HISTORISCH ARTIKEL i Bevolkingsonderzoek baarmoeder halskanker hoog gezings- percentage mogelijk Bejaardenbeleid Benoeming Mudy heropende KAA BEE PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Vervolg plaatselijk nieuws SCHERPENISSE' POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Donderdag 22 april 1976 EENDRACHTBODE 7 Verkoop grond Viering koninginnedag Burgerlijke stand voor ae bejaarden Nieuwe grondprijzen Verkoop grond Burgerlijke stand Ambtenaar Geense overleden MODEBRILLEN Aankoop brandweerauto Spanning bij de juniordammers VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Het werklozen aantal is ondanks de gelukkig weer dalende tendenz nog onrustbarend groot. Een beroerde zaak voor de gezinnen, die dit treffen. Het beroerde ligt in onze tijd dan vooral in het morele vlak. In de dertiger jaren zat men bovendien in de financiële penarie. Vijftig jaar geleden - in 1926 - was er vooral bij het onderwijs nogal wat werkloosheid. In een jeugdherinnering vertelt de heer J. Slootmaker uit Zoelen, hoek hoe moeilijk het voor een jong onderwijzer was in die tijd aan de slag te komen. Oe eenwerkelooaze schoolmjéester fuuftig jaer geje perbeerde een zakcentje te verdiene 't Begon in 1926. In juni van dat jaer kwam ik tuus mee een diploma in m'n zak. Ik was op de kweekschole in Surrekseeë geslaegd vo schoolmjéester. De mensen op 't durp, die dat vemaeme zeijen: "Net- net, die jongen van Jannetje Stols eit ut een ende geschopt, die ei z'n kosje gekocht". Want een oalleve eeuw geleje stond een onderwiezer in een plattelans- gemjêente in (hk>ag anzien. Schoolmjêesters, dae keke de mensen tegen op. As ze die op straete tegenkwaeme, naemen ze eerbiedig d'r petje of om te groeten, net as vor de burgervoader, de dokter, de notoares en de domenie. Schoolmjêesters droegen gesteve boorden, een net pak, liepe oaltied mee gepoeste schoenen, kregen bie d'r werk nöait vule (h)anden en adden vast geld. Dae stieng ik dan op Setalland, dolgelukkig, nae vuuf jaer studie. Ik was 19 jaer oud, öa m'n moeder oal die tied vee geld gekost. Noe kon ik vé m'n eige gaen zurrege. Ik mocht kieze: oalles wa'k ging verdiene ofgeve, dan zou ik van m'n moeder zakgeld kriege en zou ze me kleje en reje, of ik mocht het geld ouwe, mè dan most ik zelf van tied tot tied een nieuwe pette, een nieuw overmme, of schoenen koape. Doch 't pakte êel anders uut. D'r was vor iemand, die in 1925 EN 1926 van de kweekschole kwafti gjêen werk, teminsten nie an een openbaere schole, waer ik vö gekozen 6a. D'r was wè werk, mer wij mochte nie mee sollecitere. Da kwam zo: In die tied verreze de kristelijke scholen as paddestoelen uut de grond. Vele openbaere moste inkrimpe, of wiere êelemaele in een biezondere schole omgezet. 't Gevolg was, dat (htonderden schoolmjêesters, die uut principe vor openbaer onderwies adde gekoze, op straete kwaeme te staen; ze wiere wachtgelders. 't Rijk most die lui toch kortere of langere tied d'r salarus uitbetaele. De menister liet liesten anlegge van die wachtgelders. As d'r dan ier of daer in Nederland een fakketure kwam, dan mochte de gemjêentebesturen iemand van die liesten uutzoeke en benoeme. Op zichzelf gjêen verkjeerd stan(d)punt, mer vor ons, die pas van schole kwaeme, een schraele troast, as je weet, dat er op dat moment tienduzend vor je binne, en d'r nog geregeld biekomme. 