STORMVLOEDKERING IN HA VEN MOND STA VENISSE De Nederlandsche middenstands spaarbank boven 1 miljard LEO WEER BOVEN WATER yjgcï wat lekkers va# ssim .VARIA Astma een volksvijand Kursus geestelijke vorming Sakor collecte honing KEUZE STUURGROEP DIJKVERSTERKINGEN OOSTERSCHELDE Donderdag 22 april 1976 EENDRACHTBODE De stuurgroep dijkversterkingen Oosterschelde geeft ter beveiliging van de kom van Stavenlsse de voorkeur aan de bouw van een stormvloedkering in de mond van de haven. In verband met de gevaarlijke situatie, die by de storm van begin januari opnieuw bleek, heeft het gemeentebestuur van Tholen geen bezwaar dat bet havenkanaal gedurende het volgende stormseizoen door middel van een aarden dam tydeiyk wordt afgesloten. De stuurgroep, die vergaderde o.l.v. gedeputeerde mr. J.F. G. Schlinge- mann, koos daarmee van de drie mogelijke oplossingen zoals die worden genoemd in een rapport van het ingenieurs- en architectenbureau Van Hasselt en De Koning uit Nijmegen. De beide andere mogelijkheden zijn het verhogen van de dijken rond de haven en de volledige afsluiting van de haven door de aanleg van een dam in de havenmond. Het onderzoek had betrekking op tijdelijke voorzieningen, bedoeld voor de periode tot het eventueel in bedrijf komen van een doorlaatbare dam in de Oosterscheldemonding dan wel een vol ledige afsluiting. Het verhogen van de dijken rond de haven kost verreweg het meest. Een afsluitdam zou, inclusief de kosten van het verleggen van een riool leiding, veel goedkoper zijn. De kosten van een stormvloedkering liggen tussen beide vorige oplossingen in. De stuurgroep was van mening dat volledige afsluiting uit planologisch oogpunt niet aanvaardbaar is, dat bij dijkverhoging de ingreep in de bestaande situatie zeer groot zal zijn, maar dat deze bij een stormvloedkering als praktisch nihil kan worden beschouwd. Het bureau dijk versterkingen zal het plan nu verder technisch uitwerken. BUITENDIJKS ZANDDEPOT In de vergadering van de stuurgroep gaf ir. P.H. van der Weele, hoofd bureau dijkversterkingen, een overzicht van de stand van zaken. In de eerste helft van maart is begonnen met het spuiten van zand in het buiten dijks depot bij de Noordpolder in Sint- Maartensdijk. Dit ten behoeve van het aan de binnenzijde „In den droge" te verzwaren gedeelte van de zeedijk in deze polder. Het werk is onderdeel van de verzwaring van het 5,8 km lange dijkvak Muijepolder, Oudeland polder en Noordpolder tussen Sint-Maartens dijk en Stavenisse. Eind januari werd een begin gemaakt met de aanvoer van mijnsteen aan de losplaats in de haven van Sint-Annaland voor de Perskade. Dit met het oog op de buitenwaartse verzwaring van andere gedeelten van de zeedijken van deze polders. Voor Tholen verder op het programma het ongeveer 3.5 km lange dijk- ge+deelte vanaf stad Tholen tot aan de hoek van de Razernijpolder. Het bestek is in voorbereiding met de bedoeling op 26 mei a.s. het werk aan te besteden. De onderhandelingen voor de grondver werving zijn gaande. PROBLEMEN GRONDVERWERVING De stuurgroep is gebleken dat het verkrijgen van gronden voor de partiële dijkverzwaring niet altijd een gemakkelijke zaak is. Weigering tot grondverkoop kan in het werk ernstige vertraging met zich meebrengen, wat het schema van de uitvoering kan beïnvloeden. In het algemeen is er de onzekerheid over de wijze van afsluiting van de Oosterschelde, die het nemen van beslissingen ten aanzien van sommige dijkgedeelten erg moeilijk maakt. Dit geldt vooral wanneer daarbij belangen van particulieren en van natuurbehoud zijn betrokken. In de stuurgroep gaf ir. v.d. Weele nog een overzicht van de plaatsen waar zich vanaf 1973 dijk- en oevervallen hebben voorgedaan. Uit peilingen is gebleken, dat op een aantal plaatsen de oevers sterk werden aangevallen. De Nederlandsche