Eis van twee jaar tegen Thoolse bankdirecteur Emmerzeel heeft alleenvervoer voor Duitse Krupp fabrieken nog eens plaats brandweerkazerne Tholen-stad aankoop machines en bedrijfsafval via containers aanbesteding openbare werken 275 bisam ratten Landelijke demonstratie suikerbietenland geslaagd Tholen ontwaakte op mise rabele manier uit de droom Streekmuseum De Meestoot DEZE WEEK 1-H> Wegens verduistering van ruim 316.000 gulden gedurende minstens 15 jaar "Uw grootste vervoerder te water" in nieuw pand te Sint-Annaland Commissie openbare werken Tholen behandelde: Schip gezonken Glenn Millermuziek voor nieuwe spaarders Donderdag 8 april 1976 32e jaargang no. 20 Spaartegoed overledene Slapende rekeningen Voor meerdere eer en glorie Vertrouwen beschaamd Uitlokking Streekleveranciers ingeschakeld voor nieuwe machines Bedrijfsafval en containers Vervolg op pag. 7 Enorme verschillen Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-PhlUpsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-375 en 752. Postgiro 12.44.07. Rabobank 30J0.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dnsdag middag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Twee jaar gevangenisstraf eiste vorige week vrijdag de officier van justitie bjj de rechtbank in Middelburg, toen daar de strafzaak werd behandeld tegen de Thoolse ex-bankdirecteur J. van E. (53). De verdachte moest daar verschijnen op beschuldi ging van het plegen van frauduleuze handelingen gedurende minstens 15 jaar. Behalve een gevangenisstraf hangt de heer Van E. vermoedelijk nog een veel zwaardere straf boven het hoofd. De verzekeringsmaatschappij van de Bond- spaarbank (een Nutsspaarbank) heeft namelijk de aan de bank berokkende schade van enkele honderdduizenden guldens terugbetaald, maar het is zeer wel mogelijk, dat de verzekeringsmaatschappij nu zal proberen via een civiele vordering het bedrag, na een schuldigverklaring van de heer Van E., van deze terug te krijgen. Dat was de reden, dat zijn raadsman, de Bergen op Zoomse advocaat mr. G.Th.C. van der Bilt, aan het begin van zijn pleidooi vroeg, of de rechtbank het door de officier van justitie genoemde bedrag van de verduistering (ruim 316.000 gulden) „niet bewezen" wilde verklaren in de uitspraak. Dit zou voor het gezin Van E. anders een ondraag lijke last worden. Tijdens de zitting van vrijdag nam rechtbankpresident mr. P. van Empel een gedeelte van de processen-verbaal nog eens met de heer Van E. door. De ex-bankdirecteur was zelf nauw betrokken geweest bij het opstellen van die gerechtelijke geschriften, zodat hij tegen de inhoud weinig bezwaren maakte. Hij beperkte zich tot korte bevestigingen en hoofdknikjes. Het bleek, nadat de enorme fraude aan het licht kwam, dat de heer Van E. aan de justitiële autoriteiten alle mogelijke medewerking had verleend bij het ont rafelen van de bijzonder ge compliceerde verduisteringen. Hij had de onderzoekers zelf op het spoor gezet en dat spoorzoeken leverde uiteindelijk volgens de officier van justitie mr. E.F.G.M. Gelderman een vermist bedrag van ruim 316.000 gulden op. De zaak was min of meer bij toeval ontdekt, toen er een spaarbanktegoed werd opgevraagd tijdens een ziekte van de heer Van E. Notaris mr. W. Loof uit Tholen verzocht namens de nabestaanden om uitbetaling van het banktegoed van wijlen mevrouw Koppenol-Quist. Volgens het spaarbankboekje moest het tegoed 1 ton zijn, maar volgens het personeel van de bank gaf de bank administratie slechts een tegoed van 80.000 gulden aan. Toen dat verschil van 20.000 gulden niet te verklaren viel, werd de bankdirecteur ondervraagd. Hij viel snel door de mand en bekende een enorme hoeveelheid frauduleuze handelingen, die hij sinds 1959 gepleegd had. In het requisitoir van officier van