Jammer dat b.l.o. niet van nieuwe l.t.s. gymzaal kan profiteren lekkers van \Vcriken-Landbou ssim T.B.I. mag uitbreiden en meerdere bedrijven kunnen zich vestigen Garagegrond Oud-Vossemeer (ttoxanö lërhorst fruyo drink hendrick is tóp- merkwaardig PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Üjpnmm hendrick heerema herenmode KOSTUUMS Donderdag 29 april 1976 EENDRACHTBODE Garantie Thoolse Dagen 1976 Garandering geldlening woningbouw Bestemmingsplan industrieterrein Sint-Maartensdijk gewijzigd en met 2 ha uitgebreid Schaapherder Poot Sociaal arbeidsklimaat Vervolg van pag. 1 Voorlichting huizenverkoop Wel beplanting V.V.D. raadslid M. van Damme ging wat op een zijspoortje toen het voorstel in de Thoolse raadsvergadering aan de orde kwam de kosten van de psychologe verbonden aan' De Toetssteen' over 1974 en 1975 aan het bestuur van deze B.L.O. school te vergoeden. Voor 1974 gaat dat om 2142,90 en voor 1975 om 4439,89. De raad had er geen bezwaar tegen, maar de heer Van Damme profiteerde van de gelegenheid en bleef daarmee toch bij deze school om de opmerking te maken, dat toen de goedkeuring kwam voor de bouw van een nieuw gymlokaal voor de L.T.S.waarmee men al volop bezig is, de gedachte bij de V.V.D. fractie leefde, dat dit gymlokaal ook door de leerlingen van de B.L.O. school gebruikt zou kunnen worden. Als onze informatie juist is, zo vervolgde de heer Van Damme, is het verzoek van de B.L.O. school echter niet gehonoreerd. Dat is toch wel spijtig, want wij hebben zelfs gedacht, dat ook de laagste klassen van' De Rieburch' er nog van zouden kunnen profiteren. Zeker voor wat' De Toetssteen' leerlingen betreft vond het V.V.D. raadslid de B. en W. beslissing wat onverstandig. Men moet nu altijd nog verder van de eigen school naar de sporthal in Haestinge. De financiële consequenties zouden voor Haestinge inderdaad wel nadeliger zijn, maar het gaat toch om jeugd die goede begeleiding dient te hebben. Wethouder Moerland antwoordde dat het niet alleen financiële consequenties zijn, die B. en W. tot afwijzing van het schoolverzoek noopten. Men zou er ook rechten op een, nieuw gymlokaal door kunnen verspelen. Dat is dan wel niet voor direct, maar wel in de toekomst. De heer Van Damme vindt dat men het toch wel hard moet maken om met zo'n mogelijkheid toch Haestinge aan te houden. De voorzitter wijst er op, dat ht' het ook niet in de begroting is opgenomen. Het nieuwe gymlokaal wordt primair voor de L.T.S. gebouwd en het komt vaak HAVEN VAN STAVENISSE Het is ons Stavenissenaren ter ore gekomen, dat wij wegens droeve omstandigheden afstand moeten doen van onze haven. Wij hebben via betrouwbare bron vernomen dat de gemeente Tholen de volgende advertentie in een landelijk dagblad wil plaatsen: 'Te koop aangeboden: een in zeer slechte staat verkerende jachthaven, welke bestaat uit een stelletje verrotte pontons en verder niets. De haven is te koop voor het symbolische bedrag van een gulden. Mocht de winterdam definitief zijn, dan betaalt de gemeente een gulden toe. Het gemeentehuie Tholen, Markt 14, Sint-Maartensdijk'. Wij zijn zeer bedroefd en betuigen daarom niet ons medeleven. J. de Jong, Dr. Bernhardistraat 12 Stavenlsse. slecht uit om uren in te passen, die het beste uitkomen. Men moet maar nooit te optimistische verwachtingen hebben over mede-gebruik van gymlokalen. Het past zelden in de verdeling. De heer Van Damme blijft het vooral sneu vinden voor de B.L.O. en is er niet gelukkig mee, dat ze naar Haestinge moeten. Voor deze raadsvergadering was het C.H.U. lid J. D. de Korte verhinderd. De heer J. de Bres (P.v.d.A.) had op de notulen een paar aanmerkingen gemaakt. Zo zag hij een onvoldoende weergave van zijn argumentatie rond de verkoop van grond en waarom hij toch met het voorstel akkoord ging, terwijl de benoemingskwestie commissie bedrijfsleven voor wat de tweede kandidatuurstelling betreft van de raadsleden een onaangename smaak bij hem achterliet, wat niet meer zal voorkomen. Een verdere verduidelijking gaf hij daar niet bij. De heer J. Versluijs (C.H.U.) hoopte dat nu goedgoedkeuring werd verleend op het aanbrengen van zonneschermen bij de lagere scholen te Scherpenisse die nu ook spoedig aangebracht worden. Het C.H.U. lid zal hierbij gedacht hebben, dat het er nu de tijd voor is en het daarom ook nu meer zin heeft dan in november. De heer J. de Bres had het er wat moeilijk mee het B. en W. voorstel te volgen om een motie van de raad Hooge en Lage Zwaluwe betreffende regeling inkomsten uit nevenfunkties ambtenaren en bestuurders zo maar voor kennisgeving aan te nemen. Hij had wel begrip voor het B. en W. standpunt en dat van de Ver. van Ned. Gemeenten om er met allerlei moties geen potje van te maken, maar achtte nevenfuncties, waarbij ook wel werk in diensttijd wordt uitgeoefend toch wel bezwaarlijk. Daarbij is het niet nodig kinderachtig te doen over kleinigheden, maar als het enige omvang gaat nemen, kunnen er toch wel opmerkingen vallen. Overigens kan in deze een gemeente zelf veel regelen zonder de Ver. van Ned. Gemeenten daarbij nodig te hebben. Het bestuur van de Thoolse Dagen had een verzoek gericht aan het gemeentebestuur garant te willen zijn voor een eventueel exploitatietekort Thoolse Dagen 1976. Met haar 20ste jaarevenenement is er een wat uitgebreider programma op stapel gezet. B. en W. stellen voor deze zaak ter afdoening in handen te stellen van het college en hebben bij de stukken een conceptbrief ter inzage gelegd. S.G.P. woordvoerder Th. Aarnoudse zegt daarmee wel akkoord te kunnen gaan, maar wanneer er een definitieve aanvrage binnenkomt hij het nog wel graag eens wil bekijken. De heer Van Damme vindt het B. en W. antwoord op dit verzoek aan genoemde commissie maar weiniglzeggend. De V.V.D. staat er niet afwijzend tegenover om die garantie te geven, maar inderdaad zullen B. en W. eerst wat ramingen willen zien. Een garandering in het luchtledige is niet verantwoord. B. en W. zullen straks naar bevind van zaken handelen. De heer De Bres wil ook wel positief staan tegenover het verzoek van de Thoolse Dagen, maar wil toch ook eerst wel een begroting zien voor hij een beslissing neemt. Een oergezonde natuurzuivere zuiveldelicatesse Menken Landbouw melk, lekkere melk. advertentie IM B. en W. stellen voor geen bezwaren in te dienen tegen de ontvangen ontwerp begroting 1976 van het Kanaalschap' De Eendracht.' De heer M. A. J. van der Linde (P.v.d.A.) wil wel weten of de post jachthaven Sint-Philipsland het sommetje is van de jaarlijkse lasten. De voorzitter antwoordde dat die jachthaven nog niet in de begroting zit. Wel de tot dusver voor het plannen maken bestede kosten en dat loopt al vanaf september 1970. Er zijn nu eenmaal kosten gemaakt voor een ontwerp jachthaven Krabbenkreek en nu aanleg nog niet zo maar verwezenlijkt lijkt, wil men voor dat werk het honorarium toch wel incasseren. Ook heer Versluijs had nog een paar vragen rond die begroting van het Kanaalschap, maar daar kon de voorzitter niet op antwoorden, omdat hij de stukken niet allemaal bij de hand had. Dat zal bij de penningmeester geinformeerd worden. Vijf mei is er toch een bestuursvergadering van het Kanaalschap, zodat dhr. Versluijs