Middenstands Spaarbank (NMS) is een landelijke spaarinstelling die onlangs de 1 miljardgrens aan ingelegd spaartegoed heeft overschreden. Deze belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de NMS werd behaald dankzij een groot aantal spaarders, die hun spaargeld bij de NMS in goede handen weten. De Nederlandsche Middenstands Spaarbank is een zelfstandige dochter instelling van de Nederlands4che Middenstandsbank, waarmee zij in 1927 tegelijk werd opgericht. Behalve de plaatsen waarin zij zich door de NMB laat waarnemen, is er een landelijk net van spaaragentschappen die voornamelijk in de kleinere gemeenten van Nederland zijn gevestigd. De activiteiten van de spaar- De Provinciale Katechese Kommissie, uitgaande van de Hervormde en Gereformeerde Kerk, organiseert in september een kursus geestelijke vorming. Deze kursus, bij sommigen beter bekend onder de naam katechetenopleiding, is bedoeld voor hen die zich inzetten voor de gemeente toerusting, zonder daarvoor een speciale opleiding te hebben genoten. Daarbij kan gedacht worden aan ouderlingen, diakenen, kringleiders, evangelisatiewerkers, kaderleden van vrouwenorganisaties, enz. Maar ook is de kursus bedoeld voor belang stellenden, die hun kennis van de Bijbel en de vragen en problemen die zich daarbij voordoen willen verdiepen. Het is de ervaring, dat zowel behandelde stof als het gezamenlijk bezig zijn met de vraagstukken van kerk en samenleving voor velen een stimulans en verrijking betekenen. De kursus biedt tevens de mogelijkheid te worden opgeleid tot katecheet, een funktie die bekend is in de Hervormde maar (nog) niet in de Gereformeerde Kerk. Voor de kursus geestelijke vorming is geen speciale vooropleiding nodig. De 4- jarige opleiding is gesplitst in kursus geestelijke vorming I en een kursus geestelijke vorming II, die elk met een examen afgesloten kunnen worden. Om tot een examen katecheet te komen is naast een diploma geestelijke vorming I een mavo of gelijkwaardige opleiding vereist, (overleg met de kursus-leider hierover is mogelijk). Vakken: Dogmatiek; ethiek; O.T. en N.T.; psychologie; sekten en stromingen; zending en oekumene; kerkgeschiedenis. Kursusleider: ds. J.S. Ridderbos, gereformeerd predikant te Goes. Plaats: Christelijk lyceum voor Zeeland, Bergweg, Goes. Inlichtingen bij: mevr. H. Kerkhof-Rietveld, Veerseweg 203, Middelburg. Tel. 01180-14021. Drie drijvende bokken hebben het 1.000 ton metende binnenvaartschip Leo van Emmerzaal b.v. in de werkhaven bij Sint-Philipsland boven water gehaald. Twee sleepboten zorgden voor verder transport naar een scheepswerf in Hansweert. Daar bleek dat er een groot gat in de kop van het schip zat. Vermoedelijk heeft daarin een stuk steen of hout gezeten dat bij het opsteken van de wind los gegaan is doordat de Leo in de werkhaven tegen de meerpalen sloeg. Zoals eerder gemeld, speelde zich dat ,s nachts af, waarbij de schipper zich maar op ,t nippertje wist te redden. De Leo was beschadigd toen de met slakken geladen boot door een defect in de roerinstal latie bij Vlissingen was vastgelopen. De reparatie en schoonmaak in Hansweert zal een maand duren. De berging door v.d. Akker b.v. uit Vlissingen was een spectaculair karwei waaraan drie drijvende bokken en vier sleepboten te pas kwamen: Dollard, Deurloo, Walrus en Everingen. Bovendien was de politie te water vertegenwoordigd met de RP 18 en de Goud4 van Rijkswaterstaat. Het vergde heel wat tijd voordat de stroppen rond de Leo lagen, waarna donderdag 15 april rond elf uur het gezonken schip werd gelicht. Daarna pompten de sleepboten de Leo leeg. Dc foto geeft een beeld van het gelichte schip met de drie drijvende bokken in de werkhaven van Sint-Philipsland. ^ct\kefl"kand bon w^\f^j, 1 fruyo drink A Een oergezonde natuurzuivere zuiveldelicatesse Menken Landbouw