Hulde in Haesfinge voor de heren G. D. Kloet en L. A. M. Elen Mercury, de betrouwbare tSsa. Daas Telers van tuinbouwzaden slaan handen in een GOUD-inruil-aktie VERGOUWEN B.V. CHU heeft honderd leden op Tholen f 7,50 per gram Twee zilveren Rabobank- voorzitters PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 8 april 1976 EENDRACHTBODE 5 Van pennenlikker tot computer Vertrouwensman Organisator Centrale Bank- onderscheiding Nog verhandelbare objecten worden vanzelfspre kend nog hoger ingeruild. Ook oud zilver, dia mant en munten. JUWELIERS EVERS nappa-, suede-kleding en bont Van jongste tot oudste Goed teamwork van groot belang „Vijf minuten luisteren en een minuut weioverwegen praten, daarmee zou men de Rabobanknestor uit de streek G. D. Kloet uit Sint Maartensdijk kunnen typeren", zo vond de Thoolse bankvoorzltter Iz. Hage en iedereen in de streek weet dat hjj in de roos had geschoten. „Voor ieder lid van een vereniging, of het een voetballer is of een aangeslotene bjj een bank gelden rechten en plichten," zo karakteriseerde een Jubilerende L. A. M. Elenbaas zijn werk voor de Rabobank. „Ben Je bovendien bestuurder, dan draag Je ook een bijzondere verantwoordelijkheid." Het waren uitspraken aan deze en aan gene zijde van de tafel, die tegelijkertijd een voldoende fundament waren voor huldiging van twee mannen uit de bankwereld in onze omgeving. Het was dan ook een volle, kleine zaal van Haestinge te Sint Maartensdijk, waar dinsdagavond de huldiging van Rabobank-jubilarissen plaatsvond. Een volle zaal met niet alleen eigen bestuurders en gezinsleden van jubilarissen zelf, maar ook vertegenwoordigers uit de Deltakring en zelfs van de centrale Raïffeisen- Boerenleenbank. Na het officiële gedeelte (tevoren was het college verhinderd), kwamen ook burgemeester van Boeijen, secretaris Benou en wethouder Moerland de jubilarissen feliciteren. De „Honneurs" werden waargenomen door de vice-voorzitter van de Rabobank te Sint Maartensdijk (na defusie) de heer I. van Beveren uit Stavenisse. Hij richtte zich met welkomstwoorden tot allen, maar inzonderheid tot hen die deze avond het middelpunt vormden, tot de van ver gekomen jhr. mr. Greven, aanwezig namens het hoofdbestuur van de C. B. en de heer Heringa namens de raad van beheer van de Centrale öank, voorts tot de heren Oudkerk en Klootwijk van het districtskantoor Goes en de Deltakringvertegenwoordigers van der Sande en de Jonge. Van alle zusterbanken in de streek waren afgevaardigden, sommigen met dames, aanwezig. Ook waren de oud- bestuurders van de tot voor kort zelfstandige banken uit Stavenisse, Sint Maartensdijk en Scherpenisse van de partij. Tenslotte het vrijwel voltallig personeel. Vice-voorzitter van Beveren vond het opvallend, dat juist twee voorzitters in dezelfde tijd hun 25-jarig bankjubifeum konden herdenken. De heer G. D. Kloet uit Sint Maartensdijk in zijn huidige functie van voorzitter der gefuseerde bank, gevestigd in de Smalstad en de heer L. A. M. Elenbaas, eerder voorzitter van de Rabobank Scherpenisse en na de fusie voorzitter van de raad van toezicht der nieuwe bankstichting. In die kwart eeuw is er veel meer veranderd, dan generaties tevoren, meende de heer van Beveren. De jubilarissen hebben de periode nog meegemaakt van het optellen, aftrekken, vermenigvuldigen met de pen, maar zitten