BRABANTSE COMMISSARIS OPENDE GEMEENTEHUIS NIEUW-VOSSEMEER Met een dikke zes miljoen gulden had Sint-Annalandse veiling omzetrecord 50% AARDAPPELEN IN DE KLEI-AKKERBOUW? ^jeet wat lekkers van NU KOMPLEET W. van der Kreek Zoon C.V. Bruisende gemeente Klok van verenigingen Vitrine ramp 1953 fruyo drink met sinaasappelsap G. J. de Jager voorzitter Landbouwschap Zeeland Het vlotte (veiling)jaar 1975 Aardappelen Uien Nog wat cijfers EVERS MODE BOETIEKS PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 13 mei 1976 EENDRACHTBODE 5 w^Ven-Landbouw ter kennismaking liter portiebeker 20-delige Winkler Prins Encyclopedie uit voorraad leverbaar, prijs 1850, met gratis Culinaire Encyclopedie ter waarde van ƒ75,- Gespreide betalingsmogelijkheid Lievevrouwestraat 12 -14 -16, Bergen op Zoom tel. 01640 - 34500 of 37176 De commissaris der koningin in Noord- Brabant, dhr. J.D. van der Harten, heeft zaterdagmiddag in Nieuw- Vossemecr het tot gemeentehuis ver bouwde klooster Nazareth geopend. Hij noemde dit het levend trefpunt van bestuur en bestuurden. Loco-secretaris A. van Overveld sprak na drie maanden praktijk van een voortreffelijk gebouw. Burgemeester A.G.O.A. Remery vond dat zijn gemeente bruist van activi teiten. Hij wees daarbij op de opening van het bejaardentehuis De Vosse meren, het A.M. de Jong museum, nu het gemeentehuis en in juni het bungalowpark en in augustus de voetbalaccommodatie. Toch zag burge meester Remery ook donkere wolken in verband met de gemeentelijke herindelingsplannen van de regering. Hij meende dat het inwoneraantal zeker niet zaligmakend is voor de sterkte van een leefgemeenschap. Nieuw-Vossemeer laat immers duidelijk zien dat ook een kleine gemeente sterk kan zijn, aldus de burgemeester. Commissaris Van der Harten sprak zijn bewondering uit voor de inzet en eigen identiteit van Nieuw-Vossemeer. Namens het provinciaal bestuur bood hij een metaalplastiek aan van de kunstenaar C. Keijzer uit Wouw. Dit kunstwerk, dat de overgang van het klooster naar het gemeentehuis uit beeldt, hangt in de raadszaal. Burgemeester J.E. van Boeijen onder streepte in zijn felicitatie namens de gemeentebesturen van Tholen en Sint- Philipsland, met erg 'veel vreugde de hartelijke banden met Nieuw- Vossemeer. ,t Is een familiaire band geworden. Ik hoop dat u goed en groot werk kunt doen voor uw bruisende gemeente. Ik wens u tevens toe, dat u nog lang artikel 12 gemeente mag blijven, want Nieuw-Vossemeer is op dit gebied een schone uitzondering en een hoopvol teken. Met u ben ik ook blij dat u de dans van de herindeling bijtijds bent ontsprongen. Namens de gemeente Tholen bied ik u een oude kaart aan waarop beide gemeenten voorkomen. Het gaat Nieuw-Vossemeer zeer wel, zo besloot burgemeester Van Boeijen zijn felicitatie. Sint-Philipsland, die een plant had gegeven, was vertegen woordigd door wethouder A.A. Rijsten- bil en secretaris A. Verbree. De voorzitter van het streekgewest westelijk Noord-Brabant, de Roosen- daalse burgemeester mr. dr. L.G.C.A.M. Schneider, sprak in zijn felicitatie ook van een uitermate levens vatbare gemeente. De Bergse wethouder dr. E. Hartel vond dat de spreuk Luctor et emergo voor Nieuw-Vossemeer toepasselijk is gezien de historische strijd tegen het water en voor zelfstandigheid. De Steenbergse burgemeester mr. J.M. van der Meer bood namens zijn gemeente en Halsteren een geschenken bon aan. Namens de Nieuw-Vossemeerse vereni gingen hield dhr. Joh. Kooien een gloedvol betoog, waarbij hij het gemeentebestuur een klok met inscriptie aanbood. Verder werd nog het woord gevoerd door directeur A.C. Huijs van Bouw toezicht West-Brabant en loco gemeentesecretaris A.A. van Overveld namens het gemeentepersoneel. De