Pil P il P Boeren en burgers en Brussels prijzenweb Programma 1976-1977 van de Provinciale Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande VOETBAL UITSLAGEN Vervolg plaatselijk nieuws STAVEN ISSF SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET S1NT-PHILIPSLAND NIEUW- VOSSEMEER SEVERS MODE BOETIEK Donderdag 15 april 1976 EENDRACHTBODE 11 wsstutw Ig roo»mieA« Vsi*w* Vrij en blij Collecte Biljartcompetitie Damsimultaan Clandestiene zender Schade door eenden Oud papier NCVB over Suriname Kijkavond Benjamin Heropening de Stadsherberg Paaszangdienst Benoemingen Lenteshow voor plattelandsvrouwen Viering Koninginnedag Collecte Materiele schade Plattelandsvrouwen De Wigchelaar over laat thuis komen Benoeming D.S.V.F. Plattelandsvrouwen Toeristisch studie-object Verbetering 81 huizen Plan A.M. de Jongpark Verordening tweede woning Openbare gezondheidszorg MODEBRILLEN OUD- r-CA .«wU®0,1 Ism' y^A ANNA JACOBAPOLD ScH£Rf>[i y I SINT- V MAARTENSDIJK vergroot gymlokaal, waarin ook wedstrijdmogelijkheden zijn. De burgemeester zei dat B. en W. advies bij de Zeeuwse sportraad hebben gevraagd. Gevreesd werd dat deze kern spoedig in een benarde bouwgrond- voor-raad-positie zal komen, wat nogal zwaar werd aangerekend. De revue passeerden voorts het rampenplan en de E.H.B.O., de mogelijke ijsbaan- vruerkorting door Aimere ontsluiting van de toegang tot het dorp, de aktieve speeltuinvereniging die nog wel materiaal kan gebruiken als het elders staat te verroesten, de tijdelijke- en toekomstige bibliotheekruimte, nonnetjeshuis, streekmuseum, dorps huis, zwembad, plan Kom en plan Stoofweg, enz. Dat er wensen leven kon de burgemeester best begrijpen in een kern van deze grootte, dat men meent achteruitgesteld te worden, zou een onjuiste gedachte zijn. Alleen lagen er elders wat prioriteiten. Sint Annaland kan op haar beurt via de dorpsgemeen schap evengoed een prioriteitenlijst opstellen, indien men het daarover eens kan worden. Het gemeentebestuur is best gevoelig voor prikkels en aktiviteiten vanuit de kernen zelf. Van Dorpsgemeenschapszijde werd het voorts onjuist geacht, dat in een gemeentelijke herindeling als op Tholen van Rijksoverheidswege geen extra financiële steun wordt verleend, omdat de problemen met betrekking tot plaatselijke voorzieningen veel groter zijn dan in een heringedeeld gebied met een overduidelijk streek- of stadscentrum. Tenslotte bracht de dorpsgemeen schapsvoorzitter de burgemeester dank voor de welwillendheid aan de ge- spreksuitnodiging gevolg te hebben willen geven en achtte dit op zijn tijd voor herhaling vatbaar en nuttig en daarom gewenst. Voor de speeltuinvereniging „Vrij en Biij" is het traditie dat er geen ledenbe langstelling is voor de jaarvergadering. Dat was er ook donderdagavond niet en het bestuur kon het dus als een eigen werkvergadering beschouwen, al werd openbaar wel verantwoording van financiën, enz. afgelegd. Men boerde nog aardig goed, dank zij het vele vrijwilligerswerk en het vrijwel niet aankopen van vervangend of nieuw materiaal. Bij een ontvangst van 1730,65 en een uitgave van 1054,87 was er voor 1975 een batig saldo van 675,68. Op december 1975 was de totale financiële positie 2342,18. Inmiddels is er weer een uitgaaf gepleegd van ongeveer 600,- voor een nieuw verfje voor alle materialen. De contributie bleef een tientje en ƒ5,- voor leden zonder kinderen. Het ledental blijft rond de 160-170 schommelen met een 30 tal donateurs. Er wordt door de kinderen toch altijd weer flink gebruik gemaakt van de speeltuin, zodra die in de voorzomer opengaat. In dat opzicht blijft ze aan een behoefte voldoen en toonde voorzitter A. Rijnberg zich ook dankbaar voor de steun van nog velen in het dorp, al kon het aantal nog wel groter zijn, als men gemeenschappelijk wat over heeft voor deze voorziening, bij uitstek