Raad Flipland moet binnen half jaar jachthaven mogelijk maken H. Stoutjesdijk verguld met bronzen medaille Twee predikanten nemen afscheid Oud-Vossemeer heeft dorpshuis de Vossenkuil Opening De Jager op nationale molendag ZUIVERINGSINSTALLATIE THOLEN IN MADURODAM DEZE WEEK Dijkverzwaring Oosterschelde niet aanvaardbaar Openbaar vervoer Kanaalschap De Eendracht zet art 18 procedure voort Commissie R.O. over plan kom Poortvliet Tholenaar Jeroense(27) met brommer tegen boom Koninklijke onderscheiding voor 40 jaar toegewijd Waterschapsmedewerker Donderdag 6 mei 1976 32e jaargang no. 24 OPNIEUW DODELIJK ONGEVAL Dwang Behoefte erg groot Dubbel en dwars verdiend Altijd even joviaal Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phllipsland, waarin op- gfenotnen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver- tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. In de jongste Sint-Philipsland raads vergadering kwamen een paar opmer kingen openbaar, die waard zijn wat verder te worden uitgesponnen. Terloops vertelde de raadsvoorzitter op een door de SGP-fractie ingediende schriftelijke vraag over mogelijkheden van openbaar vervoer naar Tholen, dat een Thoolse wethouder had gezegd dat Sint-Philipsland maar voor zijn eigen kinderen diende te zorgen. Die burgemeester voegde er aan toe, dat die wetho&der daar in wezen ook gelijk in had, maar ondertussen kreeg die uit spraak wel een zwaar accent, bewust of onbewust. Een raadslid haakte er snel op in door wenkbrauwfronsend te stellen, dat dertig kinderen meer op een Thoolse school nu ook maar niet niks is en daarmee ook een Thools belang toch wis en waarachtig wordt gediend. Wat hierbij echter vooral om de hoek kwam kijken, was de problematiek rond het openbaar vervoer. De jongste ver bindingen zijn van dien aard, dat Tholen en Sint-Philipsland elkaar even gemakkelijk kunnen vinden dan in de oude historie mogelijk schijnt te zijn geweest. Dat betekent logischerwijze, dat Sint-Philipsland zich meer dan tevoren op de buur richt: LTS, Mavo, huishoudschool, om een drietal onderwijsvoorbeelden te noemen. Voor de hand liggend, nu de afstand naar Brabant niet minder groot is en de Thoolse structuur dichter bij die van Sint-Philipsland ligt. Tot dusver dus een normale gang van zaken. Maar als de gewone burger zoiets spontaan reali seert, komen er bemoeienissen van hogerhand. Zodra zulks het geval is, gaat er democratisch iets knellen: autonome gemeentebesturen of bijvoor beeld' vrije' busondernemingen. Een tweede uitspraak in die Fliplandse raad was namelijk, dat wanneer de BBA het ook op Tholen voor het zeggen zou hebben, er al lang een vrij goed openbaar vervoer zou zijn ontstaan tussen beide gemeenten. Dat is een tweede knuppel in het hoenderhok. Men kan toch waarlijk een gemeen schap of een gemeenschappelijk doel niet ophangen aan halsstarrigheid van busondernemers om het maar meteen cru te stellen. Hoezeer we zelf ook dat vrije ondernemerschap vertroetelen. Het lijkt zinvol daar samen over te gaan praten, want noch een Thoolse noch een Sint-Philipslandse gemeenschap kan gedogen, dat controversen tussen bestuurders, controversen tussen busondernemers aanleiding geven tot het duperen van scholieren en zorgzame ouders. Hoe komt er over welke bestuurshoofden of ondernemingen dan ook heen, een voor beide gemeen schappeLn zinvolle beslissing? Laat men niet al te ver gaan met die gemeen schappelijke doelstelling af te houden. In dip richting is er in deze kolommen al eerder een waarschuwing gevallen. INSPRAAK Het is een kop-zand-stekerij te beweren dat de officiële opening van de Vossenkuil geen vrij pittige controverse opliep. Het was bovendien niet de eerste de beste, die in gepaste, maar daarom niet minder eerlijke termen van teleur stelling blijk gaf. Wie het de laatste zes, zeven jaar in Oud-Vossemeer over inspraak heeft, weet een gevoelige snaar te pakken te hebben. Men was voor zo'n negentig procent tegen herindeling, maar ondanks die zogenaamde inspraak ging zelfstandig Oud- Vossemeer op de fles. Nu te voor en te na beweerd werd, dat in niet