't Zou vö mien 2Vi jaer gaen dure. En dan oak nog stienkend vee geluk, want vele'van m'n kammeroas ên wè 3 - sommigewè 4 jaar motte wachte. D'r waere d'r zelfs, die buschauffeur of beurschippersknecht bie femielje wiere. In juli en augustus (1926) voelde ik me net of ik fekansie ad. Toen begon ik me te vervele. Vaarder ljêre was t'r nie bie. Dae waere gjêen centen vö. Den êlen dag over 't durp slentere was oak niks. Iederjêen keek je nae. Daerom besloot ik an Odink te vraegen of ik in schole vö de klasse mocht staen. Dan was ik van de straete of, en kon'k teminsten nog wat ervaering opdoen mee les geve. Die vond 't goed. Zodoende kwam ik bie mjêester Paepe in die z'n lokael terecht. Twee mjêesters vor êne klasse. We zouwe 't werk verdjêle. Soms kwam 't goed uut, dat ik d'r was. Je mö wete: Paepe was correspondent vö de "Surrekseese Nieuwsbode", een krante, die vee geleze wier. As de gemjêente raed vergaederde, da gebeurde vroeger oaltied 's voormiddegs, oefden ie voortaen de kinders nie een paer uur an 't werk te zetten. Ie kon noe op z'n gemak antekeningen gaen maeke. De lessen konden geweun deurgaen. Oak z'n verslag kon ie onder schooltied zonder bezwaer opmaeke. Zo'n verslag telden al gauw een paer (hjondeid regels en dae kreeg ie ƒ6,soms 8,vor In 1927. GING T "Dagblad van Rotterdam" op Setalland reclame maeke om abonees te winnen. Ik vroeg, of ik correspondent kon woarre. Datr lukte. Het êeste wat ik dee was een groot raedsverslag instiere. De gegevens kreeg ik van Paepe. Ik loerde d'r natuurluk op om ook zo'n gulden of zesse te verdiene. Die vlieger ging echter nie op. Omdat de krante op oalleduropjes op Flakkee, Schouwen en Thole verscheen, kon de redaktie slechs korte berichtjes gebruke. Vor ieder berichtje zou ik een kwartje krige. Da Da viel tegen. Om toch een bitje an m'n trekken te kommen, zat er nie anders op, dan een raedsverslag in kleine stikjeste verdjêien en d'r iedere dag een stik of drie- viere op te stieren, ik kon dus zelf kwartjes maeke Dat wiere m'n êeste verdiensten, toen ik 19 jaer oud was. Op een durp was 't'r oaltied wè wat te beleven. As een joeng paerd in draf wat gekke sprongen vö de karre of de waegen maekte, dan was tie bienae op den (h)ol. De burgerlijke stand stierde ik nie om de maend op, mer iedere 14 daegen. Da gaf een kwartje voordjêl. De kerreke en de christelijke schole verschaften mien oak een bron van inkomsten, 't Gebeurde vroeger nog al us as een domenie was vertrokke, dat het lang duurde vor d'r ee n nieuwe kwam. Iedere kjêer dat de kerrekeraed een beroep uutbrocht leverde dat vö mien een kwartje op. Kwam die man kennis maeke en preke, weer een kwartje. Volgde dan 't bericht, dat ie bedankte, nog us een kwartje. Oe langer de fakketure duurde, oe beter het vö mien was. De klandizie van de christelijke schole oa weer een andere oorzaeke. Die joenge mjêesters en juffrouwen kwaeme uut de stad of van een plekke, waer ze 's zondags bie mooi weer een wandelingetje mochte maeke. Dat was t'r op Setalland nie bie. De juffrouws mochte op zondag van d'r kostuus bie Griet van Luuk nae kerreke. En van de kerreke wae naer uus. 's Middegs nog een kjeer. 's Aevens konden ze achter de gerdientjes vo 't raem gaen zitte kieke. Dat was vor ulder een kwelling.'t Gevolg was da die lui a gauw naer een andere plekke solleciteerden. Ontslag - voordracht - benoeming brochte tellekens weer 3 kwartjes op. Het wier mien op den duur wellus moeilijk gemaekt. Immers ik was werrekeloos - ik verdiende niks - m'n moeder was weduwe. Ik was iemand die vroeger nae 't klein kerrekje ging. Tjeeuw van Jap Heyboer - Keesje de schilder en Jantje Kurvink ên dikkels gezeid: As die jongen z'n jasje mer us wou omkjêere, dan kon die bie ons komme en vee geld verdiene. Dat ak wè kunne doeë, m dan oak mee een guichelachtig gezicht vo de klasse motte gaen staen en dat kon ik mee m'n geweten nie opbringe. Toch zou ik oak an d'openbaere schole nog wat gaen verdiene, al most t'r aard vo gevochte woarre. Op een zondag was mjêester Bil z'n voader of z'n schoanvoader gestorreve. Het hoofd van de schole Odink weunde in Thole. Dus ging Bil nae burgemjêester (H)Ansse om 4 daegen vrie vraege. Die kreeg tie onder voorwaerde da Slootmaeker de klasse zou ovememe. Ik vond 't best 's Maendagsochens vertelde ik 't geval an Odink Die vond 't goed. 