THOOLSE DAMCLUB ZEEUWS KAMPIOEN UIT DE THOOLSE ALMANAK 1858(1) O.L.S. Sint-Annaland winnaar Paastoernooi schoolvoetbal "1 i Diefstallen in Sint-Maartensdijk Boekennieuws LT.S. won wissel beker school voetbal-toernooi Voor het eerst daalde verkoop complete bijbels De achtertuinen van "Beter Wonen' VOOR DE RECHTBANK TRIMMEN OP DE FIETS EHBO Stavenisse tweede in Zeeland Donderdag 15 april 1976 EENDRACHTBODE De Thoolse Damclub „De Eendracht" te Tholen, is kampioen var de eerste klasse, van de Zeeuwse Dambond in Zeeland. Vol goede moed en met de beste voor nemens, trokken de Thoolse dammers vrijdag 9 april naar ,s Gravenpolder: het centrale terrein voor een beslissende wedstrijd, tegen de dammers uit Vlissingen. Vlissingen beschikte slechts over acht man, en liet de borden 4 en 5 onbezet. Dit was niet leuk, niet voor Vlissingen, maar ook niet voor Tholen. Sterke spelers als Van der Velde en Lindhout, konden zich niet op het dam bord laten gelden. Dat neemt niet weg, dat het toch nog een spannende strijd is geworden tussen Vlissingen en Tholen. Tholen begon dus met een voordeel van 4-0. De uitslagen kwamen moeizaam tot stand en om elf uur kwam pas de eerste uitslag. De heer A. van Akkeren verloor van Piet Koster. Dit werd kort daarop gevolgd door remise Boogerd-Nijssen. Daarna kwam de heer Van Dijke met een winst partij. Hij was invaller voor De Rijke en bracht de eerste winst. Voorwaar een mooi resultaat voor deze liefhebber van de damsport. Rond het midder nachtelijk uur, bracht de heer J.A. van Akkeren door te winnen, de stand op 9- 3 voor Tholen. Het moet gezegd, dat de heren uit Vlissingen een hard gevecht bSven leveren ondanks deze achterstand. Andries Lindenberg moest zich gewonnen geven aan Wim Leren. Droogers uit Oud-Vossemeer, speelde tegen de Zeeuwse wedstrijdleider Goedbloed. Droogers stond vanaf het begin een schijf voor, en had tevens een sterke positie. Hij maakte toch nog een foutje, en dat resulteerde in remise. Na deze uitslag was de stand 10-6 in het voordeel van Tholen geworden. Het was toen dus nog steeds mogelijk dat een stand van 10-10 uit de bus kwam. Simon Schot uit Tholen durft op beslissende momenten, nog wel eens door te drukken. Soms in het voordeel van een andere speler, ook wel eens (en met recht), in het voordeel van hemzelf. Nu deed hij het in zijn voordeel, en tot eer van onze Thoolse Damclub. Hij speelde remise en bracht de stand op 11-7 in het voordeel van Tholen. Het midder nachtelijk uur, was toen reeds enige tijd voorbij. Aan bord 1 zaten toen nog de heren Schuitema uit Vlissingen, en De verkoop van complete bijbels is vorig jaar voor het eerst iets lager geweest dan in het jaar ervoor. De verkoop bedroeg 114.000 exemplaren, nog steeds een respectabel aantal. Het Nederlands Bijbelgenootschap meldt echter tegelijkertijd een aanzienlijke verhoging van de omzet bijbelgedeelten en selecties. Onder bijbelgedeelten verstaat men nieuwe testamenten of aparte bijbelboeken. Selecties zijn handige vouwbladen met een keuze aan teksten gegroepeerd rondom een bepaald thema. Vorig jaar is onder meer het thema „vrede" aan de orde gesteld. Deze vouwbladen kunnen dienen als uitgangspunt voor een gesprek. De verkoop van deze bladen steeg van bijna honderdduizend tot ruim 350.000 stuks. Het Bijbelgenootschap meent dat dit kan wijzen op een vergrote belangstelling vcor de bijbelse boodschap. In totaal werden vorig jaar 700.000 bijbels of bijbelgedeelten verkocht, zodat men mag aannemen dat een gelijk aantal Nederlanders zo'n bijbel of gedeelte uit de bijbel in handen heeft gekregen. korfbal Emergo De adspiranten van de korfbalvereniging Emergo Sint- Maartensdijk hebben 3 april met 4 - 1 van BKC