voor de jongere jeugd. In het bestuur werden herkozen mevr. Quist-van Ofwegen en de heren J. S. van Vossen en L. Hage. De te Stavenisse gehouden collecte ten bate van de Nederlandse Hartstichting heeft 1485,93 opgebracht. Dat is 108,73 meer als het vorige jaar. Toen werd er 1377,20 ingezameld. Vanavond, donderdag 15 april, vanaf half 7, ophalen spullen rommelmarkt voor braderie op zaterdag 3 juli. Zet u het tijdig gereed a.u.b. Adv.IJVl. Uitslagen van de biljartcompetitie in cafetaria C. P. Nooy op dinsdag 6 maart. N. Nooy - C. Smits 0-2, P. v.d. Jagt - A. Moerland 2-0, R. Priem - B. Mol 0-2. De stand is thans: P. v.d. Jagt 23 p., 219 car., C. Smits 22-516, A. Moerland 18- 295, P. Potappel 18-241, B. Mol 17-135, R. Priem 14-340, C. v.d. Hoek 14-158, N. Nooy 12-214, J. v. Beveren 11-202, R. v. Oeveren 10-292, Ph. d. Rijke 8-179, Co Smits 5-345. Deze stand is enigszins vertekend, omdat enkele spelers nog een wedstrijd moeten inhalen. De stand in de damcompetitie in cafetaria C. P. Nooy is op 7 maart 1976 als volgt: A. Slager 11 wedstrijden 22 punten, A. Wesdorp 10-17, A. d. Braber 7-10, S. v. Dommele 10-14, C. Moerland 9-12, T. v. Haaften 10-7, Co Smits 11-7, R. Moerland 5-6, R. Oostdijk 10-5, L. d. Braber 10-5, L. Gunst 8-3, L. v. Beveren C 2. Woensdag 21 maart om 19.30 uur wordt er in cafetaria Nooy een damsimultaan wedstrijd gespeeld. Simultaanspeler is dhr. J. v. Houdt uit Scherpenisse. Men kan zich voor deelname aan deze wedstrijd opgeven bij C. P. Nooy, Voorstraat. In samenwerking met de PTT heeft de politie bij de fam. D. en W. een clande stiene zender in beslag genomen, waar na proces-verbaal werd opgemaakt. Doordat twee eenden ter hoogte van de LTS Onder de Linden plotseling de weg overstaken, moest A.J.R. uit Stavenisse met zijn auto flink remmen. Aangezien hij probeerde de dieren te ontwijken, kwam hij in botsing met een zitbank. Het gevolg was een hoofdwond en een zwaar beschadigde auto. Enkele leden van de muziekvereniging Euterpe hebben dinsdagavond het record gewicht van 8758 kg. oud papier opgehaald ten bate van het uniformen en instrumentenfonds. De NCVB heeft o.l.v. mevr. J. Scherpenisse-Hage de maandelijkse bijeenkomst in Haestinge gehouden. Na de opening en samenzang van vers 1 en 23 van de Lofzang van Maria volgde Schriftlezing uit Joh. 19: 19-26. De meditatie ging over het thema „Vrouw". Na samenzang van Gez. 34: 1 en 3 en een pauze sprak dhr. J. v.d. Berg uit Halsteren over Surinamezending. Over dit onderwerp werden verschillende vragen be antwoord. Na het zingen van Ps. 86: 5 werd de vergadering met dankgebed besloten. v Ter afsluiting van het project „Van het land naar de bakker" is in de kleuter school Benjamin een kijkavond ge organiseerd. Een groot aantal ouders en andere belangstellenden was aan wezig. Op een door de leerlingen gemaakte tentoonstelling was bouw- en weiland te zien, grazend vee, nesten jonge biggen en honden, boerderijen, combines, trekkers, wagens, enz. Ook de korenmolen en de bakkerij met de vele hulpmiddelen zoals meel, deeg rollen en eindprodukten ontbraken niet. Dit alles was geknipt, geplakt en geverfd door de kleuters o.l.v. mevr. J. Scherpenisse-Hage. ,t Was bijzonder leuk. De kleintjes lieten zich niet onbe tuigd: Zij hadden een spoorweg emplacement gemaakt en paashaas- mandjes. Voor hen was „De Step" het thema van een project waarin heel wat uurtjes werden gestoken o.l.v. mej. L. Kriekaard. De hal en het lokaal waren versierd met o.a. leuke tekeningen. Alles bij elkaar een geslaagde aktiviteit. Het specialiteiten restaurant de Stads herberg heeft woensdagavond het geheel verbouwde bar-restaurant annex slijterij heropend. Dhr. en mevr. A. Coremans-Severijns waren er trots op deze stap tien jaar na hun start in Sint- Maartensdijk te kunnen zetten. Een bewijs ook dat de Stadsherberg zich een vaste