Rapport dijkverzwaring Oosterschelde Tien streekkoren bezorgden luistergenot in Haestinge Bijna honderd werklozen op Tholen meer dan vorig jaar Werk zou minstens 15 a 20 jaar duren Rechtbank halveert straf Thoolse bankdirecteur DEZE WEEK Po/y-hymnia Alarmoefening Schelde-Rijnkanaal SCHUURTJE UTTGEBRAND Werkwinkel Tholen nog niet van de grond CURSUS VOOR MOLENAAR Twee puzzelprijzen voor L van Haaften Donderdag 15 april 1976 32e jaargang no. 21 E. VAN TUYN TANDARTS Op verzoek van statenlid Roels nu openbaar Veiligheid vermindert Land en panden Tholen Sint-Philipsland Hel enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Slnt-PhiUpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 Incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heljboer. Hetgeen we voor dit paasnummer in deze kolom vullen rijpte in wezen zaterdagavond in Haestinge, toen daar het optreden van onze streekkoren - wat een fijne zangavond - begon met dat jeugdig koor met de naam Poly-hymnia, dat wil zeggen vele-lofgezangen. Vele lofgezangen passen bij Pasen. Ze pasten toch ook zaterdagavond in Haestinge. Poly-hymnia bracht haar bijdrage met zo'n jeugdig elan, met een ook zo bezielende leiding, dat het Lutherlied er aan zou kunnen worden toegevoegd, dat Christus zijn kerk altijd in stand houdt en zal houden. Hoeveel kritiek ouderen in onze tijd ook op jongeren mogen en willen hebben. Inderdaad met het ritme dat bij die jeugd, bij het voorjaar, bij Pasen, past. Met ook eigentijdse muziek, eveneens aantrekkelijk voor die jeugd (Zorg ervoor dat het de zang niet overstemt). Polyhymnia zorgde voor een /aardige zangavond-opening. Het mag volop de steun van de gemeenschap hebben. Toch beperkten de gedachten zich niet tot die hulde voor Poly-hymnia. Ze reiken terug naar wat ons in de Bijbel wordt voorgehouden over de palm zondag. Het volk in Jeruzalem was op die dag eveneens bereid tot poly- hymnia. Met vele lofgezangen riep men Jezus uit tot Koning. Zittend op de ezelin. Zoiets deden de Joden uit die tijd niet alleen. Dat doen wij ook soms wel tegenover de medemens. In de belang stelling plaatsen. Vanwege zijn verdiensten in onze ogen. Een goed burgemeester, een begaafd predikant, een ijverig verenigingsman. We roepen hem uit tot „koning" en hij wordt vaak over het paard getild. Maar in werkelijkheid zit hij op een ezel. Palmzondag leerde en deze tijd moet ook leren voorzichtig te zijn met hosanna's van mensen. Nu zingen we dan „Lang zal-ie leven". Wat de Joden toen toch niet voldoende beseften en wat ook wij vaak niet beseffen is, dat het op die Palmzondag toch inderdaad ging om de grote koning. Niet voldoende beseft, ook al gooide men de kleren op de straat, zodat Hij werkelijk als een Vorst over de loper zou rijden. Maar de Joden en ook wij trekken snel de kleren weer aan. jDe palmen worden weggegooid, de ezel het land ingestuurd. Met het verwelken der bloemen komt de kritiek los. In Jeruzalem werd het zelfs van een hosannaeen kruis hem. We hebben er ook in onze tijd veel spreekwoorden aan overgehouden: Niets is zo teer als eer. Gisteren nog gedragen, morgen zal men je belagen. Je komt alleen te staan. Dat alleen-staan brengt Pasen dichterbij. De tot Koning uitgeroepene kwam alleen aan het kruis. Dat wil zeggen alleen om te dragen de zonden van die zo veranderlijke mensen. Mensen die van de ene op de andere dag of week van hosannah tot kruis hem komen. Wie zich voor zulke mensen wil offeren, brengt inderdaad een bijzonder offer. Het grootste offer aller tijden. Een offer, die Pasen mogelijk maakte en nog maakt. Een offer, die volop reden geeft tot Poly-hymnia. zal op 2e paasdag, 19 april en vrijdag 30 april van 10 -10.30 uur in Tholen, Hoogstraat 15, ZIJN VOOR HET BEHANDELEN VAN ACUTE KLACHTEN. Op andere tijden inlichtingen 01645 - 2388 adv. IM Bij