a 3 gewonnen. De wedstrijd verliep uitstekend en door goed samenspel kon Janne de Jonge de bal in de korf laten verdwijnen. Leo Overbeeke zag ook een kans en benutte die prima 2 - 0. BKC kwam terug tot 2 - 1, de ruststand. Daarna brachten Wilma van Haaften en Wilma Overbeekde de stand op 4 - 1. De adspiranten wonnen 10 april met 3 - 0 van keep fit a 2. Door twee mooie doorloopballen van Petra Priem en Henk Stoutjesdijk was het bij de rust al 2 - 0. In de tweede helft lukte het niet meer zo goed, misschien wel door het warme weer. Even voor het eindsignaal maakte Wilco Brevet er nog 3 - 0 van. De senioren speelden 10 april een onderlinge wedstrijd met drie adspiranten: Jacqueline Roelse, Marion Dijkshoorn en Jan de Graaf. Vijf nieuwe senioren speelden met volle overgave hun eerste wedstrijd: Jan Dijkshoorn, Peter Roelse, Marcel Putte, Nelly Potappel en Mevr. Vollmuller. 't was een goede oefening voor het toumooi in Roosendaal op tweede paasdag. De pupillen wonnen 3 april met 4 - 0 van kieviten p 2. Voor Martin op den Brouw werd dit een persoonlijk record aangezien hij, met hulp van de anderen, vier keer de korf wist te vinden. Toch een prestatie. Op 10 april wonnen de pupillen met 3 - 1 van Terheyden p 3 dahkzij doelpunten van Peter Franke, Martin op den Brouw en Katy v.d. Hoek Nieuwenhuizen uit Tholen. Dit werd een prestige strijd. Schuitema met enig voordeel wilde geen remise en Nieuwen huizen voelde er aanvankelijk niet veel voor de partij op te geven. Uiteindelijk heeft hij dat toch nog gedaan. Toch moet men begrip hebben voor het feit, dat men na zes uren spelen probeert, met enig nadeel één punt uit de wacht te slepen. s In het afgelopen seizoen, mag de Thoolse Damclub terugzien, op een nuttige competitie, in Zeeuws verband. Slechts twee keer moest men tevreden zijn met een gelijk spel, de andere werden gewonnen. Dat betekent dat men geen enkele wedstrijd verloor. Er is nu vijf jaar gespeeld in de Zeeuwse competitie. Nu was er in de eerste klasse het kampioenschap uit dertien tien tallen. Dit seizoen was men steeds voltallig. Wanneer komen de dames de gelederen versterken? Vanaf deze plaats een woord van hulde en dank, voor de wedstrijdleider (voor de Zeese wedstrijden is dit de heer Droogers), wiens taak niet altijd even gemakkelijk is. De wedstrijdleider is wellicht degene, die in de damwereld het meest aan kritiek bloct staat. Verheugend is het dat men in Stavenisse, ook begonnen is met de damsport. De beste wensen. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat in St. Philipsland behoorlijk wordt gedamd, dan zit het wel goed. Jammer, dat de aktiviteiten in St. Annaland niet van In de vergadering van de commissie Openbare Werken Tholen, waarvan in ons vorig nummer al voor een groot deel verslag werd gebracht, ging voorzitter L. J. Koopman nader in op de verrekening van de kosten die zijn gemoeid met aanleg van de achtertuinen, dat wil zeggen egaliseren van de nieuwe huizen van de stichting: Beter Wonen". Daarover was namelijk door de heer P. van Schetsen in een vorige vergadering een vraag gesteld. Het was de voorzitter gebleken dat in verschillende kernen de egalisatie van de achtertuinen verzorgd werd door de aannemer, die belast was met de aanleg van de achterpaden bij die woningen. De heer Koopman verklaarde dat deze werkzaamheden bij vergissing in het desbetreffende bestek zijn opgenomen. Inmiddels is aan de stichting „Beter Wonen" verzocht de met bovengenoemde werkzaamheden gemoeid zijnde kosten, te vergoeden. Naar aanleiding van het verslag in vorig nummer deelde de heer Koopman ons mee, dat uit de besprekingen van de commissie op de laatste vergadering ten aanzien van de