geringe mate toneelverenigingen inspraak hadden bij het dorpshuisplan omdat die verenigingen daar min of meer domineren - kan zich ook gemakkelijker de teleurstelling indenken, dat finaal tegen die toneeldraad in een ander dorpshuisinterieur werd gerealiseerd. Vraag is wel of men daarvoor bestuurders het verwijt in de broekzak moet rollen. Met name deskundigen hebben tenslotte die weegschaal zo doen doorslaan. Vraag is of het voor 60 procent van de dorpshuisgebruikers een pré genoemd kan worden. Dan zal, ondanks de hoge toneel bezetting, die 40 procent zich moeten buigen. Of zou die 60 procent er niet minder om behoeven te zijn en in dat geval had het viertiende deel meer kunnen krijgen dan ze kreeg. Nogmaals, men moet er rekening mee houden, dat inspraak in Oud- Vossemeer gevoelig ligt. Vandaar de wat teleurstellende uitspraak, dat zo'n inspraak zinloos is. Met toch tegelijker tijd nog de positieve benadering, dat de tijd het moge leren, wie gelijk zal krijgen. Afwachten. Het algemeen bestuur van het Kanaalschap de Eendracht besprak woensdagavond 5 mei in het gemeentehuis te Steenbergen de Fliplandse jachthavenkwestie. Nu de gemeenteraad van Sint-Philipsland weigert de aanleg van de jachthaven in de voormalige werkhaven aan de Krabbenkreekdam mogelijk te maken, wordt het gemeentebestuur daartoe volgens de ook door Flipland destijds volledig geaccepteerde spelregels, gedwongen. Deze procedure gebeurt volgens artikel 18 van de regeling Kanaalschap de Eendracht. De meerderheid van het dagelijks bestuur van het Kanaalschap stelde het algemeen bestuur voor: 1. te bepalen dat het bestemmingsplan buitengebied Sint-Philipsland (vastgesteld 21 maart 1972) zodanig wordt herzien, dat het jachthavenplan Krabb4kreek onmiddellijk kan worden verwezenlijkt. 2. te bepalen dat binnen zes maanden, nadat dit besluit onherroepelijk is geworden, de vereiste planologische maatregel door de gemeenteraad van Sint-Philipsland moet zijn vastgesteld. De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad houdt woensdagmiddag 12 mei om half drie in het gemeentehuis te Tholen een openbare vergadering. Op de agenda staat o.a de bespreking van het ontwerp-bestemmingsplan kom Poortvliet. Een vorige keer hebben een aantal belanghebbenden hun bezwaren kunnen toelichten en nu volgt de eind fase in de commissie. Er zal een advies komen voor b. en w., waarna het college met een voorstel in de gemeenteraad komt om het bestemmingsplan vast te stellen. Belanghebbenden en belang stellenden, met name uit Poortvliet, zijn woensdagmiddag hartelijk welkom. Op de agenda staat nog' wat verder ter tafel komt' en rondvraag. Op de Nationale Molendag, zaterdag 8 mei, wordt de gerestaureerde korenmolen De Jager bij Oud- Vossemeer feestelijk in gebruik genomen door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., mr. K. H. Gaarlandt (oud-commissaris der Koningin in Drente). Zaterdagmorgen om half elf is de ontvangst van de genodigden in het dorpshuis de Vossenkuil, waarna om twaalf uur de ingebruikstelling van de molen aan de Hikseweg plaats vindt. De molen is eigendom van de vereniging de Hollandsche Molen, die dankzij de molenactie 1973 van de A.N.W.B. het benodigde geld kreeg voor de restauratie. Op deze nationale molendag zullen de molens op Tholen en Sint-Philipsland zeker in beweging zijn. De A.N.W.B. heeft zaterdag tegelijkertijd de landelijke fietsdag, waarvoor het dichtst bijzijnde vertrekpunt voor onze streek paviljoen de Heide te Bergen op Zoom is. Wethouder van Heijst lost om 9 uur het startschot. Vanaf 1 uur is de T.R.O.S. met een radioportagewagen aanwezig. Aan deze fietsdag in Bergen op Zoom is ook een diawedstrijd verbonden voor de jeugd van 10 tot 18 jaar. Hiervoor deelt' foto Segers 250 camera's met diafilms uit. Woensdagavond 28 april is de 27- jarige L.M. Jeroense uit Tholen om het leven gekomen, toen hij op de Oudelandse Dijk met zijn brommer tegen een boom botste. Er was op dat moment verder geen verkeer op de weg, zodat het een eenzijdig ongeval betreft. De Tholenaar moet van de weg zijn geraakt of de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. In elk geval botste hij frontaal tegen een boom aan de kant van de weg. Kort na het ongeval is hij overleden. De politie heeft nog een bloedproef genomen, waarvan de uitslag evenwel nog niet bekend was. Het ongeval gebeurde in de omgeving van het woonwagenkamp. Ook by dit droevig gebeuren was de verslagenheid onder de familie groot. 