150 hectaren recreatie, informatie, kinderdorp en zwemvijvers Jan Qvereenkam.. ...ook thuis gezellig Pasen KAA BEE VOOR IEDEREEN EEN DAGJE FLEVOHOF THOOLSE VISSERSVLOOT Zuiveringslasten alleenstaanden Voetbalfederatie over terreinen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 15 april 1976 EENDRACHTBODE VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Gaat u mee? Niet overal tegelijk Speurtocht Theodorushaven, Bergen op Zoom tel.:01640-36910 3 ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Uit het jaarverslag 1975 van Zevibel, vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen, blijkt dat de Thoolse vissersvloot nog uit negen schepen bestaat. Er zijn zeven kotters waarvan er twee garnalenschepen zijn, vier middenslag en 1 grote kotter. Diegenen in Zeeland, die alleen wonen, zullen voor 1976 minder zuiverings lasten aan de waterschappen behoeven te betalen dan de gezinnen (waartoe ook echtparen zonder kinderen worden gerekend). Het is wel noodzakelijk, dat elke alleenwonende schriftelijk om die verminderde aanslag verzoekt. De regeling voor dit jaar is zo: voor een woonruimte van meer personen is de aanslag gebaseerd op drie inwoner- equivalenten of vervuilingseenheden, voor een alleenwonende geldt maar één zo'n eenheid voor de berekening van de zuiveringsheffing. De Zeeuwse waterschappen hebben nu door middel van advertenties in de ver schillende Zeeuwse bladen alle alleen- wonenden opgeroepen zo spoedig mogelijk schriftelijk het verzoek om vermindering in te dienen bij het bestuur van het waterschap, in het gebied waarvan zij wonen. Het gaat voor Tholen en Sint- Philipsland om het waterschap Tholen, dat gevestigd is in St. Maartensdijk De resultaten van de garnalenvissers waren matig tot Goes. April, mei en juni gaven zeer geringe vangsten te zien, maar de goede prijzen compenseerden veel. In de rest van het jaar waren de aanvoeren goed en de prijzen redelijk. Ook de middenslagkotters konden tevreden zijn. Deze groep viste niet in onbelangrijke mate op de rondvis. De grote kotters (alleen platvis) maakten goede besommingen. Gezien de quoteringsmaatregelen zet Zevibel voor de nabije toekomst een groot vraag teken. Tholen telt verder nog twee mossel schepen. Het mosselseizoen 75/76 is over het algemeen een goed seizoen geweest. De gemiddelde prijs per geleverde ton mosselen bedroeg tot en met 13 maart 1976 33,11. De kottersector, die een quoterings commissie had gevormd, heeft deze commissie ontbonden en deze ge reorganiseerd. Uit Tholen zijn de ver tegenwoordigers: A. Schot Th. 36 (A. Schot Th 21 plaatsvervanger) en P. Baaij (K.J. Bout). ^modehuis nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM De Flevohof is er voor de stedelingen, voor de nlet-agrariërs. Ja, zo was het eigenlijk bedoeld. Maar toen het in 1970 werd opengesteld, kwamen er toch eerst vooral agrariërs. Men wilde als boer zelf wel eens zien, wat men tot stand had gebracht op een gebied, +ar men dageljjks zo goed in thuis was. Wie een dag Flevohof doet, zal evenals wjj concluderen: Flevohof is voor iedereen. Dat moet elke Nederlander een keer zien. Vele Nederlanders hebben het al gezien. Vorig jaar zo'n 750.000. Nou ja, ook wel buitenlanders. Een trekpleister dat modern mil&usprookje. De beperking van de plattelander van de eerste paar jaar is al lang overtroffen door het bezoekende aantal stedelingen. De reis er naar toe aantrekkelijk, de aankomst in het nieuwe en jonge land attraktief en het bezoek aan Flevohof zelf een openbaring. Voor de jeugd, al zullen die de expositiehallen wat sneller verwerken. Voor de middelbaren