justitie mr. Gelderman werd uit de doeken gedaan, hoe de verduisteringen in zijn werk gingen. Het begon in 1959 allemaal met kleine bedragen, die Van E. schonk aan zijn ouders. Hij was lange tijd de enige full-time-employé van de bank, na het overlijden van de toenmalige secretaris-boekhouder de heer Blaas. De heer Van E. was dus altijd zijn eigen controleur. Gaandeweg groeiden de verduisterde De voorbereidingen van het streek museum De Meestoof vöor een zomer tentoonstelling over „de Smalstad van Jacoba van Beieren" zijn in gang. Ondertussen werden giften en bruik lenen ontvangen van o.a. mevr. v.d. Knoop-Gebraad uit Den Briel, de fam. J. en E. Hage te Scherpenisse en de fa. J. Hage te Poortvliet. Met het oog op de herfsttentoonstelling in de Gasthuiskapel te Tholen kan het bestuur van het streekmuseum de mogelijke inzenders alvast meedelen, dat drie categorieën voor deelname zullen worden opengesteld: a. Bijzondere vaste planten b. Arrangementen gedroogde bloemen c. „Herfst"-stukken. Deze tentoonstelling zal plaats vinden in een spoedig bekend te maken week in de tweede helft van september. Verschillende leden van het streek museum van buiten de streek zonden reeds hun contributie. De Meestoof verzoekt hen die nog ontbreken een tientje te willen overmaken naar de rekening van het streekmuseum bij de Rabobank te Poortvliet. (Giro bank 38.55.62). bedragen. „Ze werden niet langer bestemd voor de „goede werken", maar ook voor privé doeleinden. Er werden duurdere pakken gedragen, er werd luxueuzer uitgegaan en er werden zakendiners gegeven, die hij niet bij de bank kon declareren. Daardoor steeg Van E.'s maatschappelijk aanzien en dat was hem bepaald niet onwel gevallig", aldus mr. Gelderman. „De bevolking van Tholen had een grenze loos vertrouwen in hem en vertrouwde hem al hun spaargeld toe. Wat ze wilden opnemen, kwamen ze ook bij hemzelf weer halen". De fraudes werden op velerlei ver schillende manieren gepleegd, waarvan mr. Gelderman er een aantal onder de loep nam. Soms stak de heer Van E. geld uit de „oude kous", dat hij bij zijn cliënten thuis ophaalde, in eigen zak en verstrekte hen een vals spaarbank boekje. Ook schreef hij geld af van „slapende rekeningen", rekeningen waarvan hij wist, dat de houders nooit om geld kwamen. Een voorbeeld hiervan was de rekening van wijlen mevrouw Koppenol-Quist, welke uit eindelijk de aanleiding vormde tot de ontmaskering van de heer Van E. Van deze rekening werd in de „slaapperiode" 20.000 gulden door Van E. afgeschreven en toen de rekening begon te „ontwaken", doordat mevrouw Koppenol geld wilde over schrijven naar een spaarrekening, fingeer+e de bankdirecteur een spaar rekening, waarvoor hij de bij de bank niet bestaande nummers 7500 A en 75007500 B gebruikte. Bijschrijvingen werden keurig in dit boekje bij gehouden, terwijl het geld al lang op één of andere manier verdwenen was in de bankadministratie ofwel via de privé- rekening van de heer Van E. Voor de derde wijze van handelen benutte de heer Van E. de rekening „Diversen" (kruisposten) als buffer rekening, zodat in de bankadmini stratie afschrijvingen niet direct naar zijn privé-rekening behoefden te worden geboekt. Ook haalde hij eenvoudig geld van deze rekening af. De interne controle geschiedde immers steeds door de heer Van E. zelf, dus de kans op ontdekking was nihil. De op deze wijze verkregen gelden gebruikte hij voor 4 doeleinden: 1. om het ene gat met het andere te stoppen. 