rij met sprekers werd deze zomerse middag afgewisseld met wat luchtiger intermezzo's. Daarvoor zorgden een aantal kleuters met een wagen vol groenten, fruit en bloemen van Nieuw- Vossemeerse bodem. Ook spraken ze een heilwens uit. Drie leerlingen van de lagere school lazen onder grote hilari teit hun opstel over het nieuwe gemeentehuis voor. Tenslotte haalde de voorzitter van het Oranjecomité, dhr. J. Aarden, leuke herinneringen op met de voormalige gemeentebode en de voor zitter van de bewonerscommissie uit de Vossemeren. Na de toespraken onthulde de commissaris met de burgemeester in de hal van het gemeentehuis een vitrine ter herdenking van de slachtoffers water- Bij het Landbouw-Economisch Instituut is een studie verschenen over de bedrijfseconomische aspecten van uitbreiding van de aardappelteelt met behulp van grondontsmetting en A.M.- resistente rassen in de klei-akkerbouw. In het kader van de aardappelteeltregeling zou het aandeel aardappelen in het bouwplan tot 503 kunnen worden uitgebreid. Op de veenkoloniale akker bouwbedrijven wordt deze mogelijkheid tot een 1 op 2 verbouw van aardappelen vrijwel algemeen toegepast. Uit het onderzoek blijkt dat op de klei- akkerbouwbe drijven, vanwege het ontbreken van voldoende afzetmogelijkheden van A.M.-resistente rassen, de keuze bij de aardappelteelt zich voorlopig beperkt tot maximaal of 1 op 4 of 1 op 3 teelt. Waar arbeidsvermindering met een vaste man mogelijk is en ook volledig in de kosten doorwerkt, zal dit doorgaans meer perspectief bieden voor verbetering of handhaving van het bedrijfsresultaat dan uitbreiding van de aardappelteelt tot meer dan 1 op 4. Waar een dergelijke arbeidsvermindering niet mogelijk is, kan uitbreiding van de aardappelteelt tot meer dan 1 op 4 in beginsel het bedrijfsresultaat verhogen. Dit is vooral afhankelijk van de saldoverhouding Een gezonde en dorstlessende zuiveldelicatesse Magere yoghurt met puur sinaasappelsap van-60" vooi 39 Menken Landbouw melk, lekkere melk. advertentie IM tussen de aardappelen en de overige gewassen, waarbij vooral de aardappel prijzen van grote invloed zijn. Aan de invloed van de aardappelprijs op het economisch optimale percentage aardappelen in het bouwplan, wordt in de studie uitvoerige aandacht besteed. Voor een op pootgoedteelt gespecialiseerd bedrijf zal de 1 op 3 teelt op basis van A.M.-resistente rassen in het algemeen financieel aantrekkelijk zijn als hun geldopbrengsten per ha. op of dichtbij het niveau van de zg. vatbare rassen blijven. Voor overgang van de 1 op 4 teelt naar een 1 op 3 teelt op basis van grondontsmetting geldt in principe dat 1/4 x het saldoverschil per ha. tussen aardappelen en het vervangende gewas, groter moet zijn dan de ontsmettingskosten per ha. Een dergelijke eenvoudige vuistregel is niet in alle gevallen bepalend omdat introductie van grondontsmetting meestal nog meer belangrijke consequenties voor de bedrijfsvoering en -organisatie heeft. Aan de hand van een praktijksituatie in een der IJsselmeerpolders is met begrotingen getracht hierin meer inzicht te verschaffen. Daarbij is onder meer aandacht besteed aan neveneffecten van grondontsmetting en opvoering van de aardappelteelt frequentie op het kg.-opbrengstniveau van zowel de aardappelen als van andere gewassen (suikerbieten en uien). De publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 7,- op girorekening 412235 t.n.v. Landbouw- Economisch Instituut, Den Haag. Vermeld dient te worden: ,,Zend publikatie nr. 3.60". Dhr. G.J. de Jager uit Anna Jacobapolder is benoemd tot voorzitter van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Hij volgt ir. D. Luteijn uit Kortgene op, die op inter nationaal niveau namens de KNLC in het bestuur van het Landbouwschap Ir'. C.S. Knottnerus uit Steenbergen is op gevolgd. In de gewestelijke raad werd mr. G.W. Smallegange (CBTB) uit Goes plaats vervangend lid voor dhr. De Jager. Op nationaal niveau werd dhr. De Jager plaatsvervangend bestuurslid van het Landbouwschap. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dhr. J. D. van der Harten, neemt afscheid van burgemeester A. G. O. A. Remery nadat eerder zaterdagmiddag het nieuwe gemeentehuis officieel was geopend. Mevr. v. d. Harten kijkt toe. snoodramp 1953. Door het wegtrekken van de Brabantse vlag werd een grote luchtfoto ran Nieuw-Vossemeer zicht baar, die op 7 februari 1953 is gemaakt. Verder zijn alle namen vermeld van de vijftig slachtoffers en een tekst van de schrijver A.M. de Jong: Want hoe ver nietigend het geweld ook moge woeden, de geest overleeft al zijn belagers en zal zegevieren. Daarna volgde de receptie waarbij o.a. wethouder R.C.J. Moerland, dr. A.W.A. de Looze en dhr. G. Uijtdewilligen uit Oud-Vossemeer en dhr. W. Neele uit Sint-Philipsland aan wezig waren. De laatste had met zijn snel groeiend bedrijf de elektrische installatie voor het nieuwe gemeente huis geleverd. Het schilderswerk werd opgeknapt door de fa. Oudesluijs uit Poortvliet. Hoofdaannemer was Hoppenbrouwers uit Bergen op Zoom. De totale kosten van de verbouwing inclusief inrichting van dit derde Nieuw-Vossemeerse gemeentehuis zijn 840.000 gulden. Het oude gemeentehuis is nu in gebruik genomen als politie bureau. Nieuw-Vossemeer is dankzij het nieuwe raadhuis een van de eerste gemeenten met een noodbestuurspost die volledig aan de eisen voldoet. Een atoombom vrije kelder waarin burgemeester en wethouders in tijd van oorlog zitten, zo brachten de leerlingen van de lagere school in hun opstel treffend naar voren. Op de begane grond zetelt het gemeentesecretarie, naast de burge meester, loco-secretaris en gemeente ontvanger. Ook is er, een kleine ver gaderruimte. Boven is de raadszaal met verschillende kamers voor bouw- en woningtoezicht. Het Oranjecomité had rond de opening van het nieuwe gemeentehuis een heel feestprogramma gemaakt met poppen kast, kinderspelen, bingo, een ballonnenwedstrijd en een drive-in show. Jong en oud, gezonden en zieken kwamen allemaal aan bod. ,s Morgens was er een interkerkelijke dienst ter gelegenheid van de officiële opening van het Nieuw-Vossemeerse gemeentehuis. De exacte omzetcijfers van het veilingseizoen 1975/'76 in Slnt- Annaland zijn 14.398.946 kg. produkten die via de klok liepen voor een bedrag van 6.374.124,52. Wat vergelijkingen? In '73/'74 ruim 4,5 miljoen, in '74/'75 nog geen 3,5 miljoen gulden. Dit seizoen een dus niet gemakkelijk te evenaren uitschieter, dank zjj allerlei gunstige factoren, die maar mogelijk kunnen zijn. Een redelijke kilo opbrengst, een goed produkt, een reuze prijs en voor de Sint-Annalandse veiling nog wat extra klandizie door de geliquideerde Stavenisse en Thoolse veiling. Groter contrast dan met 1974 is moeilijk denkbaar. De Sint-Annalandse veilingdirectie omschrijft dat jaar als moedbenemend en 1975 als moedgevend. Het veilingjaar 1975/'76 is voor Sint- Annaland al enkele weken geleden beëindigd, want het boekjaar loopt per ultimo maart. Dan is het voor het veilingwezen balanstijd en de ook aangebroken rustige periode. De tijd van voorbereiding ledenvergadering, die woensdag 19 mei zal worden gehouden in hotel „Havenzicht." Inmiddels heeft het jaarverslag en het financieel overzicht de leden al bereikt. Tevoren wist men al dat aan een goed resultaat niet behoefde te worden getwijfeld, maar nu staat het er zwart- op-wit. Een bruto voordelig saldo van bijna 110.000,- en na de normale afschrijvingen