vanwege de op zo breed agrarisch gebied plezierige informatie, voor de bejaarden, die zich mogelijk tot een deel zullen beperken, maar voor ogen krijgen, waarmee ze zelf zijn grootgebracht en welke ontwikkelingen er op het agrarisch gebied tot stand kwamen. Een boeiende ervaring, deze ontmoe ting met het jonge land en met het vele wat die Flevohof zelf te bieden heeft. Het Flevohofmotto is dan ook: een dag op het land. Menige landbouwvereni- ging maakte het als doel van haar excursie. Vanuit onze contreien is het voor bejaarden wel een fiks reisje, maar het gaat tegenwoordig toch allemaal zo vlug, dat je er bent eer je het weet. Voor de scholieren, ook die van de lagere school, kan men zich moeilijk op eenzelfde punt zoveel variatie indenken. Het mag zelfs voor een deel als „lesdag" worden aangemerkt, maar dan wordt het aangename toch wel in overtref fende mate met het nuttige verenigd. Laten we van Tholen/Sint Philipsland eens - in vogelvlucht - een Flevohof dagje maken. Hoe gaan we? Per bus? Goed, niet te laat vertrekken, want de zon is al vroeg op. Ie kunt op de landkaart in de school de reisrichting al nagaan of thuis op de atlas. Laten we vanaf onze streek maar de hoofdroute nemen. Dat gaat lekker vlug: Bergen op Zoom - Breda - Utrecht - Amersfoort - Harderwijk (ja, we denken ook wel aan het Dolfinarium), de Flevopolder in... Schatting aantal kilometers vanuit Tholen: afgerond 200. Vanaf Utrecht is het voor ons als ruimte-jongens al prachtig wat het natuurschoon betreft. Met ons rijden er misschien op dezelfde dag nog 50 bussen en 500 personenauto's naar Flevohof. Geen zorg. Op het parkeer terrein bij de Flevohof kunnen wel 8000 auto's staan. Als we uit de bus zijn, onze reisleider de toegangskaartjes heeft, moeten we niet overal tegelijk willen kijken, overal tegelijk naar toe willen. Er is op die Flevohof namelijk zoveel te beleven, dat je niet te hard van stapel moet lopen. Ja, er is van alles te beleven, barbequën, kaarsen maken, kalfjes aaien, pannekoeken bakken, indiaantje spelen, koeien kijken of een uurtje heel rustig in bos en park wandelen met de prachtige bloemen en planten. Vanzelf is het nog veel mooier als de zon een hele dag schijnt, maar dat is bij schoolreis of excursie nooit te voorspel len. Nou goed, als het weer niet zo fraai is, kan Flevohof nog volop vermaak bieden. Meester of reisleider zal zich ongetwijfeld van een plattegrond voor zien en bij de limonade even nagaan wat hij in elk geval aan jullie wil laten zien. Dat is dan nogal wat. Er zijn legio mogelijkheden, zelfs buiten de tentoon stelling om. Maar als men op Flevohof is en zeker als men van het platteland komt, zal men toch ook wel even in de tentoonstellingshallen willen kijken. Is me dat daar een rijke variatie. Een echte veiling, een modern veehouders bedrijf met 130 stuks vee: schapen, varkens, koeien, pluimvee, 65 hectare akkerbouwbedrijf, maar ook een champignonkwekerij. Via panelen bekijkt men de industriële verwerking van de agrarische produkten. Je kunt door op een knopje te drukken dan zelf bepaalde processen aan de gang brengen en volgen. Er zijn dia-verto ningen, fotografische overzichten, grafieken, maar ook alles in natura. Je komt afwisselend in een hal of daar buiten, maar overal is wel wat te zien. Vervelen doet het niet. Het kan hoogstens wat veel zijn van het goede, maar dan stop je even, naarmate het aantal jaren nog wel of niet meetelt. Je kunt best even gaan zitten om bijvoorbeeld te kijken hoe men vroeger wol vervaardigde aan het spinnenwiel. Je komt zelfs de verse warme bakker tegen, kortom een