vrij snel op de hoogte kan komen. B. en W. namen een aantal besluiten op verzoeken vanadspirant woningbouwers tot garandering van een geldlening. De heer M. Dijke (S.G.P.) informeerde of de gemeente daartoe verplicht is en onder welke voorwaarden die geldleningen worden gegarandeerd. Wordt ook de betrouwbaarheid van de persoon in kwestie nagegaan, zijn financiële positie, enz. Zijn fractiegenoot Bevelander informeerde of zich rond die garandering al eens moeilijkheden hebben voorgedaan. Wethouder Moerland antwoordde dat iemand die tegenwoordig een woning wil kopen of bouwen bij de overheid 100% garandering kan krijgen. Het Rijk neemt daarvan overigens de helft voor haar rekening als de gemeente de andere helft neemt. Een overlegorgaan bekijkt de aanvrage, taxeert, betrekt er het inkomen bij van betrokkenen en dan komt de zaak in orde. Er wordt door het gemeentebestuur overigens geen medewerking verleend voor een tweede woning. De heer Van Damme wijst er op, dat het risico voor de gemeente wel klein is. Alleen als de marktwaarde van de woning niet steeds hoger wordt, kan het wel eens fout gaan. Er komen immers steeds meer mensen voor die garantstelling, want iedereen is door die maatregel kredietwaardig. Mevrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.) heeft eerder zorg, dat de mensen het te gemakkelijk gaan opnemen. De voorzitter zegt dat de risico-factor voor de banken nihil is, terwijl er dat voor betrokkenen en gemeente nog wel inzit. De heer De Bres zegt bij de ingekomen stukken de nota Ruimtelijke Ordening en bewoningspatroon (van de provincie) te missen. De voorzitter zegt dat dit nog in commissieberaad ligt. Bij het voorstel tot aankooop van onderhouds- machines informeert de heer Versluijs of geen doublure wordt gemaakt met én aankoop drainagespuit en hogedruk- reinigingsmachine. Wethouder Koopman antwoordde dat het hier om wat kleinere apparatuur gaat en dat daardoor niet met een machine kon worden volstaan. De raad kon ook akkoord gaan met de 1% regeling voor aankoop van een kunstvoorwerp bij een nieuwe school, in dit geval voor' De Kubus' te Sint- Maartensdijk. Er wordt 5500,- voor gereserveerd. De heer Van Damme hoopt dat de levering wat vlugger zal gaan dan bij De Rieburch. De heer Van Kempen ontdekte dat bij vervaardiging van monumentenroutes voor Tholen door de streek-V.V.V. eigenlijk 2 x 3000,- op de begroting had moeten staan, want eerst wordt een directe bijdrage gegeven van 3000,en vervolgens koopt men nog voor 3000,- routekaarten 1,- per stuk). De voorzitter zegt dat de ene drie mille onder de post druk- en bindwerk is opgenomen. De lagere school op Ger. Gr4ndslag te Tholen verzocht medewerking voor aanschaf van een Orff instrumentarium, lesmateriaal voor nieuwe didaktische leesvormen, individuele leermiddelen, een magnetisch verkeersbord en bandrecorder voor taal- en muziekonderwijs. De heer Van der Linde informeert of het bij dergelijke aankopen mogelijk is samen te doen met een andere school daar in de buurt, bijvoorbeeld de openbare school. Het gaat immers om optimaal gebruik. De voorzitter ziet dat vooral bezwaarlijk voor de O.L.S. Het zou nog kunnen bij twee scholen onder één dak, maar men moet dit toch wel geval voor geval bekijken. Bij het voorlopig vaststellen uitgaven openbaar kleuteronderwijs 1972 informeert de heer M. Dijke of werkzaamheden in eigen beheer door de gemeente zijn gedaan. Dat zou dan mogelijk goedkoper kunnen gebeuren, dan wanneer het, zoals bij bruikleenscholen door derden moet geschieden en kan het vergoedingsevenwicht verstoren. De voorzitter meent