het Schelde-Rijnkanaal is dinsdag een alarmoefening gehouden om alarmering, opkomst en comman dovoering te testen. Tholen en Sint- Philipsland waren er nauwelijks bij betrokken, aangezien de oefening meer bij de Kreekkraksluizen in de gemeente Rf imerswaal plaatsvond. Het zogenaamde ongeluk was een aanvaring tussen twee tankers, waarbij tengevolge van een explosie gewonden en verminsten waren. Bovendien strcomde er olie naar de kust. Er waren verbindings- en comman dowagens van de brandweer aanwezig, een meetwagen van de BB en schepen van Rijkswaterstaat en de Rijkspolitie te watjr. Er werden gegevens verzameld over het verloop en de tijdsduur van melding en alarmering van brandweer en andere hulpvfrleningseenheden. Ook werden de vaartijden opgenomen van schepen die üij de hulpverlening waren betrokken. Verder zijn lijn- en radiografische verbindingen beproefd. Duidelijk werd de behoefte gevoeld aan blusboten en marifoons. De ervaringen worden benut voor het rampenplan Schelde-Rijnkanaal dat in de maak is. Het is de bedoeling dat op een later tijdstip een oefening wordt gehouden waarbij daadwerkelijk een hoeveelheid materieel zal worden ingezet. Hoewel het in strikt technische zin nog wel mogeltyk moet worden geacht om in 15 k 20 jaar de djjken langs de Oosterschelde tot deltahoogte te ver sterken, moet worden gevreesd dat knelpunten in de overlegprocedures, verzet van andere belangen groeperingen tegen op waterstaat kundige/technische gronden gevonden optimale oplossingen enz. tot een niet te voorziene vertraging in het besluit vormingsproces zullen leiden, die het mogeljjke tijdstip van voltooiing van deze werken en daarmee het bereiken van de veiligheid nog verder kan ver- chulven. Dat staat in een rapport van de provinciale waterstaat van Zeeland over dijkverzwaring langs de Oosterschelde. G.s. hebben dit stuk, dat al in december 1973 is gemaakt op verzoek van de commissie Klaasesz en vorige maand van een actuele aanvulling is voorzien, nu op verzoek van het statenlid P.A. Roels (PvdA) uit Sint-Maartensdijk openbaar gemaakt. In het rapport wordt allereerst vast gesteld dat een beveiliging gelijk waardig aan die welke zou worden ver kregen door afsluiting van de Oosterschelde niet is te verkrijgen door dijkverzwaringen. Voorts wijst de provinciale waterstaat op het risico van dijkvallen. Buitenwaartse verzwaring van de dijken is technisch minder aan trekkelijk en kostbaar, zodat in hoofd zaak van binnenwaartse verzwaring is uitgegaan. Daarbij vormt aanwezige bebouwing soms een probleem. Provinciale waterstaat rekent voor voorbereiding en goedkeurings procedures 2 3 jaar. Bij een eventuele dijk .erzv lring zou voor het gehele gebied eerst na 20 jaar de beveiliging voldoen aan de delta normen. De kans op het optreden van een waterstand gelijk aan of hoger dan in februari 1953 wordt hierdoor ver viervoudigd, zodat relatief de veiligheid sterk daalt. Vanwege de hogere water standen na afsluiting van het Volkerak is o.a. op Sint-Philipsland een dijkverhoging toegepast in de vorm van kistdammen. Wanneer dijkverzwaring bij open Oosterschelde op deze plaatsen bijvoorbeeld na 15 jaar plaats vindt, is de kans op overschrijding van de voor het ontwerp van de kistdam maat gevende waterstand 15%, terwijl deze bij afsluiting in 1978 nu nog 5% is. In dit geval dus een drievoudige ver mindering van de veiligheid t.o.v. van een reeds node aanvaard verhoogd risico' terwijl een kans van 15% op zichzelf reeds onaanvaardbaar moet worden geacht. De totaalkosten van de dijk versterkingen op Tholen en Sint- Philipsland worden op 155 miljoen gulden geraamd. Behalve de dijk versterkingen zou er van de 388.000 m2 glooiing op Th len en St.