tentoonstelling vol leven en bedrijvigheid. Een landbouw- manifestatie van de eerste orde. Je zult gewoon trots zijn op het platteland, temidden van de boer, veehouder of tuinder te wonen. Als ik met schoolreis naar de Flevohof zou gaan, deed ik vast mee aan de schoolspeurtocht. Een speurtocht voor kinderen van lagere scholen of die van het voortgezet onderwijs. Dat maakt het gezellig en leerzaam. Je zult pas dan veel van aardappelen weten als je in de Flevohof bent geweest. En van suiker, graan, bier, champignons, groenten, bloemen en bijen. Maar nu is het welletjes. Als je een schoolreis maakt wil je wel veel zien, Waar in ons land z(jn zoveel mogelijk heden op één punt geconcentreerd als in de Flevohof? Tot de „bestorming" van het cowboy- indianenkamp toe. De voetbalfederatie Tholen vergaderde dinsdagavond in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk met wethouder C.J. Moerland en ambtenaar sportzaken P. v.d. Vlies over het onderhoud van de sportvelden. Ook werd nader overleg gepleegd over de sluitingsperiode van de terreinen na afloop van de competitie, Eendrachtcup en toer nooien. Verder werd nader ingegaan op de oplevering van het nieuwe sportveld in Stavenisse, het in aanleg zijnde terrein in Poortvliet en het uitblijven van de aanleg van het tweede hoofdveld in Sint-Annaland. Het gemeentebestuur wacht hierbij nog op subsidie. Een dag Flevohof.... attraktief voor iedereen. maar ook graag spelen. Leren kun je op school altijd nog. Na de schoolreis Flevohof, mag de meester best nog een paar uurtjes Flevoherinneringen ophalen. Als jongere kun je niet de hele dag blijven staan bij de graan- of aard appelbewerkingen, bij de bloemen, hoe mooi ze ook zijn. Daarom naar het kinderdorp. Bij de ingang van dat dorp krijg je een gratis pasje en dan „storm" je het dorp in. Met zijn pottenbakkerij, pannenkoekenbakkerij, schilder- teken en knutselhuis, kegel- en ballengooitent en zelfs een spookhuis. Met poppen kastvoorstelling, met de kinder boerderij en zelfs met een indianen- kamp. Nou, daar valt wat te beleven. Het Wilde Westen in de praktijk. Alleen krijgen cowboys en indianen ook wel eens honger, stap dan even Luilekkerland of de cowboysaloon binnen voor een portie frites. Ik wou dat ik dit jaar weer een dagje Flevohof kon doen en op de terugweg naar het Dolfinarium. Dan wil je wel slapen als je weer thuis bent. Tholen: vr. 30 apr. Rommelmarkt Sint Annaland: vr. 23 apr. 19.30 u. Quiz veilig verkeer, dorpshuis wo. 28 apr. 19.30 u. school met de Bijbel, contourennota vr. 30 apr. Fototentoonstelling en 15.30 20.30 u. film 500 jr. Sint-Annaland, dorpshuis vr. 30 apr. Rommelmarkt, parkeer terrein postkantoor do. 6 mei 17 en 20 u. film: „Oranje's jacht op wereldgoud", W.k. voetbal, dorpshuis Bergen op Zoom: T/m 10 mei Berg-ze tentoonstelling voor verzamelaars, Markiezenhof dag. 14-17 u. (behalve le Paasdag) do. 22 apr. 20 u. Lezing met dia's over postzegels, dhr. P. Dries, hofzaal Markiezenhof za. 24 apr. 14-17 u. Jeugdruildag, Markiezenhof ma. 26 apr. 20.15 u. St. Gamma, 5 eenacters „Alles over liefde", A. Schnitzler, Luxor vr. 7 mei 20 u. Brab. orkest, Beethoven- avond, Stoelemat Oud-Vossemeer Do. Cafe Saparow Nooit Gedacht-Poe delaars Vr. cafe ,t Veer Treffers-Krijt op Tijd Za. 1 mei 14.30 u opening dorpshuis Za. 8 mei officiële ingebruikname Molen Sint-Annaland di 20 apr Havenzicht huurdersbelangen Bergen op Zoom Roxy Emmanuella II18 j dagelijks 20 u, za. 18.45 en 21.15 u, zo. en ma 16, 18.45, 21.15 u Asterix en de helden a.l. dagelijks 14 u Rosemary's baby 18 j vr 22.30 u Luxor Aardbeving 14 j dagelijks 20 u, zo en