2. om privé-uitgaven te doen. 3. om schenkingen te doen en 4. om leningen te verstrekken buiten de bank om. „De leningen waren deels goed bedoeld, maar ze dienden toch voor de meerdere eer en glorie van de heer Van E. zelf', zei de officier van justitie mr. Gelderman. Tenslotte was de heer Van E. ook nog secretaris-penningmeester van het Thoolse begrafenisfonds en van de algemene kleuterschool. Ook ten laste van deze rekeningen bevoordeelde Van E. zichzelf of anderen, hoewel het in dit geval om geringe bedragen ging. In het over de ex-bankdirecteur uit gebrachte reclasseringsrapport (dat als officieel justitieel stuk aan het dossier is toegevoegd) wordt van hem gezegd, dat hij een sterke behoefte had aan be wondering en waardering. En hij heeft de legio mogelijkheden, die er voor hem waren om aan geld te komen, niet kunnen weerstaan. Het rapport beschrijft de heer Van E. als een '„vlotte, welbespraakte man, die er soms een wat eigenzinnige mening op na houdt. Hij kon soms theatraal, imponerend optreden. Mr. Gelderman: „Deze omschrijving is naar mijn mening geheel juist: zij dekt grotendeels mijn ervaring en die van de rijks politie". En de officier van justitie vervolgde: „De heer Van E. is een intelligente man zonder bijzondere psychische of lichamelijke omstandigheden, van de oude stempel, en afkomstig uit een milieu waar malversaties uit den boze genoemd zouden worden en bovendien met een vrouw en kinderen wier ver- j met dit misdrijf op het spel zette. Kortom, een man met een achtergrond, die hem had moeten steunen in het weerstaan van de verleidingen. Hij heeft echter de verantwoordelijkheid, die men hem meende te kunnen toever trouwen, niet kunnen dragen." En toen zakte de man met het grote gezag en met de strategische positie in het gemeenschapsleven door de mand als een ordinaire fraudeur, die met andermans centen de aanzienlijke heer had gespeeld. Tholen ontwaakte op een miserabele manier uit de droom.... Nadat mr. Gelderman de voor geschiedenis en de achtergronden op deze wijze had ontrafeld, vroeg hij zich af, wat voor strafmaat in deze zaak van „witte-boorden-criminaliteit'behoort te gelden. „Van een speciale preventieve werking van een straf zal geen sprake zijn. De heer Van E. heeft genoeg geleerd. Hij zal het niet meer doen, en een deels voorwaardelijke straf acht ik dan ook niet op zijn plaats", overwoog hij. „Bovendien zal de heer Van E. geen behoefte hebben aan de waarschuwende werking, die van een voorwaardelijke straf uitgaat. Hij hoort, naar ik vermoed, liever een eerlijk antwoord van de maatschappij. Dat dit een streng afkeurend antwoord zal zijn, zal hij wel begrijpen, temeer omdat aspirant fraudeurs er misschien door kunnen worden weerhouden om dezelfde weg in te slaan als de heer Van E." Een derde, niet minder belangrijk aspect van de straf is de vergelding. „Ook die moet in de strafmaat worden ingecalculeerd", volgens de officier van justitie. „De heer Van E. vervulde maatschappelijk gezien een belangrijke en verantwoordelijke taak, maar hij heeft daarbij het vertrouwen, dat velen in hem stelden, beschaamd", aldus mr. Gelderman, die op grond van al deze overwegingen kwam tot zijn eis van 2 jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf. De raadsman van de heer Van E., mr. G.Th.C. v.d. Bilt, voerde daarna zijn pleidooi, waarin hij onder meer opmerkte, dat hij het volledig ontbreken van controle op Van E.'s werk „bijna een kwestie van uit lokking" vond. Hij zei: „Als het mogelijk is, zó lang fraude te plegen, zit er bij die bank iets goed fout. Je vraagt je dan ook af, of het wel juist is, dat mijn cliënt hier alléén terechtstaat. Hij werd immers financieel uitgebuit. Hij zat op een hoge plaats, met grote ver antwoordelijkheid en zonder controle van buitenaf, terwijl hij daar karakterologisch niet toe in staat was", aldus mr. v.d. Bilt in zijn uitstekend pleidooi. Ook leverde mr. v.d. Bilt kritiek op het onderzoek van de justitie. Een groot deel van de informatie voor de processen-verbaal (en dus voor de bewijsvoering in deze zaak) verkreeg