melk, lekkere melk. advertentie IM Deze week wordt in het gehele land de z.g. SAKOR-Kollekte gehouden, dus ook in Zeeland. Wat is SAKOR en wat gebeurt er mee? De SAKOR-Kollekte is een algemene kollekte, die ten doel heeft de hulp verlening voor jeugdigen die in moeilijkheden raken, te steunen. De SAKOR-Kollekte bracht in 1975 in Zeeland een bedrag op van 38.700,-. Een vooruitgang met het jaar daarvoor (1974) van 5.500,-. De beide Zeeuwse kinderbeschermings instellingen t.w. de Vereniging Kinder- zorg en de Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland, zijn erg blij met deze formidabele opbrengst en natuurlijk met de verhoging ten opzichte van het vorige jaar. Dank aan de Zeeuwse bevolking, die dit bedrag heeft opgebracht. Hieruit spreekt een waardering voor het werk dat gedaan wordt. Men wil dit werk gedragen zien door de gehele bevolking. Dat kan alleen als er „goede hulp" verleend wordt. instelling worden als gevolg hiervan grotendeels in die gemeenten ont wikkeld en uitgedragen. Het is duidelijk, dat de activiteiten in deze kleinere plaatsen op een andere wijze worden gevoerd dan die welke bij een handelsbank of spaarbank in de grotere plaatsen gewoon zijn. De beheerders van de NMS-spaaragentbschappen zijn steeds personen, die in hun woonplaats een belangrijke vertrouwenspositie in nemen. De inzet van deze spaaragenten is dan ook voor een groot gedeelte de bepalende factor voor de overschrijding van de miljardgrens. De NMS hoopt in de toekomst nog een aantal spaaragentschappen te openen om in de nog aanwezige behoefte te kunnen voorzien. De relatie van de spaaragent tot de spaarders slaat goed aan. Behalve het aantrekken van spaar gelden houdt de NMS zich ook bezig met het verstrekken van hypothecaire geldleningen. Zowel hypotheekgevers als spaarders zijn afkomstig uit alle lagen van de bevolking. Dit om mogelijke misverstanden, als zou de NMS alleen toegankelijk zijn voor de middenstand, uit de weg te ruimen. CONSUMENTEN, DE ZWIJGENDE MEERDERHEID De winkels blijven open op zaterdagmiddag. De sluitingstijd is echter met een uur vervroegd. Dit is uiteraard tegen het zere been van de vakbond, die al jaren aktie voert voor een sluiting om 14.00 uur. Commentaar van die zijde: „de werkgevers hebben weer hun zin gekregen". En daarmee zijn we dan weer aangeland bij de oude vertrouwde tegenstelling werkgevers - werkneörs, arbeid - kapitaal. Het is opmerkelijk hoe snel in het Nederland van vandaag een algemene discussie over het voor en tegen van een maatregel verzandt in een confrontatie tussen twee partijen. Zeker als er werkgevers bij betrokken zijn. Wat we dreigen te vergeten is dat het hier in de eerste plaats gaat om het belang van de consument. Met name om die kleine anderhalf miljoen alleenstaanden en werkende vrouwen, die door de week niemand hebben om voor hen boodschappen te doen. Bij die groep zou het gemis van de zaterdagmiddag als winkelmiddag het hardst zijn aangekomen. In één adem daarmee zijn de kleine winkeliers in de ensteden en de grensstreken te noemen. Ook geen werkgevers, kleine zelfstandigen! Voor hen zou het gemis aan omzet als direct gevolg van de sluiting fatale gevolgen hebben gehad. Dat te pas en te onpas oproepen van tegenstellingen heeft in dit geval ook nog het kwalijke gevolg dat de beslissing van ons Parlement uitgelegd kan worden als voor of tegen de werknemer. Nog daargelaten of de werknemer wel van een vrije zaterdagmiddag gediend is, het tegendeel lijkt eerder bewijsbaar, zou dit een volkomen onjuiste conclusie zijn. Het gaat hier om de vraag hoeveel belang gehecht moet worden aan de vrijheid van de consument en die van de detailahandel. Een k+stie van leefbaarheid. NIEUW UITGEBREID ONDERZOEK VAN DE NOORDZEE De landen die grenzen aan de Noordzee, plus Zweden, gaan dit jaar uitgebreid