nu ook al in de periode van de computer. Ze maakten kennis met mechanisatieën, automatisering, met statistiek en inflatie, met het tijdperk van honderden en het tijdperk Ze beleefden basisverschraling, Het hollandse weer is grillig. Een Mercury buitenboordmotor is veilig en betrouwbaar. Echte zeilers varen dus Mercury! Kies Uw hulp motor bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Van 4 tot 175 pk. advertentie IM van miljoenen, rationalisatie, schaalvergroting. Ze beleefden concentratie, federatie en fusie. 'de heer van Beveren richtte zich vervolgens tot de oudste(n in jaren) jubilaris Kloet op 17 dec. 1912 te Sint Maartensdijk geboren op de boerderij aan de huidige Keizersweg 1 met een mulo- en landbouwschoolopleiding werd hij 8 juni 1949 gekozen tot plv. bestuurslid van de Sint Maartensdijkse Rabobank (met toen nog een andere naam) de promotie werd lid raad van toezicht (1951), bestuurslid (1960) en voorzitter (1962. Specialist in het land bouwvak kwamen er meerdere bestuursfuncties, zoals bestuurder koelhuis Scherpenisse/Sint Annaland, weegbrug, grondkamer, landbouwschap, huuradviescommissie, bestuurder Waterschap. Een periode van mooie herinneringen, van waardering, ongetwijfeld ook van teleurstelling en belediging. Schrijf het negatief in het zand en het positieve in het marmer, zo adviseerde de heer van Beveren de jubilerende collega. De vice- voorzitter bracht ook dank aan mevr. Kloet (die een bloemstuk kreeg), want op de boerderij alleen achter blijven is geen pleziertje. Als blijkt van waardering werd de heer Kloet aangeboden de boeken van Wilderom: „Over dijken en afsluitdammen." Met daarnaast een horloge van de man die steeds op tijd ter vergadering was. De heer van Beveren richtte zich vervolgens tot de heer Elenbaas uit Scherpenisse. Een geboren Krabbendieker (28-5-1922) en na H.B.S. de Hoger Landbouwschool te Groningen. De heer Elenbaas kwam naar Tholen als functionaris bij de dienst landbouwherstel, werd vervolgens directeur groenvoeder- drogerij te Scherpenisse en is thans secretaris van de Vereniging van Groenvoederdrogerijen in Nederland. Vaak op pad. Te Scherpenisse werd hij 5 april 1951 gekozen tot lid van de raad van toezicht. In 1951 werd hij daarvan secretaris, in 1953 bestuurslid, in 1955 voorzitter van de Rabobank Scherpenisse. Inmiddels ook al een aantal jaren lid van de raad van toezicht van de Centrale dank, eerder voorzitter ging Tholen en Sint Philipsland Rabobanken en thans bestuurder Deltakring. Daarnaast menige plaatselijke en regiomale functie: Groene Kruis, Rode Kruis, Oranjevereniging, muziekkorps, gemeenteraadslid, statenlid (V.V.D.). Ook voor de heer Elenbaas een passend cadeau in de vorm van een reis- en diplomatenkoffer plus een bloemstuk voor mevr. Elenbaas. „Misschien wordt het nog wel een koffer voor de miljoenennota, veronderstelde de heer van Beveren, Namens de centrale rganisatie werd het woord gevoerd door jhr. mr. Greven, die het wat frappant vond, dat men in de praktijk niet van bestuurder in de „Raad der Wijzen" (Raad van Toezicht) komt, maar de praktijk het tegendeel bewijst. Hij constateerde, dat er voor de leidinggevenden op bestuurlijk gebied van het bankwezen plaatselijke mensen van formaat worden benoemd. Mensen die in de eerste plaats het vertrouwen van de bevolking hebben en vervolgens