de justitie uit het accountantsrapport van de Nederlandse Spaarbankbond. Dit rapport was voor intern gebruik op gesteld, maar door de Spaarbankbond welwillend aan de justitie ter beschikking gesteld. „Waarom werd het onderzoek niet verricht door een objectieve dienst van buitenaf?" vroeg de raadsman zich af. „Het onderzoek lijkt typerend voor het delict". (Later repliceerde mr. Gelderman daarop met de opmerkingen, dat de accountants van de Spaarbankbond onder ede geplaatste onderzoekers zijn, aan wier objectiviteit niet getwijfeld mag worden. Mr. v.d. Bilt ging er daarna niet verder meer op in.) Tot slot vroeg de raadsman van de heer Van E. zich af, of zijn cliënt wel gewraakt moet worden met 2 jaar gevangenisstraf, nu de eerste depressies voorbij zijn en nu hij er maat schappelijk gezien weer een beetje bovenop begint te krabbelen. De man is uit Tholen verhuisd naar Bergen op Zoom en werkt nu bij een sociaal werk voorzieningsschap in Roosendaal. „Hij krijgt daar verantwoordelijke en ver trouwelijke opdrachten, die enigszins aansluiten bij zijn vroegere werksfeer. Juist nu hij geen eigen baas meer is en zijn werk in ondergeschiktheid moet doen, gaat alles uitstekend met hem". Op een vraag van de rechtbank president aan de heer Van E., of hij na een eventuele gevangenisstraf weer terug zal kunnen keren in zijn huidige werkkring, antwoordde de heer Van E.: „Ik heb een nieuwe baan, waar ik ont zaglijk veel hulp krijg van alle mensen daar. Er is van het begin af, mee rekening gehouden, dat ik in de nabije toekomst wel eens een tijdje weg zou kunnen zijn. Maar ik mag in elk geval weer terugkomen". Daarna werd de zitting van de rechtbank gesloten en werd de uitspraak in deze zaak bepaald op woensdag 14 april, ,s morgens om 11 uur. Hoewel slakken niet bepaald de gedachte van snelheid oproepen, is het maandag op zjjn basis Sint-Annaland teruggekeerde handels- en transport onderneming Emmerzaal B.V. in een paar jaar hard gegroeid. Niet minder dan 24 schepen varen voor dit bedrijf slakken, minsteen, zand en grind in Nederland, België en Duitsland. Emmerzaal is er trots op het alleenvervoer te hebben van slakken bij de bekende Duitse hoogovens en staal fabrieken van Krupp in Rheinhausen. De met de Sint-Annalandse schippers dochter Neef getrouwde A.W. Emmerzaal voer eerst zelf op een schip, maar kwam enkele jaren geleden naar de wal. In Sint-Annaland ging hij aan het Havenplein wonen, waar Emmerzaal begon met de handel in schepen. De activiteiten breiden zich uit tot bevrachtingen en transport- overname in Wieldrecht, waarna hij aan de Slaakdam bij Sint-Philipsland een woning betrok. Daar was ook de werkhaven aan de Krabbenkreekdam beschikbaar. Emmerzaal verzorgde daar het transport van 250.000 ton zand die bij het graven van het Schelde- Rijnkanaal vrijkwam naar Standdaar- buiten, waar een nieuwe rijksweg werd aangelegd. De volgende stap was het huren van een pand in de Voorstraat te Sint-Philipsland, dat als kantoor werd ingericht. Er kwamen plannen voor een scheepssloperij in het haventje van Anna Jacobapolder, maar dat ging niet door vanwege het ontbreken van ver gunningen van het Waterschap. In verband met de voorgenomen aanleg van een jachthaven door het Kanaal schap De Eendracht zegde de Dienst der Domeinen de huur van de werk haven op. Emmerzaal week uit naar de haven van Sint-Annaland, waar op het Havenplein ook het grote pand van het failliete tricotagebedrijf Jafri leegstond. Dit destijds door Arie Rijnberg gestichte pand was het eerste gebouw op het Sint-Annalandse industrieterrein. Burgemeester H.J. Smith verrichtte in oktober 1965 de opening in aanwezig heid van de rijksconsulent voor handel, industrie en ambacht dhr. A. Korstanje. Voor Emmerzaal bleek dit pand prima