de Noordzee onderzoeken. Zij hebben daarvoor een oceanografisch onderzoekprogramma opgesteld, dat van begin maart tot eind juni zal worden uitgevoerd. Dit programma heeft de naam Jonsdap-76 meegekregen. Het onderzoek is opgezet om zoveel mogelijke samenhangende gegevens over de zee te verkrijgen. Deze gegevens zijn nuttig bij het uitvoeren van waterbouwkundige werken, studie van de vervuiling, stormvloedverwachtingen, enz. In 1973 werd een dergelijk onderzoek ook verricht. Toen had men voornamelijk aandacht voor de zuidelijke Noordzee. Bovendien namen er minder landen aan deel. Het project Jonsdap-76 is onderverdeeld in twee deelonderzoekingen, die elk een naam kregen: Inout en Flex. Het programma Inout wordt afgewerkt van half maart tot eind april De naam Inout heeft betrekking op het water, dat de Noordzee instroomt en er weer uitstroomt. In het kader van dit Inout- programma zullen waterstanden worden gemeten, niet alleen langs de kust maar ook in volle zee. Op een groot aantal posities zal elk uur automatisch de waterstand worden gemeten en geregistreerd. Elke tien minuten worden stroomsnelheid en stroomrichting vastgelegd. Op die manier wil men de bewegingen van het water leren kennen, ontstaan onder invloed van luchtdruk eb wind, in samenhang met de getij-invloeden. Voor Nederland nemen aan dit programma deel de dienst Hydrografie van de Marine, verschillende diensten van Rijkswaterstaat en het K.N.M.I. Het Loodswezen zorgt voor het uitzetten en verzamelen van de meetapparatuur. Tegelijk zal ten noordoosten van Schotland het zogenoemde „fladen ground experiment", afgekort Flex, worden uitgevoerd. Dit programma loopt tot eind juni. In een kleiner gebied, ongeveer honderd kilometer in het vierkant, zullen - nog intqpsiever dan bij Inout - allerlei metingen en onderzoekingen worden verricht. Ondermeer onderzoekt men hierbij de chemische samenstelling van het water. Van belang is hierbij de concentratie aan voedingsstoffen, die onontbeerlijk is voor de groei van het plantaardige voedsel in zee, het zogenaamde fytoplankton. Dit plankton vormt op zijn beurt weer voedsel voor het dierlijk zoöplankton. Ook de groei en de verspreiding van dit zoöplankton worden bestudeerd. Het onderzoek heeft met opzet plaats in het voorjaar, omdat zich dan in dat deel van de Noordzee een temperatuurprofiel in het water ontwikkelt, waarbij de betrekkelijk warme bovenlaag wordt gescheiden van de koudere onderlaag. Aan Flex zal "an Nederlandse zijde worden deelgenomen door het Nederlandse Instituut voor Onderzoek der Zee, gevestigd op Texel, met het onderzoekvaartuig „Aurelia". Scheepvaart en visserij zullen tijdig worden gewaarschuwd voor de instrumenten die in zee zijn uitgelegd. Elk instrument is bovendien voorzien van een boei. De gegevens die dit omvangrijke onderzoek oplevert zullen worden verwerkt door datacentra in Hamburg en Luik. De Nederlandse gegevens passeren in elk geval het Nederlandse Centrum voor Oceanografische_ Gegevens, dat in De Bilt is gevestigd." Overigens zal het naar schatting minstens twee jaar duren voordat alle gegevens zijn verwerkt en geanalyseerd. in. PAS ÓP VOOR PIJNSTILLERS Het gebruik van pijnstillende middelen neemt in ons land nog steeds toe. Men staat niet of nauwelijks meer stil bij de gevolgen van het slikken van al die pillen. Ook bij heel kleine kinderen „verhelpt" men maar al te vaak pijntjes op deze manier en is het daardoor veel moeilijker om de werkelijke oorzaak van de pijn op te sporen. Een artsenteam uit New York heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de gevolgên van het toedienen van pijnstillende middelen aan kleine kinderen. Eén van de uitkomsten van dit onderzoek was dat kinderen die deze middelen regelmatig kregen toegediend, later vaak overgevoelig bleken te zijn voor diverse