ma 16.30 en 20 u Liefde op z'n Frans 18 j za 23.30 u De twee vechtjassen van Trinity 14 j zo 14 u 7 Maskers van de judoka 14 j ma 14 u Za. 24 apr. Hotel Mulders 2-6 u postzegelruil. Dankzij 'n moderne Alno- aanbouwkeuken. voor élke ruimte fronten in kunststof en massief hout. Wij adviseren, plannen en monteren kompleet met inbouw-apparatuur. aanbouwkeukens advertentie IM Met al een weekje schoolvakanties zijn er al vroeg grote paasreisplannen gemaakt. Ook uitgevoerd. Gegund. Volop. Het er even uit mogen zijn breekt de sleurvandaar. Wat een kind en een oudere ook bij Pasen 1976 nog blij.mag maken is dat er in de natuur vrijwel of liever helemaal niets veranderde. We hebben als mensen al zoveel veranderd of dat proberen te doen, dat je eigenlijk blij bent machteloos te staan om iets te veranderen. Niet te veranderen is dat in het voorjaar de kat zijn staart roert. Ook niet te veranderen is - niemand zou dat denk ik ook willen doen - dat er in het voorjaar nieuw leven ontluikt. Nog minder is liefde tussen twee (jonge en oude) mensen te veranderen. Met alle moderne franje is dat in diepste wezen bij het oude gebleven. Maar daar gaat het eigenlijk helemaal niet over. Dat zijn alleen maar van die zijspronge tjes van de sinds 1 april via de Scherpenisse demonstratie voor u bekende ondergetekende. Waar ik, zoals steeds moraliserend op wil wijzen, is dat geluk even goed dichtbij dan ver kan liggen. Misschien met een wat begrijpe lijker woord ligt gezelligheid evengoed dichtbij dan ver. Zo kan thuis een woord met een hoofdletter zijn, als men gedwongen is met Pasen 1976 buitenshuis te vertoeven. Bijvoor beeld in een ziekenhuis. Laten we juist met die vrije dagen hen niet vergeten die gedwongen buiten het thuis moeten vertoeven. Ook de eenzamen, de zieken, de bezorgden. Aan die gulden middenweg, tussen het vrolijke, hopelijk gezellige buitenlandse pasen moet ik nu denken als tegenstelling tot degenen die door ziekte of andere omstandig heden gedwongen zijn (ook alle Paaswerkers en paaswerksters sterkte) buitenshuis Pasen 1976 te beleven. Toegegeven, het lijkt wat nostalgisch, wat sentimenteel, maar alj. het je raakt voel je het ook. Daarom een ode aan de thuisblijvers of thuiskomers. Vooraf, waarde lezer, lezeres nog de hartgrondige suggestie voor hen die zich in het verkeer (moeten) storten: doe het rustig aan. De ontspanning van harte gegund. Maar niet te snel op de weg. Niet overmoedig, niet te veel of liever helemaal geen risico. Afgesproken. En dan de thuis blijvers? Een kamer, ,n vaasje met wat bloemen, een zilv'ren lijstje met portret en veel bekende snuisterijen op een dressoirtje neergezet. Een hoekje met een schemerlampje, de warmte van je kleine kluis Je zou met niemand willen ruilen THUIS. Een keuken, een bebloemd gordijntje, een wekker, die te tikken staat, terwijl daarbuiten stil de avond langs het verlichte venster gaat. ,n Geplooid kaRtoentje langs de schoorsteen, een eigen plaats bij't fornuis, Pasen voorbij en de beloning THUIS. Een plekje waar de zon komt schijnen, een tuintje in het morgenlicht, een hekje zorgzaam toegesloten voor de gevaren stevig dicht. Een knaapje met een autopedje, ver van het snelverkeer-geruis, de veiligheid van moeders liefde THUIS. Een kamertje met schoolportretten van toen je nog een kleuter was, waarop je deftig zit te schrijven als knaapje in de eerste klas en als je groot bent gaan logeren, weer jongen& zijn in ,t ouderhuis, en ,s morgens dan die stem van vroeger... THUIS. Een erepoort met rode rozen, en heel veel vlaggen in de straat, een feest'lijk bordje boven ,n voordeur