Uitbreiding industrieterrein Sint Maartensdijk met 2 ha TORONTO FA VORIETE LIA DUINE OPENDE THOOLS ZWEMSEIZOEN Tholen verkoopt deel van gemeentelijk woningbezit Ben W een van Tholen willen opbouwwerker Postzegel ru i I m i d dag DEZE WEEK 2 voor telefoonnummers in Sint-Annaland PTT WIJZIGT BESTELLING BUITENDIENST OP THOLEN Gemeenteraad Tholen vergadert maandagmiddag twee uur Huurachterstand gemeentewoningen bijna 15.000 gulden Verzoek aan welzijnsorgaan om experiment drie jaar voort te zetten Donderdag 22 april 1976 32e jaargang no. 22 Achter goedhart en bijl Thoolse beton industrie Verkoop gemeentewoningen Meningen verdeeld Aankoop machines Nevenfucties Vergoedingen brandweer Onderwijs Rijksvergoeding overschreden J> '~7— Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-PhiUpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus S - Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dnsdag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 Incl. btw. Hoofcfa-edacteur - uitgever G. Heljboer. Op vrijdag 23 april om 23.00 uur worden de abonneenummers van het telefoonnet Sint-Annaland (01665) gewijzigd van 3 in 4 cijfers. Voor de bestaande nummers wordt het cijfer 2 geplaatst. Omdat voor deze wijziging de aansluitingen korte tijd worden onder broken, zullen de werkzaamheden ,s nachts worden uitgevoerd. Het ongerief voor de telefoonabonnees blijft daardoor tot een minimum beperkt. Wie na voornoemd tijdstip nog oude nummers kiest, wordt door middel van een berichtenautomaat over de nummerwijziging ingelicht. De nieuwe nummers van vier cijfers zijn reeds ver werkt in de telefoongids voor het district Breda uitgaaf 1976/1977 die onlangs zijn verspreid. Maakt u zich niet al te bezorgd over deze veranadering van postbestelling voor de buitendienst, want voor het gros blijft het allemaal onveranderd. De wijziging komt er door het inzetten van een derde bestelauto van de PTT op het eiland Tholen. Deze gaat vanuit Sint- Maartensdijk de inwoners buiten de bebouwde kom van Scherpenisse en Stavenisse hopelijk tijdig van post voorzien. Dat brengt een andere route indeling mee voor de twee andere auto's. De ene buitenbewoner zal in vergelijking met de huidige situatie de post wat later ontvangen, maar het merendeel krijgt de post wat vroeger. Het streven blijft rond twaalf uur ongeveer afgewerkt te zijn. In hoeverre dat dagelijks haalbaar is, wijst de praktijk uit. Zeker is dat iedere post- abonnee de Eendrachtbode vrijdags in de bus moet hebben. De filatelisteaverenigingen Delta Oost en Onderling Contact houden zaterdagmiddag een grote postzegel ruilbeurs. Dit gebeurt van twee tot zes uur in hotel Mulders aan de Antwerpsestraatweg 211 in Bergen op Zoom. Ook voor post zegelliefhebbers van Tholen en Sint- Philipsland is dat een aantrekkelijke gelegenheid. De Thoolse gemeenteraad, die maandagmiddag om twee uur ver gadert, heeft de kans om het industrieterrein Sint-Maartensd(jk uit te breiden met 1.91.80 ha. Het gaat hier om twee percelen die de dienst der domeinen pachtvrjj wil rullen voor 3.62.90 ha gemeentegrond in het verlengde van de Oudelandseweg en b(j de Groenedreef, dat gepacht wordt door respectievelijk dhr. A.C. Breure en dhr. Deurloo. B. en w. wijzen erop, dat de noodzaak voor de uitbreiding van de plaatselijke werkgelegenheid en het in verband daarmee tijdig naar behoefte aanleggen van industrieterreinen eigenlijk nauwe lijks behoeft te worden onderstreept. Een aantal factoren die pleiten voor het scheppen van nieuwe vaste arbeidsplaatsen op het eiland Tholen zijn: 