-Philipsland 219.000 m' vernieuwd moeten worden. In Tholen is een groot aantal binnen dijken aanwezig waarvan 46.5 km verbeterd moet worden. Naar de mening van het water schap dient het stelsel van tweede keringen een hoogte te krijgen van NAP 4 m (H.W. 2.20 k 2.50 m). In Sint-Philipsland dient een lengte van 10.5 km tot dezelfde norm te worden verbeterd. Voor onze streek wordt aan ver- beteringskosten 30 miljoen gulden geraamd, voor het gehele Oosterscheldebekken 1.250 miljoen gulden. Dijkverzwaring zou volgens het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Inde Anjerstraat te Sint-Maartensdijk is maandagavond rond kwart voor negen het schuurtje van een woningwet woning van de Stichting Beter Wonen uitgebrand. De oorzaak is nog onbekend. De bewoners, de familie van O., waren voor de inboedelschade van ongeveer 4500 gulden niet verzekerd. De brandweer was bijzonder snel ter plaatse en was met de hoge druk spuit spoedig de brand meester. Het korps Sint-Maartensdijk kreeg nog assistentie van de brandweer Stavenisse, die een compliment kreeg van wethouder L. J. Koopman omdat ze zo snel uitgerukt waren. Overigens hoefde Stavenisse niet meer op te treden. Ook loco-burgemeester C. J. Moerland was bij de brand aanwezig. Dhr. van O. was rond half zeven nog in het schuurtje geweest en toen was er nog niets van brand te bespeuren. Het dochtertje werd wakker door het knallen van de golfplaten, die door de hitte sprongen. Naast enkele fietsen en materialen was er een flinke hoeveelheid oud papier opgeslagen. Onderzoek te Yerseke slikken, schorren, inlagen en andere natuur gebieden aantasten zoals in onze streek ten oosten van Sint-Annaland, de noordkant van Sint-Philipsland (schorren), inlaag ten oosten haven Stavenisse, inlagen van de Scherpenissepolder, eendenkooi Anna Jacobapolder, kreek in de Van Haaftenpolder en de Pluimpot. Op Tholen zou bij het doorgaan van de dijkverzwaring 1.172.900 m2 grond k 4,00 4.691.600,- moeten worden aangekocht. Op Sint-Philipsland 168.550 m2 k f 4,00 of 674.200 gulden. Het opvullen van inlagen op Tholen zou ruim 7 miljoen gulden vergen. Voor aan te kopen woonhuizen, bedrijfspanden enz. zou in onze streek 5.945.000,- op tafel gelegd moeten worden: 14 woningen, 17 loodsen, 3 horeca bedrijven, 2 landbouw-hulpbedrijven, 3 boerderijen, 7 kampeerterreinen. De Provinciale Planologische Dienst noemt de gevolgen van een eventuele dijkverzwaring voor het Thoolse land schap zeer ingrijpend. In het rapport worden de werken op Tholen en Sint- Philipsland als volgt beschreven: De zuidkust van Tholen ligt in direct contact met de stroomgeul van de Oosterschelde, die meer oostelijk overgaat in het Tholense Gat. Het wordt noodzakelijk geacht de bovenbegrenzing van deze geulen vast te leggen, teneinde verder op dringen naar de zeewering te voorkomen. Na afscher ming van het Schelde-Rijnkanaal en het oostelijk daarvan gelegen gebied van het getijregime, lijkt het redelijk te veronderstellen dat het geulenstelsel langs de zuidkust van Tholen in vermogen zal afnemen, zo dat wellicht een volledige verdediging van de noorde lijke geulwand achterwege zal kunnen blijven. De dijkverzwaring vindt vanaf de Schelde-Rijnverbin- ding tot de inlagen van de Scherpenissepolder plaats aansluitend tegen de binnenzijde van de bestaande zeedijk, behoudens bij enkele knikken waar door een buitendijkse verzwaring een vloeiender verloop van het tracé wordt verkregen. Bij de inlagen van de Scherpenissepolder wordt het tracé van de inlaagdijk gevolgd, ook in dit geval weer om een bepaalde afstand tussen het dijklichaam en de geul te scheppen in verband met onder meer de bo demgesteldheid. De inlagen zullen daarbij worden opgevuld, omdat het wenseÜjk wordt geacht een verbinding tussen de hoogwaterkering en de glooiing- en oeverwerken te realiseren. Overigens wordt niet verwacht (bijlage 15) dat deze inlagen een belangrijke