't Was de geunte, dat het personeel in het speelkwartier bie mekoare kwam. Toen zei Odink: "Weet je wat? Jie ei noe mjeer as een jaer vo niks gewerkt, gae vanaevend an de burgemjêester vraege, of die vier daegen betaeld kunne woare, ik zal je een brief meegeve. Ikke dus nae 't gemjêentuus op de koaje. Beleefd m'n booschap gedae en de brief ofgegeve. Toen de burgerpa die gelezen oa, docht ik, dat die uut z'n vel zou springe, zo nijdig wier die. Het kón nie en het mócht nie, en wist Odink dan ook nie, dat dae de wethouwers an te pas moste komme enz. enz. Toen ik antwoordde, dat ik nie kon wete, wat Odink wist of nie wist, was de boat êellemaele an. Ie dee het nie. Ik kon netuurlijk niks zegge, want die man most in de toekomst bie een sollecitatie inlichtingen over mien geve. As een (h)ond mee z'n staerte tussen de bjênen droop ik of. Diestaegsochens brocht ik verslag uut. Noe maekte Odink z'n eige kwaed. Ie wier woest - ie zou tussen de middeg zelf us nae de burrgemjêester gaen. Ie stierden de kinders naer uus en ik most wèer bie Paepe in de klasse. Witgloeiend ging die om twoallef ure d'r op af. Laeter vertelden ie, da ze as ljeeuwen tegenover mekoare gestaen oan. 't Resultaet was: (H)Ansse zou het in de B en W vergaederinge voorlegge en an de inspekteur van 't onderwies in Goes om de goedkeuring vraege. Een paer maenden laeter kwam diens toestemmieng, mer d'r most oak nog ontheffing an de menister gevroge woarre. Dat duurde "weer weer drie maenden vor d'r bericht van "gjêen bezwaer" binnenkwam. Toen ik dan op een dag de burregemjêester op 't Durp tegen kwam, stapten ie mee een bleij gezicht op mien toe en zie: 't Is vo mekoare Slootmaeker, gae mer nae de gemjêente ontvanger, die za je uutbetaele. Wat dienk je, wak in die 4 daegen verdiend oa? Vuuf gulden. Ja, goed geleze: vuuf aarde guldens. Laeter is juffrouw Everse nog us een paer daegen ziek gewist en ging het makkelijker om an m'n löan te kommen. Verdienden ik an de krante kwartjes, ik zou nog een baentje kriege, waer ik dubbeltjes an over ieuw. As vroeger iemand geoppereerd most worre, moste de mensen da zellef betaele. In 1928 kwam daer op Setalland veranderinge in. De "Eêste Nederlandse Maatschappij voor Ziekenuus verpleging" te Gouda wilde de mensen iervoor gaenverzekere. Om bie de inweuners vertrouwen te wekken, wier d'r net as op ieder durp een comitee van aanbeveling angezocht. Mjêestal waere dat de gegoede burgers, zo as de dokter, de notoares, een wetouwer en nog twee andere, De kosten bedroege een paer dubbeltjes per weke. Merien Boagerd uut hotel "Havenzicht" zou de controbusie opaele. Mer omdat Merien oak nog weger bie de weegbrugge op de koaje was, kreeg tie het in de pee-tied erg druk. Zodoende kwam die mien vraege, of ik het zo lang van um wou overneme. Ik oa 'saevens toch niks te doen, dus stemde ik toe. Het leverde iedere weke weer een paer dubbeltjes op. Ik kon bie de maatschappij zelfs opgeleid woarre tot inspekteur. Doch ik was in (h)art en ziele schoolmjéester, dus weigerde ik dat. Het begin van die loapbaene zou omstreeks diezelfde tied anvange. Eêl toevallig, 's Winters wier d'r op Setalland aevendschole geve an de meisjes en jongers, die van schole of waere. Odink weunde in Thole, mjêester Bil öa gjêen zin, dus wier d'r les gegeve deur juffrouw Everse (andwerreken) en Paepe (tael, rekenen en aardrijkskunde). Toen d'r dat naejaer ofgesproke mos woarre om te starten, stelde Paepe een eis. Ie wou 't wè doen, mer dan beginne den êesten maendag in oktober en gjêen dag laeter. Nie zo as't vorige jaer gebeurd was, oallef in de maend. As da nie