1. de schaalvergroting en mechanisatie in de landbouw en veeteelt gaan samen met vermindering van het aantal locale arbeidsplaatsen; 2. een verlies aan arbeidsplaatsen treedt op als marginale bedrijven door structurele of conjuncturele oorzaken worden opgeheven; 3. de betrekkelijk grote omvang van de pendel naar Rotterdam en omgeving heeft mede door de lange reistijden grote sociale gevolgen, met name ook kan dit het geval zijn voor het gezins leven. Uit een onderzoek van de Stichting Zeeland bleek dat een groot deel van de pendelaars op het eiland Tholen zou willen werken als er arbeidsplaatsen worden geschapen. Vanuit deze wetenschap dient ook de gemeente zich bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid. Concreet moet dit vertaald worden in het voeren van een actief en overigens ook selectief promotie- en acquisitiebeleid, uiteraard gepaard gaande met het naar behoefte aanleggen van industrieterreinen. Eind 1975 diende zich de mogelijkheid aan om twee percelen grond in de Slabbecoornpolder te Sint- Maartensdijk (totaal 1.91.80 ha) pacht - vrij van de dienst der domeinen aan te kopen. Gezien de huidige voorraad industriegrond en gelet op het feit dat de genoemde percelen onmiddellijk grenzen aan het bestaande industrieterrein (achter Goedhart en Bijl) leek het b. en w. buiten kijf dat deze mogelijkheid diende te worden aangegrepen. Uiteraard ook niet in de laatste plaats vanwege het gegeven dat de grond pachtvrij werd aangeboden. Na overleg met de raadscommissie onroerende zaken werden onder handelingen geopend met de dienst der domeinen omtrent de eigendomsverwerving. Daarbij werd tot uitdrukking gebracht dat bij voorkeur gestreefd diende te worden naar een zodanige opzet, dat als compensatie voor het verlies van het eigendom andere landbouwgrond werd aan geboden. Tegen verkrijging van verpachte grond bestond geen bezwaar, zij het dat wel als uitdrukkelijke voorwaarde werd gesteld dat de desbetreffende grond gebruikers reeds deel moesten uitmaken van het bestaande pachters bestand van de domeinen. Twee verpachte percelen, aan de Groenedreef en aan het verlengde van de Oudelandseweg, konden met inachtneming van die voorwaarden worden aangeboden: totaal 3.62.90 ha. Deze vervangende grond heeft een grotere oppervlakte omdat de pachtvrije waarde van de grond circa 2,50 per m2 is en verpachte agrarische grond 90 cent per m2. De ruilvoet verhouding is dan 1: 2.7. Hiermee is aangetoond dat er sprake is van een billijke en verantwoorde transactie. De raadscommissie onroerende zaken kan zich met dit voorstel verenigen. De desbetreffende pachters wensten geen gebruik te maken van het in de pachtwet neergelegde voorkeursrecht. De Thoolse raad kan maandagmiddag Een zonniger Pasen kan niet, ook een zonniger zwembad- opening niet. Tweede Paasdag 1976 startten de Thoolse gemeentelijke zwembaden Haestinge te Sint-Maartensdijk en „De Spetter" te Tholen. Enig ceremonieel was er daarbij in „De Spetter". Niemand minder dan onze- want zo willen we graag de streekhooghouden - eilandelijk (Oud-Vossemeer) geboren bekende zwemster Lia Duine gaf de start in het Thoolse zwembad. Met het hijsen van de clubvlag en een vaardige zwemronde, met een ontmoeting van schipper-visser- Neptunus in zijn kano was het allemaal bijzonder plezierig op het Tweede Paasdag zon- en zwemfestijn. Mevrouw Deurloo-van Broekhoven, een Thoolse, maar ook eilandelijk bekend+, zorgde voor het feestelijk boeket. Er was een goede belangstelling voor dit gebeuren, zoals het plaatje toont, evenals meteen veel