natuurwetenschappe lijke waarde bezitten. Als dijkhoogte voor dit op het zuiden gelegen tracé wordt gedacht te kunnen vol staan met N.A.P. 8 m. Vanaf Gorishoek tot Stavenisse ligt het volgende dijk vak tegen directe stroomaanval beschermd door de uitgebreide Slikken van den Dortsman. Oeverwerken bevinden zich hier dan ook niet, terwijl ze eveneens niet worden voorzien in de toekomst. De dijkverzwa ringen worden, behoudens ter plaatse van enkele scherpe knikkert in het tracé, wederom binnendijks aangebracht. De dijkhoogte is voorlopig vastgesteld op N.A.P. 9 m tot in de Stavenissepolder, waar voor het aan sluitende, meer op de stormstreek gerichte tracé over gegaan wordt op N.A.P. 10 m. Het is zeer wel moge lijk dat bij een meer gedetailleerde benadering een voor de verschillende dijkvakken meer variërende hoogte zou worden gevonden. Verdergaand in noordoostelijke richting neemt de be scherming van het tracé door voorliggende slikken af en nadert bij de haven van Stavenisse de stroomgeul de oever. De noordwestelijke kust van Tholen is dan ook van een uitgebreide verdediging voorzien om de stroomaanval van het Keeten en het Mastgat te weer staan. Het wordt noodzakelijk geacht de aanwezige verdedi gingen aaneen te sluiten en af te ronden, waardoor vooral voor de polder Oud-Kempenshofstede uitge breide bestortingen zullen moeten worden uitgevoerd. Voor de polder Moggershil wordt aangenomen dat voorlopig kan worden volstaan met een bestorting van de geulrand. Wellicht zal hier op langere termijn toch moeten worden overgegaan tot een bestorting van de dieper gelegen gedeelten van het onderwaterbeloop. Ook voor de Stavenissepolder is een dergelijke uitbrei ding niet uitgesloten. De verzwaring is grotendeels weer binnendijks ge dacht, de inlaag voor de Margarethapclder wordt op gevuld, terwijl het verder onvermijdelijk wordt geacht de haven van Stavenisse af te sluiten. Als hoogte is aangenomen N.A.P. 10 m, verder oostelijk over gaand in N.A.P. 9 m, omdat het hier de strijklengte over diep water geringer wordt. De Anna Vosdijkpolder bezit geen oeverwerken; hier op wordt ook in de toekomst niet gerekend. De oeververdediging van de Suzannapolder zal bij het meest vooruitstekende gedeelte van dit kustvak enigs zins moeten worden uitgebreid, terwijl ook een door gaande verbinding tot stand zal moeten worden ge bracht met de oeverwerken voor de haven van St. An naland. Deze laatste moeten ook worden vergroot aan de teen en aan de oostflank. Oostelijk van de haven van St. Annaland komt een uitgebreid schorrengebied voor dat nauwelijks door de dijkverzwaring zou worden beïnvloed, ondanks het feit dat hier voor een buitendijkse verzwaring is geko zen, omdat dit waterstaatkundig en economisch de meest aantrekkelijke oplossing is. De dijkverzwaring om de haven van St. Annaland le vert geen onoverkomelijke problemen op. Voor het gehele kustvak vanaf de Suzannapolder tot de dam door de Krabbenkreek is gerekend met een dijkhoogte van N.A.P. 8 m. De zuidelijke waterkering van dit schiereiland tot aan de Willempolder behoeft nergens onderzees versterkt te worden. De waterkering zal vanaf de dam door de Krabben kreek moeten worden verhoogd tot N.A.P. 8 m. Teneinde de bebouwing van St. Philipsland te sparen wordt hier vanaf de Slaakdam aan een buitendijkse verzwaring gedacht, waarbij enkele kleine gedeelten van het voorland worden ingedijkt om een gestrekter tracé te verkrijgen. De zuidelijke zeewering van de Oude Polder van St. Philipsland zal het eenvoudigst binnendijks kunnen worden verzwaard, terwijl langs de westelijke zeedijk en die van de polder Abraham Wisse een gedeeltelijk buitendijkse verzwaring is geprojecteerd. De Willempolder mist een hooggelegen voorland en is meer aan de stroomaanval blootgesteld, zodat hier een binnendijkse verzwaring