bewezen hebben dat ze organisatorische kwaliteite5 bezitten. Op Tholen was dat precies zo, en de erkentelijkheid van de centrale organisatie werd gemanifesteerd door het uitreiken van een Rabobankoorkonde en een zilveren insigne aan beide jubilarissen. Jhr. mr. Greven prees het grote verantwoorde wederwoord met op te merken dat het voor hem weliswaar niet nodig was aan dit jubileum zoveel aandacht te schenken, maar dat zou kunnen lijken op een belediging voor hen, die er zich zoveel moeite voor troostten. Bovendien was hij zeer blij dat zoveel vrienden uit de organisatie naar Haestinge waren gekomen. Van kindsaf ben ik als het ware met het destijds Boerenleenbankwerk, later Raïffeisenbankwerk en nu Rabobank vergroeid, zo vervolgde de heer Elenbaas. Toch inderdaad ook nog maar „een broekje" toen ik bij de bank Scherpenisse in de eerste functie kwam. Ik heb er veel mogen leren, inzonderheid van eertijds J. H. Hage' de toenmalig voorzitter. Geleerd ook om geduld te oefenen. Men was feestelijk bij elkaar toen het eerste miljoen aan spaargelden werd bereikt, maar later volgde de aanwas zo snel, dat men er niet meer per miljoen bij stilstond, maar wachtte tot de 10 miljoen spaargelden in het kleine Scherpenisse een feit was. Het was de tijd van nog 7 banken in onze streek. Het is .weer al een jaar of vijf geleden, dat ik de knuppel wat in het hoenderhok smeet door op een algemene vergadering te wens te uiöen dat het tot een bank in de ring zou komen. Ik zag namelijk niet zitten dat bij een steeds sterker kostenontwikkeling de in ons kleinschalig gebied toch aan een zeker beperkt balanstotaal gebonden bankjes het alleen zouden kunnen redden. De ontwikkeling ging door en de eerste fusie kwam tot stand tussen Tholen en Sint Philipsland, nog vrij recent gevolgd door die van Stavenisse, sint Maartensdijk en Scherpenisse. Aanvankelijk liepen de besprekingen tot die laatste fusie niet zo vlot want men had met veel mensen te doen, veel bestuurders van drie banken samen en ook van 2 directeuren. De procedure werd bespoedigd toen de directeur van de bank Stavenisse vertrok. Hoewel nog niet alle beslommeringen te boven mag worden geconstateerd, dat er een goede samenwerking tot stand is gekomen tussen het personeel. Dat goede teamwork is voor een bank uitermate belangrijk, vond de heer Elenbaas, die ook beide directeuren van de nieuwe bank een pluimpje gaf voor hun aanpak. Men acht het een verdienste vele jaren lid van een vereniging te zijn en inderdaad moet er wat voor gedaan worden. Het lidmaatschap van elke vereniging betekent rechten en plichten, voor een bestuurder geldt extra verantwoordelijkheid. Maar het geeft ook voldoening en het maakt dat werk plezierig omdat je het graag doet. Ik heb het bankwerk altijd graag gedaan en hoop nog enige tijd mee te kunnen en het nog te mogen doen, zo besloot de heer Elenbaas zijn dankwoord. De telers van tuinbouwzaden zijn in vele opzichten een „vergeten groep". Voor lichting, onderzoek en onderwijs hebben aan deze tak van tuinbouw steeds weinig aandacht besteed. Voor vrijwel alle takken van tuinbouw is er een proefstation en zijn er proef tuinen. De zaadtelers waren voor wat onderzoek en voorlichting betreft af hankelijk van hun afnemers: de zaad firma's, zij hadden geen proeftuinen. Toch is de teelt op ons eiland een belangrijke