Misverstanden bij brandweeroefening FOTO STRIP. VER- SW HAAL Praalbed in Markiezenhof Brigadier Piet en de semi-profs Vijf titels voor Lia Duine Amigos overwon laatste hindernis voor kampioenschap Vervolg plaatselijk nieuws Donderdag 8 april 1976 EENDRACHTBODE '«fwtwssf 5 Woif»V BÖWwupsm,, Collecte Hersenschudding SSNT-PHILIPSLAND Burgerlijke stand De Makreel Collecte Schaken Voorjaarsvergadering plattelandsvrouwen MODEBRILLEN 9 £3 STAVENISSE OUD- MOSSEMEER gg poortvliet' $\rv - maartensdijk anha mcobapolder memoriam Cor van Rossum. de in januari overleden jeugdleider en bestuurslid van SPS. Uitvoerig wordt verslag gedaan van de plezierige spel- middag op zaterdag 14 februari waarbij een trouwpartij georganiseerd moest worden. Uit de stand Voetballer van het jaar bij de senioren blijkt, dat Jaap Oudesluijs de lijst aanvoert met 232 punten voor Dirk Uijl met 228 en Jan van Tiggele met 220 punten. Het ledental is met zes toegenomen. Dirk Uijl en Leen Schipper zijn door de KNVB bestraft en Rien Schipper is geopereerd aan z'n meniscus. SPS heeft in de zomer een bazar gepland, maar eerst houdt men morgenavond in ,t Ouwe Raed'uus nog een ledenvergadering met bingo. De collecte voor het Reumafonds heeft in Poortvliet 747,70 opgebracht, met alle dank aan gevers en collectrices. Een zoontje van dhr. C. Hage van de Hogeweg kwam bij het spelen op het sportveld met zijn hoofd tegen een ijzeren staaf. De onmiddellijk ontboden arts constateerde een hersenschudding. De jongen moet nu thuis rust houden. Opgaaf burgerlijke stand over maart 1976. Geboorten: Jacoba Cornelia, dv J. Burgers en A.J. Voshol, Natasja, dv L.E. van der Kleijn en C. Zeaburg. Huwelijken: J.C. Moerland en M.C. Beurkens. Overlijden: Abr. den Braber, oud 81 jr, ev C.C. Mol, M. Noorthoek, oud jr, wn C.N. Schipper, Stoutjesdijk, M. ev M. Wesdorp. INENTING TEGEN HONDSDOLHEID vrijdag 9 april a.s. 's avonds van 7 tot 8.30 uur in de brandweerkazerne aan de Schoolstraat te Sint PhiUpsland. Als gevolg van het in ons land voorkomen van hondsdolheid (N.B. hondsdolheid b niet hetzelfde als hondeziekte), bestaat de wettelijke verplichting tot het Inenten van uw hond voor 1 mei aj. Om u in de gelegenheid te stellen aan deze verplichting te voldoen wordt in Sint Philipsland zitting gehouden 9 april a.s. van 7 - 8.30 uur in de brandweerkazerne, aan de Schoolstraat. De dierenartsen: H. J. van der Hammen en P. J. Mangnus advertentie IM De Makreel hield zaterdag een wedstrijd voor de clubcompetitie. Winnaar werd C. v.d. Moort met 281.3 cm. vis. 2. T. Geuze 166 p., 3. J. Potappel 135.2 p., 4. M.J. den Braber 132.3 p., 5. K. Mol 109 p., 6. A. van Herk 91.8 p., 7. J.P. Kaashoek 91.5 p. Jeugd: 1. Sj. van Naamen 87.2 p., 2.Ad Verhage 62.3 p., 3. Joh. Quist 41 p., 4. Leon de Jonge 39,5 p., 5. Lauran Bolier 31.5 p., 6. René de Jonge 22.5 p., 7. J. Lindhout 21 p., 8. P.C. Wagemaker 16 P- De collecte voor de Hartstichting heeft in Sint-Philipsland en Anna Jacoba- polder 904,43 opgebracht, waarvoor alle medewerkenden hartelijk dank gebracht wordt. Schaakuitslagen D.S.V.F.: J. Verwijs - J. Walpot 1-0, G. Remmekwaal - P. Kosten 1-0, G. Verwijs - Remmelzwaal 1/2-1/2, Marj. Reijngoudt - E. Menger 0-1, H. Wagemaker - Mart. den Braber 0-1, P. Wagemaker - J. v.d. Berg 0-1, Jelderda - G. Noorthoek 1-0, J. van Oudenaarde - A. Vaders 1-0, W. Kempeneers - St. v.d. Velde 1-0, L. Vermeij - P. Reijngoudt 0-1, E. Menger - Mart. den Braber 1-0, W. Kempeneers - G. Remmelzwaal 1-0, J. Verwijs - G. Verwijs 0-1, H. Wagemaker - St. v.d. Velde 0-1, Marj. Reijngoudt - Jelderda 1-0, G. Noorthoek - J. v.d. Berg 