dat het weinig zal uitmaken. Bij de voorlopige vaststelling van uitgaven openbaar lager onderwijs over 1968/1972 zegt de heer M. Dijke dat hem de berekening niet helemaal duidelijk is. Bestaan er misverstanden over wat verstaan moet worden onder een bruikleenschool. Hij zag nogal grote verschillen in onderhoudskosten over 1971 en andere jaren. De voorzitter antwoordde dat die kosten per jaar zeer ver uiteen kunnen lopen, bijvoorbeeld door schilderwerk, dakvernieuwing of anderszins. Daarbij komt dat het onderhoudsprogramma (het gaat over 1971) door de herindeling wat werd verschoven. De heer Dijke krijgt bevestigend antwoord op zijn informatie of de 5 jaarlijkse onderwijsafrekening blijft bestaan. Hij had vernomen dat het nu per jaar zou gaan. De voorzitter antwoordde dat alleen veranderd is dat men door tussentijds voorschot duidelijke overschrijdingen tussentijds kan compenseren. Tenslotte wilde de heer Dijke nog weten hoe de administratiekosten worden berekend, die hem erg laag lijken. De voorzitter antwoordde dat dit via Rijksnormen gaat. Bij een voorstel tot aanpassing vergoedingaen vrijwil,-ig brandweerpersoneel hoort de heer Van Damme, dat de categorie adspirant officier niet bij de Thoolse brandweer is ondergebracht. Bij het ingebruik nemen van de nieuwe wagen te Sint- Maartensdijk maakten de aanwezige gemeentebestuurders een proefritje. Men heeft daarbij ervaren, dat op zeker moment de chauffeur op een dijk de wagen flink moest vasthouden. De heer Van Damme vraagt zich af wat er gebeurd zou kunnen zijn, als het wegdek glad was geweest. Is het niet gewenst dat chauffeur 1 een cursus anti slip volgt. De voorzitter acht het niet direct nodig en weet ook niet of er zo'n cursus voor vrachtwagens (brand weerwagens) zou zijn. Dit was dan wat raadsallerhande van maandagmiddag. WIELRENNEN Thijs Fase is zevende geworden in het Belgische Breedonk, waar hij in een kopgroep van zeven man zat. Er waren 145 renners gestart. In Oud-Gastel ging het nog beter. Daar zat hij in een dertien man sterke vluchtgroep, wat een vijfde plaats opleverde. Door middel van grondruil met de dienst der domeinen heeft» de Thoolse gemeenteraad maandagmiddag besloten het Industrieterrein Sint- Maartensdijk met bjjna 2 ha uit te breiden. Daarmee is aansluitend op het bestaande terrein naast Bjjl en Goedhart de mogelijkheid geschapen voor de vestiging van nieuwe bedrijven. M. van Damme (WD) informeerde of de grond ook zo concurrerend mogeljjk aangeboden wordt, terwijl J. de Bres (PvdA) met instemming dit voorstel van b. en w. had begroet. H(j constateerde dat het toch maar goed is dat de gemeente grond heeft. Burgemeester J.E. van Boejjen antwoordde dat de grondprijs zo gunstig mogelijk zai zjjn. Het is alleen nog wachten op de berekening van de openbare werken die op het nieuwe industrieterrein uit gevoerd moeten worden. Door vaststelling van het gewijzigde bestemmingsplan industrieterrein Sint- Maartensdijk maakte de raad de weg vrij voor uitbreiding van de Thoolse Beton Industrie B.V. aan de Sportlaan. Raadslid Van Damme sprak zijn waar dering uit voor de snelle werkwijze, al is het natuurlijk nooit snel genoeg voor de TBI die staat te popelen om te beginnen. Hoewel hij het spijtig vond dat het karakter van de mooie polder verstoord wordt door het afgraven van de dijk, beschouwde hij de voordelen die voor wijziging van het bestemmings plan pleiten, duidelijk doorslaggevend. De verruiming van een schone industrie - een wens die bij iedere gemeente boven aan het verlanglijstje staat - wordt hier mogelijk door een slagvaardig, voort varend, maar