kon, dan dee ie nie mee. Laet het noe een paer daegen uut loape. Paepe bleef bie z'n eis. Ie dee het nie, mer vond goed, dat ik het overnam. Weer konden m'n inkomsten stijge, noe mee een paer gulden In 't voorjaer van 1929 kwam ik vor een moeilijkheid Op donderdag 14 februari zou "Accelerando" een uutvoerieng geve. O ies öak nog nooijt meegemaekt, omdaTc dae gjêen geld vor öa. Noe was ik zo vaarre, da"k van de krante een officiële Perekaerte kreeg, waer ik overal vö niks mee terechte kon, en noe zat ik mee die aendschole. Pae kwam nog wat bie. Die winter vroos het, dat het kraekte. Zelfs de Eendracht zat dicht. Setalland ad een prachtige iesbaene. Die zou diezelfde aevend vö 't êest fjêestelijk verlicht woarre. Toen ik om oallef zevene in schole kwam, waeren d'r mer een paer jongere. De meisjes adden al (h)andwerken gehad. Bie m'n binnenkomste vroegen ze direkt: Mjêester meugen wie nae d'iesbaene? Toe, mjêester mag dat, m'n ên toch al een paer uur les gehad?" Wat most ik doen? Ik had gjêen toestemming, nie van de burgemjêester en nie van Odink. Tenslotte zei ik: vooruit, gae mer. Die meiden blieje, de jongere de pest in. Zullie krege nog les, en ik zat mee m'n gedachten bie Accelerando. Nae een oallef ure over een plan naegedocht ên, vroeg ik an die knaepen: "Zouwe julder oak nae 't ies wille?" Dat was feitelijk een overbodige vrage. D'r kwam metêen een hoerastemmieng. Zodoende duurden de lessen mè kort. Ik was noe ook vrie. Ik zou wè zieje, wat d'r van kwam. De vollegende merrege morgen) èk niks tegen Odink gezeid. Toen ik om twoaf ure tuus kwam, kreeg ik van m'n moeder te (h)oaren: Weylder is weze zegge, da je direkt bie de burgemjêester mot komme. Daer ei je 't geduvel in de glaezen, docht ik, dat zit nie goed. Op straete kwam ik um tegen. Zeg Slootmaeker, ei jie gesollesiteerd nae Nederweert, de burgemjêester daer ei per tillegram om inlichtingen gevroge en ik mot per tillegram antwoord geve. Za'k mè zegge, dat 't goed is. Netuurlijk vond ik dat best. Over d'aevendschole zei ie niks. Dat was een pak van m'n (h)arte. Toen m'n uut mekóare ginge, zei die nog: 't Was nie Nederweert, mer Nederhemert. Wist ik veel? Ondanks da'k nie sollicitere mocht, dee ik het toch. Je weet nöait, of d'r ier of daer een gaetje in de wet zat. Zodoende waere d'r soms wè 20 sollisitasies onderwegt. Ik wist op 't lest zelf nie, waer nae toe. Zo was 't oak nae Nederhemert. Ik wist nog gjêen êens, waer dat durp lag. Diezelfden vriedagaevend kreeg ik een tillegram: je bint vor twee maenden benoemd-maendag in dienst treje. Da kon netuurlijk nie, want 's zondags mocht je nie reize. Die zaeterdag most er een óap geregeld woarre. Ik wou de baentjes van de dubbeltjes en kwartjes nie vo goed k,wiet. Ik most dus waernemers vo m'n opzoeke, gedurende die twee maenden. Achterof bleek het nie noadig, want die twee maenden zouwe 42 jaer woarre. «L*** itj P00STVI irr Uunm^ MOSSEMttR gg- P00Rm/£j\^ WtfNF MAARTENSDIJK Vjy JACOBAPOLD Loop der bevolking over de maand maart 1976. Geboren: Jacob Willem z.v. J. J. Snoep en J. C. J. van Popering. Haico z.v. J. B. te Kulve en J. H. Meerdink. Ivo Fabian z.v. F. A. van Twist en M. S. J. Tolhuijsen. Willem Abraham z.v. A. W. Quaak en M. H. den Engelsman. Johannis z.v. G. M. van der Werf en M. J. van Tongeren. Overlijden: Anje Bruininga geb. 8-3- 1879 geh. gew. met A. Muis. Cornelia J. A. de Wilde geb. 17-11-1896. Johan Lindhout geb. 2-12-1905 geh. met Margarethe van de Ree. Johanna Hartog geb. 6-7-1902 geh. met Gerard P. op den Brouw. Jacoba A. M. Soeters geb. 27-7-1949 geh. met Machiel D. Bentschap Knook. Maria J. Hengstmengel geb. 7-7-1890 geh. met Cornelis de Korte. Huwelijken: Hendrikus Westerlaken geb. 7-8-1953 en Wilhelmina J. van Haaften geb. 15-3-1955 uit