stoffen. Bij de toepassing van narcose op kinderen beneden de twee jaar, werd vastgesteld dat maar liefst 60% last kreeg van allergieën, terwijl dit slechts 12% was bij de kinderen die voor hun tweede jaar géén narcose hadden ondergaan. IV. COMPUTER ZIET DOOR DE BOMEN HET BOS Door een steeds stijgende papierconsumptie vinden op wereldwijde schaal ontbossingen plaats, die op den duur ernstige gevolgen kunnen hebben voor het leefmilieu. Bossen en wouden zijn niet alleen belangrijke zuurstofproducenten, ook spelen zij een hoofdrol in het zuiveren van de lucht, die wij inademen. Er zijn theoretische aanwijzingen, dat het mogelijk moet zijn door het selectief kappen van bomen aan de vraag van de papierindustrie te voldoen, zonder daarbij de bossen en wouden onherstelbare schade toe te brengen. Een bos is een uitermate ingewikkeld ecosysteem, waarin klimaat, uitzaaiing, fotosynthese, parasitisme, grondkwaliteit, hoeveelheden neerslag, kans op bosbranden, enz., de algehele gezondheidstoestand bepalen. Tegelijkertijd beconcurreren individuele bomen elkaar bij het onderscheppen van zonlicht en het via de wortels tot zich nemen van voedingsstoffen. Zo ontstaan zogenaamde dominante bomen, die de groeikansen van in de buurt staande jonge bomen verminderen. Wanneer alleen bomen worden gekapt, die dominant zijn of dreigen te worden, kunnen de wonden, die het ecosysteem worden toegebracht door nieuwe aanplant snel worden geheeld. Om efficiënt volgens dit principe te kunnen werken is door wetenschappelijke onderzoekers van I.B.M.'s Thomas J. Watson Research Center en de Yale University School of Forestry een mathematisch model ontwikkeld van een proefbos in het noorden van Amerika. Een Systeem 360 model 67 kan aan de hand hiervan en met de basisgegevens van elke boom afzonderlijk, simulaties uitvoeren, waarbij kan worden nagegaan wat de gevolgen zijn voor het totale ecosysteem bij het kappen van bepaalde bomen. In het mathematisch model kan de computer het bos in een zeer versneld tempo laten groeien en daarbij elke boom afzonderlijk in de gaten houden. Tegelijkertijd wordt rekening gehouden met seizoenwisselingen en zelfs met klimaatschommelingen op lange termijn. Ook kan worden overzien welke ingrepen ongewenste nevenwerkingen kunnen veroorzaken, zoals ziekten en een toenemend parasitisme. Met behulp van dit model produceert de computer periodiek lijsten van gemerkte bomen, die zonder gevaar voor het ecosysteem kunnen worden omgehakt. V DIEREN THUIS EN OP SCHOOL UIT: BLDDORP GELUIDEN Grasparkieten. Grasparkieten zijn er in velerlei kleurvariaties. Het zijn gemakkelijk te houden huisdieren. Een nestjong, dat met de hand opgefokt wordt (dit is moeilijk) kan bijzonder tam worden en soms zelfs leren praten. Deze tamheid houdt alleen stand, wanneer het dier verder apart gehouden wordt. Grasparkieten leven normaal heel gezellig. Meestal houdt men dan ook een paartje of meerdere dieren. Zij kunnen veel lawaai maken; vooral radio en televisie werken stimulerend. De kooi moet bij voorkeur zo groot zijn- dat een parkiet ook even kan vliegen. Bij een buitenvolière moet een droog, tochtvrij, verwarmd binnenverblijf ter beschikking zijn. De bodem van de kooi wordt met zand bedekt, dat elke week verschoond wordt. Parkieten zijn holenbroeders; men geeft ze daarom een zgn. broedblok. Een legsel kan uit 3-7 eieren bestaan. Men laat een paartje grasparkieten niet meer dan 4 jongen verzorgen. Het aantal legsels beperkt men tot 2 per jaar (broedblokken wegnemen). Het basSvoedsel bestaat uit zaden, dat kant en klaar gekocht kan worden. Zaad moet steeds ter beschikking staan. Opletten dat het zaadbakje niet uitsluitend lege doppen bevat! Als groenvoer wordt dagelijks verse (sterre)muur gegeven. Ook grassen met rijpe zaden zijn erg goed. Soms geeft men in- het