veilingvereniging te Tholen en de plaats van de brandweerkazerne de indruk kan zijn ontstaan dat er nimmer contact is geweest tussen gemeente- en veilingbestuur. De heer Koopman had echter wel een paar maal over deze zaak gesproken met de voorzitter van het Thoolse veilingbestuur, de heer M. C. J. Kosten. Op het laatste verzoek van het gemeentebestuur was evenwel niet meer gereageerd. Er zou misverstand zijn ontstaan of een eventuele gemeentelijke aankoop zich zou beperken tot een hal, dan wel zich over het gehele complex zou uitstrekken. blijvende waarde bleken te zijn. Het damseizoen loopt weer ten einde, doch het nieuwe is er vlugger dan men denkt. Bij de nieuwe competitie in Zees verband, zal men uitkomen in de Hoofdklas. Hieronder volgen de uitslagen van de wedstrijd Vlissingen - Tholen: 1. E. Schuitema - P. Nieuwenhuizen 2-0; 2. P. Goedbloed - C. Droogers 1-1; 3. J..L. Grim - J.A. van Akkeren 0-2; 4. n.o.g. -1. Lindhout 0-2; 5. n.o.g. - P.C. van der Velde 0-2; 6. W. Lere - A. Lindenberg 2-0; 7. D. Valkier - S. Schot 1-1; 8. J.C. Nijssen - W.A. Boogerd 1-1; 9. P. Koster - A. van Akkeren 2-0; 10. J. Geljon - C. van Dijke 0-2. Einduitslag: 9-11. Tegen de dader van de diefstal van 18.000 gulden sieraden en horloges bij juwelier F. Bogert uit de Dalemsestraat in Tholen, is een gevangenisstraf van 4 1/2 jaar geëist. A. v.d. W (33) uit Eindhoven maakte deel uit van een bende die bijna vijftig inbraken pleegde. Voor de buit in Tholen van 18.000 gulden ontving de dader maar duizend gulden. Twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid kreeg P.A.A. uit Poortvliet omdat hij onder invloed van alcohol (promillage 2.3) een auto had bestuurd. L.M. de W. uit Poortvliet had een bloedproef geweigerd toen de politie vermoedde dat hij onder invloed van alcohol was. De politierechter gaf hem hiervoor twee weken gevangenisstraf waarvan één voorwaardelijk en negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid waarvan vier voorwaardelijk. A.M. van E. uit Oud-Vossemeer kreeg tweehonderd gulden boete omdat hij op het kruispunt Hikseweg/Vossemeer- brug geen voorrang had verleend aan een andere auto. De bestuurder werd vrij ernstig gewond. De Eendrachtrijders uit Oud- Vossemeer organiseren op Tweede Paasdag hun eerste wedstrijd voor trimmers in dit seizoen. Iedere lief hebber kan meedoen in de A, B, C categorie over 45, 35 of 25 km. De start is maandagmiddag om twee uur in de Coentjesweg, waarna de fietsers het parcours Vogelsangsedijk, Kalisbuurt volgen. Bij de echte wielrenners werd Thijs Fase 12e in Hingene (België). Hij maakte deel uit van een kopgroep van twaalf man maar door het ontbreken van een scherpe eindsprint ontging hem een verdiende hogere klassering. Er waren 120 vertrekkers. Kees Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk werd zondag in Roosendaal 18e van de 80 renners. De oud-gemeentesecretaris van Tholen, de heer V. Laban kwam toevalligerwijze in het bezit van een Thoolse almanak uit het jaar 1858, bijna 120 jaar geleden. In die tijd werd jaarlijks een almanak uitgegeven voorzover bekend. De nog resterende exemplaren zijn op de vingers van een hand te tellen. Daarvoor zal men in het Thoolse archief moeten duiken. De heer Zuurdeeg kan er wellicht meer over meedelen. Het lijkt ons voor menig lezer echter interessant om in een voorlopig wekelijks rubriekje wat uit die almanak door te geven. Dertig pagina's bevatten zogenaamd aktueel nieuws, dat wil zeggen gegevens over de dorpen en stadjes van Tholen en Sint-Philipsland. In nog een 30tal volgende pagina's staan echter geschiedkundige herinneringen van de streek, die nog veel verder t4eruggaan, dan 1858. Voorlopig gaan we van zowel het aktuele