Zoom, Goes en Zierikzee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1