is aangewezen. Voorts is hierbij gedacht aan een meer teruggetrokken ligging van de veerhaven noordelijk van de Willempolder, om dat mag worden verwacht dat de huidige situatie in de toekomst niet zal kunnen worden gehandhaafd. De zeewering langs de noordelijke begrenzing van dit ge bied wordt vanaf de veerhaven tot aan de provinciale grens volgens dit plan buitenwaarts verzwaard. Hoe wel daarbij enig gebied van natuurwetenschappelijk belang verloren gaat, moet worden bedacht dat het oorspronkelijke schorrengebied toch al sterk is ver stoord door de regelmatig optredende hogere vloed standen ontstaan als gevolg van de afsluiting van het Volkerak. De verstoring door de dijkverzwaring langs de rand van het gebied is daarbij vergeleken wellicht te verwaarlozen, terwijl te verwachten valt dat na ver loop van jaren zich voor de dijk een nieuwe even- wichtssituatie zal vormen, die meer wordt bepaald door de waterstanden dan door de ligging van de ver zwaarde dijk. Langs het Zijpe is een kruinshoogte van N.A.P. 9 m aangehouden. Verder oostelijk, waar het schorrenge bied voor de dijk aanwezig is, zal met een lagere hoog te, N.A.P. 8,50 m, kunnen worden volstaan. De oeververdediging langs het Zijpe zal op korte ter mijn sterk moeten worden uitgebreid, noordelijk van de veerhaven kan een gedeelte van de voorziene wer ken wellicht tot een later stadium worden uitgesteld; dit geldt eveneens voor de geprojecteerde oeververde diging langs het Slaak. De plannen voor het stichten van een wereldwinkel op het eiland Tholen zijn nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Met zeven aanmeldingen is de belang stelling namelijk te gering om een eigen afdeling te kunnen oprichten. Daarvoor moeten er minstens twintig deelnemers zijn. De dichtstbijzijnde wereldwinkel is in Roosendaal, zodat de initiatief nemers graag op Tholen een wereld winkel willen hebben. Wie belangstelling heeft, kan zich alsnog opgeven bij mej. Baars, Tholen, tel. 01660-21% of dhr. Bakkers Sint- Maartensdijk, tel. 01666-2285. Van het eiland Tholen hebben zich drie deelnemers opgegeven voor de cursus Molenaar, teneinde in de vrije tijd de bestaande molens op Tholen draaiende te kunnen houden. Wie belangstelling heeft kan zich melden bij dhr. P. v.d. Vlies, gemeente secretarie, Sint-Maartensdijk, tel. 01666-2955. -De herleving van dit oude ambacht blijkt ook uit de oprichting van de stichting Ambachtelijk Korenmolenaarsgilde. In deze tijd van automatisering en mechanisatie ijvert deze stichting ervoor om op de aloude manier van graan broodmeel te maken. Men wil het bakkersmeel op deze on vervalste, oerdegelijke manier ge produceerd en het brood ervan onder de aandacht brengen van de bakkers of hun organisaties en de consument. Op Tholen heeft dat al wat succes, want na de opening van de gerestaureerde korenmolen in Scherpenisse heeft molenaar Rijstenbil al verschillende keren van Thools graan meel gemaakt dat bakker Wessels voor een aantal lief hebbers tot brood heeft verwerkt. Het wordt al wat traditie om als koren in de streek in het voorjaar een zang avond te brengen, zei ringvoorzitter W. Fase tot een compleet gevulde grote zaal van Haestinge in Sint Maartensdijk zaterdagavond 10 april 1976. Hij was biy met de grote belangstelling en achtte het een goede zaak ook als koorleden naar elkaar te mogen en kunnen luisteren. Hij wenste iedereen een goede avond toe. Die wens ging volop in vervulling en daarvan getuigde aan het slot Sint Philipslands burge meester G. van den Berg In een dankwoord aan allen namens allen. Die erkentelijkheid was niet overbodig voor hetgeen die avond aan goede zang was geboden. Goede zang van ieder deelnemend koor, elk naar kunnen, maar ieder in een goede uitvoering van die bereikte zang ladder. Het begon met jeugdig elan via het jeugdkoor „Polyhymnia" uit Oud- Vossemeer met ook wat leden uit andere plaatsen onder leiding van mevr. Droogers-Vogel. Bezielende leiding en bezielde uitvoering van een drietal nummers met instrumentale begeleiding van trompet en drum. Dirigent Izak Riedijk vervolgde met het Ger. Gem. Zangkoor uit Tholen en had eveneens de leiding van het derde op tredende (Smalstads mannen)koor. Voor de pauze kwam op het podium het Chr. Gem. Zangkoor „VZOS" uit Sint Annaland onder leiding van dirigent J. Wesdorp, een goede afsluiting van het eerste zanggedeelte op deze avond. Daarna het gemengd zangkoor „VZOS" uit Sint Philipsland eveneens onder leiding van de heer Wesdorp met in het tweede nummer nog bijgestaan door twee Sint Maartensdijkse solisten en een soliste uit Bergen op Zoom. Solo- werk werd er trouwens nog meer geboden en dat als hooggewaardeerd extranummer: de Parelvissers, gezongen door Wesdorp en Van Gorsel van het Smalstads mannenkoor met aan de piano hun lerares mevr. Van Buuren uit Bergen op Zoom. Een collectief vervolg was het optreden van het Chr. Gem. Koor Oud- Vossemeer onder leiding van A. Ridderhof, die even later ook leiding gaf aan het Chr. Gem. Zangkoor Crescendo uit Poortvliet. Vooraf was toen echter al op het podium geweest het kerkkoor Rehoboth uit Sint Maartensdijk o.l.v. J.C. Geluk en het gem. zangkoor „VZOS" uit Sint Maartensdijk onder leiding van I. Riedijk. De koorfinale kwam bij monde van het kerkkoor Scherpenisse onder leiding van J. Wesdorp. Onder de vele luisteraars vertegen woordigde wethouder L.J. Koopman het gemeentebestuur van Tholen. In zijn dankwoord wees burgemeester Van den Berg op het voorrecht in volle vrijheid te mogen zingen, wat voor ieder Dhr. L. van Haaften, Derde Dijk 2, Sint-Maartens dijk is in de 8e ronde van de Marathon Ro(n)de Kruiswoord puzzel Actie wel bijzonder gelukkig geweest. Hij won namelijk twee prijzen: de 11e een grammofoonplatenpakket ter waarde van 110,00 en de 43e een puzzelwoordenboek van 12,90. Toch waren er 25.641 inzendingen, zodat het wel een heel groot toeval is dat de ongetwijfeld trouwe puzzelaar Van Haaften er met twee prijzen uitrolde. Niettemin voor alle lezers weer een aan sporing om de nieuwe puzzel in deze E.B. op te lossen en in te sturen. De stand van de actie is nu 386.827,00. De oplossing van ronde 8 was „Stuur in, waag een kans". De eerste prijs, de kleuren-T.V., ging naar dhr. H.H.J. Hanssen in Klimmen, de zeilboot ging naar Krommenie, de platenspeler naar Otterloo, de filmcamera's naar Assen en Klazienaveen. Stuur weer in en waag een kans. land in de wereld niet is weggelegd. „De streek zingt goed, werd mij al verteld bij mijn komst naar hier en ik kan dat nu uit persoonlijk gehoor volop onderstrepen," zo vervolgde de heer Van den Berg." Deze avond toont voorts dat het ook door de burgerij hogelijk wordt gewaardeerd. Onze streek mag dan ook blij zijn met zoveel koren." De Sint Phjlipslandse burgemeester spoorde tenslotte nog niet bij een of ander koor betrokkenen aan om ook lid te worden." Naast de fijne persoonlijke vrije tijdsbesteding beleeft een gemeenschap er ook nog zanggenot aan," zo besloot de burgemeester zijn dankwoord. Dat was niet te veel gezegd. Besloten werd met het gezamenlijk zingen van Gezang 280: 1. De Middelburgse rechtbank heeft woensdagmorgen 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gevonnist tegen de Thoolse bankdirecteur J. van E. Daarmee werd de eis van de officier van Justitie gehalveerd, want die had twee jaar gevangenisstraf geeist voor verduistering van ruim 316.000 gulden. Het pleidooi van de advocaat van de voormalige directeur van de Thoolse Nutsspaarbank heeft bij de rechtbank veel succes opgeleverd gezien de verrassende uitspraak. Vele lofzangen Dijken hoog of Schelde dicht? De Fievohofelk wat wils. Eerste