toch ook risicodragend ondernemer. Ik heb bewondering voor een ondernemer die in het toch ronduit slechte ondernemingsklimaat de moed heeft voor Thoolse begrippen een toch drastische kapitaalsintensieve uitbreiding te willen realiseren. Dat zowel het college als de ambtenaren op deze plannen positief en vlug hebben ingehaakt, stellen wij ten zeerste op prijs. In plaats van moeilijk te doen, zoals het bij de burger vaak overkomt, is bij deze zaak gezamenlijk getracht alle beletselen uit de wereld te helpen. Alle lof, zei de liberale fractievoor zitter. Hij had in de procedure echter nog een schoonheidsfoutje ontdekt omdat door de haast geheel is voorbij gegaan aan de belangen van schaapherder Poot uit Scherpenisse, die zijn bedrijf o.a. op de af te graven dijk uitoefent. Daar de schaapskooi achter het industrieterrein ligt, zal de toegangsweg tot de gehele dijk in ieder geval moeten lopen over de nieuw aan te leggen dijk. Het verkassen van de schapen over de verkeers- intensieve Gorishoeksedijk is een onmogelijke zaak. Het doet ook wat vreemd aan dat de pachter in deze zaak geen gebruik heeft kunnen maken van het voorkeursrecht. We menen dat hier de pachtwet met voeten is getreden. Uit een gesprek met dhr. Rijnberg van de T.B.I. is mij gebleken dat hij met de grootste spoed deze zaak in het reine wil brengen met dhr. Poot. Miskenning van het pachtersrecht kan leiden tot eindeloze procedures waarbij dhr. Poot de TBI-uitbreiding maanden zo niet jaren kan ophouden. Aannemend dat partijen tot overe overeenstemming komen, zal de nieuwe dijk in ieder geval gepacht moeten worden door dhr. Poot. Zowel voor gebruik, maar in ieder geval als toegangsweg. Wij vragen ons wel af, wat verstaan wordt onder beschermde dijk. Is dit natuurgebied? Mogen daar schapen grazen? Zal de jonge beplanting daar tegen bestand zijn? Het is meestal een bron van ellende. Is de beplanting ook wel juist? We zien het nergens op een tweede waterkering, aldus dhr. Van Damme. Raadslid De Bres vond in dit geval de arbeidsplaatsen ook belangrijker dan de planologie, maar hij hield b. en w. voor dat het college bij de bedrijven van Geuze Transport en Aardappelhandel Meijer in Scherpenisse de planologie voorop heeft laten staan. Bekijk dit aspect nog eens in het algemeen. Het PvdA-raadslid vond verder dat de raad laat in deze zaak betrokken was. Hij vroeg zich ook af of het wel zo gelukkig is via het aangaan van een exploitatie overeenkomst een particulier - in dit geval de T.B.I. - het terrein bouwrijp te laten maken. Dhr. De Bres 5racht nog naar voren dat het verstrekken van een offerte nog iets anders is dan leveren. Is de situatie voor de TBi gezien de ver wachtingen op de bouwmarkt wel zo optimistisch? Hij had ook gelezen dat ...een uit de reeks topmerken die hendrick voor u voert bergen op zoom. fortuinstraat 18 advertentie IM in november 1975 direct weer een voor- bereidingsbesluit te nemen zodat de te verwachten aanvraag voor een bouw vergunning direct gehonoreerd kon worden. Nu gaat het minstens 3)4 maanden duren voordat de bouw van de schakelbungalows kan beginnen. Het staat dan nog te bezien of de plannen dan nog wel zullen doorgaan. Met deze gang van zaken is de werkgelegenheid allerminst gediend. Aan dit voor- bereidingsbesluit wil onze fractie de voorwaarde'verbinden dat, wanneer de plannen van BeLtman onverhoopt niet zouden doorgaan - om welke reden dan ook - een eventueel volgende bouwaan- vraaq die sterk afwijkt van de schakel bungalows, eerzt in de commissie r.o. wordt besproken, aldus raadslid Van Dijke. De burgemeester antwoordde