nog een voordelig bedrijfsresultaat van bijna 45 mille. Dan is er met het eigen vermogen van een dikke twee ton begrijpelijk geen wolkje aan de huidige Sint-Annalandse veilinglucht. Maar in het jaarverslag wordt nuchter voorgehouden: „Laten we daarom in minder goede jaren „1975" en in goede jaren „1974" gedenken." Feit is dat er nauwelijks twee groter contrasten in het agrarisch bestaan kunnen worden geschilderd. Het lag voor de hand, dat aan die tegenstellingen in het veilingjaarverslag 1975 aandacht geschonken zou worden. De inleiding leert het al: „We eindigden ons vorig jaarverslag met de opmerking: gelukkig dat ieder jaar anders is. Dan blijft het iedere keer weer een verrassing. Een verrassing waar we blij of niet blij mee zijn, maar wel één die we hebben te aanvaarden." Voor 1975 is dat aanvaarden ook niet moeilijk. Maar wel, zo staat er in het jaarverslag een wat beschamende verrassing. „We meenden immers dat er op grond met een structuur zoals 1974 naliet, weinig of niets zou kunnen groeien. De oogstcijfers gaven echter het tegenovergestelde te zien. De prijzen waren van dien aard dat we er niet van hadden durven dromen. Maar ondanks dit alles, zullen we het nooit leren en ook nooit afleren." Het jaarverslag accentueert vervolgens de tegenstellingen 1974 en 1975 in velerlei opzicht, zoals weersgesteldheid, kilo-opbrengsten en prijsverschillen. Het bestuur hoopt voorts dat de kennismaking van de telers uit Tholen en Stavenisse met de Sint-Annalandse veiling zal leiden tot een blijvende relatie. De verschillende produkten worden dan nog afzonderlijk belicht. Voor de aardappelen lag de planttijd wat aan de late kant, de eerste veilingdatum (19 juni) lag in vrijwel deze periode als advertentie IM andere jaren. De eerste 12 ton doré's gingen toen voor 86 tot 88 cent de kilo. Al in juli werden doré's in zakken verpakt naar Engeland verscheept, een export die zich al snel uitbreidde tot Zweden, Frankrijk en Duitsland. In die landen was de oogst teleurstellend, zodat er veel vraag was en daardoor de prijs hoog. Men had daardoor vrijwel geen last van de Belgische doré's-invoer. Men kon blijven exporteren tegen een ongekend hoge prijs. De mooie zomer voorkwam stagnatie in de aanvoer. De eerste Bintjes werden 21 juli geveild voor 40 cent de kg. en eigenheimers volgden op 24 juli vöor 55 cent. Van de A.M. rassen spande Gloria de kroon. De eersten werden voor 31 cent geveild, weliswaar 7 cent lager dan de doré, maar de kilo-opbrengst was aanmerkelijk hoger. In oppervlakte spande Doré en Bintje de kroon. Op de laatste doré-veiling (21 augustus) werd nog 52 cent de kilo genoteerd. Voor Bintje op 25 september ruim 30 cent. Er werden ruim 4 miljoen kilo doré geveild, 1.7 miljoen kilo Bintje, 314.000 kg. Gloria, 46.000 Lekkerlander, 242.000 kilo's Eigenheimers, 19.000 kilo Eerstelingen, 12.000 Ostara en 22.000 Alcmaria. De hoogste prijs van vroege "aardappelen, die ooit door de Sint-Annalandse veiling werd genoteerd was 4 juli voor de doré, nl. 1,- de kilo. De uien-uitzaai was nagenoeg gelijk als die van een vorig jaar. Het produkt hhd nogal te lijden van de droogte, maar in september kwam er nat en het viel ook in kilo's nog mee. Er werd een hoge prijs gemaakt en de kwaliteit was goed. Op 31 juli werden voor 59 cent de eerste plantuien geveild, op 21 augustus de eerste zaai-uien voor 40 cent. Op de laatste uienvelling werd 95 cent voor een kilo genoteerd. Een uienseizoen om niet te vergeten wat kwaliteit en prijs betreft. Er was slechts 113 are augurken tegenover een jaar eerder 140 are. Een teelt niettemin met flinke verdiensten. Er werd een droogvloer gemaakt voor bloemzaden en verder in het verslagjaar ook erfverharding en