plaats heeft verworven op het eiland Tholen. De historische panden van de burgemeester en de notaris leenden zich bijzonder voor De Stads herberg, die qua aankleding en sfeer een geheel eigen karakter heeft in de Thoolse horecawereld. Nu de voor malige slijterij bij het bar-restaurant gedeelte is getrokken, is er meer gelegenheid voor het rustig drinken van een kopje koffie of een borreltje. Voor een gezellig etentje heeft de Stads herberg reeds naam gemaakt. Bij de verbouwing zijn er ook enkele kleine ruimten voor verenigingen geschapen. Op langere termijn wil dhr. Coremans op de bovenverdieping van het notaris- pand nog een aantal hotelkamers inrichten. In de Hervormde kerk wordt zaterdagavond om half acht een Paaszangdienst gehouden met medewerking van het kerkkoor en het kinderkoor o.l.v. dhr. J. Wesdorp. De leiding berust bij ds. J. Blom uit Sint- Maartensdijk. In de toekomstige vacatures ouderling L. Verkerke en de diakenen W. Dekker en M. Dijke zijn respectievelijk benoemd de heren P. van Driel, J. J. Bolier en J. A. Slager. In een vol Holland Huis hebben Plattelandsvrouwen woensdagavond genoten van een lenteshow, die werd gegeven door de fa. W. Pleune en Zn. uit Scherpenisse en Sint-Annaland Mevr. Beeke van het alternatieve bestuur sprak een welkomstwoord waarna ieder een koffiecomplet werd aangeboden. Het eerste gedeelte van de show bestond uit kinderkleding en badmode. Alle informatie over de kleding, zoals het soort materiaal, kwaliteit en prijs werd gegeven door mevr. Pleune-v.d. Hoek. Er was leuke kinderkleding in rood en blauw' in ruiten, stippen, spijkerstof zowel voor jongens als meisjes, bikini's, bij behorende badlakens en strohoeden en voor de jongens badbroekjes en petjes. Dat alles in verschillende leuke kleuren. Na de pauze ging de shqw verder met pakjes, jurkjes, rokken, blouses en overgooiers voor tieners en volwassenen tot maat 46 of 48. Mannequins waren leden van de Plattelandsvrouwen en medewerksters van de fa. Pleune, die veel werk van de organisatie hadden gemaakt. Tenslotte werden er bikini's getoond met bijpassende badmode voor de grotere maten. Een volle zaal had alles met aandacht gevolgd en kon weer wat wijzer naar huis. De waarnemend presidente bedankte alle medewerkers van deze avond, inzonderheid de fa. Pleune, waarbij ieder een bloemetje kreeg aangeboden. Het plaatselijk Oranjecomité is druk doende met het opmaken van een programma voor 30 april. De voorbereidingen zijn al in een zover stadium, dat de inwoners binnenkort een stencil ontvangen, waarop het volledig programma zal zijn vermeld. Medewerking wordt op die dag ook verleend door de jeugdvereniging uit deze woonkern. Waarschijnlijk kan in het volgend nummer het programma aan de lezers worden voorgelegd. De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Scherpenisse 1024,50 opgebracht. fijn dat er zoveel animo was voor het eerder met groot succes gebrachte stuk "het derde woord" Het uit drie bedrijven bestaande toneelstuk speelt in Spanje en wordt door tien spelers voor het voetlicht gebracht o.l.v. regiseur Toni Claes. Twee zusters hebben veel problemen met de opvoeding van hun neef Pablo (Rob Veenstra) hij is woest en wild en is als het ware buiten de samenleving opgegroeid. Maar dan komt de lerares Marga (Laura v.d. Hoek) die een gevoelsrelatie met hem opbouwt en waarbij de een de leegte van de ander aanvoelt en aanvult, het derde woord "liefde" wordt bij hen dan ook waarheid Mevr. R. Schenk- Mager van de Fliplandse plattelandsvrouwen dankte de spelers voor het prachtige stuk en bood ze bloemen aan. de de De aankleding en meubilering was verzorgd door de blauwe zaal. Buurtbewoners van de hoek Achterstraat/ Korte Schoolstraat werden vrijdagavond omstreeks elf uur opgeschikt door de klap van een aanrijding. Toch bleek het ongeluk nogal mee te