jeugdige animo om het eerste openluchtbad-te nemen. Lia Duine zwemt op Neptunus af. Lia Duine heeft in ,s-Gravenzande bij zwemwedstrijden voor gehandicapten drie overwinningen behaald. Haar beste prestatie leverde zij op de 25 m. vrije slag met 20.8 sec.: slechts 0.4 sec. boven haar eigen wereldrecord. De school- en rugslag won ze in 28.2 en 29.7 sec. ook het gewijzigde bestemmingsplan industrieterrein Sint-Maartensdijk vaststellen in verband met de uit breiding van de Thoolse beton industrie. Tegen het ontwerp zijn geen bezwaren ingediend, terwijl ook de raadscommissie ruimtelijke ordening accoord is met het plan. Wel heeft de Provinciale Planologische Commissie nog een opmerking gemaakt. De PPC stelt dat het af te graven dijkgedeelte een landschappelijk waardevol karakter heeft. De nieuw4 aan, te leggen dijk moet daarom zo ingeplant worden, dat een gelijkwaardige dijk ontstaat. Ook b. en w. vinden- dat het aanbeveling verdient daartoe de nodige waarborgen te scheppen door het dijkgedeelte te bestemmen tot beschermde dijk. De T.B.I. dient een in het landschap passende beplanting aan te brengen en te onderhouden. B. en w. stellen verder voor, met de T.B.I. een exploitatie-overeenkomst aan te gaan voor de planologische en civiel technische uitvoering van deze industrie-uitbreiding achter de Sportlaan te Sint-Maartensdijk De huurachterstand bij het gemeentelijk woningbedrijf Tholen is nu 14.336,86. Op grond van getroffen regelingen zal dit binnen een maand tenminste 8000 gulden lager zijn. B. en W. antwoorden dat op vragen van de raadsleden M. Dijke en P. van Schetsen. ,t Gaat hier niet om de woningstichtingen Beter Wonen en eiland Tholen, maar uitsluitend om het gemeentelijk woningbedrijf. Dat omvat een paar complexen oude woningwet woningen in Scherpenisse en Sint- Maartensdijk en verschillende losse panden in de hele gemeente. Bij een huurachterstand worden de huurders daarop gewezen en gevraagd deze spoedig aan te zuiveren. Gebeurt dat niet binnen de gestelde termijn, dan wordt de huurder bericht dat verdere invordering van de huur in handen van de deurwaarder wordt gesteld. Deze probeert dan alsnog op minnelijke wijze de huur vereffend te krijgen. Wanneer dat niet mogelijk blijkt, lokt hij een vonnis van de kantonrechter uit. Al de kosten hieraan verbonden komen voor rekening van de nalatige huurder. B. en W. streven er overigens naar, het gemeentelijk woningbezit af te stoten, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad, die maandagmiddag om twee uur vergadert. Reeds geruime tijd heeft bij B. en W. van Tholen de mening postgevat dat het in de huidige situatie niet meer tot de taak van de gemeente behoort om een niet onaanzienlijk woningbestand in eigendom en onderhoud te hebben. Door het afstoten van de bij de gemeente in eigendom zijnde woningen wordt de budgettaire- en liquiditeits positie van de gemeente aanzienlijk verbeterd. Bovendien kan zonder meer worden gesteld, dat de stichting Beter Wonen op adequate wijze voorziet in de behoefte aan woonruimte in de verschillende kernen. De meerderheid van de raadscommissie onroerende zaken staat achter deze gedachtengang. Daarop hebben B. en W. onderhandeld met de bewoners van een aantal gemeente woningen: Th. C. Benou, Parallelweg 2, Sint- Maartensdijk, J. D. Vroege, Bou Kooijmanstraat 9, Oud-Vossemeer, J. W. van Dijke, Julianastraat 3, Poortvliet en C. G. van den Hoek, Poststraat 41, Stavenisese. Deze onderhandelingen zijn uitgemond in de bereidverklaring van betrokkenen om over te gaan tot aankoop van de