3. afschrift van dit besluit te sturen aan G.S. van Noord-Brabant en Zeeland en aan de raden der deelnemende gemeenten. 4. de gemeenteraad van Sint- Philipsland te wijzen op de mogelijkheid tot nader overleg en tot het vragen van voorziening bij G.S. van Noord-Brabant. Penningmeester en D.B. lid burgemeester G. van den Berg kon zich met deze zienswijze niet verenigen omdat hij meende zich met name als vertegenwoordiger van Sint- Philipsland te moeten aansluiten bij het standpunt van de gemeenteraad. De in het Kanaalschap samenwerkende gemeenten Sint-Philipsland, Tholen, Steenbergen en Nieuw-Vossemeer is gevraagd of art. 18 toegepast moet worden. De laatste drie gemeenteraden vonden van wel, de eerste niet. Die uitspraak viel op 28 januari, waarvan 16 februari mededeling werd gedaan door B. en W. van Sint-Philipsland. De Fliplandse raad vond toepassing van art. 18 verwerpelijk, temeer daar zij het opleggen van dwang op deze wijze een te grote aantasting acht van de toch al steeds geringer wordende gemeentelijke autonomie. Op 19 september 1975 nam de meerderheid van de Fliplandse raad het standpunt in, dat een jachthaven die op zondag geopend zal zijn, ernstige verstoring teweeg zal brengen den ter plaatse nog heersende zondagsrust. Men meende om die reden geen medewerking te mogen verlenen aan realisering van de jachthaven. De overige drie gemeenteraden vonden dat als laatste middel een bindende richtlijn dient te worden vastgesteld, zodat het jachthavenplan Krab benkreek alsnog kan worden verwezenlijkt. In de beraadslagingen werd benadrukt, dat de behoefte aan deze voorzieningen in de regio erg groot is. Daarnaast geeft de verbetering en uitbreiding van de toeristische infrastructuur een verantwoorde economische impuls voor de aanpalende dorpsgemeenschappen. Niet in de laatste plaats werd tenslotte gepleit voor de totstandkoming van deze Voorziening op grond van de overweging dat een geleide recreatieve ontwikkeling verre de voorkeur verdient boven een ongebreidelde' wildgroei'. De opvattingen van de drie gemeenteraden sterken de meerderheid van het dagelijks bestuur van het Kanaalschap in de overtuiging, dat toepassing van art. 18 moet worden bevorderd. De enige onderscheiding op Tholen en Sint-Philipsland ter gelegenheid van de 67e verjaardag van Koningin Juliana, viel donderdag 29 april in Sint- Maartensdijk. Burgemeester J. E. van Boeijen speldde in het Polderhuis de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op bij de 59- jarige kantonnier H. Stoutjesdijk. Familieleden, bestuursleden en medewerkers van het Waterschap Tholen waren er getuige van. De burgemeester we- - op, dat 't het gemeentebestuur niet ontgaan is dat dhr. Stoutjesdijk vorig jaar november z'n veertigjarig jubileum bij het Waterschap vierde. Als iemand bij een bedrijf jubileert, worden we gelukkig niet altijd uitgenodigd, anders zouden we wel twee levens moeten hebben. Maar in bijzondere gevallen dienen we er aan te pas te komen. Veertig jaar kantonnier is een hele tijd, waarin je erg veel banden krijgt met het Waterschap. U hebt veel beleefd en ook veel betekend voor uw werkgever. Men is tevreden over u, want u hebt met plezier gewerkt en geweldig uw best gedaan. U bent een toegewijd medewerker. De gemeenschap kan u daar ook erkentelijk voor zijn. U draagt bij tot het goed reilen en zeilen van een stukje Thoolse gemeenschap. Het gemeentebestuur is daar blij mee en plezierig is, dat anderen dit ook niet onverschillig laat. Het is doorgedrongen tot de commissaris der Koningin, de minister van Verkeer en Waterstaat en H.M. de Koningin. Daarom is het me een groot genoegen u de eremedaille in brons te kunnen opspelden. U kunt er In aanwezigheid