zaak. Per 1 mei 1975 waren er 160 telers met een gezamelijke oppervlakte van 215 ha. In Zeeland zijn er 336 telers met een gezamelijke oppervlakte van 518 ha. Hier zijn niet bijgeteld de telers met een beperkte oppervlakte. Belangrijke gewassen zijn: viool, phlox, leeuwenbek, vergeet-mij-- niet, duizendschoon, dahlia en scheef- bloem. Verder voor groentezaden: koolgewassen, peen, erwten, bonen, uien en witlof. De studieclub vollegrondstuinders Tholen heeft de laatste jaren ieder winterseizoen een voorlichtingsavond gegeven over deze teelten. Ook ver schijnen er regelmatig teelttips in „De groenteteelt", het orgaan van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie, waarvan de studieclub een onder afdeling is. Deze studieclub gaat nog meer doen voor de zaadtelers. Te. heeft contact gezocht met collega-zaadtelers van het eiland Goeree-Overflakkee om samen te gaan werken. Het resultaat is geweest dat de studieclub verzocht heeft aan te mogen sluiten bij de Flakkedse zaadcontracttelersfederatie. Bij deze federatie zijn reeds aangesloten tuin- zaadtelersverenigingen te Ouddorp, Melissant, Sommelsdijk-Middelharnis en Schouwen-Duiveland. Deze federatie geeft voorlichting, bemiddeling, onder handelt zonodig met zaadfirma's en heeft inspraak op de samenstelling van de Algemene Teelt Voorwaarden (ATV). De studieclub heeft een commissie ingesteld die de belangen van de zaad telers gaat behartigen en de contacten met de federatie gaat onderhouden. Deze commissie bestaat uit de volgende heren zaadtelers: Joh. Fase, Tuinstraat 41, St. Annaland; A.C. Wessels, Schoolstraat 32, St. Annaland; A.A. Goedegebuure, Hoenderweg 8, St. Annaland; J. Goedegebuure, Burg. Baasstraat 61, Sint Annaland; Adr. v.d. Reest, Bieren straat 47, St. Annaland (secretaris). De commissie is voorlopig. De bedoeling is om na een tijd van voor bereiding een definitieve commissie te vormen uit zaadtelers van meerdere plaatsen op het eiland. Jammer is het dat nog niet alle zaad telers lid zijn van de Z.G.A. Als meer telers lid worden kan de studieclub ook meer aandacht aan deze zaak besteden. In deze tijd van kostenstijgingen en economische teruggang is het wenselijk dat ook alle zaadtelers samenwerken. Men kan zich als lid melden bij de sekretaris. De contributie is 17,50, leden van de ZLM en CBTB krijgen nog een korting van 2,50. Als lid krijgt u „De groenteteelt" maandelijks, mede- Perceel bloemzaad by Slnt-Annaland. delingen van de federatie, enkele keren per jaar en mag u alle vergaderingen bezoeken. Er zijn ook tabellen met teeltgegevens en opbrengstcijfers van de federatie beschikbaar. We hopen dat vele zaadtelers het nut er van inzien om in het zuidwestelijk klei gebied samen te werken, aldus de bedrijfsvoorlichter van het Consulent schap voor de Tuinbouw, de heer B. Bayense uit Tholen. Tholen: vr. 9 apr., ma 26 apr. ma. 10 mei, wo 26 mei 20 u. gemeentehuis, verstede- lijkingsnota vr. 30 apr. Rommelmarkt Poortvliet: vr. 9 apr. 19.30 u. ledenvergadering bingo SPS, ,t Ouwe Raed'uus Oud-Vossemeer: vr. 9 apr. 19 u. Dorpshuis ouderavond o.l.s. Scherpenisse: wo. 14 apr. Jeugdver, disco-show, Holland huis Sint Annaland: do. 8 apr. 19.30 u. Jaarverg. speeltuinver., bij L. van Dijke do. 8 apr. 19.30 u. Dorpsgemeenschap, Dorpshuis vr. 9 apr. 19.30 u. Ledenverg. chr. kleuterschool, gemeenschapsruimte