1-0, J. Walpot - A. Kosten 1/2-1/2 Remmelzwaal - P. Kosten 0-1, J. van Oudenaarde - St. v.d. Velde 0-1, P. Reijngoudt - A. Vaders 0-1. De Plattelandsvrouwen hebben woensdag 31 maart in Dorpshuis De Wimpel de voorjaarsvergadering gehouden. Presidente mevr. R. Schenk kon een groot aantal leden van harte welkom heten, in het bijzonder mevr. Sieling-de Bruin uit Tholen, die namens het provinciaal bestuur aanwezig was. Na het voorlezen van notulen en jaarverslagen werd meegedeeld dat het jaarlijkse reisje plaats vindt op woensdag 19 mei naar het Land van Heusden en Altena. De bejaardenreis is vastgesteld op 2 juni. Bij de bestuurs verkiezing werd secretaresse mevr. R. Timmermans-Punt voor drie jaar herkozen. Na de pauze vertelde mej. G. Bij de Vaate van de huishoudelijke voor lichting ten plattelande het een en ander over verstekken, verpotten en verzorgen van kamerplanten. Ook vertoonde ze nog prachtige dia's van verschillende kamerplanten. De volgende bijeenkomst is op 28 april. DE KUNST VAN HET KRUIDEN Al duizend jaren lang kennen we vele tientallen kruiden en specerijen, waar van de meest gebruikte knoflook, koriander, saffraan, tijm, laurier, oregano, dille, dragon, peper, nootmuskaat en kaneel zijn. Het gebruik van kruiden in de keuken De regionale brandweeroefening in Oud-Vossemeer is maandagavond niet vlekkeloos verlopen. Er was zogenaamd brand ontstaan in het nieuwe dorpshuis bij het mastieken van het platte dak. De beheerder belde volgens de regels 0011, maar bij de alarmcentrale in Breda heeft men blijkbaar de melding verkeerd verstaan. In elk geval werd er alarm gegeven voor brand in het dorpshuis te Nieuw-Vossemeer in plaats van Oud- Vossemeer. Bij 0011 was men er niet van op de hoogte dat het om een oefening ging. De brandweer wilde het gehele systeem zo realistisch mogelijk beproeven. Via 0011 en de brandweer regio Roosendaal werden in elk geval de korpsen van Nieuw-Vossemeer en Steenbergen gealarmeerd. In beide plaatsen is het stil alarm ingevoerd, zodat er geen onrust ontstond door loeiende brandweersirenes. Via de mobilofoons konden de korpsen in de regio Bergen op Zoom al snel horen dat het volledig mis was. Daarom werd via de mobilofoon ingegrepen waarna de korpsen Nieuw-Vossemeer en Steen bergen werden teruggeroepen. Vervolgens kon de geplande oefening gaan draaien, maar daarbij deed zich nog een hapering voor. Blijkbaar was het dienstdoende personeel bij de alarmcentrale er niet van op de hoogte dat het om een oefening ging, want ook de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg werd gewaarschuwd. Via de mobilofoon werd de met het busje patrouillerende opperwachtmeester Brinkman opgeroepen, die met loeiende sirene naar Oud-Vossemeer ging. Meerdere politiemannen volgden. Aangezien Oud-Vossemeer in het brandweervak ligt voor de korpsen Tholen en Sint-Annaland, waren deze twee eenheden inmiddels in Oud- Vossemeer met het bluswerk begonnen. Sint-Annaland gaf eerst water met de lage druk, waarna Tholen volgde. Veel belangstellenden, burgemeester J.E. van Boeijen en regionaal commandant ing. M.J. Belonje sloegen de ver richtingen gade. Een volgende misverstand deed zich voor, toen de Bergse brandweerkazerne niet wist, dat ook de dorpen Sint- Maartensdijk en Stavenisse bij deze oefening moesten worden opgeroepen. Zij waren evenals alle andere deel nemende korpsen in de garages paraat, maar toen de alarmering uitbleef, greep de oefenleiding in. Ook de nieuwe brandweerauto met poederinstallatie uit Halsteren kwam nog assisteren, evenals de ladderwagen uit Bergen op Zoom. Deze redde een aantal brand