geschikt en na een ver bouwing werd maandag de fraai in gerichte kantoorruimte in gebruik genomen. Gelijk met dit heugelijk feit lag ook het grootste schip in de Sint- Annalandse haven: een Belgische duwboot geladen met 2000 ton mijn- steen. Er zullen in de Sint-Annalandse haven nog 150.000 ton mijnsteen en 100.000 ton zand en grind worden gelost. Dit materiaal is bestemd voor aannemer Van Oord uit Werkendam, In het stadhuis te Tholen kwam de commissie openbare werken vorige week woensdag bijeen voor het afwerken van een vrjj uitgebreide agenda. Opnieuw werd gesproken over de plaats van de brandweerkazerne Tholen-stad, nadat de voorstellen zowel in commissie als raad eerder waren gestrand. De gemeenteraad had het onderwerp tenslotte weer naar de commissie o.w. terugverwezen. Inmiddels kwam aan het licht, dat het bestuur van de veilinggebouwen niet eens had gereageerd op de voorstellen. Het commissielid mevrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven vond dit van het veilingbestuur een onsportieve houding. Men had toch wel iets van zich kunnen laten horen. Commissievoorzitter L. J. Koopman kon daaruit concluderen, dat het veilingbestuur niet voornemens is op de voorstellen van het gemeentebestuur in te gaan. Hij vond dat de commissie nu maar tot een uitspraak dient te komen over de plaats van de nieuwe brandweerkazerne. Dan kan tenminste door gemeentewerken eens een definitief ontwerp worden gemaakt, waarbij dan rekening wordt gehouden met zowel de wens van commissie als raad tot versobering van het exterieur. De heer Van Schetsen verklaarde dat zijn fractie de voorkeur geeft aan de Ten Ankerweg onder uitdrukkelijk voorbehoud dat het oorspronkelijk plan sterk wordt versoberd. De heer M. P. van Dijke (S.G.P.) deelt dezelfde mening en kan meedelen dat het ook het standpunt is bij de meerderheid van zijn fractie. Mevrouw Deurloo- van Broekhoven blijkt ook voorkeur te geven aan de Ten Ankerweg met dezelfde restrictie (versobering van het plan) als haar voorgangers. V.V.D.-er M. van Damme geeft voorkeur aan de bouwplaats Minneputtestraat en in deze kan hij ook spreken namens zijn collega J. L. van Gorsel. De voorzitter sluit dit punt af met de toezegging dat het definitieve (versoberde) ontwerp eerst nog in deze commissie aan de orde wordt gesteld, alvorens het in de raad wordt gebracht. Aan verschillende mogelijke leveranciers in de streek is offerte gevraagd voor levering van een tractor, ontstoppings- en grasveegmachine. De heer Van Damme vindt dat men bij aankoop van een tractor minder moet kijken naar het merk, maar er vooral de te verwachten service in moet betrekken. Hem lijkt een Ferguson en Ford het meest in aanmerking te komen. De heer Van Schetsen vindt het ook een moeilijke zaak, omdat hier een oordeel van leken wordt gevraagd. De keus van B. en W., een Renault ziet hij op Tholen niet zoveel rijden. Directeur gemeentewerken P. A. Boot wijst er op, dat de Renault trekker in tuinbouwkringen en bij de fruitteelt toch nogal in trek is. Mevrouw Deurloo vraagt of geinformeerd is naar de mening van hen die er mee moeten werken. Dat is niet gebeurd, maar B. en W. zijn afgegaan op de mogelijkheden die de Renault biedt. Na nog enige discussie wordt besloten te adviseren een Ford 3600 te nemen, waarbij rekening wordt gehouden met de inruilprijs voor de oude Fiat-tractor, zodat men financieel hiermee nog het meest voordelig uit de bus komt. Leverancier wordt garage de Viet te Sint Maartensdijk. Voor de levering van de ontstoppingsmachine kwam slechts één aanbieding binnen, omdat voor deze machines het aantal leveranciers maar dun gezaaid is. Unaniem viel het besluit dit apparaat te kopen bij de firma Rior. Voor de levering van de drainagespuit werd offerte verstrekt door