Stavenisse. Cornelis v.d. Hoek geb. 31-1-1955 en Elizabeth C. C. Nooij geb. 6-2-1957 uit Stavenisse. Willem C. Scherpenisse geb. 18-5-1954 en Corneli3 H. Mol geb. 14- 10-1955 uit Stavenisse. Willem M. Slager geb. 15-8-1912 en Johanna B. van Houdt geb. 21-8-1921. Vestigingen: Cornelia H. Scherpenisse- Mol uit Stavenisse. Leendert C. Koppenhol (4 pers.) uit Poortvliet. Johannes M. de Kovel (3 pers.) uit Sint- Annaland. Izaak W. Oostdijk uit Scherpenisse. Vertrokken: Chanderbhaan S. D. Ramdat naar Suriname. Sierd Sikkema (4 pers.) naar Roosendaal. Silvia E. J. Pelgrim-Miller naar Lichtenvoorde. Adrianus W. L. Verhorik (4 pers.) naar Leiden. Fredericus J. F. P. de Lange (3 pers.) naar Boxtel. Joris H. Uyl (5 pers.) naar Poortvliet. Marinus P. Ista (3 pers.) naar Poortvliet. B. en w. hebben in het bestemmings plan West Scherpenisse grond verkocht aan het plaatselijke aannemingsbedrijf Suurland B.V. Voor de viering van Koninginnedag, vrijdag 30 april heeft het bestuur van de Oranjevereniging het volgende programma samengesteld: '8.30 u. Rondgang van de muziek vereniging EUTERPE met versierde fietsen, karretjes, steppen, skelters, enz. Vanaf het schoolplein. 9.30 u. Kinderspelen waaronder: skippybal springen, vlaggetje steken, touwtrekken. Dit voor de kleinere en voor de grotere kinderen: skippybal springen, touwtrekken, blikken om werpen, hoela hoep, ringwerpen, kegelen, zaklopen. Als extra attraktie zal er een grote kliaal op het terrein staan, waar een ieder eenmaal in mag klimmen om een leuke prijs naar beneden te halen. 2.15 u. Ringsteken op de fiets, ganze- bord spel (gecostumeerd), wielerronde. Deze spelen zijn voor hen die de lagere scholen verlaten hebben. 20.30 u. Lampionoptocht. Loop der bevolking ov?r de maand maart 1976. Geboren: Janine Marita d.v. E. Hage en B. H. Minheere. Overleden: Valentijn Chr. P. Kleppe geb. 2-12-1892 geh. gew. met Greetje W. Langejan. Jan Bijnagte geb. 30-12-1904 geh. met Jacoba H. Poot. Huweljjk: Willem Bazen geb. 14-9-1947 uit Sint- Annaland en Cornelia Geluk geb. 6-5-1955. Vestigingen: Pieternella J. H. M. Koelewijn uit Dordrecht. Hendrika C. Elenbaas, uit Leiden. Gerard Larooij (2 pers.) uit Sint-Annaland. Vertrokken: Tanneke J. Duine naar Nijmegen. Reinskje van Leeuwen-v.d. Meulen naar Ede. Arie de Jongh (3 pers.) naar Middelburg. Josef Heinz (3 pers.) naar Putte. Cornelia Geluk naar Sint-Annaland. Izaak W. Oostdijk naar Sint-Maartensdijk. Het waren weer gezellige middagen die de vrouwenraad voor de bejaarden hadden georganiseerd. Op 24 maart traden de kinderen van de plattelandsvrouwen op met toneel stukjes, waarbij mej. Slager en Hage op hun acoordeon speelden. Op 14 april verzorgden dhr. en mevr. Paape een diamiddag. De voorzitter van de bejaardenbond dankte alle heel hartelijk. De volgende bijeenkomst is op 11 mei. De jaarlijkse reis is op 22 juni, waarvoor men zich nu al kan opgeven bij mevr. Murre-Mol. Vorig jaar april stelde de gemeenteraad de grondprijzen in bestemmingsplan West vast op 53,38 ën 70,00 per m2, respectievelijk voor woningbouw en autoboxen, inclusief BTW. Gelet op de kostenstijgingen verdient het volgens b. en w. aanbeveling dat met name de kosten van het uitvoeren van openbare werken worden aangepast aan het te i verwachten loon- en prijspeil en de meerkosten worden verwerkt in de grondprijzen. Het voorstel is nu, om voor woningbouw 59 gulden per m2 te rekenen en voor autoboxen 70 gulden per m2. Aannemingsbedrijf Suurland B.V. uit Scherpenisse heeft nog van de oude prijs kunnen profiteren door de aankoop van een perceel gronJ voor de bouw van een woning. Voor verwezenlijking van plan Kom kocht de gemeente vorig jaar het pand Molenstraat 44 met de bijbehorende moestuin van 950 m2. Deze grond wordt volgens het bestemmingsplan