van vertegen woordigers van het gemeentebestuur en het waterschap Tholen is het bekende Ds. J. van Prooijen van de Oud Gereformeerde Gemeente te Stavenisse en ds. G.J. Voortman van de Hervormde Gemeente te Oud-Vossemeer gaan het eiland Tholen verlaten. Ds. Van Prooijen heeft een beroep aan genomen van de Oud Gereformeerde Gemeente uit Rhenen. Hij heeft in zijn tweede gemeente Stavenisse acht jaar als predikant gestaan. De eerste gemeente van ds. Van Prooijen was Grafhorst. Een afscheidsdatum is er nog niet bepaald. Ds. Voortman gaat na 8 1/2 jaar Oud-Vossemeer naar de Hervormde Gemeente van Halfweg- Zwanenburg, ook wel Houtrijk-Pollanen genoemd. De afscheidsdienst is op 8 augustus. Ds. Voortman is vier jaar lid van de Hervormde Synode geweest en was nu namens de classis Zierikzee nog provinciaal visitator. Op maat schappelijk terrein was hij voorzitter van de Stichting Philadelphia Dagverblijven Tholen en Sint- Philipsland, terwijl hij ook op andere gebieden zijn bijdrage aan het gemeenschapsleven in Oud-Vossemeer leverde. miniatuurdorp Madurodam bij Den Haag woensdag een afvalwater zuiveringsinstallatie rijker' geworden. De installatie werd in werking gesteld door Tjeerd Westerterp. een zoon van de minister van verkeer en waterstaat, en vervolgens overgedragen aan de loco burgemeester van Madurodam, Jan Christiaan van der Wouden. Ook de minister zelf was bij de plechtigheid aanwezig, evenals het voltallig college van b. en w. van Tholen en bestuurslid H. Timmers en technisch hoofd ambtenaar M.J. Giljam van het Water schap. Dit gezelschap bracht deze dag ook een bezoek aan het ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verhey B.V. te Amersfoort, die met de machinefabriek W. Hubert en Co. uit Sneek de installatie aan Madurodam schonk. De installatie is een getrouwe copie van de waterzuiveringsinstallatie bij Tholen, een van de laatste nieuwe die in Nederland gebouwd is. Het afvalwater van bewoners en industrieën in Madurodam zal nu biologisch gezuiverd worden. De miniatuurstad is daarmee eerder gereed dan de gemeente Den Haag, waar nu gewerkt wordt aan de plannen voor een volledige biologische zuivering van het afvalwater van de gehele agglomeratie. Als uitbreiding van de bestaande voorbezinkinstallatie. Bij de haven van Madurodam werd een geschikte plaats gevonden voor de installatie van het type carroussel oxydatiesloot. De installatie zuivert het afvalwater voor ongeveer 98%, waarna het in de haven wordt geloosd. Daar het hier om een model op schaal 1: 25 gaat, betekent dit dat het afvalwater van een kind (0,5 inwonerequivalent) theoretisch in de installatie gezuiverd kan worden. trots op zijn en ik hoop dat u de onderscheiding nog vele jaren in gezondheid mag dragen, zo besloot de burgemeester. Een verheugde kantonnier Stoutjesdijk sprak een dankwoord tot de Koningin en allen die aan deze dag hadden meegewerkt.' Ik wist niet dat het zo'n omvang zou krijgen', zei de gedecoreerde jubilaris, die deze donderdagmorgen rond elf uur zogenaamd was uitgenodigd voor een bespreking met het bestuur. Voor dijkgraaf H. van Gorsel was het een machtig genoegen dat dhr. Stoutjesdijk deze onderscheiding kreeg.' U hebt het dubbel en dwars verdiend. Als ik u zie zitten, zou je niet zeggen dat Stoutjesdijk al 40 jaar in dienst van het Waterschap is. U bent op uw vijftiende als koeiewachter begonnen en daarna bij het Waterschap, met onderbreking van drie jaar toen u bij een aannemer in dienst was. U hebt uw werk steeds met plezier en liefde gedaan. Ik heb nog nooit gezien dat Stoutjesdijk lelijk keek. U hebt zich ook bijzonder aangepast aan de reorganisatie en de mechanisatie. U begon met het schopje en de kruiwagen en nu hebt u ongeveer al een tractor versleten. De nieuwe is in bestelling. Ik hoop dat u de onderscheiding met ere mag dragen en tot aan uw pensioen in gezondheid mag blijven werken', aldus de dijkgraaf. Hij overhandigde de jubilaris nog een cadeautje en mevr. Stoutjesdijk een prachtige plant. Bestuurslid G. D. Kloet haalde nog herinneringen op uit de tijd van het voormalig Waterschap