vallen, daar er alleen wat blikschade was. L. V. had geen voorrang gegeven aan het busje van A. F. de schade werd onderling geregeld. De Plattelandsvrouwen hebben woens dag 7 april in Tolrust hun voorjaarsver gadering gehouden. Na de opening door presidente mevr. Visser, volgden de notulen en het prachtige jaarverslag van mevr. Goense-Goense. Van het alternatief bestuur gaf mevr. Van Tiggele-Geuze een verslag van de schoonheidsverzorging in februari. Het financieel verslag werd uitgebracht door mevr. Hoek-van Dijke en de kas- commissie. In deze commissie werd mevr. Bijl-Burgers opgevolgd door mej. M. de Jonge. Daar de kas er niet zo rooskleurig voorstaat, had ieder lid een cadeautje meegebracht. In de pauze werden die ten bate van de kas ver kocht. Presidente mevr. Visser was niet herkiesbaar en het nieuwe bestuurslid werd mevr. Van Nieuwenhuijzen- Nelemans. Vice-presidente mevr. Van Dalen werd herkozen. Zij sprak de scheidende presidente hartelijk toe onder het aanbieden van een gebor duurde tegel, waarmee mevr. Visser zeer in haar schik was. Na de mede delingen en rondvraag leverden de leden briefjes in met ideeën voor nieuwe avonden en cursussen. Na de pauze liet dhr. J. Keur prachtige dia's zien over het bevrijdingsfeest, de afvaart van de oude Thoolse brug en oude plaatjes van Poortvliet. De presidente bedankte hem hartelijk voor de bereidwilligheid onder het aanbieden van een fles geestrijk vocht. In het lentecontact van jeugdvereniging De Wigchelaar is een discussie ontstaan over het bestuursbesluit om activiteiten voo3 groep van 12 t/m 15 jaar om half tien te beëindigen. Peter van Tiggele brengt zijn bezwaar kernachtig onder woorden: „Waarom klagen de ouders over het te laat thuiskomen van hun kinderen? Ze kunnen toch beter tegen hun kinderen zeggen hoe laat ze naar huis moeten komen." En Henny Boer: „Ik ben 14 jaar, dus zou ik om half tien naar huis moeten. Nou ik weet niet hoe u erover denkt, maar ik vind dat kolder. Mogen wij zelf niet meer regelen wanneer we naar huis gaan. De meeste jongeren van 12 t/m 15 jaar hoeven echt niet om half tien thuis te wezen". En Coby van Tiggele: „Ik vind het gewoon stom dat 14 en zeker 15-jarigen om half tien weg moeten. Mogen we dat tegenwoordig niet zelf uitmaken. Wordt ons de wet voorgeschreven. Als je zo doet, raak je onherroepelijk leden kwijt, vooral van 14 en 15 jaar." In Lentecontact verder- dromen, een puzzelhoek en een gedicht. Voorts wordt melding gemaakt van samenwerking tussen De Wigchelaar en de jeugdvereniging Scarpenesse bij het plannen van de activiteiten. Op 23 april zijn er in ,t Ouwe Raed'uus weer gezel schapsspelen en handenarbeid.. In verband met de opvolging van Ir. Knottnerus door ZLM-voorzitter Ir. Luteijn wordt dhr. G. J. de Jager uit Anna Jacobapolder voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouwschap in Zeeland. Schaakresultaten van D.S.V.F.: H. Wagemaker - P. Wagemaker 1 - 0, M. den Braber - P. Reijngoudt 0 -1, C. v. d. Berg - A. Vaders 1/2 - 1/2 W. Kempeneers - J. Walpot 1 - 0, L. Vermeij - JelderdaO -1, G. Noorthoek - E. Menger 1 - 0, M. Reijngoudt - J. v. d. Berg 0-1, Gre Verwijs - P. Kosten 1-0, A. Kosten - M. Reijngoudt 0-1 De plattelandsvrouwen van Steenbergen, Dinteloord en Sint - Philipsland hebben donderdag 8 april een toneelavond bijgewoond van het amateurgezelschap Tavenu. De Steenbergse presidente mevr. I. van Nieuwenhuijzen-Klapwijk kon zo'n 120 belangstellenden begroeten. Ze vond het Een aantal cursisten van de school voor toerisme en recreatie in Den Haag hebben donderdagmiddag een bezoek aan Nieuw-Vossemeer gebracht. Na de ontvangst door burgemeester A. Remery volgde er een rondrit met een bezoek aan o.a. het A.M. de Jonghuis, het molenmuseum Nederland, de camping Mattenburg en het strandbad de Eendracht. Het is sinds 1974 voor de vierde keer dat