waarop het cijfer vijftig staat. Gezang van opgetogen buren, en alle kind'ren zijn in huis, een gouden bruidspaar in de bloemen, te veel geluk om op te noemen THUIS. Goede Paasdagen van Jan voor iedereen. Geachte redactie, Een eis van 2 jaar tegen een bank directeur die ruim 3 ton verduisterde kan men wellicht verdiend noemen. Daarbij vraag je je wel af hoe het mogelijk is dat een bank zoveel jaren zonder controle werkte. Zelfs een ver eniging heeft nog kascontrole. Een mens is een zwak wezen als het om geld gaat. Toch vind ik het een zware eis als ik lees dat iemand 2 jaar gevangenisstraf krijgt omdat hij zijn vriend had gedood en een ander zwaar had verwond. De dader had in een roes gehandeld, werd beweerd. Wordt het niet hoog tijd dat de justitie eens wakker wordt. Ze lijken een heel eind te zijn ingesluimerd. Met dank voor de plaatsing. K. Suurland Julianastraat 10, Scherpenisse. Stemmen van lezers Zonder haar handen van het gezicht te halen, zei ze op zachte toon: „Juist. En morgen ben je me weer vergeten, overmorgen en nog een aantal dagen. Want je hebt je werk. Tot je ambtshalve opnieuw naar Brassemsveld moet, waarbij je onderweg plotseling herinnert een zekere Rienie Schollenberg te kennen, dat leuke grietje, dat zich immers gewillig laat zoenen en bevoelen door meneer de directeur Plotseling kwam ze overeind en keek hem met een roodvertrokken gezicht aan. „Als je maar weet... als je maar weet, dat ik daar niet van gediend benSchiet dan maar op en laat me met rust. Ik kom er wel overheen. Nu. Maar als het een lange tijd duurt, dan „Maar liefje, wat wil je dan? Wat steekt er voor kwaad achter, als wij wat dollen met elkaar? We zijn toch jong? Daar komt nog bij: ik werk nu heel wat harder als voorheen. Geloof maar, dat een directeursbaantje geen sinecure is. Ik werk twee keer zo hard als toen ik nog hoofdopzichter was. In Brassemsveld. Mag ik dan eens een avondje wat ontspanning hebben met een hardstikke leuke meid, die Rienie Schollenberg heet? Of ben ik dan een schoft?" Ze schudde ongeduldig het hoofd. „Je begrijpt me niet of je wilt me niet begrijpen. Het is, dat... je bent wat voor me gaan betekenen. Toen ik hoorde, dat je benoemd was tot directeur, vond ik dat geweldig voor je. Want ik gun het je, vanzelfsprekend. Je bent een fijn jong en je was geweldig lief voor mama, toen ze in het ziekenhuis lag. En met mij had je jobsgeduld in de dagen, dat ik moest koken, want ik kon er natuurlijk niets van. En het was nog fijner, toen we die zaterdagmiddag en -avond uit zijn geweest. Daar had ik machtige herinneringen aan... Tot ik hoorde, dat jij directeur was geworden. Al vond ik het enorm voor je en was ik er trots op... ,s avonds heb ik op mijn kamer een potje zitten grienen. Omdat ik wel begreep, dat er voor mij geen plaats meer zou zijn in jouw leven. Jij zit opeens in een veel hogere klasse. Adeldom verplicht, je moet je status als directeur hooghouden. Je zult nu wel in andere kringen komen als je gewend was, want tal van deuren, die eertijds voor je gesloten bleven, gaan nu als automaten voor je open, omdat je nu meneer Treep bent, directeur van een grote bouwonderneming. Moeders met huwbare dochters zullen je uitnodigen... vertel mij wat. Ik weet het toch uit de tijd, dat mijn vader nog leefde? Nadat-ie bevorderd was tot majoor? Een kapitein telt niet mee, maar een majoor is al iets. Hogeren in rang kwamen met hun vrouwen bij ons op visite om te kijken, wat die Rienie Schollenberg voor iemand was. Misschien iets voor hun zoon. Zoiets voel je immers aan? Net alsof je een melkkoetje bent op de veemarkt. Het