de firma's De Graaf en Dekker, beiden te Poortvliet. Eerstgenoemde was 12 cent goedkoper, dus een miniem verschil. Levering van deze machine wordt gegund aan de firma De Graaf. Voor levering van de grasveegmachine met graskam is de voordeligste offerte ontvangen van de firma Dekker te Pootrtvliet. Wat de commissie betreft mag deze leverancier daarvoor dan ook in aanmerking komen. De commissie leden blijken voldaan over de levering in eigen gemeente en bovendien nog door de verdeling over verschillende bedrijven. Het plaatsen van containers is al een en andermaal aan de orde geweest. Vorige enquentes toonden een te geringe liefhebberij (aantal) om tot het plaatsen van containers en ophalen bedrijfsafval over te gaan. Anderszijds zouden enkele ondernemingen daarvan zeer graag gebruik maken. B. en W. voelen er eveneens voor om langs die weg bedrijfsafval af te voeren. De heer Van Schetsen vindt de tot dusver door het bedrijfsleven getoonde belangstelling die bij Sint-Maartensdijk bezig is aan de dijkversterkingen. Voor Emmerzaal varen 24 schepen: 21 huurschepen waaronder een grote boot van dhr. L.J. Peiksma uit Scherpenisse en 3 eigen schepen. Emmerzaal is er blij mee, dat in een tijd waarin de economie in het algemeen stagneert, de activiteiten op een dergelijke manier uitgebreid konden worden. Men heeft nu twaalf man personeel in vaste dienst. Ondanks de vooruitgang heeft Emmerzaal ook met tegenslagen te maken. Vorige week donderdagochtend om drie uur zonk in de werkhaven te Sint-Philipsland het met 1000 ton slakken geladen binnenvaartschip Leo, een eigen boot van Emmerzaal. Dit ongeluk liep goed af, aangezien schipper B. v.d. Boom uit Eindhoven lag te slapen. Hij werd wakker door het breken van een draad en zag toen tot zijn grote schrik dat het voorschip al onder water stond. ,t Ging allemaal zo vlug, dat schipper v.d. Boom in z'n onderbroek de wal op snelde om het leven te redden. Het schip zou die donderdagmorgen vertrekken naar Groningen en matroos Johan Moerland uit Stavenisse schrok zich dan ook een hoedje toen hij het gezonken schip in de werkhaven aantrof. Hij wist dat de schipper aan boord sliep en dacht meteen aan het ergste. Gelukkig had dhr. v.d. Boom zich weten te redden. In de woning van dhr. Emmerzaal aan de Slaakdam deed hij zijn verhaal. De Leo was in Vlissingen door een breuk in de roerinstallatie op de dijk gelopen. Duikers onderzochten de boot, maar konden geen ernstige beschadi gingen ontdekken. Het schip was ook niet zo heel erg lek, want na een paar uur pompen was het water weg. De Leo voer naar Sint-Philipsland, waarbij de schipper niets van stukken merkte. Vermoedelijk heeft er echter toch een steen of iets dergelijks in de bodem gezeten, die er in de werkhaven is uit gegaan. Vrijdagavond zijn de 1000 ton slakken met een drijvende kraan overgeladen in de Karin. Het gezonken schip zal door een paar grote bokken worden gelicht. Emmerzaal hoopt dat de verzekering de schade zal dekken. Openbare werken koos voor nieuwe brandweer kazerne Ten Ankerweg. Bankdirecteur voor rechtbank. Twee jubilerende bankvoor- zitters. Een drukbezlochte voorjaars- beurs in Sint-Philipsland. Een schip zonk daar in de werk haven. Afscheid beheerder koelhuis. Landbouwdemonstratie in wijde Holiaerepolder. Lezers over discobus. visfabriek en Emmerzeel heeft 24 schepen in de vaart. Een 0011 bok bi) brandweer oefening. Gehandicapten spanning. kregen ont spannende derby Tholense Boys- SPS. WAAR VISOTTERS ZUN, DAAR ZUN VISSEN. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. In maart zijn er op Tholen en Sint- Philipsland 275 bisamratten gevangen: 260 op Tholen en 15 op Flipland. Rijks rattenvanger J. Meijll uit Poortvliet is hierover uiterst tevreden. Gezien de vangactiviteiten is het resultaat een bewijs dat het aantal ratten in de streek teruggelopen is. Naar schatting 1500 tot 2000 belang stellenden hebben dinsdagmiddag op 8 ha. bouwland van de gebr. van Engelen in de Holiaerepolder b(j Oud- Vossemeer de landelijke demonstratie met werktuigen voor de zaaibedbereiding van suikerbietenland bijgewoond. Deskundigen van de Land- bouwvoorllchtingsdienst waren bijzonder enthousiast over de demonstratie. Zij noemden het ongelofelijk en geweldig dat deze gok geslaagd was. Een gok was de organisatie van zo'n -fandelijke demonstratie namelijk zeer zeker gezien de weersomstandigheden. Om die reden werd de eerst op 30 maart geplande demonstratie ook een week uitgesteld. Nu was de grond prima en de omstandigheden gunstig. ,t Was wel koud, maar bij de consumptiewagen van dhr. J. de Reus uit Oud-Vossemeer was daar wel iets tegen te doen. Ing. J. T. Andringa uit Bennekom, die de demonstraties van de twee groepen van elk zeven werktuigen van een toelichting voorzag, noemde het een uniek feit om zo'n landelijk demonstratie vanwege het weer te organiseren. Je bent bij zoiets enorm kwetsbaar. De voorzitter van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint-Philipsland, dhr. A. A. van Nieuwenhuijzen, was ook bijzonder blij dat het programma zo goed verlopen was. Bovendien was er volop belangstelling uit Zeeland, Brabant, de doost- en Flevopolder, zelfs uit België en Duitsland. Een viersp'an van de stallen Brooijmans opende de demonstratie met een tandensleep van de gebr. Boudeling. Dit fraaie tafereel was vroeger overal te zien, maar nu is het allemaal tractor en machine. De fabrikanten hadden hun beste beentje voorgezet, hoewel de getoonde machines voor de helft reeds in gebruik zijn bij de Thoolse en Fliplandse landbouw. Geheel nieuw was de multigrator, een freestype met een werkbreedte van 3m„ waarvoor men 9.500 gulden op tafel moet leggen. Ondanks de gunstige structuur van de grond viel toch de enorme verschillen op in bewerking. Dit lag niet alleen aan de machine, maar ook aan de afstelling. De aangedreven eggen kwamen bijzonder goed uit de bus. De werktuigen waren meest universele machines, die behalve voor suikerbietenland ook voor de zaaibedbereiding van andere produkten te gebruiken zijn. Dhr. Andringa wees erop, dat het bij het bietenland gaat om het fijn klaar maken van de grond met de nadruk op ondiep en voldoende vlak. De juiste diepte schommelt rond de 4 cm. Hij was er blij mee, dat de fabrieken de suggesties van de voorlichtingsdienst en de praktijkgebruikers ter harte hebben genomen, door bij het maken van de werktuigen meer aandacht te besteden aan de egalisatie. Rond vier uur sloot de consulent voor de akkerbouw ir. L. Th. J. M. de Wit uit Goes de welgeslaagde demonstratie met een slot dankwoord tot de organisatoren en de gebr. van Engelen. Daarna kon men starten met het zaaien van de bieten. Dit perceel zal tijdens de opkomst, groei en oogst speciaal worden gevolgd. Dankzij een goede bewegwijzering konden de honderden auto's, die een kleurige sliert vormden langs de zeedijk, zonder veel moeilijkheden hun weg weer naar huis vinden. Het beroemde orkest van Syd Lawrence zal een belangrijke rol spelen in de nieuwe spaarcampagne van de ABN, want behalve een bedrag van vijf gulden op zijn spaarboekje krijgt iedere nieuwe spaarder bij de ABN voor een prijs van vijf gulden als extra attractie een lang speelplaat met muziek van Glenn Miller, in de originele arrangementen gespeeld door de bekende Engelse big band van Syd Lawrence. Opgenomen zijn twaalf succesnummers die velen oud en vertrouwd in de oren zullen klinken, zoals Moonlight Serenade, In the mood, Stardust, American Patrol en Flying Home.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1