tot tuin of achtererf bestemd van de overige aan de Molenstraat grenzende woningen. Gelet op de afmetingen van de bestaande erfjes is er volgens b. en w. alle aanleiding toe dat de huizen daar een groter achtererf krijgen. De heren D. Lindhout, D.M. Bijl en W.J. Voshol hebben positief gereageerd op het aanbod van b. en w. Loop der bevolking over de maand maart 1976. Geboren: Adriana Anna d.v. A. J. Hage en A. N. Lindhout. Christine Geertje d.v. J. M. van Bemden en T. M. Uijl. Cornelis Krijn z.v. M. A. Goudzwaard en M. Slootmaker. Overleden: Adriaan Murre geb. 21-8- 1883 geh. met Anna A. van As. Huwelijk: Cornelis J. van Dijke geb. 21- 1-1954 en Maria J. Overbeeke geb. 3-11 - 1953. Vestigingen: Arie van Driel (4 pers.) uit Papendrecht. Joris H. Uyl (5 pers.) uit Sint-Maartensdijk. Marinus P. Ista (3 pers.) uit Sint-Maartensdijk. Adrianus C. van Bezooijen (2 pers.) uit Sint- Annaland. Willem P.-van der Male (5 pers.) uit Sint-Annaland. Cornelis Nelisse uit Oud-Vossemeer. Vertrokken: Leendert C. Koppenhol (4 pers.) naar Sint-Maartensdijk. Maria A. Geuze naar Tholen. Cornelis J. van Dijke naar Tholen. Maria J. van Dijke- Overbeeke naar Tholen. Het gaat wel als een schok door de gemeente als een voor velen zo goede bekende als ambtenaar Marinus Geense op eigenlijk nog maar goed middelbare leeftijd zo plotseling komt te overlijden. Vorige week dinsdag nog op de secretarie en bij het weggaan de wens tot de collega's: tot morgen. Maar die andere morgen schielijk naar het ziekenhuis met een hartinfarct. Mat patiënt en familie een twee lange dagen tussen hoop en vrees. Met dan toch herhaling van het eerste gebeuren, waarna geen herstel meer, maar het heengaan uit dit leven. Op de secretarie ontsteltenis, in de gemeente een schok, want iedere burger kende immers deze zo zovele jaren ambtelijk burger. Bekend ook om hulpvaardigheid als die gewenst was. Bijna 40 jaar in zijn geboorteplaats op de gemeente secretarie. Van volontair tot ambtenaar, al het dorpslief en -leed gedeeld als medeburger, intens ook als functionaris. Er viel ook tijdens zijn leven goed van ambtenaar Geense te vermelden. Al was het slechts het meeleven, maar ook wel de zorg om het werk zo goed mogelijk te doen. Daarom ook was er destijds de bereidheid zitting te nemen in het regentenbestuur van het eerste bejaardentehuis in de streek, Ten Anker te Tholen. De bereidheid ook tot contribuant bij het Groene Kruis en beheerder van het Rode Kruispost materiaal. Dhr. Geense was bestuurslid van de vereniging van directeuren sociale zaken (divosa) afdeling Zeeland. Op nog geen 58-jarige leeftijd is dit leven voorbij. Echtgenote, twee getrouwde dochters en de nog thuis vertoevende zoon treffen hierbij het meèste leed. Woensdag vond de begrafenis plaats van een Fliplander, die langer dan mogelijk was het Sint- Philipslands gebeuren had willen volgen. lltt wuti»iuMil»»H Tft vsn I advertentie IM Komende woensdagavond 28 april wordt om half acht een openbare raadsvergadering gehouden. Er zal o.a. worden voorgesteld om een nieuwe brandweerwagen te kopen, waarvoor het rijk 50% subsidie geeft. Er is ook een voorstel tot verkoop van bouwgrond voor garages aan de B.V. Valckenisse. Voor het maken van de raadsnotulen is een nieuwe bandrecorder nodig. Het Groene Kruis vraagt een bijdrage in de tekorten en het voorstel luidt om 60% van het contributiebedrag te subsidiëren plus een bijdrage van 660 gulden per gebouw. Tenslotte menen b. en w. niet te kunnen ingaan op het verzoek van dhr. L.H.M. Verwijs tot verkoop van grond. Doordat koploper R. Neele dinsdag verrassend verloor van H. Wagemaker, is de stirjd om het kampioenschap bij de junioren weer geheel open. Met in totaal 16 wedstrijden te spelen heeft Neele nu 21 punten uit 12 