als het geschiedkundige gedeelte wekelijks een paar almanak pagina's aan u voorleggen. Wie daarop met eventuele aanvullingen wil reageren, haar of zijn bijdrage is welkom. Aktueel 1858 Advokaten, ingeschreven bij de Arrondissementsrechtbank te Zierikzee: Mr. K. Wagtho, Mr. T. A. Wagtho, beiden te Tholen. Notarissen: Mr. K. Wagtho, W. J. van Voorts Catshoek, beiden te Tholen. W. Was te Sint- Maartensdijk. H. D. Braak te Oud-Vossemeer. Kandidaat-notarissen: (1848) Mr. T. A. Wagtho, te Tholen (1850) M. W. J. de Visser, Hocke Moolenburgh te Stavenisse. Gemeentebesturen (Tholen): burgemeester C. J. de Vulder van Noorden, wethouders Mr. K. Wagtho en H. van Gorsel Jzn. Secretaris mr. T. A. Wagtho. Ontvanger M. W. J. de Visser. Raadsleden W. J. van Voorst Catshoek, M. M. de Lange, J. L. Christiaanse, A. van der Burght. Inwoners 2437. Commissie ter secretarie H. Cornelisse Lzn. Concierge en bode C. J. Greep. (Oud-Vossemeer en Vrijberge): Ambachtsheren Mr. A. M. Becius burgemeester M. A. van Voorst Catshoek, wethouders M. Koolaard en G. C. Maris. Secretaris L. J. van den Oudendijk. Ontvanger J. A. Roggeband. Raads41eden P. Kievit, J. van As, J. Geluk JMzn., C. Was Azn. en A. de Graaff Gz. Bode J. D. Lindhout. Aantal inwoners 1634. GESCHIEDKUNDIGE HERINNERINGEN Terwijl we volgend maal vervolgen met weer een paar aktuele pagina's 1858 uit de Thoolse almanak voor deze week tenslotte nog een pagina geschiedkundige herinneringen uit hetzelfde boekje. 1 jan. 1807: Invoering van de Evangelische gezangen bij de Herv. Gemeenten in den kerkelijken Ring van Tholen. 2 jan. 1571: Dwangbevel van schepenen te Poortvliet aan twee ingezetenen aldaar tot het aanvaarden der bediening van armmeester, toen Heiligen Geest- meester genoemd. 4 jan. 1469: De kopers van Vossemeer betalen nog 1200,- heerlijkheid te komen. 4 jan. 1593: Mr. Joost Marinusse Zuijtland wordt lid der gecommiteerde Raden van Zeeland, wegens de stad Tholen. 5 jan. 1856: Uitgaaf van het eerste nummer der Thoolse Courant (wie bezit dat nummer nog?). 6 jan. 1475: Graaf Karei van Bourgondië geeft te Brugge brieven van octrooi ter bedijking der slijken en gorsingen van Sint- Annaland, bevattende te zamen Mallant met Hannevosdijk, den Hamel en ,s Gravenkreek. 7 jan. 1803: Ds. Daniel van der Hoek, in leven predikant te Poortvliet, overleden als predikant te Grijpskerke. 8 jan. 140): Hertog Albrecht van Beijeren doet uitgift tot bedijking van zeker gors genaamd Onderslik, gelegen omtrent den polder Deurloo in het eiland Tholen. 8 jan. 1629: De Thoolse gedeputeerden verzoeken ter Staatvergadering restitutie van de voorgeschotene gelden tot aanleg derforten aan de Eendragt. 9 jan. 1249: Koning Willem beveelt zijnen broeder Floris, den leenhouder van de heerlijkheid Schakerloo in zijne verkregene regten te handhaven. 9 jan. 1834: Oprichting van een nieuw departement der maatschappij tot nut van ,t algemeen te Tholen. 10 jan. 1836: Ds. Jacobus Burgerhoudt, predikant te Stavenisse, viert gedachtenis van zijn 40jarig verblijf aldaar. 12 jan. 1557: Watervloed, welke het eiland Tholen zwaar beschadigt. 12 jan. 1613: Doorbraak van den zeedijk aan den polder notaris-klerk te Tholen (1853) J. om in het geruste bezit dier Schakerloo. Op de camping de Muye bij Sint- Maartensdijk zijn dit weekeinde twee caravans opengebroken waarbij een draagbare t.v. en een radio werden gestolen. Bij de dijkversterkingen werden uit een kraan van aannemersbedrijf van Oord een stereo-cassette-recorder en een fototoestel gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Er is ook nog steeds geen opheldering ten aanzien van de inbraak die vorige week werd gepleegd in de herenkledingfabriek Belgo Dutch