vooral dat laatste was een uitkomst voor een vlotte verwerking. Ook de drooginrichting blijkt in een behoefte te voorzien. De witlofwortelteelt neemt maar een heel kleine plaats in van het Sint- Annalandse veiling - geheel. Het ging om slechts 3 hectare en het ziet er niet naar uit, dat grote areaaluitbreiding moet worden verwacht. Zo ook met knolselderij, dat vrijwel door de telers is geschrapt in hun bouwplan, nu deze teelt geheel gemoderniseerd is en daarmee naar het grootbedrijf is overgegaan. Het areaal gladiolen was met 19 hectare ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar, maar door de droogte kwam de oogst pas 3 weken later dan normaal. Veel knollen waren er in de maat 12/14 en het rooien was kinderspel in vergelijking met het ploeteren in 1974. De oppervlakte lyatris was weer iets groter dan vorig jaar, de financiële uitkomst matig. Ook van tulpen en narcissen-uitkomsten viel weinig goeds te melden. Voor wat de groententeelt in kas of vollegrond betrof waren de uitkomsten goed. o.a. van bonen, winter- en slecht, voorjaarssla. De prijzen van de herfstsla uitgesproken Radijs ging in het voorjaar vlot van de hand, zoals ook de prijzen van bloemkool, aardbeien en witlof zeer bevredigend waren. De Thoolse fustcombinatie heeft ervaren, dat het materiaal in het natte najaar 1974 veel heeft geleden, zodat er in 1975 veel kistenuitval was. Men besloot voor 1976 tot aankoop van 20.000 kisten. Bij de Sint-Annalandse veiling bleef het ledental constant door bedanken van 6 wegens bedrijfsbeëindiging en het toetreden van 6 nieuwe telers. Daardoor zit men, weer op 192 leden. Hoe de Sint-Annalandse veiling aan de dikke zes miljoen gulden omzet kwam blijkt uit een specificatie van de hoofdprodukten. Aan aardappelen werd 8.709.369 kg. geveild voor 3.860.602,57 aan uien 5.509.974 kg. voor 2.472.490,90, aan kontraktgroenten, enz. 179.603 kg. voor 41.031,05. In totaal was er toch ruim een miljoen kilo minder aan produkten dan in het slechte landbouwjaar 1974/'75, nl. 15.9 miljoen tegenover 14.4 miljoen in het jongste verslagjaar. De prijsopbrengst was echter een verdubbeling. Vorig jaar 3,2 miljoen en nu 6.3 miljoen. Behalve die ruim 6 miljoen gulden werd via de Sint-Annalandse veiling nog bij de veilingen in Zwijndrecht, Bergen op Zoom (beide groenten) en Lisse (bollen) geveild voor 1.586.984,47. In feite had de Sint-Annalandse veiling in dit recordjaar dus een omzet van bijna 9 miljoen gulden. Dat openbaart zich in de winst- en verliesrekening vooral door een ongekend bedrag aan provisie namelijk van 354.072,74 tegenover 169.005,04 in 1974/'75. De overige inkomsten wijken vrijwel niet af van de vorige jaren, zoals sorteerloon, droogloon, fusthuur, enz. Aan de lastenkant vormden de algemene kosten een uitspringer van ruim 181.000,- tegenover een jaar eerder 90.000,-. Het veilingvermogen beloopt 236.700,-. Het voordelig bedrijfs resultaat van dit boekjaar analyseerde de accountantsdienst als volgt: veilingsexploitatie een voordelig saldo van 29.900,-, sorteerafdeling 7600,- en drooginrichting 7200,- of in totaal 44.700,-. Om tenslotte aan te tonen, dat ook een veiling de winst niet geheel in de eigen zak kan steken, zal er van het voordelig saldo van dik 44,- mille bijna 21.000,- naar de vennootschapsbelasting gaan en de rest aan de reserve kunnen worden toegevoegd. Maar het blijft een heel wat betere zaak dan verlies te moeten boeken. QCCOGCOOOOQCOi Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkerjurken Ruit-blouses Nappa jacks Alles van de beste merken Znivelstraat 17-21 Bergen op Zoom Sooeoeccccoooooocooooo Tholen: wo. 19 mei Bond van plattelands vrouwen „nostalgie", Hof van Holland t/m 14 mei 16-18 u. tentoonstelling „onder je voeten vandaan en vlak voor je neus", hal stadhuis 29 mei MAC - Tholen Sint Annaland: wo. 19 mei jaarvergadering veilingver eniging 18 t/m 21 mei tentoonstelling „onder je voeten vandaan en vlak voor je neus", dorpsh. 