weerlieden van het platte dak van het dorpshuis. Alle korpsen kwamen ook in actie met water. Het spectaculaire gebeuren werd gevolgd door veel publiek. Na een uur rukten de korpsen weer in. Men had o.a. dankzij de mis verstanden veel geleerd van deze oefening, die door de vier Thoolse brandweercommandanten was gemaakt. In dë loop van de jaren heeft de Stichting „Vrienden van het Markiezenhof' door haar initiatieven binnen het kader van de aankleding van het in restauratie zijnde aloude woon paleis van de heren van het Markiezaat van Bergen op 2k>om, in en buiten de stad steeds meer bekendheid gekregen, maar ze is nog lang geen „algemeen goed". De schenking van de maquette van de vesting Bergen op Zoom anno 1747, op 10 april 1974 aan het gemeentebestuur, voor permanente tentoonstelling in het museumgedeelte, ligt nog vers in het geheugen. Sedertdien hebben duizenden musembezoekers dit fraaie en instructieve werkstuk van de heer H. van Tilburg bezichtigd en bestudeerd. Op 21 mei a.s. hoopt de Stichting haar tweede project, een praalbed in Lodewijk XIV stijl, voor de geheel gerestaureerde Henriëttekamer in de vroeg achttiende eeuwse tuinvleugel van het Markiezenhof, aan het gemeente bestuur aan te bieden. En reeds staat als derde project een smeedijzeren opstand voor de waterput in de Franse tuin op stapel. Het verwerkelijken van deze projecten kost vrij veel geld. De Stichting vindt het verheugend dat een groot deel van deze kosten kon worden bestreden uit de jaarlijkse spontane bijdragen van talrijke Bergenaren en in nog meerdere mate van oud-stadgenoten die het Markiezenhof een goed hart toedragen. is afkomstig uit het Oosten. In Egypte kregen de pyramidebouwers brood dat met knoflook was ingewreven en aten de farao's spijzen, gekruid met saffraan, kaneel, koriander en mosterd. De echte kruidenkookkènst is afkomstig uit Perzië. Via Griekenland, waar de kookkunst in zeer hoog aanzien stond en men bijvoorbeeld kummelbrood bakte en knoflook gebruikte om lamsvlees mee te kruiden, kwamen de kruiden naar Europa. De Romeinen waren echter geen meesters van verfijnde smaak en kochten dan ook veelal een Griekse kok op de slaven markt. In de middeleeuwen werden die kruiden niet zozeer gebruikt om het dagelijks voedsel mee op te luisteren, maar om er kwalen mee te genezen en als middel om goede geesten gunstig te stemmen en boze af te weren. In de tuinen van de kloosters groeiden en bloeiden de kruiden, waarmee de kloosterlingen dranken en poeders bereidden om zieken te genezen. Tegen epidemieën van typhus en cholera was vooral de spaanse peper een bekend middel. Aan kruiden werden velerlei eigenschappen toegeschreven: Nootmuskaat zou de bitterheid van het hart verdrijven, kruidnagels werkzaam zijn tegen hoofdpijn, peper de eetlust bevorderen, paprika en chilipoeder de intelligentie bevorderen en tijm, hysop, koriander en komijn de boze geesten uit het lichaam verdrijven. Ook in onze Hollandse keuken gebruiken we bijna dagelijks vele kruiden en specerijen. Denk maar eens aan erwtesoep met peper, rundvlees met peterselie, selderij en jeneverbes, rijst met kaneel, gehakt met nootmuskaat en kalfsvlees met dragon of basilicum. ZEEPCONSUMPTIE DAALT Keizer Wilhelm II zou eens hebben gezegd: „Das deutsche Volk ist das kultivierteste, denn es hat den grössten Seifenverbrauch". Daargelaten of hij dit werkelijk heeft gezegd, in elk geval zou hij het nu niet meer kunnen zeggen' want het verbruik van zeep is in de Bondsrepubliek nu met 700 gram per hoofd per jaar minder dan b.v. in Italië en aanzienlijk minder dan b.v. in de U.S.A. met 1.340 en Groot-Brittannië met 1.150 gram. Maar buitendien is het nu ook nog dalende. Voor 1975 rekent men met een achteruitgang der consumptie van 2 k 3%. Wat de reden hiervoor is, weet men nog niet. Dat de schuimbaden de zeep zouden hebben verdrongen veronderstelt men niet, al is de consumptie van dergelijke badtoe- voegsels in Duitsland bijzonder sterk IL'l1*?!