betrokken percelen. Hierbij is bedongen dat de gemeente gedurende een termijn van vijf achtereenvolgende jaren het recht van wederinkoop zal hebben. Een Thoolse opbouwwerker (ge vraagd) Industriegrond in Smalstad gewenst Te koop: woningen Thoolse gemeente- Een „tweetje" voor het Slnt- Annalands telefoonnummer PTT wijzigt dienst bestelling buiten- Fietsen over Tholen: Monumentenroute In Fliplandse werkhaven gezonken schip op het droge Lia Duine opende zwemseizoen Ook wedvluchten duiven van start Nieuwe trainer Vosmeer Noad 2 kampioen en Tholense Boys 1 zaterdag aj. Koninginnedagviering in ,t ver schiet ZELFS DE MEEST BESCHEIDEN MENS HEEFT EEN HOGERE DUNK VAN ICHZELF DAN ZUN BESTE VRIEND VAN HEM HEEFT Dit nummer bestaat uit 12 pagina's B. en W. van Tholen menen met de sectie opbouwwerk van het Welz(jnsorgaan dat op ons eiland in ruim voldoende mate werk is voor een opbouwwerker. De raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden neemt unaniem hetzelfde standpunt in. Daarom moet volgens het college met voortvarendheid geprobeerd worden om deze werksoort op Tholen in het Welzijnsorgaan opnieuw ter hand te nemen. De raad wordt voorgesteld aan het Welzijnsorgaan een verzoek te richten om het experiment opbouwwerk gedurende een zo ruim mogelijke termijn (zo mogelijk drie jaar) voort te zetten. De gemeente is bereid de nodige aanvullende subsidie te verlenen. Aanstelling van een opbouwwerker wordt aanbevolen in het rapport ten Berge om plaatselijke gespreksgroepe4 die zich bezig gehouden met bepaalde beleidssectoren of activiteiten, te vormen en te begeleiden. Uit deze projecten zal volgens mr. J. B. J. M. ten Berge wellicht de behoefte ontstaan naar een soort vertegenwoordiging vanuit het dorp naar de gemeente toe, de dorpsraden. Deze raden moeten zijns inziens van onderaf groeien. Daartoe moet enerzijds het opbouwwerk de stenen aandragen en anderzijds moet de gemeente daartoe de weg openen en ook ambtelijke en financiële steun verlenen. In dit kader adviseert mr. ten Berge te beginnen met instelling van een zogenaamde samenspraakcommissie, die naast enkele raadslede4 ambtenaren en een lid van het college van B. en W., ook enkele burgers zal bevatten. In een latere fase zouden die burgers dan de vertegenwoordigers moeten zijn van de dan functionerende dorpsraden. De taak van de samenspraakcommissie ziet ten Berge in het bevorderen en stimuleren van een beleid dat gericht is op een goede relatie tussen de bevolking en de gemeente. Over dit hele onderwerp is uitgebreid van gedachten gewisseld in de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden. Daarbij bleek dat voor een beleid in de door mr. ten Berge gedachte richting geen meerderheid in de raad is te verwachten. De meerderheid van de commissie meende dat door dorpsraden de afstand tussen de leden van het gemeentebestuur en de burgers wordt vergroot, doordat het rechtstreeks contact zal afnemen. Niet helemaal duidelijk heeft de commissie zich uitgesproken over de vraag of de sectie samenlevingsopbouw, van het Welzijnsorgaan de functie van de samenspraakcommissie wellicht zou kunnen vervullen. Deze vraag is wel duidelijk aan de commissie voorgelegd, maar de meningen waren zeer verdeeld. Dit mede als gevolg van de verschillende zienswijz+ van de leden over de vraag of een en ander tot (al dan niet gewenste) dorpsraden zou leiden B. en W. hebben wel duidelijk voor ogen dat de sectie opbouwwerk de taak van samenspraakcommissie zou kunnen vervullen, waarvoor deze sectie dan een beroepskracht (opbouwwerker) beschikbaar