16-18 uur wo. 19 mei 14.45 u. verkoping vrouwenver. Tryfosa, ver.gebouw Bergen op Zoom: 15 mei - 14 juni tentoonstellingen: kleurvelden en het gekonstrueerde beeld, dag. 14-17 u. Markiezenhof THOLEN Wo 19 mei 20 u feesttent Bosstraat Thoolse muziekfeesten Do. 20 mei 20 u feesttent Bosstraat Top Pop Drive in Show Vr. 21 mei 14 u Braderie Vr. 21 mei 20 u feesttent Bosstraat Op Losse Groeven Show Za. 22 mei 14.30 u feesttent Bosstraat Pipo de Clown en Mama Loe Za. 22 mei 20 u feesttent Bosstraat Erika Kapel Wo. 2 juni 20 u gemeentehuis laatste inspraakavond Verstedelijkingsnota. BERGEN OP ZOOM Roxy Gejaagd door de wind, dagelijks 19.30 u„ vr. 19 u. De man met de wassenbeelden 18 j vr. 23 u. De avonturen van Hammetje a.l. za, zo, wo 14 u. Luxor: Het bloedige teken van eer 18 j. do„ vr. za, zo 20 u. Dolle liefdes avonturen van drie apothekersdochters 18 j za 23.30 u. Harry en Tonto ma., di. wo 20 u. Ik heb me in stilte wel eens afgevraagd: met wat voor jongen zal Rienie te eniger tijd thuiskomen? Een moeder is altijd bezorgd nietwaar? En wil enkel het beste voor haar kind. En dat hoopte ik maar, dat het een. aardige, sympathieke man zou zijn. Jouw nu zo beetje kennende, Gert, neem ik aan, dat jullie het samen in alles wel eens zullen worden. Misschien is het wat voorbarig, maar voor wat mij betreft, heb je mijn zegen.' Ze drukten elkaar de hand.' Dank u, mevrouw. Maar... mondje dicht tegen Rienie. Het moet voor haar een volkomen verrassing zijn.' Die avond zei hij thuis, terwijl ze aan de maaltijd zaten:' Vrijdagavond breng ik Rienie Schollenberg mee hierheen. Wees lief voor haar, want ze verdient het. Ze is een schat van een kind en heeft tot nog toe weinig plezier in haar leventje gehad. Mevrouw Schollenberg is weduwe. Haar man was beroepsofficier, majoor, als ik me goed herinner. Hij kwam bij een verkeersongeval om het leven, enkele jaren geleden. Het pensioen van mevrouw Schollenberg is niet van dien aard, dat ze ervan leven kan, zoals ze altijd gewend was. Rienie is beschaafd, charmant, wat ingetogen, maar dit laatste is een soort verlegenheid.' Vader Treep knikte.' Als jij een jonge vrouw meeneemt naar huis, is ze vanzelfsprekend welkom. Dat weet je, niet moeder?' En mevrouw Treep beaamde en benadrukte het nog eens extra. De volgende morgen belde Gert een firma in Arnhem op.' Met Matsers Bouwbedrijf in Velp. Met Treep. Zeg, ik moet een verwarmingsketel hebben, van het type, dat we laatst geplaatst hebben in dat blok woningen te Dieren... Juist, die Potterton. Heb je toch in voorraad, niet? Praühtig. Uiterlijk donderdagmiddag bij mij. Ja, hier in Velp... Kom nu, Boogaards, geen flauwekul. Met een van jullie wagens is het binnen twintig minuten bij me. En je zult best vandaag of morgen een mannetje hebben om die ketel over te brengen... Mooi, dan reken ik daarop. Enne... uiterste prijs voor mij, denk je daaraan? Fijn, ik houd je aan je woord. Merci en tot kijk, he? Bedankt voor de medewerking.' In zijn aantekenboekje schrapte hij de regel:' Verwarmingsketel voor mevrouw Schollenberg' door. Die neem ik vrijdagmorgen mee. Ik scharrel wel ergens eer/monteur op. Wacht, misschien weet Diephuis er een voor me. Ik bel hem... Vijf minuten later was ook dit in orde. Om een uur of tien zou er een verwarmingsmonteur in Brasemsveld aanwezig zijn. Als Gert nu om negen uur in Leiden op het kantoor komt, kunnen we met een half uurtje gereed zijn, nietwaar? Kun je ook om een uur of tien in Brasemsveld