chr. lagere school vr. 30 apr. Fototentoonstelling 15.30 en 20.30 u„ film 500 jr. St. Annaland, Dorpshuis vr. 30 apr. Rommelmarkt, parkeer terrein postkantoor do. 6 mei: 17 en 20 u. film „Oranje's jacht op wereldgoud", (W.K. voetbal) Dorpshuis. wo. 28 apr. 19.30 u. School met de Bijbel, contourennota Bergen op Zoom: zo. 11 apr. 12 u. Koffieconcert Marja Bon, piano, hofzaal Markiezenhof ma. 26 apr. St. Gamma, 20.15 u. toneel: „Alles over liefde" 5 eenakters van Arthur Scnitzler, Luxor vr. 7 mei 20 u. Brabants orkest, Beethoven-avond, Stoelemat 10 apr-10 mei: Berg-ze, tentoonstelling door verzamelaars, Markiezenhof dag. 14-17 u. (2e Paasdag gesl.) wo. 14 apr. 20 u. Lezing met dia's, schelpen en fossielen, A. Asselbergs, hofzaal Markiezenhof do. 22 apr. 20 u. Lezing met dia's over postzegels P. Dries, hofzaal Markiezen hof za. 24 apr. Jeugdruildag, Markiezenhof 14-17 uur Slnt-Annaland: vr. 23 apr. 19.30 u Dorpshuis Quiz Veilig Verkeer Bergen op Zoom: Roxy Aardbeving 14 j dagelijks 20 u, za 18.45 en 21.15 u, zo 16, 18.45, 21.15 u De belhamel van Lonnenberg a.l. za, zo, wo 14 u Wat zien ik 18 j vr 22.30 Luxor De sexkliniek 18 j do, vr, za 20 u, zo 16.30 en 20 u Pak me nog een keertje 18 j za 23.30 u Sandokan de tijger van Ceylon 14 j zo 14 u The Verdict 14 j ma, di, wo 20 u Sint-Maar tens dyk do. 8 apr. 18.30-20.30 u contact-kijk- avond dhr. kleuterschool Benjamin. Oud-Vossemeer za 10 apr 19 u Kantine Vosmeer Rik- en wipconcours ^modehuis nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie IM Op te Breda gehouden examens machineschrijven slaagden onderstaande personen voor hun Diploma Machineschrijven: Uit Poortvliet: de heer A. de Bruin, de heer A.W. van Kempen; uit St. Annaland: mejuffrouw J.A. Scherpenisse; uit St. Maartensdijk: mejuffrouw C.M.J. Franke, de heer J.P.Kloet. Ze werden opgeleid door de heer Koetsdijk, staatsgediplomeerd leraar machineschrijven. Uit het jaarverslag 1975 van de kamerkring Zeeland van de C.H.U. blijkt dat deze partij op het eiland Tholen precies honderd leden heeft: Tholen 21, Poortvliet 34, Scherpenisse 9, Sint-Maartensdijk 10, Stavenisse 10, Oud-Vossemeer 16. De besturen van deze zes kiesverenigingen zijn echter lang niet compleet. In Tholen is er alleen secretaris W. L. Bijl, maar Poortvliet is wel volledig met voorzitter M. J. Geuze, secretaris J. A. de Boe en penningmeester M. J. Hoek. In Scherpenisse is alleen secretaris A. L. G. van Doorn, in Sint-Maartensdijk secretaris J. D. de Korte en penningmeester A. Lindhout. In Stavenisse is het bestuur helemaal vacant, terwijl in Oud-Vossemeer secretaris M. van Dienst de enige bestuurder is. Het bestuur van de C.H.U. statenkring Tholen is wel compleet met voorzitter E. Ph. Nieuwkerk, secretaris W. L. Bijl en penningmeester M. J. Geuze. In het kamerkringbestuur zitten uit onze streek de heren J. A. de Boe, die secretaris is van de Zeeuwse C.H.U., en E. Ph. Nieuwkerk, die tevens lid is van de provinciale staten. Tot en met 17 april geeft juwelier Vergouwen goud voor goud! Twee weken lang krijgt u voor elk stukje goud de ongelooflijk hoge inruilprijs van .Het geeft niet wat het is: een oude broche, een kapotte ketting, een niet meer passende ring, of een sieraad dat u niet meer draagt. Alles van goud is goed. Verwen u zelf of iemand anders eens op deze voordelige manier met een