broedseizoen een eiwitrijk krachtvoer. Een gr4parkiet, die ziekteverschijnselen vertoont, is eigenlijk al doodziek. Legnood kan optreden als dieren te jong voor de fok gebruikt worden. Bij parkieten komt nogal eens een mijt- infectie voor, waardoor de neusdoppen een wit, puimsteenachtig aspect krijgen; de infectie kan zich uitbreiden naar de mondhoeken, oogleden en poten. Deze en andere ziekten kunnen door de dierenarts behandeld worden. Dr. P. Zwart. Wist U dat niet minder dan 1 1/4% van de Nederlandse bevolking erfelijke aanleg voor astma en aanverwante aan doeningen bezit? 13% van de invaliditeit wordt door deze ziekte veroorzaakt, na hart en vaat ziekten en kanker is het de derde doodsoorzaak, vaak ook door complicaties ondermeer doordat het hart de strijd opgeeft. Om deze volksziekte effectief te kunnen bestrijden, houdt het Nederlands Astma Fonds zoals ieder jaar een landelijke kollekte vanaf 26 april tot en met 1 mei. Dat is nodig omdat die kollekte nog steeds de voornaamste bron van inkomsten is. Vooral omdat het Fonds zijn inspanningen in de komende vijf jaar wil verdubbelen. De le fase zal speciaal gericht zijn op wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken en naar nieuwe behandelings methoden tegen deze volksziekte. Dat kost veel geld, in 1971 kon het Nederlands Astma Fonds rond 2 miljoen gulden beschikbaar stellen. Toch was dat nog maar 1,54 per patiënt. Vandaar dat wij u vragen steun deze kollekte zoveel u kunt of wordt lid. Gaarne opgave van kollektanten bij mevr. A. v.d. Peijl-Dekker Kaay 10, Tholen. Nederlands Astma Fonds Postbus 5, Leusden-Centrum Postgiro 411 000 Tel. 033 - 41814 Gert zat aan zijn bureau en dacht nog eens, in zichzelf knikkend: Ja, dat doe ik. Ik ga een keer vrijdags naar Brassemsveld en pik gelijk ,s avonds Rienie op voor een lang weekeind in Velp. Opeens keek hij geschrokken voor zich uit. Het „lang weekeind" bracht een gedane belofte in zijn herinnering terug. Gerda! Tante Gerda in Hillegom! Alle mensenhaar had hij een lang weekeind in Velp beloofd. Wanneer was dat? O ja, die zaterdagmorgen, nadat hij zich bezopen had in dat dorpje bij Woerden. Afgesproken was, dat ze het weekeind daarna met hem mee zou gaan. „Op de een of andere manier ben ik bang mijn familie na zoveel jaren terug te zien, Gert," had ze gezegd. „Maar in jouw gezelschap durf ik het wel aan. Ik denk, dat ik me er toch op verheug Die is natuurlijk woest en hevig in me teleurgesteld, omdat ik niet meer van me heb laten horen na die bewuste zaterdagmorgen. Dat ik ook wat! Wat doe ik er aan? Hij stak een sigaret op en dacht na. Het is allemaal gekomen door de plotselinge dood van de oude baas. En na de begrafenis de onverwachte benoeming tot directuer. Vanaf dat ogenblik had hij andere dingen aan zijn hoofd en was hij Gerda en de aan haar gedane belofte helemaal vergeten. Ergens begrijpelijk, allicht. Maar Gerda weet natuurlijk niets over mijn promotie. Die heeft vrijdag avond na de dood van Kees Matsers op\me zitten wachten. Misschien wel tot middernacht en is daarna spinnijdig geworden, omdat ik wegbleef. Allemachtig, wat zal die een ellendige nacht gehad hebben gehad. Ik moet er wat aan doen, vanzelf. Maar wat? Hij dacht er geruime tijd over na. Ze heeft telefoon thuis, wist hij. Hij had haar immers vanuit dat dorp vrijdagsnachts opgebeld? De kastelein had haar telefoonnummer nog opgezocht. Op het knopje van de huistelefoon drukkend, riep hij in de microfoon: „Rietje, breng me eens het telefoonboek, waarin Hillegom voorkomt." „Jawel, meneer." Even later bracht ze hem gevraagde, voor zijn bureau wachtend. Hij keek op. „Het is goed, zo, Riet. Een zuster van mijn moeder woont er. Ik moet haar uitnodigen voor het komende weekeind, dat mag ik niet vergeten. Dank je." Nadat het meisje vertrokken was, zocht hij het