aan de Nijverheids weg. Hoewel de politie aanvankelijk dacht een aanknopings punt te hebben toen even voor de inbraak bij hoeve Dijkzicht aan de Provinciale weg een auto onbeheerd was aangetroffen. Toen de sirene van Belgo Dutch ging, werd daar hetzelfde voertuig gezien. De auto bleek in Ridderkerk gehuurd te zijn. Er was een vervalst rijbewijs aanwezig dat in Rijswijk als verloren was aangegeven. De daders, die zich door het openbreken van een raam toegang wilden verschaffen tot de fabriek, werden blijkbaar door het alarm verrast. Ze vluchten zonder iets mee te nemen. De E.H.B.O.-ploeg van Stavenisse is vrijdag bij de Provinciale wedstrijden in Wilhelminadorp op een tweede plaats geëindigd. Baarland had tien punten meer, zodat deze Zeeuws kampioen werd. Stavenisse startte goed, maar halverwege vlotte het niet meer zo goed. Overigens kwam mevr. B. Dorst-van, Daalen met 107 punten als beste leidster uit de bus. Bovendien had de E.H.B.O.-ploeg van Stavenisse de stetin van zo'n 25 supporters. Bij de Lotusgroep die de oefengewonden leverde waren Tj. Heijboer en mevr. I. Menheere-Burgers uit Sint-Annaland. Een dode rups is een vlinder minder. Er is alle reden om in deze tijd te zeggen: spuit toch de planten niet dood. Laat de vlinders leven. En de roodborstjes, de vinken en de eekhoorns. Daarom verscheen er bij Zomer Kening vorig jaar het boekje van Jaap Willems onder bovenstaande titel. De omslag toont een fleurig plantje met een drietal vlinders daarop en als ondertitel lezen we dan: wees wijs met onkruid en ongedierte." Het wordt voor menige tuinier weliswaar anders, wanneer zijn zo aanvankelijk goed groeiende groene en rode kool door de rupsen kaal gevreten worden. Dat doet niet af aan het goede advies om wijs te zijn met onkruid en ongedierte. Jaap Willems zegt het in eenvoudige taal en met boeiende voorbeelden, hoe het milieu zuiver tO houden is en de natuur terug te halen. Hij wijst voorts aan, hoe ook zonder vergif de mogelijkheid er is om „onkruid" en „ongedierte" te bestrijden als dat werkelijk nodig is. Een sympathiek boekje dat men zeker ook aan kinderen cadeau kan doen of Op de zonovergoten sportvelden te Tholen zijn maandag 12 april de schoolvoetbalwedstrijden voor basis scholen gehouden. Zowel jongens- als meisjeselftallen hebben hier aan deelgenomen. Zo'n 400 leerlingen hebben getracht hun eigen doel schoon te houden, het andere doel te doorboren, om op deze manier hoge ogen te gooien naar de zo begeerde le, 2e en 3e plaats, die in elke afdeling gehonoreerd wer met mooie bekers. Voor de A-elftallen jongens ging de le prijs naar de O.L.S. St. Annaland, de 2e prijs ging naar de Chr. school te St. Annaland en de 3e prijs ging naar de 0.L.S. St. Maartensdijk. De O.L.S. St. Annaland zal dinsdag a.s. te Goes moeten aantreden voor het kampioenschap van Zeeland. De volledige plaatsing ziet er als volgt uit: 1. O.L.S. St. Annaland, 2. Chr. S. St. Annaland, 3, O.L.S. St. Maartensdijk, 4. O.L.S. Tholen, 5. Chr. S. Oud- Vossemeer, 6. C.N.S. Tholen, 7. O.L.S. Poortvliet, 8. O.L.S. Stavenisse, 9. O.L.S. Oud-Vossemeer, 10. O.L.S. Scherpenisse. Voor de i B-elftallen jongens ging de le prijs naar de O.L.S. St. Maartensdijk, de 2e ging naar de O.L.S, Tholen en de 3e prijs ging naar 0.L.S. St. Annaland. De volledige plaatsing hiervan ziet er als volgt uit: 1. O.L.S. St. Maartensdijk, 2. O.L.S. Tholen, 3. O.L.S. St. Annaland, 4. O.L.S. Oud-Vossemeer, 5. O.L.S. St. Maartensdijk 3, 6. Chr. S. St. Annaland, 7. C.N.S. Tholen, 8. O.L.S. Stavenisse. Van de meisjeselftallen ging de eerste prijs naar de O.L.S. Poortvliet de 2e prijs ging naar de O.L.S. Tholen en de 3e prijs ging naar de O.L.S. St. Maartensdijk. De volledige plaatsing der meisjeselftallen ziet er als volgt uit: 1. O.L.S. Poortvliet, 2. O.L.S. Tholen, 3. O.L.S. St. Maartensdijk, 4. O.L.S. St. Annaland, 5. C.N.S. Tholen, 6. O.L.S. Scherpenisse, 7. O.L.S. Oud- Vossemeer, 8. O.L.S. Stavenisse. De algehele organisatie was weer in handen van de heer Kousemaker, die ook dit keer, mede dankzij het mooie weer, op een geslaagd toernooi kan terug zien. UITSLAGEN SCHOOLTOERNOOI O.L.S.Pvl.