dat er in november geen aanleiding was voor het nemen van een nieuw voorbereidingsbesluit omdat er geen bouwaanvraag lag. Gezien eerdere ver zoeken was er bovendien nog van alles mogelijk. De vertraging is nu miniem, want de aanvraag is pas binnen en het voorstel tot het nemen van een voor bereidingsbesluit is nu in de raad. De vertraging zit hem ook niet in het voor bereidingsbesluit, maar in de verklaring van geen bezwaar van G.S. van Zeeland. Dhr. Van Schetsen veronderstelde dat er in Middelburg toch wel een oplossing te vinden is om deze zaak gezien de werkgelegenheid te bespoedigen. Aannemer J. den Engelsman en Zn. zit te trappelen om te beginnen. De burgemeester ant woordde daar inderdaad wel wat op te weten in Middelburg. De PvdA-raadsleden M.A.J. vam der Linde en J. de Bres hadden om regels gevraagd voor de verkoop van grond aan bouwondernemingen om het leuren met woningen te voorkomen en goede voorlichting aan aspirant-kopers te garanderen. Dit naar aamleiding van een volgens de twee socialisten simpele voorstelling van zaken door Casa Bouwpromotors bij de verkoop van huizen in Tholen. Een huis van 86.500,- zou men tegen een netto maandlast van 183, 50 kunnen verwerven. Hoewel de berekening voor het eerste jaar formeel juist is, blijkt in de praktijk dat een dergelijke simpele voorstelling van zaken tot grote moeilijkheden kan leiden. B. en w. ant woordt bijden da het maken van reclame deskundige en volledige voor lichting dient te worden gegeven. Helaas is het een gegeven en zelfs een wijd verbreid euvel dat in zeer vele gevallen onvolledige voorlichting wordt verstrekt. Aangezien wij geen aan wijzingen hebben die duiden op in het verleden gegeven onjuiste voorlichting bij het te koop aanbieden van woningen, achten wij voorshands geen termen aanwezig bij de verkoop van grond aan bouwondernemingen voorwaarden te stellen die een goede voorlichting aan de aspirant-kopers moeten waarborgen. Overigens zullen wij wel preventief optreden in die zin, dat bij het verlenen van optie op bouwgrond aan bouw ondernemingen, makelaars, enz. zal worden gevraagd een reëel verkoop beleid te voeren, aldus b. en w. van Tholen. dhr. Rijnberg hard werkt en kort slaapt, waarbij het PvdA-raadslid zich afvroeg of dat niet slecht is voor de gezondheid. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de heer Rijnberg blijk zal geven van een goed sociaal arbeidsklimaat. ARP-raadslid W.C. van Kempen haakte nog aan bij de woorden van collega Van Damme en zag beplanting op de nieuwe dijk in verband met de schapen niet zitten. De burgemeester antwoordde dat de pacht van de dijk een zaak is van de heren Poot en Rijnberg. De schaap herder zal gebruik moeten kunnen blijven maken van de dijk. Met paaltjes en draad is de beplanting wel te be schermen. De beplanting is een verlangen van de Provinciale Planologische Commissie en we weten van welke zijde die wens is geuit. De typering beschermde dijk betekent niet dat er geen schapen op mogen. De raad is bij deze TBI-uitbreiding later ingeschakeld dan normaal in zulke gevallen, omdat bij wijze van proef de vraag eerst is voorgelegd aan de Prov. Plan. Commissie. Anders komt het altijd eerst in de raadscommissie ruimtelijke ordening en daarna start pas het officiële overleg met de diverse instanties. Bij de bedrijven van Geuze en Meijer in Scherpenisse was er sprake van een heel andere benadering omdat we wisten welk standpunt we moesten innemen. In de commissie r.o. kunnen we het toekomstig industriebeleid wel bespreken: wel of niet concentreren. De burgemeester zei tenslotte normaal niet