steen Chr. kleuterschool Tholen De straf voor de bankdirecteur. Mooi in Haestinge met streek koren Huishoudelijke voorlichting ten plattelande gewild 4 1/2 geeist voor diefstal b(j out. Thoolse juwelier. Inbraken op camping Een moiennaarscursus. Thoolse arbeidsmarkt blijft ongunstig. Boeren en burgers in Brussels prljzenweb. De Thoolse damclub kampioen. WHS 2 eerste voetbalkampioen n de streek, Voetbaltoernooien van lagere- en middelbare scholen. Een ruime P aasvariatie aan plaatselijk nieuws en adver tenties. DE DWAAS DOET WAT HU NIET KAN LATEN, DE WUZE LAAT WAT HU NIET KAN DOEN. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. De arbeidsmarktsituatie in het rayon Tholen bleef ongunstig. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen nam wel iets af van 231 tot 220, maar vergeleken met de overeenkomstige teldata van het vorig jaar was de daling van het aanbod in 1975 aanzienlijk groter: van 181 op 138. De vraag naar mannen daalde van 7 tot 4. Eind maart 1975 omvatte de vraag een aantal van 16. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer ten opzichte van de geregistreerde arbeidsreserve in vergelijking met de overeenkomstige teldata van het vorige jaar. Beroepsgroepen febr. 75 maart 75 maart 76 Bouwnijverheid 29 19 17 9 Grondwerken 19 12 43 38 Kleding 6 6 3 17 Metaalnijverheid 10 11 18 19 Landbouw 19 15 23 19 Visserij 8 9 11 12 Handel 4 3 8 8 Niet varend verkeers personeel 27 14 15 10 Kantoor- en onder wijzend personeel 5 6 15 14 Los arbeiders 16 14 30 26 Personeel algemene dienst 4 1 10 10 Overige beroepsgroepen 34 28 38 38 Geregistreerde arbeidsreserve 181 138 231 220 Vraag 18 16 7 4 Bouwnijverheid De situatie op de bouwmarkt bleef bevredigend te noemen. Het aanbod is t.o.v. de vorige verslagmaand verder gedaald en incidenteel blijft er vraag naar vakbekwame bouwvakkers bestaan. Wel waren enkele aannemers genoodzaakt personeel te ontslaan, wegens inkrimping der werkzaamheden. In vergelijking met de maanden februari en maart 1975 ligt het aanbod nu aanzienlijk lager. Grondwerken Bij de sector water- spoor- en wegenbouw was de daling van het aanbod nog zeer gering. Tijdens de afgelopen maand werden zelfs nog grondwerkers ontslagen. Door een grondboringsmij. werd een 18-tal werkzoekenden in dienst genomen. Het ligt wel in de verwachting dat het aanbod in de komende maand iets zal dalen. Van het huidige aanbod is een 8-tal personen werkzaam op aanvullende werken. Bij de beton- en houtverwerkende industrie alsmede bij de installatiebedrijven heerst nog steeds een vrij grote activiteit. Kleding Door een opheffing van een herenconfectiebedrijf nam het aanbod van mannen toe. De vraag naar dergelijk personeel is vrij wel nihil. Metaal Het aanbod van metaalbewerkers bleef in vergelijking met de vorige verslagmaand vrijwel onveranderd. Het hogere aanbod t.o.v. eind maart 1975 is een gevolg van ontslagen bij de scheepsbouw in de Randstad Holland. De vraag naar metaal bewerkers is gering. Voeding- en genotmiddelen Een conservenindustrie was genoodzaakt enkele personeelsleden te ontslaan wegens verminderde afzet. Bij de banketindustrie is de vraag nihil. Landbouw en visserij Het seizoen kwam nog niet volledig op gang. Enkele seizoenarbeiders konden echter hun werkzaamheden weer hervatten. Het aanbod ligt nu iets hoger dan een jaar geleden. Niet varend verkeerspersoneel Het aanbod betreft hoofdzakelijk chauffeurs. Het aanbod is iets gedaald. Ook ten opzichte van vorig jaar ligt het aanbod nu lager. Los arbeiders en personeel algemene dienst Door de geringe vraag bleef het aanbod bij deze beroepsgroepen vrijwel onveranderd. In vergelijking met vorig jaar ligt het aanbod nu aanzienlijk hoger, aldus directeur J. P. M. van der Male van het arbeidsbureau in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1