zou hebben. Mr. ten Berge deelt deze visie niet. Hij meent dat een sectie opbouwerk nauw zou moeten samenwerken met de door hem beoogde samenspraakcommissie. De meerderheid van B. en W. en de commissie bestuurlijke aangelegenheden heeft geen behoefte aan een samenspraakcommissie, zodat B. en W. het niet zinvol vinden daarop dieper in te gaan. De meest doelmatige handelwijze is nu: hefftreffen van maatregelen die kunnen leiden tot het op Tholen tewerkstellen van een opbouwwerker of en in welke mate een en ander dan in het vervolg uitgroeit tot verdergaande maatregelen in de geest van de adviezen in het rapport ten Berge, zal dan afgewacht moeten worden. Uiteraard zal dat afhankelijk zijn, enerzijds van de wensen en behoeften die vanuit de bevolking naar voren komen en anderzijds van de inzichten die als dan het gemeentebestuur daarover zal hebben. De gemeenteraad beslist maandagmiddag verder over de aankoop van vier machines voor gemeentewerken, waarover de commissie Openbare Werken na uitvoerige discussie een positief advies uitbracht. Het gaat om een Ford tractor type 3600 te leveren door garage de Viet Sint-Maartensdijk, een grasveeg machine en grashark om een optimaal onderhoud van sportvelden! en plantsoenen te waarborgen, te leveren door K. C. Dekker te Poortvliet, een drainagespuit te leveren door garage J. D. de Graaf uit Poortvliet en een hogedruk-reinigingsmachine te leveren door Rior B.V. te Goirle. De gemeenteraad van Hooge en Lage Zwaluwe heeft aan de Thoolse raad een motie gestuurd inzake regeling inkomsten uit nevenfuncties voor ambtenaren en bestuurders. B. en W. stellen voor, deze motie voor kennisgeving aan te nemen, mede in verband met een circulaire van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Het Kanaalschap de Eendracht stuurde de jaarrekeningen 1974 en 1973 alsmede de ontwerp-begroting 1976, waartegen B. en W. geen bezwaren hebben. De Stichting Tholen en Sint-Philipsland voor Philadelphia dagverblijve+ tehuizen liet de gemeenteraad officieel weten dat de geplande bouw van een dagverblijf in Tholen geen doorgang kan vinden. De stichting Thoolse dagen verzocht degemeenteraad om garantstelling in een eventueel exploitatietekort van de Thoolse dagen 1976. Het college stelt voor dit verzoek ter afdoening in handen te stellen van B. en W. De bouwverordening dient gewijzigd te 'worden zodat B. en W. eisen kunnen stellen inzake de bereikbaarheid en de toegankelijkheid voor rolstoelge bruikers van voor publiek bestemde gebouwen wanneer voor de aan te brengen voorzieningen geldelijke overheidssteun kan worden verstrekt. In februari stelde de raad nieuf vergoedingen voor de brandweer vast, maar daarbij werd een fout gemaakt. De regeling van de gemeente Bergen op Zoom is overgenomen in plaats van de regeling rechtspositie vrijwilligers bij de gemeentelijke brandweer. Voor de Thoolse brandweerlieden betekent dat een meevaller, die met terugwerkende kracht op 1 januari 1976 ingaat. Het betreft de jaarvergoedingen: adjunct hoofd brand meester centraal commandant 2850 gulden, adjunct hoofdbrandmeester korpscommandant 2525, brandmeester (tevens onder commandant) 1770, adspirant officier 285, brandmeester 325, onderbrand meester 285, adspirant onderbrand meester „230, hoofdbrandwacht 260, brandwacht le klasse 230, brandwacht 2e klasse 215, adspirant brandwacht 200 gulden. Na onderzoek door de commissie financiën kan de gemeenterekening 1972 voorlopig worden vastgesteld. Op de gewone dienst is er bij een bedrag van 23.010.329,76 aan ontvangsten