nieuw sieraad. Onze collectie biedt u een ruime keus in goud, zilver, diamant en horloges. Kunt u direct nog niet kiezen vraag dan een tegoedbon. U hebt dan nog iets te goed. Raadhuisstraat 27-29 Stationsstraat 10 Roosendaal, tel. 33447 w«pna4 Bergen op Zoom, tel. 35408 advertentie IM Zulvalatraat 17-21 Bergen op Zoom advertentie IM „Jawel, Gert," antwoordde hij lachend. Hem op de schouders kloppend, zei Gert Treep op ernstige toon: „We zullen proberen het samen te rooien, Cor. Jij hier, Piet en ik in Velp. We moeten slagen, jong, dat zijn we aan de nagedachtenis van de oude baas verplicht." Weer beneden betrad hij de kamer en bleef er midden in staan. „Mevrouw Schollenberg, is het toegestaan, dat ik uw dochter een paar uurtjes ontvoer? Ik breng haar ook weer heelhuids terug, hoor." De vrouw knipperde met haar ogen. Waarschijnlijk was ze zo overbluft, dat ze niet dadelijk wist, wat te moeten antwoorden. Gert keek van haar naar Rienie, die in haar stoel zat en een kleur kreeg. „Eh.. dat... dat is natuurlijk goed, meneer Treep. Heel aardig van u, want zoveel heeft Rinie eigenlijk ook niet." „Mag ik haar meenemen tot een uur of half elf? Of is dat te laat? „Blijft u hier ook slapen, meneer?" lijkheidsgevoel van beide jubilarissen en wees er op, dat zonder de plaatselijke inzet de Rabobank er in deze vorm nooit zo zou zijn geweest. De directeur van de Rabobank Sint Maartensdik de heer B. S. Tack wist in de vijf jaar dat hij met de heer Kloet samenwerkte een geïnteresseerde voorzitter te hebben. Elke week stelt hij zich op de hoogte van de ontwikkelingen. Het is niet moeilijk om met de heer Kloet goed te kunnen samenwerken vond de Rabobankdirecteur, die ook van mening was dat mevrouw Kloet in feite een wezenlijke bijdrage levert in de bankfunctie van haar man, al was het alleen maar door veel alleen te moeten zitten. Zij kreeg van het personeel een bloemstuk aangeboden. De bankdirecteur van de voormalige. Rabobank Scherpenisse de heer A. v.d. Hoek verklaarde 15 jaar met voorzitter Elenbaas te hebben samengewerkt. Hij had hem leren kennen als een goed organisator met bijzondere vergadertechniek. Zoals een predikant in 3 punten in zijn preek aan de luisteraars doorgeeft, zo werkt u ook met 3 punten voor een vergadering, nl. het welkom of de inleiding, de ruimte geven voor discussie en het dan niet meer talmen voor het nemen van een beslissing. Men was het aanvankelijk wel een keertje niet eens en bij beleidszaken dienen of is het althans wel nuttig dat er eerst verschillende meningen op tafel komen, maar men kon het voor het scheiden van de markt altijd weer goed met elkaar vinden. In 25 jaar heeft ook de heer Elenbaas goede en nare dingen meegemaakt. De heer van de Hoek verzekerde dat het personeel dhr. Elenbaas ook als mens had leren waarderen. Ook wel verwondert over zoveel verenigingsaktiviteiten op verschillend terrein tot in de politiek toe. Een felicitatie dus ook van het personeel, zo besloot de heer van de Hoek, die voorts ook mevrouw Elenbaas dankte en haa&r een bloemstukje overhandigde. Namens de zusterbanken in de ring Tholen en Sint Philipsland werd het woord gevoerd door de heer Iz. Hage. Had hij bij een vorige gelegen4heid de jubilarissen vergeleken met de grote schaatsers Ard en Keessie, nu dacht hij meer aan Luns en Churchill. Hij betreurde