* ""F— UPBJM advertentie IM j toegenomen. Ook dient men zich te realiseren, dat men in dat land in de laatste jaren veel meer is gaan baden en douchen, waarbij de badkuip ginds nog steeds bebetrekkelijk meer bemind is dan de douche. Ondanks keizer Wilhelm, zijn de Duitsers nu zeker geen minder zindelijk volk dan eertijds. (Helemaal onder ons gezegd, maar u mag het niet verder gaan vertellen, was onze eigen ondervinding in het concentratiekamp, dat de Duitsers, aldaar althans, in het algemeen zindelijker waren dan onze landgenoten). De zeep is in Duitsland, vooral door de olieprijs, veel duurder geworden en dat kan misschien ertoe hebben bijgedragen, dat men wat zuiniger met het gebruik van zeep is gaan worden. De grootste zeep- producent is bij onze oosterburen de groep Lever-Sunlight, die 25% van de markt voor haar rekening neemt. Dan volgen met ieder plm. 13% Henkei en Colgate-Olive. Beneden de 10% blijft Beiersdorf en Elida-Gibbs, welke combinatie eveneens tot de Unilever groep behoort. ZONNE-ENERGEE Op de Tiende Intersociety Energy Conversion Engineering Conference te Newark, Delaware (U.S.A.), is uit gebreid gesproken over de meest recente ontwikkelingen op het gebied van de zonne-energie. Hierbij bleek men zeer algemeen de mening toe gedaan, dat toepassing voor ruimte verwarming het verst ontwikkeld is. De eerste technisch bruikbare systemen daarvoor komen thans op de markt. De&ondanks was er eveneens een algemeen gevoelen dat zonne-energie op strikt economische basis (nog) niet kan concurreren met fossiele brandstof. Op wat langere termijn hoopt men verder de produktie van elektrische energie via fotocellen van de grond te krijgen, en nog wat later - begin volgende eeuw - de opwekking van elek trische energie uit zonnewarmte in een thermische centrale. Daarvoor is een concentratie van het diffuse zonlicht nodig. Het thans hiervoor geprefereerde systeem, een groot aantal (16.000) vlakke spiegels van zes bij zes meter voor een 100 Mw centrale, die de beweging van de zon aan de hemel moet volgen en die het licht kaatsen naar de top van een 120 meter hoge toren. Daar wordt stoom opgewekt voor het aandrijven van een normale turbogenerator. Het Amerikaanse bureau voor energie onderzoek (Energy Research and Development Agency, ERDA) streeft er ernstig naar de genoemde systemen goedkoper te maken. Voor onderzoek op diverse gebieden zijn voor 1976 de volgende bedragen uitgetrokken: ruimteverwarming 23 miljoen dollar, fotocellen 12 miljoen dollar en thermische elektriciteitsopwekking 13 miljoen dollar. ENERGIE GROOTSTE KNELPUNT IN GRONDSTOFFENVOORZIENING Voor een aantal grondstoffen geldt, dat 165: Het valt gemakkelijk te begrijpen, dat er de volgende ochtend in trams, treinen, bussen, winkels, kantoren en café's een knap woordje werd gesproken over het heuglijke feit, dat Karei Kleuntjes weer zou meedoen in het nationale team. Het meest van al werd echter gesproken in de sigarenwinkel van Willem de Pruijmer, waar het publiek zich gewoonlijk van voetbalkaartjes kon voorzien. Willem de Pruijmer werd algemeen beschouwd als een „kenner", wat hij te danken had aan het feit, dat hij driemaal voor Boncklehoveniers VII had gespeeld, voordat de elftalcommissie hem er "uitschopte. Hij had er veel verstand van, wat wel blijken mocht ui de wijze, waarop hij ge woonlijk zijn hand voor zijn mond hield, als hij over voetbalproblemen sprak. „Let eens op mijn woordenfluisterde Willem deskundig. „Nou Karei weer meedoet, zal alles héél anders gaanEen van de klanten kon dat blijkbaar goed vatten en zei met een knipoogje vol sluwe verstandhouding: „Je hebt gelijk, Willem. Alles gaat héél anders. En als ik zou mogen zegen, wat ik weet - Tja, dat hield die klant jammer genoeg binnen boord, zodat we rustig moeten afwachten wat er nu verder zal gaan geschieden. In de eerste plaats geschiedde het dat de aanplakker Jacobus J. Kleeflikker een biljet aanplakte, waarop duidelijk te lezen stond, dat het nationale team een oefenwedstrijd zou gaan spelen tegen de Fiorenze Boys „Hoeraaaaüll" riepen de mensen geestdriftig. „Dan komt de beroemde Alfredo Pinanti ook!" - Het was allemaal werkelijk waar. Alfredo Pinanti zou ook meekomen. Men had destijds in Italië natuurlijk gauw genoeg gemerkt, dat men een verkeerde had aangehouden. Toen was Alfredo natuurlijk bijzonder snel weer losgelaten.... er op aarde zoveel van aanwezig - en in beginsel winbaar - is, dat er geen echte dreiging kan uitgaan van de verhouding tussen voorraden en (potentieel) gebruik. Van een aantal andere kan men dat niet zeggen, maar reeds in de huidige techniek bestaan voor al deze grondstoffen vervangingsmiddelen. Wel kan de winning van grondstoffen waarvan genoeg is, en de vervanging van andere, veel energie vergen. H.E. Goeller en Alvin M. Weinberg menen -evenwel, dat er ook op dat gebied geen echte onoplosbare problemen dreigen. Zij denken dan ook eerder in termen van miljoenen dan van tientallen jaren voor wat betreft de toekomst van de mensheid. Zij voeren enkele „nieuwe stoffen" ln, het mineraal demandiet (het mengsel van minerale stoffen dat overeenkomt met de vraag van de wereldmarkt), avalloy, een legering van metalen in verhouding van het gebruik op de wereld, en nog zo een paar. Knelpunt in de samenstelling van demandiet wordt vooral gevormd door het „bestanddeel" CHx. Van kool waterstoffen is er duidelijk een beperkte voorraad. Maar zowel water stof als koolstof komen in geoxydeerde vorm in vrijwel oneindige hoeveelheid voor. Het is een kwestie van energie hebben voor de reductie van voldoende hoeveelheden C02 en H20 en het probleem is zo goed als opgelost. Verder kan het nodig zijn materialen uit betrekkelijk arme - maar wel gigantische - bronnen te halen. Zeewater is zo'n bron voor vele metalen. Weer is het vooral een kwestie van energie om de arme bronnen toch te gebruiken. Goeller en Weinberg rekenen uit, dat als de wereldbevolking tot tien miljard zielen zal toenemen, als al die mensen zo ongeveer het welvaartsniveau - en daarmee het huidige energieverbruik - van West-Europa zouden hebben, en als er dan nog de nodige extra energie zou zijn voor het winnen van schaarse grondstoffen, men ongeveer een gebruik van 75 miljard kW zou hebben. Een aanzienlijke hoeveelheid energie, maar nog altijd maar 0,1 pet. van wat er aan zonne-energie op de aarde komt. Gaat dat door, dan zijn de fossiele brandstoffen met een eeuw totaal uit geput, maar met kweekreactoren, even- De Oud-Vossemeerse zwemster Lia Duine heeft bij de Nederlandse kampioenschappen voor gehandicapten in Vaassen niet minder dan vijf titels veroverd. Ondanks dat ze de week ervoor met griep te bed had gelegen, bleek ze voor haar tegenstandsters toch te sterk. De beste prestatie leverde ze op de 25 meter vlinderslag met 28,1 seconde: slechts een tiende van een seconde boven