Sint- Maartensdijk, toen kantonnier Kanlonnier H. Stoutjesdijk uit Sint- Maartensdijk was de enige streek- bewoner die ter gelegen5heid van de 67e verjaardag van koningin Juliana een lintje kreeg. Naast hem zijn echtgenote. Stoutjesdijk werkte onder de dijkgraven van Oost Sr. en Jr. en Kloet Sr.' U was altijd even joviaal en een vertrouwd beeld in het Waterschap. Dank voor de prettige samenwerking en van harte gefeliciteerd met de prachtige onderscheiding. Nog vele gezonde jaren toegewenst', zei bestuurslid Kloet. Het hoofd van de technische dienst dhr. J. D. Jagt, bracht de hartelijke gelukwensen over namens de technische en administratis dienst van het Waterschap. Hij vond de onderscheiding nog meer een felicitatie waard omdat dhr. Stoutjesdijk altijd met plezier z'n werk doet. Dhr. Jagt had Stoutjesdijk meegemaakt bij het steen zetten en op de tractor, maar altijd had hij 't naar z'n zin. U was ook altijd op tijd. Dank voor de vlotte samenwerking, zo besloot dhr. Jagt. Technisch hoofdambtenaar M. J. Giljam had ook al twintig jaar met Henk gewerkt. Hij had hem leren kennen met de schop, kruiwagen en de zeis. Stoutjesdijk kreeg als eerste een telefoonaansluiting en werd onbezoldigd voorman. Na de concentratie van de Waterschappen volgde de mechanisatie en toen er een tractorchauffeur moest komen, viel de keus op Stoutjesdijk. Twee dagen later zat u in de sloot. Zeker in de beginperiode regelde u het werk altijd drie k vier weken van te voren. Dit meedenken is zeer belangrijk ter ontlasting van het werk van de directie. Ik hoop datje tot aan je pensioen bij het Waterschap mag blijven werken en gefeliciteerd met deze onderscheiding', aldus dhr. Giljam. Openbaar vervoer Tholen/Sint- Philipsland Inspraak dorpshuis Oud-Vos- semeer Feestelijke opening De Vossen kuil Twee predikanten vertrekken Opnieuw dodelijk ongeval - G.S. wijzen dykverzwaring af Ir. Nortier over Oosterschelde Kanaalschap De Eendracht en jachthaven Flipland Maar 1 koninklijke onder scheiding g Thoolse zuiveringsinstallatie in Madurodam Raad Flipland kocht brandweer uto Jan Overeenkam met eerste moe derdag aanwasdeling Zonnige Koninginnedag vieringen Eendrachtcup junioren B en C Eendrachtruiters op weg naar jubileumviering HOE PRACHTIG IS ALLES IN DE NATUUR GEREGELD: ZODRA EEN KIND DE WE RELD BINNEN TREEDT, STAAT ER EEN MOEDER KLAAR OM VOOR HEM TE ZORGEN. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn met de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van mening, dat dijkverzwaring niet aanvaardbaar is als alternatief voor een' afgesloten' Ooster schelde. 'Wij hebben bij onze standpuntbepaling mede laten wegen de nu bestaande situatie in de Oosterschelde, die. als gevolg van de aanleg van de Grevelingendam in 1965 en van de Volkerakdam in 1970 is verslechterd. Een verschuiving van de veiligheid tot een tijdstip na 1985 achten wij niet ver antwoord. Ook een voordien tot stand te brengen gedeeltelijke dijkverzwaring biedt naar ons oordeel onvoldoende veiligheid. Verder heeft mede een punt van overweging gevormd, dat zonder belangrijke ingrepen in de staatsrechte lijke verhoudingen naar ons oordeel beveiliging van het Oosterscheldegebied door middel van dijkversterkingen in 1985 niet kan worden bereikt. Met de inhoud van het rapport dijkverzwaring Oosterschelde van de Provinciale Waterstaat kunnen wij ons verenigen. Wij tekenen hierbij aan dat een en ander beoordeeld dient te worden in het kader van de rapportering naar aan leiding van vragen die de commissie Klaasesz indertijd stelde', aldus g.s. van Zeeland. De Oud-Vossemeerse muziekvereniging ontbrak zaterdagmiddag vanzelf sprekend niet bij de feestelijke opening van het dorpshuis de Vossenkuil. Burgemeester J.E. van Boeijen (rechts naast de tamboer) heeft zojuist door middel van het wegtrekken van een bord de naam zichtbaar gemaakt. Op het bordes o.a. de beheerder van de Vossenkuil, dhr. C.W. de Leeuw met zijn echtgenote (links). Het verslag van de officiële ingebruikname van het dorpshuis vindt u op pagina 5.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1