eigenlijk dat door de schaalvergroting de ringsfeer moest inboeten aan kringnuchterheid. Voorzitter Kloet typeerde hij als de man die 5 minuten luistert en dan 1 minuut weloverwogen zijn zegje doet en Elenbaas als de vloeiende spreker die van wanten weet. Met zulke krachten in het plaatselijk Rabobankwezen zal het waarachtig nog wel gaan, vond de heer Hage. Van de zusterbanken en ook van het gemeentebestuur waren er fraaie bloemstukken. In zijn dankwoord zei jubilaris Kloet dat geheimhouding een van de voornaamste vertrouwenspijlers is van het bankwezen. Wel, dan zit het hier goed, vond dhr. Kloet, want hij was volledig onwetend gebleven van wat er allemaal rond het 25-jarig jubileum zou gaan gebeuren. Hij was zeer erkentelijk voor de aanwezigheid van de Centrale Bank vertegenwoordigers, voor de uitgereikteoor kondeen onderscheiding, evenals voor de goede woorden, van andere sprekers en de aanwezigheid van zovelen uit ring en kring. Hij herinnerde zich op een algemene vergadering in 1949 te zijn benoemd als plaatsvervangend bestuurslid, terwijl hij niet eens op die vergadering aanwezig was. Toen nog de jongste van het bestuurlijke gezelschap, inmiddels daarvan de Nestor geworden. De heer Kloet haalde nog wat plaatselijke bankhistorie op met onder meer veel gebouw-uitbreidingen of nieuwbouw. Nadat voor nieuwbouw enkele plaatsen in de gemeente waren genoemd, bekeken maar toch niet voldeden, werd de juiste plaats gevonden in de nacht dat hotel Hof van Holland op de Smerdiekse markt afbrandde. De heer Kloet besloot zijn dankwoord met erkentelijkheid te betuigen aan allen die zijn bankjaren tot dusver tot een zo aangename periode hadden gemaakt. De heer Elenbaas begon zijn „Alstublieft, mevrouw, ik blijf voor u gewoon Gert. Doet u me één plezier en zeg geen meneer. Dat hoor ik dagelijks al meer dan me lief is. Nee, ik blijf hier niet slapen. Ik rijd vanavond weer terug naar Velp. Morgen wacht me de plicht weer op m'n kantoor." „Maar is dat niet veel te vermoeiend voor u?" „Als Rienie een paar uurtjes met me meegaat, mevrouw, is dat voor mij net de ontspanning, die ik nodig heb." „O, dan vind ik het best, vanzelfsprekend. Enne... u hoeft niet op een half uurtje te kijken." „Dank u, mevrouw." Hij knipoogde naar het meisje. „Hoe zit het... moet ik nog langer wachten? Je hoort, dat ik toestemming heb van je moeder." Ze kwam overeind, maar bleef staan. „O, juist. Of ik al of niet wil, speelt zeker geen rol, he?" „Lieve mejuffrouw Schollenberg," begon Gert op plechtige toon, „wilt u mij de eer aan doen enige tijd u te verpozen in mijn nederige gezelschap? Een auto staat ter uwer beschikking." Hij boog. Rienie boog eveneens. „Het genoegen zal geheel aan mij kant zijn, meneer Treep. Als u een paar minuutjes hebt, trek ik wat anders aan." Hij keek verbaasd. „Waarom, mejuffrouw? Voor zover mijn ogen kunnen constateren, zitten er geen knoopjes aan deze jurk." Ze liep rood aan. „Dat is..." begon ze, maar meteen begon ze te lachten. „Oké, even mijn schoenen aantrekken." Vijf minuten later reden ze het dorp uit. Ze zat naast hem en keek verstoord. „Gemeen van je om dat van die knoopjes te zeggen, waar mama bij was." Hij schoot in een lach. „Liefje, je moeder snapt het toch niet. Dat was immers een geheimpje tussen ons tweetjes, nietwaar?" Hij keek haar even van terzijde aan. Ze