dames van deze school Nieuw-Vossemeer als studie-object, hebben uitgekozen. Bouw- en Woningtoezicht West- Brabant kan beginnen met een voor bereidingsplan voor het verbeteren van 81 huizen in Nieuw-Vossemeer. Alle bewoners worden aangeschreven opdat de woningen aan een nauwkeurig onderzoek kunnen worden onder worpen. De resultaten worden besproken met het ministerie van volkshuisvesting. Daarna worden per complex woningen hooravonden belegd. Tenslotte worden de inwoners opnieuw bezocht waarbij ze zich al dan niet akkoord verklaren met het verbeteren van hun woning. Bijzondere aandacht geschonken worden aan de financiële kant van de zaak. Vanwege de geringe belangstelling heeft de fa. Heijmans uit Rosmalen afgezien van de bouw van 42 patiobungalows in het bestemmingsplan A.M. de Jong park. Het bestemmingsplan wordt nu gewijzigd, zodat de bouw van vrij staande woningen en bungalows mogelijk wordt. Hiervoor bestaat ruime belangstelling. Bouwbedrijf Uijtde- willigen B.V. heeft in samenwerking met het bouwfonds Zuid Nederland een verzoek ingediend om de resterende negen percelen in het eerste deel van het plan te kopen. Daarom is het nodig dat de grond bouwrijp wordt gemaakt. Voor de onderhandse aanbesteding is 288.900 gulden uitgetrokken. De kavelprijs varieert van 25 tot 30.000 gulden exclusief BTW. In het plan Boerengors heeft dhr. A.J.M. van Beers uit Tholen 225 m2 grond voor 10.000 gulden exclusief BTW gekocht voor de bouw van een vrijstaande woning. Dit is het laatste van de zes percelen aan de Meestoof. In verband met de aanleg van een parkeerterrein aan de Nieuw- Vossemeersedijk vanaf de hoogte tot aan de Oslostraat kocht de gemeente reeds 4000 m2 dijk. Gebleken is dat er nog 2000 m2 dijk nodig is van de Ambachtsheerlijkheid van Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe N.V. Nu het in Nieuw-Vossemeer steeds meer voorkomt dat huizen als tweede woning in gebruik worden genomen, wil het gemeentebestuur een verordening vast stellen om de tweede woningen te ver bieden. Volgens b. en w. bestaat er anders gegronde vrees dat het leef klimaat wordt geschaad omdat de huizen gedurende lange tijd van het jaar onbewoond zijn. Erven en tuinen kunnen een onverzorgde aanblik bieden. Soms is de woning ook nog geschikt voor permanente bewoning. Een ander argument voor beperking van het tweede woninggebruik is het feit dat betrokkenen profiteren van open bare voorzieningen terwijl de gemeente voor hen geen uitkering uit het gemeentefonds krijgt omdat ze elders hun hoofdverblijf hebben. De bouwverordening vergde aanpassing om eisen te kunnen stellen aan voor het publiek bestemde gebouwen in verband met de bereikbaarheid en toegankelijk heid van rolstoelgebruikers. De gemeente Nieuw-Vossemeer wil de openbare gezondheidszorg overdragen aan het streekgewest Westelijk Noord- Brabant. Het gaat nog slechts om een principeluitspraak, aangezien in een later stadium tot feitelijke overdracht van de bevoegdheden kan worden besloten. Het streekgewest moet dan eerst voorstellen ten aanzien van de organisatie, taakinhoud, personeels bezetting en de kosten van een geweste lijke gezondheids dienst hebben gedaan. Het gemeentebestuur heeft afwijzend gereageerd op een verzoek van de tele fonische hulpcentrale SOS dienst Breda om drie cent per inwoner subsidie. Het De boerenprijzen voor het nieuwe seizoen zjjn door Brussel vastgesteld. De eente reacties uit boerenkrlngen z|jn geluwd. Het was tijdens het EEG-prtyzengevecht spannender dan ooit te voren. De uitgangsstellingen van de negen landbouwministers lager ver uit elkaar. Nog erger was de grimmige wtynoorlog die in Frankryk twee slachtoffers eiste. De uitspraak van het Brussels prfjzenorakel roept nogal wat vragen op. In een ttyd dat alle Nederlanders in een bezulniglngsmars naar de nullen gedwongen worden lijkt een 