voor het particulier in exploitatie brengen van grond te zijn zoals nu bij de T.B.I. gebeurt voor de uitbreiding. Tholen: vr. 30 april Rommelmarkt op de markt 9.30-17 u. Bazar, Ned. Protestanten bond, Oudelandsestr. Sint Annaland: vr. 30 apr. Rommelmarkt parkeer terrein postkantoor Fototentoonstelling 500 jaar Sint Annaland, dorpshuis 15.30 en 20.30 u. Film 500 jr. St. Annaland, dorpshuis do. 6 mei 17 en 20 u. Film' Oranje'sl acht op wereldgoud', w.k. voetbal, dorpshuis Oud-Vossemeer: za. 1 mei 14.30 u. opening dorpshuis za. 8 mei Officiële ingebruikname molen Bergen op Zoom: vr. 7 St. Gamma 20 u. Beethoven-avond Brabants orkest, Stoelemdat T/m 10 mei Tentoonstelling door ver zamelaars' Berg-ze', Markiezenhof do. 6 mei 20 u. Lezing met dia's' de Nederlandse munt', dr. H.E. van Gelder, directeur Kon. Kabinet Munten enz. hofzaal Markiezenhof. Bergen op Zoom Roxy Rollerball 14 j do, vr, ma, di, wo 20 u za 18.45 en 21.15, zo 16, 18.45, 21.15 u Zetje zorgen opzij z.l. vr, za, zo, wo 14 u De 4 vuisten de lucht in vr 22.30 u Luxor De Doodsklok van Wei Fu 18 j do, vr, za 20 u Club Privé 18 j za 23.30 u, zo 16.30 en 20 u Tarzans grootste gevecht 14 j zo 14 u La bonne année ma, wo 20 u di 20.30 u voldoen aan hoge eisen U slaagt bij Kremerstraat 11-13-Bergen op Zoom advertentie IM „Ho, Gerda, hang niet op! Ik kom je vrijdagavond halen. Ditmaal werkelijk. In Hillegom, versta je? Neem ik je mee naar huis en maken we er een fijn weekeind van." „Hij zegt wat. En je hebt het zo druk?" „Ditmaal houd ik mijn woord. Een uur of half acht, acht uur. Schikt je dat?" „Je meent het werkelijk? Na alles, wat ik in mijn leven al heb meegemaakt, ben ik cypisch geworden, Neef. Veel vertrouwen heb ik niet meer in de mensheid." „Dat kan ik me voorstellen, maar ik kom. Wacht... ik doe het anders. Hoe laat ben jij ,s avonds klaar in die kantine?" „O, vrijdags sluit ik doorgaans om een uur of half zes. Dan is er toch niemand meer." „Ben ik om een uur of zes bij je. Ik ga die dag naar Brasemsveld, snap je? Kom ik na werktijd meteen naar je toe. Oké?" „Meen je het echt? Je bedriegt me niet? Zodat ik niet opnieuw voor Piet Snot zit te wachten en naar buiten te koekeloeren?" „Op mijn woord van eer, Gerda." „Fijn. Kwart voor zes ben ik thuis. Even douchen en verkleden. Laten we zeggen, dat we half zeven kunnen wegrijden." „Ik ben op tijd. Mocht er onverhoopt iets tussen komen - je hebt nu zelf gehoord, dat er in ons leven plotseling van alles kan gebeuren - bel ik je of laat ik je door iemand anders meenemen. Mijn nieuwe hoofdopzichter gaat ook elke vrijdagavond naar Velp." „Goed. Tot vrijdag dan. In Hillegom of in Velp. Als jij maar bij me bent, wanneer ik bij de thuiskom, want alleen durf ik het niet." „Je kunt helemaal op me rekenen, Gerda." Die vrijdag reed hij in de vroegte over de autobaan in de richting Brasemsveld. Het was nazomer en mistig, zodat hij niet al te snel durfde rijden. Maar voorbij Oudenrijn brak de zon door. Even voor zevenen zette hij de wagen stil op het werk, stak een sigaret op en liep op zijn hoofdopzichter toe, die er al was. De mannen drukten elkaar de hand. „Hoe is het hier?" vroeg Gert. „Prima, meneer. We hebben nog iedere dag het weer mee. Zodoende zijn we een kleine tien dagen voor op ons schema." Die dag besteedde hij alle aandacht aan het nu duidelijk groeiende project, besprak met Piet Diephuis de eerstvolgende oplevering, omdat binnen enkele dagen ook de directeurs-woning glas- en waterdicht zou zijn, dronk hij koffie in het kantoortje en besteegde steigers om zich er persoonlijk van te overtuigen, dat alles stipt