zijn. Dat was een goeie oplossing. Want als het nodig is, kan ik een handje helpen. Rienie en haar moeder kunnen toch niet de hele winter met een oliekachel in de kamer zitten? Indertijd vertelde Rienie me, dat hun verwarmingsketel stuk was, maar ik heb er verder niet bij stil gestaan. Gelukkig, dat het me te binnenschoot, toen ik van de week bij mevrouw Schollenberg zat. Diezelfde middag belde zijn sekretaresse: „Een dame voor u, meneer." „Wie?" Hij dacht: mevrouw Schollenberg zal toch niet haar mond voorbij gepraat hebben, zodat Rienie halsoverkop hierheen is gereisd? „Mevrouw Van Hesdonk tot Beverweert. Ik moest er ter verduidelijking aan toevoegen: Lydia." Lydia... Lydia... Veroest, de barones! Lydia, met wie hij eens verloofd was. Wat zou zij van hem moeten? „Laat mevrouw verder komen," zei hij. Gelijk kwam hij overeind. Een barones ontvang je niet zittend achter je bureau, al ben je directeur. Lydia van Hesdonk tot Beverweert, geboren Matsers, stapte binnen, met de liefste glimlach op haar gezicht. Ze legde haar hand in de zijne. „Hallo, GertI Is dat even lang geleden? Of eh... moet ik nu zeggen: meneer de directeur? Geweldig, zeg, deze promotie! Maar je verdient het, hoor. Ik heb altijd al tegen papa gezegd: Gert heeft de maarschalkstaf in de ransel, die wordt nog wel eens meer dan hoofdopzichter. En? Wat ben je nu? Gelukgewenst. Apropos, ik was buitenslands, toen mijn oom stierf, en kreeg het bericht te laat om tijdig aanwezig te zijn op de begrafenis. Sorry. Maar pas bij mijn terugkeer, gisteren, vernam ik, dat jij oom's opvolger bent gewonden in het bedrijf. Nu, ik gun het je hoor!" Gert liet rustig de woordenstroom over zich heengaan en maakte een uitnodigend gebaar naar de leren leunstoel, bestemd voor bezoeker of bezoekster. „Ga zitten. Ik moet zeggen, dat je er patent uittiet. In aanmerking nemende, dat het alweer enige jaren geleden is, dat ik je voor het laatst zag, moet ik constateren, dat je nog niets van je schoonheid hebt ingeboet." Ze boog en knipoogde. „Denk je, Gert. Als jij het zegt, geloof ik het. Ik heb anders een nare tijd achter de rug. Dat zou je niet zeggen, he?" „Zo?" Hij was nauwelijks geïnteresseerd, maar was vastbesloten beleefd te blijven. Tenslotte had haar vader een behoorlijk bedrag in Matsers Bouwbedrijf B.V. zitten. Hij wilde niet voor de tweede maal de oorzaak zijn van oom Bastiaans woede. „Wat is er dan gebeurd?" Ze keek hem met grote ogen aan. ,4e weet het nog niet? Het was anders al een publiek geheim in Rozendaal. Ik ga scheiden van René. Ja, ik weet het: ,t is erg. Een scheiding is in onze familie nog nooit voorgekomen, in die van René uiteraard evenmin. Maar het was onmogelijk nog langer met hem samen te leven. Daarom ben ik drie maanden weg geweest, snap je? Ik was helemaal overspannen. Aan de Costa Brava ben ik langzaam weer tot mezelf gekomen. René is er trouwens vandoor. Dank zij z'n adellijke relaties krijgt hij een functie. Diplomatieke dienst waarschijnlijk. Het zal wel een of ander land in Zuid-Amerika worden. Hij spreekt vloeiend Spaans en was altijd erg gecharmeerd op de Latijnse landen." Hij knikte enkele malen. „Daar hoor ik van op, Lydia. Nee, ik wist nergens van. Je begrijpt, ik ben nog altijd niet geheel ingewerkt hier. Je oom was een fenomeen in het vak. Het zal wel even duren, voor ik volledig in zijn voetsporen kan treden." „O, jij slaagt, daar ben ik van overtuigd. Ik ken je immers zo'n beetje? Eigenlijk ben ik stom geweest, Gert indertijd, om zulke hogen eisen te stellen. Wij zouden het samen uitstekend hebben gehad. Jij bent een harde werker; René was liever lül dan moe. Die had maar één hobby: paardrijden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5