haar eigen wereldrecord. De andere resultaten waren: schoolslag 29,6 sec., rugslag 28,8 sec., vrije slag 22,2 sec. en wisselslag 1.36 min. De eerstvolgende wedstrijden zullen plaatsvinden op 17 april in het zwembad te Delft. Het comité Sportieve Steun voor de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS) voert een actie om de uitzending van gehandicapte sportlieden naar de voor hen bestemde Olympische Spelen in Toronto eind juli financieel te steunen. Er gaan zo'n tachtig Nederlandse sportmannen en -vrouwen naar deze spelen onder wie Lia Duine uit Oud- Vossemeer. In comité van aanbeveling zitten o.a. minister van defensie ir. H. Vredeling, PSV-doelman Jan van Beveren en oud-Ajax voetballer Sjaak Swart. Het comité vraagt aan Neder landers om een sportief gebaar te maken en iuciferboekjes te kopen waar van de winst naar de N.I.S.gaat. Het secretariaat is gevestigd: Markt 70, Steenwijk, tel. 05210-5603. Men kan bijvoorbeeld 100 boekjes lucifers kopen voor 15 gulden (500 voor 65, 1000 voor 100 en 5000 voor 450 gulden) door overschrijving van het bedrag naar de Amro Bank in Steenwijk, rekening nummer 48.26.47.957 of postrekening 888688. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Eerlijk gezegd was ik nooit zo gek op poezen. Toegegeven: 't zijn mooie beesten.Vooral als ze klein zijn, lijken ze erg aandoenlijk. Maar ze waren nu eenmaal niet mijn favorieten. Toch ben ik door de knieën gegaan toen de kinderen binnen kwamen met Spinet, die een goed tehuis zocht. Allereerst omdat de kinderen het zo graag wilden. Maar ook omdat ik. fotevgraag als ik nu eenmaal ben, meteen dacht aan de mogelijkheden. Kinderen en dieren een ideale foto-kombinatie. En zo is Spinet in ons leven gekomen. Ze begon als fotomodel. Maar ze heeft intussen met haar andere charmes wel kans gezien om zich een goede plaats in het gezin te veroveren. Van haar standpunt bekeken was dat erg verstandig. Spinet poseert dus zo nu en dan voorde kamera. Niet alleen voor zomaar een opname, maar soms ook voor een foto-reportage. Da's eigenlijk een duur woord voor "een fotoverhaal". De drie plaatjes hier boven zijn zo'n verhaal. Er wordt een korte gebeurte nis in verteld in de vorm van een paar foto's. Foto nummer één is het begin. Saskiakomt met de voerbak van de poes naar buiten. We gaan proberen om nu Spinet in beeld te krijgen. De etensbak doet daarbij dienst alseen bijzonder sterke magneet. Kijkt u maar. Op de tweede foto heeft Spinet haar eten ontdektZe is wel bereid om mee te werken aan het slagen van de serie, maar dat moet niet te lang duren. Op het derde plaatje kijkt Saskia verrukt toe als de poes zich tegoed doet aan haar middagmaal. - Deze kleine fotoserie heb ik verwerkt in het album van de kinderen. Wie er op let. zal ontdekken, dat er in elk gezin veel van deze "korte verhalen" zijn, die het waard zijn om te wor den vastgelegd in een fotoserie. Je moet er alleen oog voor hebben. tuele fusiereactoren en zonne-ener3gie is zo'n energieproduktie onafzienbaar lang vol te houden. Ook de milieu problematiek in dit verband lijken de auteurs niet onoplosbaar - afgezien van mogelijke klimatologische invloeden, waar ze niets over durven te zeggen. Ze rekenen op een temperatuursstijging van 0,1 pet. en wat dat uithaalt weten ze AALSCHOLVERS Uit: Blijdorp Geluiden Voor mij was de aalscholver een van de gewoonste vogels uit mijn jeugd. Als ik rond 1940, ik was toen dertien, ,s morgens naar de HBS aan het Afrikaanderplein liep, dan zag je onderweg regelmatig groepjes van deze grote, zwarte watervogels, die in een rechte lijn achter elkaar, maar ook