-C.N.S. Th. 0-0 O.L.S. St.-An. - Chr. S. Oud-V. 2-0 O.L.S. St.-M. - C.N.S. Th. 0-0 Chr. S. Oud-V. - O.L.S. Scher. 0-0 O.L.S. St.-M. - Chr. S. St.An. 0-1 O.L.S. Oud-V. - C.N.S. Th. 0-1 O.L.S. Stav. - O.L.S. Scher. 1-0 O.L.S. St. An. - O.L.S. Th. 0-0 O.L.S. Stav. - Chr. S. Oud-V. 0-2 Chr. S. St.-An. - O.L.S. Pvl. 2-1 O.L.S. Scher. -O.L.S. Th. 0-0 Chr. S. St.-An. - O.L.S. Oud-V. 0-0 O.L.S. Stav. - O.L.S. Th. 1-1 O.L.S. Oud-V. -O.L.S. Pvl. 0-1 O.L.S. Stav. - O.L.S. St.-An. 0-2 Chr. S. Oud-V. - O.L.S. Th. 0-1 O.L.S. St.-M.-O.L.S. Pvl. 2-0 Chr. S. St.-An. - C.N.S. Th. 2-5 O.L.S. St.-M. - O.L.S. Oud-V. 2-1 O.L.S. St.-An. - O.L.S. Scher. 2-0 FINALE POULE A EN B O.L.S. Oud-V. - O.L.S. Scher. 2-0 O.L.S. Pvl.-O.L.S. Stav. 2-1 P C.N.S. Th. -Chr. S. Oud-V. 0-1 O.L.S. St.-M.-O.L.S. Th. 2-0 Chr. S. St.-An. - O.L.S. St.-An. 0-3 POULE C EN O.L.S. St.-M. 2 O.L.S. Oud-V. 2 2-0 O.L.S. St.-M. 3 - O.L.S. Stav. 2 2-1 Chr. S. St.-An. 2 - C.N.S. Th. 2 0-0 O.L.S. St.-An. 2 - O.L.S. Th. 2 0-0 O.L.S. St.-M. 2 - Chr. S. St.-An. 2 2-0 O.L.S. St.-M. 3 - O.L.S. St.-An. 2 1-1 O.L.S. Oud-V. 2 - C.N.S. Th. 2 1-0 O.L.S. Stav. 2 - O.L.S. Th. 2 0-2 O.L.S. St.-M. 2-C.N.S. Th. 2 1-0 O.L.S. St.-M. 3-O.L.S.Th. 2 0-1 O.L.S. Oud-V. - Chr. S. St.-An. 0-0 O.L.S. Stav. 2 - O.L.S. St.-An. 2 0-3 FINALE POULE C EN D C.N.S. Th. 2 - O.L.S. Stav. 2 2-0 Chr.S. St.-An. 2-O.L.S. St.-M. 3 14 P O.L.S. Oud-V. 2 - O.L.S. St.-An. 2 0-1P O.L.S. St.-M. 2 - O.L.S. Th. 2 1-0 POULE E EN F O.L.S. Scher.-O.L.S. Stav. 1-0 O.L.S. Pvl. -O.L.S. St.-M. 1-0 O.L.S. St.-An. - O.L.S. Th. 0-0 O.L.S. Oud-V.-C.N.S. Th. 0-1 O.L.S. Scher. - O.L.S. St.-An. 0-2 O.L.S. Pvl. - O.L.S. Oud-V. 2-0 O.L.S. Stav. - O.L.S. Th. 0-3 O.L.S. St.-M. -C.N.S. Th. 1-0 O.L.S. Scher. -O.L.S. Th. 0-3 O.L.S. Pvl. -C.N.S. Th. 2-0 O.L.S. Stav. - O.L.S. St.-An. 0-3 O.L.S. St.-M. - O.L.S. Oud-V. 3-0 FINALE POULE E EN F O.L.S. Stav. - O.L.S. Oud-V. 0-2 O.L.S. Scher.-C.N.S. Th. 0-2 O.L.S. St.-An. - O.L.S. St. M. 24 P O.L.S. Pvl. - O.L.S. Th. 1-0 P met penalty's om er gespreksstof aan te ontlenen op school en thuis. De dikke brochure of het boekje 4,90) werd uitgegeven in samenwerking met de stichting werkgroep milieubeheer stadsgewest Nijmegen. De vooral jong+en aansprekende tekeningen maakte Robert Terwindt. De auteur is bioloog en werkt bij de Gelderlander pers. Ongetwijfeld kan ook de boekhandel het voor de liefhebber te pakken krijgen. Biologisch tulnieren In het zelfde vlak als het hiervoor besproken boekje ligt de uitgave van Hollandia B.V. te Baarn van Catharine Osgood Foster. Een paperback van ruim 200 pagina's voor 16,90. Van Foster krijgt men echter zeer uitvoerige informatie, verdeeld over zeven hoofdstukken: Goede grond, weinig ziekte en een gevarieerd milieu, glasteelt en fundamentele botanie, klaar voor de eigenlijke start, kompost, de grond in uw tuin lééft, groente, kruiden en wilde planten, er zijn altijd nog tegenstanders en tenslotte een bibliografie en lijst van adressen. Een groot deel van het boek is bedoeld voor hen die de land- en tuinbouw los willen zien komen van zijn fixatie op chemicaliën en vergiften en die zouden willen zien dat de natuurlijke rijkdommen weer gebruikt zouden worden. Behalve suggestie over wat te doen om te gaan tuinieren volgen er de hiervoor