partijen, W. Kempeneers ook 21, doch uit 13 partijen, A. Noorthoek 17 uit 12. Bij de B-senioren is de beker bijna zeker voor A. Verwijs sr., die van concurrent Fonteijne won. Dinsdag 4 mei a.s. zal het clubsneldam- kampioenschap verspeeld worden. In juni zal weer een grote verloting worden gehouden om de hoge (tosten te dekken. A-senioien: L. ten Hove - J. Suurland 2- 0; L. ten Hove - J. den Braber 0-2. B-senioren: A. Verwijs sr. - M. Fonteijne 1 -0; J. Noorthoek - R. Tichem 1-1; C. v.d. Berg - P. Reijngoudt 1-1. Junioren.' A. Noorthoek - A. Beurkens 2-0; J. Walpot - P. Wagemaker 1-1; F. Neele - H. Wagemaker 0-2; A. Beurkens - W. Keeneers 0-2. Bekerpoule: J. den Braber - J. Joppe 1- 1; L. v.d. Velde - P. v.d. Est 2-0; J. Noorthoek - J. v.d. Velde 0-2; A. Verwijs jr. - J. v.d. Velde 1-1; L. v.d. Velde - J. Noorthoek 2-0. Jaarlijks sterven honderden vrouwen aan baarmoederhalskanker. Het is duidelijk dat het van het grootste belang is, dat een bevolkingsonderzoek naar deze vorm van kanker landelijk wordt geregeld. In verschillende plaatsen wordt al een onderzoek gehouden, waardoor het mogelijk is met de moderne technieken vroegtijdig in te grijpen. Als de ziekte in een vroeg stadium wordt onderkend, is de kans op genezing vrijwel altijd 100%. De methode en de wetenschappelijke en organisatorische problematiek zijn reeds jaren het onderwerp van wetenschappelijke studies in binnen- en buitenland. Het bevolkingsonderzoek is aanbevolen door de Gezondheidsraad en door de Centrale Raad van de Volksgezondheid. Bij het organiseren van het bevolkingsonderzoek zou de plaatselijke Vrouwenraad een flink aandeel kunnen hebben. In Den Helder, om maar een enkel voorbeeld te noemen, heeft de Werkgroep Gezondheidszorg van de Federatieve Vrouwenraad een voorlichtingsmiddag georganiseerd, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Den Helder is ook één van de plaatsen, waar het bevolkingsonderzoek al is georganiseerd. In de inleiding op die voorlichtingsmiddag vertelde de arts J. J. Rombach uit Utrecht o.a. dat cervixcarcinoom lange tijd nodig heeft om zich te ontwikkelen. Het kan zeven jaar duren voor de ziekte een kwaadaardig stadium heeft bereikt. Met de ingroei in de diepere lagen van het celweefsel kan nog eens acht jaar gepaard gaan, zonder dat de betreffende vrouw zich ziek voelt of er iets van merkt. Er zijn gegevens die aantonen, dat in de kustplaatsen meer gevallen van baar moederhalskanker voorkomen dan elders in het land. Het betreft hier onderzoeken in Zandvoort, Noordwijk, Katwijk en Utrecht-Noord. Uit de cijfers in Den Helder blijkt, dat die boven het landelijk gemiddelde van 4,8 ziektegevallen per duizend vrouwen liggen. Over de oorzaak is weinig met ^ekerhejd te zeggen. Er zou verband kunnen bestaan tussen baarmoeder halskanker en geslachtsgemeenschap met verschillende partners. Bij nonnen komt de ziekte vrijwel niet voor. Hoewel vrouwen 35 tot 55 jaar in aanmerking komen voor het onderzoek, kan de ziekte ook worden geconstateerd bij jongere vrouwen. Voor vrouwen die zekerheid willen hebben, is het raadzaam voor een uitstrijkU naar de huisarts te gaan. Overigens ziet het er naar uit dat het onderzoek nu toch voor het grootste deel door de overheid zal worden betaald. Instanties die geld voor het onderzoek hebben aangevraagd, kunnen onder bepaalde voorwaarden bij de staatssecretaris Hendriks aankloppen. Er is vijf miljoen beschikbaar voor de kosten van het laboratorium-onderzoek. Het gaat bij het organiseren, waarbij de vrouwenorganisaties een belangrijke bijdrage kunnen leveren, om het oproepen van de betrokken vrouwen en het administratief verwerken van de gegevens; het verrichten van de uitstrijk, het beoordelen van het preparaat, het begeleiden van de onderzochte vrouwen