mankeerde er nog maar aan, dat ze je bevoelden. Ik kom er soms wel van overgeven; Het maakte me misselijk. Wel, dat is je voorland, meneer de directeur, let op mijn woorden. Wedden om een lief ding, dat ze je binnenkort uitnodigen? Mensen, van wie je misschien nooit of nauwelijks gehoord hebt? Die hun dochters wellicht graag gekoppeld zouden zien aan een directeur... Tja, mijn schoonzoon is directeur van een bouwbedrijf in Velp. Ja, mijn dochter heeft het uitstekend getroffen...." Een harde klap in haar gezicht bracht het meisje tot zichzelf. Uiterst geschrokken keek ze naar de man naast zich, de langzaam gloeiende wang bevoelend. Met grote ogen staarde ze hem aan. „Je., je hebt me geslagen..." stotterde ze, bleek van schrik. „Ja," antwoordde hij op grimmige toon. „En weet je, waar ik nog meer zin heb? Je uit de wagen te sleuren, je over m'n knie te leggen en je een flink pak slaag geven, jongedame. Want dat verdien je met je insinuaties. Je moet begrijpen, dat jij ook wat voor me betekent, kleine stommeling, anders was ik niet teruggekomen. Niet omdat ik in jou een gemakkelijk speelpopje zie- ik houd helemaal niet van speelpopjes - maar wel een leuke, gezonde griet, met temperament en een goed stel hersens. Ik dacht, dat ik dit in jou gevonden had, maar ik denk nu, dat ik me vergist. „O. Maar daarom hoef je me nog niet te slaan!" riep ze verontwaardigd uit. „Nee? Nou, je weet nu tenminste wat je aan me hebt. Ik mag je, Rienie Schollenberg, ik verheugde me vanmorgen op ons weerzien. En ik verlangde er naar je in mijn armen te houden om je te zoenen. Hoor je het? Als jij denkt, dat ik me het hoofd op hol laat maken door aftandse matrones met hysterische dochters, vergis je je. Ik heb onderscheidingsvermogen om te kunnen doorgrond en, wat men wil of wat men van plan is." Er was enige tijd stilte in de wagen. Opeens voelde hij haar hand op de zijne. „Sorry, Gert," zei ze zacht, „misschien had ik beter kunnen weten. Zo ben jij niet, he?" Hij trok haar opnieuw in zijn armen en kuste haar. „Zottinnetje., kom hier, zal ik het afkussen? Doet het pijn?" „Nou, en of, bruut! Ztten je handen altijd zo los?" „Soms. Ik ben driftig, hoewel ik me altijd zoveel mogelijk probeer te beheersen. Wat dacht je? Ik heb ook mijn gebreken." Ze vleide zich opnieuw tegen hem aan. „Vertel es, Gert... Noem ze eens, ja? Misschien kan ik ervan profiteren. Heb je ergens een zwakke plek? Ga ik die uitbuiten, vast!" Ze hief haar hoofd naar hem op en hij kuste haar. Telkens weer. Tot ze heftig zijn kussen beantwoordde. Opnieuw gleed zijn hand over haar lichaam. Ze sidderde van genot. Hij fluisterde haar in ,t oor: „Eigenlijk jammer, schat, dat er geen knoopjes aan je jurk zitten.... Met trillende stem antwoordde ze, nauwelijks hoorbaar; „De schouderbanjes kunnen over m'n armen omlaag.... sufferd..." 11 Het werk in Brassemsveld vorderde hij naar ieders tevredenheid. Sinds Gert de jonge Diephuis goed de waarheid had gezegd, waren er geen moeilijkheden meer. Cor Deetman bracht getrouw iedere zaterdag verslag uit en beschreef de vorderingen. Ze eens in de drie weken ging Gert zelf of Piet Vilstra heel vroeg naar Brassemveld en bleef er doorgaans de hele dag. Als Gert het was, bezocht hij ,s avonds mevrouw Schollenberg, at mee aan tafel, drukte de gastvrouw omzichtig een bankbiljet in de hand en ging daarna een paar uurtjes met Rienie toeren. Geleidelijk aan begon Gert zich te realiseren: ik houd van dit meisje. Ze is een schat. Ik denk, dat ik haar maar eens een vrijdag ophaal voor een lang weekeind thuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5