7%-stijging van landbouwprijzen afschrikwekkend. Hoe zit dat nu precies? Zowel de boeren als de consumenten zijn bezorgd. De prijsbesluiten van Brussel hebben de consumenten opgejaagd. Aller wege leeft de vrees dat de hogere landbouw prijzen het leven van alle landgenoten duurder maakt. Voor de huisvrouw is het nu al een krachttoer om de finan ciële eindjes aan elkaar te breien. Hoe pakt het Brussels akkoord, dat aan de Nederlandse boeren ruim 7% meer wil geven, uit voor de gezinsbeurs? De kosten van levensonderhoud zullen uiteraard stijgen, maar die toename staat in geen enkele verhouding met de prijsstijging die in Brussel uitgedokterd is. Globaal kan de Nederlandse huis vrouw erop rekenen dat elk percent Brusselse prijsstijging neerkomt op 0,6% stijging van de kosten van het levensonderhoud. Een simpele vertaling leidt er dan toe dat het leven ongeveer 0,4% duurder wordt tengevolge van het Brusselse landbouwbeleid. Minister Van der Stee, die de agrarische zaken in de regering voor zijn rekening neemt, heeft verklaard dat de kosten van levensonderhoud met 0,3% zullen stijgen. Wij hopen met hem dat het zo is. Voor de consument zou dit alles nog te pruimen zijn. Nu kan men geruststellende beweringen opbouwen voor de huisvrouw, die van het Brussels landbouwspektakel niet veel hoeft te vrezen. In felle tegenspraak pakken de berichten uit dat de consumptiemelk met 0,04 per liter stijgt en dat de suiker binnenkort ook al met 0,12 per kilo duurder wordt. De consument raakt in de war en wordt wantrouwig. Hoe zit dat dan met die prijsstijgingen en hoe rijmt dat nou met het zeer matig effect van Brussel? Pikant is inderdaad de melkprijs stijging. Het zuivelbedrijfsleven heeft al enkele maanden geleden gevraagd om de minimumprijs voor consumptiemelk met 4 centen te verhogen. Deze stijging MOQOSOOSGOQOCCCOCCiSOOOqi Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkerjurken Ruit-blouses Nappa jacks Zuivelstraat 17-21 o Bergen op Zoom ssococcoosocccoooecoeo Alles van de beste merken was gewoon nodig om de verwerkings kosten op te vangen. Daarvan willen de zuivelfabrieken 3 centen en de detail handel de resterende cent. De eis zal wel billijk zijn maar komt net boven tafel als Brussel de landbouwprijzen verhoogt. Iedereen legt begrijpelijker wijze een direkt verband tussen de nieuwe landbouwprijzen en de hogere straatprijs voor consumptiemelk. Voor alle duidelijkheid: de melkprijsstijging heeft in dit geval niets te maken met de nieuwe EG-prijzen. De aankondiging van een hogere suikerprijs is al even verwarrend. Ten gevolge van de Brusselse beslissingen zou de huisvrouw 0,12 meer moeten betalen voor 1 kilogram suiker. Zo eenvoudig liggen de zaken niet. In de eerste plaats komt het cijfer uit de koker van een bepaalde suikerindustrie en ten tweede komen die 12 centen extra niet helemaal in de ooerenbeurs terecht. Natuurlijk maakt het de consument weinig uit of hij door de hond of de kat gebeten wordt. De eerlijkheid gebiedt echter dat het voor de boeren wel iets scheelt. Zij willen niet altijd op de schopstoel zitten. De boeren zijn al evenzeer bezorgd over de nieuwe prijzen die Brussel vast gesteld heeft. Hun bezorgdheid heeft andere oorzaken dan bij de consument. Op de boerderij zijn de kosten de laatste jaren flink gestegen. Deze kostentoename wordt opgevangen door de nieuwe prijzen. Daarom komt het boereninkomen flink onder druk te staan en moet de boer de al eerder op gelopen inkomensachterstand nog langer slikken. In boerenkringen is de nullijn een vrome wens die nauwelijks haalbaar is. Alle Nederlanders hebben trouwens moeite met die nullijn, maar in dat geval moet men een stap terug doen omdat men veelal boven die bewuste lijn zit. Een andere boerenzorg is de waarde van een gemiddelde Brusselse prijs stijging. Het Brussels akkoord richt zich op papieren