genoemde hoofdstukken. Zo men het niet allemaal in de praktijk wil toepassen, het geeft volop nut om er in elk geval kennis van te nemen. Verkrijgbaar in de boekhandel. Vreemdelingen uit het heelal. Majoor Donald E. Keyhoe van de Amerikaanse Marine publiceerde verschillende boeken over luchtvaart, spionage, vliegende schotels en andere onderwerpen. Sinds 1972 hebben nieuwe waarneming van Ufo's (Unidentified Flying öbjects) de Amerikaanse luchtmacht in een lastig parket gebracht. Is het verhaal van majoor Keyhoe science fiction of gefundeerd? Laat de lezer na de 350 pagina's de conclusie trekken. Een uitgave van Hollandia te Baarn. Prijs paperback 18,90. Ruk z'n kop er af. De wat ongewone titel voor het boek van Nell Dun, de schrijfster ook van o.m. „Up the Junction". In dit verhaal gaat het om Jeanette, een verlegen, gereserveerde vrouw die is afgestemd op de rustige gang van zaken in een plattelandsbibliotheek, maar rouwt over het verlies van een hartstochtelijk minnaar. Jeannette leert tenslotte toch wat het is om lief te hebben. Haar tragedie is dat dit begrip te laat komt. De schrijfster weet diepe gevoelens, treffend te belichten. Een Hollandia uitgave. In de boekhandel voor 16,90. Blologlsch-dynamlsch tulnieren. Land- en tuinbouw blijft allerwege in het middelpunt, niet in het minst bij de natuur- en milieubeschermers. Vandaar ook nogal wat uitgaven op dat gebied. Hollandia B.V. te Baarn liet er al meerdere het licht zien. (Tuinieren zonder gif, Biologisch tuinieren, kleine kruidenencyclopedie) en ook het biologisch-dynamisch tuinieren van E. Pheiffer en E. Riese. Met goed honderd pagina's van het geheel wordt het boekje ingeleid met de betekenis aan te geven van de moestuin voor het gezin. Daarna de moestuin zelf, daarna vruchtwisseling, voorkoming van schadelijke insekten, praktische aanwijzingen voor teelt van groente en kruiden. Daarna resultaten om van te watertanden. Prijs 14,90. Operatie Stalag. Het verhaaR.A.F.Sl van de jonge piloot die in 1942 door de Nederlandse onder grondse wordt gered uit het kamp Stalag IIIB. De Britse inlichtingen dienst bracht zijn keur-commandoteam in aktie. Onder leiding van de mee dogenloze, éénogige luitenant Crooke werd een gezamenlijke missief begonnen om de onbekende Gestapomoordenaar te zoeken. Charles Whiting weet te boeien, 175 pagina's lang. Wie van die spannende verhalen houdt, kan Operatie Stalag er best bij gebruiken, 14,90. Exobiologle. Carl Sagan is professor in de astronomie aan de Cornell University en was nauw betrokken bij de onderzoeken van de planeet Mars met de Mariner 9. In zijn boek „Exobiologie en het bestaan van buitenaardse beschavingen" wordt in 280 pagina's het bestaan van leven buiten de aarde aannemelijk gemaakt. Aparte kost. Daarom wel voor de liefhebber, 24,90. Recepten van vroeger.. In de keuken van nu. Een fraai uitgaven van La Rivière Voorhoeve te Zwolle voor 21,50. De titel van het door Lisabeth Lange samengestelde menuboek spreekt al voor zichzelf. Maar wat er in staat is een moederlijk-weten-waard. Zoals het binden van sausen, het gebruik van kruiden en aromatische planten, het kiezen van de wijnen, combinaties van spijzen en dranken, lente-, zomer-, herfst- en wintermenu's, talrijke varianten. De schrijfster meent dat evenals de manier van koken ook de smaak evolueert. Men kwam daarbij ook tot de conclusie, dat de keuken van grootmoeder nog niet zo te versmaden was. We zoeken op dat gebied vaak zover, wat vlakbij de hand is. Met tenslotte op de laatste pagina's nog zo'n 150 recepten van vroeger in de keuken van nu. De moeite waard voor moederdag1 Bij de boekhandel. Boerenoorlog-omnibus. De ouderen weten, dat er vroeger bijna