en het geven van voorlichting. Eén van de eisen van de staatssecretaris is, dat het onderzoek iedere drie jaar moet worden herhaald. Hoe hoog de kosten zijn voor de vrouwen zelf, is nog niet te zeggen. Dat kan van gemeente tot gemeente verschillen. (NADRUK VERBODEN) Stemmen Er wordt tegenwoordig veel gesproken over het bejaardenbeleid. Van alle kanten wordt er gesuggereerd: laat de bejaarden zolang mogelijk in hun eigen huis. Is dit werkelijk het geval, zeer zeker niet. Er zijn op ons eiland genoeg bejaarden die dolgraag naar een bejaardentehuis willen maar die door diverse instanties worden tegengehouden omdat ze nog zo flink zijn. Wanneer mag u naar een bejaardentehuis? Als u ziek bent of dement of niet meer voor u zelf kunt zorgen? Wij vinden als bewoners van Sint Maartenshof dat er iets moet worden gedaan aan de negatieve publicaties van de pers, radio en televisie over de verzorgingstehuizen. Natuurlijk zijn er tehuizen waar niet alles optimaal is, maar wie is onfeilbaar? Als bewoners in een verzorgingstehuis horen en zien we elke dag hoe tevreden en gelukkig de mensen zijn. Denkt u eens aan de avonden en de weekends alleen thuis. Het is onbegrijpelijk dat de buitenwacht het „betuttelen" noemt als de mensen gewoon tevreden n gelukkig zijn. Bewonerscommissie Sint Maartenshof te Sint-Maartensdijk. Drs. J.H.J. de Kort is benoemd tot conrector van het Mollerlyceum te Bergen op Zoom. De heer De Kort is afkomstig uit Hulst. Hij studeerde filosofie en theologie in Tilburg en Nijmegen. Ir. 1970 legde de heer De Kort cum laude het doctoraalexamen af aan de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Vanaf 1970 is de heer De Kort werkzaam in het onderwijs als docent katechese. Mudy Herenkleding in de Wouwse- straat in Bergen op Zoom heeft de geheel vernieuwde zaak na een grote verbouwing heropend. Eigenaar René Brouwer heeft daarmee zijn winkel volledig aangepast aan de eis van deze tijd. Mudy heeft weer ruimte en dankzij de moderne winkelinrichting kan de klant gemakkelijker een keuze maken in costuums, pantalons, colberts, jassen, enz. De winkeloppervlakte is met 90 m2 uitgebreid, zodat ook de overhemden en stropdassen overzichtelijk getoond kunnen worden. Mudy, aangesloten bij de inkoopvereniging Samen Sterk, staat z'n mannetje weer. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Tholen vr. 30 apr. Bazar Ned. Prot. Bond 9.30- 17.00 u. Oudelandsestraat vr. 30 april Rommelmarkt op de Markt Sint Annaland: vr. 23 apr. 19.30 Quiz, Veilig Verkeer, Dorpshuis wo. 28 apr. 19.30 u. school met de Bijbel, contourennota vr. 30 apr. Fototentoonstelling en 15.30 en 20.30 u. Film 500 jr. Sint Anna1 and vr. 30 apr. Rommelmarkt parkeer terrein postkantoor do. 6 mei 17 en 20 u. Film „Oranje's jacht op wereldgoud", w.k. voetbal, dorpshuis. Oud Vossemeer: za. 1 mei 14.30 u. Opening Dorpshuis za. 8 mei Officiële ingebruikname molen Bergen op Zoom: do. 22 apr. 20 u. Lezing met dia's over postzegels, door dhr. P. Dries, hofzaal Markiezenhof za. 24 apr. 14-17 u. Jeugdruildag Markiezenhof ma. 26 apr. st. Gamma 20.15 u. Toneel „Alles over liefde", Arthur Schnitler, 5 eenakters, Luxor T/m 10 mei dag. 14-17 u. Tentoon stelling verzamelaars „Berg-ze", Markiezenhof do. 6 mei 20 u. Lezing met dia's „de Nederlandse munt", Dr. H.E. van Gelder, hofzaal Markiezenhof vr. 7 mei 20 u. St. Gamma, Beethoven- avond, Brabants Orkest, Stoelemat. Roxy Emmanuelle II dagelijks 20 u., za 18.45, 21.15 zo 16, 18.45, 21.15 Tom en Jerry Festival a.l. do, vr, za, zo, wo 14 u. Dirty Harry 18 j vr 22.30 u Luxor De ijzeren vuist 18 j do, vr, za 20 u, zo 16.30, 20 u Verleidsters rapport 18 j za 23.30 u Commando attack 14 j zo 14 u De knie van Claire di, wo 20 u

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7