prijzen. Voor de boer blijft de hamvraag of die 7% inderdaad hard te maken is. Zoals de kaarten nu liggen ziet het er niet naar uit. De werkelijke opbrengstprijzen komen op de markt tot stand. Als die markt verstoord is, wordt de boerenbeurs aangetast. Brussel wil op de markt wel bijsturen, maar deze correcties (een in gewikkelde machine met interventie- en premieregelingen) staan in geen enkele verhouding met het streven om de De Provinciale-Gewestelijke-en afde lingsbesturen van de Vrouwen organisaties in Zeeland en nog enkele andere stichtingen of organisaties hebben dezer dagen het programma 1976-1977 ontvangen van bovengenoemde commissie. Daarin worden de mogelijkheden weer opgesomd van cursussen en inleidingen, die georganiseerd kunnen worden met medewerking van de huishoudelijke- voorlichting ten plattelande. Een hele rij cursussen over gezond eten, over tuinkruiden, bewust huishouden, consument en reclame, reparatie's in de huishouding, gasten ontvangen, zelf kleding maken en andere naai- of naaldvakken, ook tuinverzorging en de zorg voor kamerplanten. Aanvragen voor de cursussen moeten zo mogelijk 3 maanden tevoren worden ingediend bij de provinciaal secretaresse, mevrouw E. Zandee-van Damme, Noordeinde 14, Kloetinge. Tegelijk met dat nieuwe programma werd ook het jaarverslag 1975 ontvangen. Uit het overzicht van de werkzaamheden in het verslagjaar bleek, dat er ook uit onze contreien op deze voorlichtingsmogelijkheid veelvuldig een beroep wordt gedaan. Met name dan door het aanvragen en organiseren van cursussen. Zo had Sint- Annaland een cursus over zuivelprodukten met 18 deelneemsters. Sint-Philipsland de cursus „karweitjes in huis met 10 cursisten. Een kamer plantencursus werd georganiseerd in Poortvliet met 11 deelneemsters, voor bloemschikken waren er in Scherpenisse 9 en in Sint Philipsland 13 cursisten. In Sint-Maartensdijk werd een naaicursus afgewerkt met 10 ingeschrevenen, daar had men zelfs 34 deelneemsters voor de cursus kleding en mode. In Sint-Philipsland was er voorts tot tweemaal toe een demonstratie van minder bekende regionaal centrum Steenbergen/ieuw- Vossemeer richt namelijk een eigen hulpcentrale in. Alles wordt in het werk gesteld om per 1 juni een eigen hulp dienst in Nieuw-Vossemeer te starten. voedingsmiddelen, waarvan de ene aangevraagd door de afdeling van de Plattelandsvrouwenbond, de ande4 door de stichting Maatschappelijke Dienstverlening. Bij elkaar wordt dus nogal eens van deze huishoudelijke voorlichting geprofiteerd. De werkcommissie van Tholen en Sint- Philipsland van de Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande bestaat uit de dames M. C. Hoek-Koopman, voorzitster, M. Boogaard-Bolier, M. M. van Dalen-Romijn, M. de Jager- Aarnoudse, N. van NieuwenhuijzenNelemans, J. R. Provoost, C. van Putte-Burgers, S. de Reus, J. W. C. van Strien en D. Trimmers-van Nieuwenhuijzen, vrijwel allen vertegenwoordigsters van afdelingen Plattelandsvrouwenbond, N.C.V.B. of huishoudschool. Wat somber liet het jaarverslag zich uit met betrekking tot toekomstige Rijkssubsidies. De minister van Onderwijs en Wetenschappen meent dat na 1 januari 1977 subsidiëring geen taak meer is voor zijn departement. Men doet nu wel alle moeite om die of een subsidie voor hetzelfde doel van een ander departement te krijgen, gezien de toch wel ruime belangstelling voor dit werk in de provincie. Niettemin wordt het voortbestaan door dit ministerieel voornemen wel ernstig bedreigd. Van de Zeeuwse provinciale commissie is gedeputeerde A. L. van Geesbergen voorzitter, terwijl er voorts van alle Zeeuwse delen (eilanden) vertegen woordigers of sters zitting hebben. Voor 1976 is er een nadelig saldo geraamd van 1244,-. Aan het provinciale bestuur werd gevraagd voor 1976 te willen subsidiëren. Aan het voorlichtingswerk wordt via de pers