wel in V-formatie boven de woonhuizen vlogen. „Aalscholvers! Net vliegende stokken met vleugels!", zeiden we tegen elkaar. We maakten er zelfs een sport van om de witte vlekken van de kop en de dij op het vliegbeeld te onderscheiden. Waar je maar kwam, langs de Maashaven, de Rijnhaven, bij het Katendrechtse Hoofd of aan het Kralingse Veer, het kon niet missen: overal lagen de „schollevaars" op het water. Heel wat keertjes heb ik hardop staan tellen om er achter te komen hoe lang ze wel onder water bleven en vaak zat ik dicht bij de tachtig, vóór mijn vogel, meestal voorzien van een flinke vis, weer aan het oppervlak verscheen. Was de prooi groot, dan werd deze duchtig heen en weer geschud, omhoog gegooid en vervolgens in de wijd geopende snavel opgevangen. Vanaf het begin van de jaren vijftig is het in onze omgeving snel bergafwaarts gegaan met deze interessante familie van de pelikaanachtigen. Na 1956 werd de grote aalscholverskolonie te Lekkerkerk niet meer bezet en de belangrijke broedplaats te Rhoon, gelegen in de eendenkooi langs de Oude Maas, bleef vanaf 1960 verlaten. Als oorzaken worden de toename van het verkeer te water, de uitbreiding van de steden en de verregaande vervuiling van onze rivieren genoemd. Wie in Rotterdam nog aalscholvers wil zien, zal naar Blijdorp moeten. Daar bevindt zich een prachtige collectie op de eendenvijver. De dieren gedragen zich daar volkomen natuurlijk. Ze zitten al vroeg in het jaar op het nest en - ik vind dat zelf een van de aardigste dingen - sommige exemplaren kunnen vliegen. In het voorjaar kun je dan ook zien dat ze takken uit een naburige wilg breken om deze, door de lucht (1), naar de partner op de broedplaats te brengen. Tot slot nog een paar cijfers. De oudste aalscholver werd - men weet dat via het ringonderzoek - in wilde staat ruim achttien jaar. De grootste prooidieren die ze vangen zijn vissen van veertig en palingen van vijfenzestig centimeter! Het is dan ook geen wonder, dat de broodvissers van vroeger niet bepaald verzot op aalscholvers waren! Karei Schot. De heren van Amigos Oud-Vossemeer hebben maandagavond in Steenbergen met een 2-0 overwinning op Tobec ver moedelijk de laatste hindernis genomen voor het kampioenschap in de 2e klasse van de volleybalregio Bergen op Zoom. Er zijn met twee punten voorsprong nu nog vier minder zware wedstrijden te spelen. Maandagavond a.s. om negen uur in Steenbergen Amigos-Olympus 3. De wedstrijd tegen Tobec was spannend. Amigos trad met acht man aan. De start was zwak, aangezien men snel een 2-8 achterstand had. Amigos kwam terug tot 8-8, waarna het gelijk opging tot 13-13. Door goed opletten van aanvoerder H. Nieuwenhuis kon de Thoolse volleybalploeg de setzege weg slepen met 15-13. De tweede set leek opnieuw veel belovend te worden: Amigos nam een 8- 1 voorsprong. Toen zakte men echter terug tot 8-8, waarna de beide ploegen gelijk opklommen tot 13-13. Opnieuw trok Amigos in dit spannende duel echter aan het langste eind met 15-13. Van de dames nog steeds ongunstige berichten. Maandagavond was het in Bergen op Zoom weer zeer slecht. Men verloor met 3-0 van Rowi: 2-15, 6-15, 4- 15. Volgende week in Breda maar beter tegen S.G. West. De PJZ Tholen en Sint-Philipsland deed met drie teams mee aan een volleybaltoernooi in Zierikzee. Het eerste team werd eervol derde nadat de heren eerst hun poule hadden gewonnen. Het tweede heren team eindigde in de poule als tweede, evenals het damesteam. De PJZ was uiterst tevreden daar men voorheen nooit verder kwam dan een achtste plaats.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 9