telefoonnumer van Gerda op en noteerde het. Vanavond om een uur of half zeven maar eens bellen. En mijn excuus maken. Misschien kan ik het nog goed maken. Na het eten ging Gert terug naar zijn kantoor, waar hij een sigaret opstak en begon te draaien. Op de klok kijkend, zag hij dat het tien voor zeven was. Waarschijnlijk zou ze nu wel thuis zijn. De bel ging enkele keren over, voor iemand zich aan de andere kant meldde: „Met mevrouw van Woerden." „Gerda, met Gert. In Velp. Je bent natuurlijk woedend op me, omdat ik je die vrijdagavond niet hebt gehaald. Sorry, Gerda, mijn welgemeende verontschuldiging." Even was het stil, waarna de vrouw met toonloze stem antwoordde: „Is dat alles, wat je me te zeggen hebt?" „Nee, vanzelf niet, Gerda. Die zaterdag, nadat ik bij jou ben weggegaan, is er iets gebeurd, waardoor mijn leven radikaal is veranderd." „Wel, wel... verloofd soms? Hebben jullie het weer afgezoend? Ben je als een berouwvolle zondaar met een bos bloemen naar haar huis gereden en heeft ze je opnieuw in genaden aangenomen. Gelukgewenst, neef." „Gerda, doe niet zo rot. Dat is het helemaal niet. Als je me nu eens rustig laat uitpraten, zul je het beter begrijpen." „Ik ben een en al oor, neef. Jullie mannen zijn immers zo vindingrijk in het verzinnen van smoesjes, nietwaar?" Hij begon rood aan te lopen. „Gerda, het is, dat je op het ogenblik zo'n eind van me vandaan bent, want anders...." „Ja, dat ken ik. Het zou het eerste pak niet zijn, dat ik in mijn leven kreeg. Weet je niks anders te zeggen? Dan kan ik beter ophangen." „Gerda, wantrouwend mens... mijn baas is diezelfde nacht - zaterdagnacht dus - overleden. Enneik ben in zijn plaats benoemd als directeur. Vandaar, dat ik nog maar een heel enkele keer naar Brasemsveld ga, want ik heb hier mijn handen vol. Probeer je eens in te denken, wat het betekent voor iemand als ik, acht en twintig jaar oud, en van het ene moment op het andere gebombardeerd tot directeur van een bouwbedrijf met bijna honderd man vast personeel. De verantwoording daarvoor drukt me soms als een centenaarslaat." Opnieuw was het even stil. „Bedoel je, dat jij.... dat jij nu de hoogste leiding hebt van het bedrijf, waarvoor je eerst als opzichter werkte?" „Precies, Gerda. En omdat ik die eerste weken zoveel dingen aan mijn hoofd had, was ik jou en de gedane belofte helemaal vergeten. Ik weet, dat het schandalig is, maar wellicht kun je het nu enigszins begrijpen." Hij hoorde haar diep zuchten. „Belazer je me niet? Is het niet een of ander rotsmoesje om je er uit te redden?" Hoofdschuddend antwoordde hij: „Ik zal je het telefoonnumer geven van de zaak, dan bel je morgenochtend maar terug, stuk wantrouwen. Dan krijg je mijn sekretaresse aan de lijn en vraag je enkel maar de directeur van Matsers Bouwbedrijf B.V. te spreken. Kun je zelf controleren, of ik de waarheid spreek." „Verbindt ze me dan door met jou?" „Met de directeur, en dat ben ik, ja. Zou ik er überhaupt niet zijn, dan krijg je mijn adjunct, meneer Vilstra. Vraag je aan hem maar, wie op het ogenblik hier de baas is. De hoogste baas om precies te zijn." „Zo, zo.. Ik denk, dat ik je zal moeten geloven, he? Als het inderdaad zo is, gelukgewenst, Gert. Mensen.... directeur.... Hoeveel mensen heb je onder je, zei je?" „Bijna honderd. En die moeten iedere maand hun geld hebben. Denk nu maar niet, dat zoiets een lolletje is. Ik werk op het ogenblik harder dan wie ook van mijn mensen. Dat kan ik je verzekeren." „Meneer de directeur, ik begrijp het. Je excuses zal ik maar aanvaarden. Wat kan ik anders? En terugbellen doe ik niet. Ik geloof je nu op je woord. Fijn, dat je zo'n mooie promotie hebt gemaakt. Tja, de een z'n dood, he? Wel, neef, ik wens je het beste en hoop, dat je het aan zal kunnen. So long!"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5