probeerde haar minirok naar beneden te trekken, hetgeen nauwelijks lukte. „Vind je hem eigenlijk niet te kort?" vroeg ze, toen ze hem naar benen zag kijken. Hij legde enige ogenblikken zijn hand op haar knie. „Schattig, Rienie, je ziet er uit om te stelen." „Nu moesten we weg kunnen rijden, Gert. Ve* weg van alles. Enkel wij samen." „En je moeder dan, meisje? Wil je die alleen laten?" Ze zuchtte. „Dat is het ,m juist. Ik zal op de duur wel de dochter worden, die haar moeder tot haar dood toe verzorgd. Zoals zo vaak in het leven. En daarna.." „Daarna is het te laat en je tijd voorbij. Wacht maar eens... zodra de ware Jozef komt, trek je je nergens meer van aan en laat je rustig je moeder alleen. Dat is de liefde." Ze antwoordde niet, maar dacht: de ware Jozef ken ik al lang. Maar of deze Jozef het serieus met me meent? Een uur later vroeg ze het hem. Ze stonden met de wagen op een verlaten landweg. Er was in de verte één huis te zien. Verkeer kwam er helemaal niet langs. Ze lag dicht tegen hem aan. Hij kuste het meisje en zij kuste hem terug, wild en verlangend. Ze voelde zijn hand over haar lichaam gaan. Iets ontbrandde er in haar, maar op een gegeven moment realiseerde ze zich: Hij is nu directeur. Wat wil hij van me? Als hij denktZe voelde zijn hand op haar dij. Resoluut pakte ze die hand en bracht hem terug op een veiliger plaats. „Wat ben je eigenlijk met me van plan, Gert Treep? Directeur van een I t bouwonderneming in Velp? Af en toe eens met je wagen aanwippen in Brassemsveld, mij ophalen en dan ordinair met me te scharrelen en zoenen? Net zo lang tot je een vrouw van je stand gevonden hebt en daarmee trquwt? Met dank voor de bewezen diensten aan Rienie Schollenberg? Zeg het me, want dan kunnen we beter rechtsomkeert maken en terugrijden naar huis. Dan wens ik je voor de toekomst al het goede en word je vriendelijk verzocht niet meer aan huis te komen. Voor aleer ik...." Ze snikte en sloeg haar handen voor het gezicht. Even zat hij verbaasd te kijken. Toen begreep het in al zijn werkelijkheid: dit lieve kind is stapelverliefd op me. Als ik met mooie beloften komkan ik alles met haar doen. Alles. Zo gek zal ze zeker zijn. Zo was Riek van Oss toch ook met die kerel, die zogenaamd een huis gekocht? Toen liet ze immers ook alles toe? Zijn alle vrouwen nu zo? Neem nu tante Gerda in Hillegom. Je doet het natuurlijk niet, want ze is moeders zus en als ik wat met Gerda uithaalde, zou ik mijn schat van een moeder niet meer onder de ogen durven komen. Maar als ik met Gerda ga flirten, krijg ik haar net zo ver, als ik wil. Idioot gewoon. Het is schandalig om er ook maar over te denken. Maar dit lieve kind Hij sloeg zijn arm om haar heen en trok het schokkende meisje dicht tegen zich aan. „Dwaas kind, wat voor onzin haal je in je hoofd? Wil ik je een leuke avond bezorgen - je moeder heeft vanavond aanspraak aan mijn hoofdopzichter - en nu ga je zitten snotteren. Verroest, we zijn jong, jij en ik. Mogen we dan beiden wat genieten van het leven? Moet je daar dadelijk wat achter zoeken? Ik mag je, dat weet je onderhand wel. En toen ik vanmorgen hierheen reed, dacht ik: vanavond, na het werk, ga ik naar Rienie. Dan zie ik haar weer en gaan we samen een poosje er van door. Gewoon wat toeren en ergens wat drinken."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5