aan de hand van bestek en tekeningen werd uitgevoerd. Met de mensen maakte hij af en toe een kort babbeltje, tot slot vragend of er nog wensen of klachten Waren. Maar iedereen scheen tevreden. Met Cor Deetman hebben we een goede gooi gedaan, wist hij nu. Cor is terdege voor zijn taak berekend en ziet niets door de vingers. Hij is rustig en vriendelijk, de voorman geeft hoog van hem op. Ook Piet Diephuis kan goed met hem overweg. Er is nu elke morgen om zeven uur minstens één van de bazen en iedereen is op tijd. Piet heeft een prikklok op het werk gebracht, zodat op de minuut nauwkeurig nagegaan kan worden, hoe laat iedereen arriveert en weer vertrekt. Er zijn nagenoeg geen laatkomers meer, enkel eens een uitzondering op de regel. Wat op zichzelf niet erg is, want iedereen verslaapt zich wel eens. We zijn allemaal maar mensen. Na het werk vroeg Deetman: „Gaat u nog mevrouw Schollenberg?" „Een andere keer. Cor. Groet de dames van me en verontschuldig me, want ik heb nog wat anders te doen. Hoe bevalt je kosthuis?" „Ik ben er als kind in huis. Mevrouw is af en toe een beetje eigenaardig, maar alia, elk mens heeft wel wat, nietwaar?" „Zo is het. Cor. Wel, tot ziens. Doe voorzichtig op de weg, want vrijdagsavonds is het altijd bijzonder druk in de richting Duitsland." Na zich wat opgeknapt te hebben, verliet hij het bouwterrein, stapte in zijn wagen om naar Hillegom te rijden. Daar aangekomen, zag hij op zijn horloge, dat het net zes uur was. Hij belde aan, maar ontdekte gelijktijdig, dat de voordeur-op een kier stond, dus ging hij naar binnen. Blijkbaar had de bewoonster hem gehoord, want een stem klonk: ,,Hai, Gert! In de keuken staan sigaretten en er is ook koffie! Bedien jezelf. Ik zit net in bad!" Glimlachend sloot hij de deur achter zich. Bij de trap riep hij: „Kun je je redden of moet ik soms helpen je rug wassen? „Ik heb al zo lang niemand om m'n rug te wassen, dat ik me dat zelf heb aangeleerd, boefje! Als je toch het hart hebt boven te komen. Plagend zette hij zijn voet duidelijk hoorbaar op een paar treden, hetgeen onmiddellijk een soort paniekstemming tot gevolg had, want ze riep: „Gert. als je het toch doet... ga ik gillen, hoor!" „Stil maar. ik voer je een beetje. Ik zal netjes in de keuken gaan zitten en wachten." „Dat is je maar geraden ook, meneer de directeur." Een klein half uurtje later was ze beneden, gekleed om uit te gaan, boog zich over hem en drukte een zoen op zijn wang. ,,Je ziet er nog helemaal niet uit als een deftige directeur, neef." Hij lachte en monsterde de vrouw in haar moderne mantelcostuum. „O nee, tante?" Gelijktijdig schoten ze beiden in een bevrijdende lach. „Die Gert.... Jo, wat fijn voor je, die promotie, he?" Ze maakte een beweging met haar vingers. „Geeft zeker heel wat meer dan toen je nog hoofdopzichter was, niet?" „Over het directeurssalaris mag ik me niet uitlaten, tante." „Val om met je tante. Zeg... ze vinden het toch goed, he? In Velp? Dat ik kom?" „Ik heb thuis gezegd, dat ik je meenam, Gerda. Ze verheugen zich er op: vader en moeder beiden. Om van m'n zus maar helemaal te zwijgen. Die is razend nieuwsgierig." In Velp was het weerzien tussen beide zusters na zoveel jaren van scheiding aangrijpend. Beide vrouwen begonnen te huilen en ook Gert's vader toonde zich aangedaan, toen hij zijn schoonzus de hand drukte en kuste. „Welkom, Gerda... we zijn allen erg blij, dat je hie: bent. Over wat achter ons ligt, praten we niet meer. Dat is verleder tijd. We kijken enkel naar de toekomst, want die is er voor on< allemaal."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5