nergens anders over werd gepraat dan De klas 4m van de LTS heeft maandag de Burgemeester Bouwensewisselbeker in ontvangst kunnen nemen als winnaar van het voetbaltoernooi van de Thoolse scholen voor voortgezet onderwijs. De prijzen werden in Haestinge te Sint- Maartensdijk uitgereikt door dhr. J.W. van Elsacker van de gemeentelijke Mavo uit Tholen. Vorig jaar werd het toernooi niet gehouden, maar twee jaar geleden was de wisselbeker voor de chr. Mavo uit Tholen. De LTS 4m werd winnaar bij de oudere jongens, terwijl de gem. Mavo II eerste werd bij de jongens tot 14 jaar. De LTS leverde de scheidsrechter voor de wedstrijden, die de hele maandag in beslag namen. De LTS deed mee met acht elftallen, de beide Mavo's elk met drie. over de boeken van Penning. Over blikoortje en adjudant Louis Wessels, over een Omstaan de Wet en Dirk Kloppers. Vul maar aan. Maar is dat in 1976 ook voor niet-ouderen nog aantrekkelijke lectuur? Uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Zwolle meent van wel. Ze weet immers ook welke oplagen er al verschenen van de boeken over de helden, de voortrekkers en de vrijheid-en recht strijders van Zuid- Afrika. In de Boerenoorlogomnibus zijn er drie spannende boeken in één band: De ruiters van Zuid-Afrika, de overwinnaar van Nooitgedacht en de kolonist van Zuid-Afrika. Voor vader en moeder voldoende bekend. De jongeren kunnen de drie delen in één band kopen voor 19,50. En 420 pagina's Pennings verhalen. Het ligt bij de boekhandel. Paasmenu Hors d'oeuvre Per persoon: 3 asperges (uit blik), gerold in een niet te dun gesneden plak gerookte ham. Afwerken met stukjes hardgekookt ei, wat peterselie, mayonaise, snuifje paprikapoeder. Het geheel opdienen op een bedje veldsla Soep Wij trekken een geurige boullon van nekjes, maagjes en stukken soepkip. Een klein handje figuurvermicelli erin. De bouillon op smaak afmaken met zout en versgemalen witte peper. Desgewenst kunt u bij het bereiden van de bouillon een takje tijm, wat stukjes foulie óf een bouquet garni (gedroogd kant en klaar te koop; vraag anders uw groenteman of hij een vers bouquet gami voor u klaar wilt maken) mee laten trekken. Zet een kannetje sour cream óf licht geklopte, ongezoete, slagroom op tafel. Voor de liefhebbers I Kip alt het pannetje In een Römertopf, die u vooraf ruim een kwartier in water hebt gezet, spreidt u een bedje van: 2 geschilde en in plakken gesneden tomaten, 2 verse uitjes (ook in plajes gesneden), verse peterselie, tijn(evt. in poedervorm), 1 geschilde en in stukken gesneden appel Daarop legt u de goed schoongemaakte en afgedroogde kip. In de maagholte stopt u ook wat van het mengsel en eventueel wat foelie en een paar verse uitjes Tenslotte wat peper en zout over de kip strooien en hier en daar een klein stukje roomboter leggen. Deksel op de topf en 90 minuten in de oven (stand 5 of 6) Als u niet in het bezit bent van een Römertopf, kunt u ook deze kip mèt de ingrediënten in stevig aluminium folie wikkelen en in de oven leggen. De braadtijd is dan 60 minuten. Bij deze kip serveert u goed schoongeboende, afgedroogde en in aluminium folie gewikkelde aardappels (bij voorkeur bintjes). Wel grote aardappels nemen: 1 per persoon .Deze ingepakte aardappels legt u 1 uur in de oven. Naast de kip. Bij de gepofte aardappels past een kruidenboter of een, al dan niet zelfgemaakt sausje. Als groente kiest u een gevarieerde schotel, warm of koud. Toetje Voor het toetje maken wij een keus uit de grote aantallen kant- en klare puddingen, b.v. een chipolata pudding, die wij garneren met wat slagroom, bigarrêaux of partjes mandarijn en bekrotteh met een knappende oublie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7