een batig slot van 31.371,33. De kapitaaldienst van 57.345.954,62 uitgaven heeft een nadelig slot van 510.317,31. Bij het gemeentelijk woningbedrijf 1972 is het bedrag van baten en lasten 88.470,01. Kapitaalsinkomsten en - uitgaven 271.452,63 en het eindbedrag van de balans 350.255,49. De commissie financiën kan nu de rekeningen 1973 onderzoeken. De gewone dienst heeft een nadelig saldo van 131.535,60. Het nadelig saldo vên de kapitaaldienst is 1.192.224,07. De rekening van baten en lasten van het woningbedrijf sluit met een nadelig saldo van 14.872,12. De gemeente Tholen kan de post onvoorzien van de begroting 1975 verhogen dankzij een grotere uitkering uit het gemeentefonds voor het lager onderwijs dan was geraamd. De vergoeding aan besturen van bijzondere scholen van uitgaven ex artikel 72 der L.O. wet willen B. en W. verhogen van 12.500 tot 30.000 gulden. Het totaal van de in 1976 beschikbaar gestelde gelden beloopt nu reeds 12.900 gulden. Gezien de nog lopende verzoeken is 30.000 gulden nodig. Bij de L.T.S. in Sint-Maartensdijk wordt een gymnastieklokaal gebouwd in het kader van een bouwstroom. De stichtingskosten dienen te worden geraamd in de begroting 1976, maar het Rijk betaalt 100%, zodat hieraan uiteindelijk voor de gemeente geen kosten verbonden zijn. begrotings wijziging 1976 betreft een Een andere nadere raming van een aantal posten van de gewone - en kapitaaldienst. Voor de gewone dienst is rekening gehouden met de opmerkingen van G.S., gemaakt bij de goedkeuring van de begroting. De aanpassingen van de kapitaaldienst betreffen in hoofdzaak geraamde plankosten van sanerings- en bestemmingsplannen. Begrotingswijzigingen 1975 betreffen nadere salarisramingen van huidig en voormalig gemeentepersoneel. Uit de voorlopige vaststelling uitgaven openbaar kleuteronderwijs 1972 blijkt dat de Rijksvergoeding ruimschoots overschreden is: per lokaal met 988,54 en per leerling met 11,12. De bijzondere kleuterscholen op Tholen hebben nu recht op een extra vergoeding over 1972. Het openbaar lager onderwijs heeft de vergoedingen 1972 overschreden met 13.982,57 (met instandhoudingskosten) en 11.951,94 (scholen die gemeentelijk eigendom zijn). Van 1968 t/m 1972 is het bedrag per leerling met 22,29 overschreden. Voor het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs kunnen de uitgaven over 1971 en 1972 voorlopig worden vastgesteld: 3800 en 3950 gulden per klas en 34,50 en 35,50 per leerling. De Chr. B.L.O. de Toetssteen krijgt over 1974 en 1975 nog respectievelijk 2142,90 en 4439,89 voor kosten van depsychologe. De Toetssteen krijgt over 1975 aan exploitatievergoeding 50 leerlingen 690,23 34.511,50. Dit heeft men reeds als voorschot ontvangen. Als voorschot 1976 krijgt de Toetssteen 35 leerlingen k 761,25 26.644,10, 10.350 gulden voor vakonderwijs, 5000 gulden voor de psychologe en 2400 gulden voor salaris administratieve kracht. De vergoeding vakonderwijs bijzondere lagere scholen 1975 kan voorlopig worden vastgesteld. De C.N.S. Tholen was niet in staat tijdig opgave te doen, zodat dit later nog komt. De Eben Haezerschool Tholen heeft nog 1516,44 tegoed, de Chr. school Poortvliet 1340,58, de Chr. school Scherpenisse 442,06, de Juliana van Stolbergschool St.Maartensdijk 189,37, de Chr. school Oud-Vossemeer 591,63 en de Chr. school St. Annaland 1712,09. Naast de dertig a, endapunten krijgt de Thoolse raad maandag bovendien gelegenheid mondelinge vragen te stellen, zodat het vanaf twee uur wel een lange zit zal worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1