of per stencil bekendheid gegeven. In 1975 was er voorts een teken en opstelwedstrijd voor 5e en 6e klassers met als onderwerp: „Het huishouden in het jaar 2000". Maar slechts 3 basisscholen in Zeeland hebben daaraan deelgenomen. Bij de Zeeuwse huishoudelijke voorlichting waren 4 leerkrachten,, t.w. de dames D. J. Janvier -Scheele, G. C. Rezelman, beiden huishoudlerares, N. Ridderbos van Elderen lerares naaldvakken en G. Bij de Vaate Tuinbouwlerares. boerenprijzen met 7% omhoog te krikken. Uit dit alles moet de boer ook concluderen dat Brussel aardig redeneert en schone beloftes maakt, maar een voldoende garantie voor een redelijk inkomen blijft ook na het jongste prijzenakkoord uit. De boeren- zorgen zijn in elk geval niet weg genomen, integendeel. B. Schouwing Zaterdag 17 april 1976 uur S.P.S. - H.N.C. (v. Herel) 14.30 Thol. Boys - Kogelvangers 16.15 W.H.S. 3 - F.S.V. 2 (Kools) 13.00 B.W.R. 2 - W.H.S. 2 (Cornelis) 14.15 Dinteloord 3 - Smerdiek 3 14.15 Thol. Boys 4 - S.P.S. 3 (v. Andel) 12.15 Dinteloord 4 - Smerdiek 4 12.15 N.O.A.D. 2 - Rozenoord 3 (Dilor) 16.15 Thol. Boys 3 - Vrederust 3 14.15 Maandag 19 april 1976 uur Vosmeer - Breskens (Polfliet) 14.30 N.V.S. 2 - Vosmeer 2 (v. Caam) 14.30 Divo 2 - Vosmeer 3 12.00 2e klasse B landelijk W.H.S. -D.O.T.O. S.S.S. - De Zwerver N.E.O.-S.S.C. A.S.W.H. -Barendrecht Arnemuiden - Rijsoord Zwaluwen VI. - De Meeuwen 3e klasse A Zuid I Hoek - Smerdiek 5-0 Rillandia - Zwal. Boys A.Z.V.V. - Krabbendijke Zaamslag - Dinteloord 3e klasse D Zuid I Zierikzee - Vosmeer Breskens - H.V.V. Meto - Odio Axel - R.K.V.V.U. Goes - Jong Ambon Steen - Dosko Reserve 3e klasse Zuid I Smerdiek 2 - Koz. Boys 2 Haaften 2 - Roda Boys 2 S.S.C. 2 - N.E.O. 2 Dinteloord 2 - Veen 2 le klasse standaard afdeling Seolto - Thol. Boys S.P.S. -Olympia Vrederust - F.S.V. Kogelvangers - Beatrix Rust Roest - D.V.O. H.N.C.-B.V.V.B. le klasse reseerve afdeling Thol. Boys 2 - B.V.C. 2 J.P.S. 2 -N.E.O. 3 O.N.I. 2 - S.S.C. 3 V.V.N. 2-P.T.T. 2 Wit Zwart 2 - Beatrix 2 Rust Roest 2 - Seolto 2 2e klasse standaard afdeling N.O.A.D. - Internos D.S.E. - Family Boys T.S.C. - Stavenisse Rozenoord - O.N.I. Veerse Boys - Vesting Boys Right Oh - W.S.C. 2e klasse reserve A afdeling W.H.S. 3-V.V.C. 2 B.V.C. 3-W.H.S. 2 Zwal. Boys 3 - Kogelvangers 2 F.S.V. 2 - V.V.N. 3 Chrislandia 2 - B.W.R. 2 Seolto 3 - The Gunners 2 3e klasse reserve A afdeling V.V.C. 3 - Smerdiek 3 S.P.S. 2 - Vrederust 2 P.T.T. 4 - F.S.V. 3 4e klasse A afdeling D.V.O. 3-S.P.S. 3 Smerdiek 4-V.V.C. 4 Dinteloord 4 - Stavenisse Vrederust 3 - N.O.A.D. 2 Thol. Boys 3 - Thol. Boys 4 Junioren W.H.S. 4 - M.O.C. W.H.S. 5 - F.C. Bergen M.O.C. A-N.O.A.D. A 2-2 0-1 3-1 1-2 0-0 2-i 1-4 0-1 1-0 1-0 0-3 1-2 0-0 3-1 0-0 0-0 2-0 0-2 3-2 0-1 3-2 1-1 3-2 0-0 4-2 0-0 3-0 2-3 4-1 3-0 2-1 1-2 1-1 0-0 7-1 0-3 3-4 2-1 0-4 4-2 1-2 1-3 1-2 4-1 4-0 4-3 1-2 0-2 3-3 1-3 1-1 2-1 1-0 1-1 advertentie IM AMIGOSBEDROEVEND De heren van Amigos Oud-Vossemeer speeld+ in de volleybalcompetitie een slechte wedstrijd tegen Olympus 2. Misschien was het onderschatting van de tegenstander, maar het vertoonde spel was voor een kampioenskandidaat bedroevend slecht. Het is te hopen dat er in de nog komende wedstrijden meer geconcentreerd wordt gespeeld, want anders is puntenverlies niet on denkbaar. Tegen Olympus werd het nog een 15-8 en 15-12 overwinning. De dames van Amigos verloren in de sporthal De Leede wederom met 3-0 van SG West. In deze laatste competitie wedstrijd degradeerden de Vossemeerse dames naar ae eerste klas. De PJZ Tholen en Sint-Philipsland won vrijdagavond in de gymzaal te Scherpenisse met 3-2 van de PJZ Fijnaart. In deze spannende volleybal wedstrijd hield men elkaar tot 2-2 in evenwicht, maar in de vijfde set bleken de Thoolse volleyballers de sterkste met 15-2.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 11